ANI cere instantei confiscarea a 90.000 de euro din averea senatorului PDL Dumitru Oprea 

de V.M.     HotNews.ro
Marţi, 26 mai 2009, 15:41 Actualitate | Politic

Agentia Nationala de Integritate (ANI)  a dispus, marti, sesizarea Curtii de Apel Iasi, Sectia Contencios Administrativ si Fiscal, in cazul senatorului PDL Dumitru Oprea, fost rector al Universitatii “Alexandru Ioan Cuza” din Iasi, in vederea confiscarii sumei de 90.000 de euro, pe care parlamentarul a obtinut-o "in mod nejustificat", se arata intr-un comunicat al institutiei.

Agentia precizeaza ca s-a sesizat din oficiu, dupa ce Oprea nu si-a depus declaratiile de avere si de interese in termenele prevazute de lege.

"In urma analizarii datelor inscrise in declaratiile de avere, depuse pentru anul fiscal 2007 la Biroul Electoral Municipal Iasi, respectiv la Universitatea “Alexandru Ioan Cuza” din Iasi, si a compararii acestora cu informatiile furnizate Agentiei de institutiile competente, s-a constatat ca intre valoarea averii dobandite in perioada 2001-2008 de catre domnul Oprea Dumitru impreuna cu familia sa si veniturile realizate rezulta o diferenta vadita, in cuantum de 90.000 euro", se arata in comunicatul ANI.


Citeste mai multe despre   




















Material sustinut de BRD Groupe Société Générale

5 motive de cheltuit banii - electronice pentru casa. Idei de cadouri si rasfat

Decembrie este luna cadourilor si in toata nebunia asta trebuie sa mai cumperi si cate ceva pentru casa ta. Bine, sau poate vrei sa faci un cadou unor apropiati, asa ca de "casa noua". Motive de cheltuit bani se vor gasi mereu. Asadar, va propunem o lista de "motive" pentru cheltuit banii, mai ales ca acum e ocazia perfecta sa beneficiezi de ofertele de Craciun ale comerciantilor.

642 vizualizari

  • +1 (1 vot)    
    Păi și? (Marţi, 26 mai 2009, 16:10)

    Wasile [utilizator]

    Păi și cum? Eu dacă înjunghii un om pe stradă, îmi confiscă cuțitul? Banii sunt urmarea faptei. Care este fapta? De ce nu este pedepsită?
    • 0 (0 voturi)    
      ANI malai viseaza (Marţi, 26 mai 2009, 16:48)

      bucatar [anonim] i-a raspuns lui Wasile

      Spetele de genul asta se rezolva foarte usor: poate ca a primit banii respectivi de la o ruda, un prieten sau provin din vanzarea unui obiect de valoare (carte, bijuterie, tablou, etc...etc...). Daca statul pierde, risca sa plateasca cel putin despagubiri reprezentand onorariile avocatilor. Cu o suma in joc de 90 mii euro, va plati lui Oprea minim 10 mii euro. Problema e ca noi vom plati banii astia din impozite, nicidecum angajatii ANI...
  • +1 (1 vot)    
    chilipir (Marţi, 26 mai 2009, 16:19)

    Catalin [anonim]

    Nea Oprea...90.000 in 7 ani??? Pai ce s-a intamplat Domnule ai fost bolnav? Doar atat??? Slabutz...dezamagitor!
  • 0 (0 voturi)    
    ANI (Marţi, 26 mai 2009, 16:23)

    Catalin [anonim]

    Cate astfel de cazuri concrete a mai "rezolvat" tanti ANI pana acum? Daca era sa functioneze "pe bune" pai baietii aia de acolo de la tanti "ANI" probabil ca erau salariatii cu cele mai multe ore suplimentare din tara!!! Poate si acum au ore suplimentare si vreun spoor de "rusine sa le fie" ca doar nu se termina jocul pe calculator exact odata cu incheierea programului...
  • 0 (0 voturi)    
    Baga el un succes anterior si scapa (Marţi, 26 mai 2009, 16:49)

    FLORIN [anonim]

    Baga si el un text ca "succes anterior" cum a facut si fata lui Basescu si scapa. Doar e de la PDL si cunoaste cum se invart treburile.
  • 0 (0 voturi)    
    Asta e campanie de presa (Marţi, 26 mai 2009, 22:52)

    geosoft [anonim]

    Dl. Oprea este o notorietate (ca profesor, nu ma bag la politica). Pentru cei ce cunosc, cum arata Facultatea de Stiinte Economice si Universitatea din Iasi acum 15 ani si cum arata acum? No comment, in traducere bravo domnule profesor!
    In privinta unor astfel de stiri si "initiative" ANI, banuiesc ca se vrea o lovitura sub centura, cum se practica pe la noi in Romanica.
  • 0 (0 voturi)    
    da si tu acolo... (Marţi, 26 mai 2009, 23:12)

    Mihnea [anonim]

    ...90 mii de euro, sa se bucure si prostimea. Ca la milioanele tale nici nu se simt!
    Oricum ii luam inapoi insutit. Din 100 de oameni se vor gasi 15-20 de fraieri sa ne voteze, asa ca o sa-i furam si o sa-i batjocorim pe viata!