Alina Mungiu Pippidi va renunta sa candideze la europarlamentare din partea PDL daca lista candidatilor nu e impecabila

de Alina Neagu     HotNews.ro
Luni, 9 martie 2009, 15:43 Actualitate | Politic

Alina Mungiu Pippidi a intocmit o lista de conditii de integritate pentru a candida din partea PDL la alegerile europarlamentare. Doua dintre conditiile de pe lista lui Pippidi pentru candidati ("sa nu fi profitat sau sa profite de pe urma pozitiei publice a lor sau a unui membru al familiei lor" si "sa nu se fi ilustrat prin comportament inadecvat in spatiul public") pot fi interpretate ca facand referire la Elena Basescu si Rares Niculescu, aflati si ei pe lista eurocandidatilor PDL.

Daca lista va contine totusi astfel de nume, Pippidi spune ca isi va retrage candidatura.

Despre conditiile ei de integritate, Alina Mungiu Pippidi spune ca "Daca conducerea PDL vrea sa scoata din casa votanţii in iunie pe fondul crizei si dezamagirii generale este in avantajul ei sa implementeze aceste cereri. O participare scazuta cum se anunţa avantajeaza partidele cu o baza electorala rurala, deci nu PDL. In perspectiva candidaturii prezidentiale a lui Traian Basescu, e nu doar moral, ci si oportun ca PDL sa aplice aceste criterii", potrivit site-ului Romania curata.

Intrebata ce va face daca lista de eurocandidati PDL va contine totusi astfel de nume, Alina Mungiu Pippidi a raspuns ca "In momentul in care acest lucru va deveni clar, va anunţa public renunţarea la candidatura, indiferent de stadiul competiţiei, cu scuzele de rigoare faţa de organizaţia de la Iasi, care merita credit nu doar pentru propunere, ci si pentru adoptarea acestui program."

Celelalte conditii puse de Alina Mungiu Pippidi candidatilor aflati pe aceeasi lista cu ea sunt:

1.   sa nu fi colaborat cu fosta Securitate,
2.   sa nu detina averi neconcordante cu sursele oficiale de venit,
3.   sa nu fi suferit condamnari penale sau sa nu fie sub urmarire penala sau trimisi in judecata actualmente,
4.   sa nu fi schimbat mai mult de doua partide politice in cariera lor


Citeste mai multe despre   
























Material sustinut de Superbrands

Help Net, 19 ani de excelenta pe piata farma

Help Net Farma opereaza una dintre cele mai importante retele de farmacii din Romania si face parte alaturi de Green Net - importatorul si distribuitorul de suplimenti nutritivi si dezvoltatorul lantului exclusivist Beautik Haute Perfumerie, din grupul Farmexim, primul importator si distribuitor de produse farmaceutice din Romania.

1918 vizualizari

  • -8 (14 voturi)    
    Rugaminte (Luni, 9 martie 2009, 15:53)

    jdalidis [anonim]

    Te imploram, te rugam , nu ne lasa; fara tine suntem pierduti ! Alina , candideaza te rog , suntem mindri de tine si de partidul pe care il reprezinti , cu adomnintei, cu fenechiu, cu tariceanu, cu remes cu toti .Sunteti spuma , crede-ma.Avem nevoie de voi!
    • +6 (6 voturi)    
      PDL, nu PNL! (Luni, 9 martie 2009, 18:46)

      A. [anonim] i-a raspuns lui jdalidis

      Te-ai ostenit atâta ca să fii ironic, încât ţi-a scăpat ca Alina Mungiu-Pippidi urmează să reprezinte PDL, nu PNL.
  • +6 (12 voturi)    
    initiativa de toata lauda (Luni, 9 martie 2009, 15:56)

    octaav [utilizator]

    respect.
  • +7 (11 voturi)    
    btw (Luni, 9 martie 2009, 15:57)

    octaav [utilizator]

    Ca veni vorba, daca Costel Iancu nu va fi exclus din PDL, pe mine m-au pierdut de votant.
  • +3 (9 voturi)    
    Foarte corect (Luni, 9 martie 2009, 16:14)

    Andra [anonim]

    Asa cum spune dna. Alina Mungiu, daca PDL nu implementeaza aceste cereri va da un semnal ca doreste sa se adreseze de acum inainte aceluiasi electorat ne-educat si rural caruia i se adreseaza si PNL si PSD.

    ***

    Pe de alta parte e curios ca aceste cereri sunt formulate si adresate totdeauna numai UNUI SINGUR PARTID de pe scena politica - in timp ce TOATE celelalte partide au libertatea sa faca orice vor - absolvite de orice critica -

    E ca si cum s-ar introduce un criteriu ABSOLUT intr-o democratie, conform caruia NUMAI PDL trebuie sa fie un parrid criticabil si responsabil si "de vina", in timp ce TOATE celelalte pot sa faca orice vor ele, sa fie cum vor si sa defileze cu oricine fara sa suporte niciun fel de consecinte la vot.
    Pt. PDL trebuie sa fie democratie, pt. PSD si PNL este comunism pt. ca pot sa faca ce vor muschii lor.


    Ori sunt TOTI LA FEL - ori nu cerem NIMANUI niciun fel de criteriu.

    ... Se observa ca normele de judecata au ajuns sa fie cele IMPUSE de televiziuni care la randul lor asculta de niste stapani care sunt toti in aceiasi barca POLITICA, anti-PDL; deci cine are televiziunile - acela impune impune si criteriile de judecata, si acela castiga si alegerile

    ...
    • 0 (2 voturi)    
      Ea nu face parte din acele partide ci din PDL (Luni, 9 martie 2009, 18:19)

      warchild [anonim] i-a raspuns lui Andra

      fii mai atent si gandeste mai mult!
      • 0 (2 voturi)    
        S-avem iertare (Luni, 9 martie 2009, 19:06)

        filadel [anonim] i-a raspuns lui warchild

        dar AMP nu face parte din PDL. A fost invitata sa se implice pe listele PDL pentru PE.
    • 0 (0 voturi)    
      Corectie (Marţi, 10 martie 2009, 12:40)

      Andra [anonim] i-a raspuns lui Andra

      ■ ori sunt toti la fel - si nu mai cerem nimanui sa respecte niciun fel de criteriu,

      ■ ori, daca exista unul singur care-i "cel mai rau" dintre toti, atunci trebuie evaluati toti dupa aceleasi criterii ca sa vedem cu ochii nostri ca care e cel mai rau.

      poti sa stii cine-i cel mai rau numai dupa ce aplici aceleasi criterii tuturor la fel pentru tot timpul - si la putere si in opozitie - si vezi tabloul complet.
      numai dupa asta poti sa tragi concluzia care-i cel mai rau dintre toti. exact la asta folosea lista coalitiei pentru un parlament curat daca ar fi fost mediatizata si lansata pe piata in timp util.
      si tocmai din cauza asta nu a fost mediatizata.
      si nici lansata pe piata in timp util.

      pt. ca nu poti compara pe dom' costel cu deficitul bugetar pe timp de crestere economica si cu sterling - asa cum face media.
      si tocmai din cauza asta o face, ca sa ofere acoperire celor care sunt cu adevarat "cei mai rai".
  • +2 (8 voturi)    
    DIASPORA ROMANEASC DI NORD-ESTUL ITALIEI (Luni, 9 martie 2009, 16:17)

    ing. Die Nicolae Alexandru [anonim]

    ASOCIATIA "ROMENI DI PDOVA"
    Ca si reactie la modul incalificabil in care ne trateaza autoritatile din Bucuresti ( 23.500€ alocati in buget pentru romanii de pretutindeni-Mae,din 7MILIARDE aduse de noi la buget in 2008 ; 88% nemultumiti pentru calitatea incalificabila a serviciilor consulare din Italia ect.),propunem conationalilor nostrii la alegrile Euro-parlamentare "VOTUL ALB".
    Stimata d-na Mungiu ne intereseaza candidatura d-v.,eventual in tandem cu d-na Monica Macovei,dar nu in cardasie cu mafia politica !
    Sa auzim si de bine.
    Din Padova
    ing. Die Nicolae Alexandru - Presedintele Asociatiei "Romeni di Padova"
    • 0 (0 voturi)    
      Ciuciu votul alb (Luni, 9 martie 2009, 19:06)

      baaa [anonim] i-a raspuns lui ing. Die Nicolae Alexandru

      NU VA LASATI PROSTITI de votul alb!

      Mai bine mizgaliti formularul de vot (daca nu aveti o opinie clara orientata spre cineva anume).

      In felul acesta SEMNALUL nemultumirii e mult mai clar, si e orientat asupra INTREGII CLASE POLITICE.
    • 0 (0 voturi)    
      corect romaneste (Joi, 19 martie 2009, 11:18)

      altcineva [anonim] i-a raspuns lui ing. Die Nicolae Alexandru

      cineva trebuie sa ne reprezinte si in parlamentul europei.de preferinta de cetatie si nationalitate romana,ca sa incerce macar sa promoveze interesele romanilor de pretutindeni.pana atunci acceptam lucruri ce nu mai pot fi intalnite in alta tara din europa. primarii care nu au abordat niciodata steagul national sau scoli si institutii publice romanesti in care nu se cunoaste limba romana.
  • -3 (9 voturi)    
    Pipidi (Luni, 9 martie 2009, 16:18)

    Nicolae [anonim]

    Pipidi nu ne reprezinta !!!
  • -4 (8 voturi)    
    Ha , HA (Luni, 9 martie 2009, 16:21)

    falco [anonim]

    Sa o vad si pe asta , sigur nu va renunta , si ori cum nu cred ca e omul potrivit pt Europarlamentare. Imi amintesc de un comentariu al ei referitor la ingineri , e destul de relevant cu privire la capacitatea ei. ( intelectuala , nu ma referam la altceva ) . :)))
  • -5 (7 voturi)    
    4. sa nu fi schimbat mai mult de doua partide po (Luni, 9 martie 2009, 16:23)

    xyz [anonim]

    partea asta e interpretatbila - e ca si cum ti-ai schimba job-ul. Daca lumea vrea sa te voteze, nu vad de ce sa nu schimbi partidul
    • +1 (1 vot)    
      ba are dreptate pipidi (Marţi, 10 martie 2009, 9:33)

      veninusrl [anonim] i-a raspuns lui xyz

      traseismul politic arat aca individul nu are idei politice ci doar ciolanul, strict ciolanul l-a interesat daca a facut traseism politic! nu e acelasi lucru cu jobul, nu te inscrii intr-un partid ca sa faci bani ci pt ca aderi la ideile sustinute de partidul respectiv!

      daca sunt multi care gandesc astfel despre traseismul politic incepe sa nu ma mai mire ca atatia ciolanari dorm in parlamanetul romaniei!
  • +6 (8 voturi)    
    RESPECT pt Alina Mungiu Pippidi (Luni, 9 martie 2009, 16:46)

    Alec [anonim]

    Voi vota cu PDL -ul, DOAR, daca respecta conditiile puse de Alina Mungiu Pippidi.

    E nevoie de o schimbare in BINE, e nevoie de multa competenta si responsabilitate din partea politicienilor.

    PDL -ul trebuie sa intelega acest lucru.
  • +6 (8 voturi)    
    Foarte corect si...toata stima! (Luni, 9 martie 2009, 16:52)

    judex1 [anonim]

    Totusi, sa nu uitam ca aleg cei ce merg la vot si pe cine vor ei. Oricare scrutin este si un bun prilej de verificare pentru cei care isi fac iluzii. Au si alegerile astea partea lor buna!
  • +5 (5 voturi)    
    hotararea doamnei Alina Pippidi (Luni, 9 martie 2009, 17:20)

    kiki [anonim]

    O hotarare ce merita toata admiratia romanilor !
  • 0 (0 voturi)    
    nici cu ea nu-i oabla (Luni, 9 martie 2009, 21:37)

    MirceaA [anonim]

    si asta e cam dusa cu capul, da aici are dreptate.
  • +1 (1 vot)    
    Doamana Pipidi are dreptate. (Marţi, 10 martie 2009, 8:25)

    E.Z [anonim]

    Doamana Pipidi are dreptate.
    Parlamentul (Romaniei) nu trebuie sa fie un club monden. Cine este Elena Basescu in comparatie cu mii de tineri capabili din tara asta !
    Si cine este fiul lui Prigoana ? Dupa logica asta dece nu si bahmuteanca.... sau alte neveste si progenituri... Nu cred ca au nici pregatire nici inteligenta, inclinare si mai ales timp pt o asemenea demnitate.
    Sa spunem NU !!!
    • 0 (0 voturi)    
      Pipidi? Dar cine-i Pipidi? (Marţi, 10 martie 2009, 18:35)

      lupu' singuratic [anonim] i-a raspuns lui E.Z

      Cine-i Pipidi? Nu cumva este eretica Pipidi? Nu a scris ea piesa Evangelistii? Pipidi da lectii de moralitate? Hai ca-i buna si asta! Eu unul, nici chiar daca ar fi ultima persoana de pe pamant nu i-as da votul. Nici chiar daca ar fi obligatoriu si a-s plati amenda sau as plati cu inchisoarea!
      Mai copii dar voi uitati de la mana pana la gura cine-i acesta Pipidi. Chiar si dl. Becali avea ceva cu eretica piesa a lui Pipidi si chiar cu dansa personal.
      Dansa face decalogul? Vad ca Romania o i-a de-a dreptul in jos! Cum am ceva cu Pipidi, am ceva si cu Elena B. Dansa sa stea in banca ei si sa nu mai de la altii lectii de moralitate.
  • 0 (0 voturi)    
    Foarte bine ! (Sâmbătă, 21 martie 2009, 8:27)

    marian rotaru [anonim]

    Un intelectual de marca precum Doamna Alina Mungiu - Pippidi , nu poate accepta sa stea alaturi de fata lui Basescu !