VIDEO Traian Basescu, la intalnirea cu reprezentantii Coalitiei "Opriti Codurile": Ati venit sa faceti poza cu presedintele?

de Alina Neagu     HotNews.ro
Miercuri, 22 aprilie 2009, 18:25 Actualitate | Politic


"Pentru ce ati venit la Cotroceni, ca sa faceti poza cu presedintele?", i-a intrebat, miercuri, seful statului pe reprezentantii Coalitiei "Opriti Codurile", contrariat de refuzul acestora de a ii prezenta amendamentele ONG-urilor la cele 4 Coduri aflate, in acest moment, in dezbatere publica in Parlament, potrivit NewsIn.

Coalitia „Opriti Codurile!”, formata din 24 de organizatii nonguvernamentale, ii trimisese o scrisoare presedintelui, prin care solicita o intrevedere “pentru clarificarea aspectelor nelegale cu privire la modul in care au fost respectate procedurile prealabile in materia Codului civil, Codului penal, Codului de procedura civila si Codului de procedura penala”. Reprezentantii ONG-urilor au fost primiti miercuri la Cotroceni de seful statului, care le-a spus ca le sta la dispozitie 55 de minute pentru a discuta despre cele 4 Coduri.

"Avem lista de amendamente pe care nu vrem sa le dam. Nu vrem sa le dam, asta incerc sa comunic, pentru ca sunt doua puncte de vedere: unu, faptul ca ceea ce se intampla acum in Parlament, din punctul nostru de vedere, este in afara legii. Au fost incalcate cel putin doua legi. Nu pot sa intrevin cu amendamente pe un proiect care se dezbate in afara legii", a spus Mircea Toma, presedinte al Agentiei de Monitorizare a Presei.

Contrariat, seful statului le-a raspuns reprezentantilor Coalitiei: "Am o rugaminte. Daca aveti pretentia sa fiti respectati, nu cred ca puteti veni la presedinte sa spuneti: Avem amendamente, dar nu vrem sa le dam! Dar pentru ce ati venit acum, pentru poza?"

"Eu primesc foarte multi oameni care vin pentru poza, vin sa faca o poza la presedinte dupa care sa iasa si sa vorbeasca foarte urat. Uitandu-ma la dumneavoastra, constat ca sunteti o grupare sau mai multe grupari reprezentate de foarte multi oameni tineri. Si atunci intrebarea mea cinstita la demersul dumneavoastra, care sunt convins ca este cinstit, este, sau rugamintea mea este: Dati-mi o lista cu amendamentele la cele patru coduri si va promit ca voi invita partidele la o discutie si le voi cere sa tina cont de amendamentele dumneavoastra. Este posibil?", a insistat seful statului.

Presedintele organizatiei Transparency International, Victor Alistar, a afirmat, in timpul intalnirii de la Palatul Cotroceni, ca, desi exista o serie intreaga de sugestii si analize care au fost puse pe siteurile organizatiilor romanesti, acestea nu sunt luate in considerare de autoritatile statului. In replica, Traian Basescu a intrebat, retoric, daca lui i s-a adresat vreun ONG si a insistat din nou sa primeasca lista amendamentelor.

Ulterior, presa a fost invitata sa paraseasca sala in care avea loc intalnirea.


  • Codul Civil si cel Penal sunt gata pana pe 15 mai, cele de procedura mai asteapta
Noul Cod Civil si cel Penal urmeaza sa fie inaintate Senatului pana pe data de 15 mai. Guvernul a renuntat la posibilitatea asumarii raspunderii atat pentru Codul Civil si cel Penal, cat si pentru cele de procedura, dezbaterile pe marginea acestora din urma urmand sa fie prelungite pana la toamna. Anuntul a fost facut, miercuri, de Victor Ponta, ministru pentru relatia cu Parlamentul.


Citeste mai multe despre   





Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















3075 vizualizari

  • -12 (26 voturi)    
    Deh... (Miercuri, 22 aprilie 2009, 18:37)

    corso [anonim]

    ...asa trateaza el reprezentantii societatii civile asadar si pe cei care l-au votat! Se scufunda vaporasul comandante!!
    • +19 (33 voturi)    
      Cum adică aşa tratează?! (Miercuri, 22 aprilie 2009, 18:51)

      ha [anonim] i-a raspuns lui corso

      Băiete, e reacţia oricărui om care are treabă şi tu vii: Hai că am ceva să-ţi spun. Dar, nu pot să-ţi spun aşa, frumos, trebuie întâi să mă bag eu în seamă că vorbesc cu tine şi pe urmă îţi spun ce am de spus, dacă nu uit cumva.

      Din câte văd preşedintele a fost cât se poate de serios, în schimb băieţii veniţi cu amendamentele erau acolo pentru poză. Cum adică: avem amendamente dar nu vi le dăm?! WTF? Vorbeşti serios? Atunci pentru ce ai venit?

      Iar chestia că sunt pe site-uri... mă face să râd. Adică ai întâlnire cu preşedintele (nu cu comitetu' de la bloc) şi tu vii cu cioara de pa gard?! Nici măcar 10 minute nu ai avut să le printezi?
      • -8 (14 voturi)    
        Cu cat esti platit ? (Miercuri, 22 aprilie 2009, 21:31)

        Cosmarul tau [anonim] i-a raspuns lui ha

        Sincer, acum ca miroase de la o posta... cu cat esti platit sa sustii mizeriile astea de coduri care legalizeaza incestul, tortura si urmarirea personalor in mod preventiv (in stil SRI) ?
        • +7 (11 voturi)    
          visezi? (Joi, 23 aprilie 2009, 0:16)

          MirceaA [anonim] i-a raspuns lui Cosmarul tau

          unde scrie ca omul asta sustine codurile? Presedintele i-a primit, da? I-a intrebat care sunt articolele cu probleme, da? Si ce i-au auzit urechile? Nu va dam amendamentele, dar sunt pe site. Hai ca m-ai dat gata. Pai de ce mai tii omul din treaba, daca "nimic nu ai a spune"?
      • -7 (7 voturi)    
        Treaba presedintelui era de a discuta cu ONG-urile (Joi, 23 aprilie 2009, 9:57)

        Emanuel [anonim] i-a raspuns lui ha

        Dar marele presedinte nu a avut vreun om p'colo, prin Cotroceni, pe care sa-l puna sa printeze?
        Oamenii au venit acolo ca sa discute lucruri stiute de toata lumea, iar Basescu (dl. Diriginte) i-a controlat daca au unghiile curate si batistutzele la ei.
      • -6 (8 voturi)    
        HAI SA FIM SERIOSI (Joi, 23 aprilie 2009, 10:29)

        Sever Voinescu [anonim] i-a raspuns lui ha

        1. De ce sa iti doresti o poza cu persoana Traian Basescu? Ce calitati fizice motiveaza asa ceva? De ce sa iti doresti o poza cu Presedintele? Cum sa vrei sa faci poze intr-o institutie in care se bea alcool, langa un inalt oficial care circula baut cu masina, despre care unii zic ca merge la fete si care in afara tarii este nimeni, dar n i m e n i!
        Este hilar sa vrei sa faci poze acolo, deci pica! Verbul "a pica" incepe sa zumzaie din ce in ce mai des pe langa domnul viitor, fost presedinte.
        2. Traian Basescu dispretuieste orice urma de democratie. Cine este el sa impuna parlamentului termene? Omul asta nu a auzit ca in democratie Parlamentul este suveran? Cum isi permite el sa promita ceva ONG urilor in numele Parlamentului?
        Basescu mediatorul calca in picioare nu numai partidele care i-au cerut dezbatere, el calca in picioare ONG urile, adica societatea romaneasca, cea care l-a facut pe el presedinte si pe fetele domniei sale proprietare de casa de 1 000 000 de EUR la Baneasa respectiv ROVER de 80.000 cu banii jos.
        De fapt el a cerut guvernului sa isi asume raspunderea si cand a vazut ca nu se poate a aruncat minciunile cu UE si Comisia Europeana. Si aici Basescu a mintit!
        Sa traiti cum ati votat!
  • +18 (24 voturi)    
    ... (Miercuri, 22 aprilie 2009, 18:39)

    eu [anonim]

    Ciudat...au venit la Cotroceni cu ceva cereri pe care nu vor sa le prezinte / inmaneze. Atunci pentru ce au mai venit? Trecand peste ironia cu poza nu pot sa nu ii dau dreptate lui Base..(ceea ce nu imi face mare placere insa asta este..) . Pe de alta parte Mircea Toma (un tip simpatic si cu initiativa) se plange ca presedintia nu ia in seama sugestiile si analizele postate pe diversele siteuri. Asta e alta greseala (cat pe ce sa ii zic prostie). Faptul ca presedintia le-a acordat atentia denota simplul fapt ca sunt atenti la opinia publica, insa sub nici un caz ONG-urile cu toate produsele lor media nu sunt medii de informare oficiale pentru organismele oficiale. Exemplu de informare oficiala ar fi...inmnarea directa de plangeri, petitii propuneri etc . Ceea ce ar fi putut face in aceasta intalnire. Insa politichia are caile ei. Si suntem in an electoral
  • -17 (31 voturi)    
    POZA CU VIITORUL FOST PRESEDINTE (Miercuri, 22 aprilie 2009, 18:46)

    penaldetipnou [anonim]

    Lipsa de respect, sufiicienta si aroganta este o constanta in atitudinea domnului presedinte.
    Pacat, meritam un presedinte mai ...MANIERAT..
    • +15 (25 voturi)    
      adica? (Miercuri, 22 aprilie 2009, 18:58)

      Xample [utilizator] i-a raspuns lui penaldetipnou

      ce ai fi vrut tu sa le spuna?
      Daca ai observat materialul a fost taiat...adik Basescu probabil tot a incercat sa afle ce vor oamenii aia de la el si intr-un final i-a intrebat direct...
    • -15 (25 voturi)    
      Oare... (Miercuri, 22 aprilie 2009, 18:59)

      oare [anonim] i-a raspuns lui penaldetipnou

      ...mă întreb eu... Oare îşi doreşte România cu adevărat un Preşedinte care să nu se scobească în nas, să nu înjure & să nu râgâie??? Oare???...
      • +12 (16 voturi)    
        oare (Miercuri, 22 aprilie 2009, 20:33)

        ion [anonim] i-a raspuns lui oare

        Atributiile presedintelui sunt cele pe care le indici tu?!??
        Eu consider ca a-ti face datoria este ceva de substanta si nu ceva de fatada. Voteaza-l pe DUDA la alegeri si vei avea fatada, dar nu substanta.
        Cred ca Anglia era invinsa in al doile razboi mondial si azi ar fi studiat intens germana, daca primul ministru era ales dupa numarul de sticle de wisky si sampanie pe care le bea zilnic si nu dupa capacitatea sa ...
        • -8 (8 voturi)    
          Mulţumesc, stimate domn. (Joi, 23 aprilie 2009, 9:34)

          oare [anonim] i-a raspuns lui ion

          Din răspunsul domniei dvs rezultă clar că întrebarea mea avea sens. Mă refeream la maniere şi nu la atribuţii. Maniere!
          1. nu sunt TU cu domnia matale;
          2. cu apelativul DUDA putetzi vorbi, eventual, cu mama dvs;
          3. orişice comparaţie între 'Marele Cârmaci' şi 'Persoana din Marină' este absolut forţată.
          Stimate fesenist, când se înclină Drapelul în faţa ta, nu tragi flatulaţii. Părerea mea.
          • 0 (0 voturi)    
            da (Joi, 23 aprilie 2009, 23:58)

            baronul stanganbuch [utilizator] i-a raspuns lui oare

            de ce nu esti tu, mai emigrantule in propria tara? Te-a adus ceasca de la tara sa plimbi cheia de paispe prin fabrica si acu nu esti tu? Dar cine esti, matale sau talica, cum se zice pe la tine in sat, mai draga ,,prinicipile" DUDA?
            Parerea mea de flatulent, cind citesc ce scrii tu, pardon, talica.
  • -9 (23 voturi)    
    pres. Basescu vrea sa fie postasul ONG-urilor (Miercuri, 22 aprilie 2009, 18:52)

    POSTA [anonim]

    nu vedeti ca nu vrea sa discute..
    datimi amendamentele .. ca le dau eu mai departe la guvern..
    cu toate ca la guvern erau deja cunoscute, se judecau cu onor guvernul, nu-i asa stiie o tara intrega si presedintele inca nu..??
    nu aveau nevoie de posta pentru amendamente, ci de un partener de dialog, dar cu cina sa dialoghezi.??
    presedintele crede despre el ca da bine in poza si se pare ca doar la asdtase pricepe.
    pacat
    mare pacat pentru un presedinte jucator, (de sotron poitic)
    • +13 (19 voturi)    
      Si despre ce voiau sa discute? (Miercuri, 22 aprilie 2009, 20:00)

      Bogdan [anonim] i-a raspuns lui POSTA

      Tu ai citit ce ai scris?
      Cum adica voiau un partener de dialog? Pe ce tema, daca nu pe marginea amendamentelor?
      Voiau sa vorbeasca despre vreme, masini sau despre ce?
      Mi s-a parut normala reactia presedintelui, mai ales ca pentru acest lucru a rezervat aproape o ora.
      Nu poti veni la presidentie sa discuti problemele ridicate de tine si apoi sa spui ca nu vrei sa dai lista cu amendamentele. Pai care mai e scopul intalnirii?
      • 0 (0 voturi)    
        voiau (Joi, 23 aprilie 2009, 16:43)

        baronul stanganbuch [utilizator] i-a raspuns lui Bogdan

        sa vorbeasca despre trecutul glorios de mici securisti ale rompetrolilor toma si alistar....dar nu a vrut basescu.
    • +12 (16 voturi)    
      Prostea... (Miercuri, 22 aprilie 2009, 20:06)

      MariusMuc [utilizator] i-a raspuns lui POSTA

      ... ce sa discute? Nu ai inteles care e treaba? ONG-urile au venit la presedinte ca sa discute pe baza unor amendamente iar cand s-au trezit fata in fata cu presedintele, au spus ca nu pot prezenta amendamentele. De aici si intrebarea lui Basescu, daca au venit sa faca poze cu presedintele din moment ce nu vor sa prezinte amendamentele pe care au solicitat sa le discute.
      Mai citeste o data articolul cu mare atentie si poate-poate o sa intelegi si tu. Sau poate ca esti de la partid si iti castigi o paine atacandu-l pe Basescu?
    • +5 (5 voturi)    
      Postasul din... mintea ta. (Joi, 23 aprilie 2009, 8:35)

      Fanica [anonim] i-a raspuns lui POSTA

      Presedintele le-a cerut amendamentale. De ce? Cu lel pe masa, sa cheme partidele politice la discutii, pe marginea lor, si nu sa faca pe postasul. Citeste textul si nu ne prezenta noua interpretari tendentioase ca nu tine. Mirosi de la o posta mon cher.
    • +2 (2 voturi)    
      Pacat de spatiul pe site consumat de analfabeti (Joi, 23 aprilie 2009, 18:30)

      Ritzi Pitzi [anonim] i-a raspuns lui POSTA

      Ca sa poti critica o persoana publica este nevoie de argumente, verticalitate si educatie, altfel cazi in hilar...

      Mare pacat ca inainte de a apasa butonul "Trimite" nu ai decenta sa citesti ce ai scris !

      Iar in cazul in care chiar ai citit, mare pacat de timpul pierdut sa dovedesti ca habar nu ai de limba romana (sau de scrisul corect, care e tot aia) !
  • -9 (15 voturi)    
    As fi mers si eu la Cotroceni .... (Miercuri, 22 aprilie 2009, 20:03)

    Gigel [anonim]

    ... ca sa-i trag o scuipat intre ochi.
    Ce dezamagire!!!
    Doamne, si l-am votat atat la alegeri cat si la referendum.
    Acum imi pare rau, ina data viitoare .... pas.
    Oricine, numai Basescu nu!
    • +9 (9 voturi)    
      nu raspund la bip-uri (Miercuri, 22 aprilie 2009, 20:55)

      panadol [utilizator] i-a raspuns lui Gigel

      adu-ti aminte de ce l-ai votat, ca la referendum chiar si cei care nu il apreciau, l-au votat totusi.
      si daca totusi te gandesti ca nu ai ce alege, du-te si invalideaza-ti votul, sa nu ti-l fure.
      va plangeti precum copii cu acadelele furate. fii demos (atat cat poti) nu pres la usa.
      • +5 (5 voturi)    
        micul gigel de pe gratarel (Joi, 23 aprilie 2009, 8:56)

        Alex [anonim] i-a raspuns lui panadol

        Asta nu l-a votat niciodata pe Basescu, stai linistit ! Cu atat mai putin la referendum. Ceea ce se intampla acum e similar cu campania anti-Basescu de la referendum. Adica Gigel a fost asa de destept sa-si dea seama de manipulare atunci, iar acum e scarbit, chipurile, si a trecut de partea Mafiei ! Ha-ha !
  • 0 (6 voturi)    
    'inocenta' ONG din ograda mogulilor (Miercuri, 22 aprilie 2009, 20:34)

    directia 5 [anonim]

    scurt istoric ale victimilor 'regimului' base,Rodica Culcer victima a satrapului psd sasu-TVR-Caltabosu',Feri Predescu-victima lui radu de Ct,TRU victima lui vantu-fenei,jurnalistul de la R.Ro.Actualitati [i mi scapa numele] a 'developat' contractele paguboase dintre SNTVR si firmele lui felix-crescent,jurnalistii prostituati de la prosport ,umiliti de clanul picurarilor si cu parere de rau trebuie amintit si episodul tig... imp...,dar s a enumeram si cateva victime ale tonomatelor: Costica Canacheu catalogat -putoi- de boda,jiji inclus in 'clasa' dobitoci de cretuleasca,ea insasi 'cap de serie' in aceasta clasa,toate aceste cazuri au fost tratate cu condescenta si trecute repede in anonimat de acesti 'cavaleri ai libertatii de opinie si de expresie',nu am vazut nici o abordare serioasa din partea acestor ONG in privinta cartelu lui din mass-media, unde 80% din presa este concentrata in mana a 3 oligarhi-este nevoie urgenta de o lege anti-trust in spatiul media,nu am vazut nici o atitudine care s a condamne abuzurile patronilor indreptate impotriva presei libere,pacat se pare ca soc. civila inca nu a descoperit adevaratul sens al presei libere,in schimb a descoperit repede ca statutul de prostituata ii poate aduce avantaje materiale imediate si consistente,pacat de fapt i si sapa singura groapa
  • +6 (12 voturi)    
    imediat la presedinte... (Miercuri, 22 aprilie 2009, 21:28)

    darthmaul [anonim]

    ONG-urile mai exact conducatorii acestora care "pozeaza" in niste oameni foarte competenti, buni manageri si de o moralitate de netagaduit, trebuiau sa stie ca Presedintele Romaniei nu are Constitutional nici o treaba cu codurile, inca. Acestea sunt in Parlamentu tarii unde vor fi sau nu modificate, amendatea si/sau votate deo majoritate de 2/3 din parlamentari. Dupa aceea urmeaza promulgarea lor unde "intervine" Presedintele.
    Ma asteptam ca Victor Alistar sa stie treaba asta ca doar a fost la un moment dat o propunere pentru Ministerul Justitiei. Ce bine ca n-a ajuns ministru.
    Mai adaug ca sefii ONG-urilor au mers la Cotroceni nepregatiti, Basescu i-a mirosit si i-a facut de cacao!!!
    Basescu are o bila alba petru aceasta!
  • +8 (14 voturi)    
    copilarii (Miercuri, 22 aprilie 2009, 21:52)

    sam [anonim]

    adunatura aia de "ong-isti",n-au reusit decat sa se faca de ras.penibili.corigenti in orice directie:nepregatiti,neperformanti,neeleganti,
    neprofesionisti.n-au ce cauta in fata unui presedinte de stat.sa latre la rosca-stanescu sau becali in curte.
  • -4 (6 voturi)    
    ONG-uri (Joi, 23 aprilie 2009, 7:03)

    Maxx [anonim]

    Modul cum ia taxat Basescu arata ca ONG-urile nu mai au nici un licurici in spate, deci sunt varza si nu mai sunt asa puternice ca pe vremea lui Ilici. Basescu este receptiv doar la tot ce reprezinta influienta Marelui Licurici. Pe ceilalti ii trateaza ca niste Neica-nimeni. Deci sa nu mai aud de ONG-uri ca nu fac dacat zgomot, in favoarea unor "grupuri de interese" interne.
    Banuiesc ca influienta lor la alegerile prezidentiale vor fi egale cu zero.
  • -3 (5 voturi)    
    pai ... (Joi, 23 aprilie 2009, 8:52)

    nety [anonim]

    ... la cat de fotogenic este presedintele, sigur au venit pentru o poza. mai urmeaza sa le dea si un autograf.
  • -3 (5 voturi)    
    Se cere amanarea codurilor. Atat. (Joi, 23 aprilie 2009, 9:52)

    Emanuel [anonim]

    ONG-urile nu au venit cu amendamente. Se cere amanarea adoptarii codurilor pentru a da ragaz societatii civile sa poarte o dezbatere publica. Asta inseamna transparenta. Altfel, cand ne-om trezi cu niste bube in legislatie, toti cei care-i luati apararea lui Base veti striga in gura mare ca nu e justitie in Romania, ca oligarhii si mogulii manipuleaza actul juridic.
    • +1 (1 vot)    
      ce bine gandesti (Joi, 23 aprilie 2009, 16:20)

      cristian [anonim] i-a raspuns lui Emanuel

      Ai dreptate. Sa se mai amane inca 10 ani ca tot mai e cate ceva de furat in Romania.
  • -3 (3 voturi)    
    DIKTATOR (Joi, 23 aprilie 2009, 14:24)

    cittizen [anonim]

    Din momentul in care i-a primit la Cotroceni trebuia sa ii trateze cu respect pentru ca dobitocu' nu intelege ca la Cotroceni nu se reprezinta pe sine ci functia de presedinte al unei tari. L-am votat pe Basescu pentru ca nu doream sa ajunga Romania pe mana lui Adrian Nastase, dar Basescu este exemplul cel mai elocvent pentru ceea ce nu trebuie sa reprezinte un presedinte!