Traian Basescu catre romanii din Franta: Stiu ca v-am dezamagit prin solutia politica pe care am gasit-o in luna decembrie. Vreau sa stiti ca m-am dezamagit si pe mine insumi

de Ionut Baias     HotNews.ro
Luni, 18 mai 2009, 22:41 Actualitate | Politic

Presedintele Traian Basescu a declarat luni seara, in fata romanilor din Paris, ca stie ca i-a dezamagit pe acestia atunci cand a adusa la guvernare Coalitia PDL-PSD stiind ca acestia au votat pentru dreapta.

"Vreau sa stiti ca m-am dezamagit si pe mine insumi... Am preferat sa sacrific crezurile mele, decat sa sacrific Romania impingand-o in instabilitate politica", s-a explicat presedintele.

Seful statului a incercat sa incheie intalnire pe un ton mai optimist spunand ca lucrurile se pot schimba in viitor si se poate ajunge la o noua solutie politica.


Citeste mai multe despre   




















Material sustinut de BRD Groupe Société Générale

5 motive de cheltuit banii - electronice pentru casa. Idei de cadouri si rasfat

Decembrie este luna cadourilor si in toata nebunia asta trebuie sa mai cumperi si cate ceva pentru casa ta. Bine, sau poate vrei sa faci un cadou unor apropiati, asa ca de "casa noua". Motive de cheltuit bani se vor gasi mereu. Asadar, va propunem o lista de "motive" pentru cheltuit banii, mai ales ca acum e ocazia perfecta sa beneficiezi de ofertele de Craciun ale comerciantilor.

1565 vizualizari

  • +3 (25 voturi)    
    Bravo! (Marţi, 19 mai 2009, 0:30)

    Horea [anonim]

    Apreciem sinceritatea si am aprecia si mai tare daca te-ai cara odata pentru totdeauna si ne-ai lasa in treburile noastre. Manelistule.
    • 0 (14 voturi)    
      Controlati-va limbajul, va rog ! (Marţi, 19 mai 2009, 0:50)

      Mihai [anonim] i-a raspuns lui Horea

      Cand esti beat crita, nu mai conteaza ce asculti. Manele, populara, house etc.
      • +1 (3 voturi)    
        Eu va scuz dl. Basescu... (Marţi, 19 mai 2009, 12:58)

        bgd [utilizator] i-a raspuns lui Mihai

        Dar nu va mai votez...asta-i clar. Si eu m-am dezamagit pe mine insumi cand am observat ce am ales prima data...Sa speram ca nu o sa ma mai dezamagesc si-acuma...
    • -1 (15 voturi)    
      horea (Marţi, 19 mai 2009, 0:55)

      Andrei [anonim] i-a raspuns lui Horea

      1.daca esti de vita nobila si vorbesti la-ntaia plural, puteai sa pui la nume si rankul pe care-l porti. Ma scuzi.. purtati.

      2.sa inteleg ca judeci oamenii dupa preferintele muzicale? Psychosomatictrance-istule!

      hahaha
      ce simpatici is astia mai destepti cand isi exprima frustrarile pe internet.
      • +7 (17 voturi)    
        Dezamagitul (Marţi, 19 mai 2009, 2:00)

        Horea [anonim] i-a raspuns lui Andrei

        Nu sunt de vita nobila. Vorbesc in numele meu si al familiei mele, de unde si pluralul.
        Intreaba-l te rog pe idolul tau cum vine asta "m-am dezamagit si pe mine"? Adica intai s-a amagit si apoi s-a dezamagit? E atat de tare incat a crezut in propriile minciuni?
        Merita sa ne conduca un astfel de ipochimen?
    • -5 (17 voturi)    
      ce usor... (Marţi, 19 mai 2009, 1:47)

      cineva [anonim] i-a raspuns lui Horea

      este sa scuipam comentarii de genul acesta pe net!
      Simplist! Da, se cara Basescu ,pe cine propuneti?!
      Pe Geoana?!... :/ Sau poate pe Tariceanu (beuurk...)

      Sa stam strimb si sa ne punem un pic neuronii in miscare: un singur om oricit de bineintentionat ar fi nu poate face nimic singur sau inconjurat de o mina de oameni ce-l sustin: fie presedinte, fie prim-ministru...
      Scuipa-ti-va lehamitea, insa poate ar fi mai potrivit sa v-o scuipati pe oameni ca Iliescu & Co... Daca se putea face ceva cu adevarat, profund si cu mult mai multa usurinta pentru Romania ,dupa evenimentele din 89 a fost momentul potrivit: acum tragem ponoasele si le vom mai trage multi, multi ani... bazele au fost prost puse, asta a facilitat dezvoltarea unor caractatite mafiote (etc etc ) ... ACu' nici un super-activ ca Sarkozi nu ne-ar mai putea scoate din mocirla...
      • +4 (4 voturi)    
        Senzational (Marţi, 19 mai 2009, 10:09)

        Pierdut in spatiu [anonim] i-a raspuns lui cineva

        Cati ani ai? Anticipand raspunsul..... nu te cred , sigur ai 2. Cum naiba puteti sa-i mai credeti pe ipocritii asta?!
    • +4 (8 voturi)    
      Bine grait.... (Marţi, 19 mai 2009, 9:53)

      vitore [anonim] i-a raspuns lui Horea

      care va sa zica stimabilul a dat-o intoarsa.... visul lui de-a conduce o coalitie majoritara a fost de fapt un cosmar... al lui al nostru al romaniei
      tara asta e condusa de extraterestrii ca altfel nu imi explic...
  • +1 (11 voturi)    
    Yeeaaahh, right (Marţi, 19 mai 2009, 1:04)

    Slaker [anonim]

    :). Credeam ca trece ziua fara sa am parte de umorul negru mirotic.
  • +2 (6 voturi)    
    Apreciem sinceritatea, asteptam provincia (Marţi, 19 mai 2009, 9:11)

    Mitica [anonim]

    Apreciem sinceritatea, asteptam provincia sa inteleaga complet situatia pentru a alege mai bine in viitor.

    Bine zicea ieri dl. Kelemen Hunor: "Guvernul Boc nu poate sa fie consecvent nici macar in propria prostie"!

    Pe viitor va rugam sa ne scutiti de Piticotzi, caci noi va vom scuti de alde Geola, Crin Kong, MItzura si Vadim - daca mai apar prin Bucuresti la alegeri!

    Anul trecut noi am rezolvat cu Vadim - care se vroia senator de Cotroceni - Geniului, iar voi ni i-ati dat pe Boc, Niculescu Mardeiasu, pe Geoala ot Dabuleni etc.

    Ne recunoastem vine pentru Udrea Nutzi ot Pelscoi de Turnesora i Grandiliflora - dar o vom corecta curand, la viitoarele alegeri.
  • +4 (6 voturi)    
    Va sa zica, candidezi, ha? (Marţi, 19 mai 2009, 9:17)

    Invincible [utilizator]

    Iarta-ma ca ti-am infipt cutitul in spate cu buna stiinta! :D
  • +4 (6 voturi)    
    Si ce alegere trebuia sa faca? (Marţi, 19 mai 2009, 9:31)

    Politrucu [anonim]

    Pai daca in urne , s-a introdus PSD ce dracului vroiati sa scoata? Nu inteleg care e dezamagirea.
    Avem ceea ce votam. De 20 de ani incoace. Inca vreo 50 de acum inainte.
    • +6 (6 voturi)    
      bine zici (Marţi, 19 mai 2009, 9:49)

      klaus [anonim] i-a raspuns lui Politrucu

      Fiecare popor isi merita conducatorii. In tot raul e si un bine, cam egoist e adevarat, dar pentru mine care am plecat situatia politica din tara e un antidot impotriva dorului de casa!
    • +4 (4 voturi)    
      Alegerea corecta (Marţi, 19 mai 2009, 10:14)

      ,,.,..,, [anonim] i-a raspuns lui Politrucu

      Sa-si ia un vas cu vela si sa se duca sa o caute pe Katrina pe ocean. Si astia care voteaza pe un mic si-o bere sa-l urmeze pe jos.....pe fundul oceanului.
  • +5 (7 voturi)    
    daca e dezamagit seful cum o fi poporul? (Marţi, 19 mai 2009, 9:44)

    lain [anonim]

    in sfarsit si-a dat poate seama ca ne-a tradat cand a dus cu buna stiinta psd-ul la putere. adios dreapta romaneasca, ar fi de dorit sa aiba macar un curaj asemanator ca al lui tariceanu si sa formeze un guvern minoritar (cel putin in aparente). rezultat dupa 6 luni de guvernare supermajoritara (stabila politic): imm uri la pamant, economie in stagnare, ultrapolitizare a institutiilor, fonduri ue suspendate. sintetizat: saracie si incertitudine. doar sondajele ii mai trezesc pe acestia!!!!!!!! vot alb vot de blam asta merita acum toata clasa politica.
  • +3 (5 voturi)    
    Din ciclul: m-am dezamagit pe mine. Fara pampers. (Marţi, 19 mai 2009, 10:32)

    Vlad [anonim]

    Dl presedinte a ajuns sa se dezamageasca pe el. Saracu...
  • +1 (3 voturi)    
    Dar noi? (Marţi, 19 mai 2009, 10:49)

    darian [anonim]

    Din sinceritatea presedintelui deduc ca nu politica e o // ci cei ce o fac, iar noi ii platim si profitam de ei in functie de potenta noastra (financiara). Cu cat suntem mai bogati cu atat ne satisfac mai mult interesele (financiare).
  • +3 (5 voturi)    
    dezamagire (Marţi, 19 mai 2009, 11:01)

    mircea [anonim]

    Dar noi ? Nu putem trai din regretele "presedintelui".Ar fi mai bine sa mearga unde a dus mutu iapa.
  • +3 (5 voturi)    
    Basel (Marţi, 19 mai 2009, 11:32)

    dan [anonim]

    In ultimul timp Basel ne tot povesteste cat de mult a gresit el - ba cu legea 50% la profesori ba cu altele- si ce rau ne-a dezamagit.
    Basel, ai dreptate. Si desi e o strategie electorala de-a ta, s-ar putea ca unii romani mai cu cap sa se si gandeasca daca unul care da continuu de 4 ani cu bata in balta mai merita sa ne conduca inca 5 ani. Am plans cand am auzit ca Basel s-a dezamagit chiar si pe sine.
  • +2 (2 voturi)    
    Minutul de sinceritate (Marţi, 19 mai 2009, 12:43)

    HopaMitica [anonim]

    Asteptam in minutul de sinceritate raspunsul la urmatoarea intrebare:

    Dar cu Forfetaru lui Pongea cum e? Al cui e Pongea al PSD ?
    Dar cu dublarea impozitului peste prima treapta plus 1 RON cum e ?
  • +2 (2 voturi)    
    Serios? (Marţi, 19 mai 2009, 15:27)

    Mumu [anonim]

    "In sfarsit, imi vad visul cu ochii, adica un guvern transparent sustinut in Parlament, un guvern asumat de o majoritate parlamentara ceea ce corespunde percepteleor de baza ale democratiei. Actualul guvern este cel mai puternic pe care Romania l-a avut in perioada postdecembrista." Bla bla bla bla. Intrebare: cand minte presedintele, cand zice ca isi vede visul cu ochii sau cand zice ca s-a autodezamagit ??? Cine raspunde corect o sa castige un mititel in campanie.
  • +2 (2 voturi)    
    deja vu (Marţi, 19 mai 2009, 16:02)

    cittizen [anonim]

    O alta solutie imorala?!? Domnu' Base, cine se aseamana se aduna?
  • 0 (0 voturi)    
    da-i Doamne romanului mintea de pe urma (Miercuri, 20 mai 2009, 0:14)

    insider [anonim]

    gura pacatosului adevar graieste
    romanul ,saracul ,mult mai patimeste...
    vine vremea ca romanul sa voteze cu mintea de pe urma.
    cine are ochi sa vada, cine are urechi sa auda