VIDEO Cei care nu-si platesc amenzile ar putea fi obligati sa presteze 50 de ore de munca in folosul comunitatii

de V.M.     HotNews.ro
Miercuri, 20 mai 2009, 19:39 Actualitate | Politic

Senatul a aprobat, miercuri, cu 58 de voturi pentru si unul impotriva proiectul de lege initiat de Gyorgy Frunda, care prevede transformarea contraventiilor neplatite din rea-vointa in munca in folosul comunitatii, vizati de aceasta masura fiind, spune initiatorul, prostituatele si cersetorii, informeaza NewsIn.

Textul initiativei prevede ca "in cazul in care contravenientul citat de instanta nu a achitat amenda in termenul prevazut (...), instanta procedeaza la inlocuirea amenzii cu sanctiunea prestarii unei activitati in folosul comunitatii pe o durata maxima de 50 de ore, iar pentru minori incepand cu varsta de 16 ani, de 25 de ore". In legislatia actuala se prevede ca instanta de judecata poate transforma amenda contraventionala in munca in folosul comunitatilor locale, doar daca cel care a comis contravenienta este de acord cu executarea acestei munci.

Senatorul Gyorgy Frunda a aratat in plenul Senatului ca aceasta reglementare este in acord cu o decizie din 2008 a CCR prin care se considera ca fiind neconstitutional ca instanta sa solicite acordul contravenientului pentru transformarea contravenientei in ore de munca. Totodata, Frunda a mai spus ca si Curtea Europeana pentru Drepturile Omului a stabilit ca "daca munca in folosul comunitatii nu este o munca dificila, are o perioada determinata nu mai mare de 4 ore pe zi si are ca scop efectuarea pentru prevenirea contraventiilor sau a infractiunilor usoare, acestea intra in regimul normal al pedepselor aplicabile de catre tarile membre".

De asemenea, senatorul UDMR a mai afirmat ca direct vizati de acest proiect sunt cersetorii, prostituatele si soferii auto care au comis contraventii usoare si refuza din diverse motive sa achite amenzile. "(...)Va insemna o scadere a numarului de contraventii pentru ca atunci cand doamna prostituata va trebui sa curete in fata primariei se va gandi de doua ori daca sa mai continue aceasta nobila munca pe care o presteaza in folosul comunitatii, sau nu", a afirmat Gyorgy Frunda.

In cazul acestei legi, Senatul este prima camera sesizata, proiectul urmand sa fie analizat de Camera Deputatilor.



Citeste mai multe despre   






















1657 vizualizari

  • +1 (3 voturi)    
    munca in folosul societatii (Miercuri, 20 mai 2009, 19:51)

    dromihete [anonim]

    iar prostituatele vor muncii in folosul societatii, ce stiu ele mai bine sa munceasca, corect ?
    Un fel de pro bono al prostituatelor :)))
    • +1 (1 vot)    
      haha (Miercuri, 20 mai 2009, 22:15)

      I [utilizator] i-a raspuns lui dromihete

      dar ele si acum muncesc in folosul societatii, nu? :D
  • +4 (6 voturi)    
    bravo (Miercuri, 20 mai 2009, 19:59)

    kalu [anonim]

    in sfarsit o lege buna. Sunt uimit de ce naiba dureaza atat de mult sa se aplice niste legi atat de simple...
    P.S- sa se mareasca la 100 de ore in folosul comunitatii.
  • +2 (8 voturi)    
    Foarte bine! In sfarsit! (Miercuri, 20 mai 2009, 20:08)

    Je [anonim]

    Si eu am doua amenzi dar nu le-am platit si nici nu le voi plati vreodata! De ce sa dau banii la bugetul de stat? Ce vad eu de pe urma amenzilor mele? Se vopseste vreun marcaj rutier, ceva?

    Acum sunt de accord sa prestez ore in folosul comunitatii. Macar asa se vede aportul meu direct la comunitate!!
  • 0 (0 voturi)    
    si daca... (Miercuri, 20 mai 2009, 20:35)

    jikleshoog [anonim]

    ce se intampla cu cei care refuza sa presteze aceasta
    munca in folosul ccomunitatii?
    • +2 (2 voturi)    
      si daca... fara daca. (Miercuri, 20 mai 2009, 23:54)

      Frobenius [anonim] i-a raspuns lui jikleshoog

      Vor fi amendati, desigur!
  • 0 (0 voturi)    
    Vom vedea prostituate stand la coada... (Miercuri, 20 mai 2009, 21:16)

    Axul [anonim]

    ... sa munceasca in folosul comunitatii? Da, asa cum le vedeam la administratiile financiare sa-si plateasca amenzile.
    Frunda este prostul care a propus, dar ce au avut in cap senatorii care i-au votat proiectul? O plimbare pe Centura Bucurestiului!
  • 0 (0 voturi)    
    Vom vedea prostituate stand la coada... (Miercuri, 20 mai 2009, 21:16)

    Axul [anonim]

    ... sa munceasca in folosul comunitatii? Da, asa cum le vedeam la administratiile financiare sa-si plateasca amenzile.
    Frunda este prostul care a propus, dar ce au avut in cap senatorii care i-au votat proiectul? O plimbare pe Centura Bucurestiului!
  • +1 (1 vot)    
    Lege noua??? (Miercuri, 20 mai 2009, 21:31)

    Vasile Pop [anonim]

    se pare ca repreznetantii nostrii nu cunosc legislatia... aceste reglementari exista deja, dar nu sunt obligatorii si nici nu se pot impune. daca nu vrea sa lucreze ce facem? ii dam amenda... si daca n-o plateste ce facem? munca in folosul comunitatii; nu putem priva de libertate un om care nu a savarsit o infractiune...
    • 0 (0 voturi)    
      N-ai priceput (Vineri, 22 mai 2009, 19:10)

      Eu [anonim] i-a raspuns lui Vasile Pop

      Ideea e ca deocamdata daca nu vrea sa munceasca e OK, ca pana acuma e nevoie sa-i ceri aprobarea ca sa-l trimiti la munca. Cf. cu ce zice EU, daca se voteaza legea, nu mai e nevoie. Si refuzul de a presta munca in folosul comunitatii poate fi trecut intr-o categorie mai grava de ofense, de ex. penale. Care idiot va prefera sa se aleaga cu dosar penal in loc sa dea cu var pe pomii din parc?
  • 0 (0 voturi)    
    si apoi? (Miercuri, 20 mai 2009, 23:26)

    Xample [utilizator]

    si daca nu se prezinta nici la munca in folosul comunitatii ce se intampla?
  • -1 (1 vot)    
    Dr omului (Joi, 21 mai 2009, 0:24)

    Vasile Pop [anonim]

    Asta ziceam si eu... conform declaratiei drepturilor omului nimeni nu poate fi supus la munca impotriva vointei sale, nici macar un om privat de libertate, nici chiar de un UDMR-ist care ii obisnuit cu asa ceva de cand eram sub ocupatie (macar atunci munceam :P, dar asta-i partea a doua)
  • 0 (0 voturi)    
    Propunere de coplata ! (Joi, 21 mai 2009, 8:58)

    martin [anonim]

    Geniala propunere a onctuosului fost candidat la presedentie ,Frunda , a fost desigur votata cu entuziasm de colegii sai politici din camere.
    Sindicatele Prostituatelor si Cersetorilor vor primi cu gratitudine aceasta legislatie profund democratica, solicitand totusi ca prestatiile sa se faca cu o coplata rezonabila,deoarece altfel va scadea calitatea muncii depuse !
  • 0 (2 voturi)    
    Afara, la refuzul muncii in folosul comunitatii... (Joi, 21 mai 2009, 12:13)

    tizul [anonim]

    ...mer'i la gherla!
    Daca vor stipula asta in lege, brusc bugetul se va umple de bani pe care statul nu i-ar fi vazut niciodata. Cine-i prost sa-si plateasca amenzile cand dupa o perioada destul de scurta se prescriu?
    Probabil ca legea, in aceasta forma, ar avea efect asupra celor ce incalca in mod repetat codul rutier si ar umple puscariile de cersetori & fetitze...
    Intrebare: Unde-i cazezi pe toti?
    Citesc teorii conform carora "nimeni nu poate fi supus la munca impotriva vointei sale, conform declaratiei drepturilor omului". Sa te strici de ras! Poti baga la zdup un infractor impotriva vointei lui (evident! :-))) ) da' nu-l poti obliga sa munceasca?!?
    • 0 (0 voturi)    
      Pt "tizul" (Joi, 21 mai 2009, 14:17)

      Cosmin [anonim] i-a raspuns lui tizul

      In leg cu comentariul: "Citesc teorii conform carora "nimeni nu poate fi supus la munca impotriva vointei sale, conform declaratiei drepturilor omului". Sa te strici de ras! Poti baga la zdup un infractor impotriva vointei lui (evident! :-))) ) da' nu-l poti obliga sa munceasca?!" Ai punctat bn, "un infractor", dar un sofer care comit contraventii usoare nu sunt infractori. :)
  • 0 (0 voturi)    
    Evaziunea fiscala este infractiune, neplata... (Joi, 21 mai 2009, 17:47)

    Tizul [anonim]

    ... amenzilor CU BUNA-STIINTA, de ce n-ar fi?