Mircea Geoana: Traian Basescu este incapabil sa depaseasca un anumit nivel de a face politica

de E.M.     HotNews.ro
Marţi, 10 martie 2009, 12:21 Actualitate | Politic

Intr-o scurta declaratie, presedintele PSD, Mircea Geoana, a opinat ca prioritatea Guvernului trebuie sa fie gasirea unei solutii pentru iesirea din criza, iar nevoia unui imprumut de la FMI este discutabila.

Iata declaratiile liderului social-democrat:
  • Deci, un comentariu politic la ce s-a intamplat ieri si anumite declaratii pe care le-a facut domnul Basescu.
  • Cred ca principala noastra prioritate acum este gasirea unei solutii credibile de iesire din criza si, de aceea, orice contributie constructiva la un raspuns credibil anticriza trebuie privita cu deschidere.
  • In acest moment, suntem in fata unei situatii in care riscam ca in absenta unui raspuns romanesc la problema crizei, a locurilor de munca si a protectiei sociale, sa avem un raspuns de tipul Fondul Monetar International.
  • Nu spun ca avem nevoie sau nu avem nevoie de un acord cu Fondul, spun ca este obligatia executivului roman, a Guvernului Romaniei, de a veni cu un raspuns credibil si integrat cu privire la modul in care intelegem sa iesim din aceasta criza.
  • De aceea, eu unul cred ca in acest moment principala noastra preocupare trebuie sa fie gasirea acestui raspuns.
  • Toata lumea combate criza prin cresterea investitiilor.
  • Dupa ce avem un plan anticriza, vedem daca avem nevoie de FMI.
In ceea ce priveste atacurile presedintelui Traian Basescu, lansate luni seara, Mircea Geoana a declarat:
  • Daca alti politicieni considera ca este mai importanta decat gasirea unui raspuns la criza inceperea timpurie a campaniei electorale pentru presedintie, daca domnul Basescu crede ca venirea PSD-ului in aceasta coalitie, pe care intentionam sa o onoram cu onestitate si cu loialitate in interes public general, ar reprezenta un fel de cale libera pentru un nou mandat, in toamna, la Cotroceni, domnul Basescu se inseala.
  • Este obligatia PSD sa vina cu un contracandidat puternic pentru alegerile din toamna.
  • Nu va exista din partea noastra nimic altceva decat dorinta de a intra intr-un parteneriat egal si de respect reciproc cu Partidul Democrat Liberal.
  • Nu domnul Basescu a adus voturi pentru PSD, nu domnul Basescu a facut aceasta coalitie, nu domnul Basescu ii da domnului Geoana sau oricare altcuiva lectii cu privire la modul in care trebuie sa te comporti intr-o democratie.
  • Cred ca un limbaj civilizat, o atmosfera de normalitate si o atmosfera de respect pentru interesul general trebuie sa primeze in acest moment.
  • Ceea ce a facut domnul Basescu arata inca o data ca este incapabil sa-si depaseasca un anumit mod de a face politica. In acest moment, tara are nevoie de oameni de stat, de barbati de stat si nu de incercari, efectiv jenante, de a fixa un adversar politic intr-un mod care nu-i face cinste.
  • De fapt, se repeta acest tip de comportament pe care l-a avut domnul Basescu inainte de fiecare campanie electorala si, daca va aduceti putin aminte, de fiecare data a incercat cu un adversar politic - de obicei de la PSD - sa faca un astfel de exercitiu.
  • Si, cum spune romanul, vreau sa-i spun si domnului Basescu ca de ceea ce iti este frica, nu scapi.
Presedintele Traian Basescu a declarat luni seara ca l-a ajutat pe Mircea Geoana sa supravietuiasca politic: "Deocamdata, sunt eu cel care l-a ajutat sa supravietuiasca. Daca ramanea in opozitie, nu mai era presedintele PSD. Nu e dator, dar bun simt poate sa aiba. Il cam ascund de vreo trei luni pe domnul Geoana", a sustinut Basescu.


Citeste mai multe despre   
























Material sustinut de Superbrands

Help Net, 19 ani de excelenta pe piata farma

Help Net Farma opereaza una dintre cele mai importante retele de farmacii din Romania si face parte alaturi de Green Net - importatorul si distribuitorul de suplimenti nutritivi si dezvoltatorul lantului exclusivist Beautik Haute Perfumerie, din grupul Farmexim, primul importator si distribuitor de produse farmaceutice din Romania.

2170 vizualizari

  • +10 (10 voturi)    
    .... (Marţi, 10 martie 2009, 12:29)

    sile [anonim]

    Astept cu interes sa vad acel contracandidat puternic!!
    • +1 (1 vot)    
      Ma numesc inginer Geoana si sunt catindat (Marţi, 10 martie 2009, 13:54)

      Geoana-GPS [anonim] i-a raspuns lui sile

      Geoana nu putea sa arate cu degetul direct spre el, a facut si el niste aluzii, insa destul de simpliste. Evident ca el se vede in persoana acelui candidat :))
  • -3 (11 voturi)    
    Am fost pacalit de marinar (Marţi, 10 martie 2009, 12:30)

    COLCER [anonim]

    Am votat marinarul cu entuziasm.
    Dezamagirea e crancena.
    Totala.

    Cred ca si pe mama omida o votez acum, numai marinarul sa nu mai iasa !
    Da, e un vot negativ.
    Da, il merita !
    • +4 (6 voturi)    
      Asa-i romanu (Marţi, 10 martie 2009, 12:48)

      BP [anonim] i-a raspuns lui COLCER

      La noi nu se voteaza doctrinar, ci evident impotriva cuiva. Din 90 pana astazi asa s-a intamplat. Nu o sa evoluam pana in momentul in care nu vom renunta la acest mod de a gandi politic.
      • +5 (5 voturi)    
        crezi? (Marţi, 10 martie 2009, 12:55)

        dumping [utilizator] i-a raspuns lui BP

        corect, la noi nu se voteaza doctrinar!problema e ca nici membrii de partid nu stiu ce politica fac! habar nu au cand sunt de dreapta sau cand sunt de stanga. la noi politica adoptata e cea dictata de lider. multi dintre politicieni habar nu au care e diferenta dintre dreapta si stanga. si mai vrei ca noi sa votam doctrinar? mai e pina atunci... degeaba esti simpatizant liberal ( de exemplu) daca partidul liberal nu face o astfel de politica. sa votez doctrinar? unde e logica? daca nici liberalii nu fac o politica liberala cum sa votez eu doctrinar!!! corect? ( a fost un exemplu cu liberalii... nu ca ar fi adevarat...)
      • +4 (4 voturi)    
        asa-i "teoreticianul" (Marţi, 10 martie 2009, 13:05)

        Alias [anonim] i-a raspuns lui BP

        tu votezi doctrinar? pe bune? partidele politice din RO au doctrine? in ce Romanie traiesti? Romania interbelica? wake up!
  • -1 (3 voturi)    
    doamne ajuta ... (Marţi, 10 martie 2009, 12:37)

    fetia.cu_chibrituri [anonim]

    ... Intarata-i drace ...
  • -2 (4 voturi)    
    Blat ordinar... (Marţi, 10 martie 2009, 12:40)

    Vlad [anonim]

    Astia doi chiar ne cred prosti?!??
  • +5 (7 voturi)    
    Aratati-mi si mie pe acea persoana..... (Marţi, 10 martie 2009, 12:47)

    judex1 [anonim]

    capabila sa depaseasca actualul mod de a face politica si o votez si cu ochii inchisi!
    • -1 (1 vot)    
      Constitutia ne apara de cei ca tine (Marţi, 10 martie 2009, 15:41)

      Vlad [anonim] i-a raspuns lui judex1

      In constitutie scrie clar ca nu ai voie un al treilea mandat la Cotroceni. Altfel, peste 5, 10, 15 ani l-ai fi votat tot pe basescu... cu ochii inchisi asa cum zici. Pai pe altcineva pe cine sa punem maica...
  • +3 (3 voturi)    
    Prostovan (Marţi, 10 martie 2009, 12:48)

    bigradu [anonim]

    Dom' Geoana daca nu intra in politica era mult mai bine vazut. Asa ca se dovedeste ca papa Iliescu a avut dreptate cand la caracterizat ca fiind Prostovan.
    • +1 (1 vot)    
      ca sa fim conform realitatii (Marţi, 10 martie 2009, 15:33)

      dorin [anonim] i-a raspuns lui bigradu

      Iliesh i-a zis Prostanac, nu prostovan. Si asa si este... ca baga botul la toate fazele in loc sa incerce sa se situeze undeva deasupra... va dati seama ca nenea asta ne-a reprezentat in sua?
  • +2 (2 voturi)    
    Eu as zice putin altfel... (Marţi, 10 martie 2009, 13:18)

    Vorbe goale [anonim]

    Sunteti toti niste gunoaie! Indiferent de "culoare": PSD, PDL, PNL, PRM, UDMR ETC... S.P.
    • +1 (1 vot)    
      ai dreptate omule! (Marţi, 10 martie 2009, 13:49)

      cip [anonim] i-a raspuns lui Vorbe goale

      Din pacate cei buni se pierd in multimea de dobitoci si lepre... si mai rau este ca se si ia.. lepra... Ma uitam bunaoara la conflictul de la Buzau intre vechea garda si noua garda... Sunt convins ca aia mici nu au intentii rele... nici boc... care e din generatia noua nu are intentii rele..> din pacate scoala romaneasca... de drept, economie, tehnica e slaba si nu am fost instruiti sa lucram pe proiecte, strategii... si ne lasam dusi de nas de vechea garda care oricum au lucrat toata viata dupa ureche...
      Cat despre domnul Traiean sau marean... tot vechea garda o reprezinta... Incearca si ei sa se adapteze... Geoana e mai un pic mai nou... trebuie sa dispara sub orice forma generatia veche de politicieni, sa ii pastram pe astia noi neatinsi de rele si mai ales sa investim in noile generatie... altfel nu vom avea noi o clasa politica in vecii vecilor...
      • +1 (1 vot)    
        Dunkin' donuts (Marţi, 10 martie 2009, 14:38)

        Vorbe goale [anonim] i-a raspuns lui cip

        Adica gogosi americane...

        Geoana e pui de mare securist, la randul sau agent.
  • +3 (3 voturi)    
    Trofeul Calităţii în Prostie (Marţi, 10 martie 2009, 13:21)

    Alex [anonim]

    Aşa, Geoană ! Trage-i-o dictatorului ! Bagă-ţi
    colţii-n gâţii lui de tiran. Şi diseară du-te pe la antene să te susţină tonomatele din dotare. Dacă n-au trecut deja de partea lui Omului Fără Ouă, bietul urmărit politic Năstase Adrian, de profesie nepot.
  • -1 (1 vot)    
    "always campanie" (Marţi, 10 martie 2009, 14:20)

    eugen [anonim]

    Base e intr-o continua campanie electorala, ce sa faca si el saracu, trage focul la oala lui;
    numai ca gafeaza cam des in ultima vreme;
    o fi de la criza :))
  • 0 (0 voturi)    
    tzeapa (Marţi, 10 martie 2009, 16:31)

    roman [anonim]

    Dupa tzeapa trasa de PD-isti , tzeapa pe toate planurile cu apogeul intr-un nou acord cu FMI , cred ca s-ar impune participarea la presedentie a Domnului Geoana.

    Conditia ar fi sa faca curat in PSD , sa pensioneze pe cei ce trebuie sa fie pensionati, sa fie judecati cei ce trebuiesc judecati. Aproape ca l-as vota -ca altcineva nu am pe cine.