Ludovic Orban: Basescu nici nu va mai candida pentru un nou mandat de presedinte, de fricos ce e

de V.M.     HotNews.ro
Sâmbătă, 16 mai 2009, 19:24 Actualitate | Politic

Ludovic Orban
Foto: AGERPRES
Prim-vicepresedintele PNL, Ludovic Orban, a afirmat, sambata, la Vaslui, ca Traian Basescu nu mai are nicio sansa sa castige alegerile prezidentiale si ca, daca vede ca lucrurile nu stau foarte bine pentru el, seful statului nici nu va mai candida, dar nu din bun simt, ci fiindca este un fricos, relateaza NewsIn.

"Basescu are sanse zero de a mai castiga un mandat de presedinte. Daca vede ca lucrurile nu stau foarte bine pentru el, nici nu va mai candida, dar nu din bun simt, ci fiindca este un fricos. Il vad in turul II pe Crin Antonescu, dar imi pot imagina si alegeri prezidentiale fara Traian Basescu in postura de candidat”, a declarat Ludovic Orban.

La randul sau, fostul ministru de Interne, Cristian David, senator de Vaslui, a afirmat ca romanii nu vor mai vota anul acesta un candidat populist si demagogic. "Romanii s-au saturat de scandal si instabilitate si nu cred ca vor opta nici pentru solutia populista si demagogica Geoana, care trimitea romani pe Luna si care oferea 25.000 de euro fiecarui cetatean care se intoarce din strainatate. La Vaslui, mai multi romani ne-au cerut sa-i spunem lui Mircea Geoana ca asteapta inca banii. Romania are sansa unui presedinte care sa aduca normalitate si firesc constitutional si sa impuna politicii romanesti un alt reper moral si de bun simt”, a declarat, la Vaslui, Cristian David.


Citeste mai multe despre   
























Material sustinut de Superbrands

Help Net, 19 ani de excelenta pe piata farma

Help Net Farma opereaza una dintre cele mai importante retele de farmacii din Romania si face parte alaturi de Green Net - importatorul si distribuitorul de suplimenti nutritivi si dezvoltatorul lantului exclusivist Beautik Haute Perfumerie, din grupul Farmexim, primul importator si distribuitor de produse farmaceutice din Romania.

1239 vizualizari

  • +7 (17 voturi)    
    liberalii (Sâmbătă, 16 mai 2009, 20:24)

    costi [anonim]

    Disperare, numele tau este PNL ! Dl Orban crede ca daca i-a fost frica sa-si asume accidentul de masina, s-o fi molipsit si Basescu de la el, ca de, Cotroceniul era aproape.... Nenea Orban, sa-i spun ceva lu' matale... Dupa ce-ai comandat un tanc de 150.000 tdw nu-ti mai este frica de nimic! Oricum nu de "liberali" ca voi....
    • -3 (3 voturi)    
      Foamea de dusmani inexistenti (Sâmbătă, 16 mai 2009, 21:46)

      Alex [anonim] i-a raspuns lui costi

      Lachei, oare morcovul este asa de adinc infipt incit va este frica de un partid de opozitie, aflat la jumatate fata de voi, in sondaje ?
      Sau sondajele sint masluite si voi stiti foarte bine ?
  • +12 (16 voturi)    
    O clasa politica mult prea trista (Sâmbătă, 16 mai 2009, 20:41)

    1 [anonim]

    E incredibil ca in Romania clasa politica foloseste un vocabular de curtea scolii ... "nici nu va mai candida, dar nu din bun simt, ci fiindca este un fricos.". Singurul lucru care ma consoleaza nespus de mult e faptul ca nimeni nu e nemuritor, si ca sunt mult mai tanar decat multi dintre pacalicii politici care apar la televizor. Timpul ma va razbuna :)
    • -2 (2 voturi)    
      Care ... (Duminică, 17 mai 2009, 10:27)

      Transilvanian man [anonim] i-a raspuns lui 1

      Care clasa politica ?Vedeti dvs vreun politician in Ro ?Eu nu vad decat cetateni semianalfabeti, cu averi facute prin frauda care se erijeaza in salvatori ai neamului .Din pacate atat vad si asta e realitatea crunta
  • +7 (11 voturi)    
    Puneti in rama declaratia pana in decembrie (Sâmbătă, 16 mai 2009, 20:51)

    Ritzi Pitzi [anonim]

    Daca fiecare roman ar avea cate 1 leu pentru fiecare minciuna sau mizerie emanata de politicienii nostri, am fi cei mai bogati oameni din lume.

    Declaratia asta ar cam trebui scoasa de la naftalina cam prin decembrie, ca sa se trezeasca si tampitii creduli care se uita in gura oricui se urca pe o scena si are un microfon...
  • +3 (3 voturi)    
    Nu zau! (Sâmbătă, 16 mai 2009, 20:52)

    ktistes [anonim]

    "Nimeni nu e bun decât Antonescu!" - asta e mesajul care îl veți descoperi dacă derulați invers spusele lui Urban. Ca sa știi tu, Băsescu mai are fani, deci nu ești la curent cu situația. Dupa scandalurile iscate din cauza PNL-ului, cică, nu cred ca ești în măsura sa dai din gura ca din p...ula. Oricum sunt de acord cu tine legat de Geana. Evenimentul ala din ziua de n-am reținut ziua îmi amintea de filmulețele alea legate de 23 august dinainte de '90 (ce regim era la putere, ia zi). Oricum sunteți mana în mana toți. In fine, termina-ți actul și beați ceiutul (de cucuta) și nani. Un somn, am auzit, îți odihnește creierul.
  • -11 (19 voturi)    
    Crin (Sâmbătă, 16 mai 2009, 20:52)

    Marc [anonim]

    De bun simt, intr-adevar. Ne-ar trebui un Presedinte pe care sa-l ascultam cu placere, care sa spuna lucruri normale si sa ajute la modernizarea societatii romanesti. Fara circ, telenovele si scandaluri. Deci, fara Basescu. Lasa-ne!
  • +8 (12 voturi)    
    accident (Sâmbătă, 16 mai 2009, 20:56)

    gabriel sorin [anonim]

    apropo de frica, ai grija cu accidentul de la cotroceni curajosule!!!!!!!!!!!! cu una mica iti revii
  • +8 (12 voturi)    
    Mama ce naivi sunteti! (Sâmbătă, 16 mai 2009, 21:07)

    je [anonim]

    Basescu nu-si anunta candidatura si bine face.
    Si PSD si PNL sunt confuze acum...ca nu stiu care sa fie lait-motivul campaniei lor electorale.

    In momentul in care Basescu ar anunta candidatura, deja toti si-ar intrepta tirul spre el.
  • +10 (14 voturi)    
    uite unde era curajul (Sâmbătă, 16 mai 2009, 21:07)

    fargo [anonim]

    normal ca orban isi permite sa ii reproseze asta lui basescu, doar este un erou popular cunoscut pentru vestite fapte de vitejie precum punerea la punct a femeilor si ascunsul dupa fusta politistului in caz de accident rutier. mai curajos decat el nu-i decat razboinicul crin, o caterinca de baiat.
  • +4 (4 voturi)    
    va rog frumos (Sâmbătă, 16 mai 2009, 21:22)

    Paul [anonim]

    sint uimit de cea ce scrieti pe forum ; nu pot sa cred ca nu simtiti mirosul de vodka ieftina savurata cu citeva pahare bune de nenea Ludovic ; el nu-i de vina nici cu accidentul si nici cu aberatiile care le scoate pe gurita lui strimba ,de vina este viciul alcoholului si nu inteleg de ce nu-l intlegeti pe saracul de Ludovic ; orsice poti spune despre Traian Basescu dar trebuie sa fii beat lulea sa spui ca Basescu este un fricos...vai saracul Ludovic
    • -2 (2 voturi)    
      un sustinator al lui base acuza de alcoolism? (Duminică, 17 mai 2009, 16:16)

      adrian [anonim] i-a raspuns lui Paul

      e cel putin ciudat cum un sustinator al marinelului acuza de alcoolism un alt om. uitati-va la liderul vostru
  • +3 (3 voturi)    
    Lipsa de discernamant este evidenta (Sâmbătă, 16 mai 2009, 21:33)

    Mitica [anonim]

    Nu stiu daca este cazul sa ne fie mila de lipsa de discernamant a d-lui Orban, fost ministru si membru al Parlamentului sau daca este cazul sa luam masuri penale impotriva unui care conduce autoturismul pe drumuri publice sub influenta alcoolului.

    Cred ca este cazul sa il ignoram pe fratele cel mai putin dotat ... intelectual si sa ne vedem de treburile noastre. Selectia naturala functioneaza si in politica, dand de o parte asemenea podoabe precum d-nii Ludovic Orban si Crin Antonescu, care stau mai prost cu cultura, cu buna purtare, cu studiile, cu ... toate cele.
  • +3 (3 voturi)    
    "curajosul" (Sâmbătă, 16 mai 2009, 21:46)

    ego [anonim]

    vrabia (orban )...malai viseaza !
  • +4 (4 voturi)    
    Nu ati gresit cumva rubrica? (Sâmbătă, 16 mai 2009, 21:47)

    Petru Moldovan [anonim]

    Asta suna a "Bancul zile", sau ma rog glumita rasuflata a zilei.
  • +4 (4 voturi)    
    ..."Singur El ".. (Sâmbătă, 16 mai 2009, 22:01)

    Danut D Deleanu [utilizator]

    @ .."Singur EL sarea gardul..." mititel! Un paeze renumit Orban cel de neclintit a cantat trei ani si o vara! A inebunit ca a cantat degeaba o vara la chitara !Era surda dona'tara la acuze de ocara! DDD
  • +3 (3 voturi)    
    de curajos ce e (Sâmbătă, 16 mai 2009, 22:32)

    chiuariu [utilizator]

    orban va candida ca independent. arata ca ai cojones, sica. sau numai dai din mecla, ca sa te afli in treaba.
  • +4 (6 voturi)    
    Interesant (Sâmbătă, 16 mai 2009, 22:41)

    Justin Puscasu [anonim]

    Interesant faptul ca romanii nu se pot uni decat IMPOTRIVA cuiva si niciodata PENTRU ceva. (vezi episodul 322). Pana acum, ura impotriva lui Basescu a fost singura "doctrina" electorala prezentata de PNL+PSD.
    P.S. Basescu poate fi acuzat de multe, dar nu si de lipsa de curaj. Si culmea, de "vitejii" Geoana, Crin si Orban.
  • +2 (2 voturi)    
    prezenta la vot (Sâmbătă, 16 mai 2009, 23:08)

    Julian [anonim]

    Sa vedem care va fi prezenta la vot la alegeri. demagogiile astea sau invekit.
  • +3 (3 voturi)    
    leaders (Sâmbătă, 16 mai 2009, 23:24)

    andrei.b [utilizator]

    M-a uitam pe hotnews si mi-a sarit in ochi mutra parsiva a ludovicului. Nu pot sa nu ma intreb cum de au ajuns asemenea specimene ca crin si ludoviciu (cacofonia absolut voita) sa ne reprezinte, sa reprezinte liberalismul si mai ales sa aspire la cele mai inalte functii in stat. Sincer, imi pare rau de poporul nostru, ii votam, ii meritam. ori schimbam mentalitatea ori sintem sortiti unei vieti condusi de cretini si legati la ochi. Nu tin minte cand sa fi avut un lider mai bun dupa cuza si carol I
  • +1 (1 vot)    
    pro sau contra (Sâmbătă, 16 mai 2009, 23:34)

    mihaela [anonim]

    Prea multe comentarii despre viitorii posibili presedinti!!!
  • -3 (5 voturi)    
    Sa traiti bine...pe lumea cealalta ! (Sâmbătă, 16 mai 2009, 23:38)

    Mihai [anonim]

    Mai mult de 10 ani cu Iliescu, inca 10 cu Basescu si...s-a dus viata noastra !
    Asadar, bucurati-va !
  • -1 (1 vot)    
    Ludovic (Duminică, 17 mai 2009, 0:00)

    Sorin Blaj [anonim]

    Esti destept. Poti sa te bazezi pe asta. :)
  • -4 (6 voturi)    
    Candidatul Basescu (Duminică, 17 mai 2009, 0:26)

    Duiliu [anonim]

    Ce bine ar face ! Toate promisiunile electorale neonorate, in ROMANIA, in calitate de presedinte invitat, isi pune casti pe urechi ca sa inteleaga ce vor romanii din Covasna si Harghita. Patroneaza mari scandaluri politice, cea mai neputincioasa politie din lume. Daca un politist se simte si crede ca trebuie sa faca ceva pentru leafa pe care o incaseaza, se loveste de o armata de avocati care il scot basma curata pe faptas, vinovat/i fiind cei care l-au prins. Patronul scandalurilor politice din tara. Asa ca ar face foarte bine sa nu mai candideze.
  • +4 (4 voturi)    
    curajosii (Duminică, 17 mai 2009, 1:06)

    Codruta [anonim]

    Unii golesc visteria tarii cu talharii de tot felul si apoi au mare curaj sa iasa in lume si chiar sa mai si vorbeasca. Mai bine ar vorbi la DNA sa ne dea inapoi ce-au furat. Mare tupeu de mari nesimtiti.
  • +6 (8 voturi)    
    Ce comentariu de copil de clasa a 2-a (Duminică, 17 mai 2009, 2:37)

    Gigel [anonim]

    Nu-mi vine sa cred ce comentariu pueril, parca ar fi un copil de 7 ani in fata blocului care rade co colegii de joaca: na na na, nu candidezi ca ti-e frica, na na na...

    Penibil, omul asta are o mentalitate de intarziat mintal, nesimtire de pungas si gura mai rea decat a unei soacre.

    Asta n-ar trebui sa fie nici macar activ in campul muncii, ar trebui sa fie intr-un azil pentru alienati mintali! LOL
  • +4 (6 voturi)    
    asa este (Duminică, 17 mai 2009, 4:54)

    adrian [anonim]

    Are dreptate Loti orban. Am aflat din surse sigure ca Basescu are alergie la maimutoi, si ideea ca la un moment dat in preajma lui s-ar afla gibonul chitarist il ingrozeste!!!!
  • +4 (6 voturi)    
    Of, mare durere... (Duminică, 17 mai 2009, 6:34)

    Marian [anonim]

    Cred ca doare tare sa n-ai spre cine scuipa lãturile care-ti vin la gura....
    Oare cand vom vedea si o campanie politica civilizata in care sa se discute despre tara, si nu despre cum ii sta freza unuia sau cat de fricos e altul?
    Va mai amintiti oare care-i scopul pentru care se tin de obicei alegerile astea?
    ( Nu, nu-i vorba despre impartirea ciolanelor, domnilor politicieni !!! N-ati ghicit. )
    • +1 (1 vot)    
      lupta pentru ciolan (Duminică, 17 mai 2009, 22:41)

      goe [anonim] i-a raspuns lui Marian

      Exact atat ii intereseaza pe ei: ciolanul. Pana acum se mai chinuiau sa mimeze ca le pasa si de tara. Acum nu-si mai dau osteneala sa faca nici macar atat. In afara de "jos Basescu" nu e in stare unul sa ingaime ceva cu cap si coada. Are si Basescu defecte, dar e cu cateva clase peste oricare din papagalii astia.