Traian Basescu a castigat un concurs de tuns oi la sarbatoarea Hora Bucovinei

de Alina Neagu     HotNews.ro
Duminică, 24 mai 2009, 17:00 Actualitate | Politic

Presedintele Traian Basescu a tuns o oaie, duminica, la concursul de tuns oi de la sarbatoarea "Hora Bucovinei" din Bucsoaia, ciobanii declarandu-l pe seful statului castigatorul concursului. In plus, presedintele a primit de la localnici o bundita populara de jder, un suman de la un cioban si o palarie traditionala, potrivit NewsIn.

Sarbatoarea "Hora Bucovinei" marcheaza urcatul oilor pe munte si se afla la cea de-a doua editie.

"Acum cateva minute eram la Nasaud. Am sosit dupa o jumatate de ora, aici la Bucsoaia. Vazand tara Nasaudului, Bucovina, vazand oamenii lor, traditiile, ca sef al statului roman nu poti decat sa fii mandru de tara ta. Ma bucura ca in ultimii ani, in tot mai multe locuri din tara se organizeaza sarbatori populare. Poate ele sunt semnul nevoii noastre de a fi impreuna si sunt convins ca aceste sarbatori nu fac decat sa consolideze solidaritatea intre romani. Numai fiind solidari putem merge inainte intr-o lume dificila, tot mai aspra", a afirmat Traian Basescu.

El a marturisit ca a venit in Bucovina la insistentele sotiei, dar mai ales ale soacrei sale: "Chiar inainte sa plec, azi, ne intrebam daca sa mergem doar pana la Nasaud sau si pana la Bucsoaia. Sotia a spus sa mergem si pana la Bucsoaia. Dar cel mai tare a spus soacra. Eu i-am spus: <mama soacra, dar am fost de Paste, acum cateva saptamani.> Ea a spus: <niciodata nu-ti vezi de suficiente ori soacra intr-un an>. Asa ca a trebuit sa dau curs nu numai bucuriei, dar si placerii de a reveni pe meleagurile sotiei mele", a adaugat seful statului.

Intrebat de o jurnalista daca va candida pentru un nou mandat de presedinte, Traian Basescu a replicat: "Hai domne, deocamdata avem criza, sunt europarlamentarele, de asta va arde acuma?"


Citeste mai multe despre   























[P] 1000 inseamna mai mult decat un numar

Angajatii sunt resursa cea mai importanta in orice companie, iar in cazul unui business de servicii, succesul se bazeaza pe resurse umane competente si implicate, care aduc plus valoare in relatia cu clientii. Societe Generale European Business Services, centrul care ofera servicii profesionale cu valoare adaugata in domenii precum finante, achizitii, resurse umane, KYC (Know Your Customers) si servicii de IT pentru grupul Societe Generale, a ajuns la pragul de 1000 de angajati in doar 6 ani de la infiintare.

1721 vizualizari

  • +6 (16 voturi)    
    Basescu face provizii (Duminică, 24 mai 2009, 17:04)

    Lucian_Mares [utilizator]

    ca de, dupa alegeri, cu criza asta...
    • 0 (18 voturi)    
      va castiga si la tuns opozantii la prezidentiale (Duminică, 24 mai 2009, 17:32)

      Eneas [anonim] i-a raspuns lui Lucian_Mares

      nici nu se pune problema cine va castiga aceste alegeri prezidentiale ,iar peste cinci ani va fi Boc presedintele Romaniei oricine va combate de la PSD sau PNL -un Antonescu sau un Geoana nu vor fi niciodata presedinti decat de partide
      • +6 (10 voturi)    
        Dar de pins niste hoti poate? (Duminică, 24 mai 2009, 18:23)

        Anonim [anonim] i-a raspuns lui Eneas

        Intrebare intrebatoare: cati dintre marii corupti sunt dupa gratii dupa primul mandat?
        • -1 (7 voturi)    
          Buna intrebare (Duminică, 24 mai 2009, 18:59)

          Gimmy [anonim] i-a raspuns lui Anonim

          dar prost adresata!

          Ia ia-l te rog la intrebari pe nen'tu Geoana si pe cumatrul Chucky-Crin, sa vezi ce raspund!
        • 0 (6 voturi)    
          dar ai mai auzit ceva de DIP ? (Duminică, 24 mai 2009, 20:12)

          Eneas [anonim] i-a raspuns lui Anonim

          ..sau de sinistra aia de la justitie bagata in1000 de afaceri prin frati ,,surori etc..
          DIP era mai puternic decat Nastase in PSD
          doua trei figuri din astea si e un succes major ;pe Nastase mai da cineva vreun leu ?

          ce sa faca Basescu daca Romania are un corp de procurori de toata jena , de la cap la coada ,o justitie care numai idea de justitie nu o reprezinta ,cu servicii secrete puse pe capatuiala proprie ? e si el om ..si n-am auzit sa fi depus vreun juramant de saracie
        • +1 (1 vot)    
          asta sa-i intrebi pe judecatori (Luni, 25 mai 2009, 16:36)

          cucu [anonim] i-a raspuns lui Anonim

          ai auzit de separaatia puterilor meseriashule?
    • +3 (15 voturi)    
      cel mai bun frizer de oi (Duminică, 24 mai 2009, 17:41)

      gigi [anonim] i-a raspuns lui Lucian_Mares

      dbase are de la toamna viitorul asigurat, o sa deschida frizerie de oi
      • -3 (7 voturi)    
        Aş ! se face actor in "dBase II reloaded" (Duminică, 24 mai 2009, 20:33)

        Mitica [anonim] i-a raspuns lui gigi

        Aş ! se face actor in "dBase II reloaded" ca sa îi apuce pandaliile pe Crin Kong, Geoală şi compania.

        ;-))
    • +2 (16 voturi)    
      Romanii, ca oile... (Duminică, 24 mai 2009, 18:01)

      zizin [utilizator] i-a raspuns lui Lucian_Mares

      Acum ca au aflat ca Basescu are si talente de cioban pe langa cele de pirat, romanii il vor vota cu si mai multa tragere de inima la viitoarele alegeri.

      Traian Chelul va lua cu siguranta peste 75% care este ultimul scor cu care mioriticii l-au (re)inscaunat prin referendum pe ciobanul-pirat-asudat-si-hahaitor la Cotroceni acum doi, in Mai 2007.

      Romanii... o turma..
    • +1 (7 voturi)    
      interesant (Duminică, 24 mai 2009, 19:20)

      mario [anonim] i-a raspuns lui Lucian_Mares

      aveam si eu de tuns un miel, cu o nara cei drept , dar poate isi face timp base sa il tunda daca se pricepe asa bine
  • +1 (23 voturi)    
    OI de mine (Duminică, 24 mai 2009, 17:11)

    patrunjel [utilizator]

    E bine ca se pricepe la tuns oi , o sa aiba unde lucra din toamna.
  • +7 (21 voturi)    
    Sunt Contrariat!!! (Duminică, 24 mai 2009, 17:14)

    Luci [anonim]

    Sa inteleg ca n-a participat Becali!!!!:))

    Luci
  • +3 (19 voturi)    
    vorbeste pentru tine! (Duminică, 24 mai 2009, 17:18)

    Salaman [anonim]

    "niciodata nu-ti vezi de suficiente ori soacra intr-un an" Mă ia cu leşinul, sper că soacră-mea şi nevastă-mea să nu citească asta.
  • +6 (18 voturi)    
    concurs la oi (Duminică, 24 mai 2009, 17:18)

    hammurabi [anonim]

    mai tare ca becali !
  • -2 (22 voturi)    
    Nea Alecu, nea Alecu !!! (Duminică, 24 mai 2009, 17:20)

    Freelancer [anonim]

    Ceea ce a tuns Base era oaie sau caine (comunitar) ? Dom' presedinte, oaia nu-i ca cainele si nici gaozaru' ca tziganca imputita .
    Asa da presedinte, n-avem treaba nici daca mai iese o data, nu-i asa? Este doar presedinte-jucator (cu oaia), iar daca va castiga Becali, atunci sa te tzii, tata, viteza la tuns oaia, ii batem pe toti, nu sufla unu, hehehehehe, sa traiesti bine, Popor Roman, la trecutu-ti mare, mare viitor ! Bravo!
    • +1 (7 voturi)    
      Nea BaSECU nea BaSECU... (Duminică, 24 mai 2009, 18:49)

      Liv [anonim] i-a raspuns lui Freelancer

      Tunde oaia si berbecu! Oile si berbecii suntem noi.
  • +2 (8 voturi)    
    O lectie de istorie ! (Duminică, 24 mai 2009, 18:39)

    Danut D Deleanu [utilizator]

    @ In istoria neamului Romanesc, boierii cand se imbogateau peste poate se obrazniceau si faceau mot .Ba cu scrisori de para la " Inalta poarta" ba o conspiratie contra domnitorului. Obiceiul pamantului era ca din cand in cand domnitorul le taia la propriu nasul,o ureche .In cazuri extreme poporul cerea taierea "berbecilor cei grasi" Atunci in public calaul reteza de capete pe cei cu gargauni care prin supralicitarea tronului la turci inrobeau tara prin marirea haraciului.Eminescu are iar a cata oara dreptate: .." Toate-s vechi si noua toate."..Haraciul se plateste si azi sub alte denumiri. Ba o banca rentabila,un Combinat de utilaj greu,O fabrica de aluminiu.Supralicitarea se face prin "privatizarea"unor ramuri sau unitati strategice: Romtelecom,Petrom,Fabrici de ulei,Unitati de transport sau productii energetice.Contributii UE cu rambursari O <Alesii si serviciile dau masura tradarii si neputintei Romania devenind sat fara caini.Presa si media aservita mogulilor, avand principal scop apararea pe banii contribuabililor, averea patata cu sangele victimilor "lovilutiei"ghipsate (arestandu-si parintele) si onorand violatorul.Presedintele "jucator"este obligat de costitutia tatucului Iorgovan,chemat intre timp la seful cel mare Talpa Iadului,sa faca joc de glezne dupa populara melodie " Tot pe loc pe loc"in aplauzele sinistrilor 332 .Tara la fel , jocul se face si catre inapoi. Este timpul ca Maria Sa Poporul sa ia fraiele inpoi sa lase deoparte hipnoza "dictatorului"lansata de cei ce sunt deja "mici dictatori" financiari, mari jucatori cu destinele romanilor, a natiei .Modificand costitutia intr-o republica prezidentiala sa evitam pasarea raspunderii intre cele doua palate ale presedintelui de reprezentare si a priministrului de multe ori sinistru. Marota unei dictaturi in Romania mileniului III in UE si NATO este o fantoma fluturata de alte fantome rosii,fantome ale fricii organice de tip " Noapte si ceata" azi de tip mafiot.Berbecii sun grasi peste poate! DDD
    • 0 (10 voturi)    
      ai uitat ceva: Flota? (Duminică, 24 mai 2009, 19:00)

      Anonim [anonim] i-a raspuns lui Danut D Deleanu

      "Haraciul se plateste si azi sub alte denumiri"
      Flota?
      Popoviciu?
      Drumul lui Basescu?
      Hai ca sunt multe...
      • 0 (4 voturi)    
        La anonimi anonime ! (Duminică, 24 mai 2009, 20:34)

        Danut D Deleanu [utilizator] i-a raspuns lui Anonim

        @ Anonim!Nu cred in fantome!Raspunsul Flota a fost dat de experti straini.Tuturor cauzasilor de flota le doresc flota cadou.Cel ce a castigat elefantul la loto dupa extaz a urmat agonia alergand sa-l hraneasca.Valoarea flotei nu egala costurile de RC RK arestarile si penalitatile stationarilor in porturile lumii. Clar? DDD
        • +1 (3 voturi)    
          Va salut, d-le DDD (Duminică, 24 mai 2009, 21:28)

          Lucian_Mares [utilizator] i-a raspuns lui Danut D Deleanu

          Subscriu, as adauga mai multe, dar mi-e ca ma injura forumistii.
          • +2 (2 voturi)    
            Raspuns L_Mares Utilizator ! (Duminică, 24 mai 2009, 22:11)

            Danut D Deleanu [utilizator] i-a raspuns lui Lucian_Mares

            @ Forumistii adevarati nu se ascund in spatele anonimatului. Ies la bataie in "priveliste"vb.Letopisetului Moldovei de la I.Neculce cetire.Nu letptoistetului ombilical a lui Stan cu oistea virila in gardul comandat de moguli dalmatieni,Damatianul tot un fel de ciobanesc. Adaugati,adaugati ! DDD
      • 0 (2 voturi)    
        P.S. (Duminică, 24 mai 2009, 20:35)

        Danut D Deleanu [utilizator] i-a raspuns lui Anonim

        @ Anonim: Da am uitat sa dau crezare radio-sant Anti......DDD
    • +6 (6 voturi)    
      Medeleanule ! (Duminică, 24 mai 2009, 19:02)

      the [utilizator] i-a raspuns lui Danut D Deleanu

      Berbecii când sunt grasi peste poate nu se tund :))) se taie !
      • +2 (4 voturi)    
        Raspuns the ! (Duminică, 24 mai 2009, 21:13)

        Danut D Deleanu [utilizator] i-a raspuns lui the

        @ Subscriu !Dar ce te faci cu aceeasi constitutie schioapa, votata tot de berbecii ,adevarat, nu asa grasi ca astazi ,ce interzice aceasta pedeapsa.UE nu a dat inca nici instructiunile de asomare pentru "Berbecii cei supraponderali." Poate organizeaza o forma de FBI european boala asta pandemica de lacomie porceasca ameninta europa!Sa auzim de bine! DDD
    • +1 (1 vot)    
      no way, man! (Duminică, 24 mai 2009, 22:26)

      Codruta N [utilizator] i-a raspuns lui Danut D Deleanu

      Daca vrei dictator, ia-ti nevasta - cu "republica prezidentiala" nu tzine, man..

      Sau iti place mai mult bocoantza de barbat decat papucelul de femeie? Ma rog... fiecare cu orientarile sale... ;)
      • +1 (1 vot)    
        Raspuns : Codruta N.?????? (Luni, 25 mai 2009, 0:04)

        Danut D Deleanu [utilizator] i-a raspuns lui Codruta N

        @ Dupa vocabularul Dvs,sunteti din clanul Codrenilor? Unii neputand sa se suporte barbati se opereaza.Oricum pansionul urmat de mataluta miroase a TIR! Sigur nu s-a spart oglinjoara?In rest...ma abtin.Votati pe Norica aia cu papucelul de D.A.C..La mai mare pe sticla cu DEX-ul in brate!Madam San Gene esant Reproche!Pacat ca Ilici nu mai poate!Nu mai era dictator.JFKenedi mare dictator? FDR idem? Toti presedintii SUA dictatori???Sunteti demna de Veronica Porumbacu si epigrama lui Pastorel fi-ei nota de p lata usoara.A ramas dator cu bani.Cu replici niciodata.Si totusi la 61 de ani si un AVC zambesc ! Vanare de vant ! Comedia umana ! Viata bate filmul ! Am nevasta si 38 de ani de caznicie!Si copiii realizati ! Ceea ce va doresc si Dvs.O botina asa de fina !!!!Cu simpatie.Duelul spiritelor a dat si da savoare in literatura.Este loc si aici!DDD
  • +4 (6 voturi)    
    Urmatorul concurs - scarpinat de boi ! (Duminică, 24 mai 2009, 20:35)

    Mitica [anonim]

    Dupa tunsul de oi, umratorul concurs este unul de scarpinat de boi !
    • -2 (4 voturi)    
      matale (Duminică, 24 mai 2009, 22:16)

      Codruta [anonim] i-a raspuns lui Mitica

      Ai vrea matale si ciracii tai mafioti sa fiti scarpinati de .... N-ar fi rau sa va scarpine bine ca sa scape lumea de niste lepadaturi.
    • +2 (2 voturi)    
      Si caii se impusca ? Nu e asa ! (Luni, 25 mai 2009, 0:17)

      Danut D Deleanu [utilizator] i-a raspuns lui Mitica

      @E o expresie : Pe prosti sa-i lauzi pe boi sa-i scarpini.Si totusi! Boii ara si caii mananca! Ca exfermier am si iubesc caii chiar daca unii se impusca. Regina Angliei coboara de pe tron si premiaza in targuri produsii premiati campioni la expozitiile de animale.In Jersey au Stud Book (registrul de rasa Jersei o vacuta capriorie de cca 550 kg 1,35-1,40 m in talie dar cu 6,5-7,5 % grasime la 4000-4500 l/an adca cca 300kg de unt pe an) din sec XVII.La noi multi nu stiu cine le sunt proprii bunici ,de istoria natiei nu mai vorbim,DDD
  • +3 (7 voturi)    
    ! (Duminică, 24 mai 2009, 20:58)

    shobi [anonim]

    A tuns-o pe blanoasa de Udrea. Hihihi. Beheheheeee!
    • -1 (3 voturi)    
      campii (Duminică, 24 mai 2009, 22:20)

      Codruta [anonim] i-a raspuns lui shobi

      Iar bati campii ca un balamut.
      Mult prea frumoasa si inteligenta Elena a fost la Brasov ca sa-i incante pe citadini. Am fost foarte fericiti s-o vedem si s-o admiram.
      Ce stii tu ce e ala vapor si cate aripi are !?
      • +2 (2 voturi)    
        Codruto -Codruto ! (Luni, 25 mai 2009, 0:28)

        Danut D Deleanu [utilizator] i-a raspuns lui Codruta

        @ Prea nevinovata! Parabola cu piatra o stii mataluta!Parafraza: Ce Te mana asa in lupta?Qui prodest?Qvousqcvem tantem abutere? O tempora o mores! Fariseii nu mostenesc pamantul.Un imparat Roman a cerut sa fie prezentat pe ultimul drum cu mainile impreunate in rugaciune.Pentru a face dovada ca nu a luat nimic cu el in viata de apoi.DDD
  • 0 (2 voturi)    
    aha (Duminică, 24 mai 2009, 22:17)

    undo [anonim]

    Da crinat din oaie cind face? Beeeeee.....
    • +1 (1 vot)    
      10 (Luni, 25 mai 2009, 0:30)

      Danut D Deleanu [utilizator] i-a raspuns lui undo

      @ 10 cu felicitari pentru umor! Va risipiti aici.DDD
  • +2 (4 voturi)    
    bun (Duminică, 24 mai 2009, 22:30)

    Alex [anonim]

    Ma bucur ca este invitat in diferite localitati iar lumea isi arata aprecierea si dragostea pentru el. Adevaratii oameni simt cine-i drept si cine-s talhari mafioti, vanatori ticalosi de sclavi.
    Valoarea isi arata fata cu toate tonomatele si maimutoii care isi arunca neputintele si neimplinirile impotriva adevarului, a cinstei, a dreptatii. Degeaba se tot agita cu elucubratii satanice ca oamenii simt si stiu care e calea cea dreapta.
    Asa sa ne ajute Dumnezeu.
    • -2 (4 voturi)    
      Nu e invitat, (Duminică, 24 mai 2009, 22:35)

      Lucian_Mares [utilizator] i-a raspuns lui Alex

      se duce ca tiganul sambata la pomana. Romanii sunt oameni primitori, de-aia nu-l arunca afara in suturi, din pacate.
      • +1 (1 vot)    
        Patrula Timpului ! (Luni, 25 mai 2009, 0:44)

        Danut D Deleanu [utilizator] i-a raspuns lui Lucian_Mares

        @ Mai sapati! Nu jura stramb! E invitat sigur.Mai ales in fielful Dnei M.Basescu bucovineanca. Toti carcotasii, nelefegii, daca ar da mana cu un presedinte, indiferent de nume, ar fi onorat! Personal daca asi fi fost gratulat de Ilici cu " Mai animalule!' fata de lumea denaturata( Animale denaturate de Vercroux = rezistent si scriitor francez.)nu ma suparam.Dupa 39 de ani de zootehnie stiu ce vorbesc. Ele ( Animalele) nu m-au dezamagit . Nu ele erau problema.Dialog la tara: A; Ai fost la nunta lui... B: Fost. A: Si ? B Lumeee multaaa dar oameni tere putini.DDD
  • 0 (2 voturi)    
    Cronicarul (Duminică, 24 mai 2009, 23:58)

    Rangă [anonim]

    Pentru letopiseţ numai atât

    La Năsăud, cu pâine sare şi palincă tare, e primit
    TB – “creştinul” de la Cotroceni, cu faimă de ermit.
    Reflexul comunist de stânga avea să-i joace feste
    La potrivitul clopului cu pene pe dreapta, ce poveste !

    Când tunse oaia sau berbecul, lucrarea merse strună,
    Probând talentul de cioban, vocaţia şi mâna bună.
    L-a invocat şi pe Moisil, ce prin odrasla-i îl apreciase,
    Notându-l apt pentru matrozi, la care viţa îl chemase…