VIDEO Mircea Geoana: Este profund nedrept ca imprumutul de la CE sa fie conditionat de reforma in justitie

de V.M.     HotNews.ro
Miercuri, 6 mai 2009, 11:11 Actualitate | Politic

Mircea Geoana
Foto: AGERPRES
Presedintele PSD, Mircea Geoana, a declarat miercuri, la intalnirea cu ambasadorii UE, ca este nedrept ca banii imprumutati de la CE sa fie conditionati de reformele din justitie si de lupta impotriva coruptiei, relateaza NewsIn. Presedintele Senatului a mai spus ca doreste sa-i informeze pe ambasadori despre intentiile pe care le are Parlamentul in lupta impotriva coruptiei si despre stadiul adoptarii Codurilor.

  • "Suntem intr-un moment in care nu va ascund preocuparea mea profunda fata de intentia care s-a profilat si din partea Comisiei si din partea ECOFIN de legare a imprumutului de  cinci miliarde de euro, aceasta facilitate de sprijinire a balantei de plati romanesti, de mecanismul de cooperare si verificare. Consider ca este profund nedrept si consider ca este un gest care risca sa prelungeasca dincolo de obligatiile noastre naturale si asumate o situatie de inferioritate a Romaniei fata de alte state membre UE."
  •  "De aceea, am dori sa va informam aici, la locul faptei, despre progresele pe care le avem si despre intentiile pe care le avem din punctul de vedre al codurilor si al dosarelor care se afla inca in dezbaterea Parlamentului, inainte de a fi trimise justitiei si cu rugamintea de a trimite capitalelor europene punctul de vedere al Parlamentului si al celor care reprezinta cetatenii democratic in Parlament."
  • "Aceste coduri si obligatiile pe care le-am luat ca stat membru UE reprezinta pe de o parte o obligatie a Parlamentului Romaniei si dorim sa va informam ca Parlamentul este pe cale sa se achite integral de obligatiile sale."

In recomandarea Comisiei adresata Consiliului pentru acordarea asistentei financiare pentru Romania, facuta la 21 aprilie, se spunea ca "sprijinul este conditionat de implementarea de catre autoritatile romane a unui important program de ajustare fiscala, financiara si structurala".


Citeste mai multe despre   
























Astra Film Festival 2017

VIDEO INTERVIU Bill Nichols, critic de film si pionier al studiului de film documentar: In timpul facultatii inca nu stiam ce voi deveni. Eu nu eram interesat sa fac bani, ci cautam implinirea. Si a durat o vreme sa imi dau seama.

Bill Nichols, critic de film american, profesor emerit si un pionier al studiului de film documentar contemporan a discutat in cadrul unui interviu despre visele si aspiratiile din tinerete, tehnicile din filmele documentare si influenta tehnologiei in industria cinematografica.
  • Intra in articol pentru a citi principalele declaratii ale lui Bill Nichols

2855 vizualizari

  • +34 (34 voturi)    
    profund nedrept... (Miercuri, 6 mai 2009, 11:20)

    _tudor_ [anonim]

    ... este doar sa avem o clasa politica atat de incapabila...
    Oriunde pe lumea asta, cand cineva imprumuta, solicita garantii.
    • -3 (5 voturi)    
      mda (Miercuri, 6 mai 2009, 12:40)

      Mowgli [utilizator] i-a raspuns lui _tudor_

      ...uneori se primesc favoruri pe nedrept.
    • +1 (7 voturi)    
      asta e din ciclul (Miercuri, 6 mai 2009, 13:00)

      gigi [anonim] i-a raspuns lui _tudor_

      "cetatenii s-au saturat de politica, ei doresc doar sa plateasca taxe ca sa le furam noi" de patriciu.
    • +7 (7 voturi)    
      Poza face tot articolul... (Miercuri, 6 mai 2009, 13:19)

      bgd [utilizator] i-a raspuns lui _tudor_

      Pai domnu Geoana doar nu se asteapta sa fim la acelasi nivel cu celelalte state...Majoritatea dintre ei au pasit pe acest drum al democratiei de mult timp, cam de cand s-a instaurat comunismul la noi. Au zeci de ani in spate, zeci de ani in care si ei s-au luptat cu tot felul de situatii jenante (coruptie, incompetenta, lipsa de bun simt)...insa ei au o scuza...nu aveau exemple de urmat si au invatat din greselile proprii. In schimb...noi...avem zeci de exemple de democratii perfect functionale, deci scuze nu exista pt a tergiversa reformele in justitie, invatamant, etc. Mi se pare absolut normal ca UE sa ne ceara asa ceva, atata timp cat nu am reusit in 20 de ani sa facem niste lucruri simple...practic sa copiem de la altii. As vrea totusi sa-mi explice acest personaj care doreste sa ajunga Presedintele Romaniei ( culmea!!! ) ...cum s-ar prelungi situatia evidenta de inferioritate dintre noi si ceilalti, reformand acest sistem extrem de bolnav? Practic d-lui spune niste absurditati aici...binenteles, in dorinta de a-si apara colegii de partid. Insa trebuie de apreciat masinaria PSD-ista, care in ciuda faptului ca are o reputatie atat de proasta, reuseste de fiecare data sa adune cele mai multe voturi (exclud PDL-ul, pt ca PDL - Basescu = 0). Se pare ca Iliescu a avut ce-i invata pe actualii conducatori psdisti, de au un asemenea succes. Oricum, la alegerile urmatoare nu vor mai prinde 15% datorita imensei greseli de a i se alatura PDL-ului la guvernare (na...foamea de bani bate orice rationament). Personal mi-as dori ca acest partid sa se reformeze si sa elimine toate personajele dubioase din interior, pt a avea o alternativa de stanga...dar nu prea cred ca vor reusi sa faca acest lucru si nici nu stiu daca si-l doresc.
  • +24 (24 voturi)    
    Geoana (Miercuri, 6 mai 2009, 11:22)

    Misu [anonim]

    Domnul Geoana stie foarte bine ce se ascunde in spatele reformei din justitie si dosarelor de coruptie nefinalizate.
    UE ar fi trebuit sa nu ne primeasca fara marii corupti la puscarie. S-au ales doar cu promisiuni si acum ar sufla si'n iaurt doar sa nu se arda din nou.
    Ce-au furat dragii nostri alesi, e mult mai mult decat imprumuturile romaniei de la FMI + UE puse la un loc.

    bravo UE,
    dar bine ca traim bine,
    M
  • +16 (16 voturi)    
    justitia... (Miercuri, 6 mai 2009, 11:24)

    danzigk [utilizator]

    traducerea in limba romana (cea adevarata):
    "
    ce dreq bhei UE... adica vreti sa spuneti ca nu buna justitia romaneasca asa cum e acum ? da' ce stiti voi bhei... adica va bagati nasu'n ciorba noastra ? las' ca stim noi mai bine ce trebuie si cum trebuie sa fie treaba... "

    mda... prostanacu' a cam spus lucrurilor pe nume. prea isi baga nasu' europenii astia. ei sa-si vada de criza lor, si sa marce banu' in romania, ca este cine sa-i cheltuie. iar cu justitia... sa ne lase in pace... ca treaba merge "unsa" :((((
  • +21 (21 voturi)    
    Aha (Miercuri, 6 mai 2009, 11:26)

    Romy [utilizator]

    Eu asta inteleg - Mircea Geoana: "Coruptia e un lucru bun, doar nu vreti ca banii sa ajunga unde trebuie!"
  • +15 (15 voturi)    
    Curat nedrept (Miercuri, 6 mai 2009, 11:26)

    Iulian [anonim]

    Clar, ca daca justitia reformata incepe sa-i si bage la puscarie pe unii, dispar toti aia ce faceau deturnari de fonduri.

    Si atunci ce sa faci? Chiar sa folosesti banii in interesul comunitatii? Doamne fereste
  • +17 (17 voturi)    
    io sper (Miercuri, 6 mai 2009, 11:26)

    Luke [anonim]

    sa va forteze UE cu tot ce are la mana sa reformati odata justitia aia si sa faceti ceva in problema coruptiei.
    cu voi nu se poate altfel si se vede asta si din nesimtirea lui geoana.
  • +19 (19 voturi)    
    mda... (Miercuri, 6 mai 2009, 11:27)

    tar [anonim]

    Geoana vorbeste despre dreptate spunand ca nu e corect sa fie facut reforma in justitie. La fel de bine ar purta un tricou pe care scrie "Sunt ipocrit"
  • +12 (12 voturi)    
    LOL (Miercuri, 6 mai 2009, 11:27)

    pamfletaru [utilizator]

    Dumnezeule... nu pot sa cred asa ceva...
  • +19 (19 voturi)    
    Pai da... (Miercuri, 6 mai 2009, 11:29)

    traian [anonim]

    Cinstit era sa dea europenii banii si noi sa ii impartim pe criterii arhicunoscute!Mare durere mare pentru politicieni!Pai se poate asa ceva,sa ai puterea si ai in paralel ghinionul unui buget secatuit?Ca banii europeni nu sunt ca banii publici de pe la noi...Nasol moment!De cumpana!
  • +18 (22 voturi)    
    ia la asta, na! (Miercuri, 6 mai 2009, 11:29)

    sadwank [anonim]

    Mi se pare si firesc ca Geoana sa incerce sa-si apere colegii de partid de justitie. Nu zic, cu siguranta ca si la celelalte partide sint corupti dar cred ca la PSD sint cei mai bogati dintre ei.
    Ce mi se pare anacronic este tupeul de nomenclaturist si minia proletara ce-l inneaca pe colegul lu' Vanghelie cind zice ca Romania ar fi intr-o situatie de inferioritate fata de alte state. Pai nu in Romania e coruptia cea mai mare? Asta o avea impresia ca daca au fost arestati o mina de arbitri si ca daca Parlamentul dezbate dosare de 3 ani de zile, desi nu e treaba lui, gata, s-a terminat cu coruptia?
    • +4 (4 voturi)    
      o mica eroare (Miercuri, 6 mai 2009, 12:24)

      ceferistul [anonim] i-a raspuns lui sadwank

      s-a strecurat o mica eroare in textul tau. Prostanacul nu este colegul lui Vanghelie ci subordonatul sau. Ierarhia (cea reala, nu aia de suprafata) in partid e mai complicata la astia.
      Oricum individul si-a facut din nou dovada "incomensurabilei" inteligente. Dupa afirmatia asta pana si idiotii care ar mai fi votat partidul asta, vor sta un pic pe ganduri.
      • +5 (5 voturi)    
        Nu fii asa sigur... (Miercuri, 6 mai 2009, 12:54)

        Aph [anonim] i-a raspuns lui ceferistul

        Prostului nu ii trebuie argumente... Il va vota pe Geoana si numai din motivul ca Basescu e mai chel iar Antonescu isi vopseste parul.
  • +16 (16 voturi)    
    si inca ceva... (Miercuri, 6 mai 2009, 11:29)

    Luke [anonim]

    chiar are foarte mare dreptate UE sa ceara in cazul asta rezolvarea coruptiei.
    cum sa nu o ceara cand iti da un imprumut si toti banii din tara asta se pierd in hatisul coruptiei?
  • +18 (20 voturi)    
    Bani! (Miercuri, 6 mai 2009, 11:29)

    Goldmann Sachsen [anonim]

    Tomnu' Gioana! Una din legile lu' Marfi spune ca: "Cine are aurul, ala face regulile!" Inteleg ca este al dreaq de pacat ca dupa ce te-ai chinuit sa ciordesti 5-600 de milioane de euro este - pacat de Dumnezeu! - sa faci parnaie ca toata p'limea in loc sa te bucuri ca un adevarat hombre de negosio ce esti de banii furati cu sudoarea fruntii! De mai bine de 64 de ani (ca punem si anii de ghiseft comunist!) se intampla tot ase! Si ce sa vezi? Acu' trebe sa schimbam regulile! De dragu' cui? Cum adica sa facem dreptate? Ca noua ne place capitalismu' doar...in feudalism, cand boierii erau deasupra, si legea nu se punea si pentru ei! Legea era doar pentru p'lime!
    • +13 (15 voturi)    
      ce dreptate ai! (Miercuri, 6 mai 2009, 11:45)

      sadwank [anonim] i-a raspuns lui Goldmann Sachsen

      De multe ori mi-a trecut prin cap ca in Romania se practica un fel de capitalism salbatic, de genul "hit & run", pacaleste clientul si ia-i banii si ca orinduirea sociala mimeaza numai democratia iar "drepturile egale in fata legii" e o formulare cinica.
      Dar tu ai mai mare dreptate: Romania e in feudalism. Iobagii platesc taxe si biruri, boierii prada tara si-i omoara pe iobagi cu masinile fara urmari, calaii din puscariile comuniste o duc mai bine ca niciodata, preotii primesc aur de la palat ca sa ridice biserici iar televiziunile sint pline de bufoni grotesti.
      Furind revolutia din 1989 Iliescu a reusit sa ne intoarca cu vreo 200 de ani in urma, fix in perioada fanariotilor.
  • +16 (16 voturi)    
    pai cum (Miercuri, 6 mai 2009, 11:29)

    kalu [anonim]

    faceti voi ce vreti cu banii astia !!! Cine sunt aia sa va spuna voua ce sa faceti, nu? Inainte de intrarea in UE am sperat ca acestia sa gaseasca o solutie sa forteze guvernul Romaniei sa-si faca treaba dar se pare ca nu a fost asa...
  • +14 (14 voturi)    
    normal... (Miercuri, 6 mai 2009, 11:29)

    liviu_ [utilizator]

    ca tre sa fure mai putin sa-si bage cativa prieteni la zdup etc...
  • +13 (13 voturi)    
    prostanacu (Miercuri, 6 mai 2009, 11:30)

    g.i [anonim]

    tovarasul Geoana impune el reguli C.E pentru imprumut. Cum sprijina P.S.D-ul justitia stie toata lumea.Nerusinareeee!!!
  • +12 (12 voturi)    
    noroc ca n-au toti acelasi simt al dreptatii (Miercuri, 6 mai 2009, 11:32)

    Irina [anonim]

    ca si Dl. Geoana, altfel ne-am trezi ca primim bani de la CE ca sa nu facem nimic.
    Mi se pare o dovada ca s-a ajuns in cadrul instit. europene la o intelgere exacta a modului in care functioneaza reforma in Romania (date fiind clasa politica actuala si obisnuinta noastra): ei ne intind morcovul si noi alergam dupa el. Nu pentru ca am constientiza ca alergatul e sanatos, ci pentru ca ne plac morcovii.
    Mie una, mi-e usor rusine...
  • +11 (11 voturi)    
    BA E BINE (Miercuri, 6 mai 2009, 11:33)

    cetatean [anonim]

    Doar cu conditii si presiuni externe mai speram si noi sa avem justitie...
  • +8 (10 voturi)    
    nedreptate (Miercuri, 6 mai 2009, 11:33)

    ... [anonim]

    si eu consider ca nu e drept ca ue sa trimita bani in romania si sa mai aiba si pretentia sa nu fie risipiti de politicieni corupti.
    Dl Geoana are dreptate, ce rost are sa primim 5 miliarde daca nu poate sa-i bage in...9 km de autostrada
  • +7 (7 voturi)    
    ?! (Miercuri, 6 mai 2009, 11:34)

    as [anonim]

    ba nu, este chiar foarte corect!!!!!
  • +10 (10 voturi)    
    Bravo! (Miercuri, 6 mai 2009, 11:38)

    ion [anonim]

    Bravo don Geoana ca ati reusit sa transformati un interes de partid in cu totul altceva la aceasta reuniune.
    Pe forum am realizat un consens: UE trebuie sa aibe grija de banii lor, deci pun orice conditie o considera obligatorie pentru aceasta!!
    Chestia cu umilinta o traim noi cei multi si din partea voastra a celor din stafurile partidelor parlamentare!
  • +12 (12 voturi)    
    Este nedrept? (Miercuri, 6 mai 2009, 11:41)

    roxana [anonim]

    Este nedrept ca in sfarsit trebuie sa bage la inchisoare macar vreo cativa dintre dragii lui colegi corupti sau chiar sa se bage singur la zdup???? Este nedrept sa se faca in sfarsit justitie si in tara asta????
    Dar ce a crezut "Baietica" asta si toti colegutii lui cei corupti??? Ca are sa le mearga asa pana la infinit? Ca nu o sa vina vremea cand UE are sa se cam sature ca ei nu fac nimic pentru progresul tarii si ca doar ceea ce ii intereseaza e sa isi ingrase conturile din Elvetia si sa traiasca ei bine????
    Cu toate ca dragii nostri guvernanti au sa incerce sa faca sa para ca aceasta conditionare a imprumutului din partea CE ar fi o chestie defavorabila noua de fapt e una pozitiva pentru ca in sfarsit se va face ceva si cu sistemul judiciar din Romania.Era deja vremea sa se faca ceva....
  • +8 (8 voturi)    
    conditionare.... (Miercuri, 6 mai 2009, 11:46)

    florynn [utilizator]

    as fi bucuros daca pe langa aceasta conditionare pt reforma justitiei, UE sa ne puna si conditii pentru reforma sistemului sanitar, al celui de invatamant samd. sa puna conditii si pentru proiecte de infrastructura. Si sa numeasca si reprezentanti proprii in comisiile de licitatii din romanica noastra. doar asa am putea evolua si noi. altfel.... furt pe fata va fi asa cum a fost si pana acum.
  • +8 (8 voturi)    
    Schimbarea legilor, bucuria nebunilor (Miercuri, 6 mai 2009, 11:49)

    Hapxiu [utilizator]

    Nu e mare lucru să adopţi nişte coduri în grabă, problema cea mai mare este aplicarea lor, aici stăm cel mai prost.
  • +10 (10 voturi)    
    sunteti socat ca nu mai "merge si asa"? (Miercuri, 6 mai 2009, 11:50)

    Maria [anonim]

    Eu asta am sperat de cand am intrat in UE, sa ne oblige ei sa facem reformele, fiindca altfel s-a dovedit ca nu se poate! Sunt pentru continuarea acestei "nedreptati"!
  • +7 (7 voturi)    
    ... (Miercuri, 6 mai 2009, 12:04)

    Vladutz [anonim]

    da bre, e de-a dreptu' revoltator ce vrea UE.
    cum draq o sa mai furati voi, asa, in voie?

    penibil.... si extrem de trist.
  • +6 (8 voturi)    
    Cum adica, UE vrea finalizarea dosarelor politice? (Miercuri, 6 mai 2009, 12:04)

    Prea-Sfintii Arhangheli PSD si PNL [anonim]

    cam asa le spune PSD acestor dosare: dosarele lui basescu, dosare instrumentate "politic", etc, etc....

    ce nerusinare "politica" la UE asta
  • +7 (7 voturi)    
    nastase ce zice?? (Miercuri, 6 mai 2009, 12:05)

    dan [anonim]

    ba este foarte drept!!!cel care imprumuta,intotdeauna are dreptul sa puna si conditii....cel care se imprumuta,are si el drepturi:sa nu ajunga la mana celor care au bani.oamenii politici se plang intotdeauna,cand justitia(cea care are curaj) ii intreaba de sanatate.ei urla la unison:dosar politic!!!!"nepotul" ce parere are???
  • +6 (6 voturi)    
    limbajul diplomatic are rolul de a ascunde ganduri (Miercuri, 6 mai 2009, 12:09)

    xtraterestrul [anonim]

    "Nasol, nu am reusit sa-i pacalim cu cativa arbitri si "politicianul" Becali arestati, astia vor mai mult!!" -probabil gandeste Geoana si exprima diplomatic cele de mai sus. (doar limbajul diplomatic are rolul de a ascunde gandurile, nu?)

    Probabil socoteala de acasa a fost sa se faca mare tam-tam de dezbateri publice pe marginea actiunii justitiei si au fost alese cateva figuri cu mare priza la public si destule bube in cap, dar n-a prea tinut, si replica din targ o fi fost "buni si astia, dar hai, mai scoateti, vedeti ca se poate, hai....", exprimata tot diplomatic...

    ...de la noi asa se vede...
  • +6 (6 voturi)    
    Ehe, asa faceti si voi (Miercuri, 6 mai 2009, 12:10)

    FLORIN [anonim]

    Cand se insoara lumea si merge la primarie i se verifica toate amenzile si daca nu le platesti nu te insori. Acelasi tratament il primiti si voi de la UE. Aveti nevoie de ei? Atunci achitati-va toate scadentele si mai discutati dupa...
  • +5 (5 voturi)    
    curat nedrept (Miercuri, 6 mai 2009, 12:14)

    Iulian [anonim]

    Absolut nedrept, domnule Geoana, si la "nedrept" as adauga "nerealist". Dumneavoastra stiti foarte bine ca aceste reforme nu vor avea loc, fiind unul dintre principalii piloni ai miscarii de rezistenta la transformare.
    Nu pot decat sa va dau dreptate...
  • +5 (5 voturi)    
    UE (Miercuri, 6 mai 2009, 12:27)

    alpha [utilizator]

    Tot la europa e singura speranta! Ei ne-au tras in ue,ca singuri nu intram veci!Tot ei ne vor civiliza-eventual.Oricum pozitia lui Geoana e de retinut in special pentru cei ce au facut ca psd sa creasca in sondaje.In acest partid al marilor si eternilor si fascinantilor corupti nu se schimba si nu se va schimba nimic niciodata.Romani nu mai puneti botu'!Geoana a devenit asemeni tatucai ilici un aparator al marilor corupti din partidul sau.
  • +5 (5 voturi)    
    Pai suntem in UE dle.Geoana ! (Miercuri, 6 mai 2009, 12:30)

    cornel [anonim]

    Mi se pare normala pretentia UE dle. Geoana.Chiar daca dl.Patriciu e in tabara lui Nastase, asta nu inseamna ca UE trebuie sa dea bani unor hoti.Asa vrea Romania ? Sunt sigur ca nu dle.Geoana !!!!!Daca nu avem nimic de ascuns, de ce sa nu facem curatenie ? Tot cu gunoiul sub pres. ?
  • +5 (5 voturi)    
    no comment (Miercuri, 6 mai 2009, 12:33)

    ady [anonim]

    cu asa politician ,sansa noastra de a evolua este compromisa :(
  • +5 (5 voturi)    
    nu ma simt reprezentat de ei (Miercuri, 6 mai 2009, 12:36)

    alegator [anonim]

    ..."dorim sa va informam ca Parlamentul este pe cale sa se achite integral de obligatiile sale"...daca asa zice Geoana, apoi sa se achite de obligatiile pe care le au si sa trimita in instanta si dosare lui Nastase si a tuturor celor din PSD.Ca din cauza lui si a lor ne vede Europa si restul lumii atat de rau.
  • +6 (6 voturi)    
    rugaminte (Miercuri, 6 mai 2009, 12:38)

    alt alegator [anonim]

    sa-i trimiteti, va rugam, lui geoana toate comentariile de pe forum.sa vada cum e privit de alegatori.sa ia contact cu realitatea.
    • +4 (4 voturi)    
      il doare la basca pe geoana (Miercuri, 6 mai 2009, 12:56)

      mithrill [utilizator] i-a raspuns lui alt alegator

      de comentariile de pe hotnews. pe el l-ar durea daca aia de la tvr l-ar comenta asa, ca el ia voturi "de la tara". Acolo merge la o bere si-un mic si o face pe taranu printre ei.
      Stiu ei foarte bine pe cine mai merge sa prosteasca... Din pacate in zona asta de net exista o comunitate prea mica pentru o tara asa de lenesa in gandire...
  • +4 (4 voturi)    
    Daca PSD a venit la guvernare.... (Miercuri, 6 mai 2009, 12:47)

    judex1 [anonim]

    sa-si apere tradatorii si jefuitorii nationali, atunci sa plece, in frunte cu Geoana. Toti acceptam solidaritatea pentru a iesi din criza si facem sacrificii, numai PSD se pare ca nu. Ne-am saturat de populism si minciuni!
    • +4 (4 voturi)    
      Ei... (Miercuri, 6 mai 2009, 13:32)

      bgd [utilizator] i-a raspuns lui judex1

      Te-ai saturat de anumiti mincinosi...nu de toti. Lasa vrajeala ca nu tine... Totusi sper sa te saturi de TOTI mincinosii pana la urma...
      • +3 (3 voturi)    
        Daca te referi la PDL si Basescu... (Miercuri, 6 mai 2009, 14:02)

        judex1 [anonim] i-a raspuns lui bgd

        las-o ca macane. Pe ei ii voi ataca in toamna daca nu vor face nimic. Nu pot sa-i judec dupa 3 luni. In schimb, am vazut de ce a fost in stare guvernul PNL/PSD. Se vad si acum efectele guvernului-catastrofa, Tariceanu. Iar lui Vozganian i-a crescut deja nasul. Minte cu o nerusinare debordanta, chiar scabroasa.
        • 0 (2 voturi)    
          Nu vorbeam de PDL...ci doar de Basescu. (Miercuri, 6 mai 2009, 15:01)

          bgd [utilizator] i-a raspuns lui judex1

          In ultimile 2 zile...a mintit mai mai mult decat a facut-o vreodata. Probabil simte cum i se duce craca de sub picioare.... Cat despre PDL...pana acum nu au dat doavada decat de incompetenta, dar e drept..au trecut doar 3 luni, insa daca la sfarsitul mandatului se vor vedea rezultate notabile...ii voi vota cu cea mai mare placere.
  • +4 (4 voturi)    
    O fi nedrept (Miercuri, 6 mai 2009, 12:56)

    hic sunt leones [utilizator]

    insa e intru-totul just.
  • +4 (4 voturi)    
    super poza (Miercuri, 6 mai 2009, 13:31)

    un cetatean [anonim]

    nedrept si foarte suparator pentru anumite persoane !
    poza de mai sus a lui geoana e atat de expresiva.....!!
    o poate folosi in campanie ca afis electoral , impreuna cu sloganul " UE da odata banu', cu doua maini s'apuc ciolanu'"
  • -5 (5 voturi)    
    DA (Miercuri, 6 mai 2009, 13:33)

    sabo [utilizator]

    o problema economica si financiara conditionata de acte de justitiei!
    era de asteptat ca eu sa caute nod in papura, pentru a nu da banii de care au si ei nevoie.
    sincer..ma steptam!
    dincolo de faptul ca lucrurile merg stramb la justitie, nu este corect, fata de romania-economic vorbind!
    dar , ro e ro iar d,f, uk, sunt altceva!
  • +3 (3 voturi)    
    Geoana,avocatul hotimii din Ro. (Miercuri, 6 mai 2009, 13:41)

    Victor [anonim]

    "situatie de inferioritate a Romaniei fata de alte state membre UE."Nu prin impunerea anumitor clauze este Ro.o tara inferioara celorlalte state europene,ci prin politicul dus,exact de d-voastra,
    d-nule Geoana!
    In Ro.criminalul,mafiotul este in libertate si gainarul ptr.o paine furata sta in inchisoare!
    Aveti o viziune de acolo de sus,dar nu vedeti realitatea de jos!
    Sunteti reprezentantul unui partid care,din traditie,este a clasei muncitoare,a omului de rand
    dar in Ro.,doctrina socialismului,este transformata in ciolanism.
    La voturi,orbiti,saturati,imbatati flamanzii,iar la imparteala-i prostiti!
    UE s-a trezit,cam tarziu,dar bine ca s-a trezit!
    Miliarde de Euro au intrat in Ro.,dar putine zeci de milioane au intrat acolo unde trebuiau.
    Restul ai gasim la borfasii partidului d-voastra, patricieni ,voiculesti si vantulesti!Ajunge!Dati-le prioritate si muritorulori de rand;invatati sa impartiti.Asa poate vom reusi sa iesim din groapa de gunoi unde a cazut Ro.Asa poate vom reusi sa fim respectati si de restul lumii!Nu este de loc " nedrept ca banii imprumutati de la CE sa fie conditionati"-fara conditionari nimeni nu mai are incredere in Ro.(nu in populatie,ci in voi,sobolanii rozalii).Acum m-am intors din Ro.si cu mare tristete am vazut cum intreaga istorie este in paragina,cum infrastructura,in anumite locuri(chiar si-n capitala)este inexistenta,cum femei batrane au cersit si au scotocit prin tomberoanele de gunoi,cum...!Unde sunt sau au ramas acei bani Sapard sau Berd sau CE,care au scurs ptr,refacerea Ro.?Eu simtimdu-ma cu musca pe caciula,as tace si as accepta conditionarile,in loc blamului ce-l oferti!Dar ptr.asta-i nevoie de diplomatie si un dram de inteligenta!
  • +3 (3 voturi)    
    cand (Miercuri, 6 mai 2009, 13:45)

    roman [anonim]

    si cand preconizezeaza dl geoana ca se va face dreptate si curat in tara, dincolo de gazoanele de fotbal ? bosii din masini de lux ? dar cei care au vandut tara ?
    deci cand justitia isi va face meseria nu cu gainiarii si batranii arestati ca au mutat tarusul de hotar?
    cand domnule geoana ?
  • +3 (3 voturi)    
    culmea nesimtirii (Miercuri, 6 mai 2009, 13:56)

    Stefan [anonim]

    are dreptate geaona. cum isi permite ce sa te conditioneze pe tine, " miezul europei"? cum is permit asa ceva? geoana, tu nu trebuie sa faci nimic, doar sa primesti. dar si aici sunt probleme, ca am primit fonduri structurale de 9 mld insa nu le putem accesa...trebuie sa facem proiecte si nu suntem in stare. rusine geoana! ps: basescu iar a scazut in sondaje, iar tu geaona....tot la 3% ai ramas!
  • +3 (3 voturi)    
    sa se schimbe primesc, (Miercuri, 6 mai 2009, 14:15)

    frustrati.ro [anonim]

    "sa se revizuiasca, primesc! dar sa nu se schimbe nimica"
    suna cunoscut? asa a fost, asa este si probabil asa va fi atat timp cat nu suntem in stare sa ne schimbam si sa ne educam copii
  • +1 (3 voturi)    
    Dl. Jeana e de toata jena (Miercuri, 6 mai 2009, 14:27)

    razes [anonim]

    Dl. Jeana... rusine mare ce spui matale acolo...
    Sper sa nu va dea UE nici un ban in cazul asta... Ar fi de preferat sa murim de foame decat sa platim ratele clasei politice si acolotilor pt. al lor standard de viata nesimtit de ridicat... Oare ce trebuie sa se'ntample ca sa va treziti si voi din dobitocie si sa incepi sa guvernati o tara... in favoarea poporului si asa cum o cer regulile bunului simt.
  • 0 (2 voturi)    
    Incepeti cu cauza, d-le Geoana. (Miercuri, 6 mai 2009, 14:31)

    hotnewsfil [utilizator]

    Ar fi nimerit ca dl. Geoana sa se refere (sa se ocupe de) cauze, nu de efecte (consecinte), sa incurajeje ajungerea dosarelor lui Adrian Nastase in justitie. Asta este ceea ce doreste UE, aceasta este conditionarea stabilita de ei, cei care ne dau banii, nu de noi, cum ne numea Severin, pomanagii.
    Saraci ca urmare a hotiei si debandadei dar, ca si capra raioasa, cu coada pe sus.
    Daca n-aveti puterea sa va asumati, cereti-i presedintelui sa va onoreze cu acest serviciu. El considera ca orgoliul este unul dintre marile pacate ale omului. Sunt multi alti romani care au aceasta convingere, care le este lege de conduita.
    Incepeti cu cauza d-le Geoana.
  • +1 (3 voturi)    
    base (Miercuri, 6 mai 2009, 15:52)

    remi [utilizator]

    Si Base a declarat fix acelasi lucru. E incredibil cat tupeu au oamenii astia! Mi se pare inadmisibil sa iesi in fata unui popor sa spui: Luam imprumuturi, le platim dublu, dar macar sa putem fura linistiti!
    Te doare mintea....
  • +2 (2 voturi)    
    ia ganditi-va (Miercuri, 6 mai 2009, 16:19)

    radu [anonim]

    daca prin absurd i-ar baga pe toti cei care au furat milioane / miliarde la mititica si le-ar confisca averile, s-ar putea sa nici nu mai fie nevoie de bani de la FMI / UE :D
  • +2 (2 voturi)    
    Ce furam acuma ? (Miercuri, 6 mai 2009, 16:23)

    Lucianmotzul [anonim]

    Geoana si sleahta PSD nu mai au ce fura ,dar sint si prosti de bubuie de prostie ,bine ca si-a dat arama pe fata ,PSD=HOTI si CORUPTI care nu pot nici sa gindeasca altfel sa trezit Geoana prostanacul gindind cu voce tare .Acum votati ca eu consider pe cei care vor vota cu PSD niste oameni asemanatori lor care de 20 de ani nu le vine mintea la cap.Acum mergeti la vot fratilor .........
  • +1 (1 vot)