Cearta pe scaun: Anastase refuza sa stea langa Nastase. Fostul premier spune ca o intimideaza intelectual

de Luminita Parvu     HotNews.ro
Miercuri, 11 martie 2009, 14:52 Actualitate | Politic

Conducerea Camerei Deputatilor discuta la sedinte despre pozitia scaunelor in sala, despre cine si cum le ocupa. Presedintele Camerei Deputatilor Roberta Anastase are "alergie” la Adrian Nastase si se muta de cate ori apare. "Stau unde vreau. Nastase este obisnuit sa-si exercite puterea prin formalisme", a rabufnit Anastase. Nemultumit ca a fost mutat de pe locul lui, Nastase ii raspunde: "O intimidez poate doar din punct de vedere intelectual".

Conform unor surse parlamentare, Anastase ar fi facut o cerere la grupul parlamentar PSD-PC pentru a-si schimba locul in sala Biroului Permanent, astfel incat sa stea cat mai departe de Adrian Nastase. Motivul? Colegii de sedinta sustin ca Nastase face comentarii si glume ironice la adresa presedintei Camerei Deputatilor. 

In sala de sedinta a Biroului Permanent, presedintele  Roberta Anastse si vicepresedintele Adrian Nasstase stau unul langa celalalt. Membrii conducerii Camerei, care au dorit sa-si pastreze anonimatul, au declarat ca Roberta Anastase este deranjata de comentariile si glumele ironice facute de Nastase la adresa ei.

Conform spuselor colegilor de sedinta, la ultimele doua intalniri ale Biroului Permanent, Anastase s-a mutat pe alt scaun. Vicepresedintele PSD a observat gestul lui Anastase si s-a mutat mai aprope de aceasta. Roberta Anastase, exasperata de glumele lui Nastase, ar fi solicitat ajutorul colegilor de la grupul parlamentar al PSD.

Problema scaunelor

In sedinta Biroului Permanent de miercuri, deputatii au dezbatut intens timp de 45 de minute pozitia scaunelor din sala de sedinta si cine si cum le ocupa. Secretarul Camerei Deputatilor, Valeriu Zgonea a declarat, la finalul sedintei, ca mutarea lui Anastase a fost o decizie neprincipiala, care l-a deranjat pe Adrian Nastase.

In schimb, Anastase a declarat ca este dreptul ei sa stea unde doreste: "Stau unde vreau. Stau in general langa cei cu care lucrez bine, asa ca am decis sa ma asez langa doi vicepresedinti care isi fac treaba: Ioan Oltean de la PDL si Daniela Popa de la PSD+PC. (...) Unii se tin de formalisme, altii de treaba, pe Adrian Nastase il interesa subiectul asezarii in sala foarte tare. Nastase este obisnuit sa-si exercite puterea prin formalisme".

In replica, Adrian Nastase a comentat scurt si ironic: "Nu am avut nicio altercatie cu doamna presedinte. S-ar putea s-o intimidez poate doar din punct de vedere intelectual".

In final, s-a stabilit ca locul Robertei Anastase sa fie intre cei doi vicepresedinti Daniela Popa, PC si Ioan Oltean PD-L. 


Citeste mai multe despre   
























Astra Film Festival 2017

VIDEO INTERVIU ​Hanka Kastelicova, producator executiv HBO Europe: Timpul mediu de productie pentru un film documentar HBO este de patru ani, dar am avut si cazuri in care totul s-a intins pe o perioada de 10-14 ani

Hanka Kastelicova, producator executiv HBO Europe, discuta in cadrul unui interviu despre implicarea HBO in productia de filme documentare si numarul mic de cinematografe din Romania: "De exemplu, filmul Lumea Vazuta de Ion B., regizat de Alexandru Nanau, a primit un premiu Emmy. Am continuat cu Alexandru si am produs filmul Toto si surorile lui, film care a fost nominalizat la Premiile Academiei Europene de Film, echivalentul Oscarului european".
  • Intra in articol pentru a citi principalele declaratii ale lui Hanka Kastelicova

2874 vizualizari

  • -8 (12 voturi)    
    Trebuie sa recunoastem ca (Miercuri, 11 martie 2009, 15:03)

    Patru case [anonim]

    Nastase este un politician rasat, plin de umor. Apreciez tardiv umorul lui dupa ce am luat contact cu umorul grobian al presedintelui
    • +6 (10 voturi)    
      cat timp umorul lui Nastase (Miercuri, 11 martie 2009, 15:28)

      orb [anonim] i-a raspuns lui Patru case

      are drept tinta PDL-ul e Ok; cand va avea din nou drept tinta PIELEA TA atunci sa te vad.
    • -4 (8 voturi)    
      Corect (Miercuri, 11 martie 2009, 15:36)

      TNT [anonim] i-a raspuns lui Patru case

      ..nu poti compara afacerile cu termopane si oua cu cele gen Golden Slit :)
      • 0 (2 voturi)    
        Si mai corect!!!! (Miercuri, 11 martie 2009, 16:11)

        deide [anonim] i-a raspuns lui TNT

        Asa e, cum nu poti compara economia Romaniei din perioada lui Nastase cu porcaria care e acum
        Daca stii sa citesti niste grafice intelegi, si te gandesti ca poate ar trebui nu 4 case ci 10 case si termopanele le-s da eu si din spalat parbrize daca trebuie numai sa se faca ceva in tara asta
    • +10 (12 voturi)    
      Daca ar durea prostia... (Miercuri, 11 martie 2009, 15:38)

      nelu [anonim] i-a raspuns lui Patru case

      Desigur, "sa-mi numarati ouale", "unii o au mica" sau "vreau sa dau test cu toate nevestele voastre" sunt comentarii pline de umor, din partea unui poltician rasat si sofisticat.
      • +1 (1 vot)    
        I-mi pare rau dar , (Miercuri, 11 martie 2009, 16:26)

        Observatore [utilizator] i-a raspuns lui nelu

        astea nu-s umor !
        ci mitocanisme sau badaranisme !
        Un carutas sadea s-ar exprima mai elevat !
        ( Au tot atit umor cit bun simt = 0 )
    • +3 (7 voturi)    
      Cine stie pe unde o fi adevarul (Miercuri, 11 martie 2009, 15:47)

      Toma N [anonim] i-a raspuns lui Patru case

      Poate glumele lui sunt cam deplasate, ca sa nu spun ca dupa modul cum a "combatut" cand a fost acuzat ca e homosexual, ar putea fi chiar mitocan pe alocuri. Si apoi sedintele acelea nu se intrunesc sa faca el glume....sau ma insel? Sper macar ca nu se doarme ca in parlament.
    • +4 (4 voturi)    
      incredibil (Miercuri, 11 martie 2009, 15:51)

      gabone [utilizator] i-a raspuns lui Patru case

      ce probleme existentiale au "alesii"..
      cat despre umorul ironic al lui Nastase... da..ai dreptate.. e un smecheras si jumatate.. doar si-a invitat "prietenii" sa-i numere ouale!
    • +1 (1 vot)    
      Foarte rasat (Miercuri, 11 martie 2009, 15:54)

      sadwank [anonim] i-a raspuns lui Patru case

      Cred ca numai sotia, acolitii si viitorii colegi de celula ii gusta glumele. Nici fostii complici din PSD nu prea ii mai gusta glumele, din care spicuim:
      - o intimidez intelectual;
      - le invit pe sotiile ziaristilor sa-mi verifice barbatia;
      - pe cei care ar vrea sa-mi numere gainile de la Cornu ii invit sa-mi numere mai bine ouale.
      • 0 (0 voturi)    
        mai speri.... (Miercuri, 11 martie 2009, 23:00)

        mim [anonim] i-a raspuns lui sadwank

        sa il vezi pe nastase in celula? esti tare! poate sa se duca la doftana in vizita sa traga cu vopsea in amici si sa isi aduca aminte de tavarasu'. cat despre faza cu sotiile ziaristilor as fi curios sa vad ce ar zice un om de cultura ca tine daca ar fi acuzat ca este homosexul. chiar daca in cazul lui este adevarat. base stie...
    • +1 (1 vot)    
      cine trebuie ? (Miercuri, 11 martie 2009, 15:58)

      SG [anonim] i-a raspuns lui Patru case

      Rasat ? Deci tie-ti pare ca gluma cu nevestele ziaristilor [o mai tii minte ?] denota un politician "rasat, plin de umor" ? Sau poate din viteza ai tastat gresit "umori" ? Sau "coruptia plimbata din gura in gura" e rasata si nu grobiana ?
    • +1 (1 vot)    
      Intr-adevar... (Miercuri, 11 martie 2009, 15:59)

      Arcasu' [anonim] i-a raspuns lui Patru case

      Foarte fin si elevat umorul rasatului cand invita sa i se numere ouale. Precum alte asemenea dovezi de dispret total fata de "pulimea" asta tampa care-l tot baga in parlament. Mai bine-ti ramanea indiferent, da' sa-l apreciezi "tradiv" inseamna ca ti s-a cam hodorogit unitatea centrala (de proceseaza asa greu)...
    • 0 (0 voturi)    
      Intre voi femeile (Miercuri, 11 martie 2009, 16:39)

      costi [anonim] i-a raspuns lui Patru case

      Evident ca femeile sant geloase una pe alta.
    • +1 (1 vot)    
      Un grobian (Miercuri, 11 martie 2009, 17:12)

      georgio [utilizator] i-a raspuns lui Patru case

      Nastase e un porc grobian care pt. presa isi da o imagine de "intelectual". Cine il cunoaste stie despre ce vorbesc: nu exista multi care sa il intreaca in arogante, grobianisme si aluzii sexuale. Chiar si studentii lui de la facultate pot spune asta, doar trebuie intrebati.
    • +1 (1 vot)    
      Anastase a fost fina (Joi, 12 martie 2009, 0:07)

      MirceaA [anonim] i-a raspuns lui Patru case

      I-a fost jena sa spuna ca ii este scarba.
  • +1 (3 voturi)    
    Buna crestere si diplomatie (Miercuri, 11 martie 2009, 15:21)

    bilbofil [utilizator]

    Ca trebuie sa te tii ca riia ca sa fii bagat in sema spune destule despre calitatile "intelectuale".
  • +3 (5 voturi)    
    Cum era vorba aia cu cine se tachinează ...? (Miercuri, 11 martie 2009, 15:23)

    MIHAI 2 [anonim]

    ....oricum suna foarte misto
    anastase nu-l suporta
    pe a. nastase.
  • -1 (5 voturi)    
    Poate ca.... (Miercuri, 11 martie 2009, 15:24)

    judex1 [anonim]

    este doar rasista.
  • -3 (7 voturi)    
    nastase are dreptate (Miercuri, 11 martie 2009, 15:28)

    kiki [anonim]

    desi nu il suport si nu o sa-l votez vreodata nu pot sa il contrazic de data asta- are dreptate. Basescu a umplut Parlamentul cu tot felul de pitzipoance care nu au nicio treaba cu politica.
    • +1 (1 vot)    
      sa inteleg (Miercuri, 11 martie 2009, 17:06)

      next [utilizator] i-a raspuns lui kiki

      ca-ti lipsesc vadim, paunescu, leonida, norica si alte specimene care au ramas pe afara! incearca niste vizite la sp.9 s-ar putea sa ai noroc sa-i intilnesti :D
      • -1 (1 vot)    
        mai bine taceai (Miercuri, 11 martie 2009, 23:04)

        mim [anonim] i-a raspuns lui next

        sa inteleg ca tu intelegi ca este un progres sa inlocuiesti idiotii cu pitipoancele penibile? sa nu uiti sa o votezi pe aia mica a lui base la europarlamentari...
  • -2 (6 voturi)    
    Atata poate Miss..... (Miercuri, 11 martie 2009, 15:31)

    sg [anonim]

    Din pacate, in afara de tinuta, doamna Presedinte de Camera nu detine si alte calitati, nici proprietatea termenilor nu prea o stapaneste, cred ca, de data asta, Nastase ar perfecta dreptate si nici macar n-a fost o ironie!
  • -1 (7 voturi)    
    Nastase meseriasu' (Miercuri, 11 martie 2009, 15:33)

    ion [anonim]

    Umorul lui Nastase este unul de calitate. Eu personal la o replica mai buna nu m-as fi gandit.
  • +2 (8 voturi)    
    D-le Profesor (Miercuri, 11 martie 2009, 15:35)

    Cetateanul turmentat [anonim]

    Adrian "Tamariceanu" Nastase,

    Fara indoiala ce sunteti convins de calitatile Dvs. de umorist (si de multe alte feluri), dar poate n-ar strica sa va aduceti aminte ca hartuirea sexuala poate fi o problema juridica, iar colega Dvs. ar putea sa-si aduca si ea aminte lucrul asta, plus cativa colegi pe post de martori intr-un proces.

    Sau poate tocmai asta ati vrea?

    Dar d-na Dana ce spune?
  • -1 (9 voturi)    
    roberta (Miercuri, 11 martie 2009, 15:40)

    miratu [anonim]

    Fata asta stie cum a ajuns acolo, datorita cui si cat poate ea, de fapt. Asa ca nu se simte in largul ei langa politicieni adevarati, ci mai degraba langa gospodine si manechine ca ea.
    • 0 (0 voturi)    
      si tu (Miercuri, 11 martie 2009, 17:11)

      next [utilizator] i-a raspuns lui miratu

      esti unul din acesti politicieni mareti si adevarati au chef de mistouri ieftine la sedinte ca tot sunt platiti din banii "pu.limii"
  • -7 (9 voturi)    
    BP (Miercuri, 11 martie 2009, 15:45)

    cosmin [anonim]

    Adrian Nastase............este unul dintre cei mai buni oameni politici din tara asta de nebuni........
    • 0 (0 voturi)    
      Daca asta-i (Miercuri, 11 martie 2009, 16:28)

      Observatore [utilizator] i-a raspuns lui cosmin

      cel mai bun cum i-s restul?
      Poftim?
    • 0 (2 voturi)    
      alooo (Miercuri, 11 martie 2009, 17:13)

      next [utilizator] i-a raspuns lui cosmin

      domnu' nastase du-te si mai compune niste glumite nu ne mai plictisi cu comentariile tale
    • 0 (2 voturi)    
      sper ca ai glumit (Miercuri, 11 martie 2009, 17:25)

      minos [utilizator] i-a raspuns lui cosmin

      trecand peste faptul ca nu exista oameni politici buni in Romania.
  • 0 (2 voturi)    
    O javra! (Miercuri, 11 martie 2009, 15:56)

    Bibi [anonim]

    Asta este Nastase o javra dar sper ca in curand sa schiaune.
  • 0 (2 voturi)    
    recidiva (Miercuri, 11 martie 2009, 16:10)

    sile [anonim]

    O noua proba de aroganta si mistocareala golaneasca pe care unii o interpreteaza ca fiind "umor fin".

    In Golania chiar asa o fi !!
  • +1 (1 vot)    
    Diferenta dintre A.nastase si Anastase (Miercuri, 11 martie 2009, 16:51)

    Bnastase [anonim]

    este ca primul este om politic iar cea de a doua a fost "parasutata" politic, facand parte din Divizia 1 Parasute PDL " Pitzipoancele obraznice" din care mai fac parte Comandor e.udrea si Capitan e.basescu
  • -1 (3 voturi)    
    NASTASE (Miercuri, 11 martie 2009, 17:11)

    Baltag Alexandru [anonim]

    ba da sa stiti ca este potrivit domnului nastase sa ocupe fuctia de vicepresedinte al camerei deputatilor. si am un mare respect pentru domnul adrian nastase si imi doresc ca dumnealui sa fie candidatul psd la alegerile prezindentiale, domnul nastase este un adevarat om politic stie cu ce se manca politica ma refer politica externa, nu ca domnul traian basescu a facut numai greseli decand este presedintele romaniei,nu afacut nimica pentru tara si sa dea dumnezeu ca tot electoratul psd,pnl, si udmr.sal bata pe basescu si sa ingroape pd-l,find partidului, bafta domnule nastase.
  • 0 (2 voturi)    
    Nastase e peste... Anastase (Miercuri, 11 martie 2009, 17:48)

    Vlad [anonim]

    Ca intelect nu cred ca exista vreo comparatie. Cu fitzele astea fatuca aia cred ca isi forteaza norocul.
  • +1 (3 voturi)    
    nastase ? un grobian (Miercuri, 11 martie 2009, 18:05)

    tamara [anonim]

    nastase s-a maritat cu cine trebuie, coana dana era fata de nomenclaturist ! e un parvenit, cu o bruma de lectura la baza si atat ! in rest : e un grobian, un mistocar de 2 lei (numarat oua, pulime, etc...) , zbiara tartasestiul din el...si in legatura cu stiinta lui de carte, e prof univ la drept, e avocat...si de bun ce e , nu se poate apara singur in procese, apeleaza la alti avocati, jenant !
    iar in ceea ce o priveste pe roberta anastase, tipa e si frum si desteapta, il plac barbatii adevarati , nu cei sub fuste ca bombo...
  • 0 (2 voturi)    
    Nastase,ti-am pregatit un loc in celula noastra... (Miercuri, 11 martie 2009, 19:24)

    niste baieti [anonim]

    Heeei... pai daca nu mai ajung NUP-urile pana ii vine randul lui Nastase... de unde sa mai prinda el prezente feminine pe care sa le intimideze intelectual? Daca intra la parnaie, pauza, o vreme... alt program!
    Intelegeti-l, profita si el cat poate.
    Ca altfel nu se explica de ce e asa de sturlubatic domnia sa la locul de munca :))
    Nu stiu cata minte are sau n-are doamna Anastase. Dar Nastase alta treaba chiar n-are decat sa susoteasca tampenii la urechile ei? Asa de disperat e sa incerce sa-si creasca stima de sine?
  • 0 (2 voturi)    
    Confuzia ?? (Miercuri, 11 martie 2009, 19:48)

    Tamara [anonim]

    Va fi cand va fi "saltat" de pe scaun "Bombonel" si dus la puscarie. Poate asta si spera el, sa-l conffunde politistii cu EA. Ca doar nu i-or numara ouale?

    DANA! HAI FA, INCOACE!
  • 0 (0 voturi)    
    bombonel (Miercuri, 11 martie 2009, 20:06)

    tamara [anonim]

    nastase s-a maritat cu cine trebuie, coana dana era fata de nomenclaturist ! e un parvenit, cu o bruma de lectura la baza si atat ! in rest : e un grobian, un mistocar de 2 lei (numarat oua, pulime, etc...) , zbiara tartasestiul din el...si in legatura cu stiinta lui de carte, e prof univ la drept, e avocat...si de bun ce e , nu se poate apara singur in procese, apeleaza la alti avocati, jenant ! iar in ceea ce o priveste pe roberta anastase, tipa e si frum si desteapta, il plac barbatii adevarati , nu cei sub fuste ca bombo...
  • -1 (1 vot)    
    A plecat la timp (Miercuri, 11 martie 2009, 21:18)

    D.Lavrancea [anonim]

    Roberta nu puta creste la umbra NUCULUI . Nici in viata de apoi sau in alta incarnare nu se va putea compara cu un Premier autentic , cu un Ministru de externe autentic . In timp ce Nastase scria adevarate opere , roberta scria trasee pe scene acoperita mai mult de priviri decat de ... Cine a ajuns sa conduca in tara noastra . Rusine voua !
  • +1 (1 vot)    
    Adrian Nastase este, f. posibil, (Miercuri, 11 martie 2009, 23:09)

    ares [anonim]

    un bun scriitor in materia dreptului international public si, posibil, un bun diplomat. Nici prost nu se poate spune ca este. Dar de aici pana la a spune ca intimideaza intelectual pe cineva, e cam mult.
    Sunt curios daca aroganta sa se va pastra atunci cand va fi audiat de judecatori, in calitate de inculpat. Sper ca DNA-ul sa-si fi facut bine treaba in dosarele sale penale, ca tare as vrea sa-l vad in zeghe (daca se poate alaturi de Iliescu si altii asemenea). Atunci vreau sa vad daca mai intimideaza intelectual pe cineva. Cred ca va mai intimida doar sapunul dupa care se va apleca.
  • 0 (0 voturi)    
    Frumusetea trece, prostia se pare ca nu... (Joi, 12 martie 2009, 9:35)

    Vlad [anonim]

    Dupa cum spunea un prieten al dlui nastase.
  • 0 (0 voturi)    
    five o'clock (Joi, 12 martie 2009, 10:14)

    Dianora [utilizator]

    De, se mai cearta doamnele intre ele!