Sorin Oprescu: Nu voi candida la presedintie, il sustin pe Crin Antonescu

de M.M.     HotNews.ro
Marţi, 24 martie 2009, 17:23 Actualitate | Politic

Primarul general al Capitalei, Sorin Oprescu, a declarat marti, intr-un interviu pentru Gandul, ca nu va candida la alegerile prezidentiale din acest an si il va sustine pe candidatul PNL, Crin Antonescu.

Primarul general spune ca va fi alaturi de Crin, ca o "replica morala" a gestului facut de acesta in vara lui 2008, atunci cand liberalul l-a sustinut in campania pentru Primaria Generala, impotriva tuturor politicienilor care luptau contra sa.

"Crin este o persoana apropiata sufletului meu, pentru ca in toata lupta pe care am dus-o cu partidele politice, in campanie, a venit langa mine, reusind, prin acest gest, sa-si supere inclusiv partidul din care face parte. Atunci cum sa nu ma bucur, si cum sa nu ma fi dus si in campanie sa-l sprijin cu toata deschiderea? Am spus-o pe fata ca mi-e prieten. Pentru ca nu e corupt, nu e derbedeu, e baiat destept si onest. Intr-un cuvant, un om de caracter", explica Oprescu, in interviul acordat cotidianului Gandul.

El nu exclude insa o candidatura pentru urmatoarele alegeri prezidentiale: "Nu stiu ce va fi peste cinci ani. In primul rand, imi doresc sa fiu sanatos. Acum vreau sa demonstrez tuturor ca promisiunile facute nu au fost desarte".

Ce exclude insa categoric Oprescu este revenirea in partidul din care a facut parte pana in 2008: "Nu ma mai intorc in PSD", a subliniat el.


Citeste mai multe despre   
























[P] Camera Consultantilor Fiscali organizeaza examen de atribuire a calitatii de consultant fiscal sau de consultant fiscal asistent in Bucuresti, in data de 4 noiembrie 2017

Camera Consultantilor Fiscali este organizatia profesionala de utilitate publica care coordoneaza activitatea de consultanta fiscala din Romania si are in evidenta peste 5.500 de membri la nivel national. Inscrierile la examen se fac in perioada 2 octombrie 2017 - 20 octombrie 2017 pe site-ul http://www.ccfiscali.ro/.

2316 vizualizari

  • -5 (27 voturi)    
    interesant (Marţi, 24 martie 2009, 17:35)

    anonim [anonim]

    Se anunta o campanie electorala foarte interesanta, Antonescu e un tip cu picioarele pe pamant si daca isi gaseste cativa sustinatori de calibrul lui Oprescu are sanse mari sa castige alegerile.
    De Basescu m-am saturat ca de mere acre.
    • +11 (15 voturi)    
      incearca sa-ti amintesti lucruri destul de recente (Marţi, 24 martie 2009, 20:25)

      Gigi Putere [anonim] i-a raspuns lui anonim

      Pe vremea cand Oprescu candida la primarie, acum un an, fara niciun fel de plan clar, fara proiecte de bun simt, doar vorbe aruncate: fac autostrada suspendata, ma cac in sus samd (dupa cum vezi, a trecut anul si n-a facut nimic si copiii sunt muscati pe strada de caini vagabonzi) nenea Crin Antonescu il sustinea. Adica Crin Antonescu il sustinea pe nenea Oprescu. Pe ce baza, nu stiu, dar e clar ca nu pe baza ca ar fi vrut sa faca ceva, ptr. ca, dupa cum am spus, planul lui Oprescu a fost nul, ceea ce se si observa.

      Deci nu, Antonescu nu este cu picioarele pe pamant. Imi este antipatic psd-ul, imi este antipatic pd-l-ul, dar Crin Antonescu si cu Ludovic Orban care da peste copii pe trecerea de pietoni, baut, nu cred ca este o solutie ptr. tara asta.
  • +13 (25 voturi)    
    panarame (Marţi, 24 martie 2009, 17:42)

    cucu [anonim]

    panarama "poduri suspendate" sustine panarama "premiul intai la chiulul din parlament"

    eh, stan si bran erau mult mai amuzanti.
  • +13 (19 voturi)    
    aaaaa (Marţi, 24 martie 2009, 17:53)

    elena [anonim]

    nu se poate. asta inseamna ca, mai mult ca sigur, m. mathieu va castiga detasat batalia prezidentiala.
    daca oprescu, care a facut atatea pentru Bucuresti il sustine pe Crin asta clar inseamna ca cel din urma va castiga. asimilandu-si imaginea cu un asa primar capabil si competent imi imaginez usor batalia pierduta din start de guru lui Oprescu, Basescu.
    • +13 (17 voturi)    
      ? (Marţi, 24 martie 2009, 18:29)

      Jack [anonim] i-a raspuns lui elena

      ce a facut oprescu pentru bucuresti???
  • +7 (17 voturi)    
    Trebuie sa te tratezi (Marţi, 24 martie 2009, 17:54)

    Toni [anonim]

    Pe zi ce trece,ne dezamagesti tot mai rau,ai facut gargara mare la inceput,acum incepi sa te dai tot mai la fund,...sper ca nu o sa temai alegem tura viitore
    • -3 (5 voturi)    
      ceva imi spune (Marţi, 24 martie 2009, 21:37)

      cristi [anonim] i-a raspuns lui Toni

      ca nu l-ai votat nici prima oara, este, pui de lele?
  • +3 (19 voturi)    
    psd+pnl va fi love (Marţi, 24 martie 2009, 17:58)

    gigi [anonim]

    ascultati aici, ce va zic yo, cum psd va sustine candidatul pnl si invers, dupa primul tur. atunci va fi marea schisma in guvernare :) intrebarea e daca va castiga ilici + patriciu (cu oprescu si crin antonescu) sau geoana cu ai lui pt intrarea in turul 2. basescu oricum castiga :)
    • -4 (16 voturi)    
      mai usor ... (Marţi, 24 martie 2009, 18:49)

      nufarul alb [anonim] i-a raspuns lui gigi

      ... cu pianul pe scari baiatule !

      sper ca la finele lui 2009 idolul tau si al celor ca tine, marele zeus, sa fi fost trimis la galeata istoriei ...

      si acolo sa se umple de succesuri ! ! ! ? ? ?
  • +7 (19 voturi)    
    O intrebare ? (Marţi, 24 martie 2009, 18:11)

    #DeDreapta#6Case#DinMeditatii [utilizator]

    Dupa o asa declaratie fulminanta, oare cum o sa arate semnul electoral al candidatului Antonescu ?

    Un Mos Craciun cu o sageata (liberala) infipta in fund, mancand "Carnatul - Guinnes" ?
  • -9 (21 voturi)    
    nenea traian (Marţi, 24 martie 2009, 18:11)

    gigi [anonim]

    bagajelu nene!
  • +8 (16 voturi)    
    tot nu faci nimic la Primarie,o sa ai o ocupatie (Marţi, 24 martie 2009, 18:13)

    Eneas [anonim]

    ... si o grijea sa lipesti fluturasi cu Crin! doi chiulai ,unul de la Primarie, altul de la Parlament ..
    • -1 (11 voturi)    
      Dar PD-ul ce facu 8 ani la Generala? Aud??! (Marţi, 24 martie 2009, 20:21)

      Darius [anonim] i-a raspuns lui Eneas

      n-a facut PD-ul nimic vreme de 8 ani la Primarie, daramite Oprescu intr-un an. Videanu bordura si Basecu Bordei ce facura, tati? zgarie nori printre cladiri de secol XIX, asfalt turnat de doua ori pe sezon pe aceleasi strazi, case nationalizate date pe acte false, mafia asfaltarilor, a iluminatului public... PD-ul a mafiotizat TOT in administratia publica. asa ca lasa-ma cu oprescu nimic intr-un an, cata vreme PD-FSN n-a facut nimic in 8 ani. A furat, atat, FURAT!
  • -7 (17 voturi)    
    bine ar fi sa nu mai candideze Base (Marţi, 24 martie 2009, 18:27)

    MG [utilizator]

    bine ar fi sa nu mai candideze Base, lui ii sta bine jucator, nu mumie la cotroceni, sa-l injure toti ciutacii si chiulangii... auzi - sa-i spui codoasa batrana unui presedinte CONFIRMAT cu 74% la referendum....!

    Lui Base i se potriveste functia de premier, sef de apartid, ministru etc
  • -7 (15 voturi)    
    Crin Presedinte!! (Marţi, 24 martie 2009, 18:37)

    bogdan [anonim]

    Puteti sa ziceti ce vreti un lucru stiu sigur-in campania pentru Palatul Cotroceni eu il sustin si il votez pe Crin Antonescu! Pe Basescu l-am votat in 2004 si a fost o dezamagire totala! Basescu si-a vazut visul cu ochii- a reusit sa aduca PSD la Guvernare. Asta deja e prea mult! nu pot sa-l mai suport.
    • +4 (10 voturi)    
      PR? (Marţi, 24 martie 2009, 18:49)

      MG [utilizator] i-a raspuns lui bogdan

      membru?
      • -1 (9 voturi)    
        doar scarbit si dezamagit de Basescu (Marţi, 24 martie 2009, 20:50)

        bogdan [anonim] i-a raspuns lui MG

        mereu am votat dreapta fie PD-L fie PNL, dar de cand a bagat PSD la guvernare nu pot sa-l mai suport! in 2004 am facut campania la sange pt Basescu era sa-mi iau bataie de la niste tarani din PSD, iar acum el ii baga la guvernare?! naspa nu il mai sustin
    • +11 (17 voturi)    
      scrin (Marţi, 24 martie 2009, 19:24)

      aristotel [anonim] i-a raspuns lui bogdan

      daca floare de mormant asta are doi sustinatori si el ar fi unu inseamna ca tu esti oprescu . salut primarescule bine ai venit pe forum.
      • -6 (10 voturi)    
        era bn daca eram Oprescu!!! (Marţi, 24 martie 2009, 21:14)

        bogdan [anonim] i-a raspuns lui aristotel

        Pe Oprescu il respect in primul rand ca doctor, iar ca om politic nu e deloc rau in comparatie cu ce primari a avut Bucurestiul:)) gen Crin Halaicu sau Viorel LIS:)). Pe Crin il votez si il sustin acum suntem 3 Oprescu, Crin si mai nou EU.! astept sprijin
    • +2 (6 voturi)    
      Visezi! (Marţi, 24 martie 2009, 23:03)

      patrician [anonim] i-a raspuns lui bogdan

      Ce crezi ca votandu-l pe Crin o sa primesti bani de la Patriciu sau de la rusi?
      Nu e cazul sa te amagesti...
  • +7 (7 voturi)    
    vai de noi... (Marţi, 24 martie 2009, 18:58)

    luputehno [utilizator]

    nu conteaza ...pana la urma ni se falfaie de toate astea....criza ....somaj.....saracie...clasa politica nu are treaba cu astea....de astea lor li se falfaie.
  • +11 (15 voturi)    
    doi gargaragii (Marţi, 24 martie 2009, 19:00)

    amidona [anonim]

    inca nu am inteles cum a fost posibila alegerea lui oprescu . iar faptul ca mai iese din cand in cand cu cate o declaratie ma uimeste si mai tare.
    oprescu asta chiar exista, chiar conteaza ? cat despre crin - un mediocru cu ifose.
    • -9 (13 voturi)    
      fapte nu vorbe JOS BASE (Marţi, 24 martie 2009, 19:47)

      bogdan [anonim] i-a raspuns lui amidona

      si vrei sa spui ca BASESCU e detinatorul adevarului absolut?, un om al faptelor:)) Spune-mi ceva concret facut de Basescu pentru tara asta iti reamintesc ca a fost ministru al transporturilor, primar general al Bucurestiului!- spune-mi o piatra care a fost miscata de Base, el stie decat sa dea vina pe altii si atat, nu a putut sa faca pentru ca nu a fost lasat:))) asta e placa lui! In rest nimic. E Presedinte- in afara de a aduce PSD la Guvernare ce a facut
      ? iti zic eu poate nu iti dai seama-'' NIMIC''
      • +6 (10 voturi)    
        macar (Marţi, 24 martie 2009, 20:29)

        Reshape [utilizator] i-a raspuns lui bogdan

        Macar ca i-a deranjat pe sefii tai si tot a facut ceva ;). Ia intreaba-i pe alde Oprescu, Tariceanu, Nastase, Geoana, Antonescu, daca Basescu n-a facut nimic, atunci de ce il simt ca pe sula in coaste? De ce ies periodic, prin rotatie, la rampa ca sa-l besteleasca cum le vine la gura? Ca doar n-or suferi de sindromul Tourette toti?
        • -4 (8 voturi)    
          nu am sefi! (Marţi, 24 martie 2009, 21:03)

          bogdan [anonim] i-a raspuns lui Reshape

          La fel de bn pot sa spun si eu despre tn! Eu pur si simplu il sustin pe Crin Antonescu, in ceea ii priveste pe Nastase si Geoana nu am aceeasi parere, mi se par net inferiori! Cel putin Geoana e politicianul care rosteste cele mai multe aberatii pe ora:))). Apropo e normal ca pe timp de criza sa-i faci minister lui Nuti Udrea/?? doar ca e ''''amica'' cu tn
          • +3 (5 voturi)    
            nu (Marţi, 24 martie 2009, 21:49)

            baronul stanganbuch [utilizator] i-a raspuns lui bogdan

            ai sefi, ai stapini, sau jupini, si ai un damf groaznic de petrol, pardon titei.
      • +2 (4 voturi)    
        Fapte (Marţi, 24 martie 2009, 23:12)

        mercenar [anonim] i-a raspuns lui bogdan

        Nu a fost pe statul de plata a lui Patriciu.
        A rezistat acestei mari tentatii asa cum nu au facut membrii marcanti ai psd-pnl. Crinul are miros de petrol.
  • +11 (15 voturi)    
    dragoste intre parteneri de acelasi sex (Marţi, 24 martie 2009, 19:27)

    constatare [anonim]

    s-au gasit tusea si junghiul .Unu independent de iliescu si altu de patriciu.
    • 0 (0 voturi)    
      Asa-i, ai mare dreptate (Miercuri, 25 martie 2009, 8:20)

      Pacientu [anonim] i-a raspuns lui constatare

      Ca bine le zisesi, coane
  • +10 (12 voturi)    
    uimire (Marţi, 24 martie 2009, 19:41)

    gica [anonim]

    Dl Oprescu reuseste sa ma uimeasca si nu cred ca doar pe mine. mai are sa se declare autentic PNL-ist si autentic afacerist cu petrol !
    • -6 (10 voturi)    
      uimit de Basescu! (Marţi, 24 martie 2009, 20:27)

      max [anonim] i-a raspuns lui gica

      tu esti uimit de Basescu:)) si de faptele marete pe care le-a facut dansul pentru aceasta tara -adik NIMIK! acum urmeaza sa-si trimita si odrasla cea mica in P.E. Nu mai erau oameni competenti in ROmania????? eu cred ca mai sunt! mai esti uimit?:O
  • +4 (8 voturi)    
    Si eu cu cine votez? (Marţi, 24 martie 2009, 20:40)

    Cetateanul turmentat [anonim]

    La-nceput, cand am vazut toata vanzolela, am crezut si eu ca Antonescu ar putea fi un fel de Barack Obama al tarisoarei noastre dragi si scumpe.

    Da-ntre timp am vazut ca nu prea e asa, iar acum, cand vaz ca-l sprijina tot "noi s-ai nostri" (Iliescu, Nastase, Oprescu), ma gandesc ca e de fapt un fel de Obamitza Dandanache, care cata si el un coledz unde sa s-aleaga.

    Si cum inteleg ca senator a ajuns invingand de pe locul 2, ma tem ca si presedinte o s-ajunga tot asa, daca nu si mai rau.

    Asa ca nu pot sa nu-ntreb din nou:

    E cu cine votez?
  • -3 (5 voturi)    
    toata lumea pentru Crin (Marţi, 24 martie 2009, 22:01)

    oana [anonim]

    Si mai bine ca si oamenii politici il sustin pe Crin Antonescu, si ce daca il susutine si Oprescu, nu vad care e problema, el n-are dreptul la parere? Si buna parere are. E mare lucru ca politicienii il apreciaza.
  • +7 (9 voturi)    
    dar l-a intrebat cineva? (Marţi, 24 martie 2009, 22:01)

    Vali [anonim]

    Exceptionala declaratie.
    Deja, primarul general al capitalei doctorul Oprescu, are incredibilel realizari bifate in mandat.
    A constriut 'autostrada suspendata' in capitala, a rezolvat problema cainilor fara stapan, a rezolvat problema traficului infernal si a transformat Bucurestiul intr-o capitala a parcurilor si a florilor. Orice turist strain este instant cucerit de farmecul citadin, de arhitectura monumentelor si de exemplul de planificare urbana.
    Functionarii publici ai primariei sunt buni de pus la rana, pensionarii se duc la ghiseu numai ca sa auda o vorba buna si sa vada un zambet. Politia comunitara este un model de civilitate pusa in slujba cetateanului. Deja noi cetatenii ne simtim altfel, avem deja un sentiment de mandrie si patriotism local.
    Aflam cu stupoare si deznadejde ca acest lider inascut cu viziune pe care nici adevaratii initiati nu o inteleg in intregime, acest lider decide sa ne priveze de ultima noastra speranta de mai bine. Recunoasteti, camarazi internauti ca si voi vedeati o raza de speranta in faptul ca domnul Oprescu putea, dandu-i sansa, sa isi puna in valoare unicele si inestimabil de valoroasele calitati la nivelul intregii tari. Imi dau lacrimile de emotie cand ma gandesc la binele pe care l-ar fi putut face daca ar fi condus intreaga tara.
    La alegerile locale din capitala ne-a avertizat ca structuri putrede incearca sa il impiedice sa ne faca binele de a ne fi pastor. Ne-a avertizat ca nemernicii nu se vor da in laturi de la nimic ca sa il elimine.
    Imi plange inima sa citesc articolul de mai sus: nu va candida la presedentie. A primit mesajul nostru unanim, al cetatenilor: "Esti ultima noastra speranta ca presedinte!"
    Dar nenorocitii l-au infrant. Ce o fi in sufletul primarului cu cugetul curat si inima de aur sa trebuiasca sa iasa din cursa?
    Nu mare consolare, dar macar il sprijina pe Crin Antonescu, acest mare om, lider carismatic si om cu mari realizari...
    • +7 (9 voturi)    
      Lolek si Bolec... (Marţi, 24 martie 2009, 23:25)

      Raluca [anonim] i-a raspuns lui Vali

      Haios comentariu...mi-a placut mult...ironiile tale la adresa celor doi pacalici m-au facut sa rad cu pofta...
  • +3 (5 voturi)    
    Nu inteleg preocuparea... (Marţi, 24 martie 2009, 22:17)

    Laur X [anonim]

    Un OM un VOT ....asta e tot ce poate aduce incompetentul asta de primar...
    • +3 (3 voturi)    
      Oprescu nu e incompetent,te rog! (Miercuri, 25 martie 2009, 8:27)

      La_bulau_cu_ei [anonim] i-a raspuns lui Laur X

      Este cretin, asta-i cu totul altceva. Un incompetent tot mai are ceva in cap dar Oprescu n-are nimic si asta a spus-o chiar el nu altcineva. Vreau sa ma contrazica daca are tupeul si-i demonstrez cu inregistrarile din campania electorala pentru primaria Bucurestiului. Trebuie trecut in cartea recordurilor ca singurul primar din lume si din toate timpurile care a castigat alegerile fara sa aibe un plan. Alooo, electorat roman, trezeste-te dracu odata.
  • +4 (6 voturi)    
    daca (Marţi, 24 martie 2009, 22:43)

    Alex [anonim]

    Dupa cum se vorbeste, tovarasu' Crin nu este un bleg profitor de politician, chiulangiu din Parlament, fara vreo ideie de om matur, ci un om cinstit care ne va readuce banii de la Paturiciu pentru vanzarea petrolului romanesc la Kazahstan, va recupera spagile masive luate de guvernul lui Iuda Tariceanu, sa avem si noi un salariu macar ca ungurii, turcii sau slovacii. Tragem nadejde ca va curata administratia de clientela politica superbugetata, o va aduce la limitele normale pentru cati muncim in aceasta tara, la maxim 50 % din cati sa afla in prezent si fac agitatie pe strazi, ca orisicum stau degeaba la caldurica si consuma de-a pomana gazele cumparate cu greu de la rusi.
  • 0 (2 voturi)    
    crin (Miercuri, 25 martie 2009, 9:09)

    eu [anonim]

    pai daca nu-l sustinem nici pe Crin, at pe cine? Poate este pe satul de plata a lui Patriciu, dar macar e ceva mai putin corupt decat ceilalti.
  • -1 (3 voturi)    
    bravo Oprescu!!!! (Miercuri, 25 martie 2009, 9:23)

    unu [anonim]

    Nu sunt din Bucuresti si imi pare bine.Dar de aici pana a-l compara pe Oprescu cu Videanu e mult.
    Va intreb la randul meu, ce a facut Videanu in afara de borduri?
    Cat despre Crin Antonescu, este omul care are raspuns pentru orice, fara sa aiba nevoie de consilieri idioti in jurul lui.Si macar cu atat e mai bun decat Basescu de care multa lume s-a saturat.
    In afara de pupincuristii care comenteaza aici.
  • +2 (2 voturi)    
    cine se aseamana se aduna (Miercuri, 25 martie 2009, 9:30)

    cristian [anonim]

    Se potrivesc de minune: amandoi gargaragii ,chilangii si deosebit de comozi.
    Realizari:0
  • 0 (0 voturi)    
    Marii betivi de Niculitel ! (Miercuri, 25 martie 2009, 11:05)

    martin [anonim]

    Acum 2 ani un pedeserist mi-a povestit ca pe cand Crin ( zis acum si Obama) era profesor la Niculitel, ar fi fost un celebru betiv local care mergea si cadea pe rand in santurile comunale. Nu stiu daca e adevarat, fiind o barfa pedeserista, desi fata individului Crin fratele lombrozian al lui Obama Husein, cam confirma.
    Prietenia cu celebrul campion al carnatului Catavencu de Oprescu ii onoreaza pe amandoi si le doresc sa se mute amandoi la Niculitel si anume in mod permanent, ca sa fericeasca acest frumos orasel viticol si sa ne scuteasca pe noi ceilalti !
    • 0 (0 voturi)    
      si base e betiv (Miercuri, 25 martie 2009, 12:11)

      radu [anonim] i-a raspuns lui martin

      si base nu e tot betiv..
  • 0 (0 voturi)    
    crin antonescu presedinte (Miercuri, 25 martie 2009, 11:46)

    radu [anonim]

    si eu il voi vota pe crin antonescu..sunt convins ca va iesi presedinte..
    o sa vedeti..
    traiasca antonescu! traiasca monarhia!
    • 0 (0 voturi)    
      care monarhie???? (Miercuri, 25 martie 2009, 16:58)

      neutrino [utilizator] i-a raspuns lui radu

      e crin un vreun rege sau vreo eminenta si noi nu stim?
  • 0 (0 voturi)    
    M-am saturat de acest mistocar (Miercuri, 25 martie 2009, 12:00)

    Jos Oprescu [anonim]

    Vom pierde 4 ani cu acest Mitica Mistocaru care este oprescu. Cine l-a votat, sa se bucure de el :))

    Eu l-am votat pe Blaga si sigur facea treaba mai buna decat acest .... ahhhh .... Bine ca l-au votat prostii pe "independentul" oprescu !!!

    Mitica Mistocarul face orice numai administratie a Bucuresiului, nu.
  • 0 (0 voturi)    
    Crin Antonescu, hiena din Serengheti (Miercuri, 25 martie 2009, 14:54)

    turistul [anonim]

    cititi articolul si comentariile, sunt deliciose:

    http://www.mediafax.ro/blog/politic/crin-antonescu-hiena-din-serengheti/
  • 0 (0 voturi)    
    Oprescu (Miercuri, 25 martie 2009, 19:32)

    elis [anonim]

    il sustineti in Bucuresti dar grosul voturilor nu vin din Bucuresti asa ca......................................votati cu ...Geoana?Basescu?Vadim?Cozma? sau Nastase?