Liderii PDL, nemultumiti ca sefii de filiale i-au lasat balta pe eurocandidati in plina campanie

de Luminita Parvu     HotNews.ro
Vineri, 22 mai 2009, 17:37 Actualitate | Politic

Conducerea PD-L in asteptare
Foto: HotNews.ro
Liderii PDL sunt extrem de nemultumiti de activitatea presedintiilor de organizatii din toata tara, sustin surse din partid, care au declarat pentru HotNews.ro ca mobilizarea in campanie va fi una din temele principale care va fi discutata la sedinta Colegiului Director de luni. Liderilor de filiale li se reproseaza de catre conducerea PD-L ca nu s-au implicat deloc in campania electorala pentru alegerile europarlamentare, ca unii ar fi deja plecati in concedii in strainate sau ca nu au mobilizat membrii de partid pe teren pentru activitatea electorala.

Dupa ce au primit unda verde sa-si numeasca in functie oamenii la sefia serviciilor deconcentrate, presedintii de organizatii din tara s-au detasat de activitatea de partid si au uitat ca este campanie electorala. Sursele HotNews.ro sustin ca liderii PD-L au primit semnale din tara ca majoritatea organizatiilor judetene nu se implica si nu promoveaza partidul in campania pentru alegerile europarlamentare.

Candidatii pentru Parlamentul European au fost cei care s-au plans la centru ca exista un dezinteres total din partea colegiilor din teritoriu fata de campania electorala.

Aceleasi surse sustin ca cei din conducerea PD-L au decis sa ia masuri drastice si sa-i convoace pe toti, luni 25 mai la Bucuresti pentru o analiza a activitatii electorale. Mai mult, liderii democrat liberali ameninta cu schimbari din functii in cazul in care filiale vor obtine scoruri mai mici decat cele de la parlamentare.

Liderii PD-L intentioneaza sa le traseze lideriilor de filiale sarcini si tinte pentru cele doua saptamani de campanie care au mai ramas.

In primul rand, presedintii de organizatii judetene vor avea sarcina sa-si mobilizeze membri de partid pentru a iesi pe teren in activitati gen "door to door". In cazul in care filialele nu vor obtine un scor cel putin egal cu cel din alegerile parlamentare din 2008, presedintii acestora vor fi destituiti.

Totodata, filialele care au candidati pentru europarlamentare pe locuri eligibile trebuie sa aiba rezultate mult mai bune decat restul organizatiilor.

De asemenea, democrat liberalii din toata tara au sarcina sa informeze electoratul si sa-l mobilizeze pentru venirea la scrutinul din 7 iunie.

La sedinta Colegiului Director din 25 mai, conducerea partidului va prezenta si o analiza sociologica care plaseaza PD-L in preferintele electoratului, insa la o mica distanta de PSD.

























837 vizualizari

  • 0 (4 voturi)    
    Partidul (Vineri, 22 mai 2009, 19:05)

    A.A.Jdanov [anonim]

    mobilizatorul maselor largi populare in lupta pentru asigurarea mandatelor de europarlamentar si intarirea continua a randurilor in vederea primenirii organelor de conducere.
  • +2 (4 voturi)    
    cuvantul EXTREM lipit la 'suparati' (Vineri, 22 mai 2009, 20:11)

    Eneas [anonim]

    'Un cuvant cu rezonante ademenitoare dar fara vreo semnificatie deosebita flutura pe buzele tuturor celor chemati sa-si exprime opiniile pe calea undelor.

    La ceas de seara, dimineata devreme, in crucea noptii, indiferent de subiectul in discutie, cuvantul este rostit cu o placere rara si cu o perseverenta vecina cu stupiditatea.
    Cuvantul este EXTREM si alaturarea lui unor cuvinte din motive misterioase, a devenit o adevarata moda, ca sa nu zicem molima
    Politicieni,jurnalisti de vocatie incerta,vipuri de cartier, manelisti, fosti revolutionari, politisti, infractori, prostituate, calugari, cersetori, soferi, precupete, gura-casca, profesori, vaduve neconsolate, menajere, pensionari, studenti, toti, absolut toti folosesc din doua in doua fraze misteriosul cuvant EXTREM!


    Asa cum, daca va amintiti, in urma cu ani, bantuia cu aceeasi furie devastatoare cuvantul DECI.
    Se spune, cu seninatate EXTREM de greu, EXTREM de frumos, EXTREM de mare, EXTREM de senin, EXTREM de mic, EXTREM de rece, ce mai, o avalansa de EXTREM folosit cu o perseverenta si lipsa de logica care tine, in parte si de necunoasterea limbii.
    E destul sa urmariti cateva seri la rand jurnalele de televiziune sau asa-zisele emisiuni cu tema speciala, cu creionul in mana si veti avea surpriza sa numarati la un moment dat sute de asemenea rostiri tampe, menite pana la urma sa irite, prin folosirea lor absolut fara nicio logica.
    Este un cuvant parazit insinuat in recuzita verbala a celor care trancanesc la microfon in loc sa-si aleaga si sa-si controleze discursul trimis spre urechile rabdatorilor ascultatori. Stimati emitatori de idei: fiti EXTREM de atenti cand EXTREM de usor sloboziti EXTREM de multe cuvinte EXTREM de fara noima spre EXTREM de rabdatorii
    ascultatori "
    articol de MirceaMicu
    • +2 (2 voturi)    
      Nu este un cuvint parazit :EXTREM :-) (Vineri, 22 mai 2009, 20:44)

      flopsyice [anonim] i-a raspuns lui Eneas

      Este uzual folosit ptr manipularea subliminala a maselor - incontextul electoral din RO (si nu numai) - a celor ce cred ca discern si conteaza, dar in realitate "nu pot" si "nu stiuu cum" chiar daca ar putea.discerne. Si sunt extrem de multi...

      Oricum fiecare este ocupat "Local" de ceea ce prezinta interes de moment ptr el (indiferent de culoarea politica) si ce venit ii poate aduce pe moment.

      Traiasca maneaua, micu, berea, subcultura de tip tziagnizdo-acceptabilus (ca sa nu fim ecstremisti cu succesuri, nu?)
  • -4 (6 voturi)    
    Nasol momentu, misto coliva! (Vineri, 22 mai 2009, 20:24)

    voliti [anonim]

    Daca nu iese TRU si alti "sfatuitori" basescienii....
    Iar daca mai iese si EBA......
    Se inverzeste Boc si camarila!

    Uite, d`aia o s-o votez pe EBa. Ca sa se inebuneasca in calcule Boc: daca Eba era in PDL aveam X%, asa am avut X-Y% si suntem sub PSD si/sau PNL......
  • -2 (2 voturi)    
    Cioara vopsita, si scoafa-n sectorul 5 (Vineri, 22 mai 2009, 20:33)

    Adrieeean V oitec [anonim]

    Mai dragilor, astia sunt cameleoni, de aceasi culoare .
    Au primit ciolanu si acuma sug pe dinsu. Nu v-ati prins ca totul e de fatada.
    Cum naiba da ala de la Na(n)re nu s-a tras un "cui" in cap ? trebuia sa vina guvernu troc sa vada ca se poate reduce emanatia cu 5% ! Cit maia re salariul, respectivul ? .
    Da in puii mei, de ce in Germania s-a putut reduce cu 20%,. Pentru ca acolo nu conduc niste pui de e-lei-ne ! Cind se muta famila Boc pe Dimbovita ?
    Stefan Voitec al partidului ca ureaza sa traiti bine, mersi ! Hai la munca cea mare(in Ibitza) ....ha ha ha.....mele !
  • 0 (2 voturi)    
    Stimati conducatori (Vineri, 22 mai 2009, 21:00)

    Un cetatean obosit [anonim]

    De ce nu luati, ca ipoteza de lucru si urmatoarele :
    - unii membrii ai partidelori poate au obosit sa stea pe strada si sa laude candidatii la toate alegerile, iar acestia nici macar sa nu faca efortul de a trece pe la corturile de campanie;
    - unii membrii ai partidelor poate au inceput sa realizeze ca singurul loc care le este rezervat in partide este sa spuna da;
    - unii membrii ai partidelor au inceput sa realizeze ca si la nivelul organizatiilor judetene ca si la conducerea partidelor exista grupuri si grupulete, din care daca nu faci parte, esti un neica nimeni;
    - unii membrii ai partidelor nu au nici cea mai mica idee cu ce argumente pot sa convinga alegatorii sa voteze lista unui partid si nu pe cea a altui partid;
    - majoritatea sefilor de organizatii judetene nu stiu sa dea lamuriri nici propriilor subordonati despre ce este, ce poate sa faca si ce trebuie sa faca europarlamentarii.
    Poate, stimati conducatori de partide, incercati sa coborati din inaltele dumneavoastra sfere.
  • +1 (1 vot)    
    Heeei (Vineri, 22 mai 2009, 21:03)

    adik [utilizator]

    Unde este MIHAI 2 [anonim]?
    Tati, vezi ca ai mingea ridicata la fileu.
    Bafta!
  • +1 (1 vot)    
    In timp de criza, Bobustangu' trage la poarta (Sâmbătă, 23 mai 2009, 9:52)

    Mitica [anonim]

    Suparare mare - Bocustangu' n-a dat destule "ciolane" prin judete si liderii locali si-au aratat dezinteresul pentru mobilizarea pentru alegerile europarlamentare.

    Cred ca este ceva normal - atata vreme cat pe ticketul PDL se gasesc gorile de munte precum Rares Niculescu-Mardeias, care bate femei prin baruri si limacsi de tipul celor care au mai petrecut la Bruxelles o parte din legislatura anterioara, fara sa faca nimic.

    Chiar sunt curios cum stau la acesti indicatori de activism politic democrat liberal liderii si suporterii din judetul Cluj, aka Bocunistan (adica Tara Bocului). S-au dovedit la "inaltimea" sefului lor local, proaspat promovat ?

    Pentru noi ceilalti, stati acasa tovarasi sa nu va aplice cumva Emil Bobu asta "constitutia" la alegeri!
  • +2 (2 voturi)    
    Traiasca EBA ! (Duminică, 24 mai 2009, 10:07)

    eugenrc [utilizator]

    Liderii PD-L au primit semnale din tara ca majoritatea organizatiilor judetene nu se implica si nu promoveaza partidul in campania pentru alegerile europarlamentare.

    Liderii PD-L au intrebat majoritatea organizatiilor judetene atunci cind au decis promovarea si sutinerea lui EBA in campania pentru alegerile europarlamentare ?

    Mie reactia lor imi pare fireasca atit timp incit miscarea cu EBA candidat independent fura din voturile PDL cel putin la nivel de sondaje aproape 6% la nivel de tara .

    De asemenea imi mai pun o intrebare .

    Liderii PD-L au cerut macar o parere din partea majoritatii organizatiilor judetene inainte de a vota forma finala a OG-urilor referitoare la forfetar , la cumularea veniturilor , la sporurile salariale , etc ?

    In conditiile acestea ma intreb care este rolul membrilor de partid , doar sa plateasca cotizatii , sa lipesca afise si sa se transforme in aplaudaci la comanda ?