VIDEO Traian Basescu: Imi asum eroarea promulgarii legii privind majorarea cu 50% a salariilor cadrelor didactice

de Alina Neagu     HotNews.ro
Luni, 4 mai 2009, 15:52 Actualitate | Politic

Traian Basescu
Foto: AGERPRES
"Imi asum, alaturi de clasa politica, eroarea promulgarii legii privind majorarea cu 50% a salariilor cadrelor didactice. Este o lege care, urmare a evolutiei crizei, nu a mai putut fi aplicata. La ora la care legea a fost votata, nu se cunostea situatia economica dificila pe care avea sa o aduca criza economica", a afirmat, luni, presedintele Traian Basescu, intr-o declaratie de presa sustinuta la Palatul Cotroceni.

Traian Basescu despre greva profesorilor:

  • Incep cu mentiunea ca aceste actiuni de protest ale cadrelor didactice sunt rezultatul unor decizii ale clasei politice si nu ale unor decizii ale elevilor si parintilor. De aceea apreciez ca disputa dintre sindicatele profesorilor, pe o parte, si profesori si parinti, pe cealalta, ar trebui sa se mute intre profesori si clasa politica.
  • Imi asum, alaturi de clasa politica, eroarea promulgarii legii privind majorarea cu 50% a salariilor cadrelor didactice. Este o lege care, urmare a evolutiei crizei, nu a mai putut fi aplicata. La ora la care legea a fost aplicata, nu se cunostea situatia economica dificila pe care avea sa o aduca criza economica.
  • Dreptul constitutional la greva nu trebuie sa se transforme intr-un drept de a afecta viata a sute de mii de copii.



Citeste mai multe despre   






















9303 vizualizari

  • -4 (72 voturi)    
    Mai intereseaza pe cineva? (Luni, 4 mai 2009, 14:55)

    Alexandru C [utilizator]

    Mai intereseaza pe cineva ce vrea sa spuna?
    Mai crede cineva ceva din ceea ce spune?
    • -4 (60 voturi)    
      Raspuns (Luni, 4 mai 2009, 15:14)

      Catalin [anonim] i-a raspuns lui Alexandru C

      La ambele intrebari: NU.

      Dar incepe campania, si cica trebuie sa-l suportam. Insa numai pan' la iarna.

      Oricum, e semi-interesant de vazut ce diversiune mai baga acum.

      Am putea, ca de luat in serios nu putem, sa deschidem o bursa a pariurilor, legat de subiectele atinse de presedinte.

      Eu dau 2:1 ca va pomeni de greva dascalilor si va plange de grija copilasilor (cu lacrimi sincere evident).

      Si tot 2:1 ca va gasi un mogul de presa ceva (3:1 ca va fi pomenit Vantu) de care sa se lege.

      Iar ca sa fie interesant prevad 25:1 ca zice ceva si de gripa porcina.

      In ce priveste criza, e sigur ca o va pomeni - asa ca aici nu as primi pariuri cota fiind de 1:1.
      • -7 (59 voturi)    
        Teapa! (Luni, 4 mai 2009, 15:26)

        Vali [anonim] i-a raspuns lui Catalin

        Ce teapa o sa luati voi toti obsedatii antibase! O sa ma tavalesc pe jos de ras cand o sa va vad mutrele stalcite de ura si obsesie proletaro-fascista cand o sa vedeti rezultatele!
        • +5 (53 voturi)    
          Ai grija (Luni, 4 mai 2009, 15:31)

          Alexandru C [utilizator] i-a raspuns lui Vali

          sa nu te tavalesti pe jos de foame. Nu mai e mult pana atunci si din pacate pentru tine cred ca faci parte din categoria celor ce vor fi afectati.
          • -6 (44 voturi)    
            Atac la persoana? (Luni, 4 mai 2009, 15:40)

            Vali [anonim] i-a raspuns lui Alexandru C

            Tu esti pe post de trompeta de serviciu???
            Eu nu cred ca m-am legat strict de persoana ta mai devreme!
            • 0 (12 voturi)    
              Cred ca daca ar durea prostia... (Luni, 4 mai 2009, 19:38)

              bgd [utilizator] i-a raspuns lui Vali

              Trei sferturi din populatia tarii ar fi pe jos in chinuri... Ori lucrezi la stat...ori esti foarte...da FOARTE prost. Mai deschide si tu ochii...fa si tu niste cursuri de economie..citeste o carte...mai cultiva-te si tu...pt ca iar ai sa-l votezi pe "Ceausescu" asta...si tot in foame ai sa stai.
              Jos Basescu !!!
              DEMISIA !!!
              • -1 (1 vot)    
                LASA-I PE PROSTI IN PACE ! (Marţi, 5 mai 2009, 12:55)

                MAFIA PSD [anonim] i-a raspuns lui bgd

                Obiectivul nostru principal este sa ne voteze din ce in ce mai multi prosti ! De-aia manelizam, manipulam si manipizdam totul ! Crezi ca daca lucrezi la Voiculescu ai un loc de munca sigur ? Sau ca e munca adevarata ceea ce te punem noi sa faci ? Munca e ceea ce facem noi, bai, de 20 si mai bine de ani !
          • -1 (1 vot)    
            nu este cazul... (Marţi, 5 mai 2009, 10:35)

            Lucian* [utilizator] i-a raspuns lui Alexandru C

            daca Romania ar fi republica prezidentiala atunci ai putea sa-i bagi in carca lu' Base cam tot.
            Dar este republica prezidentiala.
            Deci Parlamentul este primul responsabil.
        • -2 (44 voturi)    
          Tzepelush Voda si Boc, aprodul purice (Luni, 4 mai 2009, 15:41)

          Catalin [anonim] i-a raspuns lui Vali

          1,2:1 dau cota ca Vali e doar primul base-tonomat care acum o sa sara cu imnuri de lauda (turistice sau nu), ode, comentarii si minusuri.

          O vorbi despre una din tepele alea anticoruptie din piata victoriei? Sau teapa cu "sa traiti bine"?
          • +11 (35 voturi)    
            Am trait mai bine (Luni, 4 mai 2009, 16:19)

            Razvan007 [utilizator] i-a raspuns lui Catalin

            Am trait mai bine ca pe vremea PSD-ului si a lui Iliescu. Din punctul meu de vedere, "sa traiti bine" nu a fost o teapa.
            • +7 (27 voturi)    
              Subscriu (Luni, 4 mai 2009, 16:33)

              Alexandru C [utilizator] i-a raspuns lui Razvan007

              Din pacate, daca ultimii 4 ani nu erau guvernati de scandal am fi trait cu mult mai bine.
            • -5 (27 voturi)    
              Mda, ati trait ai folosit timpul corect (Luni, 4 mai 2009, 16:38)

              un roman [utilizator] i-a raspuns lui Razvan007

              Ca de cand a revenit FSN-ul lui Base la putere nu mai traiti bine si veti trai din ce in ce mai prost pana la iarna cand isi vor lua cu totii talpasita dupa ce vor fi furat tot ce era de furat, inclusiv cele 20 de miliarde pe care tocmai le ia imprumut!

              Va urez multe succesuri de genul asta sub papucul lui Base si Poc.
              • +11 (23 voturi)    
                republica bananiera.. (Luni, 4 mai 2009, 17:27)

                pehash [utilizator] i-a raspuns lui un roman

                cu o populatie pe masura...
                Observ cu tristete cat de limitati sunt romanii cand vine vorba de economie. Cand un guvern a reusit 5% deficit bugetar intr-un an cu crestere economica 10%, dupa care vine o criza financiara.. voi la ce va asteptati? Pai daca anul asta Boc ar urma politica de cheltuieli a lui Tariceanu la o scadere economica de 1-2% ar trebui sa avem un deficit de 20%? Cine afirma ca se putea continua cu salarii marite cu nshpe% ori este un imbecil ori este un ipocrit platit sa posteze.

                Cei care-si vand viitorul postand ineptii pentru un ban in plus astazi vor fi cersetorii care peste cativa ani vor vota pentru o paine. Da, majoritatea romanilor sunt atat de prosti incat cred astfel de aberatii.
                • -4 (8 voturi)    
                  Minte scurta a romanului (Luni, 4 mai 2009, 20:06)

                  Alex [anonim] i-a raspuns lui pehash

                  Verifica ultima rectificare bugetara si compara suma diminuata, rezultata in urma rectificarii cu suma similara anului trecut.
                  Poate inveti, la virsta asta, aritmetica.
                  Sau, pe limba ta, daca sint salariile prea mari, de ce s-a marit nr. angajatilor bugetari de la 1 ianuarie 2009 ? In loc sa scada, pentru ca este criza ?
                  Sa traiesti bine si sa ai succesuri, desi nu cred ca prea te gindesti la banul altora.
                • 0 (0 voturi)    
                  De ce. . . (Marţi, 5 mai 2009, 8:03)

                  Vali Cel batran [anonim] i-a raspuns lui pehash

                  . . . confunzi poporul roman in totalitatea sa cu acei cativa scriitori de pe forumul acesta care fie ca sunt platiti sa scrie aberatii menite a crea confuzii fie dunt dea-dreptul prosti. Se pare ca in tara asta doar profesorii nu pricep ce e aia criza si ce efcte va avea in viitorul apropiat. Au si o scuza: Sunt indusi in eroare de niste lideri sindicali fosti sau actuali activisti de partid f. f. rau ntentionati. In rest se pare ca unde e prea multa minte e si un car de prostie.
                  • 0 (0 voturi)    
                    Sunt indusi in eroare (Marţi, 5 mai 2009, 9:34)

                    Strange [utilizator] i-a raspuns lui Vali Cel batran

                    de niste lideri care au "cumparat" ciori vopsite de unii in campania electorala de la ... stiti dvs bine.
        • +2 (28 voturi)    
          anti-base (Luni, 4 mai 2009, 16:48)

          Claudiu [anonim] i-a raspuns lui Vali

          Eu ma tavalesc de pe acum de necaz caci stiu ca marinarul incult o sa va pacaleasca sa il votati din nou.
          Ce sa facem prostia e majoritara iar Base se bazeaza pe treaba asta.

          Sa traiti bine!
          • -1 (3 voturi)    
            Mai Vali! (Marţi, 5 mai 2009, 8:09)

            Vali cel batran [anonim] i-a raspuns lui Claudiu

            Porti acelasi nume cu mine si ma gandesc in modul cel mai serios sa i-l schimb ca de cand te citesc pe tine a inceput sa-mi fie rusine cu el. Pune mai fratele meu mana pe Constitutie (in cazul in care esti numai dezinformat si nu rau intentionat) si vezi si tu acolo care sunt indatoririle Presedintelui si care sunt ale guvernului si apoi trage si tu concluzia asupra a cui e vina daca tu traiesti prost astazi dupa patru ani de guvernare PNL-ista.Incearca ca poate iesi din ceata!
            • +3 (3 voturi)    
              vina si merit (Marţi, 5 mai 2009, 9:40)

              Strange [utilizator] i-a raspuns lui Vali cel batran

              e meritul lu' basescu ca ai trait bine cei 4 ani de guvernare PNL-ista (ca le-a dat la gioale cand erau "in charge"), si e vina liberalilor ca acum traiesti rau ... HA HA H. Schimbati-va numele intradevar ca- faceti de ras.
              • -2 (2 voturi)    
                In-te-li-gen-tu-leeeee ! (Marţi, 5 mai 2009, 10:05)

                Alex [anonim] i-a raspuns lui Strange

                Nu uita ca PNL a inceput guvernarea pe baza principiilor Aliantei DA iar criticile lui Basescu au evidentiat derapajele lui Tariceanu de la aceste principii. Asa ca fara asa-zisele faulturi ale lui Basescu, PNL si PSD ar fi jucat tontoroiul de tot. Iar imbecilitatea cheltuirii celor 3,8 mrd euro pentru pomeni electorale, a fost opera comuna PNLPSD. Na, ca i-am scris lipiti unul de altul, ca sa nu mai existe confuzie !
          • +2 (2 voturi)    
            democratia e de kkt (Marţi, 5 mai 2009, 10:10)

            Destept da' putzin [anonim] i-a raspuns lui Claudiu

            ...e kiar infinita :)) "Imi asum raspunderea" ...asa si??? Mai departe?
        • +2 (18 voturi)    
          prietene (Luni, 4 mai 2009, 16:55)

          moi [anonim] i-a raspuns lui Vali

          acuma pe bune, lucrurile s-au schimbat, l-am votat pe base iar acu ma ustura degetele cu care am pus stampila. nu mai vorbesc de alesii locali care una au zis in campanie, cu totul alta (exact pe dos) au facut imediat dupa. nu intram in amanunte, dar pdl sa se multumeasca cu anii astia la guvernare ca ies pe tomberon rapid in 10 ani nici nu o sa va mai aduceti aminte de ei, nici ca ar fi avut vreun nume in afara de basescu.
        • -3 (11 voturi)    
          antiromani (Luni, 4 mai 2009, 18:14)

          Ioan [anonim] i-a raspuns lui Vali

          Basescu e antiromani, tot mai multi oameni isi dau seama de asta. In rest, e doar seful noii gasti de mafioti, cei mai abjecti de pana acum: Videanu, Poteras etc., toti milionari in euro. Pe de alta parte, romanul de rand o duce din ce in ce mai rau.
          Indiferent de rezultate, mie nu prea imi vine sa rad...
          • -2 (2 voturi)    
            Serios, bibicule ? (Marţi, 5 mai 2009, 10:23)

            Alex [anonim] i-a raspuns lui Ioan

            Dar patriciul de rand cum o duce, Ionelule ? Si voiculescul simplu, de la tara, ce mai spune la sinteza zilei ? Sau nu stii ca a batut vantu prin buzunarele romanilor din cauza Mafiei pe care o to-oot aperi tu acum si, pobably, dintotdeauna...
        • -2 (6 voturi)    
          lasa teapa! (Luni, 4 mai 2009, 21:01)

          taranistu [anonim] i-a raspuns lui Vali

          Citesc o stire conform careia va asumati eroarea promulgarii legii cresterii salariilor din invatamant. Gestul pare cavaleresc si mai gasesc resurse pentru a va felicita. Ceea ce ma desparte de Dvs este faptul ca ii credeti pe romani, prosti. Cum adica, domnule Presedinte? Admit, la limita, ca pentru a mai fura niste voturi (pentru ca asta au facut cei din partidul Dvs), au promis in necunostinta de cauza cresteri salariale. Poate nu stiau cat de prost stam cu banii, ca tara. Dar Dumneavoastra, ca Presedinte, trebuia sa le spuneti ca nu se pot creste salariile. Nu-mi spuneti, rogu-va, ca nici Dvs nu stiati ca suntem in rahat; mi-ati insulta bruma de inteligenta si nu se face, scrie Dan Popa pe blogul sau.
      • -2 (22 voturi)    
        Am si eu un pariu. (Luni, 4 mai 2009, 16:32)

        io [anonim] i-a raspuns lui Catalin

        Cotatie de 1:1 ca daca nu iese Basescu la urmatoarele alegeri prezidentiale, va infunda puscaria in maxim 3 luni (si vor ajuta prietenii lui din PD). Va fi primul fost demnitar SI condamnat.
        • 0 (0 voturi)    
          Da, pentru tiganca imputita... (Marţi, 5 mai 2009, 12:12)

          Ion [anonim] i-a raspuns lui io

          ...si gaozarule ! Ca pentru Dosarul Flota au ajuns deja la originea vanzarii navelor : Vacaroiu si PDSR ! De-aia s-au si oprit. Si cotatia de 1:1 nu exista, de fapt. La fel ca si sperantele Mafiei ca Basescu va fi eliminat.
    • +5 (35 voturi)    
      Nuuu, doar Patriciu, Vantu, Voiculescu... (Luni, 4 mai 2009, 15:14)

      Alex [anonim] i-a raspuns lui Alexandru C

      ...astia ne intereseaza ce spun ! Mai suntem interesati si de ce spune armata de Ciutaci, Gandaci, Ciuvici, Bostani precum si alte goarne si trompete din massmedia, inclusiv de pe forumurile de pe net !
      • -2 (10 voturi)    
        Taci mai... (Luni, 4 mai 2009, 19:13)

        bgd [utilizator] i-a raspuns lui Alex

        Nu te-ai saturat sa repeti aceleasi lucruri la nesfarsit? Ceva nou nu poti zice?
      • +1 (7 voturi)    
        Optica de mahala (Luni, 4 mai 2009, 20:14)

        Alex [anonim] i-a raspuns lui Alex

        Prietene, nu conteaza ce zice ciutacu sau gindacu - conteaza ce face derbedeul si satra care il inconjoara.
        Ca de zis, a zis destule si nu a facut nimic. Decit pentru el si camarila.
        S-a dus gargara cu Patriciu si cu gasca, nu mai tine.
        Inventeaza altceva.
        • 0 (0 voturi)    
          Fi atent la urmatoarele inventii : (Marţi, 5 mai 2009, 11:32)

          Alex [anonim] i-a raspuns lui Alex

          Averea lui Voiculescu e obtinuta cinstit. Patriciu a facut afaceri legale. Averea lui Vantu nu are nicio legatura cu FNI. Nu exista moguli de presa interesati in distorsionarea realitatii. Prietene, nu conteaza ce zice ciutacu sau gindacu - conteaza ce face derbedeul si satra care il inconjoara. S-a dus gargara cu Patriciu si cu gasca....Ai vazut cate ...adevaruri pot fi spuse iar sosonari penalo-pesedisti ca tine sa mai spere intr-o minune de la Dracu' ? Autoamagirea voastra e ca o chestie d-aia trista...stiti voi bine ce.
    • +1 (19 voturi)    
      da (Luni, 4 mai 2009, 15:15)

      mos ion roata [utilizator] i-a raspuns lui Alexandru C

      DA.
    • +4 (24 voturi)    
      Interesant (Luni, 4 mai 2009, 16:31)

      Alexandru C [utilizator] i-a raspuns lui Alexandru C

      Poate nu ati remarcat dar este o schimbare majora de discurs. Nimic de PNL, nimic de Tariceanu, nimic de moguli etc.
      Din pacate schimbarea este doar in discurs si multi vor cadea in capcana.

      Spre binele nostru, sper ca din toamna sa avem alt presedinte.
      • +1 (11 voturi)    
        defineste "nostru" (Luni, 4 mai 2009, 17:15)

        zaboo [anonim] i-a raspuns lui Alexandru C

        ca sa stim exact pe cine "reprezinti" matale pe aici...
        • +2 (2 voturi)    
          def. nostru (Marţi, 5 mai 2009, 9:48)

          Strange [utilizator] i-a raspuns lui zaboo

          Ma scuzati ca ma bag in seama, dar daca Al C n-a considerat necesar sa defineasca nostru, voi incerca eu. Cred ca ii "reprezinta" pe cei care sau saturat de politica de mahala si de gang-uri de "baieti deestepti" (Chiar daca - sau cu atat mai mult cu cat - hotul striga hotiiiii)
      • 0 (0 voturi)    
        Binele vostru ? Al Rompetrol-Securitate ? (Marţi, 5 mai 2009, 12:18)

        Ion [anonim] i-a raspuns lui Alexandru C

        Ce presedinte din partea Mafiei ar fi bun pentru tine si ceilalti ...asemenea tie ? Mutu de la Fiorentina e bun ? Surdu ? .... Lasa, ca pana va hotarati voi, o sa-l votam tot pe Chioru' care nu tace, aude tot si face ce face si tot v-o trage !
  • 0 (18 voturi)    
    Vedeti ce patiti ! (Luni, 4 mai 2009, 15:10)

    Torquemada [anonim]

    Daca toata dimineata a-ti criticat/torturat pe Cocosel a lui Helene uite ca acu' va critica sefu pe voi ca nu munciti si nu sunt bani pentru salarii la interne/externe/aparare !
    Intrebare : credeti ca torura e doar in Emirate ? Intrebati pe nenea Torquemada !
    He-he-he !
  • -2 (36 voturi)    
    patetic (Luni, 4 mai 2009, 15:17)

    pelanace [anonim]

    se face de ras cu fiecare declaratie pe care o face...deci la mai multe declaratii pana in septembrie...
  • 0 (36 voturi)    
    Carcotasii (Luni, 4 mai 2009, 15:38)

    Dan [anonim]

    Presedintele tarii va tine o declaratie... nici nu stie nimeni ce vrea sa zica dar apar carcotasii de 2 lei, gaozarii platiti de Patriciu, Vantu si Voiculescu si scriu si ei ce-i duce capul. Bai gaozarilor, va zic una dar buna: Presedintele are de partea sa majoritatea poporului, daca nu va convine atunci VALEA ! Astia care comenteaza pe aici miros de la o posta a bani de la trusturi....
    • +8 (30 voturi)    
      Desteptule (Luni, 4 mai 2009, 15:55)

      Alexandru C [utilizator] i-a raspuns lui Dan

      Poprul ala pe care zici tu ca-l are reprezinta vreo 2.000.000, marea majoritate asistati sociali.
      Sa vad cati il vor mai sustine in vara cand nu o sa mai primeasca asistenta ca nu mai au de unde.

      La firma la care lucrez, de luna viitoare nu se vor mai duce la buget vreo 90.000 Eur lunar. Sa vad de unde-i compenseaza.
      • +1 (29 voturi)    
        Despre votantii lui Base (Luni, 4 mai 2009, 16:01)

        Ivanoschi [anonim] i-a raspuns lui Alexandru C

        Asa zicea si Lapusneanu 'prosti da' multi'.
        • -1 (1 vot)    
          Comunicat (Marţi, 5 mai 2009, 12:21)

          Mafia [anonim] i-a raspuns lui Ivanoschi

          Bai, tembelule, ce ai cu prostii ? Vrei sa se supere pe noi si sa nu mai vina la micii si berea lui Vanghelie ?
    • 0 (26 voturi)    
      sigur.. (Luni, 4 mai 2009, 16:23)

      zuzu [anonim] i-a raspuns lui Dan

      Ba eu cred ca miroase a foarte foarte multi români sătui pana peste cap de politica lui basescu si a acolitilor lui şi de incompetenţa lor iremediabilă. Stop joc Băse.. si mai lasă-ne... Gata..Suficient..
      • -2 (10 voturi)    
        miroase (Luni, 4 mai 2009, 17:18)

        baronul stanganbuch [utilizator] i-a raspuns lui zuzu

        la voi in subsolul igrasios din kiseleff nr 10, miroase a inundatie cu petrol luat prin hotie de la statul roman...
  • +4 (36 voturi)    
    Basescu (Luni, 4 mai 2009, 15:54)

    Functionar la stat [anonim]

    O sa ne vorbeasca despre traditiile romanesti si cat de mult i-a placut lui ieri la mulsul oilor in natura.#
    Cum nu a vrut el sa politizeze intalnirea satenilor ci doar sa manace niste cas de oaie direct de la sursa.
    Cum a luat el o pauza de la problemele arzatoare ale Romaniei, de la greve, somaj si alte alea si s-a gandit sa se recreeze nitel in alaturi de mielusei, oite, iarba verde, branzica proaspata si palinc ...
    Hai sa o spunem.
    Halal presedinte avem !!!
    Culmea ipocriziei.
    Sa astepte el mult si bine sa-l mai votez.
    • 0 (28 voturi)    
      presedinte impotent (Luni, 4 mai 2009, 16:15)

      tibi [anonim] i-a raspuns lui Functionar la stat

      Presedintele impotent isi recunoaste public impotenta, o marturisire sfasietoare...
  • +7 (33 voturi)    
    Despre victimele profesorilor (Luni, 4 mai 2009, 16:11)

    vlad tepes [anonim]

    O sa vina sa ne vorbeasca despre elevi, victimele profesorilor.
    Dobitocule! Noi toti - peste 20 milioane - suntem de 20 de ani victime ale politicii defectuoase. Acum 20 de ani eram elevi, astazi suntem parinti. Suntem de 20 de ani victimele politicienilor. Vreti dreptate!? Vreti sa ne faceti un bine! Sinucideti-va in masa, pe la Parlament, pe la Cotroceni, pe la Guvern si pe la Presedintie ca sa vina in locul vostru oameni competenti, care sa stie cum se conduce o tara bine, indiferent ca este sau nu este criza. Plangaciosilor!
    • +3 (7 voturi)    
      si de unde sa vina (Luni, 4 mai 2009, 17:47)

      zaboo [anonim] i-a raspuns lui vlad tepes

      oamenii aia competenti? ai tu idee? nume? cam ce valori se promoveaza in ro de dooj de ani incoace? pe cine dreaq cunoaste romanu' in afara de dame ieftine deghizate in jurnaliste, fotbalisti analfabeti si afaceristi dubiosi - fara carte da' cu televiziuni??? am ajuns sa nu ma mai mire nimic ;( am vazut de curand un mahnit (pe forum la antena 3) care il ruga pe mircea badea sa candideze ... valoare, huh??
  • +5 (35 voturi)    
    DEMISIA (Luni, 4 mai 2009, 16:12)

    Marian [anonim]

    demisia
    • +13 (29 voturi)    
      Subscriu (Luni, 4 mai 2009, 16:23)

      Tom Araya [anonim] i-a raspuns lui Marian

      Corect.In tarile civilizate greseli de genul asta se sanctioneaza cu DEMISIA tuturor celor implicati.
      La noi mai deschidem o punga de seminte si-l mai votam o data.
  • +1 (23 voturi)    
    usurel baieti (Luni, 4 mai 2009, 16:13)

    cornell [utilizator]

    nu va inversunati! daca esti anti-basescu nu inseamna ca ai obsesii proletaro-fasciste(in plus e jargon struto-camila). daca esti pro-basescu e treaba ta, ca si a poporului care il voteaza insa argumentum ad populum e un sofism, poporul poate vota gresit. dc? uneori nu ai pe cine: o canalie ca base, un strungar ca jeoana, un pipitz ca a-escu. nastase in infatuarea lui a pierdut alegerile in 2004, in 2009 ar mere inca o schimbare, poate va fi mai rau dar macar il trimitem sa mai taca ca haraie tata de un an, numai tampenii si banalitati spune capitenul(si poate isi gaseste dosarul de la secu' ha-ha-ha comunistilor!!! hahaha)
  • +12 (30 voturi)    
    Intrebare (Luni, 4 mai 2009, 16:14)

    titi [anonim]

    cum isi asuma CONCRET aceasta eroare? ca asa si eu imi asum faptul ca Luna este satelit natural al Pamantului.
    • 0 (24 voturi)    
      nu-s prea multe posibilitati (Luni, 4 mai 2009, 16:37)

      major_ballsack [utilizator] i-a raspuns lui titi

      Si-a asumat-o, in sensul ca si-a recunoscut greseala. Nu ne incalzeste prea mult, dar e o chestie buna.

      Sa nu uitam ca la promulgare a fost prins intr-un colt foarte bun, cu aceasta lege. Toti urlatorii anti-Basescu si anti-PDL de aici uita ca legea 50% a fost initiata de PSD, iar sedinta in care a fost aprobata a fost prezidata de Nicolicea, tot din PSD - care a si pus chestiunea pe tapet. Apoi a fost votata de tot parlamentul, inclusiv PNL, cu tot cu ministrul PNL al educatiei, Adormitei. Daca tot criticati, faceti-o pana la capat, ca presedintele are cele mai putine metode de a se impotrivi unei legi. O lege pre-electorala, populista, care nu avea nici o sansa pentru ca a fost facuta prost, fara surse de finantare.

      In acest moment altceva in afara unei scuze nici nu are ce sa faca Basescu, demisia nu se da din astfel de chestii pe nicaieri.

      Vad acelasi stil de postari care intr-un articol anterior urlau "da' de ce nu-si asuma greseala?". Uite, si-a asumat-o. Acum veniti si spuneti "da' de ce nu si-o asuma concret?".

      Mai rasfirati, baieti, ca va calcati pe bocanci!
      • +3 (15 voturi)    
        dar care ar fi motivele (Luni, 4 mai 2009, 17:01)

        Ivanoschi [anonim] i-a raspuns lui major_ballsack

        Dar care ar fi motivele pentru care un demnitar ar trebui sa-si dea demisia? Nu imi aduc aminte sa-l fi auzit pe Domnul Presedinte, la vremea aceea, criticind legea aceasta cu iz de campanie electorala. Si nici nu are importanta ca cei ce au initiat-o au fost de la PSD. De votat au votat-o toti. La vremea votului deja se cunostea problema crizei. Iar criza era MONDIALA. Deci se stia foarte bine ca nu putea sa ocoleasca o tara relativ mica precum Romania. Au zeci de consilieri pe tot felul de probleme inclusiv superspecialistul economic Dl. Theodor Stolojan. Nu stia/u ca ne v-a afecta criza si pe noi? Adevarul este ca nu dau doi bani pe noi. Ne aburesc cum cred ei de cuviinta pentru a-si atinge scopurile. Atita tot. De 20 de ani o multime de guvernanti sau altfel de demnitari isi recunosc greselile. Ei, si ?! A platit vre unul ceva? Mare scofala ca si-a recunoscut Basescu greseala. Ce trebuie sa facem acum? Sa-i luam la bataie pe profesori si sa-i trimitem inapoi la clasa pentru ca si-a recunoscut Basescu greseala. Sa fim seriosi. De 20 de ani cei ce s-au perindat la conducerea tarii n-au facut decit sa minta, sa fure si sa dea vina pe cei ce lasau ciolanul din mina. Guvernele sint puse sa respecte legile. Daca nu sint capabile sa o faca, atunci sa ridice miinile si sa se predea, adica sa-si dea demisia.
        • +2 (14 voturi)    
          mai sapa (Luni, 4 mai 2009, 17:10)

          major_ballsack [utilizator] i-a raspuns lui Ivanoschi

          Hai sa-ti reamintesc. Atunci cand s-a facut marirea nesimtita de pensii, a retrimis-o in parlament. Absolut toata mass-media l-au facut albie de porci. Toate partidele (cu exceptia PDL). Ok.

          Apoi vine marirea cu 50% a salariului profesorilor. Omul era patit, si binenteles, totul a fost facut inainte de alegeri. Mai mult, daca te uiti pe declaratia pe care a facut-o la promulgare, o sa vezi ce a spus - si anume, ca nu au fost incluse sursele de finantare, dar ca nu se opune unei decizii UNANIME a parlamentului, ca n-au fost voturi impotriva.

          Deci s-o lasam usor cu demisia, ca macane cu iz electoral.

          Defapt, PDL este mai vinovat decat el, pentru ca au preferat sa intre in jocul populist-iresponsabil preelectoral.

          Si sa nu uitam ca PSD a initiat, votat etc., sunt principalii responsabili.

          Dupa care PNL a votat si apoi, duplicitar, a facut scandal ca nu se poate.

          Este culmea sa-l scoatem vinovat pe Basescu aici.
          • +3 (9 voturi)    
            re: mai sapa (Luni, 4 mai 2009, 17:48)

            un_om_de_cal [utilizator] i-a raspuns lui major_ballsack

            Ca a promulgat legea nu poate fi criticat.

            Dar nu a facut doar atat: dupa promulgarea legii, a aparut de mai multe ori in public ca un critic al PNL-ului in chestiunea maririi salariilor, cerand aplicarea legii. Daca avea dubii in legatura cu posibilitatea de aplicare a ei, putea sa stea linistit si sa aprobe ordonantele PNL de amanare/anulare a maririi de salariu.

            Eu as zice ca PSD, Base si PDL impart cam in masura egala cea mai mare parte din vina.
            Are si PNL-ul o mai mica parte, dar treubie apreciat faptul ca a incercat sa repare greseala.
            • +3 (13 voturi)    
              nu sunt de acord (Luni, 4 mai 2009, 18:18)

              major_ballsack [utilizator] i-a raspuns lui un_om_de_cal

              Mi se pare ca partidele parlamentare sunt responsabile pentru acest fiasco.

              Mai intai PSD-ul, pentru ca a initiat. Nimic nou aici, comportamentul acestui partid de dresura sociala, a saraciei durabile, a fost "da boierule, ca nu dai de la tine".

              Apoi PNL-ul, pentru comportamentul de hiene. Dupa ce au aruncat cu bani garla pe diverse categorii de asistati social, dupa ce au dublat cheltuielile cu bugetarii, dupa ce au votat in Parlament aceeasi lege, sa vii sa te bati cu caramida in piept ca n-ai de unde, si sa-i scoti pe profesori vinovati de criza care deja se prefigura, este marlanie crasa.

              Apoi PDL, pentru ca au muscat la acelasi populism scarbos propus de PSD, prin care demonstreaza (pentru a cata oara?) ca nu sunt partidul care clameaza ca sunt.
          • +2 (8 voturi)    
            vinovat (Luni, 4 mai 2009, 18:02)

            iva [utilizator] i-a raspuns lui major_ballsack

            Eu nu-l scot vinovat numai pe Basescu. Ci pe toti cei ce in cunostinta de cauza au emis, votat si promulgat o lege care stiau foarte bine ca nu poate fi aplicata din varii motive. Basescu este parte la acea prostie alaturi de PDL al carui reprezentant este, si bineinteles alaturi de ceilalti politicieni indiferent de apartenenta politica. Noi nu-i votam ca sa faca legi numai spre interesul lor, al demnitarilor, ci ca sa faca legi cu aplicativitate la majoritatea cetatenilor. In acest caz cei ce au gresit, ar face bine sa plateasca. Printre cei ce au gresit, dupa cum el singur recunoaste, face parte si Domnul Presedinte. Nu inteleg de ce-i iei apararea cu atita inversunare. Sa nu crezi ca este atit de justitiar pe cit pare. Ba din contra. Si fara sa-i contest calitatile, are suficiente defecte care ma fac sa nu cred in ceea ce spune.
            • +1 (3 voturi)    
              nu-i iau apararea deloc (Luni, 4 mai 2009, 20:38)

              major_ballsack [utilizator] i-a raspuns lui iva

              Incerc sa pun in lumina faptele, care imi arata clar ca nu presedintele este de vina pentru aceasta lege-bluf, ca altfel nu pot sa-i spun. Partas, fara discutie, dar in masura cea mai mica.

              Comentariile de mai sus ("demisia") sunt incorecte, si as accepta premisa de buna-credinta a autorilor daca nu s-ar modera masiv, in minus, comentarii care nu contin nici insulte si nici atacuri la persoana, dar sunt de alta parere.

              Ma tem ca democratia Hotnews nu va rezista hoardelor platite de PSD si PNL, vor trebui sa ia masuri in preajma campaniei electorale.
  • +6 (24 voturi)    
    disperare (Luni, 4 mai 2009, 16:15)

    gabigabriel [utilizator]

    Urmaresc cu atentie de vreo doua luni pe presedinte. Oare se simte o disperare? Mie asa mi se pare, fara a fi partinitor.
  • +11 (31 voturi)    
    Ne vedem la vot ! (Luni, 4 mai 2009, 16:15)

    Invatacelul [anonim]

    La revedere domnu' Basescu! Ne vedem la vot, unde nu mai pun stampila pe matale...doar n-o sa fac aceeasi greseala de doua ori. Il votez pe celalalt.Cred ca se numeste "rotatia cadrelor" si nu pot decat sa ma amuz de acest lucru, caci mi-am pierdut orice speranta.
    • +11 (19 voturi)    
      speranta. (Luni, 4 mai 2009, 16:30)

      Constantin [anonim] i-a raspuns lui Invatacelul

      Oricum votul ramane singura speranta de a mai schimba ceva in tara asta. Cine stie de unde sare iepurele, si s-o gasi, vreodata, sa iasa si unul bun din voturile noastre.
  • +8 (32 voturi)    
    Pai bre nea basescule... (Luni, 4 mai 2009, 16:16)

    Vasile [anonim]

    Cu b mic, ca nu meriti cu B mare...daca iti asumi raspunderea, ti-o asumi doar asa din vorbe? De ce nu iti dai matale demisia, si toata clasa politica, pt cretinatatile pe care le-ati facut. E usor sa dai din gura, dar sa nu fii sanctionat deloc. Daca iti asumi raspunderea, de exemplu, doneaza-ti 50 % din avere profesorilor...hahahahahaha
  • +5 (29 voturi)    
    Ipocrizie (Luni, 4 mai 2009, 16:17)

    mdan [anonim]

    Daca isi asuma eroarea poate maine face o declaratie prin care isi da demisia. Dragul de el, cat patimeste el pt poporul asta.
  • +12 (26 voturi)    
    tare..... (Luni, 4 mai 2009, 16:21)

    cd [anonim]

    e ca in bancul ala cu lupii : intra ma tu , ca pe mine ma bufneste rasul.
  • +11 (23 voturi)    
    Foarte tare (Luni, 4 mai 2009, 16:24)

    sorin [anonim]

    Si cum iti asumi eroarea? Iti dai demisia? Sau doar o declaratie? Valabil si pentru clasa politica.
  • +7 (21 voturi)    
    asumarea raspunderii (Luni, 4 mai 2009, 16:24)

    andrei [anonim]

    asumarea raspunderii = demisia !

    banuiesc ca in primele 5 minute ale grevei ... ha ha ha ... remember faza cu suspendarea .... isi da baselu demisia :))

    prietene Base, esti pe valu' care te duce joooooooooooos, acolo unde nu credeai vreodata ca vei ajunge.

    in 2 - 3 ani base e in fata judecatorilor, cu dosare de tip flota sau cu alte chestii grele pe care le are in spate si sa vedeti acolo plansete ... nea Krokodilu
  • +3 (21 voturi)    
    Daca ORICE guvern are voie sa faca ce-a facut PNL (Luni, 4 mai 2009, 16:27)

    NU PNL - ci NOI PLATIM din buzunar datoriile PNL [anonim]

    lasand populatiei de plata "greaua mostenire" - atunci nu inteleg de ce trebuie sa preocupe pe cineva ce face pdl?

    ori toti trebuie sa plateasca - ori niciunul.

    iar daca trebuie sa plateasca toti, atunci sa plateasca fiecare diferentiat in functie de gravitatea ororilor pe care le-a facut la guvernare.

    ori pdl - in orice guvernare a fost - nu a facut niciodata orori i-reparabile cum au facut psd si pnl in 2007 si 2008, la intrarea in criza economica mondiala
    pdl nu a furat nici banii din buget pe crestere economica ca pnl, nici petrolul din marea neagra, de sub marea neagra si de sub propriul nostru fund ca psd si pnl -

    intrarea in opozitie nu e suficienta drept pedeapsa pentru astfel de orori, pentru ca oririle - datoriile si furaciunile - raman pentru a fi paltite nu de partidul care le-a facut - pnl si psd - sau de guvernul care castiga puterea,

    - ci de catre populatie -
  • +12 (24 voturi)    
    Mincinos (Luni, 4 mai 2009, 16:29)

    Catalin [anonim]

    Minte cu nerusinare:
    "Imi asum eroarea" - OK, indreapt-o: solicita demisia guvernului care a ajuns la putere prin astfel de promisiuni. Da-ti si tu demisia sau fa un alt gest de onoare - renunta la "salar" pana la 01.01.2010.

    Nu cunoasteai la acea data "situatia"? - demite-ti toti consilierii pe probleme economice precum si sefii de servicii secrete din subordinea ta. Ca doar ii platesti cu bani buni, din impozitele noastre, ca sa te consilieze si sa te tina la curent cu evolutia situatiei economice nationale si mondiale.


    Solicita public solidaritate intre bugetarii de lux si bugetarii saraci(profesori, functionari, cadre medicale), prin promovarea unei legi in regim de urgenta de reducere cu 20% a tuturor salariilor bugetare ce depasesc 3000 RON. Si da exemplu personal prin aplicarea acestei masuri la tine si la intreg aparatul birocratic rpezidential. Daca tot e o criza atat de grava.

    Pana atunci - doar gargara...acea gargara plictisitoare, patetica, ce nu mai pacaleste pe nimeni. Si hahaituri.
    • -2 (20 voturi)    
      Nu te enerva... (Luni, 4 mai 2009, 16:41)

      doi si-un sfert [anonim] i-a raspuns lui Catalin

      Mai da' rau mai esti,cred ca ai facut spume de 2 degete la gurita...
      Care sunt aia buni care ar trebui sa formeze guvernul si sa preia presedentia nu ne spui?
      Cumva Domnul Sterling tinandu-l de lesa pe profesorasu de istorie ?
    • +3 (3 voturi)    
      Corect (Marţi, 5 mai 2009, 10:10)

      Strange [utilizator] i-a raspuns lui Catalin

      Respect nea Cataline. Jos palaria.
  • +16 (22 voturi)    
    Demisia domnilor politicieni (Luni, 4 mai 2009, 16:32)

    Belly [anonim]

    Daca ati fi avut oricat de putin bun simt in voi, toti cei care ati aprobat legea de 50% v-ati fi dat demisia acuma.
    • 0 (10 voturi)    
      Care demisii? (Luni, 4 mai 2009, 16:50)

      Bogdan [anonim] i-a raspuns lui Belly

      Legea a fost initiata de PSD si votata de toate partidele din parlament, inclusiv PNL care era la guvernare.
      Deci? Cine sa demisioneze? Tot parlamentul?
      • +2 (4 voturi)    
        Asa si ... ? (Luni, 4 mai 2009, 17:13)

        Adrian [anonim] i-a raspuns lui Bogdan

        Cine trebuie sa rezolve problemele in tara asta ?
        Tzatza mitza biciclista?
        De ce avem Parlament Guvern Comisii care analizeaza legile constitutionalitatea lor de ce avem ministrii de finante analisti economici?

        Daca vroiau o analiza clara a situatiei economice o puteau avea

        Dar de era campanie electorala
      • +1 (1 vot)    
        .... (Marţi, 5 mai 2009, 10:13)

        Strange [utilizator] i-a raspuns lui Bogdan

        Hă Hă Hă Hă Hă Hă Hă Hă ( Basescian )
        Da, sa demisioneze toti. Sa vina Tari sa le dea lectii tuturor
      • +1 (1 vot)    
        Pardon (Marţi, 5 mai 2009, 10:14)

        Strange [utilizator] i-a raspuns lui Bogdan

        sa vina Tari , si Vosganian
  • +11 (21 voturi)    
    Interesanta atitudine (Luni, 4 mai 2009, 16:33)

    Adrian [anonim]

    In urma cu ceva timp pentru PDL si domnia sa asumarea raspunderii inseamna in caz de esec DEMISIA.


    Profesorii Medicii au fost mereu defavorizati ... ei au fost ultimii pe lista bugetelor

    Ii salut pe profesori in aceasta actiune.
  • +1 (25 voturi)    
    PNL A PROMIS in 2008 dublarea salariilor (Luni, 4 mai 2009, 16:33)

    CE-A IMPIEDICAT PNL SA VINA LA GUVERNARE IN 2009 ? [anonim]

    acum 3 luni pnl promitea dublarea salariilor si pensiilor,
    crestere economica de 6% in 2009
    si ca romania va ajunge a 7-a putere economica din ue.

    cand a venit momentul sa-si tina promisiunile, in loc sa faca guvern cu pdl, pnl si-a pus palma-n fund si-a fugit in opozitie cu petrolul din insula serpilor.

    ce-a impiedicat pnl sa vina la guvernare in 2009
    sa-si tina promisiunile din 2008 ?
    • 0 (16 voturi)    
      Ce intrebare stupida (ca retorica nu pot sa-i spun (Luni, 4 mai 2009, 16:49)

      un roman [utilizator] i-a raspuns lui CE-A IMPIEDICAT PNL SA VINA LA GUVERNARE IN 2009 ?

      Base ia impiedicat, ca vroia sa mareasca el salariile!

      Tzeapa!
      • +6 (20 voturi)    
        Aiurea, PSD si PDL s-au rugat de PNL sa guverneze (Luni, 4 mai 2009, 16:59)

        CEI CARE-AU TRADAT DOUA MANDATE 2004-2008 [anonim] i-a raspuns lui un roman

        nimeni din pnl nu a spus ca nu vrea guvern cu psd
        iliescu, c. antonescu, patriciu (toti) au vrut guvern psdpnl
        pt. ca s-au inteles perfect 2 ani la putere si sunt "compatibili"

        tradatorii sunt totdeauna mincinosi
        ca tatal lor iliescu
        • +1 (1 vot)    
          problema e ca ... (Marţi, 5 mai 2009, 10:24)

          Strange [utilizator] i-a raspuns lui CEI CARE-AU TRADAT DOUA MANDATE 2004-2008

          daca s-au rugat de PNL au facut-o din 2 motive.
          1. nu au habar cu ce se mananca o guvernare echilibrata (atat cat se poate)
          2. pentru a obtine un fel de validare. i.e. va dam si voua ceva numa' nu ne spuneti ca am venit la furat
          • 0 (0 voturi)    
            e exact pe dos, ca PNL :)))) (Marţi, 5 mai 2009, 14:20)

            CEI CARE-AU TRADAT PROMISIUNILE IN DOUA MANDATE [anonim] i-a raspuns lui Strange

            motivele pt. care si PSd si PDL au vrut sa guverneze cu PNl sunt altele, dar NU ELE sunt in discutie

            In discutie este MOTIVUL pt. care PNL N-A VRUT sa guverneze cu niciunul - si asta e important pt. ca e motivul pt. care PNL a lasat balta toate PROMISIUNILE ELECTORALE DIN 2008
    • -7 (21 voturi)    
      Abia astept sa votez PNL (Luni, 4 mai 2009, 16:54)

      Dan [anonim] i-a raspuns lui CE-A IMPIEDICAT PNL SA VINA LA GUVERNARE IN 2009 ?

      Au fost singurii care i-au dat lui Basescu peste mana. Iar cu Pogea si Boc nu aveau ce cauta in guvern. Nici cu Vanghelie si Geona. Imi pare rau ca n-am fost la vot. Am crezut ca toti politicienii sunt la fel: niste indivizi nerealizati profesional, pusi pe inavutire prin bla-bla. Am gresit: PDL si PSD sunt varza a la Cluj.

      Imi asum si eu raspunderea, dar spre deosebire de Basescu o sa fac ceva: o sa vin la vot. Cu stampila cu tot. Si oricat v-ati incrancena voi prin beciurile PDL-ului sa depunctati comentariile nefavorabile si sa aruncati cu copy-paste fraze din campanie, mi-e clar cu cine trebuie sa votez impotriva voastra. Mi-e tot mai clar. Continuati!
      • +7 (15 voturi)    
        Hai (Luni, 4 mai 2009, 17:14)

        Gimmy [anonim] i-a raspuns lui Dan

        Cu PNL-ul tau cu tot!
        Acum te-ai gasit sa-ti faci propaganda, jivina!!??

        Va doare pe voi de salariile profesorilor cat il doare pe Mugabe de Romania!

        Stati naibii in banca voastra, ca ati facut praf 4 ani de crestere economica precum in povesti!

        ///
        • -6 (12 voturi)    
          Si forfetarul ma doare (Luni, 4 mai 2009, 19:20)

          Dan [anonim] i-a raspuns lui Gimmy

          ...ba, ca patron, asta ma doare cel mai tare. Ca parinte, ma doare cand vad lipsa de performanta din scoli, data in general de subfinantare. Ca om ma doare cand trebuie sa imi fac analizele pe banii mei, desi platesc asigurari cacalau si banii se duc in sedii si masini pentru sefuleti.

          Dar cel mai tare ma doare cand vad cat de mafiot e statul asta. Toate structurile de putere, intreaga clasa politica, toti trepadusii si beizadelele... toti sunt o cangrena uriasa.

          Habar n-am cum ma pot curata de ei. Din cand in cand insa trebuie sa-i dau jos de pe mine, ca daca ma napadesc prea tare, ma sugruma. Asa ca data viitoare e randul lui Basescu si apoi al incompetentilor si nesimtitilor care ma guverneaza acum. Nu stiu cu cine voi vota. Dar ma voi intoarce la vot. La votul de blam.
          • -1 (7 voturi)    
            daca PETROLUL din Marea Neagra nu te doare (Luni, 4 mai 2009, 20:20)

            CE-A IMPIEDICAT PNL SA VINA LA GUVERNARE IN 2009 ? [anonim] i-a raspuns lui Dan

            atunci esti pnl-ist si mincinos iresponsabil ca pnl care-a fugit in opozitie ca sa nu-si tina promisiunile

            deficitul bugetar facut de pnl nu pnl il plateste ci il platim noi populatia acum in criza, cand e cel mai greu

            pentru asta o sa ma mai duc odata la vor sa i-o trag peste bot pnl-ului
            • +1 (5 voturi)    
              De secolul XXI ai auzit? (Luni, 4 mai 2009, 21:30)

              Dan [anonim] i-a raspuns lui CE-A IMPIEDICAT PNL SA VINA LA GUVERNARE IN 2009 ?

              Nu sunt PNL-ist, dar nu ma tenta. De inscris in partidul lor n-o sa ma inscriu, dar cum ii dau lui Pogea 1200 de coco ca nimica, poate ii mai dau si lui Crin tot pe-atat. Numai de-al dracu'.

              Apoi mai las-o cu petrolul si gazele. Cat te costa sa le scoti de acolo? Cati barili sunt de fapt? Cine a facut concesiunile catre Sterling si cand anume? Asa, sa faci copy-paste la indicatiile tovarasilor pedelisti e simplu. De gandit e mai greu.

              In rest, uita-te si tu in lume. America vrea sa devina independenta de combustibilii fosili. Europa cauta sa-si creasca productia din resurse regenerabile. Numai Boc si Pogea viseaza sa arda gazul de pomana.

              Si pana una alta, PDL-ul nu plateste nimic si pe nimeni. Doar suge bani de peste tot. Sa nu-mi spui ca ce ia de la mine da la profesori si nu la firmele lui Cocos si pe visurile turizmului dubaio-carpatic?

              Esti un mojic violent si nu mai am ce discuta cu tine. Posteaza in voie, oratanie portocalie.
              • -2 (4 voturi)    
                mai IQ-5 (Luni, 4 mai 2009, 21:51)

                CE-A IMPIEDICAT PNL SA VINA LA GUVERNARE IN 2009 ? [anonim] i-a raspuns lui Dan

                tariceanu, nu te mai justifica pe forumuri
                ca te faci si mai rau de ras
            • +1 (1 vot)    
              Du-te tata ca d-aia e o tara libera... (Marţi, 5 mai 2009, 10:26)

              Strange [utilizator] i-a raspuns lui CE-A IMPIEDICAT PNL SA VINA LA GUVERNARE IN 2009 ?

              Da despre deficit bugetar mai citeste; ca nu prea ai ideile la locul lor...
              • 0 (0 voturi)    
                Citeste TU (Marţi, 5 mai 2009, 14:13)

                Orice BULGAR e mai destept ca PNL [anonim] i-a raspuns lui Strange

                exemplul bulgar in macro-economie - 2008

                postat in indicatori, reforma, u.e.

                de emil stoica pe 16 july 2008, la ora 12:35 pm

                romania si bulgaria se aseamana in multe privinte. nu este de mirare ca am intrat in acelasi timp in ue.

                cele doua economii au in aceleasi timp si alte caracteristici comune: crestere economica sustinuta in ultimii ani, deficit de cont curent datorita cresterii consumului, inflatie scapata usor de sub control, sectorul constructiilor in crestere, investitii straine semnificative si in crestere.

                pana si imaginile ce caracterizeaza cele doua tari par a nu fi mult diferite (vezi in ft o prezentare recenta a bulgariei).

                insa guvernul bulgar pare mai responsabil.

                pentru a tine inflatia sub control cat mai mult, are un *excedent bugetar* de 5% din pib, asta in timp ce ministrul roman de finante doreste o crestere superioara limitei ue de deficit bugetar de 3% din pib.
                in plus, doreste introducerea unei cote unice extrem de reduse, de doar 10%. daca ar scadea impozitele in romania, probabil ca nu am fi iarasi pe primul loc in ue in ceea ce priveste platile salariale in plic…

                http://stoica.hotnews.ro/exemplul-bulgar-in-macroeconomie.html
      • +3 (17 voturi)    
        mai e PETROL de furat ?! daca mai e - voteaza PNL (Luni, 4 mai 2009, 17:25)

        PROMISIUNI PNL PENTRU CRIZA [anonim] i-a raspuns lui Dan

        mai e CEVA de furat in tara asta care n-a trecut prin mana PSD si PNL ?

        pe de alta parte nimic n-a impiedicat PNL sa-si REALIZEZE PROMISIUNILE DIN 2008

        problema e ca PNL a stiut pana unde a bagat mana in bugetul tarii - ceilalti n-au stiut
        • +1 (5 voturi)    
          Dar forfetarul de unde il ia Pogea? (Luni, 4 mai 2009, 21:31)

          Dan [anonim] i-a raspuns lui PROMISIUNI PNL PENTRU CRIZA

          Aduce el bani de acasa? Si unde ii toaca? Pe tichete de vacanta si serbari la malul marii? Jalnic program de criza. Criza de nervi. A noastra.
    • 0 (0 voturi)    
      :))) JENANT!! (Marţi, 5 mai 2009, 16:00)

      kolo [anonim] i-a raspuns lui CE-A IMPIEDICAT PNL SA VINA LA GUVERNARE IN 2009 ?

      Bine te-ai reactivat alexandra p.

      Ca vin alegerile, ca maine iesi iar la urne sa-l stampilezi pe TRU.

      Ce s-ar face Stolo si PDL fara tine?
  • +2 (18 voturi)    
    DEMISIA!!!!!!!!!!!!! (Luni, 4 mai 2009, 16:35)

    CIOMBE [anonim]

    atat demisia!!!! impreuna cu toti cretinii pe care ii supervizezi! si impreuna cu / iliescu care a facut o constitutie de cacao (un presedinte este obligat mai devreme sau mai tarziu sa promulge orice lege votata in parlament!) si tu geoana, du-te naibii la soacra-ta sa-ti dea placinte pana nu mai poti, prostanacule!
    cred ca este timpul pentru o noua revolutie! jos cu randul 2 s randul 3 din fosta nomencaltura! jos beizadelele actualilor politicieni!!!!!!!!!!!i
  • -1 (23 voturi)    
    hai sa vedem partea plina a paharului (Luni, 4 mai 2009, 16:35)

    eugen [anonim]

    nu prea imi amintesc sa isi fi asumat deschis vre-un politician o greseala in ultimii 20 ani.
    din acest punct de vedere e un pas inainte.
    • +10 (18 voturi)    
      asumare inseamna actiune... (Luni, 4 mai 2009, 16:43)

      Dan [anonim] i-a raspuns lui eugen

      ...nu vorbe!

      Eu, la servici, daca raspund pentru o greseala, primesc macar o reducere de salariu, daca nu un sut in fund...

      Basescu molfaie vorbe. Atat!
    • +10 (16 voturi)    
      Discurs (Luni, 4 mai 2009, 16:46)

      Alexandru C [utilizator] i-a raspuns lui eugen

      Tu esti unul dintre cei pacaliti prin schimbarea de discurs. Te-a induiosat asa-i?
      Voteaza-l si ai sa vezi dupa aia schimbare de atitudine. Acum devine mielusel ca vrea inca un mandat.
      • -1 (7 voturi)    
        responsabilitate (Luni, 4 mai 2009, 18:26)

        directia 5 [anonim] i-a raspuns lui Alexandru C

        legea a fost votata de toata clasa politica inclusiv de pnl in frunte cu liderul de grup[crin+min.educatiei],legea a stat in Parlament din vara anului 2007 pana in sep.2008 cand TOATA clasa politica a votat o,in tot acest interval de timp nici tary nici armeanul cu volga galbena nu au venit in parlament s a avertizeze de consecintele grave ale adoptarii acestei legi,in schimb atunci cand base a avertizat ca marirea pensilor este nesustenabila iti mai aduci aminte ce reactii au avut 'sondorii' liberali-bug. de asig. are excedent,economia duduie, toate 'calculele' noaste arata.....,si a asumat pnl prabusirea bug de asig. ?
        Fi te rog sincer,acest guv. pica sub asaltul mogulilor si a sindicatelor intrate in 'sut',ce crezi ca se v a petrece sub un guv. pnl+psd ? in afara de numirea lui dorinel ca'cancelar' previzibila
    • +2 (10 voturi)    
      Vorbele goale (Luni, 4 mai 2009, 16:50)

      un roman [utilizator] i-a raspuns lui eugen

      Nu inseamna nimic, absolut nimic.

      Demisia este singura modalitate de asumare a raspunderii de catre politicieni in orice tara civilizata (ce-i drept asta cam exclude rromania).
      • -3 (3 voturi)    
        Si....apoi ce se va intampla? (Marţi, 5 mai 2009, 7:07)

        judex1 [anonim] i-a raspuns lui un roman

        Foarte bine, demisia. De acord. Si, apoi ce se va intampla? Esti in stare sa judeci cu un pas mai inainte? Sau, in ura voastra dubioasa, aveti mintile incetosate de petrol si bani murdari?
        • -1 (1 vot)    
          Demisia? (Marţi, 5 mai 2009, 12:30)

          judex1 [anonim] i-a raspuns lui judex1

          Foarte bine, demisia. De acord. Si, apoi ce se va intampla? Esti in stare sa judeci cu un pas mai inainte? Sau, in ura voastra dubioasa, aveti mintile incetosate de petrol si bani murdari?
    • -1 (5 voturi)    
      Dvs..... (Luni, 4 mai 2009, 17:23)

      CIOMBE [anonim] i-a raspuns lui eugen

      Nu trebuie sa comentati. Dvs. Trebuie sa va duceti la scoala! Corect este vreun / vreo, etc., iar paharul dvs. este spart!
  • +7 (17 voturi)    
    Jos cu ei !!! (Luni, 4 mai 2009, 16:36)

    Votantul inselat [anonim]

    Minciniosii !!!
    Netrebnicii !!!
    Hotii !!!
  • -1 (25 voturi)    
    PROMISIUNI PNL 2008 - FUGA DE GUVERNARE IN 2009 (Luni, 4 mai 2009, 16:36)

    PROMISIUNI PNL PENTRU CRIZA [anonim]

    PROMISIUNILE PNL IN 2008

    • Creştere economică de 6-7% anual

    Atragerea de investiţii este un factor cheie în creşterea economică, care asigură prosperitatea românilor. Mai multe investiţii înseamnă mai multe locuri de muncă, salarii mai mari, un trai decent pentru pensionari.
    De aceea, guvernarea liberală are ca obiectiv menţinerea unui nivel de creştere economică ridicat, de 6-7% anual, fără a fi sporite deficitele interne si externe.
  • 0 (26 voturi)    
    PROMISIUNI PNL in 2008 - fuga de guvernare 2009 (Luni, 4 mai 2009, 16:37)

    PROMISIUNI PNL PENTRU CRIZA [anonim]

    • Pensie medie de 350 de euro în anul 2012

    Trebuie să îi răsplătim pe pensionari pentru ceea ce au oferit ei României. Îi răsplătim pentru munca lor, pentru contribuţia pe care şi-au adus-o la ceea ce este astăzi România.
    Iată de ce, ne-am propus ca pensiile să crească în concordanţă cu majorarea salariilor. Vrem ca, în anul 2012, pensia medie să ajungă la peste 350 de euro.
    PNL va continua reforma şi modernizarea sistemului de pensii, atât a celui public cât şi a celui privat.
    Vom stabili o nouă modalitate de calcul a pensiilor, prin acordarea unui număr suplimentar de puncte unor anumite categorii de locuri de muncă (grupa I şi II).
  • 0 (20 voturi)    
    2008, Vosganian: Răspunderea pt. ce face PNL azi (Luni, 4 mai 2009, 16:38)

    NU PNL PLATESTE - NOI PLATIM [anonim]

    “revine viitorului guvern”

    2008, vosganian: răspunderea revine viitorului guvern


    in 2007 pnl a luat masura cresterii pensiilor angajand viitorul guvern al romaniei, adica a luat masuri aruncand responsabilitatea altcuiva: noului guvern si populatiei.

    in 2008 pnl a cheltuit banii din cresterea economica a romaniei stiind ca romania va intra in cea mai mare criza economica mondiala.

    populatia plateste de 20 de ani aventuri i-responsabile ale guvernelor si ale presei care ascunde aceste lucruri de populatie

    bbc, 15 ianuarie, 2008, v. vosganian: (pentru anul 2009) "răspunderea revine viitorului guvern"

    "în anul 2009", a mai spus el, "bugetul va avea peste cinci miliarde de euro venituri în plus faţă de 2008. oare e atât de mult pentru românia să plătească din aceşti bani în plus un miliard pentru a termina definitiv această problemă a pensiilor?"

    http://www.bbc.co.uk/romanian/news/story/2008/01/080115_pensii_pericol.shtml
  • +1 (21 voturi)    
    PROMISIUNI PNL in 2008 - fuga de guvernare 2009 (Luni, 4 mai 2009, 16:41)

    PROMISIUNI PNL PENTRU CRIZA [anonim]

    promisiuni pnl: n-a vrut guvern nici cu psd ca sa-si respecte promisiunile fata de electorat
  • +10 (18 voturi)    
    AM FOST UN DOBITOC! (Luni, 4 mai 2009, 16:41)

    POSTELNICU [anonim]

    Niciodata nu e prea tarziu sa te caiesti...
    • +6 (10 voturi)    
      Bravo (Luni, 4 mai 2009, 16:52)

      un roman [utilizator] i-a raspuns lui POSTELNICU

      Sper sa votezi cu capul de acu' incolo.
      • -1 (1 vot)    
        Mafia (Marţi, 5 mai 2009, 12:29)

        Mafia [anonim] i-a raspuns lui un roman

        Bravo, asa sa ramaneti ! Votati cu capu' celalalt.
        Avem nevoie de voi.
        Mafia PSD + Mafia PNL = LOVE (lovele, adica, fraiere !)
  • +1 (25 voturi)    
    PROMISIUNI PNL FARA CRIZA: 2004 (Luni, 4 mai 2009, 16:42)

    NU PNL PLATESTE - noi platim [anonim]

    cand v-a promis pnl urmatoarele:

    - ca renunta la anticipate daca psd ar fi zdrobit in acele alegeri anticipate
    - ca ajuta psd in parlament sa fuga de justitie, ca sa creasca si sa revina la putere
    - ca nenoroceste economia pe termen lung, impreuna cu psd
    - ca va face cadou un deficit bugetar pe care sa-l platiti voi din buzunarele voastre

    aceste promisiuni n-au fost facute electoratului in 2004 de catre pnl; sa-i multumim pentru ele, ca mai sunt si altele in 2008.
    • -4 (12 voturi)    
      Anonimule (Luni, 4 mai 2009, 17:13)

      Alexandru C [utilizator] i-a raspuns lui NU PNL PLATESTE - noi platim

      precum numele la fel si in gandire.

      Hai sa te ajut:
      - cota unica de impozitare de 16%
      - diminuarea CAS-ului
      - cresterea investitiilor straine
      - creearea de locuri de munca (somajul a fost in descrestere in toti acesti ani)
      - cresterea nivelului de trai (in 2008 salarii cel putin duble fata de 2004)
      - pensii mai mari
      - program anticriza (actualul guvern nu are nici acum la aproape 6 luni de la instalare un program anticriza)

      Sa vedem cu ce se lauda si guvernul BOC.
      • +6 (14 voturi)    
        Pot sa-nsir si eu povesti ca tine, nu costa nimic (Luni, 4 mai 2009, 17:47)

        NU PNL PLATESTE - noi platim [anonim] i-a raspuns lui Alexandru C

        ADEVARUL e insa altul.

        ♦ Cota unica este creatia si realizarea PDL intre 2005 si 2005
        http://axum5.wordpress.com/
        Adriean Videanu:
        „Cota Unica si Programul de guvernare sunt cele care ne-au adus pe toti la guvernare.
        Acest program a adaugat cateva procente celor 90% din cele pe care le-a adus Basescu direct”.

        ♦ Evaziunea fiscala 2008:
        Romania, locul doi in topul evaziunii fiscale din UE

        de R.M. HotNews.ro
        Marţi, 16 septembrie 2008, 19:00 Economie | Finanţe & Bănci
        http://economie.hotnews.ro/stiri-finante_banci-4387436-romania-locul-doi-topul-evaziunii-fiscale-din.htm


        ♦ Salariul Minim 2008
        Romania este pe penultimul loc din UE, dupa nivelul salariului minim reglementat, in 2008

        de V.M. HotNews.ro
        Joi, 27 noiembrie 2008, 19:31 Economie | Cariere

        documente
        Statistica Eurostat
        (27 Nov 2008) PDF, 129KB
        http://economie.hotnews.ro/stiri-cariere-5174189-romania-este-penultimul-loc-din-dupa-nivelul-salariului-minim-reglementat-2008.htm


        România salariului minim
        Economie - Cristina Chicoş
        Peste 60% dintre angajaţi au declarat la Fisc, pentru 2007, salariul minim pe cartea de muncă
        http://www.curierulnational.ro/Economie/2008-09-01/Romania+salariului+minim


        O treime dintre salariaţii României sunt plătiţi din valiză
        31 Aug 2008 Ionut Tudorica

        2,4 milioane de angajaţi, în special din construcţii, comerţ şi din alimentaţie publică, au declarat la Fisc că trăiesc doar din salariul minim pe economie.

        http://www.cotidianul.ro/o_treime_dintre_salariatii_romaniei_sunt_platiti_din_valiza-56641.html


        ♦ Economia dupa 2 ani de guvernare PNL:

        2000 de întreprinderi dau 85% din bugetul nostru

        "Din analizele efectuate de Ministerul Finantelor Publice rezultã
        cã, la nivelul anului 2007, din cei 617.525 de contribuabili persoane
        juridice, 2000 asigurã peste 85% dintre veniturile publice.
      • +8 (10 voturi)    
        Ce-a facut BULGARIA cu 3 miliarde din Excedent (Luni, 4 mai 2009, 18:06)

        NU PNL PLATESTE - noi platim [anonim] i-a raspuns lui Alexandru C

        ***Ce-a facut Bulgaria cu 3 MILIARDE DE EURO din Excedentul Bugetar in 2008


        Guvernul bulgar va aloca bani din excedentul bugetar educaţiei şi sănătăţii
        Marti, 02 Septembrie 2008

        Autorităţile de la Sofia au decis să majoreze până la sfârşitul lui 2008 ajutoarele sociale, graţie excedentului bugetar estimat la 6 miliarde de leva, respectiv 3 miliarde de euro. O parte din bani va ajunge la educaţie şi sănătate.

        http://www.tmctv.ro/articol_47592/guvernul_bulgar_va_aloca_bani_din_excedentul_bugetar_educatiei_si_sanatatii.html
      • +1 (3 voturi)    
        ***Ce-a facut PNL cu 3 MILIARDE DE EURO in 2008 (Luni, 4 mai 2009, 20:13)

        NU PNL PLATRSTE - noi platim [anonim] i-a raspuns lui Alexandru C

        Fondul de dezvoltare 3 miliarde de euro

        *Traian Băsescu*: Pot să vă mai spun un lucru, înainte de întrebarea
        dumneavoastră... Ştiţi ce mi-aş dori foarte mult? Să dea Dumnezeu ca
        previziunile de înrăutăţire care au fost lansate zilele acestea şi vor
        fi oficializate în zilele următoare să nu se adeverească, iar noi banii
        ăştia pe care îi împrumutăm, dacă îi vom împrumuta, să putem să-i punem
        înapoi în fondul de dezvoltare, o parte, acel fond de 3,2 miliarde care
        în lunile octombrie şi noiembrie a fost pur şi simplu pulverizat, a fost
        transformat în bani electorali; fondul de dezvoltare avea bani din
        vânzarea BCR-ului şi era destinat lucrărilor de infrastructură. S-au
        dus. Aş vrea să refacem acel fond şi o parte, dacă va fi cazul, guvernul
        să-i pună în rezerva Băncii Naţionale şi doar când are nevoie să-şi ia
        de acolo, să consolideze şi creditul guvernamental, partea pentru
        guvern, să consolideze rezerva băncii.



        http://www.monitoring.ro/index.php?option=com_content&view=article&id=2031:qbiz-bazarq-11032009-invitat-traian-bsescu&catid=81:antena-3&Itemid=268
      • +1 (3 voturi)    
        Romania2008 INAINTE DE CRIZA (Luni, 4 mai 2009, 20:15)

        PROMISIUNI PNL PENTRU CRIZA [anonim] i-a raspuns lui Alexandru C

        ♦ Saracie 2008 vs. "cresterea salariilor si pensiilor"

        RL, 28 Februarie 2009

        Paradoxul Tariceanu: Salariile au crescut dar si saracia

        Datele aceluiasi INS arata ca rata saraciei (adica ponderea, in totalul populatiei, a persoanelor din gospodariile al caror venit disponibil pe adult-echivalent este inferior pragului saraciei) a crescut intre 2004 si 2007 (datele pentru 2008 nu sunt inca publicate) de la 17,9 la 18,5%.

        Cea mai accentuata crestere a acestei rate s-a inregistrat in randul persoanelor de 65 de ani si peste (de la 16,6 la 19,4%). Cu alte cuvinte, un batran din cinci traieste astazi sub pragul saraciei.

        http://www.romanialibera.ro/a147446c294997/paradoxul-tariceanu-salariile-au-crescut-dar-si-saracia.html

        ♦ Din 5 milioane de pensionari doar o treime – 1.700.000 are vechimea completa si varsta corespunzatoare pt. pensionare

        Frica politicienilor români de impopularitatea şomajului e o piesă în trei acte. În primul s-au deghizat şomerii în pensionari, până s-a ajuns ca o treime din populaţie să beneficieze de acest statut. Doar un pensionar din trei are vechime completă în muncă şi vârstă corespunzătoare pt. pensionare.

        ♦ Romania si Bulgaria : *cele mai sarace* si *MAI PROST GUVERNATE* tari din UE

        The Economist: Romania si Bulgaria sunt cele mai sarace state din UE

        Publicat: 2 Decembrie 2008 @ 00:41

        Romania si Bulgaria prezinta, in acest moment, cele mai mari riscuri economice din Uniunea Europeana, atrage atentia The Economist.

        Potrivit cotidianului britanic, Romania si Bulgaria sunt cele mai sarace si MAI SLAB GUVERNATE state din spatiul comunitar.
      • -1 (1 vot)    
        Iti voi raspunde eu... (Marţi, 5 mai 2009, 7:15)

        judex1 [anonim] i-a raspuns lui Alexandru C

        Cota unica de impozitare este creatia lui Videanu (deci , minti)
        Diminuarea CAS si impunerea altor impozite ascunse (iar minti)
        Cresterea investitiilor starine (cea mai mare minciuna). In primul trimestru al acestui an, in conditii de criza, incvestitiile starine au crescut cat cele cu care va laudati voi (asta face guvernul Boc).
        In privinta "cresterii locurilor de munca" esti de-a dreptul ridicol. Normal sa creasca locurile de munca la stat, cu clientela PNL si PSD, sau ai uitat?
        Cresterea nivelului de trai. Noroc ca ii calarea PSD ca altfel nu le mai ajungeau mainile sa fure.
        Care program anticriza? Nici macar americanii si nemtii nu au programe anticriza. Ce stii tu despre aceasta criza si tipicul ei? Nimeni nu poate avea un program coerent si pe termen mediu pentru combaterea acestei crize, asta este o gogorita pnlista.
        Hai, lasa vrajeala ca nu tine. De ce te deranjeaza ca vi se spune adevarul. Guvernuil Tariceanu a fost cel mai catastrofal guvern care, a lsat bugetul pe minus in conditii de criza si nu a fost instare sa concretizeze nici o investitie in conditii de cresrere ecinomica.
        • 0 (0 voturi)    
          Documenteaza-te (Marţi, 5 mai 2009, 10:52)

          Alexandru C [utilizator] i-a raspuns lui judex1

          mai baietica. Videanu nu e in stare de absolut nimic.

          Dupa ce te documentezi sa vi sa ne spui si noua ce partid a introdus cota unica de impozitare in programul aliantei DA, PD sau PNL.

          Spor la documentare.
          • -1 (1 vot)    
            Misiunea ta este evidenta. (Marţi, 5 mai 2009, 12:31)

            judex1 [anonim] i-a raspuns lui Alexandru C

            Habar nu ai de nimic, spui numai minciuni. Apropo, iti da Patriciu si spor de rusine? Asa...ca la gunoieri?
  • +2 (28 voturi)    
    Excelenta alocutiune a presedintelui! (Luni, 4 mai 2009, 16:43)

    Impotriva prostiei din tara [utilizator]

    Traian Basescu este singurul om politic care isi asuma responsabilitatea unei erori, e adevarat creata de guvernul liberal, care a mintit tot mandatul.O exceptie acest discurs!
    • +2 (22 voturi)    
      Excelent pe dracu! (Luni, 4 mai 2009, 16:50)

      Marcela [anonim] i-a raspuns lui Impotriva prostiei din tara

      bărbile pe care le dă băsescu şi guvernu lu peste ne costa pe toti cei născuti şi va costa si generatiile viitoare.
      o exceptie de presedinte, merita sa ajunga la cosul de gunoi al istoriei!
      • +7 (19 voturi)    
        Nu ne costa cat ne-a costat PNL-ul (Luni, 4 mai 2009, 17:08)

        NU PNL PLATESTE - noi platim [anonim] i-a raspuns lui Marcela

        PNL a furat insula Serpilor si a facut deficitul bugetar pe vreme de crestere economica - ca sa-l platim NOI ACUM PE CRIZA
        • -5 (9 voturi)    
          Insula e la locul ei - in Ucraina (Luni, 4 mai 2009, 19:22)

          Dan [anonim] i-a raspuns lui NU PNL PLATESTE - noi platim

          Stai jos. Patru!
          • -1 (5 voturi)    
            Si PETROLUL e la PATRICIU (Luni, 4 mai 2009, 20:12)

            NU PNL PLATESTE - noi platim [anonim] i-a raspuns lui Dan

            Stai jos, IQ -5 !
            • -1 (3 voturi)    
              Se numeste Q5 si e Audi (Luni, 4 mai 2009, 21:34)

              Dan [anonim] i-a raspuns lui NU PNL PLATESTE - noi platim

              Iar petrolul lui Patricu se cheama benzina si e in rezervor.

              Ia-o usor ca Base a renuntat deja. Nu stiu tu de ce te mai stresezi. Nu te-a anuntat nimeni ca nu mai candideaza? Atat de izolati sunteti la voi in pivnita?

              Nttt. :)
              • -3 (3 voturi)    
                tariceanu sterge-i cizmele lui Iliescu si taci (Luni, 4 mai 2009, 21:54)

                CE-A IMPIEDICAT PNL SA VINA LA GUVERNARE IN 2009 ? [anonim] i-a raspuns lui Dan

                nu-ti mai da cu parerea ca spui prostii
                • -1 (3 voturi)    
                  pumnul in gura nu-l puneau decat comunistii (Luni, 4 mai 2009, 22:22)

                  Dan [anonim] i-a raspuns lui CE-A IMPIEDICAT PNL SA VINA LA GUVERNARE IN 2009 ?

                  o sa ajung la concluzia ca pdl e mai rau decat psd
                  v-ati compromis iremediabil
                  boc - un guvern mic de tot
                  la alegerile viitoare veti deveni istorie

                  si cu parerea o sa-mi dau cat vreau eu si cat mai lasati netul liber
                  dupa ce o sa bagati din nou cenzura, o sa vin cu stampila, la vot

                  dupa ce o sa masluiti voturile, o sa ies in strada

                  nu mor caii cand vor jigodiile
                  • -2 (2 voturi)    
                    insulti (Luni, 4 mai 2009, 22:49)

                    bordel [anonim] i-a raspuns lui Dan

                    si spui prostii si nu sunt eu acela care sa te poata opri

                    cheama-ti un bordel pt. asta :)

                    sau spune lumii luvrur inteligente, de ex. de ce nu si-a tinut PNL PROMISIUNILE din campanie, daca toata lumea vroia sa faca guvern cu PNL.
    • -1 (13 voturi)    
      base si alocutiunea nefericirii lui (Luni, 4 mai 2009, 16:54)

      iuliu [anonim] i-a raspuns lui Impotriva prostiei din tara

      Demisia!

      Erorile se platesc. Plateste !
      Fiecare din noi cum greseste este ars! politia, justitia, asta face! Liberalii au platit ca au spus ca nu se poate. si pe mana cui am ajuns ? a ciudatului !
      Suntem un stat al egalilor? Daca suntem sa si dea demisia!
      Dar cum e un paranoid, a prevazut si sara si hopul asta!
      Mi-e scarba de tine Popey, mi e mila de sclavii care te sustin!
    • -2 (10 voturi)    
      Si eu imi asum rapunderea... (Luni, 4 mai 2009, 16:55)

      un roman [utilizator] i-a raspuns lui Impotriva prostiei din tara

      ...in locul parintilor tai pentru nivelul tau.
      Vorbe, dar atat, nimic mai mult.
    • 0 (8 voturi)    
      Da, MarianEugen.... (Luni, 4 mai 2009, 17:20)

      judex1 [anonim] i-a raspuns lui Impotriva prostiei din tara

      este pentru prima data dupa 1990 cand vad o asemenea atitudine la un politician roman. Bravo presedintelui!
      • -2 (4 voturi)    
        Vorbe goale... (Luni, 4 mai 2009, 19:26)

        bgd [utilizator] i-a raspuns lui judex1

        Tu intelegi ce inseamna asumarea raspunderii pt o greseala imensa? Sau te faci ca nu stii? Atata timp cat doar vorbeste...nu ma incalzeste cu nimic pe mine...La fel a condamnat si comunismul...VORBE GOALE !!! Cand cineva greseste intr-o companie si isi asuma raspunderea..este automat penalizat. Pt pacaleala care a servito PDL si Basescu populatiei, penalizarea consta in demisia Presedintelui si a Guvernului ales fraudulos.
        • 0 (2 voturi)    
          Voi, PNL-ul,..... (Luni, 4 mai 2009, 21:47)

          judex1 [anonim] i-a raspuns lui bgd

          desi ati intrat cu greu in parlament cumparand voturi cu banii pentru pensiile si salariile profesorilor, acum ati vrea sa veniti la guvernare pe usa din dos? La munca, nu la intins mana!
  • +4 (18 voturi)    
    Domnule Presedinte (Luni, 4 mai 2009, 16:46)

    worker [anonim]

    Cum aveti de gind sa platiti pentru eroarea dumneavoastra?
  • +2 (26 voturi)    
    PROMISIUNI PNL PENTRU CRIZA: 2008 (Luni, 4 mai 2009, 16:47)

    PROMISIUNI PNL [anonim]

    - dublarea salariilor si pensiilor, crestere economica de 7% si Romania a 7-a putere ec. in Europa

    Putea sa le indeplineasca facand guvern cu PDL,
    Putea sa le indeplineasca facand guvern cu PSD.
    Dar si-a pus palma-n fund si-a fugit, PENTRU CA E CRIZA

    Dupa 2 alegeri, 2004 si 2008, se poate spune ca PNL a implinit numai PROMISIUNILE pe care le-a ascuns de electorat: readucerea PSD la putere, vanzarea insulei Serpilor pe cea mai mare Criza Economica Mondiala si DEFICIT BUGETAR din crestere economica.

    Nu mai asteptati nimic de la PNL
    Ca primiti numai ce n-ati asteptat niciodata
    • +3 (17 voturi)    
      unu (Luni, 4 mai 2009, 16:54)

      unu [anonim] i-a raspuns lui PROMISIUNI PNL

      mai usurel acolo, la subsol, ca se aude de la o posta.
      eu cred ca le ai deja scrise si salvate in computer ca altfel nu ai avea cum ca se scrii atat de repede. ha,ha , papagalilor.
      • +6 (14 voturi)    
        Ti-e frica puisor? NU.... (Luni, 4 mai 2009, 17:20)

        PROMISIUNI PNL PENTRU CRIZA [anonim] i-a raspuns lui unu

        Ai acelasi tupeu ca si atunci cand erai la putere si furai PETROLUL si BANII NOSTRI

        Stii ca poti fura nepedepsit din nou
        • -1 (1 vot)    
          Mie mi se pare ca tie ti-e frica (Luni, 4 mai 2009, 21:38)

          Doru [anonim] i-a raspuns lui PROMISIUNI PNL PENTRU CRIZA

          Ti-am urmarit o buna parte din comentarii. (Multe se repetau.) Mie mi s-a parut ca tocmai vorbele tale febrile denotau o mare teama de viitor si de mai ales de viitorul PDL-ului la guvernare. Senzatia mea e ca Basescu v-a lasat deja din brate. Asa e? Asa simti si tu?

          Doamne-ajuta!

          PS Cat timp ai pierdut azi pe site? De la ora 4 incoace? Ai fost pana la toaleta macar? Nu chinui prostata, nu merita Basescu atata efort.
          • 0 (0 voturi)    
            I loved it too (Luni, 4 mai 2009, 21:56)

            PROMISIUNI PNL PENTRU CRIZA [anonim] i-a raspuns lui Doru

            imi place sa dau "senzatii" :)))))
    • +2 (12 voturi)    
      Prostituatele iti ascund comentariile.... (Luni, 4 mai 2009, 17:23)

      judex1 [anonim] i-a raspuns lui PROMISIUNI PNL

      Fug de adevar ca vampirii e lumina!
      Traian Basescu nu imi este nici neam si nici nu ma dau in vant dupa el. Dar, cu cat va fi atacat mai mult de hoti si tradatori, cu atat mai mult ma simt obligat sa-l apar. Este primul presedinte, dupa 1990, care si-a inteles menirea si nevoia de a actiona pentru transformarea in bine a tarii sale, pentru ca romanii se se simta, din nou, demni in tara lor si sa traiasca mai bine si mai civilizat. A facut cat a putut si, mai ales, cat a fost lasat sa faca. Cu bunele si relele sale, ca om si presedinte, ne-a facut sa ne simtim din nou romani in tara noastra, Romania. Predecesorii sai, niste trecatori efemeri pe la Cotroceni, au dezamagit si au tinut tara in blocaj. Traian Basescu a condamnat oficial comunismul in parlamentul Romaniei, a trimis dosarele de securitate la CNSAS, a stopat jaful national, actioneaza pentru revizuirea Constitutiei si legilor strambe facute pentru apararare hotiei si coruptiei. Ce a primit in schimb? Mania, atacurile furibunde si necontenite ale hotilor nationali si naimitilor acestora din mass media dominata de ei, incercarea de suspendare, ascunderea legii lustratiei si blocarea ei de catre un liberal, dezinformare si manipulare fara incetare. A inceput campania pentru pentru prezidentiale. Pazea ! Echipele de latrai si naimiti, platiti cu banii furati de la noi au inceput deja sa-si imprastie mizeria si mirosurile pestilentiale. Prostitutatele pestilor Patriciu, Nastase, Vanghelie si Vantu au trecut la produs. Din pacate pentru ei si patronii/pestii lor, risipesc banii degeaba. Cel care va decide in final este poporul roman, iar poporul roman nu mai poate fi pacalit.
      • -3 (7 voturi)    
        Cu cat va platesc astia mai? (Luni, 4 mai 2009, 19:28)

        bgd [utilizator] i-a raspuns lui judex1

        Ca m-as baga si eu daca e convenabil...
        • -1 (3 voturi)    
          Eu nu sunt prostituata.... (Marţi, 5 mai 2009, 8:48)

          judex1 [anonim] i-a raspuns lui bgd

          si nu sunt trimis de pestii Patriciu, Voiculescu si Vantu la produs pe forum-uri. Poate constati, daca ai discernamant si independenta in exprimarea ideilor (ceea ce nu pare), mare diferenta intre continutul comentariilor mele si ale voastre, prostituatele jefuitorilor nationali si tradatorilor de tara. Apropo, primesti spor de rusine, asa ca gunoierii?
          • 0 (0 voturi)    
            Asta asa ca sa nu ma mai insulti a doua oara... (Marţi, 5 mai 2009, 11:01)

            bgd [utilizator] i-a raspuns lui judex1

            N-am nici o treaba cu PNL-ul..sau PSD-ul..sau PDL-ul. Cat despre comentariile tale...de mult n-am mai vazut unul nou. Sunt aceleasi de multa vreme....propaganda adica. Care e interesul tau? Mai vezi vreun alt utilizator pe forum in afara de tine si colegul cu "PROMISIUNILE PNL" care face propaganda? Atat stiti voi sa faceti. Stilul comunist. De asta o sa ma bucur cand va pierde Basescu alegerile (acum sau peste 5 ani), pt ca va disparea comunismul in sfarsit. Sunt sigur ca omul asta are si intentii bune...insa felul in care se comporta si face "politica" ma dezgusta. Nu merita sa fie Presedinte.
            • 0 (0 voturi)    
              Cu cat veti balacari mai mult... (Marţi, 5 mai 2009, 14:14)

              judex1 [anonim] i-a raspuns lui bgd

              pe Basescu, singurul presedinte roman care merita tot respectul, cu atat va voi raspunde mai dur. Si, daca veti continua sa ma "cenzurati" ascunzandu-mi comentariile, voi incepe sa va spamez. Vreti razboi, va voi da razboi?
              • 0 (0 voturi)    
                Merita respectul tau..nu al meu. (Marţi, 5 mai 2009, 23:45)

                bgd [utilizator] i-a raspuns lui judex1

                Eu nu te-am jignit...si nu ti-am dat nici un minus. Asta probabil fac baietii platiti de PNL sau PSD. Daca ne apucam sa ne injuram pe aici nu se mai ajunge la nimic.
  • +4 (18 voturi)    
    Cand ai marit bugetul Prsedentiei (Luni, 4 mai 2009, 16:47)

    un roman [utilizator]

    Cunosteai situatia?! Nu de alta dar nu a fost demult.
    Sau daca iei tu bani nu conteaza?

    Cand ai cerut infiintarea unui nou minister pentru Nutzi cunosteai situatia?

    Si cam cat de lungi sunt 5 minute dupa ceasul matale?

    Pa! Nu te mai voteaza decat tiganii lui Nastase de acu incolo + treapdusii pedelici.
  • +6 (16 voturi)    
    MINCIUNI! (Luni, 4 mai 2009, 16:49)

    maxpayne [anonim]

    Dle. Presedinte, dv. ati spus in oct. 2008, atunci cand ati promulgat legea cresterii salariilor profesorilor: "Ideea că nu sunt bani nu este o realitate. Bugetul poate fi aşezat pe priorităţi. Este doar o chestiune de voinţă dacă vrei să asiguri majorarea salariilor profesorilor. Din bugetul de 6% se poate asigura plata salariilor mărite până în data de 31 decembrie [...] Banii care se dau profesorilor nu sunt banii cu care s-ar face miile de km de autostrăzi. Avem bani de la Uniunea Europeană pe care nu-i utilizăm"
    Astazi ne spuneti ca "la ora la care legea a fost votata, nu se cunostea situatia economica dificila pe care avea sa o aduca criza economica" - dar din octombrie pana astazi, cand v-ati dat seama (de altfel mult prea tarziu pentru un presedinte) de realitate, s-a platit vreun salariu majorat?? Si pe urma, nu tot Dv. ati negat vehement criza economica, tot in toamna anului trecut?!
    Altceva decat sa mintiti, mai stiti???
    • -2 (10 voturi)    
      corec - un mincinos, premeditat (Luni, 4 mai 2009, 17:10)

      AlexMohora [utilizator] i-a raspuns lui maxpayne

      Da, a mintit in multe randuri.

      La Base este si mai grav pentru ca el a fost votat pt. ca s-a crezut ca e altfel decat ceilalti.

      S-a dovedit insa ca e un mincinos si un excroc. Un om fara onoare.

      Rog pe cei platiti sau pasionati in a scrie pro sau contra base sa se abtina - sunt evidente optiunile lor.
    • +2 (14 voturi)    
      da,stie sa recunoasca cand a gresit (Luni, 4 mai 2009, 17:26)

      cucu [anonim] i-a raspuns lui maxpayne

      in rest ,la nen-tu geoana sau crin obama n-ai sa vezi asa ceva: ei nu gresesc niciodata, ei doar dau din gura.

      parlamentul este mult mai vinovat decat presedintele pentru aceasta lege ( el doar a promulgat-o,dar parlamentul a propus-o): ai vazut ca parlamentul sa-si ceara scuze??

      ca de obicei doar base a avut cohones,restul,varza.
      • -4 (10 voturi)    
        Una e sa gresesti alta e sa minti! (Luni, 4 mai 2009, 18:04)

        AlexMohora [utilizator] i-a raspuns lui cucu

        Una e sa greseti alta e sa minti. Minciuna e un act deliberat facut pentru a obtine niste foloase dubioase sau a scapa de anumite sanctiuni. Cei care mint se numesc excroci, şarlatani etc

        Si ce lagatura are geaona si restul cu asta - faptul că ăia sunt şi mai mincinoşi ca el îi justifică lui comportamentul. Subiectul e altul: si anume faptul ca basescu vine acum si incearca sa ne prosteasca din nou.

        Cand cineva este laudat public pentru munca ta si pe urma vine si-ti multumeste ca l-ai ajutat nu se numeste ca e recunoscator ci ca e lichea.

        Cam asta e si cu Basescu. Uiti ce spunea asta toamnă? De ce celelate legi trebuie respectate si asta cu plus fix 50% nu? De ce nu se abrogă atunci?
        • +6 (10 voturi)    
          Nu te prosteste puisor, CI ITI PLATESTE SALARIU (Luni, 4 mai 2009, 18:26)

          noi platim [anonim] i-a raspuns lui AlexMohora

          sa scrii minciuni pe forumuri pe banii nostri

          daca te prostea cineva

          atunci psd si pdl n-ar fi platit salariile si pensiile

          votate in 2008
    • -2 (8 voturi)    
      mama cati prosti avem (Luni, 4 mai 2009, 18:14)

      scarbitul de serviciu [anonim] i-a raspuns lui maxpayne

      Pentru cei care sariti numai cu gura : voi de cate ori ati avut curajul sa recunoasteti greselile??? NICIODATA! dupa comportament ori sunteti platiti de diferite partide ori aveti creierul mic, ori traiti intr-un alt univers. In oct 2008 era o situatie economica buna, multi dintre voi radeati de cei care spuneau ca in RO va ajunge criza in primavara, va credeti specialisti dar nu sunteti capabili sa va recunoasteti limitele. daca tot sunteti asa specialisti de ce nu dati voi solutii la aceasta criza?? este greu, din gura este totul mult mai usor! de ce nu intrati in politica? nu aveti curaj sau nu aveti ce sa spuneti ? nu aveti incredere in partidle actuale infiintati voi un partid nou! credibil si plin numai cu oameni cinstiti! care se baga??? nu mai umpleti paginile pe forumuri ca sunteti penibili daca credeti ca aveti ceva de spus intrati in politica, este liber!
  • +6 (22 voturi)    
    PROMISIUNILE pe care NU NI LE-A FACUT PNL (Luni, 4 mai 2009, 16:51)

    NU PNL PLATESTE - noi platim [anonim]

    Dar le-a indeplinit fara sa ne ceara vreo parere, pentru ca NOI PLATIM:

    Comisarul Joaquin Almunia anunta ca va fi declansata procedura de deficit excesiv pentru Romani, pentru 2008

    de Anne-Marie Blajan HotNews.ro
    Luni, 4 mai 2009, 13:07 Economie | Finanţe & Bănci

    Comisarul pentru afaceri monetare Joaquin Almunia a anuntat luni ca va fi declansata procedura de deficit excesiv pentru Romania, pentru depasirea limitei de 3% a deficitului bugetar in 2008. Acesta a avut o valoare de 5,4%. Daca nu ar lua masuri de remediere a situatiei, Romania ar fi pasibila sa plateasca maximum 0,5% din PIB ca amenda.
  • +4 (16 voturi)    
    dar IMM-urile (Luni, 4 mai 2009, 16:52)

    Georgica [anonim]

    Dar dezastrul micilor IMM-uri cand il vei asuma ?
    Anul trecut promiteati cate in luna si-n soare. Sau era campanie electorala ?
    • -1 (11 voturi)    
      care dezastru? (Luni, 4 mai 2009, 17:23)

      cucu [anonim] i-a raspuns lui Georgica

      daca nu poti sa platesti 600-700 ron pe luna inseamna ca nu esti afacerist ci esti varza; mai bine te angajezi atunci portar de nnoapte,castigi mai mult.

      pentru firmele startup,primul an nu se plateste impozit; daca dupa 1 an de zile,nu esti in stare sa scoti 600 de ron pe luna din firma,du-te vere la culcare,lasa pe altii sa faca afaceri.

      va plangeti ca niste babe pentru ca veti fi obligati sa platiti o suma ridicola: ce "afaceristi" mari sunteti bre!
      • 0 (8 voturi)    
        La fel şi tu... (Luni, 4 mai 2009, 18:07)

        AlexMohora [utilizator] i-a raspuns lui cucu

        Tu de ce nu plăteşti 500E pe an indiferent dacă ai salariu sau nu?

        Ce fel de puturos eşti dacă nu poţi nici măcar atât să dai la capul mafiei - mai bine să mori, nu eşti util.
  • +2 (20 voturi)    
    De unde!? (Luni, 4 mai 2009, 16:53)

    Gimmy [anonim]

    De unde vreti mai, bani, daca nu sunt!??

    Am mai spus-o: e adevarat, aveti salarii de toata jena, ca si atitudinea voastra la catedra, ne mulgeti la meditatii de ne sar capacele (dar iarasi, e vina noastra pentru ca n-am fost suficienti de destepti sa facem bani gramada sa ne trimitem copiii la scoli de afara) si mai aveti dreptate si cu legea asta promulgata si care ar trebui aplicata!

    Dar de unde sa luam banii astia, mai tovarasi profesori? DE UNDEE??? Si asa platesc la impozite de m-am tampit de cap, ca nu mai stiu cum sa fac sa tin lucrurile pe linia de plutire.. si totusi, si voi si judecatorii aveti aceeasi atitudine: va doare in c...! Si toate astea pe spinarea banului public!

    Pai ce-ar fi sa ma doara si pe mine in cot si sa nu mai platesc impozite? Sa inchid firma, sa-mi pun coada pe spinare si sa va las dracului sa va luati salariile in mere si castraveti! Si sa facem toti asa, sa vedem, e bine!??
    • +4 (22 voturi)    
      S-aduca PNL banii pe care i-a furat cu DEFICITUL (Luni, 4 mai 2009, 17:01)

      RESPONSABILITATEA dupa Guvernare [anonim] i-a raspuns lui Gimmy

      de ce sa platim mereu tot noi, populatia - iar ei se duc in opozitie cu conturile pline?


      comisarul joaquin almunia anunta ca va fi declansata procedura de deficit excesiv pentru romani, pentru 2008

      de anne-marie blajan hotnews.ro
      luni, 4 mai 2009, 13:07 economie | finanţe & bănci
    • +11 (11 voturi)    
      De la judecatori, politsti, functionari (Luni, 4 mai 2009, 17:06)

      Dan [anonim] i-a raspuns lui Gimmy

      De la parlamentari, ministri, primari si functionarii lor. De la judecatori si politisti. De la vamesi. De la inspectorii fiscului. De la popi. Toti ar trebui rariti si platiti in acord cu valoarea sociala a muncii lor.

      Uite unde a ajuns tara asta fara educatie. Si incotro se duce: tot mai jos.

      Am si eu copilul la scoala. Nu stiu ce-o sa fac maine cu el. Dar dezechilibrele din sistemul de salarii al bugetarilor e strigator la cer.
  • +4 (12 voturi)    
    Mda... (Luni, 4 mai 2009, 17:00)

    Ghita [anonim]

    se pare ca nu doar "cateva" persoane fac parte din celula PSD-ista de a recunoscut-o Mitrea, ci in ultimul timp s-au facut alte zeci de angajari acolo ... mai ceva ca guvernul lui Tariceanu.

    Basescu nu trebuia sa iasa cu discursul asta. El a promulgat (fiind obligat sa faca asta) o lege votata de Parlament, lege votata in unanimitate de catre PD-lei, PSD-ei, PNL-ei, PRM-ei si de restul independentilor: profesori, popi, muzicanti si cantareti, oameni de cultura cu pampers.

    In concluzie: problema a aparut din cauza Parlamentului, iar problema Parlamentului a aparut ca suntem o tara de retarzi.
  • +3 (19 voturi)    
    PROMISIUNEA PNL despre Steling: (Luni, 4 mai 2009, 17:03)

    PROMISIUNI PNL PENTRU CRIZA [anonim]

    Dragi romani,

    Va vom fura si ce-a mai ramas din petrolul si gazele romanesti iar insula Serpilor o vom vinde chiar inainte s-apucati s-o castigati!

    Ha ha ha ha ha ha
  • +11 (15 voturi)    
    Sa-ti asumi responsabilitatea.... (Luni, 4 mai 2009, 17:04)

    martianu [anonim]

    E ceva ce alti oameni politici de nivel inalt n-au facut in viata lor.
    • +6 (14 voturi)    
      NU, E INUTIL ASA (Luni, 4 mai 2009, 17:18)

      noi platim [anonim] i-a raspuns lui martianu

      corect este ca toti sa-si asume responsabilitatea - sau niciunul sa nu-si asume nicio responsabilitate

      cand pnl poate sa faca cu petrolul si bugetul tarii orice vrea el sub acoperirea presei,
      pentru ca nu pnl, nici guvernul actual ci noi populatia sa platim in locul pnl,

      atunci e inutil daca doar un singur om isi asuma o responsabilitate.
    • -2 (8 voturi)    
      Vax (Luni, 4 mai 2009, 18:08)

      un roman [utilizator] i-a raspuns lui martianu

      Ce valoreaza vorbele goale?!
      Vrem fapte nu vorbe!

      Demisia presedinteului si/sau a guvernului, asta este singura solutie.

      Ori demitea guvernul pe motiv de incompetenta, ori daca accepta ca au mintit cu totii atunci nu are decat sa plece cu ei.

      Sa vedem acum cata verticalitate are marinarul!
      • +8 (14 voturi)    
        sa demisioneze ei ca sa vina PNL sa-si tina (Luni, 4 mai 2009, 18:29)

        PROMISIUNI PNL PENTRU CRIZA [anonim] i-a raspuns lui un roman

        PROMISIUNILE DIN 2008

        • Pensie medie de 350 de euro în anul 2012

        Trebuie să îi răsplătim pe pensionari pentru ceea ce au oferit ei României. Îi răsplătim pentru munca lor, pentru contribuţia pe care şi-au adus-o la ceea ce este astăzi România.
        Iată de ce, ne-am propus ca pensiile să crească în concordanţă cu majorarea salariilor. Vrem ca, în anul 2012, pensia medie să ajungă la peste 350 de euro.
        PNL va continua reforma şi modernizarea sistemului de pensii, atât a celui public cât şi a celui privat.
        Vom stabili o nouă modalitate de calcul a pensiilor, prin acordarea unui număr suplimentar de puncte unor anumite categorii de locuri de muncă (grupa I şi II).
      • +1 (5 voturi)    
        Esti culmea... (Luni, 4 mai 2009, 20:10)

        martianu [anonim] i-a raspuns lui un roman

        Sa demisioneze presedintele pentru greseala guvernului Tariceanu? Basescu a atras atentia atunci si a ezitat sa promulge legea... insa cum ar fi fost daca la vremea aceea, (asta fiind inainte sa inceapa criza) Basescu ar fi refuzat... ia explica tu?
  • +8 (18 voturi)    
    Pentru d-ul Basescu (Luni, 4 mai 2009, 17:06)

    Andrei [anonim]

    Domnule Basescu, nu cred ca cititi postarile cititorilor HotNews. Dar trebuie sa va zic ceva legat de ce a-ti declarat dumneavoastra (citat din articol: "Puterea judecatoreasca si-a atribuit o prerogativa pe care nu o are: aceea de a aloca resursele de la buget, care apartine puterii executive. Practic, puterea judecatoreasca s-a substituit Guvernului, fara sa aiba aceste prerogative") Din acesta fraza inteleg ca numai Guvernul are puterea de a aloca resurse si de a stabilii salarii - ceea ce mi se pare foarte corect. Intrebarea mea este de ce Parlamentul, pe baza caror prerogative, da legi in care se fixeaza salarii? Ce cauta Parlamentul in stabilirea unor salraii? Parlamentul voteaza bugetul de stat in care trebuie sa fie prinse toate alocarile de resurse. Adica Ministerul invatamantului ia xxx.xxx RON cu care face atat la % investitii, atat la % la fondul de salarii - si atat. Cum cheltuie Ministerul Invatamantului acei banii - raspunde in fata Parlamentului prin pierderea increderii - daca e cazul. Faptul ca politicul s-a amestecat intr-o problema unde nu ii fierbea oala se vede azi prin problemele pe care le avem.
    Mai vreau sa va spun imensa dezamagire pe care am avut-o in ziua in care a-ti promulgat acea lege - desi stiati foarte bine ca nu sunt resurse. Ati sperat sa dati in Tariceanu dar acesta a reusit sa se eschiveze si pana la urma ati lovit in oamenii dumneavoastra. Macar daca in declaratia pe care a-ti facut-o dupa promulgarea legii ati fi zis ca nu aveti ce face, fiind o lege aprobata de Parlament - poate va intelegeam.

    Inca ceva: la urmatoarea greseala pierdeti votul meu devinitiv (asta ca sa intelegeti ca pana acum v-am votat si inca v-as mai vota - DAR NU MAI GRESITI!)
    • -4 (12 voturi)    
      Pentru ca (Luni, 4 mai 2009, 17:17)

      Gimmy [anonim] i-a raspuns lui Andrei

      Parlamentul e putere legislativa, tovarase Andrei, de aia da legi! Ce e anormal e ca guvernul (putere executiva) da legi (OUG-uri) cu nemiluita...
      Priceput!?

      Un sfat: pune mana si mai citeste si altceva in afara de Gazeta Sporturilor, daca tot vrei sa votezi cu capul.. si daca nu pricepi, intreaba!
    • -3 (5 voturi)    
      AOLEU (Luni, 4 mai 2009, 20:26)

      mircea c [anonim] i-a raspuns lui Andrei

      sper sa te trezesti intr-o buna zi!!!
      mai bine te castrezi pe tine decat sa l mai votezi pe acest capitan!!!
  • +1 (17 voturi)    
    Un adevarat presedinte... (Luni, 4 mai 2009, 17:08)

    judex1 [anonim]

    Nu stiu daca Traian Basescu va mai candida si daca voi merge sa-l votez din nou, dar, sa ma duc la vot pentru a-l inlocui pe Basescu cu Geoana, Antonescu, Duda, Oprescu, Tiriac, sau alte nume vehiculate de hoti si tradatori, inseamna sa ma prostituez. Toti jefuitorii nationali, coruptii, tradatorii si goarnele lor nu mai prididesc sa-l decredibilizeze pe presedinte, sa-l prezinte ca pe un “derbedeu”, comunist, securist, etc. Nimic mai fals. Asta este tot ce pot da mintile lor de hoti, corupti, naimiti si slugi prea supuse ale tradatorilor si jefuitorilor Romaniei. Presedintele Basescu este primul presedinte roman care, dupa 1990, si-a asumat respunderea de a actiona pentru reformarea tarii sale, pentru a o moderniza si civiliza, pentru ca romanii se se simta din nou demni in tara lor si sa traiasca mai bine. A dovedit, in permanenta, responsabilitate si facut tot ce a tinut de el si i-a permis Constitutia. “Haituit” in permanenta, chiar cu o incercarea de “suspendare” anticonstitutionala si nedreapta. Cu bunele si relele sale, ca om si presedinte, s-a dovedit, in primul rand, un patriot care ne-a facut sa ne simtim din nou romani in tara noastra, Romania. Predecesorii sai, niste trecatori efemeri pe la Cotroceni, au dezamagit, nefiind capabili sa aduca ceva bun romanilor. Traian Basescu a condamnat oficial comunismul in parlament, a trimis dosarele de securitate la CNSAS, a stopat, cat a putut, hotia nationala, actioneaza pentru revizuirea Constitutiei si schimbarea legilor facute pentru aparararea hotiei si coruptiei. Ce nu pot pricepe insa acesti “complotisti”, pentru ca au mintea setata doar pe hotie si tradare, incapabili de sentimente si trairi autentice si cinstite, este ca romanii il iubesc pe Basescu si il vor considera intotdeauna adevaratul lor presedinte de dupa 1990.
    • -1 (7 voturi)    
      Ma dezamagesti, tovarase judex1 (Luni, 4 mai 2009, 20:53)

      taranistu [anonim] i-a raspuns lui judex1

      Chiar nici un cuvant despre Patriciu? Petrol ioc? Ce e cu tine, ce s-a intamplat? Tu nu vezi ca gripa porcina a adus-o Rompetrolu?
      PS: Luand lucrurile in serios: ce-ai vrut sa spui afirmand ca "ceilalti locatari de la Cotroceni au fost efemeri?" Se pregateste ceva vesnic pentru mult iubitul tau conducator si noi nu stim?
      • 0 (6 voturi)    
        Voi, taranistii, faceti glume proaste... (Luni, 4 mai 2009, 21:49)

        judex1 [anonim] i-a raspuns lui taranistu

        De aceea nu mai pupati parlamentul decat absorbiti de PDL. Uite cine va va conduce:
        Nu stiu daca Traian Basescu va mai candida si daca voi merge sa-l votez din nou, dar, sa ma duc la vot pentru a-l inlocui pe Basescu cu Geoana, Antonescu, Duda, Oprescu, Tiriac, sau alte nume vehiculate de hoti si tradatori, inseamna sa ma prostituez. Toti jefuitorii nationali, coruptii, tradatorii si goarnele lor nu mai prididesc sa-l decredibilizeze pe presedinte, sa-l prezinte ca pe un “derbedeu”, comunist, securist, etc. Nimic mai fals. Asta este tot ce pot da mintile lor de hoti, corupti, naimiti si slugi prea supuse ale tradatorilor si jefuitorilor Romaniei. Presedintele Basescu este primul presedinte roman care, dupa 1990, si-a asumat respunderea de a actiona pentru reformarea tarii sale, pentru a o moderniza si civiliza, pentru ca romanii se se simta din nou demni in tara lor si sa traiasca mai bine. A dovedit, in permanenta, responsabilitate si facut tot ce a tinut de el si i-a permis Constitutia. “Haituit” in permanenta, chiar cu o incercarea de “suspendare” anticonstitutionala si nedreapta. Cu bunele si relele sale, ca om si presedinte, s-a dovedit, in primul rand, un patriot care ne-a facut sa ne simtim din nou romani in tara noastra, Romania. Predecesorii sai, niste trecatori efemeri pe la Cotroceni, au dezamagit, nefiind capabili sa aduca ceva bun romanilor. Traian Basescu a condamnat oficial comunismul in parlament, a trimis dosarele de securitate la CNSAS, a stopat, cat a putut, hotia nationala, actioneaza pentru revizuirea Constitutiei si schimbarea legilor facute pentru aparararea hotiei si coruptiei. Ce nu pot pricepe insa acesti “complotisti”, pentru ca au mintea setata doar pe hotie si tradare, incapabili de sentimente si trairi autentice si cinstite, este ca romanii il iubesc pe Basescu si il vor considera intotdeauna adevaratul lor presedinte de dupa 1990.
        • 0 (8 voturi)    
          dezamagire dupa dezamagire (Luni, 4 mai 2009, 22:52)

          taranistu [anonim] i-a raspuns lui judex1

          Pai, asta ai scris mai sus, tinere vlastar portocaliu, apropos, ce culoare de deranj intestinal e asta, portocaliu? Stii ce reprezinta? Nu? Nici o problema, informeaza-te!
          Problema nu e ca nu pupa taranistii Parlamentul, problema e ca voi, activistii de serviciu ai PDL vedeti ca si caii, daca nu stii cum vad caii, nici o problema, informeaza-te! PDL incepe sa o incaseze, exista o justa masura in istorie, PNTCD a incasat-o pe nedrept (per ansamblu, sa nu exageram), PDL o s-o incaseze pe drept. Adica merita! Numai ca satisfactia mea e goala, pentru ca intre timp sufera tara, oamenii ei. Da, aia care au votat ca PNTCD-ul sa iasa din parlament. Asa neinstruiti cum sunt, imi pare rau de ei. Si de mine, si de fiecare roman
          • -2 (4 voturi)    
            Si mie imi pare rau de voi... (Marţi, 5 mai 2009, 7:19)

            judex1 [anonim] i-a raspuns lui taranistu

            ca ati compromis memoria Seniorului, impostorilor!
            • 0 (0 voturi)    
              nu ma absorbi cu forta, te rog (Marţi, 5 mai 2009, 17:29)

              taranistu [anonim] i-a raspuns lui judex1

              Am distrus memoria lui Coposu, am distrus tara, spui tu. Am ajuns rupti in doua la 1% din intentia de vot. Si-atunci de ce vreti voi musai sa ne absorbiti?Mai bine l-ati absorbi pe Marean V. ca el cu micii lui care este v-ar aduce mai multe procente si ne-ati lasa pe noi sa fim demni in continuare, atata cat ne sta in puteri.
    • 0 (2 voturi)    
      putinta (Marţi, 5 mai 2009, 8:57)

      Constantin [anonim] i-a raspuns lui judex1

      Una e sa vrei alta e sa poti. Nu neg ca actualul presedinte a avute si are intentii bune pentru tara noastra. Dar, se pare, ca nu are abilitattile necesare sa le puna in practica.
      • -2 (2 voturi)    
        Cu toata stima... (Marţi, 5 mai 2009, 9:44)

        judex1 [anonim] i-a raspuns lui Constantin

        rog indicati Dvs. pe altcineva mai bun in acest moment.
      • 0 (0 voturi)    
        Cu toata stima,..... (Marţi, 5 mai 2009, 14:10)

        judex1 [anonim] i-a raspuns lui Constantin

        rog indicati Dvs. pe altcineva mai bun in acest moment.
    • 0 (0 voturi)    
      caporal... (Marţi, 5 mai 2009, 14:59)

      Codruta N [utilizator] i-a raspuns lui judex1

      pe loc repaus! ti-ai indeplinit sarcina de serviciu pe azi... >:)

      Daca a reaparut judex pe forum, e clar! inseamna ca a inceput campania electorala...

      Care "romanii il iubesc pe Basescu"? Eu sunt romanca - si consider ca m-a inselat CRUNT dupa ce a ajuns presedinte (printre altele, si cu votul meu de fraiera) - eu SIGUR nu il "iubesc"!
      • 0 (0 voturi)    
        Hello, Codruta ! (Marţi, 5 mai 2009, 20:20)

        Alex [anonim] i-a raspuns lui Codruta N

        Spui ca l-ai votat pe Basescu si te-a inselat crunt ? Adica ar fi trecut de partea Mafiei impotriva careia a fost (si nu mai e)... Asa ca, inselata crunt fiind, ai decis sa intri in armata de tonomate care il injura la comanda pe Basescu. Adica exact armata Mafiei ! Bravo, Codruto ! Esti bulversata rau ! Sau, mai degraba, doar o mincinoasa. Sau mincinos. Ce importanta mai are...
  • +7 (17 voturi)    
    PROMISIUNI PNL SI PSD PENTRU CRIZA : (Luni, 4 mai 2009, 17:13)

    PROMISIUNI PSD-PNL PENTRU CRIZA [anonim]

    va vom captusi cu o presa politica, care sa detina 50% + 1 din piata,

    indiferent cine castiga alegerile

    ca sa faca numai politica noastra

    indiferent cine e la putere
  • -3 (11 voturi)    
    NESIMŢITUL! (Luni, 4 mai 2009, 17:14)

    horror [anonim]

    atât.
  • -2 (14 voturi)    
    DEMISIA!!! (Luni, 4 mai 2009, 17:29)

    Marian [anonim]

    Basescu sa-si dea demisia!!!!
    Daca isi asuma o prostie sa si-o asume pana la capat, adica sa-si dea demisia!!!!
  • +7 (21 voturi)    
    "PNL: Ne asumam eroarea de a fi vandut PETROLUL" (Luni, 4 mai 2009, 17:32)

    nu vom auzi niciodata asa ceva: [anonim]

    din insula serpilor tocmai cand romania intra in cea mai mare criza economica mondiala".


    ha ha ha!!! ati crezut?? tzeapa !
    nu veti auzi nicipodata asa ceva cat timp presa politica e toata la picioarele psd-pnl.
  • -2 (10 voturi)    
    Demisia (Luni, 4 mai 2009, 17:33)

    basecelonest [anonim]

    Daca intr-adevar este asa, adica isi asuma aceasta batjocura, atunci:
    - Demisia, demisia, demisia !!! cu Guvern cu tot !
  • +2 (6 voturi)    
    Criza ? (Luni, 4 mai 2009, 17:38)

    Motul. [anonim]

    azi furam,maine furam si de criza tot scapam !
  • -4 (12 voturi)    
    Asteptam demisia (Luni, 4 mai 2009, 17:50)

    cetateanu [anonim]

    A gresit, trebuie sa plateasca. Asteptam demisia, sau sa plateasca din buzunarul sau greseala
  • +3 (7 voturi)    
    si. (Luni, 4 mai 2009, 17:54)

    Wgvd [utilizator]

    si pe cine o sa votati daca nu va suparati? hmm? cel care o sa vina o sa va dea 50% majorari? cand tara s-a umplut de someri si in toate domeniile nu au bani de salarii? oare nu va este rusine profesori cu atatia ani de scoala care va lipsesc..
  • -3 (7 voturi)    
    despre cainta (Luni, 4 mai 2009, 18:36)

    Alexandru IANCU [anonim]

    O data, un om a facut o fapta rea altui om desi stia ca e rea si totusi a facut-o, iar dupa un timp acest om rau a avut nevoie de omul suparat pe el. Si atunci omul rau s-a dus la omul bun ca sa-si ceara scuze si i-a spus ca el nu mai poate trai cu povara ca cineva e suparat pe el asa ca ar vrea sa se impace.
    Atunci omul bun i-a spus: daca nu stiai ca poati trai cu povara de ce ai facut fapta rea?


    http://www.hotnews.ro/stiri-esential-4933813-update-presedintele-traian-basescu-anunta-ora-13-00-daca-promulga-legea-privind-cresterea-salariilor-profesorilor-50.htm
    • +5 (9 voturi)    
      CONSTITUTIA IL OBLIGA sa promulge orice lege (Luni, 4 mai 2009, 20:25)

      Sass [utilizator] i-a raspuns lui Alexandru IANCU

      dupa ce o respinge pe motive intemeiate de maxim 2 ori.
  • -2 (6 voturi)    
    ticalosii (Luni, 4 mai 2009, 19:06)

    octav_todi [anonim]

    mincinosi imputzitzi
  • -4 (8 voturi)    
    DEMISIA (Luni, 4 mai 2009, 20:15)

    gaboanta [anonim]

    Asa striga adineauri si el si boc "cine greseste pleaca". Ce mai asteapta mincinosu , pe cine impresioneaza ca isi asuma eroarea. Sa mai asteptam si alte asumari ?
    • -2 (2 voturi)    
      contextul (Marţi, 5 mai 2009, 6:20)

      Nae [anonim] i-a raspuns lui gaboanta

      Uiti contextul promulgarii legii. TOATE partidele au vrut legea asta si au existat parlamentari din conducerea PSD si PNL care au amenintat ca daca legea va fi respinsa o vor intoarce pana cand presedintele va fi obligat sa o promulge.
  • -3 (7 voturi)    
    SUGESTIE (Luni, 4 mai 2009, 20:20)

    mircea c [anonim]

    dl presedinte ar trebui sa-si asume eroarea prin demisie!
    oricum, alegerea sa ca presedinte a fost o eroare in genere!
  • +2 (6 voturi)    
    Un cetatean (Marţi, 5 mai 2009, 0:46)

    Rumalun1st [utilizator]

    In 2004 am votat contracandidatul lui Basescu(acum un celebru anchetat in cazuri de coruptie) cu convingere si optimism. Au trecut 5 ani si masurile acestuia , desi incet aplicate mi-au fost pe plac. Suntem in EU, avem circulatie libera, si asta a facut pare din politica nationala, nu numai masurile interne, deci frustratii si incompetentii pot sa mearga si altundeva sa dea cu capu de pereti, avem securitate nationala, am gazduit un summit Nato si multe alte chestii ce pot fi privite ca pozitive pentru tara noastra.
    Ca sa se clarifice tot romanul bigot si analfabet, presedintele in Ro nu are functii executive majore sau de administrare a tarii, si majoritar e investit cu puterea de reprezentare si semnare acorduri ale tarii pe plan interantional , este comandantul armatei, ofera decoratii, este arbitru intre partide politice din cate imi amintesc. Toate aceste atributiuni dl presedinte le-a onorat si nu pot sa prezint vre-un real motiv de dezacord legat de atitudinea exercitarii fctiei sale, as putea eventual sa enumar succese(sau succesuri).

    O zi buna!
    Un cetatean
  • -2 (4 voturi)    
    se pare ca va fi tras in tzeapa in piata (Marţi, 5 mai 2009, 3:57)

    dosarul exista [anonim]

    revolutiei
  • 0 (4 voturi)    
    Acrostih "DEMISIA" (Marţi, 5 mai 2009, 7:21)

    Rapsod [anonim]

    Soluţie VERTICALĂ

    D omnule eşti responsabil de eroarea promulgării;
    E fectiv ţi-ai tăiat craca şi-ai pus baza demolării
    M aicii noastre România, ţară ce nu te mai vrea.
    I eşi odată şi ne lasă că ne-ai făcut viaţa grea !
    S oarele nu te mai rabdă cum te clatini pe picioare;
    I a şi scaunul cu tine să te-afunzi cu el în mare.
    A stăzi spusai adevărul, cârcăiac de la născare
    • +1 (1 vot)    
      Din ciclul "Tonomatul cu poeme" (Marţi, 5 mai 2009, 11:41)

      Alex [anonim] i-a raspuns lui Rapsod

      Va fi publicat in Antologia de poezie pesedista si va face furori la Jilava, unde Nastase Adrian va recita aceste versuri memorabile la dus, seara.
  • +1 (5 voturi)    
    Mai are cineva vreo indoiala? (Marţi, 5 mai 2009, 8:51)

    Lucian [anonim]

    A fost o lege populista votata in scopuri electorale de niste demagogi care stiau prea bine ca nu se poate aplica. PNL care s-a opus a pierdut voturi, iar PSD si PDL au castigat FRAUDULOS alegerile cu niste promisiuni fara sanse de a fi indeplinite. Nu v-ati saturat sa votati din astia?
  • 0 (4 voturi)    
    Iluzionistul, oportunistul Hurezeanu? (Marţi, 5 mai 2009, 9:05)

    om bun [anonim]

    Vorbind, recent (iar!), nereverentios cu tanara ziarista, presedintele Basescu a vorbit cu marele lui dusman Vantu. Vantu cel care arunca banii in stanga si in dreapta, cumpara constiinte dintre cele mai scumpe, cele care inteleg din priviri, ca vrea sa-l distruga pe Basescu.
    Il vedeti pe Hurezeanu cum arata de cand a devenit marele staroste al Trustului Catavencu-Realitatea, cel care stabileste politica acestui trust, de a-l lovi pe presedinte?
    Parafrazandu-l pe un redactor de la Realitatea TV, care intreba recent cine este mincinosul, liderul sindical X sau Basescu, intreb : care este adevaratul Hurezeanu? Cel de la Europa Libera, asa cum ne aparea noua, setosilor de "altceva", sau cel de acum, din apropierea noastra, aflat, in ultimii ani, intr-un periplu, in calitate de consilier, pe la toti mai marii momentului, indiferent de culoarea politica a acestora?
    Cand a revenit in tara, Hurezeanu avea o fata blanda, excesiv de blanda, de umana.Pe masura ce a avansat catre cei mari si catre bani, a capatat (sau,poate, si-a scos la iveala) o fata de lup,de "om de afaceri", paroxismul fiind atins acum, cand a devenit mana dreapta a lui Vantu.
    Ma uit la el si ma intreb cu cine seamana acum. Stiti cu cine? Cu Vantu, vrea sa fie o clona a lui Vantu, sa ii copieze metodela de inavutire, derobat de fatada moralitatii a umanismului care, este convins, nu face doi bani.Se vede pe el ca a dat de izvorul ametitor al banilor multi. Este aprig. Ca si "filozofii 322", isi incepe orice asertiune cu \"Basescu este vinovat fiindca..\"
    Hurezeanu este incremenit in acest proiect de capatai al lui Vantu.
    Ce minune sa se intample ca sa-i mai vedem fata de bonom a lui Hurezeanu, chiar daca era numai o masca ce ne iluziona.
    ?
    • +1 (5 voturi)    
      Nu zău? (Marţi, 5 mai 2009, 9:53)

      eiashi [anonim] i-a raspuns lui om bun

      Care-i problema? Realitatea-Hurezeanul îl pupă-n dos în continuare pe Marele Cârmaci. Nu vă stressaţi! Sunt fesenişti d-ai noştri. Până una alta...
      • -1 (1 vot)    
        .. (Marţi, 5 mai 2009, 13:05)

        John [anonim] i-a raspuns lui eiashi

        Daca Realitatea nu ajunge chiar la nivelul de josnicie al antenelor, inseamna ca-l pupa in fund pe Tiran ?
  • 0 (6 voturi)    
    Insula şerpilor (Marţi, 5 mai 2009, 9:34)

    Român amărât [anonim]

    Şarpe Preşedinte

    Inspirat şi de istorie (188 de ani de la moartea pe Elena Sf.
    a italianului Napoleon) încerc părerea de rău că nu ne mai
    aparţine Insula Şerpilor, unde pe dreptate, faţă de ce sâsâi
    TB ieri la 16:00, l-am fi “cazat”pe viaţă în locul ce i se
    potriveşte cel mai bine, ca… Şarpe Preşedinte.
  • +1 (3 voturi)    
    din categoria - hai ca v-am luat banii! (Marţi, 5 mai 2009, 9:43)

    alex [anonim]

    ce simplu:)
  • -1 (3 voturi)    
    Da .. sigur. Am trait bine din cauza lui Base ... (Marţi, 5 mai 2009, 10:47)

    Mihai [anonim]

    Deci:
    Tariceanu - un economist competent, care chiar daca urmarea si unele interese personale macar a facut ceva pentru tara asta. El este motivul pentru care am trait bine.
    Boc - Pupincuristul lui Basescu, care face legile presedintelui fara nicio cunostinta economica reala, impreuna cu Pogea si Base desigur va duce tara asa la marginea prapastiei ... vai de noi, si de cine crede ca Basescu a facut viata buna aici si sper ca in curand avem ceva schimbare ca asa ... VAI
  • 0 (0 voturi)    
    Si eu imi asum eroarea (Marţi, 5 mai 2009, 13:08)

    vasi [anonim]

    Sunt profesor. Si eu imi asum eroarea de a fi votat pe Basescu. Al;ta data nu voi mai face aceasta eroare.
    • +1 (1 vot)    
      Hai, lasa minciunile. (Marţi, 5 mai 2009, 14:02)

      Alex [anonim] i-a raspuns lui vasi

      Nu esti profesor, esti unul din cei 5-6 pesedisti negri de ura ca Basescu ii deranjeaza de 5 ani pe mafiotii securisti care inca stapanesc Romania ! Pe voi v-a deranjat intotdeauna adevarul, asa ca asumarea unor erori va este complet irationala, cu exceptia momentelor in care pretindeti ca sunteti altcineva. Cum e cazul tau, de altfel.
  • 0 (0 voturi)    
    adevar (Marţi, 5 mai 2009, 13:45)

    LUCA [anonim]

    adevarul este intotdeauna la mijloc, de aceea ca o parere personala cred ca cea mai buna guvernare a fost cea a lui tariceanu. si nu o spun numai eu ,inclusiv psd-isti si pd-isti recunosc asta. in fond si la urma urmei numai o politica liberala este buna pt romania.in rest nu inteleg de ce atata ura intre romani!
    • 0 (0 voturi)    
      Cam cat % adevar ? (Marţi, 5 mai 2009, 15:05)

      Ion [anonim] i-a raspuns lui LUCA

      peste 2 milioane de romani au fugit de guvernarea tariceanu ! asa ca bugetul nu a suportat 2 milioane de eventuale ajutoare de somaj pnl-psd nu s-au obosit cu vreo strategie de creare de locuri de munca, in sanatate, invatamant, cercetare sau investitii in infrastructura...(cu scadenta in 2009, cand pretind ca e vina lui boc si alui basescu !) asa ca, atunci, pe fondul exacerbarii consumului si cresterii creditelor pentru constructii, era logic sa apara un plus, cu atat mai mult cu cat o mare parte din banii romanilor dinafara intrau in ro.. economia duduia ! guvernarea tariceanu-geoana, insa, bubuia : pomeni electorale de miliarde de euro, ordonante pe ascuns (sterling) si intreaga panza de paianjen a coruptiei (carnati, palinca, loganuri de 70.000 de euro, etc). si parlamentul bubuia tot : suspendarea, protejarea coruptilor, legile tintite etc. in general, mai mult i-a preocupat cum sa ascunda adevarul. ca acum. pnl in opozitie, psd strans scindat in jurul prostanacului manevrat de vanghelie si nastase. acum, cel mai de bun simt lucru pe care il poate face un om onest este sa nu voteze niciodata cum spune mafia ! cum spune mafia !