Analiza HotNews.ro

Efectul de rotatie a cadrelor in PNL

de Dan Tapalaga     HotNews.ro
Luni, 23 martie 2009, 14:22 Actualitate | Politic

Dan Tapalaga
Foto: Hotnews
Alegerea noii garnituri de lideri liberali arata ca o miscare clasica de rotatie a cadrelor. Partidele cu centre unice de comanda isi motiveaza liderii prin mimarea competitiei interne si neutralizarea celor care tind spre autonomie. La congresul extraordinar din 20-21 martie, liberalii au jucat in mod credibil partitura democratiei de partid, au pus in scena destul de convingator piesa concurentei pentru functii si s-au comportat ca o organizatie politica aparent vie. Energia si vointa partidului par sa emane insa dinspre un singur personaj, reperul tutuor liberalilor: Dinu Patriciu. Crin Antonescu este, la fel ca Tariceanu in trecut, o simpla incarnare a viziunii sale politice de astazi.

Tonul l-a dat inca de vineri chiar Dinu Patriciu. “Uite-l pe tata!”, a exclamat un june liberal cand maganatul si-a facut intrarea. A fost, poate, cea mai seminificativa reactie. Simpla sa prezenta la congresul extraordinar a fost interpretata in fel si chip si a devenit subiect central in discursuri si dezbateri publice.

Unii au spus, malitiosi, ca a venit sa-si apere investitia. Altii au comentat prezenta sa ca o nevoie foarte personala de a se hrani din propriul mit. Mitul puterii si al dominatiei absolute, care l-a aureolat si in guverarea Nastase dar si dupa, cu o scurta si traumatizanta experienta in mai 2006, cand si-a petrecut o noapte in arest. Pana la urma, nu stim precis de ce a venit dar putem consemna ce s-a intamplat:
  • Antonescu l-a tamaiat in ziua votului pe Dinu Patriciu in discursul sau tinut in fata celor 1500 de delegati: “Sunt in sala aceasta doi oameni, unul e simplu delegat, altul a reusit sa fie invitat, si multi dintre noi se fac ca nu-i cunosc. Unul a fost cea mai puternica, cea mai clara si cea mai hotarata voce a liberalismului la inceputul anilor '90, il salut si ii multumesc pentru asta fara niciun fel de sfiala, este Dinu Patriciu.”
  • Patriciu si-a pus mana pe crestetul viitorul presedinte, cu care s-a intalnit in particular cu cateva ore inainte de anuntarea rezultatelor: "Am discutat despre ceea ce il asteapta pe presedintele PNL, si discutam ipoteza, in atmosfera Congresului se infiripa ipoteza asta, ca voi fi eu, si am discutat despre economie de pilda, despre ceea ce trebuie un om politic sa stie despre problemele economice, despre cum poate fi ajutat un om politic in domeniul acesta, in alte domenii de specialitate"
  •  Cu totul alta opinie a exprimat dupa congres Bogdan Olteanu, marele exclus din ecuatia puterii din interiorul PNL: "Dinu Patriciu a fost cea mai mare povara a PNL in acesti ultimi patru ani", a declarat Olteanu, sambata (...) Prima acuzatie care se aduce PNL-ului este legatura cu Dinu Patriciu. Nu stiu daca o sa crestem peste 20% daca mergem in fata cu Dinu Patriciu.
Iata-l asadar omniprezent in marea familie liberala, ca orice tatic responsabil. E in mintea tuturor, ceea ce face inutila orice discutie despre sansele sau profilul lui Crin Antonescu. Ar fi o pierdere de timp sa ghicim ce proiecte, planuri si strategii infloresc in capul noului lider PNL. Nu acolo trebuie cautate.  Restul comparatiilor cu Obama si al incurajarilor inflacarate sunt fantasme pure, exercitii de imaginatie.

Uitati-va la noua garnitura de lideri. Ce putem spune despre ea? Ca s-a reformat? Ok, au pierdut figuri sinistre ca Ilie Morega, Athanasiu sau Cristian David, dar au castigat functii de vicepresedinti personaje sulfuroase ca Relu Fenechiu, Norica Nicolai sau Dan Radu Rusanu. Nu putem spune nici ca partidul e complet osificat: dovada alegerea unor figuri mai luminoase, din noua generatie: Stejarel Olaru, Daniel Chitoiu, Vlad Moisescu.

S-a intamplat exact genul de alchimie cu substante expirate sau prost alese din start: oricat le-ai amesteca, nu poti obtine aur politic, doar alama coclita.

Noii alesi au fost cu totii, la un moment dat, sustinatorii ferventi ai lui Calin Popescu Tariceanu, dar l-au tradat. Istoria marilor tradari nu incepe si se sfarseste cu PNL, ci o veti gasi in toata istoria politica postdecembrista. Amititi-va de modul in care l-au debarcat pesedistii pe Adrian Nastase in aprilie 2005. Tradarea este unica metoda prin care pseudo-elita politica romaneasca, posesoarea unor expertize incerte si competenta in discursuri goale, reuseste sa se agate de putere din 90 incoace.

Unii liberali mai tineri mi-au reprosat, si la congres dar si in postarile la articolul Patriciu si viitorul PNL, ca am supraestimat rolul omului de afaceri in partid. Ce e rau, pana la urma, ca seful Rompetrol, cel mai bogat din Romania, se implica in politica? Patriciu trebuie asumat pana la capt, laudat si incurajat ca ii pasa de liberali. Asta mi s-a spus. Ce are el si nu gasim in alte partide?

Nimic, in afara de cateva probleme cu justitia. Nimic, in afara cu un mod netransparent si foarte discutabil de a face politica. Nimic, in afara incurajarii unor nulitati de a ocupa functii publice importante, in detrimentul oamenilor competenti. Nimic, in afara de suspiciunea de neinlaturat ca partidul sau este un vehicul spre resurse si ca liderii care-l compun sunt fie fostii sai angajati, fie avocatii viitoarelor sale afaceri. Veti spune: penali si sforari gasim si la PSD si la PDL. Nu asta sunt toate partidele din Romania, vehicule primitive spre resurse?

Cu ce au dovedit Traian Basescu si Mircea Geoana ca au facut altceva din partidele lor? Ce reforma reala s-a produs in PD-L sau PSD? Acolo nu se conduce tot prin metoda rotatiei cadrelor? Ba da, se intampla si acolo cam la fel. Cu diferenta Traian Basescu n-a privatizat inca partidul, a esuat doar in reformarea mecanismelor de selectie.

Taticul PDL se deosebeste radical de taticul PNL prin respectul aratat pana mai ieri unor institutii cheie in stat. De exemplu, Basescu i-a respectat justitiei independenta, Patriciu a chemat-o la ordin in biroul lui Tariceanu. In rest,  nici unul, nici altul n-au iesit din patriarhatul politicii romanesti, n-au generat o elita competenta, ci au rotit ani de zile cadre si slugi pentru a-si pastra pozitiile de putere si de influenta.

Marea intrebare ramasa fara raspuns si dupa congresul extraordinar al PNL este directia in care se vor roti noile cadre: spre PSD sau spre PDL?  Iliescu si Nastase, aripa dura din PSD, au inceput deja dansul nuptial, coplesindu-i pe noii lideri liberali cu laude. In shimb, PDL s-a manifestat mai rezervat, prin Stolojan si Stoica. Cei doi s-au aratat ceva mai zgarciti in aprecieri, pe alocuri chiar l-au persiflat pe Antonescu, mai putin pe Orban.

In tot cazul, Patriciu pare sa aiba mai multe punti deschise catre PSD, singura garantie reala a rebransarii la resurse. Cu Traian Bsescu, compromisul ar fi prea mare de ambele parti. Desi, am vazut ca in politica e posibil orice: criza asta le impaca pe toate. 


Citeste mai multe despre   




















Articol sustinut de BRD Groupe Société Générale

Atelier de idei. Cum te ajuta tehnologia sa-ti faci mai mult timp pentru tine si planurile tale

Munca multa, stres, ore peste program, termene limita, sedinte lungi. Uneori, asa arata ziua de lucru a multora dintre noi. Din acest motiv e foarte important sa investesti in lucruri care te pot ajuta sa iti folosesti mai bine timpul petrecut la birou. Sa lucrezi mai bine, mai usor si mai repede poate insemna mai mult timp pentru tine si pentru cei dragi. Iti propunem, asadar, cinci directii care te pot ajuta pe plan profesional si personal.

2830 vizualizari

  • +5 (19 voturi)    
    mangla lu dinu (Luni, 23 martie 2009, 14:27)

    costi [anonim]

    crin e omul lui dinu .tariceanu incepuse sa creada ca el este seful si a fost eliminat . papusarul dinu si noua lui marioneta crin vor sa negocieze sa intre la guvernare .nu de alta dar e frig singur in opozitie
    • -1 (17 voturi)    
      Dreapta lui Crin se agita in confuzie cu Obama. (Luni, 23 martie 2009, 14:38)

      Tata Omidu [anonim] i-a raspuns lui costi

      Crin, pierdut cu-n ochi pe val,
      Un simbol de papagal,
      Isi traieste comic drama
      Sa se creada CrinObama.

      Da din mana si din cioc,
      Acelasi trombon din stoc,
      Dar juiseaza degeaba,
      Asta e doar CrinOlaba.
    • -3 (7 voturi)    
      Deng Siao Ping (Luni, 23 martie 2009, 15:03)

      don giovanni [anonim] i-a raspuns lui costi

      Dunu Patriciu, un Deng Siao Ping in topul Forbes?
    • 0 (14 voturi)    
      Limba rusa (Luni, 23 martie 2009, 15:07)

      Ivan [anonim] i-a raspuns lui costi

      De ce nu a declarat niciodata Crin ca vorbeste fluent limba rusa ?
      • +5 (9 voturi)    
        ? (Luni, 23 martie 2009, 15:15)

        srpc [utilizator] i-a raspuns lui Ivan

        care e problema?
      • 0 (0 voturi)    
        Si mie mi se pare ciudat.... (Marţi, 24 martie 2009, 10:53)

        judex1 [anonim] i-a raspuns lui Ivan

        Nu trebuie sa-i fie nimanui rusine ca vorbeste limba lui Tolstoi sau Puskin. Iar, in lumea de astazi, relatiile cu Rusia sunt chiar relevante si necesare. Important este ca aceste relatii sa aibe un caracter partenerial, corect si de respect reciproc.
  • +7 (15 voturi)    
    ILI (Luni, 23 martie 2009, 14:33)

    costi [anonim]

    Fundata Institutul pentru Libera Initiativa . bani de la dinu .Membrii : Crin Antonescu ,Norica N,Dinu P.Radu Rusanu etc .Toti oamenii lui Dinu
  • +5 (17 voturi)    
    oi,oi (Luni, 23 martie 2009, 14:45)

    no_name [anonim]

    din nou un articol magistral, echidistant si nepartinitor. o radiografie. un documentar. asa cum ne-ati invatat. un articol lucid. un articol la rece. nu oricine poate asta. de oameni ca dumneavoastra avem nevoie. care sa aiba mintea limpede si care sa fi supt din seva adevarului. oricum si-ar spune el.
    • +2 (2 voturi)    
      adevarul (Luni, 23 martie 2009, 16:54)

      alex [anonim] i-a raspuns lui no_name

      Seva adevarului...Adevarul Holding? :)
  • +5 (17 voturi)    
    Patriciul din noi (Luni, 23 martie 2009, 14:47)

    Vlad [anonim]

    Daca Tariceanu era omul clasic al lui Patriciu, iata acum ca si Crin e omul lui Patriciu, in fapt toti liberalii sunt oamenii lui Patriciu ceea pana la urma e normal intr-o tara in care fiecare e omul cuiva nu? Si daca fiecare din noi vom privi in adancurile fiintei noastre vom descoperi ca, intr-un sens ascuns, suntem oamenii lui Patriciu, fiecare intr-o masura mai mare sau mai mica si vom descoperi astfel Patriciul din noi. Felicitari pentru articol dle Tapalaga!
  • +1 (15 voturi)    
    Base scoate cerberul la atac :) (Luni, 23 martie 2009, 14:52)

    Anonim [anonim]

    Base scoate cerberul la atac :)
    • +1 (17 voturi)    
      Se pare (Luni, 23 martie 2009, 15:05)

      Alexandru C [utilizator] i-a raspuns lui Anonim

      ca domnul Crin Antonescu deranjeaza. De ce oare au sarit toate trompetele lui Basescu pe el?
      Pot trage o singura concluzie: incepe sa-i fie frica domnului presedinte de concurenta mai ales ca de-abia de acum incolo vor incepe sa se simta efectele crizei.
      • -1 (9 voturi)    
        Ai dreptate. Deranjeaza... (Luni, 23 martie 2009, 15:45)

        Claude [anonim] i-a raspuns lui Alexandru C

        ... intocmai ca un furuncul. ;)
        Keep dreamin' liberalule!
        • +1 (7 voturi)    
          Da securistule (Luni, 23 martie 2009, 15:57)

          Alexandru C [utilizator] i-a raspuns lui Claude

          Visez la ziua in care nu vom mai avea securistii la conducere.
          • 0 (0 voturi)    
            Si eu..... (Marţi, 24 martie 2009, 10:55)

            judex1 [anonim] i-a raspuns lui Alexandru C

            dar tare mi-e teama ca noi nu o sa apucam ziua aia.
      • +1 (7 voturi)    
        sunteti penibili (Luni, 23 martie 2009, 15:46)

        MG [utilizator] i-a raspuns lui Alexandru C

        sunteti penibili cu patriciul vostru penal
        Pacat de doctrina de dreapta, ca a devenit scut pentru cel ce a furat la adapostul psd
        • 0 (10 voturi)    
          Penibil esti tu prietene (Luni, 23 martie 2009, 15:59)

          Alexandru C [utilizator] i-a raspuns lui MG

          ca nu esti in stare sa judeci si sa tragi concluzii singur. Daca 50% din romani ar fi in stare sa gandeasca am fi departe acum. Din pacate majoritatea e formata din bizoni.
          • +1 (5 voturi)    
            asteptam argumente (Luni, 23 martie 2009, 16:06)

            MG [utilizator] i-a raspuns lui Alexandru C

            ah, dar n-aveti
            • -3 (7 voturi)    
              scuze (Luni, 23 martie 2009, 16:55)

              alex [anonim] i-a raspuns lui MG

              Scuze, dar tu ai?...
              • +1 (5 voturi)    
                Patricul (Luni, 23 martie 2009, 17:43)

                MG [utilizator] i-a raspuns lui alex

                Patricul a oferit informatii din interior lui Tariceanu & co referitor la actiunile Petromidia, care urmau sa creasca in urma vanzarii catre rusi - lucru interzis, fiind informatie din interior; Tariceanu a oferit drept de exploatare unor firme afiliate lui Patriciu; Patriciu a chemat la o bere pe ministrul justitiei si pe primul ministru; Daca nic astea nu sunt de-ajuns ...
                • +2 (2 voturi)    
                  Mai (Marţi, 24 martie 2009, 10:16)

                  Alexandru C [utilizator] i-a raspuns lui MG

                  informatule. Cam cat plateste grupul rompetrol anual la bugetul de stat? Cam cate pensii sunt platite din banii aia?

                  Pentru comparatie cam cat varsa la bugetul de stat anual "companiile" Luxten, Golden Blitz, UMB Spedition, Euroconstruct etc.?
                  Cam putin ca fac evaziune fiscala. Dar nu-i problema ca ii apara tatucul.

                  Asa ca prietene inainte de a deschide gura si a-i acuza pe altii, gandeste.
                  Ce bine ar fi sa fie vreo 10 Patriciu in tara asta.

                  Hai cu voturile negative acum. :)
                  Bizonilor.
                  • -1 (1 vot)    
                    ah, am uitat (Marţi, 24 martie 2009, 10:41)

                    MG [utilizator] i-a raspuns lui Alexandru C

                    la unii nu conteaza ca patriciu a furat si manipulat, ci ca aduce bani la buget! (la bugetul Kazahstanului, daca luam in calcul ca Petromidia este 75% a lor). Bine ar fi sa existe 10 Patriciu CINSTITI in aceasta tara, corect
                    • +1 (1 vot)    
                      Hmmm (Marţi, 24 martie 2009, 12:08)

                      Alexandru C [utilizator] i-a raspuns lui MG

                      Dupa logica ta la Rompetrol lucreaza numai Kazahi. Sanatoasa gandire :)
  • -1 (21 voturi)    
    Iar abereaza tapalaga (Luni, 23 martie 2009, 14:53)

    Shadow [anonim]

    Citez:

    "Taticul PDL se deosebeste radical de taticul PNL in respectul aratat pana mai ieri unor institutii cheie in stat. De exemplu, Basescu i-a respectat justitiei independenta, Patriciu a chemat-o la ordin in biroul lui Tariceanu."

    Ia sa vedem. Respectul "taticului pdl" pt lege se poate masura atat din "neaplicarea" unor decizii judecatoresti de catre acesta in propriul sau minister (deh trebuia dat afara ala care l-a controlat de "flota"). Se vede din "amestecul" sau la DNA(poate s-au uitat interventiile sale la Morar) pe subiectul "cum se face o ancheta" care a dus la NUP-ul pt casa sa din Mihaileanu.
    Se vede si din conversatiile basesti cu Morar vizavi de "flota" (ei da morar si presedentia sustin ca basescu se dorea cercetat) dar cu mult mai mult "amestec" decat in intalnirea lui Macovei cu Patriciu din biroul lui Tariceanu. Intalnire la care Macovei a sustinut ca fost facuta "din greseala". Oare nu era tapalaga consilier al lui Macovei ? Nu stie el asta sau asa e "ordinul" sa fie "demonizati" opozantii pdl-ului si ai lui basecu. Sau poate macovei a mintit?

    Jurnalism de Dambovita prezentat perfect de catre tapalaga and comp. "Succesuri" multiple ce mai.

    Cat despre "promovarea nulitatilor" in posturi administrative sa fim seriosi ca pdl-ul detine "topul" cu toti "garantatii" basesti in diverse posturi administrative fie ele de "primari" sau de "prefecti" sau de "ministrii". Ala este un "bun mod de a face politica" cf "axiomei tapalaga".
    • +2 (2 voturi)    
      Lui "Shadow" (Marţi, 24 martie 2009, 9:15)

      Dr Marutza [anonim] i-a raspuns lui Shadow

      Din acreala cu care scrii se vede bine din ce directie bate "vantu'"! Tinta: da tare in Basescu!
      Cata primitivitate! Cata lipsa de obiectivitate! Cata aliniere politica! Iar flota, iar Macovei, iar casa din Mihaileanu...! Debilitate intelectuala si lipsa de discernamant, asta dovedesti!
      Articolul, ca mai tot ce scrie dl Tapalaga, e plin de adevar si numai cine are orbul gainilor nu vede sforariile! Patricianul tine franele si da directiile in PNL (si nu numai!!)
      • 0 (2 voturi)    
        dr marutza (Marţi, 24 martie 2009, 12:15)

        Shadow [anonim] i-a raspuns lui Dr Marutza

        Am demonstrat cu argumente care e pozitia lui basecu vizavi de justitie comparativ cu tapalaga care nu o face ci o scoate din "burtica" axiomatic.
        Adaugand si perioada in care acesta era consilier al lui Macovei.
        Dta ma tratezi de "primitiv", neobiectiv, aliniat politic, etc. Nu aduci insa nici un argument. Deci absolut toate "cusururile" pe care mi le atribui mie se regasesc la dta si la tapalaga. Orbul gainilor asisderea.

        va urez si tie si lui tapalaga "succesuri" multe.
  • +4 (16 voturi)    
    ca de obicei (Luni, 23 martie 2009, 14:55)

    Cristian [anonim]

    Este destul de greu sa fac o apreciere asupra continutului articolului fara sa fac referire la obedienta autorului fata de portocalii. Care se manifesta si in acest material. De exemplu vorbea despre debarcarea lui tariceanu, Iliescu sau Nastase, fara sa faca referire la debarcarea lui Roman de catre Traiana Basescu dupa cunoscuta expresie " Petre, esti cel mai tare". Mai departe, Patriciu, eminenta cenusie din spatele tutror relelor din tara asta, si-a anexat institutiile statului. Care, cand si ce beneficii a avut? Baescu nu are numai SRI, SIE, DNA si Parchetul General, unde sunt aproiatii sai sau ai PDl, ci, din ianuarie si Guvernul. Ca sa nu mai spun de PDL, pe care il manevreaza cum vrea el. In tot acest timp, Basescu este, in ochii autorului, salvatorul neamului, in timp ce Patriciu este Satana. Trist cum se manipuleaza lumea, sub aspectul unei asa-zise obiectivitati.
  • 0 (12 voturi)    
    Obama al romanilor (Luni, 23 martie 2009, 14:59)

    serojea [anonim]

    E adevarat crin este un fel de obama.pentru ca provine din familie mixta ;romano-lipovean
  • 0 (14 voturi)    
    Ma lasi... (Luni, 23 martie 2009, 15:09)

    nam [anonim]

    ... domnule cu abureala dumitale. Pana una alta, in senat singurul partid care a votat contra cipurilor bagate pe gat fara nici o dezbatere a fost PNL. Mai scuteste-ne cu avantul tau unidirectional, stii dta unde. Dta vorbesti poezii aici si prin spate meseriasii ne trag tzepe discret.
  • 0 (12 voturi)    
    Domnu Tapalaga (Luni, 23 martie 2009, 15:09)

    Rali [utilizator]

    Poate dezvolti pe viitor urmatoarele intrebari:
    Cum a privatizat Patriciu PNL?
    De ce nu a reusit sa faca asta Basescu PDL-ului?
    Mai este necesar PNL sau ar fi mai bine sa intre in PDL ca sa nu mai avem ce comenta?
    • 0 (18 voturi)    
      simplu (Luni, 23 martie 2009, 15:17)

      srpc [utilizator] i-a raspuns lui Rali

      Patriciu e om de afaceri, Base e doar un papagal securist, care fara institutiile statului de partea lui e nul
      • 0 (6 voturi)    
        vai cat noroi aveti la sediu (Luni, 23 martie 2009, 16:54)

        MG [utilizator] i-a raspuns lui srpc

        vai cat noroi aveti la sediu, de sonda lu' Patriciulescu?
  • 0 (16 voturi)    
    Antonescu, un perdant anuntat!!! (Luni, 23 martie 2009, 15:19)

    Impotriva prostiei din tara [utilizator]

    Crin Antonescu este ceea ce noua romanilor ne este genetic: un superficial. Cu un limbaj gol de substanta, mai aproape de mahalele lui Vanghelie si de Sinteza Zilei a lui Ciutacu, el nu va fi un oponent credibil a lui Traian Basescu. Pe scurt, nu a realizat nimic notabil in toti cei 17 ani de politica damboviteana, nu a promulgat nici o lege de care sa-si lege numele si activitatea politica, a fost campionul detasat al chiulurilor din Parlament si omul care a stat langa un Dinu Patriciu incatusat. A intrat in Parlament la ultimele alegeri pe usa din dos, dupa ce a fost surclasat de Ionut Popescu din PD-L care nu a avut nici un panou electoral, in timp ce el s-a plimbat de mana prin tot colegiu trasat de colegii liberali cu primarul general Oprescu si cel de sector Chiliman. Crin e sustinut de oameni ca Fenechiu, Nicolai sau Rusanu. A tacut chitic cand PNL a devalizat tara cu vreo 9 miliarde de euro si a vandut resursele petroliere ale tarii din Marea Neagra pe comisioane! A recunoscut insa ca se infrupta din Fundatia Dinu Patriciu, lucru pe care il considera perfect legal. Eu il consider doar o marioneta prin care Dinu Patriciu isi striga frustrarile si nimic mai mult.
    • 0 (0 voturi)    
      ai reaparut ! (Marţi, 24 martie 2009, 17:18)

      nufarul alb [anonim] i-a raspuns lui Impotriva prostiei din tara

      imi era dor de obiectivitatea Dvs. de pedeleu neobosit !

      nu mai esti suparat pe tatucul tau ca ti-a tras-o cu pesedeii verosi ? ti-a trecut ... durerea ?

      abia astept sa va arate voua PATRICIU ce pui de smecher este el de fapt ...

      keep in touch !
  • -3 (15 voturi)    
    O noua analiza pertinenta, ..... (Luni, 23 martie 2009, 15:24)

    judex1 [anonim]

    va multumim Domnule Tapalaga.
    Ma asteptam la mai multa seriozitate si responsabilitate la PNL. Ma asteptam sa aud masuri de drepta pentru trecerea prin criza, configurarea une politici liberale de tip nou, in consens cu situatia din tara si lume. Vroiam sa aud despre reforme si masuri pentru binele romanilor. Speram sa aud despre refacerea dreptei in Romania. Nimic. Am senzatia ca procuparea pentru indeprtarea presedintelui Basescu urmeaza chiar un ordin de la Moskova. Daca ne gandim cine sprijina participarea lui Crin Antoneskovici la alegerile prezidentiale...si este suficient sa mentionam pe Iliescu si Patriciu, lucrurile incep sa prinda contur. O sa mai constatam si ca Realitatea TV devine propagandistul sef. Mare miza! Pacat ca, din nou, romanii nu conteaza!
    • -1 (9 voturi)    
      Se pare ca adevarul doare al naibii de tare... (Luni, 23 martie 2009, 16:02)

      judex1 [anonim] i-a raspuns lui judex1

      Va multumim Domnule Tapalaga. Buna analiza!
      Ma asteptam la mai multa seriozitate si responsabilitate la PNL. Ma asteptam sa aud masuri de drepta pentru trecerea prin criza, configurarea une politici liberale de tip nou, in consens cu situatia din tara si lume. Vroiam sa aud despre reforme si masuri pentru binele romanilor. Speram sa aud despre refacerea dreptei in Romania. Nimic. Am senzatia ca procuparea pentru indeprtarea presedintelui Basescu urmeaza chiar un ordin de la Moskova. Daca ne gandim cine sprijina participarea lui Crin Antoneskovici la alegerile prezidentiale...si este suficient sa mentionam pe Iliescu si Patriciu, lucrurile incep sa prinda contur. O sa mai constatam si ca Realitatea TV devine propagandistul sef. Mare miza! Pacat ca, din nou, romanii nu conteaza!
      • -1 (3 voturi)    
        Se pare ca adevarul doare al naibii de tare... (Luni, 23 martie 2009, 21:17)

        judex1 [anonim] i-a raspuns lui judex1

        Va multumim Domnule Tapalaga. Buna analiza!
        Ma asteptam la mai multa seriozitate si responsabilitate la PNL. Ma asteptam sa aud masuri de drepta pentru trecerea prin criza, configurarea une politici liberale de tip nou, in consens cu situatia din tara si lume. Vroiam sa aud despre reforme si masuri pentru binele romanilor. Speram sa aud despre refacerea dreptei in Romania. Nimic. Am senzatia ca procuparea pentru indeprtarea presedintelui Basescu urmeaza chiar un ordin de la Moskova. Daca ne gandim cine sprijina participarea lui Crin Antoneskovici la alegerile prezidentiale...si este suficient sa mentionam pe Iliescu si Patriciu, lucrurile incep sa prinda contur. O sa mai constatam si ca Realitatea TV devine propagandistul sef. Mare miza! Pacat ca, din nou, romanii nu conteaza!
        • 0 (0 voturi)    
          Gata? (Marţi, 24 martie 2009, 13:45)

          Catalin Dimofte [utilizator] i-a raspuns lui judex1

          Numai de trei ori acelasi mesaj??? Nu-i pacat de munca dvs.?
          • 0 (0 voturi)    
            Separe ca adevarul doare al naibii de tare... (Marţi, 24 martie 2009, 14:01)

            judex1 [anonim] i-a raspuns lui Catalin Dimofte

            Va multumim Domnule Tapalaga. Buna analiza!
            Ma asteptam la mai multa seriozitate si responsabilitate la PNL. Ma asteptam sa aud masuri de drepta pentru trecerea prin criza, configurarea une politici liberale de tip nou, in consens cu situatia din tara si lume. Vroiam sa aud despre reforme si masuri pentru binele romanilor. Speram sa aud despre refacerea dreptei in Romania. Nimic. Am senzatia ca procuparea pentru indeprtarea presedintelui Basescu urmeaza chiar un ordin de la Moskova. Daca ne gandim cine sprijina participarea lui Crin Antoneskovici la alegerile prezidentiale...si este suficient sa mentionam pe Iliescu si Patriciu, lucrurile incep sa prinda contur. O sa mai constatam si ca Realitatea TV devine propagandistul sef. Mare miza! Pacat ca, din nou, romanii nu conteaza!
          • 0 (0 voturi)    
            Nici o munca nu este inutila.... (Marţi, 24 martie 2009, 14:03)

            judex1 [anonim] i-a raspuns lui Catalin Dimofte

            daca vizeaza cunoastrea adevarului. Degeaba incercati sa il ascundeti, nu veti reusi!
            • 0 (0 voturi)    
              Iar adevarul... (Miercuri, 25 martie 2009, 0:38)

              Catalin Dimofte [utilizator] i-a raspuns lui judex1

              ...nu-i asa, este de gasit, intotdeauna si exclusiv, in mesajele dvs. :-))
              Nicio problema dinspre partea mea, dati-i inainte cu tupeu. Sunteti previzibil si amuzant -- pt. ca oricum atata vreme cat va ascundeti in spatele unui nick, oricat de pretentios s-ar dori el, eu, unul, nu va pot lua in serios.
              Cat despre dl. Tapalaga, inclin sa cred, sau sper, ca mai degraba apreciaza un critic sincer (ala as fi, cateodata, eu) decat un lingau anonim.
  • +1 (13 voturi)    
    TRU a murit,traiasca Tapalaga (Luni, 23 martie 2009, 15:32)

    oscar [anonim]

    painea lui tapalaga este sa dea in cap inamicilor lui basescu. cum dispar acestia intra in criza de condei si divageaza inutil ca al.odobescu in fals tratat de vanatoare cu ale sale puncte de suspensie.
    omul asta nici nu s-a trezit bine si este luat un tarbaca de osanatorii de serviciu.
    si chestiile scrise sunt fumatea: patriciu, devalizarea facuta de tariceanu si alte subiecte made cotroceni sau citate din opere alese marx,engels si tapalaga
  • -1 (5 voturi)    
    Credinta... (Luni, 23 martie 2009, 15:40)

    gaga [anonim]

    Satul de parerile majoritare de pe aici nu am mai deschis,citit si comentat....
    Te saturi de nevasta,de amanta,pana si de viata...doar de tatucu si invataceii lui nu...
  • 0 (8 voturi)    
    ha-ha (Luni, 23 martie 2009, 16:00)

    andrei [anonim]

    "De exemplu, Basescu i-a respectat justitiei independenta, Patriciu a chemat-o la ordin in biroul lui Tariceanu. " serios? eu zic ca singura deosebire care conteaza aici e ca pe basescu il cam iubeste dan tapalaga, iar pe patriciu, nu
  • +1 (9 voturi)    
    Era de asteptat.... (Luni, 23 martie 2009, 16:05)

    judex1 [anonim]

    Patriciu si-a trimis haitele de naimiti la atac. Nu mai incapi de ei. Degeaba, romanii le vor da pleazna aia mare de tot, de o sa le sune apa-n cap tradatorilor si hotilor.
  • 0 (8 voturi)    
    si eu cred in liberalism (Luni, 23 martie 2009, 16:26)

    MG [utilizator]

    si eu cred in liberalism, ca fiind SINGURA cale spre prosperitate; dar cand vad cum PNL a devenit un vehicul pentru Patriciu, acel om care da in judecata SRI-ul folosind o chichita judecatoreasca, nu pot inghiti acest partid cu lideri care il pun pe primul loc pe patriciu si pe urma ŢARA
    • +1 (3 voturi)    
      Tara? (Luni, 23 martie 2009, 18:01)

      Radu [anonim] i-a raspuns lui MG

      SRI adica Tara?! Cine puii mei scrie pe forumu-asta?!
      • +3 (3 voturi)    
        dar cine, Patriciu? Vantu? (Luni, 23 martie 2009, 18:15)

        MG [utilizator] i-a raspuns lui Radu

        dar cine, Patriciu? Vantu? Voiculescu? astia sunt stat in stat, cand au nevoie de ceva CUMPARA oameni - Vantu dixit
  • -2 (8 voturi)    
    unde e greseala? (Luni, 23 martie 2009, 17:18)

    sinus [anonim]

    Am si eu o intrebare. Ce a facut Dinu Patriciu rau la viata lui? Poate e singurul mogul care a facut afaceri adevarate fara smecherii si fara ajutor politic din romania. A cumparat Rompetrol falimentar, si l-a facut profitabil si l-a vandut curat si onest. El este un liberal adevarat, este simbolul capitalismului curat si elegant. Nu inteleg ce aveti cu el... inteleg ca sunteti frustrati toti, ca n-aveti carte si la viata voastra v-ati distrat cu fete si baieti in loc sa va faceti prietenii adevarate, sa urmati cursuri, sa urmariti piata... si acum sunteti gelosi pe omul care reprezinta succesul in capitalism. Asa ca va rog eu frumos, nu mai injurati ce nu cunoasteti, ca banuiesc ca neuronul stingher al caruie sunteti posesori poate o sa va duca macar putin mai departe in gandire intr-o buna zi, knd nu o sa mai aveti resentimente goale si rau-voitoare. Dinu Patriciu nu a fost securist, si a facut numai afaceri curate si transparente la viata lui, nimeni nu ii poate reprosa nimic, asadar legatura lui cu PNL nu ar trebui improscata cu noroi, ci laudata ca simbolul capitalismului este un liberal adevarat care crede in fortele pietei si este destuld e iluminat in gandire sa poata sa castige din afaceri curate.
    • +1 (7 voturi)    
      daca Patriciu (Luni, 23 martie 2009, 17:48)

      MG [utilizator] i-a raspuns lui sinus

      daca Patriciu a avut bani sa-i aduca consilieri americani lui Tariceanu sigur are bani si pentru PR.
      Ma astept in perioada urmatoare la comentarii scrise de oameni de PR in apararea lui Patriciu, ca tot vine campania electorala. Se vede incepand de pe acum - de dupa congres.
    • +4 (6 voturi)    
      Esti cazut din luna ? Hai,sa-ti arat directia! (Luni, 23 martie 2009, 17:52)

      OUG Nastase-Petrom [anonim] i-a raspuns lui sinus

      Cum poti sa scrii asa ceva ?
      "Poate e singurul mogul care a facut afaceri adevarate fara smecherii si fara ajutor politic din romania."


      • +2 (6 voturi)    
        cum spuneam, (Luni, 23 martie 2009, 18:05)

        MG [utilizator] i-a raspuns lui OUG Nastase-Petrom

        cum spuneam, PR ieftin, poate tine la cei slabi de inger. Mi-aduc aminte cum asta-vara, pe timpul scolii de vara a tineretului liberal, pe hotnews era liniste completa din partea sustinatorilor pnl - si atunci s-a vazut ce si cum si mai ales CINE
    • +3 (5 voturi)    
      Faci propaganda inutila si de prost gust... (Marţi, 24 martie 2009, 9:19)

      judex1 [anonim] i-a raspuns lui sinus

      1. Dinu Patriciu a furat din patrimoniul Romaniei, fara sa plateasaca taxe si alte sume datorate tarii, care ar fi facut bine romanilor. Mai mult, nu si-a platit impozitul pentru vanzarea Rompetrol (nu a intrat nici un ban in trezoreria tarii) si nu am vazut inca vreun spital sau azil de batrani construit de Patriciu pentru semenii sai, furati de el.
      2. Nu a cumparat Vega si Rompetrol in mod cinstit si conform legii, ca orice om de afaceri. A participat la licitatii? Nu, si-a folosit PCR (pile, cunostinte, relatii).
      3. Capitalismul lui Patriciu, prin rapt, jaf national si coruptie, sa si-l tina pentru el. Romania nu are nevoie de un astfel de capitalism si liberalism.
      4. Dinu Patriciu a fost UTC-ist, PCR-ist si in stranse legaturi cu Generalul de securitate si agent KGB, Mihai Caraman (ala care a spionat impotriva NATO si ale caror informatii mergeau direct la Moskova) si este el insusi suspectat de legaturi cu KGB-ul, prin filiera moldoveneasca. Deci, legaturi cu securistii kgb-isti si KGB-ul.
      Daca asta este modelul tau de capitalism si liberalism esti ridicol si tragi-comic. Pe noi, romanii cinstiti si corecti din aceasta tara, nu ne intereseaza jocurile si manariile unor astfel de indivizi dubiosi, venali si distrugatori. Romania nu este terenul lui de experimente si jocuri murdare. Si, daca nu va intelege acest lucru si nu isi va vedea de petrolul lui, nu-l vad bine deloc.
      • 0 (0 voturi)    
        se numeste (Marţi, 24 martie 2009, 10:03)

        gica [anonim] i-a raspuns lui judex1

        se numeste capitalism salbatec ! ha ha ha
      • 0 (0 voturi)    
        haha (Marţi, 24 martie 2009, 12:25)

        sinus [anonim] i-a raspuns lui judex1

        Incredibil... stiu ca noi romanii suntem fascinatii de teoriile conspiratiei... dar tu chiar o duci la un alt nivel... toate astea cu KGB, filiere moldovenesti etc.. sunt niste infantilitati care v-au fost implantate in cap de catre adevartii securisti de genul Traian Basescu, Theodor Stolojan... Macar de Stolo se stie ca era oficial la misiunea economica de la Bruxelles pe timpul lui Ceausescu, asta nu se putea intampla decat daca erai securist, crezi ca te lasa securitatea sa fi sef al misiunii de la Bruxelles fara sa fi infliltrat in aceasta organizatie? Si Basescu... nici nu mai merita sa spun.. sunt lucruri publice dovedite prin acte, ceea ce spui tu sunt doare prezumtii false si nedovedite, de unde stii tu cat impozit a platit Patriciu. Lucrezi cumva la ANAF? ca daca da... atunci adu acte si dovedeste, daca nu tie frica sa-ti pierzi locul de munca. slabi, slabi rau sunteti...
        • +1 (1 vot)    
          N-ai decat sa razi si sa nu crezi.... (Marţi, 24 martie 2009, 13:01)

          judex1 [anonim] i-a raspuns lui sinus

          Dar nu incerca sa ne aburesti ca nu tine. Se stie tot si nimic nu poate fia ascuns in aceasta tara, chiar daca ne credeti prosti. Razi tu...dar nu e rasul tau!
          • -1 (1 vot)    
            vai vai... (Marţi, 24 martie 2009, 16:07)

            sinu [anonim] i-a raspuns lui judex1

            naiv esti... asta e singurul tau argument? "se stie tot si nimic nu poate fia ascuns in aceasta tara" ? dar tu unde ai invatat mai prikindel? eu am facultate si master in studii politice de la oxford (keeble college). se vede, ca poate 12 clase maxim ai dobandit. mai mult ca sigur mori de foame dupa o paine, ca oameni care gandesc asa mai mult cu siguranta nu pot. esti exact intruchiparea propagandei si manipularii basesciene care prin asa numitii "intelectuali" manipuleaza opinia publica. sa stii eu sunt mandru ca sunt roman, chiar foarte mandru si cred ca suntem o tara mare, dar tu, cu gandirea asta, nu te poti numi roman, ca numai un tradator si un needucat poate avea un astfel de rationament. eu iti doresc sa te duci cu base si cu nesfarsitele lui scandaluri si manipulari aparent foare eficiente in a manipula tot, pana la fundul gropii ingorantei si sperantei moarte.

            te las cu un citat de bratianu: ""sunteţi, domnilor, reprezentanţii unui popor care este mândru şi poate fi mândru de trecutul său, şi care trebuie să aibă mare încredere în viitorul său. nu scădeţi rolul pe care el trebuie să-l aibă în lume; fiţi cât de modeşti pentru persoana dumneavoastră, nu fiţi modeşti pentru poporul pe care îl reprezentaţi."... pnl prin politici liberale, care incurajeaza afaceriile si piata libera o sa ajunga sa salveze saracii din tara asta. nu prin politici populiste care sunt f populare pe care le intretine pdl-ul in frunte cu marinarul ineducat si rusinos de ignorant care este basescu. sa traiesti tu bine in ignoranta domnule, eu o sa traiescu mult mai bine in educatie si o gandire libera si coerenta, bine argumentata.
            • 0 (0 voturi)    
              Banuiesc ca tot la Oxford.... (Marţi, 24 martie 2009, 16:51)

              judex1 [anonim] i-a raspuns lui sinu

              ai invatat badarania, sa-ti bati joc de oamenii cinstiti si sa-i aperi pe corupti si jefuitorii nationali. Apropo, nu cumva ai foast pe-acolo pe patriciodolari sau kgbdolari?
            • 0 (0 voturi)    
              Studiile tale la Oxford.... (Marţi, 24 martie 2009, 16:54)

              judex1 [anonim] i-a raspuns lui sinu

              nu te fac om. Si, pentru cultura ta generala, de Colegiul Wadham ai auzit? Am trecut si eu pe acolo, unde am invatat sa fiu om, sa-mi respect semenii si sa-mi servesc tara cu demnitate si patriotism.
            • 0 (0 voturi)    
              Mai pnl-istule.... (Marţi, 24 martie 2009, 17:09)

              judex1 [anonim] i-a raspuns lui sinu

              Cum respectati boi crezul si idealurile Bratienilor? Mi-ar fi si rusine sa amintesc de Bratianu, daca as fi in locul vostru!? Sunteti niste caricaturi jalnice ale liberalilor de odinioara. Nu v-ati remarcat decat prim minciuna, hotie si coruptie, oxfordistule!
              • 0 (0 voturi)    
                Iarasi... slabi sunteti... (Miercuri, 25 martie 2009, 12:53)

                Sinu [anonim] i-a raspuns lui judex1

                Te rog eu frumos... inainte sa vi cu calomnii, sa ai actele si dovezile care le pot verifica si intari. Unde e minciuna, hotia sau coruptia? te rog eu frumos sa publici niste documente ca ar fi tare frumos sa le vad si eu. Pana atunci tu esti cel mincinos, cel CORUPT si cel hot. Ca furi din singura speranta a romaniei, PNL-ul, si vinzi viitorul acestei tari similar cu modul in care Iuda l-a vandut pe Isus. Sa stii ca vad multe similaritati intre tine si el... chiar nu glumesc. Si de Wadham College... ce sa mai spun? Stiu multi oameni de acolo... si profesorii si fellowsi vostri sunt de un calibru mai mic decat cei de la ASE, asa ca degeaba ai fost tu acolo, daca ai fost. Sa stii ca il stiu bine be Neil Chalmers, Warden-u vostru, si pot afla usor... dar nu ma complic eu cu oameni minusculi ca tine.

                Un argument irefutabil si mai concret ca orice minciuna de a ta, sunt Cifrele care le-a inregistrat PNL-ul in timpul guvernarii. O crestere economica fara precedent, o crestere a salariilor si o imbunatatire a modului de viata a multora care mureau de foame inainte sa vina ei la putere cum nici nu isi puteau inchipui nici ei. Cifrele nu ai cum sa le ascunzi sau sa le ignori, 7-8% crestere economica constanta. Uite ce frumos sa dus totul cand au venit prietenii tai de la PDL la putere cu Base prim ministru, presedinte si procuror general la un loc. Esti slab... in locul tau mi-as lua diploma si as arunca-o in foc, ca pana la urma e doar o hartie care te ajuta cat poate, dar mai departe depinde de tine... si sa iti spun sincer... nu vad cum cineva ar putea avea incredere sa depinda de unul ca tine pentru orice.... sper sa nu te cunosc niciodata ca sigur voi regreta momentul ca numai de incredere nu esti. Salut
  • +4 (4 voturi)    
    D.Tapalaga (Luni, 23 martie 2009, 17:33)

    directia 5 [anonim]

    pt. mine personaje prafuite cum sunt tariceanu,crin,voicu,mele,roman,etc, nu prezinta nici un interes, dar nu vad pe ce criterii Stejeral O. a fost inclus la categoria 'tinere sperante' ?ati uitat reactia sau mai bine spus reactia mimata la desfiintarea CNSAS de catre Felix cu scula andon ?a mai fost un gurist jr,marius oprea, care 'ameninta' cu demisia daca pnl ajunge la 'blat' cu felix,oare marius s a fie atat de dobitoc incat sa nu realizeze ca postul lui de consilier al PM este 'opera' intelegerii pnl+psd+pc ?
  • -1 (7 voturi)    
    Teoria conspiratiei reloaded (Luni, 23 martie 2009, 18:55)

    Detectorul de minciuni [anonim]

    Dane, te-ai prins ! Masoneria controleaza totul sau, cum s-ar spune, trage sforile ! Da, Patriciu e papusharul tuturor, mai putin al lui Base. Normal, doar Base e cel mai cinstit, cel mai drept, frumos, destept dintre romani. Ha, ha, ha, ce-mi plac glumele mele ! Redevenind seriosi, daca PNL-ul a mimat democratia interna, atunci a facut-o cel mai credibil din politica romaneasca. Cu alte cuvine, daca viata e o scena, iar noi suntem actorii marelui spectacol, macar sa fie un spectacol de calitate. Omule, articolul tau miroase de departe a hei-rupism electoral basescian. E pah sistemul: "Toti sunt o apa si-n pamant, dar parca Base e mai chipes !"
    • +1 (1 vot)    
      Veriga Rompetrol (Ziua, 10 iulie 2008) (Marţi, 24 martie 2009, 11:06)

      judex1 [anonim] i-a raspuns lui Detectorul de minciuni

      La Bucuresti, marele secretar al MLNR, Ioan Danut Tanasie, a lucrat in perioada 1968-1992 ca ofiter operativ in Directia de Informatii Externe, actualul SIE, de unde s-a pensionat si a trecut in rezerva in mai 1992, cu gradul de loco¬tenent-colonel. Tanasie, devenit mana dreapta a lui Chirovici, a fost si omul de incredere al lui Mihai Caraman - primul sef SIE dupa '89, cel care a reusit sa penetreze cartierul general al NATO pentru KGB -, caruia i-a fost subordonat direct in spionajul ante si post-decembrist. "Iesirea" spre Rusia si spatiul CSI a fost posibila cu sprijin moldovenesc. Dinainte de a de¬veni "asociatie de utilitate publica", seful masoneriei de la Bucuresti, Eugen Ovidiu Chirovici, l-a contactat pe Anatol Andreevici Coman, pentru a-i crea un culoar pe contactele sale masonice la Moscova, in folosul Guvernarii de atunci. Coman l-a pus pe Chirovici in legatura cu Alexandr Kondyakov, tot cadru KGB, cunoscut si pentru vizita sa in Romania in perioada referendumului anti-Basescu. Rusul si-a pus in miscare relatiile masonice si l-a fi indicat drept intermediar pentru a negocia cu oligarhii romani pe fostul vicepremier rus Vladimir Andrianov...Intre timp, fratele lui Anatol Coman a devenit director in Rompetrol Chisinau, iar sotia lui Eugen Ovidiu Chirovici, Mihaela Chirovici, este director la Rompetrol Bucu¬resti. Un personaj de frunte al masoneriei moldovenesti cu stranse legaturi la Bucuresti, mai ales la Grupul Rompetrol, este Ion Sturza, fost premier in 1999. ....In prezent este considerat Numarul 2 in Rompetrol, dupa Dinu Patriciu.
  • 0 (2 voturi)    
    patricienii si PNL (Marţi, 24 martie 2009, 10:02)

    roman [anonim]

    Citez: Bogdan Olteanu: "Dinu Patriciu a fost cea mai mare povara a PNL in acesti ultimi patru ani", a declarat Olteanu, sambata (...) Prima acuzatie care se aduce PNL-ului este legatura cu Dinu Patriciu. Nu stiu daca o sa crestem peste 20% daca mergem in fata cu Dinu Patriciu.”


    Cat ? 20% ? Ce-mi plac glumele bune !
  • +1 (1 vot)    
    sa traiesti (Marţi, 24 martie 2009, 10:06)

    Roman [anonim]

    judex, sa traiesti romanule ! dar gresesti cand spui : "daca asta este modelul tau de capitalism si liberalism esti ridicol si tragi-comic. pe noi, romanii cinstiti si corecti din aceasta tara, nu ne intereseaza jocurile si manariile unor astfel de indivizi dubiosi, venali si distrugatori. romania nu este terenul lui de experimente si jocuri murdare. si, daca nu va intelege acest lucru si nu isi va vedea de petrolul lui, nu-l vad bine deloc."


    e petrolul tarii !
    • +1 (1 vot)    
      Corect.... (Marţi, 24 martie 2009, 11:07)

      judex1 [anonim] i-a raspuns lui Roman

      si tocmai de aceea de acest petrol trebuie sa beneficieze si pensionarii si alte categorii nefavorizate de romani, indiferent de etnia lor.
  • -1 (1 vot)    
    tenacitate (Marţi, 24 martie 2009, 11:46)

    ion [anonim]

    dinu patriciu merita toate felicitarile pentru felul cum dirijeaza miscarea liberala ,cum investeste in viitor. a fost un adevarat spectacol !
    • +1 (1 vot)    
      Numai de spectacol sunt buni. (Marţi, 24 martie 2009, 12:30)

      judex1 [anonim] i-a raspuns lui ion

      Au dat spectacol si vor ramane cu spectacolul. Nimic concret si bun pentru tara si romani. Paine si distractie pentru prostii care mai pot fi pacaliti de acesti ciocoi tradatori si jefuitori.
  • 0 (2 voturi)    
    disperare (Marţi, 24 martie 2009, 12:12)

    taitta [anonim]

    Nu-mi vine sa cred cata disperare, cata slugarnicie dl. Tapalaga, daca nu citeam acest articol cu ochii mei nu credeam. Daca iesea si tzatza Leana din Dolhasca ziceai ca e omul lui Patriciu. Vei primi de la Basescu medalia MIhai VIteazul. Ce bine era sa fi fost cat mai multi oameni de afaceri romani de calibrul lui Patriciu, nici acum in al 12 lea ceas nu ati vazut nefericitilor ca e infinit mai bine pt. economie sa fie privatizata de romani, nu vedeti ca din toate tarile isi retrag investitorii straini afacerile si le repatriaza. Apropo am votat cu PDL si Basescu dar nu sunt atat de cretin sa merg in continuare pe mana unui bolnav de putere.
  • -1 (1 vot)    
    Care este crima? (Marţi, 24 martie 2009, 12:14)

    Arthur [anonim]

    Nici-unul din numerosii critici ai lui Patriciu si prin ricoseu al PNL nu spune ,cu dovezi clare,ce a facut si face Patriciu pentru a fi identificat ca "inamicul No 1" al unei parti din romani (cca.70%)?
    De fapt lucrurile sunt mult mai simple: Patriciu este cam singurul dintre cei care au facut avere dupa '90 si care nu provine din clasa rezervelor de cadre (PCR sau Secu'),care nu are origine sanatoasa si care este si educat! Astia ca Becali,Iancu,Mititelu,Videanu,Blaga si nu cel din urma Basescu sunt acceptati de aceiasi majoritate caci se regasesc in ei.D'aia si Antonescu este mai acceptabil in locul lui Tariceanu caci vechea lupta de clasa a ramas bine implementata inmintea romanilor (inclusiv a fostilor soimi ai patriei). Deci vor mai trebui inca cel putin 20 ani ca sa fie eliminat complexul "omului de tip nou" care bantuie printre romani(cam la fel cu vagoanele cu aur cu care a plecat REgele Mihai!)!

    • -1 (1 vot)    
      obiectivitate (Marţi, 24 martie 2009, 13:49)

      taitta [anonim] i-a raspuns lui Arthur

      Foarte corect, dar crezi ca sta cineva sa gandeasca, 5 minute si ar fi suficient. La Rompetrol a transformat datoriile in obligatiuni pe care le-a luat statul deci statul a ramas cu o parte din rompetrol, pe cand la marea majoritate din intreprinderile care mergeau bine(pe cand Petromidia era in pierdere, sac fara fund) si le-au luat investitorii straini, pomeni la greu: scutire datotrii, scutire TVA pe 5 ani, scutire chiar de impozit pe cativa ani. Crezi ca stie prostimea ca Rompetrol da 1 miliard euro taxe la stat. Sau se stie dar de bon ton e sa arunci cu noroi.