VIDEO Ion Iliescu: Basescu si Macovei sunt ipocriti, au blocat adoptarea in 2004 a Codului Penal

de V.M.     HotNews.ro
Marţi, 12 mai 2009, 14:11 Actualitate | Politic

Ion Iliescu
Foto: Rompres
Presedintele de onoare al PSD, Ion Iliescu, a declarat, marti, ca seful statului, Traian Basescu, si fostul ministru al Justitiei, Monica Macovei, au blocat adoptarea, in 2004, a Codului Penal, iar criticile acestora de acum sunt ipocrite. Iliescu a afirmat ca, in 2004, exista un Cod Penal, promulgat in iunie 2004, transmite Mediafax.

"Noua guvernare a Aliantei D.A. si doamna Macovei au stopat aplicarea lui. Totul pentru a torpila. Corect, putea sa aiba niste imperfectiuni, care puteau fi insa corectate prin amendamente. Acum, iata ca au intrat in panica, pentru ca nu sunt (gata – n.r.) codurile. Acum ei o fac pe campionii. Adica ipocrizie curata din partea ambilor", a spus el.

Iliescu a afirmat, in legatura cu eventualitatea ca Romania sa piarda fondurile europene sub pretextul intarzierii reformelor in Justitie, ca responsabili sunt "cei care au stopat" adoptarea codurilor dupa 2004.

"Si principalul responsabil este chiar presedintele Basescu, care a stopat aplicarea codului elaborat in 2004", a adaugat el.


Citeste mai multe despre   























Material sustinut de Superbrands

Recomandari de vara de la librarii Humanitas

Librariile Humanitas au aparut ca entitate juridica in anul 1993, insa primele doua librarii au fost deschise sub egida Editurii Humanitas inca din 1991. Cu peste 25 de ani in piata de distributie si vanzare de carte din Romania, compania isi propune sa ramana in continuare lantul de librarii cu cea mai mare pondere de carte din Romania, acordand editurilor nationale si locale, dar si autorilor romani, sansa de a ajunge la public.

1400 vizualizari

  • +19 (27 voturi)    
    iliescu (Marţi, 12 mai 2009, 14:24)

    wasabi [anonim]

    orice aparitie a acestui caracter in media imi strica ziua de fiecare data.
    • +5 (7 voturi)    
      tovarasul etern (Marţi, 12 mai 2009, 16:02)

      #iliescu# [anonim] i-a raspuns lui wasabi

      Da-mi voie sa te corectez :) Pun pariu ca daca ar aparea dupa gratii ai vedea curcubeul! Eu unul, as vrea sa il vad zilnic :D

      ###########
      # #
      # iliescu #
      # #
      ###########
  • +16 (24 voturi)    
    ce ne-am fi facut fara tine... (Marţi, 12 mai 2009, 14:27)

    gic [utilizator]

    multumesc nea nelu, uitasem ce inseamna ipocrit... mi-ai adus aminte :)
  • +13 (23 voturi)    
    Exact pe Dos (Marţi, 12 mai 2009, 14:34)

    A Dandanache [utilizator]

    Cum totul e exact pe dos de cum spune iliescu avem confirmarea: PSd-ul si iliescu, morti de grija justitiei, sint adevaratii faptasi.
  • +15 (23 voturi)    
    ??? (Marţi, 12 mai 2009, 14:35)

    alex [anonim]

    Dle iliescu, daca tot spuneti de Basescu si Macovei ca sunt ipocriti, de ce nu completati si sa ne spuneti ca la acel moment nu era definitivat Codul de Procedura Penala, fara de care Codul Penal (aprobagt de Rodica Stanoiu) nu poate fi aplicat???

    De ce nu spuneti ca acel Cod de Procedura Penala ar fi blocat anchetele in justitie??? Pentru ca asta ati vrut mereu dle Relicva a istoriei Romaniei!

    De ce manipulati oamenii?
  • +11 (19 voturi)    
    ??? (Marţi, 12 mai 2009, 14:40)

    #DeDreapta#6Case#DinMeditatii [utilizator]

    Dar cine este acest batranel cu ochelari pe varful nasului ? Are legatura cumva cu "Mai animalule ?"
    • -14 (18 voturi)    
      Vorbim vorbe (Marţi, 12 mai 2009, 14:50)

      Catalin [anonim] i-a raspuns lui #DeDreapta#6Case#DinMeditatii

      Daca nu stim nimic de coduri vorbim vorbe...
      Are legatura cu "mai animalule", cu "pasarica", cu "tiganca imputita", cu "gaozar"...

      Sau ce naste din pisica soareci mananca....

      Sau Traian produsul lui Ion.

      Ti-ai adus aminte acum?
      • +3 (7 voturi)    
        da'... (Marţi, 12 mai 2009, 18:07)

        cosmin [anonim] i-a raspuns lui Catalin

        ...comentariul tau ce legatura are cu subiectul (codurile)?te bagi si tu-n vorba ca te rod frustrarile eterne...
  • +15 (23 voturi)    
    Ipocritul SEF (Marţi, 12 mai 2009, 14:40)

    Daniel [anonim]

    - constitutia de cacao promovata de Ilici care a trebuit revizuita desi era evident de la inceput ca a fost facuta in graba pentru a-i sluji interesele
    - cele 2 camere dorite de Ilici pentru a castiga timp si pentru a bloca orice initiativa neconvenabila
    - gunoiul din politica si media romaneasca din '90 incoace
    -.....

    Cata sila imi este de acest personaj.
    Scuzati, trebuie sa merg vars.
  • +1 (21 voturi)    
    Atunci si cei de la UE (Marţi, 12 mai 2009, 14:40)

    Liviu [anonim]

    Si cei de la UE sunt ipocriti inseamna, pentru ca ei au ales-o pe Monica Macovei femia anului.
  • +14 (22 voturi)    
    intrebare... (Marţi, 12 mai 2009, 14:41)

    Observator OSCE [anonim]

    Am eu o neclaritate, sau Ilici vorbeste despre "codurile" mosite de Rodica Stanoiu ??? Alea de care s-au ingrozit toate tarile din UE???

    Ilici, ilici, ca nu te mai cheama odata Stalin linga el....
  • +16 (20 voturi)    
    iliescu (Marţi, 12 mai 2009, 14:43)

    cosmin [anonim]

    deci nu e arestat inca ?
  • +9 (13 voturi)    
    Presiune ! (Marţi, 12 mai 2009, 14:47)

    Motul [anonim]

    Clasa politica din Romania urmareste un singur scop : sa fure ! Daca face si unele lucruri acceptabile, le face numai la sugestia si presiunea Uniunii Europene, a FMI si a altor organisme internationale.Nu se face nimic pentru absorbtia fondurilor europene, intrucat acestea sunt atent monitorizate si nu se prea pot fura . S-a vandut toata industria si rezervele naturale numai pe comisioane. Aceeasi soarta a avut si agricultura, pamantul ramane nelucrat si importam 80 % din consumul alimentar. Cu toate acestea tara este inglodata in datorii, nu avem infrastructura de niciun fel si cel mai grav nici perspective.Acest popor nu se poate conduce singur !
  • +10 (12 voturi)    
    vorbe goale (Marţi, 12 mai 2009, 15:08)

    Andrei [anonim]

    Pentru mine acest om este un criminal. Nu cred un cuvant din ce zice.
    • -4 (6 voturi)    
      totusi... (Marţi, 12 mai 2009, 15:30)

      Mihai [anonim] i-a raspuns lui Andrei

      ...e imposibil ca un criminal sa spuna adevarul ?
  • +3 (5 voturi)    
    Neatzaaaa (Marţi, 12 mai 2009, 15:31)

    Razvan [anonim]

    S-a trezit nea Ilici sa-l care in spate pe geonica cel mititel, ca deh ... doar el singur nu-i in stare sa se descurce in valtoarea "electoralei". Tre sa-l traga din nou " dinozauru' "dupa el (daca mai poate). Numa ca de data asta sper sa nu puna botul romanicul de rand. Dreptate are alex in legatura cu Codul de procedura penala. Stiu ca eram inca in facultate in vremea aia si chiar astea erau discutiile (purtate de altfel cu profesori valorosi de drept): Fara procedura, codul penal nu reprezinta nimic altceva decat o multime vida. /O zi buna
  • +3 (5 voturi)    
    Am.... (Marţi, 12 mai 2009, 15:48)

    Prostilor, votati PSD si PNL sa v-o mai tragem iar [anonim]

    asa o scarba...?!
  • +3 (3 voturi)    
    ce spune ... (Marţi, 12 mai 2009, 17:02)

    ami [anonim]

    este adevarat. Asha s-a intamplat. Ca motivatia refuzului de a vota aceste coduri in 2004 o reprezenta calitatea acestora ... asta e altceva.
    Totul este un circ pentru pulime ... justitia fiind un domeniu importat, cred ca toata clasa politica poarta aceasta vina a lipsei unor politici coerente in acest domeniu (si cu totii au avut acest interes de lalaiala continua), iar presiunea externa inca nu a fost pe masura ...
    Acum cu presiunea de UE poate se ultima sansa sa se schimbe ceva
  • +3 (3 voturi)    
    Hai sa zicem (Marţi, 12 mai 2009, 17:36)

    fanbase [anonim]

    dar tu Iliescu nu esti o cirpa kaghebisto-comunista-genoicidala?
  • +2 (2 voturi)    
    o sulfa batrana ia cuvantul (Marţi, 12 mai 2009, 17:49)

    ilici [anonim]

    tovarase ilici, asasin al tovarasului ceausescu si a altor sute de cetateni.... puneti-va capul in veceu si trageti apa.... poate asa o sa va treziti....la puscarie unde va e locul
  • +1 (1 vot)