Dan Voiculescu, despre verisoara care il acuza ca a turnat-o la Securitate: Si-a schimbat declaratiile in defavoarea mea dupa ce am refuzat sa ii dau 40.000 de euro imprumut

de Alina Neagu     HotNews.ro
Vineri, 8 mai 2009, 16:57 Actualitate | Politic

Dan Voiculescu
Foto: AGERPRES
"Paraschiva Silaghi mi-a cerut 40.000 de euro imprumut, pe care am refuzat sa ii dau. Modificarea declaratiei, la doi ani dupa declaratiile pe care verisoara mea le-a dat in procesul cu CNSAS, in 2006, nu este deci intamplatoare si nici surprinzatoare pentru mine", a afirmat, vineri, senatorul conservator Dan Voiculescu. Verisoara acestuia a decis, de curand, sa isi schimbe declaratiile in procesul in care CNSAS cere constatarea calitatii de colaborator al Securitatii a fostului lider PC.

"Totusi cred ca merita spus ca schimbarea declaratiilor vine in conditiile in care verisoara mea a declarat ca martor, in anul 2006, ca nota pe care am dat-o eu, legata de plecarea ei din tara, a fost catre directorul intreprinderii la care lucram, si nu catre Securitate, la un an dupa plecarea ei. Ii aduc aminte doamnei Silaghi ca legea pedepseste santajul", a afirmat Dan Voiculescu, citat de Mediafax.

Paraschiva Silaghi, verisoara lui Dan Voiculescu, a depus, la Curtea de Apel Bucuresti, o cerere de interventie in procesul in care CNSAS cere constatarea calitatii de colaborator al Securitatii a fostului lider PC, in care precizeaza ca dupa ce a vazut dosarul de urmarire, si-a schimbat declaratiile in defavoarea acestuia, potrivit NewsIn.

Paraschiva Silaghi, care locuieste in Germania, a cerut instantei sa amane procesul pentru a-si putea angaja un avocat, care sa o reprezinte in procesul impotriva lui Dan Voiculescu. Termenul stabilit de instanta este 5 iunie, data la care se va lua in discutie admiterea cererii de interventie a acesteia.

In iulie 2006, Paraschiva Silaghi a fost audiata de CNSAS, ea declarand ca nota referitoare la plecarea ei din tara a fost catre directorul Vitrocim, nu catre Securitate, la un an de la plecarea ei in Germania. Ulterior, in septembrie 2008, Paraschiva Silaghi a trimis instantei Tribunalului Bucuresti o cerere de a "interveni in interes propriu", in procesul dintre CNSAS si Dan Voiculescu.

Verisoara lui Dan Voiculescu a decis sa isi anuleze declaratiile anterioare dupa ce a vazut in dosarul personal de la CNSAS ca acesta dadea serviciului informatii despre ea.

Dan Voiculescu a sustinut, la audierile CNSAS din iunie-iulie 2006, ca dadea informatii despre cetateni straini, fiind "obligat sa castige o paine", se arata in documentele depuse la Tribunalul Bucuresti, instanta ce va lua o decizie privind colaborarea cu securitatea a senatorului PC.

"Lucrand in comert exterior eram obligat sa-mi castig si eu o paine cand ma intrebau de un cetatean strain, ce e cu el, sa spun ce stiu despre el. Dar nici pe acela nu il turnam in sensul de a-i face vreun rau. Despre romani, dupa cum rezulta din toate dosarele si din toate hartiile acestea, nu am vorbit in viata mea. Nu era preocuparea mea. Preocuparea mea era comertul exterior”, se arata in documentul ce contine redactarea audierii lui Dan Voiculescu la CNSAS.


Citeste mai multe despre   




















Articol sustinut de BRD Groupe Société Générale

Atelier de idei. Cum te ajuta tehnologia sa-ti faci mai mult timp pentru tine si planurile tale

Munca multa, stres, ore peste program, termene limita, sedinte lungi. Uneori, asa arata ziua de lucru a multora dintre noi. Din acest motiv e foarte important sa investesti in lucruri care te pot ajuta sa iti folosesti mai bine timpul petrecut la birou. Sa lucrezi mai bine, mai usor si mai repede poate insemna mai mult timp pentru tine si pentru cei dragi. Iti propunem, asadar, cinci directii care te pot ajuta pe plan profesional si personal.

1500 vizualizari

  • +5 (5 voturi)    
    Turnator... (Vineri, 8 mai 2009, 17:10)

    Zgabeartza [anonim]

    Mai nene Felix Motane, nu ajungeai sa lucrezi in comertul exterior daca nu erai racolat, atata lucru am afla si noi in astia 20 de ani! Ce n-am aflat inca este cam cine ar pus mana pe banii lui Ceausescu! Ha?Cum? Ce zici? Nu stii nimic, aaaaa!!!
    Te credem pe cuvant!
  • +1 (1 vot)    
    A la Voiculescu! (Vineri, 8 mai 2009, 17:12)

    Vic [anonim]

    De cand cererea unui imprumut este clasificat ca santaj?
    In orice caz,reactie tipica lui Felix.Voiculescu fara replica
    (de multe ori mincinoasa)este ca painea fara drojdie!
  • -1 (3 voturi)    
    santaj...? (Vineri, 8 mai 2009, 17:26)

    Gus [anonim]

    daca nu imi dai 40.000 euro, spun adevarul...
  • +2 (2 voturi)    
    un securist bun... (Vineri, 8 mai 2009, 17:34)

    stefan pop [anonim]

    e un securist demascat sau mort sau poate amandoua.
  • +3 (5 voturi)    
    Comert exterior (Vineri, 8 mai 2009, 18:23)

    Gigi Marga [anonim]

    Am lucrat in comert exterior, dupa absolvirea facultatii de comert exterior, timp de 8 ani ; este adevarat ca este greu de crezut ca cei care lucrau in domeniu nu erau "intrebati", mai ales dupa deplasari, de catre ":organe".

    La fel de adevarat este ca unii, din care fac si eu parte, puteau da raspunsuri "subitiri" la limita, astfel inct sa poate impaca "capra (organul" cu varza (salariul si deplasarile

    Deci exista astfel de cazuri

    Cert ca dupa 8 ani am fost dat afara datoria dosarului sotiei mele, duap care am fugit din tara citiva ani mai tirziu, inaintea caderii lui Ceausescu

    Nu doresc decit sa subliniez ca nu toti cei care lucrau in comert exterior erau informatori in adevaratul sens al cuvintului ; multi dintre noi raspudneau evaziv de pilda " da tovarasul nu a venit cu valuta in deplasari"; sau " nu am vazut sa fi fost contact de vreun strain in deplasare" etc etc

    Cred ca totusi nu acest lucru se intimpla cu cei in functii de conducere, mai ales la firme precum Dunarea sau Crescent , sa numesc decit 2.

    Cei mai multi dintre acestia au transformat ulterior anului 1989 creantele in valuta ale intreprinderilor respective in propria lor avere personala, ceea ce este strigator la cer ; astfel, ca de altfel si prin falimentarea Banc-orezului, au facut averi imense

    Este incredibil ca intr-un stat ce se vrea democratic, averile acestora sa nu fie controlate incepind cu veniturile declarate din 1990 si nu dupa ce au spalat banii
  • +4 (4 voturi)    
    interesant (Vineri, 8 mai 2009, 18:26)

    directia 5 [anonim]

    il interesa comertul dar painea o castiga turnand ???///
    astept s a vad cu cat il 'santajeaza' andon
  • +1 (1 vot)    
    pacaleala (Vineri, 8 mai 2009, 21:27)

    cristian [anonim]

    "Paraschiva Silaghi, care locuieste in Germania, A CERUT INSTANTEI SA AMANE PROCESUL pentru a-si putea angaja un avocat, care sa o reprezinte in procesul impotriva lui Dan Voiculescu."

    Scopul principal: AMANAREA
    Voiculescu aplica tehnicile pe care le stie de la secu'.
    Sa speram ca nu scapa.
  • +1 (1 vot)    
    CHESTIUNEA (Sâmbătă, 9 mai 2009, 2:00)

    sabo [utilizator]

    BANII NU ABSOLVA DE PROBLEMA PRINCIPALA!
  • +1 (1 vot)    
    si altii (Sâmbătă, 9 mai 2009, 9:42)

    Codruta [anonim]

    Secu Felix se justifica cum ca trebuia sa manance si el o bucata de paine.
    In rand cu el se afla si criminalii care i-au impuscat pe cei mai buni gospodari care nu voiau in CAP (mii de oameni), pe politicienii anilor 1940, pe batausii sau doctrinarii regimului Ceausescu. Si ei n-au facut-o din ticalosie ci pentru o paine la fel cum sunt si in statele dezvoltate oameni platiti bine pentru ceva asasinate comandate. Or fi avand si ei copii, familii care au nevoie de hrana si de bani.
    Cati or fi pierdut servicii, libertate, din cauza acestui turnator mizerabil ajuns in fruntea mafiei oligarhice cu pretentii de a schimba presedinti si guverne !
    A inceput sa-mi fie frica.
  • +1 (1 vot)    
    pererea unui om simplu (Sâmbătă, 9 mai 2009, 11:33)

    andrei [anonim]

    Felix nu putea avea atati bani decat daca stia de unde sa ii "obtina".
    Doamna Silaghi abia acum NU il mai santajeaza pe Felix. Pana acum cred ca el si-a cumparat tacerea ei. Acum femeia vrea sa spuna adevarul.

    Pacat este ca in RO chiar si dupa atatia ani nu se poate afla cine a profitat de banii statului.

    Felix este si va fi un turnator. Ce a obtinut el in justitie a fost o gaselnita in lege, CNSAS nu poate da verdicte, este corect, dar EL TOT INFORMATOR A FOST!!!!!!!!!!!.

    Hotararea nu il scoate basma curata la acest capitol.

    Traiasca partidul comunist roman!!!!!
  • -1 (1 vot)    
    Îl credem pe cuvînt (Sâmbătă, 9 mai 2009, 12:38)

    aac [utilizator]

    fiindcă omul ăsta a dovedit că are cuvînt, cinste și onoare.