Discutia de luni HotNews.ro - RFI

VIDEO AUDIO Cum l-a pacalit Tariceanu pe Antonescu

de Dan Tapalaga     HotNews.ro
Luni, 11 mai 2009, 18:57 Actualitate | Politic

Calin Popescu Tariceanu face tot ce poate sa nu fie in acelasi loc cu noul lider PNL, Crin Antonescu, si invoca false pretexte ca sa chiuleasca de la evenimentele partidului. Intrebat la Discutia de Luni, difuzata de HotNews.ro si RFI, cum comenteaza semnele de raceala dintre el si noul lider PNL, de exemplu absenta sa de sambata de la Brasov, unde Antonescu fusese validat oficial candidat la presedintie, Tariceanu s-a justificat ca se afla chiar atunci la TVR. EVZ a scris insa ca emisiunea fusese inregistrata vineri, dar fostul lider PNL a tinut-o pe a lui: N-a fost inregistrata. Realizatorul emisiunii de la TVR, Bogdan Chireac, a declarat pentru HotNews.ro: “Este exact asa cum a spus dl. Tariceanu”. Chireac a admis ulterior ca nu putea fi sambata in TVR pentru ca se afla la Iasi. 

Asculta emisiunea "Discutia de luni"



Fragment din Discutia de Luni, difuzata de HotNews.ro si RFI:

CPT: Sambata la Brasov, in timp ce era Delegatia Permanenta, un for ce se reuneste lunar, am lipsit pentru ca exact la aceiasi ora eram la o emisiune televizata care se tinea de la ora 13, sambata.
Rep: Am citit in presa ca a fost inregistrata emisiunea.
CPT: N-a fost inregistrata.



Intrebat si in timpul discutiei on line de unul din cititorii HotNews.ro de ce nu s-a aflat sambata la Brasov, Calin Popescu Tariceanu a raspuns la fel de precis: “Pentru ca am fost la TVR la emisiunea "De la Est la Vest", la ora 13:00”.
  • Inregistrarea emisiunii "Discutia de luni" a fost precedata de o intalnire online cu cititorii HotNews.ro, pe care o puteti urmari integral aici.
Realizator de emisiune la TVR, sustinator PSD in campanie

Bogdan Chireac, alaturi de liderii PSD la Iasi
Chireac, alaturi de liderii PSD la Iasi
Foto: HotNews.ro
Bogdan Chireac, realizatorul emisiunii De la Est la Vest, difuzata sambata incepand cu orele 13:00 la postul public de televiziune, ne-a declarat  ca “Este exact asa cum spune dl. Tariceanu”. Chireac nu putea fi insa sambata in TVR din simplul motiv ca se afla la cateva sute de kilometri distanta, exact in intervalul in care se difuzeaza emisiunea. Ulterior, Chireac a admis ca nu s-a aflat in Bucuresti.

E adevarat ca sambata intre 11 si 15 am moderat un seminar de Ziua Europei organizat de Primaria Iasi, la care au participat majoritatea membrilor opozitiei de la Chisinau”, ne-a declarat Chireac. Realizatorul TVR apare in imagini surprinse de Antena 3, pe o scena in care liderii PSD nu dezbat nimic pe tema Republicii Moldova, ci rostesc discursuri electorale. In imaginile televizate, Chrireac apare pe scena, aproape de fostul premier Adrian Nastase, in timp ce Mircea Geoana, candidatul PSD la presedintie, tine discursuri electorale.

Tariceanu a incercat sa-si explice, la Discutia de luni, si plecarea din timpul lansarii candidatilor PNL la europarlamentare care a avut loc joi in Bucuresti. “Am lipsit intr-adevar 10 minute, dar m-am intors ca sa ascult discursul presedintelui ca un semn de respect pentru el. Si cred ca, daca luati declaratiile publice pe care le-am facut in ultima vreme si care sunt afirmatii de sustinere fara nici o rezerva la adresa lui Crin Antonescu, atunci cred ca va trebui sa va reconsiderati aceasta apreciere”.

Tariceanu despre Antonescu: N-am fost niciodata intr-o relatie de prietenie stransa

Cum ar defini insa chiar el relatiile cu noul lider PNL, Crin Antonescu? “Relatiile dintre noi sunt exact aceleasi relatii ca si inainte. Suntem colegi de partid, nu am fost niciodata intr-o relatie de prietenie stransa, dincolo de ceea ce inseamna relatia in cadrul partidului si, la fel vor ramane si in continuare. Mi se pare ca in acest moment, ceea ce are nevoie PNL, este sa functioneze ca o echipa care sa arate coerenta si coeziuine, pentru ca imi doresc cu sinceritate ca Romania, incepand de la finele anului acesta, sa aiba un presedinte liberal", a spus Tariceanu la Discutia de Luni.

Si in timpul discutiei on-line cu cititorii HotNews.ro, Calin Popescu Tariceanu a negat ca ar exista diferente de viziuine intre el si Crin Antonescu, dar a tinut totusi sa faca o diferenta: “In mod sigur, avand experienta de ministru si de prim ministru in spate, am o abordare mai concreta si mai pragmatica a problematicii, dar sunt convins ca si Crin Antonescu pe masura ce va castiga experienta va putea sa faca fata functiei de presedinte al Romaniei.

Tariceanu despre relatia cu Crin Antonescu



Tariceanu despre nevoia de a nu respecta o intelegere din acordul de aderare la UE



Citeste mai multe despre   




















Jurnal din Israel​

​FOTOGALERIE Tel Aviv: plaje, muzici si trupuri

Greu sa gasesti in lume un oras care petrece mai mult, care se odihneste mai seren. Un New York pe Malul Mediteranei, un colt de Europa sofisticata in Orientul Mijlociu, o destinatie de plaja excelenta, un oras in care noptile de distractie se continua si dupa ce se crapa de ziua. Oameni pe longboard-uri colorate coboara spre faleza orasului, de multe ori purtand doar o pereche de pantaloni scurti. Esti in inima civilizatiei est-mediteraneene, cu hedonismul ei milenar, cu cultul inca pastrat al corpurilor frumoase, cu o senzualitate subtila, dar neascunsa.

4700 vizualizari

  • -2 (16 voturi)    
    A mierlit-o la PNL... (Luni, 11 mai 2009, 19:16)

    mierla [anonim]

    ... pai la PNL e pus pe linie moarta, si ca acarul Paun nu stie sa munceasca, asa ca linge pe unii pe undeva (la Iasi ;-)))) si spera ca poate va trece la PSD si va candida pe listele PSD. Ce mi-e PNL, sau DA sau PSD? Unde-i ciolanul ma bag si eu, cam asta-i deviza fostului PM. La PDL da nas in nas cu amicul basescu si ii cam pute ... Iar cade de fraier.
    • +5 (19 voturi)    
      sa nu ne miram de analistii 'ecler'! (Luni, 11 mai 2009, 19:59)

      Eneas [anonim] i-a raspuns lui mierla

      la Chireac afacerile cu firmele evreiesti sa traiasca ,in rest canta la toate mesele ..
      despre Tariceanu cel Netedlaminte nu pot sa spun decat ca isi lasa plete ..imbatraneste si vrea sa fie ok cand se va intilni cu Iliescu pe vesnicele plaiuri de vanatoare
  • +8 (22 voturi)    
    doi mincinosi (Luni, 11 mai 2009, 19:38)

    MirceaA [anonim]

    Astia sunt atat de prosti incat mint chiar si atunci cand orice ii poate prinde. Doua rapandule care vorbesc frumos, dar fara continut.
  • +7 (21 voturi)    
    EMISIUNEA DE LA TVR A FOST INREGISTRATA (Luni, 11 mai 2009, 19:57)

    Adriana R [anonim]

    De cand este ea , emisiunea lui Chireac se inregistreaza in asa numitul studio mic de la stiri vinerea la amiaza ! Asaadar MINCIUNA ! O spune una dintre persoanele care a asistat la inregistrare !
    Taricene ....mare MINCINOS ai ramas !
  • -6 (16 voturi)    
    O minciuna politicoasa, dar cam puerila (Luni, 11 mai 2009, 20:08)

    Raluca9 [utilizator]

    Probabil ca lui Tariceanu i-e greu, pur si simplu, sa-si vada rivalul bucurandu-se de atata popularitate in partid.

    O sa-i treaca, fiindca este un om loial, in felul lui, si tine la si la PNL, si la propria lui imagine.
  • +9 (23 voturi)    
    Minciuneanu (Luni, 11 mai 2009, 20:10)

    ion [anonim]

    Ce tupeu are aceasta creatura! am crezut ca etse numai o impresie dar el chiar ii desconsidera pe locuitorii acetei planete. Are impresia ca toti suntem niste prosti iar el este un geniu. Are tupeul sa ne minta cum a facut in anii in care a fost prim ministru. O secatura. A dus tara in cea mai jalnica stare si mai scoate capul sa manince bors in continuare.
    • 0 (4 voturi)    
      Gogomanu (Marţi, 12 mai 2009, 11:42)

      Olsen [utilizator] i-a raspuns lui ion

      Nu poate fi decat nebun. Si cand te gandesti ca asta e doar una dintre cele mai neinsemnate si inofensive gogomanii...
  • +4 (12 voturi)    
    Pacaleala (Luni, 11 mai 2009, 20:16)

    englezu [utilizator]

    Au luat-o si cititorii hotnews.Rar am vazut raspunsuri asa de lipsite de subsatanta, o multime de intrebari sarite si o lipsa de respect fata de gazde prin prezenta intarziata
  • +9 (13 voturi)    
    schizofrenia, boala grea? (Luni, 11 mai 2009, 20:40)

    Dr. Jekyll [anonim]

    Mai vorbim de Tariceanu? Dar despre Bogdan Chirireac? In Romania, tara tuturor posibilitatilor, poti sa fii:
    - pensionar, director si propriul tau consilier, in acelasi timp si spatiu (unu' Geica, daca va amintiti)
    - la Bucuresti si la Iasi, ce-i drept doar in acelasi timp, dar cu noile descoperiri si amendamente la teoria relativitatii, cine stie;
    In concluzie: data viitoare, daca o sa vad la televizor o aratare semanand a Chirieac, o sa-l bag undeva cu drag. Fara suparare, vom sti cu totii ca nu e tocmai 'mnealui acolo. Va fi fost pe la sediul STS, dupa contracte noi?
  • +11 (17 voturi)    
    si cand zice base ca minte .... (Luni, 11 mai 2009, 20:45)

    dadan [utilizator]

    toti zic ca Base e prost si cauta scandal...dar cand un fost prim ministru minte cu nerusinare si pe o chestiune atat de banala...toata guvernarea lui a fost o minciuna mare....rusine
  • +9 (15 voturi)    
    Trotineta si-a dat arama pe fata (Luni, 11 mai 2009, 21:48)

    aac [utilizator]

    cu multa vreme in urma. Numai cine nu vrea nu vede.
  • +6 (14 voturi)    
    Un mincinos mare (Luni, 11 mai 2009, 21:59)

    Chris [utilizator]

    Grecoteiul hot a dovedit inca o data ca este cel mai mare mincinos.
  • +5 (17 voturi)    
    Omul acesta e propunerea PNL pt Prim Ministru ? (Luni, 11 mai 2009, 22:32)

    Calin Popescu-Deficit [anonim]

    ... ?!


    Calin Popescu-Deficit

    Catalin Avramescu
    Friday, May 8, 2009

    Ieri, la Realitatea TV, emisiune cu Călin Popescu-Tăriceanu. Ca de obicei în ultima vreme, fostul Prim-ministru foarte iritat. Tot ca de obicei cînd au invitați pe placul patronului, Adrian Ursu și Emil Hurezeanu, umili. N-ar fi meritat să scriu despre emisiune dacă Popescu-Tăriceanu nu ar fi făcut o declarație extraordinară.

    Întrebat despre deficitul masiv pe care l-a lăsat în urmă, fostul Prim-ministru a admis, în fine, că el există. Dar apoi a afirmat că deficitele mari sînt necesare pentru creșterea economică. Și că el este un suporter al deficitelor mari.
    O-la-la!... Vă vine să credeți? Spre progres prin deficit! Spre dezvoltare prin îndatorare!

    Ce legătură are această teză cu liberalismul? Și de ce Popescu-Tăriceanu nu ne-a spus nimic despre această doctrină pe timpul cât era Prim-ministru? Și dacă tot a generat un deficit gigantic, ce a făcut cu banii? Plus că mai e ceva greu de înțeles: acum nici trei ani, Bugetul avea excedent. Când Popescu-Tăriceanu a plecat de la Palatul Victoria același Buget era, sever, pe deficit. Doctrina “Ne îndatorăm, spre viitor în zbor!” nu era valabilă și acum cîțiva ani, cînd România creștea economic în vreme ce reducea deficiul Bugetului?

    Tot în zona rarefiată a absurdului, Popescu-Tăriceanu îl admonesta pe Hurezeanu, care întrebase, totuși, sfios, despre deficit: “Dvs. cînd știți că aveți deficit? nu atunci cînd faceți bilanțul?”. Ce dorea să explice Popescu-Tăriceanu este că deficitul e calculat în Ianuarie, nu în Decembrie, cînd el a predat gestiunea. Ceea ce în viziunea omului de la show-room însemna că acesta nu îi poate fi imputat.
    Curioasă logică. Dacă eu vă fac pagubă în gestiune, apoi plec, iar dvs. calculați abia peste o lună-două paguba, înseamnă că nu e vina mea? sau că nu puteam calcula anticipat că voi intra curînd în deficit, atunci cînd cheltuiesc cu disperare?

    Acum, omul acesta e propus de Crin Antonescu drept Prim-ministru. O-la-la!
  • +9 (17 voturi)    
    Iuda (Luni, 11 mai 2009, 22:34)

    Codruta [anonim]

    Cu de nu-l intreaba cum au vandut Petromidia cu doua miliarde euro si noua nu ne-au dat nimic talharii. Paturiciu a ajuns cel mai bogat din tara iar Iuda Tariceanu printre primii 300. E mare rusine ca acesti mafioti mai umbla in libertate. Sa-i mai voteze dracu pe acesti penalisti.
    • 0 (0 voturi)    
      oare? (Joi, 14 mai 2009, 14:11)

      xxx [anonim] i-a raspuns lui Codruta

      stimate domn, mai documenteaza-te...contractul de privatizare pt petromidia a fost semnat in guvernul PSD 2001-2004
  • -5 (19 voturi)    
    Cine are ochi sa vada (Luni, 11 mai 2009, 22:36)

    andreiutz [utilizator]

    Bineinteles interviu tendentios, articol tendentios si intrebari aprobate aiurea (atac la pers direct, desi se zice clar ca nu vor fi acceptate asemenea formulari). Dar na, cine are ochi sa vada, cine nu.
    Oare cand o sa vedem un atac asa deschis si la minciunile lui Basescu despre averea familei si prostiile facute de-a lungul timpului?!

    Sa inceapa cenzura si votul in minus de la talibani.
    • +6 (16 voturi)    
      esti incuiat (Luni, 11 mai 2009, 22:51)

      ati [anonim] i-a raspuns lui andreiutz

      Nu te socheaza minciuna deloc, trebuie cu orice pret sa iti spui fixurile. Esi o nuca in perete!
  • +4 (10 voturi)    
    PATRICIU-TARICEANU (Marţi, 12 mai 2009, 7:43)

    Badea Ioan [anonim]

    Probabil ca "rocada" Antonescu-Tariceanu a plamadit-o Patriciu ! Deci: Ce iese din pisica [penala] tot soareci maninca !
    Chireac, pe de alta parte ,si-a dat "bacalaureatul " !
    Bravo !!!!!! Inca un "tonomat" bun de trimis la reciclare !
  • -4 (12 voturi)    
    Despre Tariceanu (Marţi, 12 mai 2009, 8:06)

    tepes [anonim]

    Tariceanu este unul dintre cei mai capabili si competenti politicieni romani ai ultimului veac. Intr-o tara in care toata lumea fura, minte si da din coate, e firesc sa se mai scape si domnia sa. Eu nu pot sa-l judec prea aspru. Sau cel putin nu pot sa arunc primul piatra. Voi puteti?
    Toata stima, domnule Tariceanu. Le-ati aratat romanilor ca aceasta tara poate fi condusa. Iar acest lucru nu l-au aratat prea multi de-a lungul istoriei.
    • +1 (7 voturi)    
      bun nume... (Marţi, 12 mai 2009, 9:10)

      robert.b [utilizator] i-a raspuns lui tepes

      Stii care este predeapsa pentru prostie sau voita intoxicare? Sa-ti iei teapa, draga "Tepes" si sa ti-o folosesti cu sarg. (Asupra-ti - precizare utila in cazul in care nu vrei sa ne intoxici...)
      • -1 (1 vot)    
        Da? Interesant! (Marţi, 12 mai 2009, 20:46)

        Vlad Tepes [anonim] i-a raspuns lui robert.b

        Mai ales ca am cativa amici pedelisti care daca pana mai ieri erau modesti, azi se mandresc ca lucrurile pe care le-au realizat ei ducandu-se unde trebuie si deschizand usa cu capul. Astia da luptatori anticoruptie! In epoca Bashinosu, faptul ca ai dat spaga te face valoros, iar daca ai pile ai virtute.
    • 0 (4 voturi)    
      tu de unde ai scapat (Marţi, 12 mai 2009, 11:47)

      Olsen [utilizator] i-a raspuns lui tepes

      ???
  • -3 (9 voturi)    
    Curtoazie (Marţi, 12 mai 2009, 8:45)

    Hapxiu [utilizator]

    Când inviţi pe cineva la tine nu-l jigneşti, indiferent dacă e mincinos sau nu.
  • 0 (4 voturi)    
    Nu-i minciuna, este mai rau (Marţi, 12 mai 2009, 9:08)

    robert.b [utilizator]

    Eu il cred pe tariceanu ca nu a putut sa mearga la Brasov pentru ca era interviul la teveu. Si ca a stat acasa, inconjurat de prieteni sa se admire cum da pe sticla. Eu stiu ca a ocupat vremelnic functia de prim-ministru, dar, dear hotnews, chiar nu gaseati pe altcineva sa se lase intervievat? Ca si-asa este plina presa noastra mizerabila de nimicuri...
  • -4 (8 voturi)    
    Oricum ar fi dat tot prost iese cu asa public (Marţi, 12 mai 2009, 10:03)

    nam [anonim]

    Tabara pro Base vad ca se subtiaza pe zi ce trece. Sint tot mai putine comentarii contra-ceilalti. Iar forumistii de fata nu fac distincitie intre a minte o natiune la tv in campanii pompoase si a minte un reporter curios la o intrebare la care putea sa nici nu raspunda. A arunca un raspuns la fel de bine intentionat ca si intrebarea nu mi se pare o mare gafa. A promite niste treburi in alegeri doar pentru a le castiga mi se pare mai cu sens. Asa ca scutiti-ma cu telenovela. Si apoi se pare ca in PNL nu se merge la bratz ca in alte partide in fata si in spate se dau suturi, ci poate chiar invers. Romanilor nu le-a placut de "grecoteiul" prim ministru caci era prea retras si putin la vorbe si scandaluri si ca n-a sarit la beregata lui Base de fiecare data cand cerea individul. Halal popor, lunga telenovela.
    • +1 (5 voturi)    
      te inseli... (Marţi, 12 mai 2009, 11:20)

      luci [anonim] i-a raspuns lui nam

      tabara lui base incepe sa se in groase tocmai pe greselile adversarilor...
      l-am votat pe base ca alternativa, nu sunt multumit de rezultatele lui nu pentru faptul ca se "baga" peste tot, ceea ce cred ca este normal, doar trebuie sa vegheze, sunt nemultumit ca nu s-au rezolvat toate procele incepute...
      ar trebui sa umble si la justitie, aici este marea problema, coruptia cea mai mare, de aici pleaca totul....
      acum, cand vad reactiile unor oameni precum tariceanu, cand vad cata prostie duhneste in el, "spre viitor cu deficit", cand vad ca toate posturile tv conduse de mari mafioti s-au aliat impotriva lui base, nu pot sa nu ma inteb, oare de ce?
      se gandesc ei cu adevarat la binele acestui popor sau la afacerile lor murdare?
      din tot ceea ce scrie prin presa, la alte tv., si mai ales din ceea ce "scapa" la unii incriminati, rezulta clar ca base nu numai ca a avut dreptate, dar ii incurca inca in afacerile lor...
      asa ca, chiar daca nu mai eram hotarat sa-l votez, pot spune ca a castigat iar votul meu, chiar daca coalitia pdl-psd ma nemultumeste, mai ales prin masurile luate in aceasta perioada de criza...
      si ca mine, gandesc multi..
      • +1 (3 voturi)    
        Cred ca ne inselam amandoi (Marţi, 12 mai 2009, 11:45)

        nam [anonim] i-a raspuns lui luci

        Tariceanu nu avea stofa de dictator, Base nu are stofa de ingeras...
      • -2 (4 voturi)    
        Voteaza-i in continuare (Marţi, 12 mai 2009, 11:50)

        nam [anonim] i-a raspuns lui luci

        Si fii nefericit... ca vad ca asta iti doresti. Abia peste ani se va vedea de-adevaratelea amprenta FSN-ului peste tara asta. Urmasii nostri vor zice ca perioada comunista a fost nimic pe langa perioada post decembrista.
  • -1 (1 vot)    
    Amindoi sunt deci (Miercuri, 13 mai 2009, 19:05)

    SILE [anonim]

    Niste mincinosi.Nu sti daca sunt constienti de reactia celorlalti la modul lor de a fi dar daca nu se trezesc acum, mai tirziu va fi prea tirziu.Minciuna are picioare scurte, iar daca i le lungesti se rup. Si nimeni nu poate spune momentul.