UPDATE Lista PNL pentru europarlamentare: Norica Nicolai - cap de lista, Daniel Daianu - out 

de V.M.     HotNews.ro
Miercuri, 25 martie 2009, 16:57 Actualitate | Politic

Vicepresedintele PNL, Norica Nicolai, va deschide lista PNL la alegerile pentru Parlamentul European, urmata de Renate Weber, a decis Biroul Politic Central al partidului.Printre primii cinci candidati pe lista PNL la europarlamentare se afla si Adina Valean, Ramona Manescu si Cristi Busoi, toti trei actuali europarlamentari. Daniel Daianu nu mai apare pe lista. Contactat de HotNews.ro, Daianu a refuzat sa comenteze faptul ca  n-a fost inclus pe un loc eligibil pe lista PNL.

Conducerea PNL aleasa de Congresul Extraordinar din 20-21 martie s-a intrunit, miercuri, in prima sedinta a Biroului Politic Central, pe ordinea de zi aflandu-se o serie de probleme organizatorice - propunerea unui nou secretar general,a unui nou purtator de cuvant, precum si discutarea listei la PE.

Iata lista candidatilor PNL:

Norica Nicolai
Adina Valean
Renate Weber
Ramona Manescu
Cristian Busoi
Ben-Oni Ardelean
Ovidiu Silaghi
Adrian Cioroianu


Citeste mai multe despre   
























Astra Film Festival 2017

VIDEO INTERVIU Bill Nichols, critic de film si pionier al studiului de film documentar: In timpul facultatii inca nu stiam ca voi deveni. Eu nu eram interesat sa fac bani, ci cautam implinirea. Si a durat o vreme sa imi dau seama.

Bill Nichols, critic de film american, profesor emerit si un pionier al studiului de film documentar contemporan a discutat in cadrul unui interviu despre visele si aspiratiile din tinerete, tehnicile din filmele documentare si influenta tehnologiei in industria cinematografica.
  • Intra in articol pentru a citi principalele declaratii ale lui Bill Nichols

3881 vizualizari

  • +6 (8 voturi)    
    Vai de mama ei si a PNL-ului (Miercuri, 25 martie 2009, 18:21)

    doi si-un sfert [anonim]

    Nu stiu de ce dar femeia asta imi provoaca greata...Acum sper sa nu se supere reprezentantele sexului frumos ca am numit-o femeie...
    • +3 (5 voturi)    
      E capul la lista ? E ! (Miercuri, 25 martie 2009, 20:57)

      Ben-Sultan Moldovean [anonim] i-a raspuns lui doi si-un sfert

      'Mutanta liberala ,femeia ideala '! dar ce parere avetiu de doi papagali :Cristian Busoi ,un zero in pantaloni si Ben-Oni Ardelean-care are un nume de ne da pe spate ! Pacat de Daianu ,ca avea stil !
  • +7 (7 voturi)    
    bravo PNL (Miercuri, 25 martie 2009, 18:22)

    PaulR [utilizator]

    Bravo, ati eliminat un om competent si ati pus o scorpie in fruntea listei.
    • +3 (3 voturi)    
      NORICA (Miercuri, 25 martie 2009, 20:54)

      cititor [anonim] i-a raspuns lui PaulR

      Scorpie ca scorpie dar TZATZA nr 1 a Romaniei politice sigur e!In schimb e omul de incredere a Crinului ,si trebuie recompensata ca in tara nu a votat-o nimeni si daca nu a prins loc in Parlament e trimisa pe lista sa reprezinte liberalii Romaniei!Ce ironie!!!
      • +1 (1 vot)    
        greselile PNL (Miercuri, 25 martie 2009, 21:51)

        PaulR [utilizator] i-a raspuns lui cititor

        Asa e. Dupa mine conducerea PNL are o mare problema in a se raporta la votantii partidului.
        Au sustinut suspendarea lui Basescu desi stiau ca nu asta ii intereseaza pe alegatorii liberali; rezultat - 60% din ei eu votat impotriva suspendarii. Mai mult ei tot continua cu diabolizarea lui Basescu, de parca asta tine loc de doctrina si mesaj constructiv.

        Acum, in loc sa alcatuiasca o lista doar cu oameni competenti si care beneficiaza de increderea votantilor iau decizii in functie de orgoliile din partid. Norica Nicolai este o tzatza si o scandalagioanca sinistra care dupa mine nu ar avea ce cauta pe lista nici unui partid din Romania.
        Mai mult, in loc sa o puna undeva in capatul de jos al listei o pun in frunte. In capul listei puteau sa stea foarte bine Renate Weber sau Daniel Daianu.
        Prin modul asta tampit de lua decizii vor pierde cateva procente bune.
  • +1 (1 vot)    
    deci pe ce loc e Renate Weber pe lista? (Miercuri, 25 martie 2009, 18:28)

    Anonimus [anonim]

    Ori e dupa Norica Nicolai, cum se spune la inceputul articolului (locul 2), ori dupa Adina Valean ca pe lista (adica pe locul 3)? Ben-ONi Ardelean? A auzit cineva de asta pana acum? Ce invarte?
    • 0 (0 voturi)    
      pe locul 3! (Joi, 26 martie 2009, 9:02)

      Vio [anonim] i-a raspuns lui Anonimus

      Renate Weber e pe locul trei. Cred ca nu a acceptat amanta lui Antonescu sa fie mai jos de locul doi, asa ca au mutat-o pe W si mai jos pe lista. Daca ii vine azi Noricai ideea de a-si aduce si nepoata, o sa o mute poate pe patru. Sau mai jos, ca prea nu se potriveste cu restul listei....
      • 0 (0 voturi)    
        vorbim si noi sa ne-auzim (Luni, 30 martie 2009, 19:40)

        Arminius [anonim] i-a raspuns lui Vio

        Ai ceva dovezi ca ar fi amanta lui Antonescu? Sau vorbeste "inteligenta populara" din tine? Oricum n-are cum sa fie "amanta" lui, pentru ca Antonescu e vaduv de vreo 4 ani! Sau p'asta n-o stiai?
  • +5 (5 voturi)    
    norica (Miercuri, 25 martie 2009, 18:29)

    diktatoru' [anonim]

    las-ne norica. tu esti o infractoare, ar trebui sa fii la puscarie dupa faza cu nepotzica, nu in parlamentul european. halal reprezentanti! PNL arata inca o data ca nu e decat o adunatura de corupti cu pretentii de fete mari.
  • +1 (1 vot)    
    Si Magor Csibi unde e? (Miercuri, 25 martie 2009, 18:31)

    mititelu [anonim]

    Si Magor Csibi unde e?
    • +1 (1 vot)    
      unde unde... (Miercuri, 25 martie 2009, 20:19)

      Treexie [anonim] i-a raspuns lui mititelu

      pai era fan Olteanu si Tariceanu...siiii, degeaba si-a facut treaba in PE, nu mai e pe plac in PNL, acuma e in opozitie:) si opozitia nu conduce:D
      serios vorbind: pacat de el si pacat si de Daianu...
      • 0 (0 voturi)    
        de neconceput (Joi, 26 martie 2009, 11:12)

        anca badea [anonim] i-a raspuns lui Treexie

        oameni care si-au facut treaba ca europarlamentari, cu initiative si obiective, sa fie lasati pe afara...in schimb silaghi, cioroianu, oameni care nu au facut NIMIC cat au stat la PE (pun pariu ca vor candida doar pt salariul care va ajunge pe la 10000 de euro cu bonsurile) ! Rusine pentru o asemenea lista, RUSINE ca Daianu si Csibi nu se regasesc, RUSINE pentru un asa cap de lista !
    • 0 (0 voturi)    
      Aceeasi intrebare (Joi, 26 martie 2009, 14:33)

      Horia [anonim] i-a raspuns lui mititelu

      Cand am vazut lista de mai sus m-am intrebat si io unde e Magos Csibi.. Se pare ca nu mai e. Nu simpatizez deloc Partidul Liberal, dar m-as fi dus la vot numai sa il votez pe Magor Csibi. Ei, ui ca nu ma mai duc si am inca o ora libera de viata....

      Pt d-na Norica Nicolai: Sper ca nu aveti nici o nepoata prin Benelux, care sa vina sa va ajute la vot...
  • +2 (2 voturi)    
    macar sa nu fi fost cap de lista (Miercuri, 25 martie 2009, 18:36)

    calator [anonim]

    Daca tot l-au eliminat pe Daianu, de ce nu au pus-o pe doamna Valean cap de lista? Domnia sa a fost chiar raportor PE in problemele legate de tarifarea roamingului, etc. Pare oricum. mai competenta decat coana mare. Este si cazul lui Renate Weber. Ce treaba are madam Norica la PE, numai bunul Dumnezeu poate sa stie.
  • +5 (5 voturi)    
    FEMEIA COMISAR (Miercuri, 25 martie 2009, 18:37)

    Sorina [anonim]

    Si-au pus eticheta liberalii ! Norica Nicolai- Femeia Kommisar !!! Vai de mama lor !
  • +4 (4 voturi)    
    rusine! (Miercuri, 25 martie 2009, 18:38)

    alex [anonim]

    Si nepoata Noricai unde e? Aaaa... ea oricum nu trebuie sa fie parlamentar ca sa voteze... imi aduc aminte...

    Nu ii este rusine Noricai? Oare nepoata ei va vota in Parlamentul European asa cum a votat si un Parlamentul Romaniei?

    Mai mult, nu se mai gaseste Daianu pe lista? S-o fi convins omulasta de ceea ce reprezinta PNL?
    Acum sa vedem adevaratul scor pe care il poate obtine PNLul la scrutin.
    Daca mai pleca si Renate Weber... tare curios eram ce scor obtinea partidul asta din ce in ce mai minuscul...
  • +5 (5 voturi)    
    eh (Miercuri, 25 martie 2009, 18:41)

    anca [anonim]

    Uite asa nu mai merg sa votez PNL-ul !!!
  • +6 (6 voturi)    
    ce trist (Miercuri, 25 martie 2009, 18:43)

    Cristinai [anonim]

    astia-s de neinteles. chiar nu stiu ce "imagine" are Norica Nicolai? macar cu Renate Webber si Deianu mai aveau ceva sanse. chiar si Tariceanu era mai de folos pe lista decit Norica ...
  • +5 (5 voturi)    
    Mano di Dio (Miercuri, 25 martie 2009, 18:51)

    bodaproste [anonim]

    Nene, tara asta e incredibila. Mai mult prin prisma oamenilor care au colonizat-o. Credeati ca Norica Nicolai se da batuta. Nici vis. Oare ce o fi in capul astora de la PNL? Fara sa ma consider vreun fan al acestui pardit nu pot sa nu ma enervez cand vad atat tupeu. Pe Daianu l-ati trimis la plimbat dar pe Norica o vreti in Parlamentul European. Dintr-un punct de vedere s-ar justifica. Doamna asta mult prea nesuferita (sunt subiectiv) e de fapt 2 in 1. Daca va ajunge acolo fiti siguri ca se va deplasa cu a sa nepoata. Lasa sa se lamureaza si aia cu cine au de a face… Sa vada ca e posibil sa votezi chiar daca nu esti in sala. “Mano di Dio”, varianta damboviteana (bodaproste.wordpress.ro)
  • +6 (6 voturi)    
    Bravo PNL, drum bun spre extinctie! (Miercuri, 25 martie 2009, 18:58)

    CCC [anonim]

    Super tare, cred ca o sa intre Norica in parlament si Adina Valean, si gata. Cu asa cap de lista asa rezultate vor avea :)!
  • +5 (5 voturi)    
    Norica (Miercuri, 25 martie 2009, 19:21)

    nae [anonim]

    PNL-ul inca nu si-a dat seama ca electoratul nu o suporta pe individa asta cu tupeu de mahala?
  • 0 (4 voturi)    
    o sa voteze 5% din populatie (Miercuri, 25 martie 2009, 19:33)

    TOTO [anonim]

    nu ai pe cine frate, sa ajungi sa alegi intre Norica si manelistul ala bataus de la PDL, ptfiu si mai stiu eu ce securisto-comunist de la PSD. Mai bine stam acasa cu totii.
    • 0 (0 voturi)    
      subscriu (Joi, 26 martie 2009, 22:09)

      dan [anonim] i-a raspuns lui TOTO

      Ai facut singurul comentariu intelept din lunga lista de comentarii... Asa popor (comentatori), asa politicieni.
  • +3 (3 voturi)    
    Intuitie (Miercuri, 25 martie 2009, 20:13)

    MAGDALENA DANIELA BOLOCAN [anonim]

    consider ca madam' s-a pus singura in fruntea listei. orgolii. neprofesionalism.

    reamintesc din pataniile doamnei nicolai:

    - nepoata care voteaza - este un episod musamalizat;

    - blocarea in comisia juridica din parlament a trecerii dosarelor dna ale parlamentarilor pe fagasul firesc al cercetarilor si judecatilor profesioniste;

    - asumarea esecului legii votului uninominal adaptat intereselor parlamentarilor (aparent o favoare facuta poporului) dar care a avut un efect de bumerang asupra unora prea siguri pe ei. cu siguranta intuiesc gandirea d-nei nicolai in logica si efectele legii uninominalului.

    eu doresc oameni responsabili si fermi, cu rezultate constructive sa ne reprezinte, nu oameni incapatanati in valorile lor gresite!!!
  • +2 (4 voturi)    
    Asemanare (Miercuri, 25 martie 2009, 20:36)

    Liviu [anonim]

    Incercati si alaturati doua poze; una a lui Norica Nicolai (nu stiu de ce numele de Nicolai are un parfun slav), si una a lui Ana Pauker. Ia vedeti.
    • 0 (0 voturi)    
      clone???? (Miercuri, 25 martie 2009, 21:55)

      dan63 [utilizator] i-a raspuns lui Liviu

      clone????
  • +4 (4 voturi)    
    Daianu, demn de a fi cap de lista... (Miercuri, 25 martie 2009, 20:42)

    amalia [anonim]

    Daianu e fruntas ca activitate in PE din partea Romaniei, vizibil pe plan international si e out pe noua lista....e ceva de neconceput!....PNL va pierde foarte mult prin faptul ca Daianu nu e pe loc eligibil, cel putin in TOP3...Norica, no way:o:o:o...iar pozitia 6 pt un no/name e si mai socaaant..
    • 0 (0 voturi)    
      Hait! (Joi, 26 martie 2009, 22:12)

      dan [anonim] i-a raspuns lui amalia

      Eticheta "no name" ti se potriveste ca o manusa... Nr. 6 de pe lista este cadru universitar;
      incearca sa nu mai lipesti etichete fara sa cunosti persoanele; cat despre dl. Daianu, cred ca PNL a comis o eroare de apreciere.
      • 0 (0 voturi)    
        despre no - name-uri ! (Duminică, 7 iunie 2009, 23:12)

        danut m [anonim] i-a raspuns lui dan

        Auzi, mai nene ! Lasa jos ca macane ! Ala e un raspopit ! Ai citit vreodata ce scrie despre el ? EL a facut, EL a dres, unde e smerenia lui ? E un papagal si eu, ca votant PNL de traditie ( 20 ani ), i-am tras o palma si ma bucur ca a luat un nou sut in dos, dupa ce a patit la alegerile generale. Sa mai invete ce e smerenia ! A, si apropo, eu sunt BAPTIST, asa cum mananca bors sau altceva si el, cum ca ar fi ! La penitenta cu lupul asta imbracat in piele de berbec !
  • +4 (4 voturi)    
    rusine!! (Miercuri, 25 martie 2009, 20:43)

    sorin [anonim]

    Ingrozitor!! Norica pe primul loc???? Si l-au exclus pe Danile Daianu?? Si pe Csibi Magor?? Unii dintre oamenii care au muncit cu adevarat in Parlamentul European..Clar, eu nu-i votez!
  • +2 (2 voturi)    
    Ekipa lui Crin!? (Miercuri, 25 martie 2009, 21:12)

    dezamagita [anonim]

    ca simpatizanta spre liberalism, oarecum, kiar am asteptat aceasta lista. e de rasul lumii! deceptie, deceptie, deceptie !!!
    iata ce se vede:
    norica - sa-si aduca si nepoata cu ea, altfel nu se descurca. si poate invatza vreo limba straina, ca ea se kinuie si cu cea romana:
    valean - in afara ca scrie ziaru ca e amanta unuia din pnl, mai are vreo calitate?
    manescu - e cumva ruda cu celalalt manescu, noul sef din pnl? ce facetzi, fratzilor, in ritmul asta batetzi pdl-ul la nepotism !!!!
    busoi - asta e tipul ala micutz care umbla sa vanda seringi pe la spitale mai acu un an?!
    ben-oni - sunt blocat... nici macar nu am auzit de el... de unde l-atzi mai scos si pe asta?!
    crin, daca asta e ekipa cu care vrei sa devii presedinte, te-ai facut de kakao! jenant!
  • +2 (2 voturi)    
    Sper acum sa inteleaga si Daianu ca... (Miercuri, 25 martie 2009, 21:34)

    judex1 [anonim]

    daca tebagi in troaca, te mananca porcii.
  • 0 (0 voturi)    
    P.E. P.N.L. (Miercuri, 25 martie 2009, 22:07)

    neuro mall [anonim]

    Se ascute lupta de clasa...PNL-ul nu renunta la ideile comuniste aducandu-si aminte cum ele l-au sustinut la guvernare fara majoritate parlamentara o buna perioada de timp.
    Daca Norica Ana Pauker Nicolai ajunge in Parlamentul European atunci Tone de Criza va ajunge presedintele Romaniei.Si nu este nici o figura de stil...Sunt in stare sa confunded Parlamentul Romaniei cu Bruxelles-ul.
  • +1 (1 vot)    
    RUSINE PNL cu Norica !!!! (Miercuri, 25 martie 2009, 22:32)

    Din Timisoara [anonim]

    MARE RUSINE PNL!!!
    ADIO!
  • 0 (0 voturi)    
    Cioroianu, omul nimerit, la locul potrivit... (Miercuri, 25 martie 2009, 22:43)

    Tata Omidu [anonim]

    ...(mai da si el semne) din coada, de unde are inca o sansa sa se trezeasca pe dinafara.
    Ca la ultimul congres, Cioroianu neales.
    Ratata Norica o reprezinta pe muma padurii.
  • 0 (0 voturi)    
    Lista (Miercuri, 25 martie 2009, 23:45)

    Stan si Bran [anonim]

    Lista pare desprinsa dintr-un film cu Stan si Bran. Cu Norica Nicolai iesita dintr-un film sovietic unde juca rolul femeii comisar. Cu asemenea figuri PNL-ul nu mai intra in niciun Parlament, al Romaniei sau al UE.
  • 0 (0 voturi)    
    Nashpa (Joi, 26 martie 2009, 0:45)

    un roman [utilizator]

    Asta e rezultatul venirii la conducerea PNL a lui Crin Antonescu.

    Busoi ala e un nimeni, ma intreb ce pile ale de il tot pun astia pe liste.

    Cu asa candidati iar va trebui sa votez cu Partidul Verde.
  • 0 (0 voturi)    
    Poanta zilei (Joi, 26 martie 2009, 7:15)

    Damboviteanu [anonim]

    Unele asa zise femei ar trebui arestate pentru port ilegal de sex !
  • 0 (0 voturi)    
    Ben-Oni Ardelean si Banii Baptislor (Joi, 26 martie 2009, 14:59)

    Baptistul de Serviciu [anonim]

    Grava eroare tactica a conducerii PNL, Norica Nicolai i-a convins pe cei din Biroul Politic ca in schimbul unor donatii de peste 5 Milioane de dollari de la Baptistii din America, sa-l nominalizeze pe candidatul baptist timisorean Ben-Oni Ardelean, o nulitate, aghioitantul informatorului baptist si deputatul defunct Petre Dugulescu-PNTCD, impreuna ei gestionind fraudulos zeci de milioane de dollari primiti din USA pentru opere religioase si umanitare, dar deturnate in scopuri personale, politice.
  • 0 (0 voturi)    
    Candidatii esuati si expirati ai PNL la Europarlam (Joi, 26 martie 2009, 15:27)

    anonim [anonim]

    Ala mic cu ochelari de se cheama Busoi e un "mare politician" ca abia se vede de pe scaun si cand vorbeste zici ca citeste. Ma intreb cine si de ce il sustine de apare peste tot.
    Asta e tot ce poate sa trimita PNL in PE?
  • 0 (0 voturi)    
    Rusine! (Joi, 26 martie 2009, 16:30)

    ionut [anonim]

    Rusine PNL - Rusine Antonescu! V-am votat de mult, ca singura alternativa, dar nu va mai votez. Cum puteti sa-i inlocuiti pe oameni capabili, care fac cinste partidului si tarii, cum este Daianu, cu nulitati nesimitite ca Norica Nicolai? Cu ea sa ramaneti, sa mai vedeti sustinere de la electorat...
  • 0 (0 voturi)    
    Ce criticati atata? (Joi, 26 martie 2009, 17:22)

    duduS [anonim]

    In loc sa va bucurati ca au facut asa o lista catastrofala, si au toate sansele sa ia sub 10% le criticati lista.
    Lista e foarte buna pentru ce doresc sa faca. Sa ajunga din urma PNT-CD.
  • 0 (0 voturi)    
    Aloooo, PNL-ule!!! (Joi, 26 martie 2009, 17:29)

    Anonim [anonim]

    Unde va sunt oamenii?!?!
    Daca asta e tot ce aveti importati. Lista voastra de Europarlamentare e o varza. Babe pastrate in formol..., amante, medici care vand seringi si tot asa; numai busoane si butoane. Sunteti jalnici.
  • 0 (0 voturi)    
    lista pnl (Marţi, 31 martie 2009, 9:24)

    bombonica [anonim]

    imi pare rau pentru daniel daianu o figura distinsa, competent profesional, prestanta si mai ales apreciat in pe
    dna norica nu a fost in pnt pana in 2004? si se vorbea in targ ca a avut niste probleme cu serviciul secret american cand a vent Bush senior in romania ceva cu dl dejeu
  • 0 (0 voturi)    
    ironizati? (Sâmbătă, 6 iunie 2009, 19:56)

    Cristian [anonim]

    eu nu voi vota cu PNL, dar vreau sa le raspund celor care au postat impotriva Noricai Nicolai...
    atunci iti poti permite sa te legi de Norica Nicolai cand ai macar capacitatea ei intelectuala.
    Fratilor a facut Dreptul si stiu ce inseamna...parca vad..cei care o criticati ati facut si voi o facultate de topografie la I.D....asa ca lasati-o mai moale cu figurile