VIDEO Elena Basescu a demisionat din PD-L: Nu tata mi-a impus candidatura

de E.M.     HotNews.ro
Miercuri, 18 martie 2009, 12:22 Actualitate | Politic

Elena Basescu va candida ca independent la europarlamentare. Ea si-a anuntat demisia din PD-L miercuri, in cadrul unei conferinte de presa. "Sunt constienta ca nu am sanse sa ajung in Parlamentul European ca independenta", a declarat ea. In cazul in care totusi va castiga alegerile, Elena Basescu a anuntat ca va reveni in partid.

Iata declaratiile Elenei Basescu:
  • Contrar celor aparute in presa, sa stiti ca nu tata mi-a impus candidatura, si nici PDL nu a actionat servil acceptandu-ma pe lista. Ca drept dovada, lista nu a fost inca aprobata de Biroul Permanent National.
  • Insa eu nu doresc sa ma ascund dupa listele unui partid, nu doresc ca tatal meu sa fie acuzat de nepotism, nu doresc ca PDL sa fie pus in situatia dificila de a alege intre mine si intelectuali, si, ca urmare, am decis sa demisionez din PDL si sa candidez independent, cu mentiunea ca voi reveni in urma alegerilor din 7 iunie.
  • Sunt constienta ca nu am sanse reale de a ocupa un loc in Parlamentul European, mai ales ca legea prevede ca, pana la 7 aprilie, sa adun un numar de 100.000 de semnaturi, lucru aproape imposibil de realizat.
  • Asa ca exista posibilitatea sa nu reusesc nici macar sa strang numarul de 100.000 de semnaturi, d-apai s-ajung sa candidez. Dar o sa-ncerc.
  • Si in acest sens o sa-mi rog prietenii din organizatia de tineret a PDL sa ma ajute sa strang, sa incercam sa strangem de fapt, numarul de semnaturi, in masura in care au consimtamantul organizatiilor si a conducerii partidului.
  • Stiu la ce m-am inhamat. O asemenea campanie presupune resurse financiare importante, dar si energie, ambitie si determinare.
  • Resurse financiare importante nu am, insa am ambitie, hotarare si determinare.
  • Si, ca tot veni vorba de resurse financiare, as dori sa clarific acea stire cum ca as castiga 8.000 de euro ca angajat la o firma privata.
  • Vreau sa va spun ca am inceput acum cinci ani cu un salariu de 300 de euro, si am ajuns in prezent la 1.000 si putin de euro. Deci nici macar nu se pune problema de 8.000 de euro, si veti vedea acest lucru din declaratia de avere, daca voi ajunge sa-mi depun declaratia de avere.
  • Va multumesc pentru prezenta, atat am avut de spus deocamdata, si v-as ruga frumos, daca sunteti draguti, sa incep stransul semnaturilor cu dumneavoastra, cine se acorda sa-mi ofere increderea. Insemnul meu electoral va fi EBA, de la Elena Basescu.

Candidatura Elenei Basescu la alegerile europarlamentare a fost obiectul unei aprinse controverse in presa, fiica presedintelui Romaniei fiind acuzata ca si-a folosit influenta pentru a se impune in fata unor candidati cu vechime in PD-L.



Citeste mai multe despre   






















9561 vizualizari

  • +11 (19 voturi)    
    lol (Miercuri, 18 martie 2009, 12:23)

    alex [anonim]

    Ce caterinca si cu independentii astia...
    • +4 (28 voturi)    
      genial (Miercuri, 18 martie 2009, 12:26)

      musatescu [utilizator] i-a raspuns lui alex

      am lesinat de ras. asta mica devine din ce in ce mai ridicola. bine macar ca a avut bun simt sau i s-a impus, si s-a carat de pe lista pdl. lol. m-am distrat.
      • +1 (29 voturi)    
        Ii va fi greu sa obtina minim 3% (Miercuri, 18 martie 2009, 12:38)

        Hillary Clinton [anonim] i-a raspuns lui musatescu

        Doar cu minim 3% din voturile valabil exprimate in toata Romania va putea obtine un mandat. Misiune extrem de dificila, ataa nu scoate nici PRM-ul sau PNG-ul lui Becali !

        E o decizie corecta si de bun simt: se poate "antrena" ca politician intr-o campanie dura si nu se poate folosi de voturile date partidului. PDL ramane cu electorii sai, Elena Basescu va fi nevoita sa isi gaseasca singura electori. Si tinand cont ca presa o va ataca cu sadism, la comanda politica liberalo-pesedista, misiunea ei va deveni imposibila.

        Totusi, recunosc, e o fata ambitioasa si foarte hotarata, alta in locul ei se multumea sa apara prin show-uri si sa discute tampenii la emisiuni matinale cu femei.
        • -10 (28 voturi)    
          Elena va obtine cel putin 1 milion de voturi. (Miercuri, 18 martie 2009, 12:46)

          Adrian [anonim] i-a raspuns lui Hillary Clinton

          Sustinatorii lui Basescu o vor vota masiv in detrimentul PDL.In acest fel PSD are sansa de a iesi pe primul loc la europarlamentare si va fi dezastru pentru dreapta romaneasca.
          • +1 (17 voturi)    
            Unde-i logica? (Miercuri, 18 martie 2009, 12:56)

            x [anonim] i-a raspuns lui Adrian

            Nu cred deloc.
            Cred ca esti "pescuitor in ape pesediste" ... pardon, in ape tulburi.
            • -8 (18 voturi)    
              Eu doresc un guvern PDL+PNL (Miercuri, 18 martie 2009, 13:13)

              Adrian [anonim] i-a raspuns lui x

              Sunt un om de dreapta si imi doresc un guvern de dreapta PDL+PNL. Sper ca Traian Basescu sa gaseasca o cale de dialog cu noua conducere a PNL si in noiembrie Basescu sa fie sustinut de PNL si PDL la alegerile prezidentiale.
              • -9 (17 voturi)    
                asa da (Miercuri, 18 martie 2009, 13:43)

                Iri [anonim] i-a raspuns lui Adrian

                Super!!!
              • +2 (8 voturi)    
                e f.simplu (Miercuri, 18 martie 2009, 15:21)

                claudiopolis [utilizator] i-a raspuns lui Adrian

                il excludeti pe patriciu si refaceti Alianta DA
              • -2 (8 voturi)    
                nu cred (Miercuri, 18 martie 2009, 16:13)

                gigi [anonim] i-a raspuns lui Adrian

                pai basescu si-a vazut visul cu ochii cind a adus psdul la guvernare
                nu vrea cu pnl
                pdl sau basescu de dreapta? nu cred
              • -1 (1 vot)    
                re: (Miercuri, 18 martie 2009, 22:16)

                adib [anonim] i-a raspuns lui Adrian

                Si eu o doresc pe Angelina Jolie dar.............
              • +1 (1 vot)    
                ... (Joi, 19 martie 2009, 10:46)

                festinalente [utilizator] i-a raspuns lui Adrian

                de ce pdl? De ce nu doar PNL!
          • +8 (20 voturi)    
            o observatie interesanta (Miercuri, 18 martie 2009, 12:58)

            Alias [anonim] i-a raspuns lui Adrian

            totusi, s-a strecurat si o greseala: pdl nu reprezinta dreapta romaneasca.
          • -3 (9 voturi)    
            ce ne facem fetelor? (Miercuri, 18 martie 2009, 14:08)

            Elena [anonim] i-a raspuns lui Adrian

            Sa speram ca ai dreptate....
          • +3 (7 voturi)    
            Dreapta romaneasca (Miercuri, 18 martie 2009, 16:48)

            maricica [anonim] i-a raspuns lui Adrian

            PDL nu e de dreapta. Asa creaza el iluzia pentru unii, insa nu e de dreapta. Daca era de dreapta nu ar fi guvernat cu PSD. Daca era de dreapta ar fi stimulat economia. Daca era de dreapta nu ar fi luat imprumut de la FMI. Daca era de dreapta scadea taxele si impozitele sa stimuleze economia sa iasa din criza (cum se face in toate tarile vestice), nu sa ridice preturile.

            PDL are aceeasi radacina comuna cu PSD-ul, adica FSN. Ambii tot un tata au, pe Iliescu.
          • +3 (7 voturi)    
            Dreapta romaneasca (Miercuri, 18 martie 2009, 16:48)

            maricica [anonim] i-a raspuns lui Adrian

            PDL nu e de dreapta. Asa creaza el iluzia pentru unii, insa nu e de dreapta. Daca era de dreapta nu ar fi guvernat cu PSD. Daca era de dreapta ar fi stimulat economia. Daca era de dreapta nu ar fi luat imprumut de la FMI. Daca era de dreapta scadea taxele si impozitele sa stimuleze economia sa iasa din criza (cum se face in toate tarile vestice), nu sa ridice preturile.

            PDL are aceeasi radacina comuna cu PSD-ul, adica FSN. Ambii tot un tata au, pe Iliescu.
            • -2 (2 voturi)    
              Ai niste argumente foarte culte si.... (Joi, 19 martie 2009, 6:17)

              judex1 [anonim] i-a raspuns lui maricica

              inteligente. Ai impresia ca PDL era acceptat in Partidul Popular European daca era perceput ca partid de stanga? In schimb, da-mi si mie trei exemple de masuri luate de guvernul PNL care sa il arate ca partid de deapta. Dar nu mentiona cota unica, pentru ca aia este idea lui Videanu. Te inteleg ca urasti PDL-ul, dar nu-ti exhiba incultura politica.
          • 0 (0 voturi)    
            pt.adrian (Duminică, 22 martie 2009, 17:05)

            titi [anonim] i-a raspuns lui Adrian

            ce legatura exista intre pdl si dreapta? Glumesti?Sigur glumesti.Sugubatule.
        • +3 (7 voturi)    
          Ok (Miercuri, 18 martie 2009, 12:46)

          bgd [utilizator] i-a raspuns lui Hillary Clinton

          Somn usor...
        • +7 (11 voturi)    
          intrebarea e... (Miercuri, 18 martie 2009, 12:49)

          alex [anonim] i-a raspuns lui Hillary Clinton

          Corect ceea ce zici. Insa te inseli cand spui ca "PDL ramane cu electorii sai, Elena Basescu va fi nevoita sa isi gaseasca singura electori."

          3% din voturi nu pot proveni decat dintr-o parte a electoratului, din electoratul PDL. Si atunci...va sacrifica PDL 3% din voturi pentru mezina prezidentiala?

          Intr-adevar e o fata ambitioasa. Eu am vazut-o prin discoteci in Bucuresti si in afara de o liota de bodiguarzi (care nu erau atat pentru ea cat mai ales pentru beizadelele lu Becali aflate evident la aceeasi masa) nu sarea in evidenta printr-un comportament nepotrivit.

          Insa fiecare trebuie sa isi vada lungul nasului. Cand ii zici lu Alina Mungiu-Pippidi ca nu polemizezi cu ea (si nu pentru ca nu ai ceva de zis, ci pentru ca "nu ma intereseaza"), intrebarea pe care mi-o pun eu este: cine e Elena Basescu si cine e Alina Mungiu-Pippidi? Cum poate sa declare asta mica ca nu vrea sa polemizeze cu AM-P? E ca si cum eu as declara ca nu vreau sa polemizez public cu Basescu pentru ca nu ma intereseaza. E o mica-mare diferenta de nivel totusi si Elena Basescu mai are multe de aratat pana sa polemizeze cu personalitatile culturale ale Romaniei, sau pana acele personalitati culturale sa fie interesate sa polemizeze cu ea.
          • -1 (3 voturi)    
            eba (Miercuri, 18 martie 2009, 16:53)

            insider [anonim] i-a raspuns lui alex

            Subscriu opiniei postate, inclusiv faptului ca este o diferenta de nivel evidenta intre AM-P si EB, dar domnul meu sa fim rigurosi... cea care a inceput polemica pe aceasta tema nu a fost nicicum EB ci AM-P. De ce oare ? Sa intelegem ca AM-P s-a temut macar pentru un moment ca electoratul PD-L ar putea sa-si extinda simpatia pentru presedintele Basescu, si catre Elena Basescu si doamna Alina Mungiu Pipiddi pierzand ,s-ar fi simtit injosita ?
          • 0 (0 voturi)    
            Scuzati, care doamna Murgiu? (Joi, 19 martie 2009, 21:24)

            Petre Anghel [anonim] i-a raspuns lui alex

            Despre care personalitati culturale vorbesti, amice? Cumva despre Maiorescu, Eminescu, Gheorghe Bratianu, Dimitrie Gusti, S. Mehedinti, Petre Pandrea, C. Noica, Marin Preda, Grigore Moisil, G. Calinescu, Tudor Vianu, Ion Barbu, C. Dissescu, Al. Zub? Vorbesti cumva despre o oarecare "autoare" (scuzati rima involuntara) a unei piese de teatru in care apostolii sunt prezentati ca niste homo si criminali, iar acum vrea sa fie politruc?
        • +5 (7 voturi)    
          Mai bine zis (Miercuri, 18 martie 2009, 12:49)

          G [anonim] i-a raspuns lui Hillary Clinton

          O alta exprimare: altii ar fi avut BUNUL SIMT sa apara prin talk showuri DOAR si sa discute DOAR TAMPENII la emisiuni...
        • +9 (9 voturi)    
          Hillary, e invers (Miercuri, 18 martie 2009, 12:49)

          claudiopolis [utilizator] i-a raspuns lui Hillary Clinton

          Daca presa o va ataca "cu sadism", atunci va obtine lejer 3%. Daca presa o va ignora, atunci n-are nicio sansa sa obtina 3%!
      • +4 (6 voturi)    
        Iar si-a dat cu stangul in dreptul (Miercuri, 18 martie 2009, 15:10)

        lst [utilizator] i-a raspuns lui musatescu

        Interesanta decizie. Benefica pentru PDL si pentru Romania (era culmea sa ne reprezinte in PE).

        Dar total gresita din punct de vedere politic.
        Parearea mea!

        Argumentele mele:

        - recunoaste ca de una singura nu are sanse sa intre in PE. Deci recunoaste ca se catarase pe partid cu ajutorul numelui, pentru a accede la o pozitie eligibila pe care electoratul nu i-o va incredinta "pe persoana fizica".

        - faptul ca s-a catarat pe partid in calitate de fiica si nu de om politic il sustine si modul pueril in care gandeste c-ar putea folosi partidul. Trateaza PDL ca pe masina lu' tata. Ba se suie, ba se da jos. Bine ca nu o imprumuta si la altii. Altfel nu se explica ideia de a se folosi de partid (organizatia de tineret), demisionata/independenta fiind, spre a-si strange semnaturile.

        In gluma fie spus, imi place delimitarea clara pe care ea insasi o face intre propria persoana si intelectuali.
      • +3 (5 voturi)    
        O STIATI PE ASTA? (Miercuri, 18 martie 2009, 15:32)

        EccE [utilizator] i-a raspuns lui musatescu

        Un batran si un copil pleaca dintr-un sat la targ. Batranul avea un magarus pe care il suie pe copil, iar el mergea pe jos. In primul sat prin care trec, lumea zice..valeu, om batran si merge pe jos, il loc sa lase copilul pe jos, ca e mai tanar. Batranul aude si se suie el pe magarus. In al doilea sat, lumea: valeu om batarn si n-ar minte, lasa bietul copil sa mearga pe jos. Batranul se da jos si merg amadoi pe langa magarus. In al treilea sat, lumea: valeeu, ce om..are magarus si merg pe jos pe langa el..valeeeu
    • +2 (14 voturi)    
      Lovitura de teatru: Elena Basescu intra in PNL !! (Miercuri, 18 martie 2009, 13:13)

      MIHAI 2 [anonim] i-a raspuns lui alex

      Realitatea TV tocmai transmite imagini
      cu Elena Basescu la sediul PNL
      intre Tariceanu si Crin Antonescu ,
      precum Isus
      intre doi social democrati.
      Nu va figura pe listele PNL pentru europarlamentare.
      Va fi insa candidata liberala la alegerile prezidentiale din toamna.
      Se mizeaza pe proverbiala miopie
      a celor decisi sa voteze
      ”basescu cu orice pret”.
      • 0 (10 voturi)    
        Aiurea! (Miercuri, 18 martie 2009, 14:48)

        jaffu [utilizator] i-a raspuns lui MIHAI 2

        Esti racit sau ai halucinatii!Mergi la doctor,altfel o sa dai in boala lu' Calache cand Base si compania vor fi ejaculati de voturile romanilor treziti la realitate!
  • +1 (15 voturi)    
    un gest nobil (Miercuri, 18 martie 2009, 12:26)

    un domn [anonim]

    da..am spus si spun din nou un gest nobil..ramane pana la PAste sa mai asteptam si demisia lu
    videanu, boc, berceanu..si a sefului lor..pe bune..imi placa portocala..(portocaliul) insa de cand s a incuscrit cu pesede..a iesit..ceva urat mirositor..Dl Isarescu..va rog din suflet nu ne lasati balta..veniti cateva randuri mai in fata..asa ca apolitic este de ajuns..ca ne a ajuns calasa asta politica spurcata si la vorba si la port...un referendum ptr dizolvarea parlamentului cine propune ?
  • +5 (17 voturi)    
    SUCCESURI (Miercuri, 18 martie 2009, 12:26)

    stk [anonim]

    succesuri si cu limba engleza.
  • +5 (17 voturi)    
    Penibila! (Miercuri, 18 martie 2009, 12:28)

    dorubv [utilizator]

    Mai mult decat atat nu ai ce comenta!
  • +3 (7 voturi)    
    foarte interesant! (Miercuri, 18 martie 2009, 12:29)

    analistul de serviciu! [anonim]

    Este foarte interesanta mutarea, deoarece aceasta are un precedent prin candidatura independenta a domnului Vanghelie la Primaria sectorului 5.
    Dar sunt deosebiri fundamentale si catastrofale. Daca domnul Vanghelie avea oarece realizari si o forta de a penetra foarte puternica la un segment important de populatie, mezina familiei presedintelui nu are nici forta si nici ... fata sa penetreze un anumit segment de populatie, poate numai la segmentul domniei sale, care oricum nu este interesat de alegeri ci de a consuma sume importante din "finatele" babacilor.
    Oricum PL-D-ul se poate salva de la cadere, deoarece valurile facute a distrus fragila imagine a partidului si a liderilor sai.
    Vom trai si vom vedea cate voturi va lua mezina. Dupa mine nu va lua nici voturile celor interesati, deoarece oricum in Romania nu este agreiat un nume si asa destul de controversat.
  • +5 (19 voturi)    
    Fata mea e top model are capu... (Miercuri, 18 martie 2009, 12:31)

    Vlad [anonim]

    ...plin cu gel
  • +4 (16 voturi)    
    ce sa zic (Miercuri, 18 martie 2009, 12:32)

    io [anonim]

    SUCCESE in continuare
    macar are curaj sa demisioneze lucru rar la un politician roman
    • +1 (11 voturi)    
      Halal politician (Miercuri, 18 martie 2009, 12:51)

      G [anonim] i-a raspuns lui io

      SUCCESURI ca nu e politician doar bubuita de fata lui tata si atat.
    • +1 (9 voturi)    
      ia auzi ! (Miercuri, 18 martie 2009, 12:52)

      MB [anonim] i-a raspuns lui io

      Care este definitia dvs a "politicianului "? Poate asa vom întelege opiniia exprimatà ...confuz !
      • +2 (2 voturi)    
        pai cum (Joi, 19 martie 2009, 10:16)

        Xu [anonim] i-a raspuns lui MB

        e printesa de bamboo... politician de noua generatie. auzi la el... cum nu ai aflat asta pana acum?

        in curand urmeaza si prietenii ei cocalarii.
  • 0 (14 voturi)    
    Doamne, proasta mai este... (Miercuri, 18 martie 2009, 12:32)

    andreea [anonim]

    De ce nu si-o indrepta energia spre ceva ce i se potrivese si unde ar putea fi mai buna. Politica nu i se potriveste deloc. Macar pentru faptul ca trebuie sa ai tupeu si sa fii bataioasa. Iar ea nu are...
  • +1 (11 voturi)    
    nice... try (Miercuri, 18 martie 2009, 12:35)

    titi [anonim]

    de ce isi da demisia iar dupa aia revine in partid? poate ramane in continuare independenta ca Oprescu. hahaha.
  • -2 (20 voturi)    
    BRAVO (Miercuri, 18 martie 2009, 12:36)

    EccE [anonim]

    Imi pare bine pentru decizie. Basescu a dovedit inca odata ca e singurul politician autentic din Romania. Personal, desi un sustinator dezinteresat al lui Basescu, nu l-as mai fi votat din cauza acestei afaceri. Acum o sa il votez, daca eventual nu apare un nume valoros in carti..desi nu prea vad cine. Cat despre Elena, cu siguranta e mai buna decat multi dintre fostii sau potentialii euro-paralamentari. Bravo! (ps: bravo si d-nei Pipiddi, pentru atitudine)
    • +2 (16 voturi)    
      bai nene (Miercuri, 18 martie 2009, 12:43)

      tonomatu' [anonim] i-a raspuns lui EccE

      ai putea sa exprimi ideile mai cu perdea, sa nu se prinda lumea ca esti 'dezinteresat'. nu pot sa-ti zic 'bravo' nici la capitolul scris, nici la capitolul finete psihologica. succesuri!
    • +5 (17 voturi)    
      Nu Nu (Miercuri, 18 martie 2009, 12:57)

      bgd [utilizator] i-a raspuns lui EccE

      Singurul politician autentic din Romania e Iliescu. E cu 10 clase peste restu... A facut ce a vrut in tara asta, a avut armata lui proprie, a format PCR sub alt nume si populatia l-a crezut, etc...Si pe langa toate...nu infunda puscaria, e liber si linistit. Daca ar candida...sunt sigur ca ar prinde minim 15%... A fost si este un AS al manipularii....I-as recomanda lui Basescu sa mai stea pe langa acest maestru, pt ca are multe de invatat...si-asa impart cam aceleasi convingeri...comuniste.
      • +2 (6 voturi)    
        AI DREPTATE (Miercuri, 18 martie 2009, 13:17)

        EccE [utilizator] i-a raspuns lui bgd

        Ai mare dreptate cu afirmatia ta. Ar fi trebuit sa precizez poate ca Basescu are stomac de politician autentic, dar si-a dat seama ca are nevoie si de un stat de drept ca sa faca politica. Pe Iliescu l-a durut in basca lui de activist de viteza cu care s-a dizolvat statul roman. In ce priveste politicianismul, Iliescu insa ramne campion absolut, si va trebui studiat de toti would-be political man..
      • -2 (2 voturi)    
        Vad ca esti expert in Iliescu... (Joi, 19 martie 2009, 6:20)

        judex1 [anonim] i-a raspuns lui bgd

        Vezi sa nu se supere Tismaneanu ca ii faci concurenta. Esti mai mult ca sigur din gasca lui Vanghelie sau a carnatarului sef, vremelnic primar al capitalei si cu ifose de Cotroceni, dar numai cu ifose.
  • +1 (13 voturi)    
    un sfat (Miercuri, 18 martie 2009, 12:37)

    nufarul alb [anonim]

    de ce nu stai mataluta cuminte in banca ta nu stiu !

    acuma, ia sa vedem, facem pariu ca D-na Pippidi va considera ca lista s-a curatit si parca ar vrea si ea ... lovelele de la PE ?

    ups, dar oare ZEUS o mai doreste ? ? ?

    grea dilema MONSER !
  • 0 (14 voturi)    
    super tare (Miercuri, 18 martie 2009, 12:42)

    Cosmin [anonim]

    suntem patru in birou si toti ne hotararam sa o votam pe asta mica. mai proasta ca astia de acum nu are cum sa fie. dar cel mai mult vrem sa le dam peste bot antenelor lui voiculescu si manelistilor aia de badea , ciutacu si cum ii mai cheama. ca ne-am saturat de executiile loc publice seara de seara.
    • +1 (3 voturi)    
      4 Doamne si toti 4 (Miercuri, 18 martie 2009, 13:54)

      nu conteaza [anonim] i-a raspuns lui Cosmin

      sa inteleg ca lucrati la PR
    • +2 (4 voturi)    
      ntttt (Miercuri, 18 martie 2009, 15:27)

      srpc [utilizator] i-a raspuns lui Cosmin

      eu ador acele executii publice! macar la televizor, daca pe stadion nu-i pot vedea ciur pe acesti banditi care ne-au adus la stadiul de natie manelista
    • 0 (2 voturi)    
      eba (Miercuri, 18 martie 2009, 17:10)

      insider [anonim] i-a raspuns lui Cosmin

      Bravo natiune. voi patru, plus unu = cinci... si numaratoarea continua.
      Personal prefer o persoana tanara, ambitioasa,dispusa sa invete si sa accepte ca la un moment dat a gresit, in detrimentul persoanei mature, intelectuale (in sensul adevarat al cuvantului) suficiente si arogante.
  • +3 (5 voturi)    
    TAAARE! (Miercuri, 18 martie 2009, 12:42)

    x [anonim]

    Mai bine DOAR se retragea din PD-L.
    (Oricum "tragea" in jos pedeleul.)
    Dar daca si candideaza ...
    Vedem noi dupa daca ea a avut dreptate; dar ma indoiesc (pina la rupere).
  • -1 (13 voturi)    
    mutare excelenta (Miercuri, 18 martie 2009, 12:44)

    sandu [anonim]

    mutare excelenta pentru imaginea si a Elenei si a lui Basescu. Nu stiu cine a sfatuit-o, dar e excelent gindit. Nici nu conteaza daca se alege sau nu, imaginea ii iese imbunatatita oricum si la viitoarele alegeri va candida oricum din nou. E chiar mai bine pt ea sa nu se aleaga acum, sa nu se faca de ris intr-un mandat unde nu e matura politic. O sa apara cu imagine excelenta la viitoarele alegeri si nici nimeni nu are ce sa ii mai reproseze.
  • +4 (18 voturi)    
    Sah (Miercuri, 18 martie 2009, 12:45)

    b09d4n [utilizator]

    Se pare ca dat sah multora cu aceasta mutare. Orice s-ar spune este o mutare inteligenta.

    Desi nu agreez personajul se pare ca are consilieri buni. Daca a fost o decizie personala atunci e posibil sa aiba viitor in politica.
    • +3 (15 voturi)    
      Hai mai... (Miercuri, 18 martie 2009, 13:02)

      bgd [utilizator] i-a raspuns lui b09d4n

      Decizie personala...ca doar nu i-a venit ideea prin bamboo. Ia zis ATOTPUTERNICUL ce sa faca...oricum buna ideea, probabil acum prostimea o va vota pt ca pozeaza in victima neinteleseaza si atacata de toti...un fel de martir...si nimeni nu se va mai gandi daca e competenta sau nu pentru postul asta.
      • +2 (4 voturi)    
        Scuze (Miercuri, 18 martie 2009, 13:26)

        bgd [utilizator] i-a raspuns lui bgd

        ...neinteleasa...
    • +5 (11 voturi)    
      Jos (Miercuri, 18 martie 2009, 13:09)

      G [anonim] i-a raspuns lui b09d4n

      Sa vezi tu ce succesuri care este o sa aiba in politica dupa ce se duce tasu in jos... Bafturi!
  • +7 (9 voturi)    
    hehe (Miercuri, 18 martie 2009, 12:52)

    cosmin [anonim]

    misteaux mutarea...
    ea iese cu plus de imagine pentru curaj si ramane in carti, chiar cu valoare adaugata, base mai baga una tare, dovedindu-se capabil s-o trimita la plimbare pe fiica-sa pentru "binele tarii", pdl-ul poate aduce pe liste persoane cu pretentii (alina mungiu pipidi).
    dragutz, nu?
  • +1 (15 voturi)    
    eu o sa o votez.... (Miercuri, 18 martie 2009, 12:53)

    neutrino [utilizator]

    sunt in Europa si cred ca merita ceva mai mult credit decat multi alti politicieni..mai ales dupa acest gest...felicitari
    • +1 (3 voturi)    
      da.... (Miercuri, 18 martie 2009, 16:30)

      liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui neutrino

      meritam "succesuri" in europa...
      oricum se pare ca micul act stabilit de ea si tasu probabil a dat roade, de toata lumea se hotaraste s-o voteze....

      interesant este ca vrea sa participe ca independenta si totusi se foloseste de cei din tineretu pdlist ca sa stranga voturi... halal independenta...
      • 0 (4 voturi)    
        pt. liviu_ (Miercuri, 18 martie 2009, 17:21)

        marlene [anonim] i-a raspuns lui liviu_

        stii..eu sunt din diaspora...si poate ca nici eu nu mai vb. f. corect romaneste (nu sunt filolog de profesie iar romana nu ma ajuta pe strada). Daca nu stii, limba vorbita de PE e alta;)..Oricum, multi romani din diaspora o vor..nu de alta dar o prefer pe ea decat una ca "buruiana"
        • 0 (0 voturi)    
          pai e okei (Joi, 19 martie 2009, 10:22)

          Xu [anonim] i-a raspuns lui marlene

          cand te intalnesti cu ea la PE sau in bamboo, iti face cinste un shot. macar asa o sa aveti scuze pentru maltratarea limbii romane.

          credeam ca au plecat oamenii inteligenti din tara. oh, da. am uitat de capsunari.
          • 0 (0 voturi)    
            :) (Joi, 19 martie 2009, 11:15)

            neutrino [utilizator] i-a raspuns lui Xu

            dupa cum spuneam..vb. engleza nu romana 90% din timp..romana o exersex cu alde tine;) Da, capsunar prin nano;))
  • +4 (14 voturi)    
    ok (Miercuri, 18 martie 2009, 12:53)

    Adi [anonim]

    Cred ca este un gest binevenit. Daca va castiga va inchide gura celor care o critica in cel mai josnic mod si va demonstra ca nu este "fata lu tata" si nici nu a fost impinsa pe liste.
    Sunt convins ca nu este un politician maret, dar nici nu merita tot jegul cu care se arunca in ea. Observ ca toata critica se rezuma in mare la acele "succesuri"; si din partea cui? din partea unora care orcum scriu jenant.
    Macar s-a uitat cineva la propunerile/initiativele politice sau dupa capul vostru misogin tanara = papusa = proasta?
    • 0 (2 voturi)    
      raspunsul este.... (Miercuri, 18 martie 2009, 15:28)

      srpc [utilizator] i-a raspuns lui Adi

      DA !
    • 0 (0 voturi)    
      chiar daca e nu (Joi, 19 martie 2009, 10:25)

      Xu [anonim] i-a raspuns lui Adi

      sunt sigur ca nici plugaru nu e un politician maret si nici ea nu merita tot "jegul" care se arunca in ea. Nu-i dam si ei un loc caldut in PE, nu de alta dar sa aratam cat de libertini suntem? Sa le facem in ciuda la europenii astia prosti si incuiati la minte. Noi avem politicieni mai faiiiiniii. Pai de ce sa trimitem noi oameni culti acolo? Las ca ne-o invatat becali ce imagine trebe sa avem
  • 0 (6 voturi)    
    Bravo (Miercuri, 18 martie 2009, 12:54)

    costica [anonim]

    oare ce se va intampla acum cu functia de presedinte al tineretului pdlist???
  • +6 (10 voturi)    
    succes (Miercuri, 18 martie 2009, 12:56)

    lc [anonim]

    la munca de jos cu stringerea de semnaturi, e de bun simt, mai credibil , succes
  • +1 (11 voturi)    
    Bun simt (Miercuri, 18 martie 2009, 12:59)

    swolf [utilizator]

    Un anunt de bun simt, acelasi bun simt de care vorbea si Presedintele in ultimul sau interviu. Elena doreste sa reuseasca prin forte proprii, deoarece candidatura ei pe lista PDL a fost interpetata drept nepotism iar daca va reusi, ea doreste sa se intoarca in PDL, asta pentru a da un semn votatilor ei ca nu se va dezice de partidul din care a plecat. O decizie dificila dar morala, o rara avis in politica romaneasca si o mare bila alba pentru Presedinte, care a pus interesul colectivitatii inaintea interesului personal, ca de multe alte ori in primul sau mandat. Mult succes in continuare, domnule Presedinte!
  • +1 (13 voturi)    
    Super mutare ! (Miercuri, 18 martie 2009, 13:00)

    ION [anonim]

    Cea mai tare mutare a unui om care incepe sa invete ce cainoasa e politica la noi. Pentru acest gest are semnatua si votul meu asigurat. Dupa cum ati vazut stie sa vorbeasca destul de bine romaneste asa ca lasati-o mai moale cu jicnirile...la adresa ei. Multi care scriu pe aici nu se ridica nici la 1% din capacitatea ei reala ..... Daca nu va pricepeti dati cu parul ..... Ea are acum numai de castigat ...... si iar o sa apara invidia......
    • +7 (9 voturi)    
      JICNIRILE astea ...:D (Miercuri, 18 martie 2009, 13:30)

      Rau [anonim] i-a raspuns lui ION

      Acum inteleg si de ce ii apreciezi modul in care vorbeste...

      Pe langa aceasta, felicitari staff-ului PDL si d-lui Basescu pentru modul in care se pare ca stiu sa citeasca electoratul romanesc!
      • +1 (3 voturi)    
        grigore ureche (Miercuri, 18 martie 2009, 17:59)

        burebista [anonim] i-a raspuns lui Rau

        Te dai mai cult decat esti.
        Daca ai fi avut curiozitatea sa cauti in DEX, ai fi vazut ca ambele forme sunt acceptate in limba romana. Si 'jignire' si 'jicnire'.
        Imi displace EB, dar sunt convins ca cei mai multi au avut scapari de genul 'succesuri' cel putin o data in existenta lor. Si din cate stiu, fatuca s-a si corectat imediat, dar presupun ca asta e irelevant atunci cand trebuie sa scuipi pe cineva.
        Ca o fi, sau nu, un bun politician, ramane de vazut, dar atacurile astea de prost gust din toate partile sunt patetice.
        Vai, a fost in discoteca si a si pozat in reviste. Ba cred ca a facut si sex inainte sa se marite!
  • +1 (13 voturi)    
    jalnic (Miercuri, 18 martie 2009, 13:00)

    eugen [anonim]

    Nu inteleg de ce forteaza duduia asta nota, chiar nu se vede in oglinda ca nu are nici o sclipire care sa o recomande pt. candidatura respectiva;
    chiar trebuie sa ne faca de rusine si in afara tarii,
    nu e destul ca se da in stamba in tara si pozeaza in ipostaze penibile.
    Rusine, rusine celor care o imping de la spate sa faca gesturile astea disperate.
    • +1 (3 voturi)    
      pt. eugen...si altii ca el (Miercuri, 18 martie 2009, 17:25)

      marlene [anonim] i-a raspuns lui eugen

      esti cam misogin...in primul rand nu e "duduie".. . In al doilea rand, tu nici nu te-ai uitat pe Cv-ul ei ca sa vezi daca e calificata sau nu pt. PE...Apropo..ai idee ce ar trebui sa faca un PE..si nu sa doarma in front?..Pe alde buruiana ati votat-o repede..aia era intr-adevar adevarata "doamna" pt. PE
  • +2 (12 voturi)    
    o intrebare... (Miercuri, 18 martie 2009, 13:01)

    Morena [anonim]

    ..."nu doresc ca PDL sa fie pus in situatia dificial de a alege intre mine si intelectuali"....

    Adica ea NU este intelectuala, da???
    • 0 (4 voturi)    
      Pai da.. (Miercuri, 18 martie 2009, 13:23)

      EccE [utilizator] i-a raspuns lui Morena

      in oral, nu se pot exprima ghilimelele. Cand a zis intelctuali, trebuia sa faca niste semne cu degetele de la ambele maini..pai daca scrii la ziar si apari la teve, esti intelectual, gata? nu ti-ar mai trebui poate o carte publicata (de succes), o diploma ceva, un articol peer-reviewed ceva, acolo o poezie ceva, ceva ceva
  • +3 (11 voturi)    
    a alege intre mine si intelectuali (Miercuri, 18 martie 2009, 13:14)

    asta [anonim]

    bine macar ca s-a delimitat de intelectuali
    • +3 (3 voturi)    
      intelectualule (Miercuri, 18 martie 2009, 18:02)

      burebista [anonim] i-a raspuns lui asta

      Probabil tu te consideri un intelectual, si la fel toti obositii care au terminat mecanica, tcm sau ISE/ASE.
      In fiecare an ies jdemii de intelectuali din facultate, ca doar asta invata ei 4-6 ani.. cum sa devina intelectuali.
  • +1 (7 voturi)    
    Poate (Miercuri, 18 martie 2009, 13:15)

    sabertooth [utilizator]

    Elena Basescu va face treaba asta pana la capat: sa-si dea demisia si de la Luxten ca tot nu face altceva decat sa vina sa-si ia banii o data pe luna.
  • +2 (10 voturi)    
    SUFAR! (Miercuri, 18 martie 2009, 13:18)

    SUFAR [anonim]

    Sufar, alaturi de intregul fesene! Sa ne transformam durerea in fortza & sa votam din inima, cuget & simtzire pe aceasta eminenta etc etc etc
    • -1 (3 voturi)    
      SI EU! (Miercuri, 18 martie 2009, 16:50)

      bgd [utilizator] i-a raspuns lui SUFAR

      Hahahhahaha.... Haideti sa ne mobilizam, sa tinem o campanie de sustinere a acestei familii batuta de soarta, sa nu-i mai criticam, si daca se poate, sa strangem bani pt a sponsoriza ambele campanii ale membrilor acestei familii.....Numai impreuna putem reusi sa indepartam negura ce s-a abatut asupra Basescienilor !!! De mult n-am mai ras asa copios !
  • -1 (9 voturi)    
    salariul..... (Miercuri, 18 martie 2009, 13:18)

    nikos [anonim]

    ............si crezi ca "ceva peste" o mie de EUR in tara lu' tat-to, e putin ?
    • +1 (5 voturi)    
      Sunt curioasa (Miercuri, 18 martie 2009, 15:08)

      Adriana [anonim] i-a raspuns lui nikos

      extrem de curioasa cine ti-a notat parerea cu (-1). Ala o fi un roman "trait bine"!. De altfel, am observat cu maaaare minunare astfel de taxari ciudate! La mai multe articole, nu doar la acesta.
      • +1 (1 vot)    
        Adriana, (Miercuri, 18 martie 2009, 16:56)

        NOTARI [anonim] i-a raspuns lui Adriana

        nu trebuie sa fi curioasa, ca ... dauneaza. E suficient ca din ce in ce mai multi constata cum apar aceste note : poti sa fi sigura ca sunt activistii de servici care trebuie sa re-actioneze (de actionat, actioneaza ... EBA, hi, hi) la comentariile ce strica un curs de opinie ce se urmareste. Ce vrei, trebuie sa castige si ei un banut, un ... loc pe podium (sau pe liste ...).
        • 0 (0 voturi)    
          Cainii de paza? (Joi, 19 martie 2009, 15:12)

          Adriana [anonim] i-a raspuns lui NOTARI

          "activistii de servici " sunt cainii de paza ai noilor nomenclaturi? Pentru ca nu este doar o singura nomenclatura, si astea sunt pe culori, nu-i asa?
  • +4 (8 voturi)    
    Foarte bine.... (Miercuri, 18 martie 2009, 13:22)

    judex1 [anonim]

    acum are posibilitatea sa confirme sau nu. Daca poate, se va afirma si pe cont propriu, nu ca fiica a presedintelui.
    • -4 (8 voturi)    
      In orice caz Elena nu a chemat minerii .... (Miercuri, 18 martie 2009, 14:10)

      MIHAI 2 [anonim] i-a raspuns lui judex1

      .....si nici nu s-a vandut lui Patriciu....
      Am acum de ales intre
      - Elena Basescu;
      - Lista PSD ....cu Daciana Sarbu....care nici ea n-a chemat minerii si nu s-a vandut lui Patriciu...
      - Lista PNL....cu Norica Nicolai .....care nici ea n-a chemat minerii ....dar s-a vandut lui Patriciu....care a avut cam mult de platit, daca a cumpărat-o la kilogram...
      - Lista PDL....cu Alina Mungiu..... care nici ea nu a chemat minerii și nu e clar daca a refuzat sa se vanda lui Patriciu, sau pur si simplu mogulul n-a avut suficienti bani , daca s-a aplicat sistemul de calcul per kilogram , mai sus mentionat.
      • +1 (3 voturi)    
        @MIHAI II (Miercuri, 18 martie 2009, 15:32)

        directia 5 [anonim] i-a raspuns lui MIHAI 2

        patriciu nu 'masoara' in kil' ,pt el barilu' este important, asadar patriciu este interesat de binomul- rubla/baril-
    • -1 (9 voturi)    
      Hai mai judex1 tu chiar crezi ce scrii (Miercuri, 18 martie 2009, 14:25)

      Rali [utilizator] i-a raspuns lui judex1

      Sa mor de ras cu tine, pe cont propriu... LOL.

      Tot PDL ii va face campanie, ii va strange semnaturile si o vor sprijini.

      Tare prosti ne cred cei care fac strategiile astea politice!!!!

      Va fi la fel de independenta ca Nastase cand si-a dat demisia din PSD.
      • +2 (2 voturi)    
        nastase independent??? (Miercuri, 18 martie 2009, 15:22)

        A Dandanache [utilizator] i-a raspuns lui Rali

        Da de cind si-a dat nastase demisia din PSD?????
        • +1 (1 vot)    
          Nu acum... (Miercuri, 18 martie 2009, 16:12)

          Rali [utilizator] i-a raspuns lui A Dandanache

          Acum cativa ani de zile!!!
        • +1 (1 vot)    
          Raspuns lui Rali... (Miercuri, 18 martie 2009, 19:57)

          judex1 [anonim] i-a raspuns lui A Dandanache

          Eu cred ca oricare tanar din Romania, indiferent cine este el si, inclusiv, tu si altii care posteaza aici are dreptul sa doreasca sa-si faca o cariera intr-un domeniu care ii place. Este adevarat ca domeniul politic este foarte complicat in prezent, datorita calitatii precare a clasei politice romanesti. Dar, asta nu trebuie sa opreasca pe niciunul dintre voi sa spere si sa incerce. Unii se avanta in lupta, cu toate riscurile, altii analizeaza de pe margine si altii raman doar cu un misto de doi bani. Nu uitati vorbele istorice ale lui JFK: Nu te intreba ce face tara ta pentru tine. Intreba-te ce faci tu pentru tara ta. Merita sa cugetam si sa fim mai responsabili fata de viitorul nostru. Si...poate ar trebui sa stimam pe cei curajosi, nu sa-i balacarim.
      • +1 (3 voturi)    
        Eu cred ca oricare tanar din Romania, (Miercuri, 18 martie 2009, 18:33)

        judex1 [anonim] i-a raspuns lui Rali

        indiferent cine este el si, inclusiv, tu si altii care posteaza aici are dreptul sa doreasaca sa-si faca o cariera intr-un domeniu care ii place. Este adevarat ca domeniul politic este foarte complicat in prezent, datorita calitatii precare a clasei politice romanesti in prezent. Dar, asta nu trebuie sa opreasca pe niciunul dintre voi sa spere si sa incerce. Unii se avanta in lupta, cu toate riscurile, altii analizeaza de pe margine si altii raman doar cu un misto de doi bani. Nu uitati vorbele istorice ale lui JFK: Nu te intreba ce face tara ta pentru tine. Intreba-te ce faci tu pentru tara ta. Merita sa cugetam si sa fim mai responsabili fata de viitorul nostru.
        • -3 (3 voturi)    
          =:) (Miercuri, 18 martie 2009, 20:32)

          Rali [anonim] i-a raspuns lui judex1

          adica.... mor de ras!
          • 0 (0 voturi)    
            Deocamdata....mori de... (Joi, 19 martie 2009, 7:56)

            judex1 [anonim] i-a raspuns lui Rali

            invidie si rautate. Ca, in privinta inteligentei, nu prea ai mansarda mobilata.
  • +4 (8 voturi)    
    1000 euro? (Miercuri, 18 martie 2009, 13:24)

    Sorin [anonim]

    Bun, deci are salariu de 1000 de euro si isi ia Range Rover cu banii jos pt ca nu ii place leasingul? Pai de unde a strans atatia bani?
    • 0 (6 voturi)    
      ...poate 8.000 ;) (Miercuri, 18 martie 2009, 14:06)

      xilviu [utilizator] i-a raspuns lui Sorin

      Ai mare dreptate, de 1.000 euro cumpara benzina la masina. Se pare ca a gasit solutia sa o retraga de pe liste mai onorabil, ilustrul parinte. Ar trebui sa ia lectii de vorbit, la cat de sacadat vorbeste numai politicana nu o sa ajunga.
    • +2 (6 voturi)    
      Pret (cu TVA inclus) de 72.019 euro (Miercuri, 18 martie 2009, 14:07)

      Margelatu [anonim] i-a raspuns lui Sorin

      http://www.e-transport.ro/elena_basescu_si_a_cumparat_un_range_rover_sport_d-i44-news8939-p82.html

      ***************************************************
      elena basescu si-a cumparat un range rover sport de 2,3 miliarde de lei - 20 noiembrie 2007
      fiica cea mica a presedintelui a devenit, saptamana trecuta, proprietara unui superb jeep range rover, model sport, pe care a platit, potrivit preturilor cu care se vinde o astfel de masina, aproape 2,5 miliarde de lei vechi.

      masina elenei basescu a fost inmatriculata initial, in 17 iulie 2007, de catre "premium auto" srl, reprezentanta "range rover" in romania, iar mezina familiei prezidentiale figureaza ca nou proprietar din data de 16 noiembrie, adica vineri saptamana trecuta.

      sursele noastre ne-au dezvaluit ca elena a achitat jeepul cash, fara sa mai apeleze la leasing. pe site-ul "land rover romania", de unde iubita lui hrebenciuc jr. si-a cumparatmasina, modelul pentru care a optat ea are un pret (cu tva inclus) de 72.019 euro.

      la acesta se adauga, insa, si alte costuri, functie de dotarile masinii. plata cu banii jos a unei astfel de masini este o practica rara, ne-a explicat un dealer auto care vinde masini de lux. "de regula, cand valoarea unei masini este mai mare, peste 20.000-30.000 de euro, clientii le achizitioneaza in leasing.

      sunt oarecum atipice cazurile in care plata unor masini care costa 70.000 de euro se face cash!", a mai declarat sursa noastra. acest lucru n-a impiedicat-o, insa, pe elena basescu sa plateasca noul ei range rover cu banii jos, cu toate ca veniturile ei nu argumenteaza o asemenea modalitate de achizitie.
      ********************************************************
      • +1 (1 vot)    
        Pe bune Mage Latule? (Miercuri, 18 martie 2009, 20:09)

        traian [anonim] i-a raspuns lui Margelatu

        Daca tu spui ,asa o fi!
        Tu sti mai bine,tu ai surse...
        Poate a cerut bani de la tata,poate a pus deoparte,poate a imprumutat de la matusa Tamara,de la mine...
        Tu ai postat asta pe net ul institutiei sau pe laptop ul de la serviciu?
    • +1 (1 vot)    
      pau nu ca... (Miercuri, 18 martie 2009, 16:33)

      liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui Sorin

      o mie si putin poate sa insemne si 1000 si 10000 ...
  • +2 (8 voturi)    
    o hotarare surprinza (Miercuri, 18 martie 2009, 13:47)

    directia 5 [anonim]

    care arata ca Elena are instinct de politician-fie si daca hotararea i a fost sugerata de consilieri de imagine,in fond una din calitatile unui politician este s a stie s a asculte-problema pt Elena este electoratul pdl, care nu cred ca v a irosi 'gloantele in vant' pt o victorie a Elenei putin probabila in alegeri ,sper s a castige mai multe voturi decat png sau prm si regret [ca] 'conservatorii' au preferat iar fuga de electorat,ar fi fost frumos ca Elena s a reuseasca un scor mai bun decat limbricii de la antene
  • +6 (8 voturi)    
    Pacaleala (Miercuri, 18 martie 2009, 13:49)

    carmen [anonim]

    Dragilor, nu va mai bateti atita capul de ce face asta Elena. Este obligata de fapt de tata si de conjunctura creata. E singura solutie pentru ca tata sa nu mai scada in sondaje, dar si ea sa participe la alegeri. Prima miza este tata, iar ea, are mai multe sanse asa decit sa renunte. Plecare din partid e de forma, pina se realege tatal.
    • +3 (7 voturi)    
      Ntz!! (Miercuri, 18 martie 2009, 14:52)

      Adriana [anonim] i-a raspuns lui carmen

      N-as zice ca ... candidatura fiicei il ajuta pe tata, ba din contra! O astfel de fiica nu ar ajuta nici unui fel de tata!
  • +2 (8 voturi)    
    Asta meritam ... (Miercuri, 18 martie 2009, 13:52)

    Mihai [anonim]

    draga elena,

    daca ai impresia ca ne poti pacali/prosti, te inseli, iar anumite afirmatii te acuza mai mult decat te scuza, asa ca vezi ce consilieri iti iei pe langa tine, ca sunt varzaaaa !!! se vede de la o posta ca esti o marioneta politica. mai bine stai mai mult pe la idm, prin bamboo, etc si lasa-i pe altii care n-au nicio sansa sa iasa in fata, mai ales daca sustii ca ai bun-simt.

    dragi cititori, pot sa va spun ca initialele eba apar si la nr de inmatriculare al range rover-ului negru de peste 80.000euro(b-07-eba) pe care il conduce fiica presedintelui, masina platita cu banii jos(cash) !!!! oare cati ani trebuia sa munceasca elena pt ca, asa cum sustine, din acel salariu(300-1000 euro), chiar daca era si de 2.000 de euro, tot i-ar fi trebuit vreo 5 ani sa stranga ban pe ban sa si-l cumpere.
    iar treaba cu candidatura independenta e gen "independentul" oprescu la primarie, cu diferenta ca oprescu, oficial nu a mai revenit in psd, pe cand elena o va face.
    doamne, ocroteste-i pe romani !!!
  • +2 (6 voturi)    
    eu cu cine votez (Miercuri, 18 martie 2009, 13:56)

    un cetatzean turmentat [anonim]

    aaah, deci si-a dat demisia da poate oricand sa revina inapoi, cand vrea mushchiu' ei nu ? cam aiurea, totusi, eu cu cine votez ? :)) sa ma sparg de ras nu alta
  • +3 (7 voturi)    
    "cine se acorda ... " (Miercuri, 18 martie 2009, 13:58)

    slv [anonim]

    lol ... "cine se acorda sa-mi ofere increderea"
  • +1 (9 voturi)    
    bravos !! (Miercuri, 18 martie 2009, 14:11)

    belgianul [anonim]

    Gest de admirat, si o mutare desteapta. Triple "win".
    Sa ai noroc si voturi Elena, caci oricum multi romani nu mai voteaza din convingere ci din simpatie. Si aici nu stai rau, scoala buna ai, politica se invata. Bafta!
    • -1 (3 voturi)    
      Plang de ras... (Miercuri, 18 martie 2009, 16:56)

      bgd [utilizator] i-a raspuns lui belgianul

      Poate vroiai sa zici BAFTURI.
  • -1 (9 voturi)    
    imi vine sa plang! (Miercuri, 18 martie 2009, 14:13)

    gandhi [anonim]

    io semnez! acum semnez! sa fie lenutza aleasa !
  • +2 (8 voturi)    
    cum e posibil sa o votati? (Miercuri, 18 martie 2009, 14:21)

    attila [anonim]

    vad ca majoritatea comment-urilor sint in favoarea elenei si ca multa lume o va vota
    cum e posibil asa ceva?
    sa trimiti in PE o analfabeta care va face tara de ris?
    d-aia sintem ultima tara din UE
    • +3 (5 voturi)    
      suntem nu sintem (Miercuri, 18 martie 2009, 15:11)

      eunuamid [utilizator] i-a raspuns lui attila

      pe viitor putina atentie inante "musca" pe cineva!
      hahalero care este!
      norocuri!
    • 0 (2 voturi)    
      hallo??? (Miercuri, 18 martie 2009, 17:14)

      marlene [anonim] i-a raspuns lui attila

      In PE si UE se vorbeste alta limba decat romana:)Suntem ultima tara in UE pt. ca am trimis invidizi dubiosi..bine ca a fost alde "buruiana" mai breaza???
  • +1 (7 voturi)    
    de la tata la tata (Miercuri, 18 martie 2009, 14:22)

    un tata [anonim]

    Taticul i-a spus ca este desteapta. Normal, a crezut. Taticu i-a spus ca se bazeaza pe ea. Normal, a crezut.
    Taticu i-a spus ca ... seamana cu el :)). Normal, a crezut si se vede.
    Taticu NU i-a spus ca nici macar el (pardon, EL) nu a sarit treptele : a mers din vapor in vapor, din grad in grad, din port in port :)), din ... Anvers in ... cariera post - decembrista.
    De la tata la tata : spune-i deschis istoria ta, trimite-ti fata din din vapor in vapor, din grad in grad, din port in port :)). Din ... Anvers in ... cariera post - decembrista nu se poate dar chiar din Bamboo în terenul atat de inocent pregatit de tatal sau, fatuca intra in zona riscurilor crepusculare.
  • +1 (5 voturi)    
    situatia dificila de a alege intre mine si intelec (Miercuri, 18 martie 2009, 14:26)

    ne-pdl-ist [anonim]

    Fata lui tata e sincera dar vrea sa fie naiva : stie unde sa se situeze si nu se situeaza printre intelectuali dar vrea sa creada ca la pdl se poate face o optiune intre EBA si intelectuali. Biet copil !
  • +1 (9 voturi)    
    PE (Miercuri, 18 martie 2009, 14:28)

    Simedru [anonim]

    Oare cati din comentatorii de aici au macar habar ce face un parlamentar european?

    Romania are destui de putini reprezentanti, care sunt dispusi oricum dupa suprafata tarii, populatie si putere economica.

    Presa ii face doar bine Elenei pentru expunerea gratuita. Sunt destul de sigur ca nu numai va strange cele 100,000 de semnaturi, dar va si intra pe liste, in fata unor intelectuali si politicieni cu state vechi pe esicherul electoral.

    Toata lumea vorbeste de intinerirea clasei politice, de schimbarea raportului dintre femei si barbati, dar la prima ocazie, tot impotriva lor voteaza. Nu mai fiti asa bicisnici si dati-le macar o sansa sa se afirme inainte de a-i desfiinta.
    • +1 (5 voturi)    
      sa mori tu? (Miercuri, 18 martie 2009, 15:55)

      simedru dumb [anonim] i-a raspuns lui Simedru

      votam impotriva prostiei, nu impotriva tinerilor!!! nu vrem sa fim reprezentati de o proasta corigenta la limba romana!!!

      nu ne intereseaza varsta sau sexul candidatilor. ne intereseaza sa nu fie complet idioti!
  • +3 (9 voturi)    
    A vorbit frumos (Miercuri, 18 martie 2009, 14:32)

    Keep Walking [anonim]

    Surprinzator discurs!
    Chiar si daca pierde, de-acum inainte merita sa ramana in politica

    Nu e un discurs anti-intelectuali :)
    E un discurs care RECUNOASTE ca in PDL exista intelectuali de marca...
    Singurul partid de altfel in care mai intra astazi intelectuali adevarati

    Bravo Elena
    Keep Walking!
    • -1 (7 voturi)    
      Jonny Walker (Miercuri, 18 martie 2009, 16:59)

      bgd [utilizator] i-a raspuns lui Keep Walking

      Va stiti de prin bamboo?
  • 0 (8 voturi)    
    Ioi, vai, ioi, vai (Miercuri, 18 martie 2009, 14:41)

    Adriana [anonim]

    1. "cine se acorda sa-mi ofere increderea" .. Oare asa se exprima d-ra (ori poate nu mai este voie sa ma adresez cu domnisoara conform directivelor UE!!) sau autorul articolului? E tot un fel de "succesuri"! Biata limba romana!
    2. "de a alege intre mine si intelectuali"... hi....hi... hi
    3. "Resurse financiare importante nu am"- ....Am o idee: vinde-ti masinuta! Sau organizam ceva gen "dansez pentru tine"!
    In rest numai succesuri!
  • +4 (8 voturi)    
    O campanie geniala (Miercuri, 18 martie 2009, 14:55)

    Casargoz [anonim]

    Elena Basescu se afla in plin proces de constructie a unei imagini.
    La inceput o campanie media negativa, avand toate ingredientele pentru a avea o acoperire larga in media.
    Apoi campania de victimizare: nu sunt 8000 de euro sunt 300, etc.
    Apoi o cosmetizare a imaginii negative, fata care lupta de una singura impotriva sistemului :)
    Totul pus la punct matematic, incluzand sigla EBA.
    O campanie care se adreseaza inimilor:
    Saraca si cinstita. "Resurse financiare importante nu am"
    etc. etc.
    Un exercitiu excelent de manipulare.
    Cu cat va vor fi mai multe comentarii negative cu atat va creste acoperirea media. Iar momentul in care va trece la atac si la transformarea campaniei din una negativa intr-una pozitiva va fi propiat de momentul alegerilor.
    Genial. Dar nu ma voi lasa pacalit.
  • 0 (6 voturi)    
    Si cu Range Rover-ul? (Miercuri, 18 martie 2009, 15:11)

    Vlad Ionescu [anonim]

    Si cu Range Rover-ul Sport achizitionat de Elena de la reprezentanta din Bucuresti cu banii jos cum ramane? Masina valora aprox 78000 euro si chiar si reprezentantul Range Rover s-a declarat surprins deoarece asemenea masini se iau de obicei in sistem leasing, si nu cash.
    Cam cum strangi 78000 euro cash dintr-un salariu de 1000 euro / luna?
  • 0 (4 voturi)    
    alegere (Miercuri, 18 martie 2009, 15:21)

    realwahl [anonim]

    Cum bine zice: PDL ar fi trebuit sa aleaga "intre mine si intelectuali". Acum, ca ea nu este intelectuala, o intelegem. Dar care sunt totusi intelectualii din PDL?
    • +1 (3 voturi)    
      PRIGOANA si aia cu CIOCU MIC (Miercuri, 18 martie 2009, 15:29)

      MIHAI 2 [anonim] i-a raspuns lui realwahl

      Ciocu mic nu a reusit sa intre in parlament
      deci tre sa se duca la europarlament.
      Cum naiba s-o spune ”ciocu mic” in franceza
      sau engleza ?
      Daca nu o pun PDL istii pe listea , va ciocani si ea ca independenta.
  • -1 (3 voturi)    
    intra sau nu intra? (Miercuri, 18 martie 2009, 15:22)

    qwerty [anonim]

    Sa nu uitam ca anul trecut nici lui Oprescu nu s-au dat sanse prea mari si totusi a iesit primar. Cum zice reclama "Romania, mereu surprinzatoare". Se vor gasi multi cocalari si pitipoance sa-o voteze. In afara de astia multi pensionari o vor vota sub sloganul "Vai, saraca fata a presedintelui n-a fost lasata sa candideze din partea PDL." Daca strategia a dat roade in cazul Arlechinului de ce sa nu fie si pentru Elena Basescu lozul cistigator. Idioti usor de manipulat se gasesc in tara asta la tot pasul.
  • -1 (3 voturi)    
    mesaj subliminal (Miercuri, 18 martie 2009, 15:27)

    sam [anonim]

    Transmite mesaje subliminale, asa o fi sfatuit-o consilierii ei de imagine, asta nu inseamna ca a devenit desteapta de ieri pana azi. Gestul nu-i apartine, nu inteleg de ce o tot ridicati atata in slavi pentru ca a facut un lucru pe care oricum nu l-a gandit ea...
    Este tot Elena de ieri, de alaltaieri, cu "succesurile" ei toate de pana acum
  • 0 (4 voturi)    
    Foarte buna intrebarea anterioara (Miercuri, 18 martie 2009, 15:34)

    mil [anonim]

    Din pacate orice intentia de a articula logic discursul EB e sortita esecului. Nu exista relatie cauza-efect.

    EB se pregateste de o buna bucata de timp sa devina parlamentar europeean....a stat in stagiu la PE o gramada de timp. Daca nu intentiona sa participe pe lista...sa inteleg ca i-au facut colegii o surpriza placuta...la care se astepta?

    Daca intentiona sa participe independent...de ce nu a pornit de la inceput pe ideea asta...sa iasa cu masuta sa adune semnaturi....ce e cu telenovela asta..."vreau dar nu pot"

    EB afiseaza o avere care nu se poate justifica. 1000 de euro inmultit cu 60 de luni face 60 000. Asta e tot ce poate declara EB ca venituri in ultimii 5 ani? Atunci e clar evazionista clar. Numai toaletele fac atat, cat despre masina....sa nu mai vorbim.
  • 0 (4 voturi)    
    Elena Bassescu (Miercuri, 18 martie 2009, 15:34)

    N.G. [anonim]

    A dat DUMNEZEU!Elena Basescu a demisionat din PD-L!!!Nu-i suficient..!Faptul ca candideaza independent la alegerile europarlamentare ..e tot un act de inconstirenta !revi la ce am afirmat anterior;palaria este prea mare pentru capusorul ei mic si dragalas!Trebuie sa ne uitasm in oglinda sa vedem cum aratam si apoi sa mergem la ...BAL!
  • +1 (5 voturi)    
    eb. (Miercuri, 18 martie 2009, 16:26)

    cucu [anonim]

    1. eb si-a dat demisia- foarte bine, nimeni nu mai poate sa zica ca vaaai ce-ar fi votat el pdl-ul dar pe motiv de "succesuri" va vota cu inima indoita pnl-ul.

    2. faptul ca ea candideaza independent vad ca este un aspect criticat de cei cu logica la pamant; adica daca e pe liste e rau,daca nu e pe liste e rau; pai ca si independent depinzi total de electorat,nu ca altii care se ascund in spatele unei sigle de partid.

    3. nu va fi votata?..so what?..cel putin a avut curajul sa infrunte direct electoratul.

    4. nu va place de ea?..n-o votati,e simplu; partidul marelui crin va asteapta cu bratele deschise...sau partidul si mai marelui bombonel; bafta la vot.
  • +2 (4 voturi)    
    Ne meritam soarta (Miercuri, 18 martie 2009, 18:20)

    vlad [anonim]

    Ne meritam soarta. Chiar ma bucur pentru noi pentru ca ne place sa ne vedem in noroi manjiti de niste parveniti. Da, minunat! Votati "fata lu tata"
    • -2 (4 voturi)    
      Elena (Miercuri, 18 martie 2009, 18:51)

      Eu [anonim] i-a raspuns lui vlad

      Probabil ca iti meriti soarta de frustrat, neamplinit si comentator de doi bani. Esti sarac cu duhul .
  • -1 (1 vot)    
    ipocrizie (Miercuri, 18 martie 2009, 20:24)

    peur2rien [anonim]

    Atat atitudinea cat si discursul drei.Basescu sunt de o ipocrizie perfecta.Chair daca (desi este putin probail) stimatul sau tata nu a avut nici o influienta in parcursul sau politic, bunul simt ar fi trebuit sa o faca sa nu aiba pretentii politice pentru ca exista si va exista mereu prezumtia de nepotism,iar acest lucru este in dezavantajul familiei intregi.
  • -1 (1 vot)    
    politica si copiii (Miercuri, 18 martie 2009, 20:56)

    pician [anonim]

    Politica se face oriunde, chiar si la colt de strada. Insa, ca sa urci pe treptele politicii trebuie sa ai fler, tupeu si sa fii atras spre asa ceva. Pacat da fata asta nu-si da seama ca politica nu-i de ea nici macar cat negru sub unghie. Ar trebuie sa-si vada de ale ei sau de meseria de notar pe care si-a facut studiile.
    • 0 (0 voturi)    
      dar tu (Joi, 19 martie 2009, 11:12)

      neutrino [utilizator] i-a raspuns lui pician

      de unde stii cum se face politica? Ca exemple de stima prin tara asta nu prea sunt. Iar despre Elena Basescu nu cred ca stii mare lucru...Sau pt. tine e mai buna alde buruiana, stanoiu, norica..etc..Astea au fler ???
      • 0 (0 voturi)    
        Pentru MarlenaF (Joi, 19 martie 2009, 20:35)

        pician [anonim] i-a raspuns lui neutrino

        Nu vreau sa par un analist politic mare si niciun fin psiholog, dar fiecare om are o anumita limita la un moment dat din punct de vedere al capacitatilor sale. Depasind aceasta limita devii incetul cu incetul ridicol, chiar daca incerci sa crezi ca faci totul foarte bine.Incearca sa faci o comparatie intre Daciana Sarbu si Elena Basescu si vei constata aceste diferente. Cat despre celelalte exmple pe care le-ai enumerat fac parte dintr-o anumita conjuctura (al alegerilor pe liste de partid unde au intrat in parlament o serie de personalitati care nu-si aveau rostul acolo), Nici acum cu alegerile uninominale, actualii paralamentari nu sunt toti de calitate. Poate peste vreo doua legislaturi sa avem intr-adevar oameni politici de top. Cat despre Elena Basescu - este abia la inceput de drum si, chiar daca dorinta e mare, nu cred ca este bine sa paseasca cu pasi asa de mari. Parerea mea e ca trebuie sa se mai rodeze in politica romaneasca. As mai dori sa va rog ceva daca se poate - as dori sa ne intalnim pe forum pentru alte discutii. Critica si autocritica este buna, dar discutiile intre oameni pot lamuri multe probleme nelamurite
  • +2 (2 voturi)    
    Go to Victory , Elena ! (Miercuri, 18 martie 2009, 21:51)

    martin [anonim]

    Chiar daca nu eram dispus sa o sustin, citind ce s-a scris la acest subiect, constat ca pe langa clonele de servici, scriu o multime de frustrati,de invidiosi, de creduli la orice informatii idioate si mai ales o multime de prosti universali.
    Nu e drept ca in tara asta in care exista celebra Ana Birchal, nepotista la patrat Daciana Sarbu (prin tata si sot), nevinovata Oana Mizil,care nu stie sa raspunda la intrebari politice, dar crede in Che Guevara Vanghele, tanti leberala Mariana Campeanu, care mi-a dat un prosop galben transparent de subtire, femeia comisar Norica Nicolai, singura victima sa fie aceasta Elena Basescu, care cel putin e draguta, iar cei care o musca dinamic de posterior, de fapt nu stiu nimic despre ea.
    Asa ca de abia astept sa semnez pentru ea si sa rasplatesc curajul ei, independent deja de tatal pe care nu si l-a ales ea, dar plateste pentru el.
    Le urez sa castige amandoi alegerile la care vor participa, spre disperarea mogulilor,tonomatilor si tuturor prostilor !
    • +1 (1 vot)    
      Subscriu! (Joi, 19 martie 2009, 8:43)

      swolf [utilizator] i-a raspuns lui martin

      Total de acord cu tine. Ipocrizia unora dintre comentarii este definitorie lipsei de caracter sau/si apartenentei politice. Ce este de admirat este curajul, ce-i drept tardiv, de care da dovada Elena. Astfel de atitudine ar trebui sa stea la baza votului uninominal: ma prezinta singura, in fata electoratului. Am sustinerea partidului din care fac parte, dar imi dovedesc valoarea singura. Este un model electoral demn de urmat pentru o societate mai buna si un Parlament cu adevarat reprezentativ si de aceea Elena Basescu are sustinerea si semnatura mea.
      • +2 (2 voturi)    
        Si eu subscriu! (Joi, 19 martie 2009, 12:59)

        judex1 [anonim] i-a raspuns lui swolf

        Nu pentru ca este fata presedintelui, ci pentru ca oricarui tanar din Romania, ambitios si tenace, merita sa i se dea o sansa. Poate politicienii de maine, indiferent cine vor fi ei, vor fi profesionisti, corecti si cinstiti, iar Romaniei si romanilor le va fi mai bine cu oameni responsabili care vor avea grija de soarta si viitorul concetatenilor pe care trebuie sa-i servesca, nu sa-i fure si sa-i umilleasca.
        • 0 (0 voturi)    
          Doar atat? (Joi, 19 martie 2009, 14:15)

          Adriana [anonim] i-a raspuns lui judex1

          In afara de "ambitios si tenace" nu mai este nevoie de nimic? As impune ca prima conditie unui personaj care vrea sa reprezinte Romania si pe romani, aici ori in PE sau oriunde, cunoastearea si folosirea corecta a limbii romane, care este limba oficiala a tarii si intamplator limba materna a domnisoarei. radem de americani ca sunt agramati si scriu 2 in loc de "to" (nu two), sau 4 in loc de 'for" (nu four)... dar incepem sa radem degeaba. Si asta doar la punctul unu. Apoi as pune mare accent pe pregatirea profesionala. Este nevoie de tineri care sa stie meserie (in orice domeniu ar fi aceasta), nu doar sa faca parada de diplomele cumparate la universitatile particulare (nu doar ei, mai sunt si altii, din pacate e moda diplomelor castigate contra cost!), sa aiba o spoiala de informatii, sa vorbeasca repede, incurcat si agramat doar ca sa abureasca auditoriul fara a spune de fapt nimic.....
          • 0 (0 voturi)    
            Nu stiu ce pregatire ai.... (Joi, 19 martie 2009, 18:08)

            judex1 [anonim] i-a raspuns lui Adriana

            si cu ce te ocupi, dar, daca te crezi superioara, de ce nu te lansezi si tu in politica? Poate doar cu oameni superiori vom avea si o clasa politica mai buna. Iti amintesti ce scria Eminescu: E usor a scrie versuri, cand nimic nu ai a spune?
          • 0 (0 voturi)    
            Daca te consideri superioara... (Joi, 19 martie 2009, 18:10)

            judex1 [anonim] i-a raspuns lui Adriana

            de ce pierzi vremea pe site-uri si nu te lansezi si tu in politica, sa vezi cum este? Sa te atace si pe tine altii, unii chiar mai idioti decat tine.
            • 0 (0 voturi)    
              Nu sunt superioara (Vineri, 20 martie 2009, 9:54)

              Adriana [anonim] i-a raspuns lui judex1

              Nu sunt si nu ma cred superioara. Din pacate insa cei cu adevarat superiori, oameni de valoare (si cati exista! nici macar nu ne dam seama) nu au intrat in politica, stau deoparte, nici nu ar putea intra pentru ca ii mananca astia cu fulgi cu tot, imediat! Ori se aliniaza la politica lor, ori gasesc ei ceva ca sa-i faca sa stea in banca lor (exista metode: zvonuri, povesti mizerabile, santaj, ori pur si simplu spus verde-n fata!). Suna a teoria conspiratiei, dar asa stau lucrurile. Nu vedeti unde a ajuns tara asta? Chiar nu vedeti? Pentru o palma de pamant romanesc au murit oameni, chiar au murit !!! Nu sunt basme (amintiti-va toate razboaiele purtate pentru intregirea tarii) iar azi politicienii nostri au ajuns sa vanda tara. Acum vor sa ne vanda si pe noi, sa ne bage robi la FMI, pentru ce? Pentru binele nostru? NU! AL BANCILOR! Ei, vezi cum stau lucrurile? Unde sunt oamenii de valoare? Nu cred ca ar face fata astora! Nu e loc aci pentru cate sunt de spus! O zi buna, si o viata senina!
  • 0 (0 voturi)    
    CAPRICIOASA TATII! (Joi, 19 martie 2009, 8:33)

    ela [anonim]

    Mult succes Elena! Nu trebuie decat sa crezi in ceea ce-ti doresti! :)
  • -1 (1 vot)    
    Te du (Joi, 19 martie 2009, 10:16)

    PARSOR [anonim]

    Te du si ial si pe taticu, aruncati ancora si lasat tara , ca are oameni mult mai competenti si responsabili
  • 0 (0 voturi)    
    Lenuta (Joi, 19 martie 2009, 15:22)

    Andrei [anonim]

    Daca n-ar fi Basescu nici un scuipat n-ar primi. Asa primeste o gramada de atentie si Doamne fereste, voturi.
  • 0 (0 voturi)    
    Elena Basescu vs. Devotat (Joi, 19 martie 2009, 16:33)

    devotat [anonim]

    http://devotat.wordpress.com/
  • 0 (0 voturi)    
    Fratilor stati linistiti (Joi, 19 martie 2009, 23:07)

    John Romano [anonim]

    ca nu iese nici ea si nici Base' nu mai iese presedinte!
    Cred ca orice om cinstit din tara asta nu are cum sa mai votezi cu indivizi gen Basescu ...
    Mi-e personal mi-e sila cand il vad pe Basescu ... imi vine sa vomit ... Mama lor de derbedei si hotomani!!!