Space: The Final Frontier

Subcomisie pentru spatiul cosmic, infiintata de deputati

de D.G.     HotNews.ro
Luni, 11 mai 2009, 17:34 Actualitate | Politic

Space: The Final Frontier. Aceasta nu este celebra replica din Star Trek, ci o posibila noua provocare pentru deputatii romani. Comisia pentru tehnologia informatiei si comunicatiilor a constituit luni o subcomisie parlamentara pentru spatiul cosmic. Presedintele comisiei pentru tehnologia informatiei, Relu Fenechiu (PNL), a precizat, intr-o scrisoare adresata conducerii Camerei, ca aceasta subcomisie pentru spatiu cosmic are drept obiectiv armonizarea legislatiei nationale cu cea europeana in domeniul spatiului cosmic.

"Competenta subcomisiei consta in reprezentarea Parlamentului Romaniei in Grupul pentru spatiu al Parlamentului European, participarea la intalniri si conferinte in domeniu", se mentioneaza in scrisoarea lui Fenechiu.

Presedintele subcomisiei pentru spatiul cosmic este Liana Dumitrescu, vicepresedinte Viorel Ariton, secretar este Mircea Cazan, iar deputatii Adrian Badulescu si Petru Fargo sunt membri ai acestei subcomisii.


Citeste mai multe despre   























Material sustinut de Superbrands

Recomandari de vara de la librarii Humanitas

Librariile Humanitas au aparut ca entitate juridica in anul 1993, insa primele doua librarii au fost deschise sub egida Editurii Humanitas inca din 1991. Cu peste 25 de ani in piata de distributie si vanzare de carte din Romania, compania isi propune sa ramana in continuare lantul de librarii cu cea mai mare pondere de carte din Romania, acordand editurilor nationale si locale, dar si autorilor romani, sansa de a ajunge la public.

1106 vizualizari

  • +4 (6 voturi)    
    Considerente pecuniare, cumva ? (Luni, 11 mai 2009, 17:42)

    Costache [anonim]

    Participarea in subcomisie aduce cumva niste sporuri banesti pentru alesi ? Sunt curios daca au facut comisie ca sa faca ceva (ce anume ?) sau doar pentru ca le mai pica ceva la salariu.
    • +1 (1 vot)    
      toate ca toate dar Fenechiu nu e cantaret (Luni, 11 mai 2009, 20:13)

      Eneas [anonim] i-a raspuns lui Costache

      ..de muzica populara ?ca cauta asta presh la Comisia pentru tehnologia informatiei si comunicatiilor ? sau era turnator ,a doua calificare ? atunci inteleg!
    • +1 (1 vot)    
      Noua lupta anticoruptie (Luni, 11 mai 2009, 22:43)

      Principele Radu Tuta [anonim] i-a raspuns lui Costache

      Cred ca noua comisie de fapt se axeaza pe selectia si imbarcarea coruptilor din parlament (adica a tuturor parlamentarilor) pentru prima expeditie umana pe Soare. Comandant va fi Prostanacul, de data asta nu ii va fi greu sa nimereasca destinatia, ca e doar bine luminata si noaptea (aia, decat care el e si mai prostanac). Secund ii va fi Marinarul si echipajul sau de agenti dubli, colegi de furat, iar navele vor fi flota romana ce va fi recuperata din Triunghiul Bermudelor de catre oamenii care invart afacerile lui Felix in SUA. Misiunea este clara: plantarea pepenilor de Dabuleni pe Soare, ca pare a fi o zona favorabila, insorita si ceva mai secetoasa.
    • +1 (1 vot)    
      Sporuri (Marţi, 12 mai 2009, 14:49)

      Tequila [utilizator] i-a raspuns lui Costache

      O sa fie introduse noi sporuri: sporul de radiatii cosmice, sporul de imponderabilitate, sporul pentru intalniri de gradul 3, sporul pentru comunicarea in limba extraterestrilor etc.
  • +1 (1 vot)    
    detasare (Luni, 11 mai 2009, 17:44)

    ano1 [utilizator]

    iata ca ne detasam si "soldateii" in lupta pt ultima frontiera, sa speram ca de acolo nu se vor intoarce in cosciug
  • +4 (4 voturi)    
    DOVADA!!!!!! (Luni, 11 mai 2009, 17:45)

    ET VASILE [anonim]

    Deci asta e dovada ca tot ce era de furat din Romania s-a furat. Bai extraterestrilor, daca existati, o sa ramaneti si fara chiloti pe voi! :))))
  • +3 (3 voturi)    
    star wars (Luni, 11 mai 2009, 17:46)

    alpha [utilizator]

    era mai nimerit la conducerea comisiei dan martian...
    oricum vom avea inca cativa alesi -mai egali ca noi-care vor lua un ban pentru munca in comisii.grea misie ,misia de parlamentar roman nene Iancule.au grija si de spatiul cosmic moncher...
  • +3 (3 voturi)    
    hahaha (Luni, 11 mai 2009, 18:06)

    florin [anonim]

    sunt sigur ca se acorda o indemnizatie pentru membrii comisiilor, si ceva mai mult pentru sefii de comisii

    probun comisia pentru fundul oceanemor, subcomisia pentru inelele lui jubiter , cea pentru gauri negre, si vreo 2 subcomisii pentru vulcani

    Si una care sa-i bata in cap pe toti
    • +2 (2 voturi)    
      gauri (Luni, 11 mai 2009, 18:11)

      ano1 [utilizator] i-a raspuns lui florin

      gaurile negre din carosabil si bugetul romaniei da? :)
  • +2 (2 voturi)    
    derutatii (Luni, 11 mai 2009, 18:59)

    dodone [anonim]

    bai nu v-ati prins: da daca scot americanii la licitatie pamanturi pe luna si pe marte?astia vor sa fie la curent sa isi traga tarla pe luna cu prima ocazie.la inceput tre sa fie f ieftin.apoi....mai cresc preturile, mai o criza pe terra, se mai schimba locurile de munca...stiti voi...agaricii astia ar face orice numai sa mai iasa de o ciupeala si sa nu trebuiasca sa faca treaba serioasa.
  • +2 (2 voturi)    
    comitete si comitzi (Luni, 11 mai 2009, 19:00)

    harry ploter [anonim]

    Propun ca membrii de onoare ai acestei comitzii pe urmatorii senatori si deputati : Mircica Geoana-NASA,Adrian Severin-H2O ,Adrian Videanu-VID ,Ludovic Orban-Gaura Neagra,Varujan Vzg-Finante SF.
  • +2 (2 voturi)    
    subcomisie parlament (Luni, 11 mai 2009, 21:06)

    bok [anonim]

    ma intreb si eu ca muritor de rand pana cand vom tolera, noi contribuabili , prostia si storcatorul de bani numit parlament!!?? pana cand ne vor conduce acesti oameni? la ce ne trebuie la noi subcomisie pt spatiul cosmic ? avem cumva vreun astronaut in spatiu sau macar sa lucreze la o agentie spatiala ca astronaut? asta e stoarcere de bani !!!!! rusine sa le fie tara arde si baba se piaptana!!!
  • +1 (1 vot)    
    mda (Luni, 11 mai 2009, 22:11)

    vr [anonim]

    vor sa-si creasca salariul pe luna
  • 0 (0 voturi)