Varujan Vosganian: Nu inteleg de ce FMI a vrut sa guverneze Romania in locul domnului Boc

de Alina Neagu     HotNews.ro
Luni, 23 martie 2009, 15:30 Actualitate | Politic

"Nu inteleg de ce Fondul Monetar International a vrut sa guverneze Romania in locul domnului Boc. Intai ar trebui sa avem solutii credibile, si abia apoi sa dam fuga la Washington. Bugetul actual se indeparteaza de realitatea cu 8-10 miliarde de euro", a declarat, luni, fostul ministru al Economiei, Varujan Vosganian.

"In ultima vreme se discuta doar cum sa evitam criza, cum sa ii protejam pe contribuabilii romani de efectele crizei, dar nu se discuta despre modul in care Romania ar putea sa isi continue dezvoltarea economica si sa atraga investitori", a afirmat Vosganian, dupa o intalnire a reprezentantilor FMI cu cei ai PNL.

"Ceea ce ne promite Guvernul privind investitiile de la buget e blana ursului din padure. Bugetul e departe de realitate cu 8-10 miliarde de euro".

"Nu sustinem un set de masuri care sa prevada cresterea taxelor si impozitelor", a mai spus liberalul Varujan Vosganian, adaugand ca "Sistemul bancar e solid. Eventualitatea unui imprumut nu are in vedere lipsa de solvabilitate a bancilor."


Citeste mai multe despre   






















1169 vizualizari

  • +4 (10 voturi)    
    hotul striga.. hotii!! (Luni, 23 martie 2009, 15:50)

    pehash [anonim]

    ce ipocrit.. merita sa arunci cu pietre dupa el cand il vezi pe strada
    • +1 (1 vot)    
      Parul destept... (Marţi, 24 martie 2009, 9:36)

      Ionica [anonim] i-a raspuns lui pehash

      ...a parasit un cap mare si ...Ce sa priceapa un marceolog la bere,cu capul umflat,ce si cum este cu bugetul.Cand era la finante vorbea putin si prost,ce nu stia sau nu avea voie de la stapanul impostor,
      mototoliceanu.Acum se da expert in buget.Ii recomand sa citeasca"Apelul catre lichele" al D-lui
      Liiceanu,poate invata si el ceva,acum in ceasul al 12-lea.Prostul,tot prost ramane.
  • +4 (12 voturi)    
    fmi (Luni, 23 martie 2009, 15:52)

    pnl slugarnic [anonim]

    daca romania avea acord cu FMI mai fura tariceanu marea neagra ? nu !!! normal ca toti afaceristii fug de fond si aburesc populatia ca nu e nevoie de imprumut ! fondul inseamna rigoare, paznic la banii publici ! nasol pt rechinii care lucreza cu banii publici, si cum pnl-ul e campion...sa ne amintim de deficitul de 6% ...au lasat dezastru !
    • 0 (4 voturi)    
      fmi (Luni, 23 martie 2009, 18:21)

      cosmin [anonim] i-a raspuns lui pnl slugarnic

      ideal asa ar fi, dar daca nu vom putea returna banii ce vom face ? vom privatiza sistemul de apa potabila ca in bolivia unde a fost achizitionat de bechtel ?
  • -3 (9 voturi)    
    Cam asa (Luni, 23 martie 2009, 15:55)

    un roman [utilizator]

    Trebuie sa arate un comunicat din partea ministerului de finante.
    Hulit sau nu, Vosganinan este mult peste nivelul actualului ministru de finante si al premierului.
  • +3 (11 voturi)    
    Super eroul finantelor mondiale (Luni, 23 martie 2009, 15:59)

    costi [anonim]

    mai tare ca Waren Bufet .tare in clont .Varujene zi mai bine cum ai facut tu de ai lasat tara golita ca pe vremea fanariotilor . si vanduta pe 3 ani inainte.Zi cum ai mesterit tu cu gratie o asa gaura in buget . Trebuie ca esti tare de tot .un adevarat Greuceanu al finantelor
  • +2 (8 voturi)    
    ordine (Luni, 23 martie 2009, 16:13)

    nicu [anonim]

    FMI-ul o sa opreasca vandalizarea sistemului bugetar de catre cagoria -persoanelor cu statut special-care depasesc orice limita la capitolul lacomie.Guvernul liberal a girat aceasta hotie cu acte in regula asa ca ciocul mic
    • +3 (9 voturi)    
      FMI (Luni, 23 martie 2009, 16:32)

      theMask [anonim] i-a raspuns lui nicu

      Pe ce lume sunteti, oameni buni? Chiar nu realizati ca fondurile alea FMI le vom plati tot noi, cu varf si indesat?
      FMI n-o sa opreasca nimic, ii doare la basca, ei nu fac acte de caritate, naivilor...
      • 0 (4 voturi)    
        Astia-s aia de pe (Luni, 23 martie 2009, 18:45)

        un roman [utilizator] i-a raspuns lui theMask

        planeta PD-L!
        Orice spune Base sau trompeta este adevarul ultim pentru ei! O gramada de netoti!
  • -1 (9 voturi)    
    Cum nu intelege ? (Luni, 23 martie 2009, 16:30)

    cris [anonim]

    Cum de nu intelege? Este clar: FMI vor sa ne faca sclavi ca mai apoi sa ne invarta cum vor americanii.
    Pentru o noua ordine mondiala, trebuia ca si Romania sa faca parte din tarile care au luat imprumut "de buna voie si nesilita de nimeni", ca mai apoi, sa nu poata plati datoria .
    Ca dup'aia urmeaza colapsul nostru. Asta vor, de fapt. Sa fim datori vanduti.
    Hai cu tata!
    • +4 (6 voturi)    
      varujane tu esti ? (Luni, 23 martie 2009, 17:01)

      radu [anonim] i-a raspuns lui cris

      Ce faci , iti scrii singur mesaje pozitive ?
    • 0 (4 voturi)    
      teoria cons..tipatiei (Luni, 23 martie 2009, 17:35)

      pehash [anonim] i-a raspuns lui cris

      la venituri anuale de vreo 50 de miliarde eur (la buget) romania se imprumuta 20... si suntem sclavi... pai atunci cand gigel ia de la banca imprumut de nevoi personale mai mare decat veniturile proprii pe un an cum reuseste sa le plateasca si sa nu fie sclav?
      • -2 (4 voturi)    
        inrobire (Luni, 23 martie 2009, 18:28)

        cosmin [anonim] i-a raspuns lui pehash

        da, i se zice inrobire prin munca, o data ce ai creditul nu mai poti pleca asa usor daca nu iti convine ceva, si ... poate accepti si o micsorare a salarului in loc de marire
  • -1 (3 voturi)    
    http://www.hotnews.ro/stiri-arhiva-1050461-guvernu (Luni, 23 martie 2009, 17:24)

    Laur X [anonim]

    Redactiei Hotnews,
    Puteti va rog sa anexati si sa ii dati spre lectura acestui incompetent (nu e insulta si o pot proba) documentul semnat de V Vosganian
    Va multumesc,
    Laur X
  • -1 (7 voturi)    
    In sfarsit un om inteligent (Luni, 23 martie 2009, 17:32)

    cristian [anonim]

    Dl Vosganian are perfecta dreptate. Pai daca ar fi facut dumnealui bugetul problema se rezolva simplu:
    ar fi estimat incasarile la 120% din PIB. L-ar fi dat afara pe prostul ala de Mugur Isarescu care tot timpul l-a frecat cu aiureli de genul inflatie si deficit bugetar si ar fi construit in fiecare judet cate o fabrica de tiparit bani unde s-ar fi angajat toti cei disponibilizati din intreprinderile prabusite.
    Pana si cel mai amarat cetatean tot ar fi castigat cel putin un miliard pe luna.
    Din pacate niste nulitati ca Boc,Pogea si Isarescu nu inteleg geniul financiar al acestui mare om care daca l-am fi lasat sa lucreze ne-ar fi transformat pe toti in miliardari
    • -3 (3 voturi)    
      tiparnita inrosita (Luni, 23 martie 2009, 18:31)

      cosmin [anonim] i-a raspuns lui cristian

      dece americani cu inflatia lor pot contribui la fmi cu 20% ? si noi nu ? noi avem nevoie de imprumut ?
  • -1 (5 voturi)    
    CORECT (Luni, 23 martie 2009, 19:33)

    Mihai [anonim]

    Foarte corecta declaratia ex-ministrului de finante si foarte documentata.Pentru neincrezatori intrati pe site Min. de Finante si ve-ti vedea bugetul pe 2009 : venituri =76 miliarde lei,cheltuieli = 108 miliarde lei planificate ,deci deficit de peste 32 miliarde lei sau 8 miliarde Euro.La aceasta suma se mai adauga circa 1 miliard lei/luna incasari mai mici pe primele 3 luni care se apropie de 1 miliard de Euro,sau daca vreti tinind cond de declaratia Min.Muncii ca somajul va depasii 800 000 de persoane sau 20% din salariati,asta implica o diminuare a veniturilor bugetului pe 2009 de ~ 20%,asadar la deficitul de mai sus se adauga inca 15 miliarde lei adica pina in 4 miliarde Euro ! Deci poate fi intre 8 - 12 miliarde Euro !