M. Geoana spune ca responsabilitatea taierii fondurilor europene apartine presedintelui Basescu pentru ca a numit-o pe Monica Macovei la Justitie

de D.G.     HotNews.ro
Luni, 11 mai 2009, 13:51 Actualitate | Politic

Presedintele PSD Mircea Geoana a declarat, luni, ca exista informatii clare care indica riscul taierii fondurilor europene dupa Raportul CE pe Justitie din vara, lansand un apel catre presedintele Traian Basescu sa ia masuri impreuna cu institutiile abilitate pentru a evita acest risc. Liderul PSD a completat ca vina pentru aceasta situatie apartine lui Traian Basescu, cel care a instalat-o pe Monica Macovei si, ulterior, pe Catalin Predoiu la Ministerul Justitiei.

Alte declaratii M. Geoana:
  • decizia partidului nostru este de a trimite cele doua coduri, codurile Penal si Civil finalizate in comisiile speciale ale Parlamentului, catre presedintele Romaniei
  • este un element cu cauze multiple, dar are ca pretext principal lipsa de reforme in domeniul justitiei
  • fac un apel la presedintele Romaniei sa ia toate masurile necesare pentru a preintampina acest risc masiv asupra reputatiei Romaniei
  • Intreaga responsabilitate pentru evitarea acestui riscului de a pierde fondurile europene apartine in principal presedintelui, pentru ca el este cel care a instalat-o la Ministerul Justitiei pe Monica Macovei, el este cel care l-a avut la Ministerul Justitiei, si inainte si dupa 2008, pe Catalin Predoiu; vina apartine celui care a gestionat acest domeniu in mod direct prin numiri in aceste pozitii cheie
  • voi transmite o scrisoare in acest sens presedintelui Basescu
  • am cerut convocarea ministrului Justitiei, Catalin Predoiu, pentru a da explicatii
  • este inacceptabil ceea ce Macovei a declarat - faptul ca Romania ar merita sa nu primeasca banii
  • e o atitudine antinationala, aceste declaratii nu sunt potrivite statutului de europarlamentar roman

Declaratiile liderului PSD au fost facute dupa sedinta coalitiei de guvernamant, unde s-au discutat problemele legate de cresterea economica, strategia energetica nationala si legea salarizarii unice.

Intr-un interviu publicat luni de Evenimentul Zilei, Monica Macovei declara ca ar fi refuzat sa faca parte dintr-un guvern format cu PSD, intrucat acest partid a ridicat coruptia la rang de arta.


Citeste mai multe despre   























Material sustinut de Superbrands

Recomandari de vara de la librarii Humanitas

Librariile Humanitas au aparut ca entitate juridica in anul 1993, insa primele doua librarii au fost deschise sub egida Editurii Humanitas inca din 1991. Cu peste 25 de ani in piata de distributie si vanzare de carte din Romania, compania isi propune sa ramana in continuare lantul de librarii cu cea mai mare pondere de carte din Romania, acordand editurilor nationale si locale, dar si autorilor romani, sansa de a ajunge la public.

1381 vizualizari

  • +21 (23 voturi)    
    incredibil (Luni, 11 mai 2009, 13:58)

    sadwank [anonim]

    Geoana asta ne crede prosti. Asta e bataie de joc. Votantii lu' Geoana se impart in 3 categorii:
    - cei care nu au furat dar sint extraordinar de prosti;
    - cei care nu au furat dar vor sa fure;
    - cei care au furat si vor sa scape.
    Du-te, ma, nea Geoana si lasa-ne.
    • -5 (13 voturi)    
      cine se aseamana se aduna (Luni, 11 mai 2009, 14:25)

      free_gigi [anonim] i-a raspuns lui sadwank

      si geoana a facut alianta de guvernare cu fratii lui intr-ale furatului pedelicii
    • -6 (14 voturi)    
      actualii hoti (Luni, 11 mai 2009, 14:27)

      nnelu [anonim] i-a raspuns lui sadwank

      iar votantii lui basescu sunt cei care fura in prezent
    • -10 (16 voturi)    
      Lupul la stana (Luni, 11 mai 2009, 14:29)

      bistrita [anonim] i-a raspuns lui sadwank

      Coana Macovei, mai lasa-ne, pentru ca stim cat de curata erai atunci cand semnai ordine de perchezitie in alb. Si acuma vi sa ne dai lectii. Mai mare rusinea.Nu stiu ce cauza aperi, dar stiu ca ataci pe cel de la care iei banii.
      • +5 (9 voturi)    
        Voi astia 3 de mai sus... (Luni, 11 mai 2009, 15:11)

        Alex [anonim] i-a raspuns lui bistrita

        ...faceti parte din a 4-a categorie : sunteti extraordinar de prosti si sunteti platiti din bani furati !
    • 0 (0 voturi)    
      minuscula rectificare (Luni, 11 mai 2009, 21:31)

      Caloianu [anonim] i-a raspuns lui sadwank

      Totul este adevarat, insa este adevarat pentru votantii PSD-ului in general, si in ordinea urmatoare:
      - cei care au furat si vor sa scape;
      - cei care nu au furat inca dar vor sa fure;
      - cei care nu au furat dar sunt foarte prosti.
  • +12 (14 voturi)    
    Si a cui apartine vina (Luni, 11 mai 2009, 14:11)

    lsm [anonim]

    ca noi trebuie sa-i suportam pe Geoana si vanghelie???
    • +8 (14 voturi)    
      Vina e a PNL-ului care a refuzat guvernarea (Luni, 11 mai 2009, 14:48)

      PROMISIUNI PNL PENTRU CRIZA 2008 [anonim] i-a raspuns lui lsm

      adica a refuzat sa-si tina promisiunile

      pdl+pnl+udmr+minoritati = 60% in noiembrie 2008

      pnl nu guverneaza la greu, pnl guverneaza numai dupa ce prostii muncesc sa fie bine si mult de furat (petrol si bani)
  • +14 (18 voturi)    
    ridicol (Luni, 11 mai 2009, 14:12)

    Sinoda [utilizator]

    Geoana pare tipul de persoana pentru care nu conteaza cat esti de ridicol, patetic sau lipsit de decenta daca injuri cu pasiune fara sa ai cel mai mic argument.
    Si daca adaugam ca a luat intodeauna apararea hotilor din propiul partid (si nu numai) avem tabloul complet al personajului in cauza.
    Sper sa-l voteze cat mai putini oameni si sa ise duca la cosul de gunoi, ca nu are nimeni nevoie de hoti si de trompetele lor.
  • +11 (15 voturi)    
    Geoana stai jos (Luni, 11 mai 2009, 14:21)

    Alex [anonim]

    Nu sunt eu Pro Basescu, dar asta este absurd. Parca Primul ministru numea ministri , si partidul care a fost la putere adica PNL si PSD ...
    Omu asta ne face chiar prosti pe fata. Sunt curios cand o sa ma moara toate babele de la tara care voteaza cu PSD-ul din obisnuita , ce voturi o sa mai aiba partidul asta ...
  • +13 (15 voturi)    
    demential (Luni, 11 mai 2009, 14:38)

    demential [anonim]

    Omul asta e sublim!
    Propun sa il facem ambasador in Botswana si sa il platim in .... moneda locala :D
  • +13 (17 voturi)    
    Omul asta e nr. 2 in stat????????????? (Luni, 11 mai 2009, 14:45)

    CCC [anonim]

    Incredibil! Macovei te-a bagat in Europa, prostanacule!!!
  • +11 (13 voturi)    
    Monica Macovei este de vina??? (Luni, 11 mai 2009, 14:47)

    Gabriel [anonim]

    De aceea a fost votata femeia europei in anul 2008??
  • -9 (13 voturi)    
    Geona stie ce zice (Luni, 11 mai 2009, 14:52)

    anonim [anonim]

    as spune ca Macovei a manipulat pe cei de la UE si in nici un caz nu ne-a bagat in UE. Iar Geoana stie ce zice
  • +12 (14 voturi)    
    Prostanacul tot prostanac ramane... (Luni, 11 mai 2009, 14:52)

    Bogdan [anonim]

    Parca pentru a intari vorbele bunicutei Ilici, prostanacul vine cu ipoteza absurda ca persoana din Romania vazuta cel mai bine in Europa e responsabila ca, guvernul Tariceanu sustinut de PSD nu a fost in stare sa acceseze fonduri europene.
    :))
    Cea mai buna gluma pe luna asta.

    O sa ajung sa ma distrez cu glumele prostanacului in campania electorala pt europarlamentare. EBA e mic copil.

    Geoana nici nu stii, cat de prostanac poti sa fii.... :))
  • +11 (13 voturi)    
    Radio Erevan (Luni, 11 mai 2009, 14:53)

    fizz [anonim]

    Deci textul se citeste:

    "Da, este adevarat, ne taie banii dar nu pentru ca a fost numita Monica Macovei ci pentru ca a fost demisa."

    Sa recunoastem, iti trebuie un dezvoltat simt al umorului ca sa-l iei in serios pe individ.
    • +7 (11 voturi)    
      jeoana (Luni, 11 mai 2009, 15:15)

      cetateanul suspendat [utilizator] i-a raspuns lui fizz

      "Da, este adevarat, ne taie banii dar nu pentru ca a fost numita Monica Macovei ci pentru ca a fost demisa."

      Buna asta. geoana ramane un prostanac. Ar trebui facut un top cu declaratiile lui din ultima luna. Nu cred ca nu se va face simtita chestia asta in sondaje. nu suntem chiar asa prosti.
    • +5 (9 voturi)    
      trebuie sa fii cel putin la fel.. (Luni, 11 mai 2009, 15:39)

      bogdan [anonim] i-a raspuns lui fizz

      de prostanac ca sa crezi....
  • +12 (14 voturi)    
    geoana (Luni, 11 mai 2009, 15:22)

    alpha [utilizator]

    individul asta are ecuatia ridicolului in sange.noi radem de eba cu succesurile si scaunele ei electrice,dar ea e mic copil pe langa monumentul de prostie cu studii diplomatice si pretentii prezidentiale.adrian nastase e un bandit,corupt si tot ce vreti dar macar nu e prost-fura pentru el si se apara pe el si acolitii sai.geoana nu fura-e sarac si cinstit dupa modelul ilici-dar ii apara pe mafiotii din jurul sau si arunca cu noroi in una dintre putinele personalitati adevarate ale politicii romanesti.azi a vota psd = tradare !
    • -2 (8 voturi)    
      exact (Luni, 11 mai 2009, 16:12)

      gogu [anonim] i-a raspuns lui alpha

      dovada maxima de patriotism e sa votezi pdl si base

      daca pe vremuri sa fi patriot insemna sa mori pe front in batalie cu turcii sau cu rusii sau cu cine ne invada tara astazi inseamna sa votezi pdl si base
      • +5 (5 voturi)    
        ? (Luni, 11 mai 2009, 17:59)

        alpha [utilizator] i-a raspuns lui gogu

        unde ai vazut tu ceva despre pdl si base ?sau esti asa de obsedat de ei ca vezi in alb-negru.dar de fapt nu stiu de ce ma mir voi comunistii de la tatuca stalin aveti dictonul "cine nu e cu noi e impotriva noastra".poate totusi viteaza romanii dupa 20 de ani un altfel de presedinte:educat civilizat ,manierat,reprezentativ pentru ceeace e bun in tara asta.ia gandeste daca se potriveste acest profil cu cineva ? NU NU te chinui nu e geoana....
  • +3 (5 voturi)    
    Uitucul MG (Luni, 11 mai 2009, 16:47)

    florian [anonim]

    MG uita ca are pe stimabilul V. Ponta (micutul "Titulescu" al "Bombonelului Arogant") ca si minstru pt . relatia cu Parlamentul si ca acesta este foarte competent in materie de coduri, ca si fost pretendent la Justitie in actualul guvern. Ponta este zilnic "pe sticla" cu sloganul ca PE si CE nu ne cer imperativ codurile si reforma in justitie. Tot PSD a negociat Tratatul de aderare la CE prin care s-au stabilit reformele din Interne si Justitie - JAI. Cum acum e "funia aproape de par" si e "jale de JAI " Prostanacul devine uituc si latra la luna!
    Daca pune fiecarui candidat PSD la europarlamentare interbarea - cu ce initiative si prioritati merge la grupul politic XYZ din PE ? ramane surprins ce pot debita acestia! Vaznghelie e mic copil!!!
  • +5 (7 voturi)    
    Prostanacu' tot prostanac... (Luni, 11 mai 2009, 17:22)

    Taranistul Monarhist [anonim]

    Saracu de el, nu a inteles nimic....Nea Nelu, ia-l frateeee si nu-l mai lasa sa se joace de-a Presedintia... dupa ce ca Monica a fost aleasa Femeia Europei, ceea ce Corina Cretu sau alte "sperante" gen "sexy PSD-ista" nu vor pupa vreodata, nici nu a aflat ca suspendarea finantarilor se datoreaza Mafiei pe care partidul domniei sale o ocroteste din 22 decembrie 1989. Geoanaa, laasaaaneee tataaaa.... poate ai treaba si noi te retinem don' general...
  • +2 (2 voturi)    
    saracu dom' Geoama (Luni, 11 mai 2009, 18:19)

    unguru [anonim]

    Totusi, domnu' Geoana nu e cam ce ziceti acolo?

    Ca doara nu partidu dumneavoastra, domnie draga, a pitulat cat o putut pe domnu' Adi si pe domnu' Manivelu prin parlament ca sa ajunga cat mai tarziu la judecator, ori si mai bine deloc.. Ori poate domnu' Nicolicea, care facut si dres la legi prin parlament nu e din psd, ori nu va cunoasteti voi ghine..

    Cam tarziu va treziti dara iubitor de justitie... Da' niciodata nu ie prea tarziu, cu un piculetz de carte, poate o fi mai bun dom' Vanghelie la justitie, si le luam si banii la grofii astia de prin ieuropa
  • +1 (1 vot)    
    nu mai pot (Luni, 11 mai 2009, 21:07)

    kalu [anonim]

    sa ascult aberatiile susnumitului. Este incredibil ce este in stare sa spuna doar sa-i apara si lui parerea undeva indiferent de continut... Pe bune ca nu mai rezist...asta si cu marean ma baga-n depresie....
  • +1 (1 vot)