Emil Boc: Au fost achitate peste 90% din datoriile fostului guvern 

de V.M.     HotNews.ro
Duminică, 22 martie 2009, 17:22 Actualitate | Politic

Ministerul Finantelor Publice (MFP) a achitat aproape un miliard de euro in contul facturilor emise si neachitate de fostul guvern, catre diversi agenti economici, a declarat duminica, in cadrul unei videoconferinte cu prefectii, la Palatul Victoria, premierul Emil Boc, transmite Agerpres.

El a precizat ca 93% din datoriile fostului cabinet sunt achitate si ca banii au plecat de la MFP catre ministere si de la ministere catre ordonatorii secundari de credite.

Primul ministru le-a cerut prefectilor ca, in termen de sase zile, sa trimita la MAI o situatie exacta cu modul in care au fost decontate facturile catre firme de catre ordonatorii secundari si tertiari. 'Din nefericire avem semnale ca banii stau inca blocati in pixurile ordonatorilor tertiari de credite', a spus seful Executivului si a avertizat ca, spre exemplu, inspectorii scolari care nu vor plati aceste sume catre firmele care au de incasat restante vor fi demisi.

Premierul le-a solicitat prefectilor sa urmareasca in mod special cum au fost decontate facturile restante pentru structurile teritoriale ale Ministerului Educatiei, ale carui datorii au fost platite in proportie de 100%, Ministerul Transporturilor, unde s-au achitat 99% din facturi, la Casa de Sanatate - 80%, Ministerul Sanatatii - 80%, la Ministerul Agriculturii - 80%, la Ministerul Administratiei si Internelor - 100%, la Ministerul Finatelor Publice - 100%, Ministerul Comunicatiilor - 95%, Ministerul Public - 100%, Ministerul Dezvoltarii Regionale si Locuintei - 88%.

  • Guvernul solicita prefectilor graficele privind achitarea restantelor si cele privind fondurile UE
Premierul Boc si vicepremierul Nica au participat, duminica, la o videoconferinta cu prefectii, la Palatul Victoria, unde premierul Emil Boc a recapitulat termenele impuse prefectilor care vor trebui sa raporteze, in perioada urmatoare, graficele privind achitarea restantelor, banii cheltuiti in teritoriu, precum si cele privind absorbtia fondurilor europene.

    * Termenul de raportare pentru plata facturilor restante din 2008 de catre serviciile deconcentrate din judet este vineri, 27 martie, ora 12:00, la MAI.

    * Graficul pentru organizarea licitatiilor din fondurile structurale post-aderare trebuie prezentat vineri, 4 aprilie, ora 12:00: ce contracte sunt semnate, in ce stadiu se afla licitatiile pentru asemenea programe.

    *  Graficul realizarii obiectivelor din fondurile de pre-aderare - ISPA, SAPARD, PHARE - va trebui prezentat tot vineri, 4 aprilie, ora 12:00, si de raportat care sunt stadiiile de implementare.


Citeste mai multe despre   




















Articol sustinut de BRD Groupe Société Générale

Atelier de idei. Cum te ajuta tehnologia sa-ti faci mai mult timp pentru tine si planurile tale

Munca multa, stres, ore peste program, termene limita, sedinte lungi. Uneori, asa arata ziua de lucru a multora dintre noi. Din acest motiv e foarte important sa investesti in lucruri care te pot ajuta sa iti folosesti mai bine timpul petrecut la birou. Sa lucrezi mai bine, mai usor si mai repede poate insemna mai mult timp pentru tine si pentru cei dragi. Iti propunem, asadar, cinci directii care te pot ajuta pe plan profesional si personal.

707 vizualizari

  • +3 (5 voturi)    
    transparenta (Duminică, 22 martie 2009, 17:35)

    toma necredinciosul [anonim]

    guvernul,sa dea tabel |nrc|lucrarea|beneficiar|%realizat/target|constructor(firma)|valoarea|data pif|obs|,sa
  • -4 (4 voturi)    
    acelasi (h)aluat (Duminică, 22 martie 2009, 18:53)

    anonim [anonim]

    Daca se plang ca platesc datorii istorice, de ce se bucura pdl ca a castigat Crin Antonescu? Din pacate toti sunt niste jigodii!
  • -3 (5 voturi)    
    nu sunt convins (Duminică, 22 martie 2009, 18:58)

    mihai [anonim]

    poate 10-15 % atat si nimic mai mult . dar banii (obligatii de plata de anul trecut ) incasati anul asta ? ce facem cu ei ? cum ii raportam ? bai limbricule ,,bai boule atunci renunta la banii (restantele) din anii trecuti si totul este clar .deficit bugetar 5.2 % si facturi de plata de doua miliarde , dar numai incasezi nimic din anii trecuti imbecilule.
    • +2 (4 voturi)    
      oglinda (Duminică, 22 martie 2009, 20:36)

      Codruta N [anonim] i-a raspuns lui mihai

      Iar vorbesti privindu-te in oglinda !? Fii calm bre ca a spus omul doar o stire, n-a facut un bilant. Nu mai fa diversiuni mafiote si aliniaza-te alaturi de romanii de treaba si cinstiti.
      • +1 (1 vot)    
        nu cred... (Duminică, 22 martie 2009, 23:21)

        radukku [utilizator] i-a raspuns lui Codruta N

        Codruta N ii ia apararea lui Boc. Inainte il faultai pe unde il prindeai.Se apropie sfarsitul lumii!
  • -3 (5 voturi)    
    Asta minte cum respira ! (Duminică, 22 martie 2009, 19:01)

    Alex [anonim]

    Pai sint firme care au cistigat deja procese - au hotatiri defintive - si nu isi iau banii.
    Poate dupa mintea lui, daca plateste lui Casuneanu si Umbrarescu, inseamna ca a achitat tot.
    Cu ce prostalau ne-am trezit pe cap.
    • +2 (4 voturi)    
      nu mai e (Duminică, 22 martie 2009, 20:52)

      un roman [anonim] i-a raspuns lui Alex

      Dupa cum te exprimi se pare ca te referi la Iuda Finkelstein Tariceanu dar esti cam in urma cu stirile fiindca animalul ala nu mai e prim ministru. S-a dus duca, duca-se pe pustii. Acum e alta gasca in alta traista. S-a schimbat calimera. Incepem sa intram si noi in randul lumii. Mai actualiza-ti datele, intra si matale in randul lumii.
    • +5 (5 voturi)    
      prostalau ?!!! (Duminică, 22 martie 2009, 21:35)

      t-rake [anonim] i-a raspuns lui Alex

      De ce jignesti ! Ceea ce se -ntampla adica platile sunt un lucru bun. Toti constructorii care au muncit anul trecut au facut -o in cinste, iar darile la stat le-au platit din credite bancare si ca sa scada cheltuielile au trimis oamenii acasa. Daca nu stii, taci ! Din cauza unora ca tine suntem o natie de rahati !
  • -2 (4 voturi)    
    Asadar... (Duminică, 22 martie 2009, 19:27)

    Jon [anonim]

    Fostul guvern a lasat datorii vechi de cat? 2 luni, 3, 6? Cum deficitul a luat amploare in ultimele doua luni, in lipsa de alte informatii speculez ca era vorba de datorii vechi de 2 luni.

    Acum Boc ne spune ca a platit acele sume, dar ce s-a intamplat cu datoriile contractate de noul guvern, din decembrie incoace? Pe acelea le-a platit?

    Oare de ce mi-e teama ca daca in decembrie guvernul avea un sold al datoriilor de 2 luni, acum acest sold a crescut la 3 luni?
  • -2 (6 voturi)    
    Datoria...e... ca riia.. (Duminică, 22 martie 2009, 20:02)

    Pantera Roz [anonim]

    Asa spune intelepcunea populara-datoria e ca riia,se ia usor si se scapa greu de ea.Este de neam prost sa reprosezi in cazul guvernarilor achitarea e "datorii" ale predecesorilor.Ai luptat pentru PUTERE,ai cistigat-o?Ai parte de activ si pasiv.Nu sunt datorii personale ale celor peare i-ai schimbat,sunt pur si simplu plati de facut si cum viata unei tari nu poate fi oproita,platiti-le sanatori si vaicarii-va mai putin.Macarsa nu lasati si voi datorii.
  • -3 (5 voturi)    
    foooarte ciudat.... (Duminică, 22 martie 2009, 20:08)

    dorinteodor [anonim]

    ori guvernul tariceanu a lasat datorii mici ori a lasat destui bani ca sa se plateasca datoriile, in oricare dintre situatii, singura concluzie logica este ca boc lauda guvernul tariceanu.....
  • +2 (4 voturi)    
    inapoi (Duminică, 22 martie 2009, 20:47)

    Nichipercea [anonim]

    As vrea sa ne spuna Crinisor daca ne aduce inapoi Petromidia vanduta pe bani grei la Kazahstan. Din acesti bani romanii n-au luat nici o
    centima si au ramas cu ochii in soare. Nici macar actiunile de 600 milioane dolari n-au fost recuperate de clanul Tamara Nastase - Iuda Tariceanu - Paturiciu. Fiecare si-au luat cate un comision gras iar Paturiciu a ajuns cel mai bogat roman din tara, singurul citat in clasamentul Forbes. Sa fim mandrii de el ?!
    Crinisor, fii tu patriot baiatule si adu-ne petrolul inapoi, comisioanele lui Tariceanu pe taxa auto si pe fondurile UE si te alegem presedinte.
    Asteptam grabirea anchetelor afacerilor veroase ale mafiotilor PNL Paturiciu si Iuda Finkelstein Tariceanu. Sa ne dea banii inapoi ca-s munciti de noi si furati de ei in modul cel mai perfid. Sa ni-i dea ca avem mare nevoie acum in vremuri de izbeliste. Trebuie sa ne tinem banii si, in primul rand, sa ni-i recuperam de la datornicii mafioti.
    • 0 (0 voturi)    
      Intrebare (Luni, 23 martie 2009, 14:42)

      Alexandru C [utilizator] i-a raspuns lui Nichipercea

      Prietene. cam cu cati bani contribuie grupul Rompetrol la bugetul de stat anual?
      Dupa aia targe linie si vezi cat a castigat Romania.
      Comunisti ati fost comunisti ramaneti.
  • +1 (1 vot)    
    bocete si jelanie, munca pe cand? (Duminică, 22 martie 2009, 22:43)

    radu [anonim]

    d-l boc ati terminat cu jelania despre ce datorii v-a lasat guvernul anterior? in aceste vremuri absolut toate tarile trec printr-o perioada dificila. unii strang din dinti si se apuca serios de redresare, altii plang pe marginea drumului asa cum dvs ati ales sa faceti.
    vine vara si va sugerez o excursie in croatia. astfel veti vedea cum o tara nemembra UE si care a avut un razboi lung si greu e cu foarte mult in fata romaniei. eu m-am saturat ca fiecare guvern sa dea vina pe anteriorii si implicit pe ce a fost inainte de 89. au trecut 20 de ani incare romania a cam stat pe loc. daca vreti sa vedeti diferenta mergeti la dubrovnik si apoi la mamaia.