Kelemen Hunor: Guvernul Boc nu poate sa fie consecvent nici macar in propria prostie

de Alina Neagu     HotNews.ro
Luni, 18 mai 2009, 12:10 Actualitate | Politic

Presedintele executiv al UDMR, Kelemen Hunor, a criticat dur, duminica, actuala coalitie de guvernare si Cabinetul Boc: "Guvernul Boc nici macar in propria prostie nu poate sa fie consecvent. Coalitia nu numai ca nu functioneaza, dar nici nu conduce Romania. Politicienii aflati la guvernare sunt preocupati de santajul reciproc si aceasta larga majoritate, de 73 la suta, nu face altceva decat sa santajeze de la dreapta la stanga si de la stanga spre dreapta. Din aceasta cauza, Romania este blocata atat la nivelul administratiei publice locale, cat si in economie", a afirmat liderul UDMR, citat de Mediafax.

Kelemen Hunor a mai acuzat Executivul de faptul ca "nu vede" descresterea economica: "Cand o statistica oficiala spune ca in primul trimestru al anului PIB-ul Romaniei a scazut cu 6,5 la suta fata de aceeasi perioada a anului trecut, Guvernul Boc vede o crestere a economiei si o relansare a ei. Sigur, din perspectiva domnului Boc, inca nu se vede descresterea, dar asteptam cu interes momentul cand o va observa si premierul".

Presedintele executiv al UDMR este de parere ca, daca premierul Emil Boc si-ar dori cu adevarat sa scoata tara din criza, ar trebui sa dea dovada de curaj si sa rupa relatia cu PSD.

Premierul Emil Boc afirma, sambata, la Cluj-Napoca, la lansarea candidatilor democrat-liberali la europarlamentare, ca Guvernul a reusit, prin masurile luate, sa limiteze efectele crizei economice si ca "sunt premise ca in trimestrele doi si trei va avea loc o redresare a economiei".


Citeste mai multe despre   























Material sustinut de Superbrands

Recomandari de vara de la librarii Humanitas

Librariile Humanitas au aparut ca entitate juridica in anul 1993, insa primele doua librarii au fost deschise sub egida Editurii Humanitas inca din 1991. Cu peste 25 de ani in piata de distributie si vanzare de carte din Romania, compania isi propune sa ramana in continuare lantul de librarii cu cea mai mare pondere de carte din Romania, acordand editurilor nationale si locale, dar si autorilor romani, sansa de a ajunge la public.

1246 vizualizari

  • -2 (14 voturi)    
    Impertinenta lui Kunor (Luni, 18 mai 2009, 12:42)

    hotnewsfil [utilizator]

    Fiti civilizat, domnule Kunor. Nu-i provocati, cu impertinenta dvs., pe cei de la putere, ce au o majoritate de 73%, sa legifereze scoaterea din randul partidelor parlamentare a formatiilor care nu sunt inregistrate si ca partide politice (UDMR).
    Stiti bine ca, o asemenea propunere s-ar aproba instantaneu, de majoritatea populatiei din Romania, pe baza unui recensamant.
    De ce provocati? Pe ce contati? Chiar vi s-a urat cu generozitatea romanilor, de a va fi admis in parlament ca formatie cu drepturi egale cu ale partidelor adevarate? Cereti-le celor mai cu cap, din UDMR ,sa va urecheze, ca pe un copil obraznicut, pentru a nu starni romanii sa va urecheze ei, legal, democratic, civilizat.
    O asemenea impertinenta va creste brusc aderenta lui Vadim Tudor la electorat. Vreti sa intrati in gura lupului, fara a mai fi protejati, de aceasta data, de ceilalti romani?
    • -1 (9 voturi)    
      lofasz a seggedbe (Luni, 18 mai 2009, 13:03)

      Om rau [anonim] i-a raspuns lui hotnewsfil

      Na ia asculta la mine me rominule.De cse tot timpul ne amenintati pe noi, care va sustinem tara de kakao?
      Tot timpul aveti o probleme ke unguri asa, unguri nu asa.Te roade kumva invidie ke udemereu are tot timpul 6-7 %?Ghinion.
      Poate facsem noi referendum in szekelyfold sa iesim din tara asta de kakao.Voi primiti besszarabia, ungurii primesc szekuime.Cse zicsi?
      Si me numesc Hunor si nu Kunor, analfabeta!
      • +1 (7 voturi)    
        oameni degeaba (Luni, 18 mai 2009, 13:26)

        -Myth- [utilizator] i-a raspuns lui Om rau

        puteti face referendumuri pana ploua cu biscuiti, ca tot degeaba si daca zici ca e o tara de cacao e din cauza ca e plina cu oameni de astia de /e. Invatati odata sa separati ungurii si romanii obisnuiti de politicienii romani si unguri.
        • 0 (0 voturi)    
          ei na! (Luni, 18 mai 2009, 21:31)

          om rau [anonim] i-a raspuns lui -Myth-

          Imi pare rau ca nu observati ironia si "dialectul".Totusi ma deranjeaza ca daca pe unu' il cheama Hunor, Bela etc. imediat aveti o problema cu noi, ungurii.O problema generala.
          Daca eu citesc declaratiile lu' marinaru, oieru' etc. sa am o problema cu romanii?
          Nu, eu am o problema cu ei si cu toti analfabetii care se asteapta ca noi sa le stim limba, dar ei nici macar un nume nu retin.
      • +2 (4 voturi)    
        . (Luni, 18 mai 2009, 14:40)

        radukku [utilizator] i-a raspuns lui Om rau

        Constitutia Romaniei
        Art. 54 al. (1): Fidelitatea fata de tara este sacra.

        Esti fidel acestei tari, om rau? Ai incalcat Constitutia cu mesajul tau. Noroc ca tot acea Constitutie iti da dreptul la libera exprimare. HarCov poate sa aiba autonomie legala doar prin descentralizare puternica pe regiuni. UDMR si orice partid maghiar poate depune initiative legislative cu nemiluita. Daca printr-o minune data de D-zeu trece de parlament, se autosesizeaza Curtea Constitutionala. Si chiar daca nu se autosesizeaza, mai ramane Presedintele ca sa promulge legea. 0.01% sanse sa treaca o asemenea prostie de parlament, 0% sanse sa treaca de CC.
        • 0 (0 voturi)    
          defineste (Luni, 18 mai 2009, 21:34)

          Istvan [anonim] i-a raspuns lui radukku

          defineste ce este tara.
          a. teritoriul? - suntem fideli teritoriului pe care incercati s puneti mana prin diverse mijloace, si care nu va cedem!

          b. populatia? - suntem fideli populatiei din care facem parte

          ne platim taxele, nu macam romani la micul dejun, deci respectam si legile, si chiar punem umarul la impinsul acestei carute denumite romania.

          ca ne vrem drepturile? care-ti e ptroblema? daca o sa avem si noi drepturi in tara asta inseamna ca tu o sa ai mai putine?

          si in plus... orice definitie sa dai notiunii de tara: atata vreme cat tara, statul nu-si respecta cetatenii, si nu garanteaza aceleasi drepturi pentru TOTI cetatenii tarii, acea tara este una imorala, si nu poate solicita "fidelitate" sau loialitate din partea cetatenilor sai.

          in plus 2... si poiliticienii tai, care incalca nu numai constitutia dar si juramantul lor depus la investitia in functie... le citezi si lor articolele incalcate? desi lor le-ar trebui sa le citez articolele din codul penal... poate asa ar functiona tara asta.

          in plus 3... tema asta a fost deviata pe acest traseu de lacheii platiti ai politicienilor (s-ar putea sa fi chiar tu unul dintre ei). ai face mai bine daca ai comenta prestatia lamentabila a pesedeilor - pedeleilor de la guvernare, care nu reusesc sa imparta ciolanul, si noi avem de suferit.
          • 0 (0 voturi)    
            . (Luni, 18 mai 2009, 22:32)

            radukku [utilizator] i-a raspuns lui Istvan

            Specifici ca politicienii romani sunt politicienii mei, nu ai tuturor. Bila neagra.
            Ce drepturi doresti? Daca vrei iti citez inca un articol, Art. 4, care se refera la unitatea si egalitatea poporului (indiferent de etnie), dar poate il gasesti tu. Nu iti dai seama ca "politicienii tai" incearca doar atragerea electoratului? Daca ar dori cu adevarat autonomia regionala sporita, atunci nu ar bate fierul cu autonomia tinutului secuiesc (ilegala -> schimbarea Constitutiei, referendum general), ci s-ar lupta pt regionalizarea intregii Romanii (legala -> lege organica privind schimbarea administrativa a teritoriului), ceea ce este constitutional, existand egalitate intre oameni si nu pe criterii etnice( insemand discriminare etnico-rasiala/confesionala).
            Ce drepturi nu ti-au fost respectate? Nu te-a angajat cineva pt ca esti maghiar? Nu ai putut invata, sau copiii tai nu au putut invata in maghiara intr-o localitate unde aceasta limba e co-oficiala? Ce drepturi ti-au fost incalcate pt ca esti maghiar? Chiar nu inteleg, ce drept? Nu ai dreptul la informatii, la identitate? Ai exact aceleasi drepturi ca si ceilalti cetateni romani, pt ca toti suntem egali.
            P.S.: Nu ma plateste nimeni. Daca imi expun parerea personala inseamna ca sunt platit?
            P.S.2: Politicienii romani sunt la fel de corupti ca cei maghiari si la fel ca orice politician din lumea asta.
            • 0 (0 voturi)    
              da, politicienii tai (Marţi, 19 mai 2009, 10:53)

              Istvan [anonim] i-a raspuns lui radukku

              nu stiu daca ai observat, ca in cazul in care un politician udemerist face afirmatii despre starea natiunii, imediat pe forumuri se scoate din maneca "cartea maghiara" si comentariul este considerat ca fiind al unui maghiar, si nu al unui politician roman - care de altfel este. daca voi faceti aceasta distinctie, eu de ce nu pot? (nu am scris : de ce nu am dreptul).
              ma intrebi despre drepturile mele care au fost incalcate: drepturile mele consfintite in legea administratie publice si in legea invatamantului intr-adevar au fost respectate... insa, sa intelegi, acestea's cam putine.
              Unui cetatean ca sa se simta "acasa" in tara lui nu este de ajuns sa poata sa invete in limba sa materna, care, dupa terminarea scolii (la orice nivel) nu mai gaseste aplicabilitate practica, din cauza ca - tot constitutia "consfinteste" - limba oficiala este limba romana... in consecinta peste tot esti nevoit sa folosesti o limba straina (clarific: din punct de vedere lingvistic nu exista limba oficiala a statului, exista limba materna si limba straina). plecand de la aceasta premisa se observa un mare dezavantaj pentru minoritatile etnice care traiesc pe meleagurile mioritice (si din pacate nu numai) care niciodata nu vor stapani limba "oficiala" la acel nivel ca limba materna... spre sa nu ma contrazici si la acest capitol... in consecinta: mai ramane romanizarea tuturor minoritatilor in vederea asigurarii egalitatii (rezolvabil in doua-trei generatii) insa acest lucru.... chiar nu ne trebuie. alte solutii pentru asigurarea egalitatii depline? - astept solutii. nu-mi recomanda sa ma mut in Ungaria - in comentariul anterior mi-am afirmat deja "fidelitatea fata de teritoriu". In consecinta raman, si ma "lupt" in continuare pt drepturile mele.
              autonomia nu este un lucru rau si nu incalca constitutia. nu e vorba de separarea acelei teritorii, inseaman doar ca pe acel teritoriu faci ce si cum doresti, in cooncordanta cu legile ce se aplica si pe restul teritoriul. au si alti au acest drept
              • +1 (1 vot)    
                . (Marţi, 19 mai 2009, 15:44)

                radukku [utilizator] i-a raspuns lui Istvan

                Poate ca "udemeristii" foarte rar se refera la intreaga natiune si in 95% din cazuri se refera la maghiari si autonomie. Tehnic sunt politicieni romani, practic se comporta ca unii pe care nu ii doare capul de romani cat de putin.
                In Estonia (25,8%) si Letonia (28,1%) rusii sunt foarte multi ca proportii. Rusa nu este limba oficiala, iar aceste state nici nu au de gand sa oficializeze limba rusa. Maghiarii sunt 6,6% din populatia Romaniei, ceea ce este mult mai putin (proportional) decat in cele 2 tari amintite mai sus.
                Sa zicem ca schimbam constitutia (din nou e cam imposibil) si a 2-a limba oficiala a Romaniei este maghiara. Nu vad nici acum ce aplicabilitate ai avea folosind lb. maghiara. Vei folosi aceasta limba tot unde o folosesti si acum, doar ca se numeste simbolic "limba oficiala". La judecatorie poti si acum sa te exprimi in limba materna (daca nu stii limba oficiala), poti si la politie sa faci acelasi lucru, ai avea aceleasi drepturi ca si acum. Cum am mai spus e doar simbolic. Nu te trimite nimeni in Ungaria, stai aici si lupta pt drepturile noastre, ale intregului popor, nu doar ale tale si etniei din care faci parte. E egoism.
                Autonomia e neconstitutionala prin foarte multe articole si iti dai si tu seama, doar nu esti naiv. Art 1 (unitar, indivizibil), Art. 2 al. (2) ,Art. 3, Art. 4, Art 6 (dreptul minoritatilor la pastrarea s dezvoltarea identitatii etnice, culturale , lingvistice; masurile pentru protectia minoritatilor sunt conforme cu principiile de egalitate si de nediscriminare in raport cu ceilalti cetateni romani -> daca maghiarii au autonomie atunci orice grup etnic are dreptul la autonomie) si multe alte articole. E straniu daca tu crezi ce zic "udemeristii". Multi prieteni (etnici maghiari) de-ai mei cred ca UDMR-ul e o formatiune politica depasita.
    • +4 (8 voturi)    
      Impertinenta pseudoomului bun (Luni, 18 mai 2009, 13:12)

      Ariel [anonim] i-a raspuns lui hotnewsfil

      A spune lucrurile verde in fata a ajuns sa fie impertinenta in ochii eternilor oportunisti, care deturneaza atentia de la situatia economica la existenta unei formatiuni menite sa protejeze o minoritate de abuzurile puterii de la Bucuresti. "Ciocul mic" este conditia acordarii generozitatii - stupid mod de a vedea lucrurile, sau, mai bine zis, sa mori de ras in fata ignorantei si intolerantei, nu alta! Auzi, "gura lupului", sperietoarea cu baubau!
    • +3 (9 voturi)    
      Civilizatie (Luni, 18 mai 2009, 14:35)

      Alexandru C [utilizator] i-a raspuns lui hotnewsfil

      Om bun, probabil de la coada vacii, Ungurii sunt cu mult mai civilizati decat Romanii asa ca afirmatia "fiti civilizat" nu-si are rostul din punctul meu de vedere. Diferenta de civilizatie se vede imediat cum treci granita.

      Spre deosebire de alte partide, UDMR-ul e cam singurul care a facut treaba si a avut intotdeauna ministri capabili.

      Incet incet vom ramane de rasul curcilor in UE. Suntem cam singura tara din UE care nu e in stare sa faca nimic. Deja nu prea ne mai baga nimeni in seama prin UE iar inca 5 ani de izolare vor fi dezastruosi pentru tara.
      • +2 (2 voturi)    
        o mica remarca legata de UDMR (Luni, 18 mai 2009, 15:44)

        cineva [anonim] i-a raspuns lui Alexandru C

        ... e singurul partid care s-a orientat intotdeauna dupa cum a batut vintul, fidel lui insusi si poate minoritatii maghiare...
        • +3 (5 voturi)    
          Corect (Luni, 18 mai 2009, 16:01)

          Alexandru C [utilizator] i-a raspuns lui cineva

          Dar a facut treaba. Asta e important. Unde a avut ministrii s-au miscat lucrurile.
    • +3 (5 voturi)    
      raspuns lui..Om bun,Myth,radukku,si alti .. (Luni, 18 mai 2009, 15:16)

      nedero [anonim] i-a raspuns lui hotnewsfil

      Mai gandti si voi inainte de a exprima prosteste! Dl. Kelemen Hunor (si nu Kunor, macar numele sa scriem cum este corect!) a spus cumva ceva care nu era adevarat? Voi nu vedeti ca commentati total altceva? Nu stiu daca VOI ati fost vreodata in viata in SECUIME? Eu traiesc aici si am fost si in Moldova si in Oltenia, si... in mai multe locuri in aceasta tara si pot sa zic exista diferenta in favoarea secuimi. Numai ca destepti nostri "guvernanti' nu vor nicicum sa prospere aceasta zona chiar daca ar fi o opurtunitate pentru romania sa zicem Turismul. Este o zicala in romana ..mai lesi!
      • 0 (2 voturi)    
        serios? (Luni, 18 mai 2009, 17:04)

        -Myth- [utilizator] i-a raspuns lui nedero

        daca tot va bateti cu pumnul in piept cat sunteti de tari, de ce nu va promovati voi zona? de ce nu faceti voi de toate? cand treci pe acolo vezi doar ce s-a facut acu 100 de ani cand primeau ei mai multi bani ca romanii ca in rest oameni inchistati care nici macar nu sunt in stare sa invete alta limba decat maghiara.
  • -3 (9 voturi)    
    / hunor.... (Luni, 18 mai 2009, 13:43)

    lucid [anonim]

    ....e deranjat de stabilitatea Romaniei. Noua deja vazandu-ni-se luminitza de la capatul tunelului crizei pe cand la ai lui la Budapesta TVA-ul a sarit in sus cu 5% si pensiile in jos cu 20% iar sportul aruncatului cu bolovani si al caftului cu politzia a devenit saptamanal, dar tot degeaba, cu sau fara Gyurcsany. De, vorba lui Basescu aseara la Realitatea, fiecare popor cu norocul lui si cu conducatorii pe care-i merita.
    • +4 (6 voturi)    
      Nu zice hop... (Luni, 18 mai 2009, 14:11)

      Forseenman [anonim] i-a raspuns lui lucid

      pana nu ai sarit parleazu'!
      Guvernu va imprumuta 20 de miliarde de euri. Plus inca vreo 10 de pe piata interna. Cum crezi ca ii va da inapoi? Poate micsorand taxele? Sau poate reducand TVA? Ori accizele?
      Nu vreau sa cobesc, dar ai grija sa nu ajungem cu TVA-ul la 100%!!!
    • +4 (4 voturi)    
      Mansarda (Luni, 18 mai 2009, 14:40)

      Alexandru C [utilizator] i-a raspuns lui lucid

      Cand nu te ajuta cred si eu ca emiti asemenea ineptii.
      Nu-i mai plange tu pe unguri ca sunt cu mult inaintea noastra:
      1. In Romania pensia e 500 lei, la ei e 2000 lei. Cu 20% in minus si tot e de vreo 3 ori mai mare ca la noi.
      2. Ungaria o traversezi in 4h, distanta pe care in Romania o faci in 12h.
      3. Nu au nici munte nici mare nici delta dar au mai multi turisti decat Romania
      Vrei sa mai continui?

      In loc sa-i plangi pe ei mai bine ti-ai plange tie de mila.
      • 0 (0 voturi)    
        Ei,nu ? (Luni, 18 mai 2009, 17:58)

        Motul [anonim] i-a raspuns lui Alexandru C

        Au in schimb Oceanul Balaton !
      • 0 (0 voturi)    
        batzi campii, alexandru c.... (Luni, 18 mai 2009, 22:16)

        lucid [anonim] i-a raspuns lui Alexandru C

        ...pun pariu ca nu ai fost niciodata in Ungaria, in nici un caz in ultimii doi ani. CINE au pensii de 500 euroi, amaratule? Fostii activisti comunisti si securistii lor, mai ales ca Gyurcsany e "puiul" lor - a fost un fel de Ani Matei al studentzilor maghiari uaseceristi. Pensia medie in Ungaria era inainte de amputare cu cca 50% peste cea din Romanai, iar pretzurile de baza - paine, lapte, transport in comun, energie electrica, etc - erau deja aproape DUBLE. Ia socoteste ce e acum, Si du-te putzin la granitza sambata si duminica sa vezi CINE cumpara de la CINE.
  • +3 (5 voturi)    
    GENIAL (Luni, 18 mai 2009, 13:49)

    admirator [anonim]

    titlul sună genial!
    restul articolului este oarecum nesurprinzător.
    dar titlul... titlul, spusele omului acela...
    genial!!! genial!!! genial!!!
    • 0 (0 voturi)    
      Adica sa-l ducem in Bd Geniului ? (Luni, 18 mai 2009, 19:08)

      Mitica [anonim] i-a raspuns lui admirator

      Ce parere aveti ?

      Adica sa-l ducem pe dl. Kelemen Hunor in Bd Geniului ? (intrarea de serviciu la Palatul Cotroceni este prin Bd. Geniului, vis-a-vis de Leu)

      doar pe baza unui titlu foarte inspirat ?
  • +3 (3 voturi)    
    OAMENI BUNI (Luni, 18 mai 2009, 15:24)

    sabo [utilizator]

    zau daca trebuie sa fie in romania ,mania asta?
    dar ce aveti?
    putem exista impreuna fara veninul acesta!
    recititi si voi ce ati scris si sigur, mai tarziu nu va mai place.
  • +1 (1 vot)    
    Le zice bine (Marţi, 19 mai 2009, 1:34)

    dumi [anonim]

    Zica lumea orisice, de mult n-am mai auzit o vorba atat de potrivita pentru guvernul Romaniei. E unguras, dar are dreptate. Ighen.
  • +1 (1 vot)    
    Subict de doi lei (Marţi, 19 mai 2009, 10:10)

    un ungur [anonim]