Traian Basescu: FMI recomanda reducerea cu 5% a personalului bugetar

de Alina Neagu     HotNews.ro
Marţi, 31 martie 2009, 19:43 Actualitate | Politic

Presedintele Traian Basescu a declarat, marti, ca FMI a recomandat Romaniei reducerea cu 5% a numarului angajatilor din sistemul bugetar. Seful statului mai spune ca reducerea cheltuielilor bugetare cu 1,1% in 2009 se va realiza prin inghetarea salariilor bugetarilor si trecerea treptata la un cuantum total al sporurilor de 30% din salarii.

Seful statului a mai adaugat ca bugetul pe 2009 va fi construit pe prognoza "cea mai pesimista" de scadere cu 4% a economiei: "In scrisoarea de intentie catre FMI nu veti regasi nicaieri prognoza de comprimare a economiei cu 4% in 2009, dar bugetul pe acest an este realizat preventiv pe baza acestui scenariu, cel mai rau posibil", potrivit NewsIn.

Acordul cu FMI permite "scoaterea din piata a unui jucator care absorbea aproape toate resursele", respectiv bugetul de stat, pentru a lasa la dispozitia mediului de afaceri lichiditatile necesare, a declarat presedintele Traian Basescu.

Un alt element vizat de acordul cu FMI este, spune seful statului, stabilitatea cursului de schimb: "Un alt element vizat a fost moneda nationala, mentinerea leului la un nivel acceptabil, nici prea tare ca sa inhibe exporturile, nici prea slab, ca sa reduca veniturile populatiei in echivalent euro la un nivel de neacceptat".

Seful statului a facut aceste declaratii cu ocazia unei intalniri cu presedintii Camerelor de Comert din Romania. Traian Basescu a mai spus, cu aceasta ocazie, ca "Niciun euro care vine de la FMI nu va ajunge in salarii si sporuri, nici cei care se vor duce la Banca Nationala, nici cei care se vor duce la Ministerul Finantelor".


Citeste mai multe despre   






















1541 vizualizari

  • +3 (3 voturi)    
    si totusi... (Marţi, 31 martie 2009, 20:29)

    cameleon [anonim]

    cum se face faptul ca ordonanata de urgenta de la finalul anului 2008 blocheaza posturile din administratia publica dar prin cateva exceptii sau "scapari' (posturi tempor vacante, posturi vacantate in cursul anului 2009, posturi unice) atat in administratia centrala si locala de la inceputlul anului 2009 se angajeaza in disperare. ar fi interesant de vazut care este spatele acestor persoane! unele ministere nici numai respecta principiul transparentei, respectiv publivare pe site a nunturilor de angajare (ex. Ministerul Transporturilor). deci ... de ce dam afara 5 % cand noi angajam 10 % ???
  • +5 (5 voturi)    
    Nu este corect (Marţi, 31 martie 2009, 21:30)

    Ungheanu [anonim]

    Nu este corect!
    Nu asa se procedeaza domnule Presedinte!
    Nu ne intereseaza ce va asumati dumneavoastra. Intai negociati pe sest si mai apoi ne aruncati povestea cu 5%???? Asta e omenie domnule Presedite??? Asa va respectati poporul care v-a adus copiii in pozitia in care sa primesca apartamente cum am vazut la televizor????
    Este rusinos domnule Presedinte! Este caraghios!
  • +6 (6 voturi)    
    FMI ... (Miercuri, 1 aprilie 2009, 0:32)

    jiji [anonim]

    FMI nu recomanda si 500 km de autostrada?
  • +3 (3 voturi)    
    pleasca! (Miercuri, 1 aprilie 2009, 6:25)

    eeeuuuu [utilizator]

    criza si, mai nou, "datoriili isterni" le dau prilejul portocalelor de la putere sa epureze politic administratia, sub pretextul "sacrificiilor" pentru "binele comun", "solidaritate sociala", "viitorul romaniei" si alte sloganuri in care , nici unul din guvernantii romaniei nu crede! evident, era mai simplu si mai corect sa se amane "investitiile in infrastructura" adevarate furturi din buzunarul platitorului de taxe si impozite, dar daca guvidele majoritar pune botu' si voteaza, ca alba-ca-zapada, cu pinocchio, ca o... minte frumos, guvidele majoritar va plati! plus cativa functionari "recalcitranti" din administratie. apropo, de azi si pana la sfarsitul anului se fac 9 luni! nastere fericita, dictatura! cine-ti va taia buricul?
  • +5 (5 voturi)    
    mizerie... (Miercuri, 1 aprilie 2009, 9:39)

    anonim [anonim]

    Au gasit bau-bau cu care sa ne sperie de acum incolo...
    FMI a zis, FMI a facut... saracii ei nu au nici o vina. Daca asa le-a zis FMI...
    O sa mai auzim multe stiri cu recomandari din partea FMI-bau-bau de acum inainte.
    Hai pa, ca mai mult ma enervez cu imbecilitatile astea!
    • +1 (1 vot)    
      traditie veche in fsn (Joi, 2 aprilie 2009, 0:38)

      eeeuuuu [utilizator] i-a raspuns lui anonim

      asa zicea si 'nea nicu... vacaroiu, vreau sa zic! cum veneau sindicatele cu revendicari salariale, cum incepea cu "ce se-ntampla, fmi nu ne da voie... banca mondiala nu ne permite... n-avem bani!" si uite-l c-a ajuns bine, la curtea de conturi!
  • +2 (2 voturi)    
    cheltuieli bugetare (Miercuri, 1 aprilie 2009, 9:57)

    coca [anonim]

    Artistii Coristi cu studii LICEALE sunt platiti la studii superioare in baza unor derogari formale date de Min. Culturii . Beneficiaza de pensie speciala de inca 50% la pensia calculata .
  • +2 (2 voturi)    
    si daca zice FMI... (Miercuri, 1 aprilie 2009, 10:51)

    liviu_ [utilizator]

    sa se aruncam in fantana ne aruncam???

    nu stiu interesele FMIului... dar chiar tre sa facem tot ce zic ei???
  • +1 (1 vot)    
    wow (Miercuri, 1 aprilie 2009, 11:11)

    Irina [anonim]

    E interesant ca intr-o perioada de criza, cand statul ar trebui sa sprijine economia, FMI recomanda contrariul si statul roman asculta. Sprijinul statului inseamna cheltuieli publice, inseamna rata dobanzii in scadere si inseamna protejarea locurilor de munca.
    Sau sa fie din cauza binecunoscutei tendinte a FMI de a adopta "solutii cadru" fara sa tina cont cine, unde, cand si cum.
    Incompetenta cui?
  • -1 (1 vot)    
    irina... (Miercuri, 1 aprilie 2009, 11:38)

    luci [anonim]

    tocmai asta ar face statul daca si-ar reduce cheltuielile cu bugetarii, raman bani pentru cheltuieli publice...
    aparatul bugetar a luat-o razna, avem fel de fel de organe si organisme care se calca pe bataturi, care nici nu stiu exact cu ce se ocupa...