VIDEO Emil Boc: Nu avem in lucru niciun act care sa pregateasca majorarea TVA-ului sau a cotei unice

de I. Morovan, A. Neagu     HotNews.ro
Marţi, 26 mai 2009, 10:34 Actualitate | Politic

"Guvernul a mentinut cota unica si TVA-ul la acelasi nivel, dar nimeni nu apreciaza acest lucru", a afirmat, marti, premierul Emil Boc, la un seminar pe teme economice, organizat de Business Standard. "Am facut acest lucru in conditiile in care la tari din preajma noastra TVA-ul a crescut de la 20 la 25%, iar cota unica de impozitare este la noi in tara printre cele mai mici din Europa". "Am limitat efectele negative ale crizei economice si ne-am indeplinit integral obligatiile sociale", a adaugat primul ministru.

Declaratiile lui Emil Boc:

  • Cateva semnale pozitive in domeniul economic in urma masurilor luate de Guvern se vad deja.
  • Speram ca putem mari gradul de prefinantare a proiectelor europene.
  • Vom accelera procesul de descentralizare, astfel incat de la 1 septembrie in sanatate si de la 1 ianuarie in celelalte domenii sa existe descentralizare.
  • Legea parteneriatului public-privat va intra de miercuri in prima lectura in Guvern.
  • Pot sa va spun ca alocarea a 20% din banii bugetului pentru infrastructura este un lucru foarte bun.
  • Mai sunt doua angajamente mari pe care le-am pastrat: cota unica de impozitare, iar nivelul TVA-ului nu a fost modificat.
  • In conditiile in care la tari din preajma noastra TVA-ul a crescut de la 20 la 25%, iar cota unica de impozitare este una dintre cele
  • Inflatia s-a redus in aprilie la aproape jumatate fata de nivelul din martie, cursul leu-euro se stabilizeaza, exporturile din luna martie au fost mult peste cele din luna februarie, ritmul de crestere a somajului s-a incetinit sectorul constructiilor a fost relansat, nivelul investitiilor este bun.
  • Acordul cu FMI a condus la stabilizarea cursului si sunt convins ca va duce si la deblocarea creditarii.
  • Ne-am indeplinit integral obligatiile sociale.
  • Ultimele decizii ale Guvernului: Programul Prima Casa relanseaza creditatea, sustine sectorul imobiliar si, poate cel mai important, va oferi accces la o locuinta multor romani.
  • Am eliminat risipa si am redus drastic cehltuielile de la buget, am pus ordine in finantele tarii.
  • In plus, vom continua sa sustinem mediul de afaceri.
  • Am limitat efectele negative ale crizei economice.
  • Nu vom ceda niciunei tentatii politicianiste sau populiste. Nu vom tine cont ca suntem in an electoral si nu vom face niciun fel de pomeni electorale.



UPDATE
Sorin Mandrutescu - presedinte AmCham:

  • mediul de afaceri are una din cele mai mari probleme in ce priveste predictibilitatea. Ar fi bine sa stim daca masurile sunt bune sau mai putin bune din timp.
  • as vrea sa aduc in discutie o consultare reala a mediului politici cu mediul de afaceri. As vrea sa facem o nuanta intre a fi auziti si a fi ascultati.

Constantin Stroe (Dacia):
Domnule Berceanu, puteti face o prioritizare de executare a lucrarilor evitand zonele cele mai aglomerate, si o puteti inainta si in Parlament?

Radu Berceanu:
  • in toamna lui 2006 am crezut ca se poate face lucrurile acestea prin lege, sa stabilim niste prioritati pe care orice Guvern vine sa le continue.
  • Am constatat ca nu se poate, am inaintat o lege in Guvern si am iesit de acolo cu o harta in care sunt autostrazi peste tot. Este publicata dar nu foloseste nimanui.
  • Ulterior am prezentat un proiect pe care il voi scoate in urmatoarea perioada. Proiectul contine un numar de concesiuni.

  • Vom face si vom discuta cu Guvernul privat acest plan strategic.
  • Problema este ca noi nu stim decat pana la prima rectificare ce bani avem in doemniul constructiilor de drumuri. Insa, aici sunt proicte care incep de la 3 ani in sus.
  • Suportul acesta trebuie sa fie trecut in angajamentele Guvernamentale intr-un mod mult mai predictibil.
  • In Romania nu s-au facut niste lucruri cum ar fi trebuit din cauza ca proiectele fiind lungi nu au avut prioritate - au zis mai bine sa facem spitale, alte investitii pe care sa le putem controla in perioada noastra.
  • Chiar daca se mai schimba Guverne, persoane, partide aceste proiecte sa se continue.
  • Voi iesi cu aceasta propunere in catvea saptamani si sper sa decidem.

Stroe: poate realizati un fond pentru sustinerea industriei de componente auto.

Emil Boc:
trebuie o fundamentare economica - la sfarsitul lunii facem o analiza si pe cheltuielile pe infrastructura - ministrilor care nu au cheltuit le vom lua banii.

Doru Lionachescu - presedinte Capital Partners:
  • o diferenta tot mai ingrijoratoare intre declaratiile si intentiile dv si implementarea acestora.
  • Cauzele - prima, in mod cert este structura Guvernului.
  • Dar mi se pare ca pierdeti prea mult timp in asa numitul dialog social. Cred ca e dusa prea in extrem si are efecte
  • Echipa din jurul dv.si a ministrilor nu este suficient de puternica.
  • Dialogul cu BNR - este foarte bine sa existe, dar cred ca acum este dezechilibrat in favoarea autoritatii monetare.
  • Mecanismele de comunicare cu autoritatea de afaceri; Romania nu are un mecanism de comunicare cu investitorii romani si straini. Nu exista cineva in apropierea primului ministru care sa aduca investitori.
  • Mi se pare ca neglijati piata de capital- este o cenusareasa, sunt tot felul de dinozauri
Emil Boc:
  • observatiile sunt consistente dar nu ins eamna ca sunt de acord cu multe din ele. Acest Guvern are marca parteneriatului: cu partenerii sociali, cu BNR; chiar daca facem un efort - e bine sa avem acset parteneriat chiar daca uneori poate exageram in discutii.
  • Cu BNR de asemenea, este nevoie de parteneriat., Cu FMI si Banca Mondiala este de asemenea, un parteneriat. Retin nuantele si in cointinuare cred ca doar pastrand acest parteneriat putem merge mai departe.
Marian Sarbu:
  • Cred ca o politica fiscala echilibrata trebuie sa tina cont de toate taxele si impozitele.
  • MFP intentioneaza ca poate chiar de la 1 ianuarie cotele de contributie sa intre in codul fiscal.

Sorin Mindrutescu:
  • Nu inteleg de ce schimbam filosofia fiscala de la un moment la altul.
  • Nu este acceptabil ca pe 15 aprilie sa se dea o decizie ca se schimba filosofia bugetara a Romaniei

Berceanu:
  • Rovinieta se plateste la aceasta ora 40%.
  • Sunt firme, persoane care in mod corect isi platesc anumite taxe si din pacate este o colectare foarte redusa si atunci eficienta este scazuta.
  • Ceea ce se incaseaza pe rovinieta si ce se da de la bugetul de stat - Probabil ca este foarte putin, ca ar trebui sa mergem in sensul celalalt fata de UE- se incearca o functionare pe timpul de utilzare si nu km de utilizare ai unui drum; noi ar trebuie sa mergem in sesnul celalalt fiindca avem o cultura nationala a neplatii

  • Nu realizam cum e cu plata unor datorii pentru ceea ce se realizeaza la utilizarea comuna, Foarte multi trabsportatori sunt deosebit de vehementi in ce priveste starea drumurilor.
  • Cred ca daca tot vorbeste toata lumea e infrastructura si strazi nationale aceasta protiotate trebuie sa se rasgranga in alocarea bugetara. Sa se asteopte toayta lumea ca eu sa fac o data si jumatate fata de anul trecut.

Gilda Lazar (JTI):
  • Noi acum traim intr-o stare de necesitate si ibtrebarea este cand ne vom intoarce la sistemul normal de aprobare a reglementarilor,
  • De ce e nevoie sa modificam din nou Codul Fiscal?
  • Pana acum a fost modificat de 34 de ori si o singura data prin lege.
  • Nu exista niciun fel de garantie ca munca acestor companii va fi luata in seama. Eu cer de 3 luni o intalnire dlui Pogea dar nu are timp.

Gabriel Biris:
  • Este nevoie de modificarea Codului Fscal pentru eliminarea distorsiunilor concurentiale si stoparea hemoragiei veniturilor bugetare.
  • Noi am ajuns sa invatam Guvernul cum sa faca sa inchida portita.
  • In momentul de fata nu se aplica nimic din ce am discutat in cadrul Programului de Guvernare.
  • Impozitul minim  nu face atata rau micilor intreprinzaori cat face rau ca o declaratie de neputinta in ce priveste colecatrae impozitelor si taxelor.
  • Toate problemele s-ar rezolva foarte usor. Ne e teama sa luam masuri curajoase care sa ajute pe toata lumea.
Marian Sarbu:
Cred ca dupa 5 luni poate acest blocaj mental generat de situatia economica ar trebui sa se apropie de sfarsit.


Citeste mai multe despre   
























[P] Camera Consultantilor Fiscali organizeaza examen de atribuire a calitatii de consultant fiscal sau de consultant fiscal asistent in Bucuresti, in data de 4 noiembrie 2017

Camera Consultantilor Fiscali este organizatia profesionala de utilitate publica care coordoneaza activitatea de consultanta fiscala din Romania si are in evidenta peste 5.500 de membri la nivel national. Inscrierile la examen se fac in perioada 2 octombrie 2017 - 20 octombrie 2017 pe site-ul http://www.ccfiscali.ro/.

1152 vizualizari

  • -3 (9 voturi)    
    Deocamdata (Marţi, 26 mai 2009, 10:42)

    Alexandru C [utilizator]

    "Guvernul a mentinut cota unica si TVA-ul la acelasi nivel, dar nimeni nu apreciaza acest lucru" - Guvernul s-a imprumutat 20 miliarde de Eur si de aceea nu a marit deocamdat cota unica si TVA-ul. Nu e mai corect asa?

    ' ...si ne-am indeplinit integral obligatiile sociale" - stai sa vina toamna sa vedem

    Aceeasi placa mereu, dar masurile si rezultatele unde sunt ca la dat din gura e bun oricine.
    • 0 (4 voturi)    
      Argumentatie (Marţi, 26 mai 2009, 15:00)

      Alexandru C [utilizator] i-a raspuns lui Alexandru C

      Cand primesc minusuri ma astept sa primesc si un punct de vedere care sa contrazica ceea ce spun.
      Am asteptari prea mari de la trompete nu? Ele nu stiu decat sa dea copy/paste la niste declaratii, nu pot iesi din cuvantul angajatorului si nu pot gandi.
  • 0 (6 voturi)    
    Vom vedea (Marţi, 26 mai 2009, 10:52)

    FLORIN [anonim]

    "Nu vom ceda niciunei tentatii politicianiste sau populiste. Nu vom tine cont ca suntem in an electoral si nu vom face niciun fel de pomeni electorale." - Asa sa-ti ajute Dumnezeu
    • -2 (8 voturi)    
      Vrem fapte, nu declaratii (Marţi, 26 mai 2009, 11:31)

      Dan [anonim] i-a raspuns lui FLORIN

      vrem sa vedem efecte, nu cifre. din vorbe ne face oricine. nu am uitat raportarile mincinoase de pe vremea lui ceausescu. boc si pogea par a fi campioni la brasoave sforaitoare din astea.

      e culmea! nu ne multumeste nimeni ca nu am marit fiscalitatea. normal, ca nu va multumeste nimeni si toata lumea va injura ca de fapt ati crescut-o:
      - ati crescut cass-ul
      - ati bagat forfetarul
      - ati eliminat plata intr-un cont unic
      - ati crescut birocratia, ca sa justificati mentinerea unui numar exagerat de functionari-clienti politic in sistem
      - investitiile sunt doar pe hartie, banii de la fmi vi se scurg printre degete pe salarii si pensii umflate cu pompa
      - negociati intre voi legile salariilor si pensiilor unitare de zici ca ministrii sunt pe mosiile lor si aduc bani de acasa ca sa isi plateasca subordonatii; a trecut o jumatate de an si nu ati miscat nimic, doar vorbe
      - va pregatiti sa introduceti co-plata in sistemul medical, dar nu scadeti cass-ul, practic ne cereti sa platim dublu pentru aceleasi servicii
      - orda introduce taxe pe ipod, ca sa faca si ea un banut pe seama alora care cumpara
      - prima casa e o teapa subprime

      sunteti nu doar penibili, ci si periculosi. cinismul vostru politicianist si incompetenta voastra razbubuitoare o sa duca economia roamniei in cea mai neagra gaura de dupa razboi incoace!

      mai aveti o solutie, singura viabila intr-un an electoral:

      demisia!

      ...si angajarea unui guvern format din tehnocrati straini, cu contract!

      politicienii romani sunt toti niste incompetenti profesional care nu pot conduce un imm, daramite o tara!
      • +2 (4 voturi)    
        Ce frumos! Domnul PACURARU ne spune (Marţi, 26 mai 2009, 12:30)

        Bonifaciu [utilizator] i-a raspuns lui Dan

        Cica: "ati crescut birocratia, ca sa justificati mentinerea unui numar exagerat de functionari-clienti politic in sistem"

        cand acesti fraieri abia reusesc sa dea afara burtosii din administratie angajati de Tariceanu
        imi place PDL face pe victima si plateste ca PNTCD

        Pacuraru: Numarul posturilor pentru bugetari a crescut, din 2004, cu 74%

        Numarul de posturi din sistemul bugetar central si local este de aproximativ 1,5 milioane, acesta crescand in ultimii patru ani cu 74%,
        iar acuzatia sindicatelor potrivit careia numarul posturilor de conducere a crescut excesiv nu se sustine, a declarat, miercuri, ministrul muncii.

        http://www.standard.ro/articol_9010/pac
  • -1 (3 voturi)    
    Boc om cinstit =)) (Marţi, 26 mai 2009, 10:54)

    mitru [anonim]

    Extraordinar! De parca aveti din ce!
  • -1 (5 voturi)    
    imi place de Boc! (Marţi, 26 mai 2009, 11:05)

    miha [anonim]

    sincer imi place de el! are niste idei bune pe care kiar le pune in practica! daca o tine tot asa, o sa ajungem si noi mai bine...astia obisnuitii!
  • +3 (5 voturi)    
    În principiu are dreptate (Marţi, 26 mai 2009, 11:07)

    m3th0dman [utilizator]

    El are dreptate în principiu. Sunt şi alte state care s-au împrumutat de la FMI sau de la Comisia Europeană, şi au modificat TVA-ul şi taxa unică.
  • -2 (6 voturi)    
    ce a facut Boc??? (Marţi, 26 mai 2009, 11:13)

    eugen [anonim]

    Asta e ca nu a facut nimik, ce pretentie are, a ajuns la vorbele celor dinaintea lui, in care dupa cat tin eu minte arunca cu pietre la inceputul anului.
  • 0 (4 voturi)    
    Auto-victimizare (Marţi, 26 mai 2009, 11:22)

    Calin Popescu-DEFICIT [anonim]

    parca-i aud pe taranisti dupa ce-au pierdut puterea de fraieri, asumandu-si greselile tuturor: "noi ne-am dus crucea !"

    pai cine "sa aprecieze" daca voi sunteti muti si spuneti abia acum ca tariceanu a lasat o datorie externa pe tr. lung de 22 de MILIARDE DE EURO ??!

    I-ati acoperit pe PNL-isti si PSD-isti - acum mancati PNL si PSD pe paine
    • -4 (6 voturi)    
      A crescut deja? (Marţi, 26 mai 2009, 11:47)

      Alexandru C [utilizator] i-a raspuns lui Calin Popescu-DEFICIT

      Dupa evaluarile voastre, peste 6 luni inainte de alegeri va ajunge la 60 de miliarde. Sunteti simpatici :)
      • +1 (5 voturi)    
        Sa plateasca TARICEANU 20 de miliarde Datorie (Marţi, 26 mai 2009, 12:24)

        Bonifaciu [utilizator] i-a raspuns lui Alexandru C

        si-apoi mai vedem
        • 0 (2 voturi)    
          Instrument muzical (Marţi, 26 mai 2009, 13:16)

          Alexandru C [utilizator] i-a raspuns lui Bonifaciu

          Ti-a recomanda in locul trompetei un flaut. Ai avea o cariera mai buna, nu de alta dar pentru trompeta nu te duce capul.
          • 0 (2 voturi)    
            A reaparut sluga lui Patriciu, Alexandru C (Marţi, 26 mai 2009, 16:28)

            Prostilor, votati PSD/PNL sa v-o mai tragem o data [anonim] i-a raspuns lui Alexandru C

            Sau poate a lui Vanghelie. Oricum, tot sluga ramai.
            • -2 (2 voturi)    
              Prostilor,votati... (Marţi, 26 mai 2009, 16:40)

              mircea [anonim] i-a raspuns lui Prostilor, votati PSD/PNL sa v-o mai tragem o data

              Spune-mi ,prietene,pe cine sa votez ?E vreunul sa promita,si apoi sa nu-l doara undeva de noi?Mare dilema !
              • 0 (2 voturi)    
                O mare dilema.... (Marţi, 26 mai 2009, 19:50)

                Prostilor, votati PSD/PNL sa v-o mai tragem o data [anonim] i-a raspuns lui mircea

                toti sunt la fel. Dar, vreau sa-i testez si pe PDL.
  • 0 (4 voturi)    
    De la inaltimea lui lucrurile se vad bine (Marţi, 26 mai 2009, 12:33)

    bogdan [anonim]

    Ceea ce este mai tragic este inconstienta cu care persista in greseli si incompetenta. Chiar crede ca lipsa masurilor de ajutorare a economiei este o virtute? Tragedia mare se va vedea la sfarsitul anului cand economia va fi complet blocata si bugetul nu va mai fi alimentat pentru plati clientelare, dar atunci vor fi trecute perioadele electorale si un nou guvern va avea posibilitatea de a da vina pe "greaua mostenire a guvernului incompetent Boc" ...
    • -2 (4 voturi)    
      Prostilor, votati Geoana/Crin sa v-o tragem iar... (Marţi, 26 mai 2009, 13:06)

      Prostilor, votati PSD/PNL sa v-o tragem din nou... [anonim] i-a raspuns lui bogdan

      Care greseli si incompetenta? Deocamdata, a dovedit ca face fata crizei si msurile luate incep sa dea roade. In ceea ce priveste prognoza pentru sfarsitul anului, vom vedea. Unde sunt greselile sau incompetenta? Am senzatia ca ai ramas setat pe guvernul Tariceanu. Vezi ca suntem in mai 2009!
    • -1 (3 voturi)    
      Prostilor, votati Geoana/Crin si o luati in plin (Marţi, 26 mai 2009, 13:43)

      Prostilor, votati PSD/PNL sa v-o mai tragem o data [anonim] i-a raspuns lui bogdan

      Care greseli si incompetenta? Deocamdata, a dovedit ca face fata crizei si msurile luate incep sa dea roade. In ceea ce priveste prognoza pentru sfarsitul anului, vom vedea. Unde sunt greselile sau incompetenta? Am senzatia ca ai ramas setat pe guvernul Tariceanu. Vezi ca suntem in mai 2009!
  • 0 (0 voturi)    
    Boc si criza (Marţi, 26 mai 2009, 14:19)

    Nautilus [anonim]

    Faptul ca Diliboc nu a majorat cota unica si nici TVA se incadreaza intr-o conceptie liberala a abordarii crizei - e nevoie ca populatia sa poata cumpara bunuri, ajutand astfel producatorii, sa poata plati rate evitand un faliment bancar in lant si caderea pretului proprietatilor, e nevoie ca angajatorii sa isi poata continua afacerile fara sa fie nevoiti sa concedieze oameni, si toate astea necesita o resursa vitala: banii. De altfel s-a mai pomenit de reducerea TVA la 15% din partea unui partid politic acuzat ca fura si ca face datorii de multe miliarde...

    Din unele motive mai greu de explicat, populatia face scandal indiferent ca impozitele cresc sau scad - in epoca "duduirii economiei" unii tipau ca ar trebui un regim drastic de impozitare, mai "scandinav" de felul lui. Acum probabil aceiasi tipa ca impozitarea ramane la fel, foarte probabil peste putin timp vor zbiera ca mai trebuie redusa :)))

    ~Nautilus
  • +1 (3 voturi)    
    Cota unica (Marţi, 26 mai 2009, 14:35)

    b09d4n [utilizator]

    Sincer cota unica este singurul motiv pentru care am mers pâna acum la vot.

    Auzisem zilele trecute un zvon conform caruia la guvern este in lucru un proiect de modificare a cotei unice peste limita de 1500 de lei, introducându-se o taxare progresiva pâna la 35%.

    De asemenea auzisem ca legea se înscrie in cadrul de legi anticiclicitate propuse de Uniunea Europeana. Intrarea in vigoare urma să fie cu incepere de la 1-07-2010.

    Proiectul de lege ar purta antetul PDL. Repet, este doar un zvon. Un zvon care daca s-ar adeveri mi-ar reorienta optiunea de vot.
  • -1 (1 vot)    
    Deci saptamina viitoare creste TVA-ul (Marţi, 26 mai 2009, 19:37)

    Bufnita Duinicala [anonim]

    Deci săptămâna viitoare creste TVA-ul
    • -1 (1 vot)    
      exact (Marţi, 26 mai 2009, 20:04)

      cristi [anonim] i-a raspuns lui Bufnita Duinicala

      la noi am observat urmatorul fenomen: "conducatorii" mult iubiti ne spun mai intai sa nu ne facem griji (vezi ronul lui Isarescu, pensiile lui basescu, criza tuturor, salariile profesorilor, taxa auto, impozitul forfetar etc.) si dupa ce vine furtuna ne spun ca e vina la altii, ca ei nu ar fi facut nimic care sa nu ne fie pe plac dar altcineva i-a fortat: criza, fmi, base, motocicleanu, duda, patriciu, sua, rusia etc. trebuie sa recunosc ca in ultimele doua luni am auzit de prea multe ori ca nu va creste TVA-ul iar acest lucru nu poate sa insemne decat ca o sa creasca TVA-ul.
      • 0 (0 voturi)    
        Corecta observatia dvs. (Miercuri, 27 mai 2009, 5:44)

        Bufnitza Duminicala [anonim] i-a raspuns lui cristi

        Absolut corecta observatia dvs.
  • 0 (0 voturi)    
    Boculean - te-a făcut măta oltean ! (Marţi, 26 mai 2009, 23:05)

    Mitică [anonim]

    .