AUDIO LIVE TEXT din Chisinau. Corespondentul Hotnews.ro transmite din mijlocul protestatarilor: Multimea s-a mutat de la Parlament si Presedintie in Piata Marii Adunari Nationale. Primarul Chirtoaca face apel la calm, violentele au incetat

de D.T.     HotNews.ro, EurActiv.ro
Marţi, 7 aprilie 2009, 13:56 Actualitate | Politic


Valeriu Vulcan, corespondentul HotNews.ro la Chisinau, se afla in acest moment in mijlocul evenimentelor, in multimea aflata intre cladirile Parlamentului si Presedintiei: "Ceea ce vad in acest moment este o multime de oameni care asalteaza parterul Presedintiei".

Asculta relatarea corespondentului HotNews.ro, inregistrata la ora 17.00 in mijlocul protestatarilor




Asculta relatarea corespondentului HotNews.ro, inregistrata la ora 14.30 in mijlocul protestatarilor



  • Ramai pe HotNews.ro pentru a urmari Live desfasurarea evenimentelor de la Chisinau
Valeriu Vulcan:
  • 13.56. E foarta multa lume, sunt cateva mii. E greu de estimat o cifra exacta. O parte sunt concentrati in fata Presedintiei, o alta parte in fata Parlamentului.
  • Manifestatiile au degradat in violente. Provocati de fortele de ordine, manifestantii au inceput sa arunce cu pietre din caldaram. 
  • Sub presiunea protestatarilor, scutierii s-au retras si sunt masati acum undeva intr-o parte a cladirii Parlamentului si un alt grup de scutieri la Presedintie. 
  • In acest moment, spiritele par sa se fi potolit putin. Pana acum a fost devastat practic parterul Presedintiei si primul etaj.
  • 14.10. Acum cinci minute, la orele 14.05, s-au aruncat doua grenade de avertisment din cladirea Parlamentului, care era asediata de protestatari. Din cate stiu, nu s-au inregistrat victime, desi circula un zvon ca ar fi o persoana. Am vazut insa politisti raniti cu pietre, care au fost scosi din cordonul de scutieri chiar de catre protestatari.
  • E un dute vino continuu, in zona de actiune a celor doua cladiri (Parlament, Presedintie) continua sa fie foarte multa lume. Au fost incendiate in fata Parlamentului mobila scoasa de protestatari din incinta Parlamentului. 
  • La Presedintie a fost incendiata o anexa din cladire, un fel de corp administrativ.
  • Dintre politicieni, din cate stiu, cel putin unul, Vlad Filat (presedintele PLDM) se afla printre protestatari, in piata Marii Adunari Nationale, unde a reusit sa ia cu el mai multi dintre protestatari.
  • Numarul contestatarilor e constant, e un dute-vino continuu. Marea majoritate sunt tineri, unii chiar foarte tineri. Din cate-mi dau seama e vorba de studenti in marea lor majoritate. Daca ar fi sa fac o medie de varsta, undeva pe la 20 de ani. 
  • Scandeaza "Noi de aicea nu plecam" si incearca in valuri sa forteze intrarea in Presedintie si Parlament, care sunt aparate doar pe interior. 
  • La Presedintie, scutierii riposteaza doar cu tunuri de apa. 
  • 15.00. Numarul manifestantilor din Piata Marii Adunari Nationale din Chisinau a crescut la cateva zeci de mii, pe langa cele cateva mii care protesteaza in fata Presedintiei si Parlamentului.
  • Exista zvonuri referitoare la ranirea a doi politisti, insa ele nu sunt confirmate deocamdata oficial. 
  • 16.00 Fortele de ordine au intervenit cu gaze lacrimogene la Presedintie si Parlament. Vad cel putin doua echipaje ale Salvarii, nu e clar insa daca sunt victime.
  • La 15.30 s-a convocat sedinta Consiliului National pentru situatii Exceptionale. Tot acum, presedintele Voronin se intalneste la Guvern cu ambasadorii straini acreditati la Chisinau. Liderii principalelor partide de opozitie se afla si ei in incinta Guvernului. 
  • 17.00 Mai multe incaperi de la parterul Parlamentului ard. Un nor des de fum negru razbate de pe acoperisul Parlamentului. Nu-mi dau seama ce anume arde, pentru ca flacarile nu razbat afara.
  • Mai multi politisti se retrag din cladirea Parlamentului. Manifestantii scandeaza "Politia e cu noi"
  • 18.00 Multimea intra in Parlament si arunca scaune pe geam. Unii sparg geamurile, alti cetateni striga "nu farmati". Scutierii s-au retras si privesc multimea, fara sa intervina. In fata parlamentului a fost aprinse mai multe ruguri din mobila aruncata de pe geamuri. Un numar mare de manifestanti a patruns in cladirea parlamentului. Pe langa mobila, multimea arunca hartii, documente, devasteaza la modul practic cladirea.
  • 18.00 Cu cateva minute in urma s-a consumat o runda de negocieri la Guvern intre liderii opozitiei (Serafim Urechean, Vlad Filat, Dorin Chirtoaca) si Vladimir Voronin. Nu s-a ajuns la o intelegere clara. Liderii opozitiei insista asupra a trei puncte: sa fie oprite violentele, sa nu mai fie acuzati ca ar fi pus la cale o lovitura de stat si sa fie asigurat dreptul cetatenilor si al partidelor de a verifica la sange rezultatele alegerilor si repetarea scrutinului Presedintele Parlamentului, Marian Lupu, a insistat asupra unei pretinse tentative de lovitura de stat, lasand sa se inteleaga ca ar fi inspirata din Romania. Drept dovada, a invocat arborarea drapelelor romanesti printre manifestanti si lozincile pro-unioniste scandate de protestatari. Singurul lucru asupra caruia par sa fie de acord toti este nevoia opririi urgente a violentelor. 
  • 19.00 Primarul Chisinaului, Dorin Chirtoaca, a venit in mijlocul multimii din fata Presedintiei si a facut apel la calm. A spus ca negociaza cu Guvernul si ca pus patru conditii. Chirtoaca a invitat multimea sa-l urmeze in Piata Marii Adunari Nationale pentru a opri violentele. Cei mai multi l-au urmat, in fata Presedintiei si Parlamentului au ramas cateva sute de persoane.
Nota: Legaturile telefonice se intrerup des iar restabirea legaturii cu corespondentul HotNews.ro se face cu dificultate.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















12122 vizualizari

  • +9 (9 voturi)    
    bravo! (Marţi, 7 aprilie 2009, 14:12)

    un oarecare [anonim]

    felicitari hotnews pt initiativa!
    multumita voua se mai poate vorbi de presa in tara asta.
    continuati tot asa!!!
    • 0 (0 voturi)    
      Support Moldova (Marţi, 7 aprilie 2009, 16:23)

      anonim [anonim] i-a raspuns lui un oarecare

      Haideti pe Facebook sa va alaturati cauzei:
      http://apps.facebook.com/causes/265753
  • +5 (5 voturi)    
    FORTZA MOLDOVA (Marţi, 7 aprilie 2009, 14:13)

    Wgvd [utilizator]

    fortza moldova, romania ce astepti? iesiti si dati-le curaj !!
    • -1 (3 voturi)    
      Invata bai romana (Marţi, 7 aprilie 2009, 14:32)

      Alin [anonim] i-a raspuns lui Wgvd

      Lasa fotbalul acasa. Du-te si scandeaza chestii cu "fortza" si Becali pe stadion!
    • +3 (3 voturi)    
      DESTEAPTA-TE ROMANE!!!! (Marţi, 7 aprilie 2009, 14:54)

      cezar [anonim] i-a raspuns lui Wgvd

      Romani din tara iesiti in strada, acum ori niciodata!!!!
  • +9 (9 voturi)    
    Inadmisibil! (Marţi, 7 aprilie 2009, 14:19)

    catalin [anonim]

    numai aveam presa. ieri erau manifestatii in BUC, in Iasi in Galati iar toate televiziunile vb. doar de Becali. Inadmisibil!!!!!
  • +5 (5 voturi)    
    Va tin pumnii !!! (Marţi, 7 aprilie 2009, 14:19)

    Claude [anonim]

    Sa dea Dumnezeu sa obtineti ceea ce doriti!
  • +6 (6 voturi)    
    Orasele izolate (Marţi, 7 aprilie 2009, 14:21)

    euros [utilizator]

    Mi am sunat rudele care sunt in Ungheni.

    Vama este blocata, iar orasul e inconjurat de fortele de ordine. Locuitorii se strang piata centrala
  • +1 (1 vot)    
    Rusia (Marţi, 7 aprilie 2009, 14:21)

    LauraC [anonim]

    Romania evita pentru ca e cineva la mijloc... Rusia!!!
    • +2 (2 voturi)    
      Nu (Marţi, 7 aprilie 2009, 15:13)

      gabi [anonim] i-a raspuns lui LauraC

      Nu numai rusii, vad acum la tv si psd-isti care o fac pe democratii, nu-i uita si pe astia !!!!!
  • 0 (0 voturi)    
    O noua sursa de informare - update in timp real (Marţi, 7 aprilie 2009, 14:24)

    Claude [anonim]

    http://www.hotnews.ro/stiri-politic-5557352-live-din-chisinau-corespondentul-hotnews-transmite-din-mijlocul-protestatarilor-primul-etaj-parterul-cladirii-presedintiei-sunt-devastate.htm
  • +4 (4 voturi)    
    Curaj! (Marţi, 7 aprilie 2009, 14:27)

    un roman [anonim]

    Dumnezeu fie cu voi!...
  • +6 (6 voturi)    
    Jos comunistii (Marţi, 7 aprilie 2009, 14:29)

    Stefan [anonim]

    Moldova libera, Moldova europeana. Jos comunisti.
  • +4 (4 voturi)    
    ONG-uri mai avem? (Marţi, 7 aprilie 2009, 14:34)

    Ionescu Latul [anonim]

    Unde-s ONG-urile?
    Iar se incurca in birocratie???
  • +2 (2 voturi)    
    curaj (Marţi, 7 aprilie 2009, 14:38)

    valentin [anonim]

    sunt alaturi de voi!!!
  • +6 (6 voturi)    
    UNIREA!! (Marţi, 7 aprilie 2009, 14:48)

    Bobdegrau [anonim]

    UNIREA!!! Toti suntem Romani!!
    • +1 (1 vot)    
      Nu conteaza (Marţi, 7 aprilie 2009, 15:57)

      soferul [utilizator] i-a raspuns lui Bobdegrau

      Unire sau nu, comunismul trebuie sa dispara!
  • +5 (5 voturi)    
    Libertate!!! (Marţi, 7 aprilie 2009, 14:49)

    ion [anonim]

    Libertate fratilor romani!
    Sa-i sustinem macar de datat asta!
  • +4 (4 voturi)    
    Ufff (Marţi, 7 aprilie 2009, 14:52)

    Popestiidinvale [utilizator]

    Sper ca nu apare vro coloana de tancuri rosie...
  • +4 (4 voturi)    
    Bravo Moldoveni! (Marţi, 7 aprilie 2009, 14:54)

    H [anonim]

    Curaj! Dumnezeu sa fie cu voi !!!
  • +2 (4 voturi)    
    Si cand ma gandesc (Marţi, 7 aprilie 2009, 14:58)

    Mazeta [utilizator]

    ca in timp ce oamenii aia protesteaza sincer, alti Iliescu, Brucan si Voiculescu fac planuri (sau sunt antrenati) cum sa profite de pe urma lor..
  • +3 (3 voturi)    
    Sa ne sustinem fratii! (Marţi, 7 aprilie 2009, 15:00)

    Un roman anonim [anonim]

    Noi unde na adunam sa-i sustinem?
    Jos comunismul//Si nomenclatura lui//
    Traiasca viitorul neamului//
    Chiar daca manifestaiile sunt instrumentate de agenti provocatori straini, s-au mai vqzut cazuri, majoritatea tinerilor prezenti sunt sinceri in sentimentele lor. Sa- sustinem si sa incercam prin solidaritatea noastra sa evitam o baie de sange la Chisinau. Nu vrem un nou Tien an men sau un nou 13-15 iunie.
  • +4 (4 voturi)    
    Sa-i ajute Dumnezeu! (Marţi, 7 aprilie 2009, 15:01)

    MTV [anonim]

    Sa scape de comunistii lui Voronin!Perseverati si-i veti alunga de la putere!Suntem alaturi de voi!{PS:cu evenimentele astea dramatice de la Chisinau am scapat si noi de isteria Becali.Va multumim,frati moldoveni!}
  • +1 (1 vot)    
    Stiri live Moldova (Marţi, 7 aprilie 2009, 15:04)

    Radu [anonim]

    Singurul site care mai functioneaza in Moldova (are serverul in SUA) este www.stireazilei.md. Doamne Ajuta!
  • 0 (0 voturi)    
    revolutia on line (Marţi, 7 aprilie 2009, 15:05)

    oxana [anonim]

    stie cineva cum se poate de privit on line pe facebook, sau twitter sau radio?
    eu nu reusesc sa ma conectez.
    • 0 (0 voturi)    
      Libertate romanilor din Moldova!! (Marţi, 7 aprilie 2009, 15:25)

      Bogdan [anonim] i-a raspuns lui oxana

      Alegeri repetate, organizate liber si sub control international!

      Moldova si-a demonstrat in aceste zile vocatia europeana!
  • +2 (2 voturi)    
    ROMANIA MARE (Marţi, 7 aprilie 2009, 15:12)

    gabi [anonim]

    Totul e OK, dar daca mai apare vreun psd-ist la televizor care sa ne explice cum e cu democratia ma apuca dracii si ies si eu in strada.
  • 0 (0 voturi)    
    ce sa zic... (Marţi, 7 aprilie 2009, 15:20)

    liviu_ [utilizator]

    multa bafta...

    desi am mari indoieli ca o sa faca ceva... inafara de o sinucidere...

    in ziua de azi, daca armata nu te tradeaza (sau refuza sa lupte) este imposibil sa castigi asa ceva...

    oricum bafta moldovenilor (spre deosebire de noi ei macar fac ceva) si speram ca in cativa ani sa mai adaugam o bucata de pamant pe harta romaniei
  • 0 (0 voturi)    
    pe ei pe mama lor (Marţi, 7 aprilie 2009, 15:35)

    andrei [anonim]

    darar domnul sa scape si molovenii de rusi, si sa fie LIBERI. Va sustinem din tot sufletul, rasturnati comnuismul si intrati in civilizatie. Hai basarabia, hai romania
  • +2 (2 voturi)    
    UNIREA (Marţi, 7 aprilie 2009, 15:37)

    soros [anonim]

    da unirea!!
    marile orase iesiti pasnic in strada!1
  • +2 (2 voturi)    
    sub (Marţi, 7 aprilie 2009, 15:38)

    cla [anonim]

    iasi: ora 20:00 in piata unirii, miting spontan pentru a sustine actiunile anticomuniste de la chisinau!!! jos comunismul!!! basarabia pamant romanesc!!! - da mai departe sa afle toti cei din iasi!!!!
  • +1 (1 vot)    
    protest (Marţi, 7 aprilie 2009, 15:47)

    lili [anonim]

    ne bucurăm că transmiteţi ce se întâmpmplă în moldova. toate siteurile de
    la noi sunt închise. să sperăm că toate
    acestea vor avea un rost!!
  • +1 (1 vot)    
    alte stiri (Marţi, 7 aprilie 2009, 15:54)

    adrian [anonim]

    http://blogosfera.md/
    http://search.twitter.com/search?q=pman
    http://www.imarin.net/2009/04/moldova-revolution-2009.html
    http://twitter.com/moscovici
    http://timpul.md/
    http://stireazilei.md/
  • +3 (3 voturi)    
    e tragic ce se intimpla (Marţi, 7 aprilie 2009, 16:03)

    ares [anonim]

    iar noi pana mai ieri ne gandeam la nimicul de Becali. Vai de noi! Dumnezeu sa-i ajute pe moldoveni, ca noi nu prea putem face multe.
  • +2 (2 voturi)    
    "nelamurire" (Marţi, 7 aprilie 2009, 17:25)

    ion ion [anonim]

    Tot respectul pentru curajul tinerilor moldoveni!
    Nu ma pot impiedica insa sa-mi amintesc atmosfera de la noi din decembrie '89, sa ma uit in jur si sa ma intreb: a meritat???????
    Cei ce au murit atunci si-ar mai fi dat viata daca ar fi stiu ca astazi vom fi furati si mintiti in continuare? Au murit ca sa faca Popoviciu si Becali avere in timp ce batrinii se calca in picioare in primele zile ale lunii la coada pentru medicamente compensate?
    La ora asta cred ca "Popovicii" si "Becalii" moldoveni isi fac calculele deja...
  • 0 (0 voturi)    
    Fara violenta !!! (Marţi, 7 aprilie 2009, 18:12)

    v [anonim]

    adica nu farmati ...
  • 0 (0 voturi)    
    AJUTOR !!!!! (Marţi, 7 aprilie 2009, 18:29)

    Ana [anonim]

    AJUTOR !!!!!

    Ne mananca zmeii !!
    Ce-i de facut dak nici cei care vor sa protesteze nu pot sa se mishte? Capitala e inchisa...
  • +1 (1 vot)    
    revolutia din moldova (Marţi, 7 aprilie 2009, 18:46)

    sorin [anonim]

    dumnezeu sa-i ajute sa dea jos comunismul si pe presedintele lor care e vasalul rusiei . sunt alaturi de voi frati moldoveni
  • 0 (0 voturi)    
    Dar Mojicianul... (Marţi, 7 aprilie 2009, 22:47)

    Bily Jokin [anonim]

    Adrian Nastase ce zice de toate astea?!