Adrian Nastase: Daca nu ne trezim la timp, PSD va fi aruncat din trenul guvernarii. Nu trebuie sa fim tapul ispasitor al lui Basescu

de Alina Neagu     HotNews.ro
Sâmbătă, 7 martie 2009, 16:23 Actualitate | Politic

Adrian Nastase
Foto: AGERPRES
Social-democratii ar trebui sa ceara un parteneriat egal cu PDL, iar daca nu se "trezesc rapid", PSD ar putea fi "aruncat din trenul guvernarii", a afirmat, sambata, presedintele Consiliului National al PSD, Adrian Nastase, la Scoala de primavara a tineretului social-democrat, anunta NewsIn.

  • PSD cauta cel mai bun candidat

"Nu trebuie sa fim tapul ispasitor al lui Basescu, iar PSD trebuie sa gaseasca cel mai bun candidat la Presedintie, pentru ca Traian Basescu sa plece de la Cotroceni", a adaugat Nastase.

"A trecut perioada in care PSD domina scena politica. PSD risca sa fie subordonat de PDL, iar, daca nu ne trezim rapid, PSD va fi aruncat din trenul guvernarii. Participarea la guvernare trebuie facuta in mod inteligent pentru a nu fi transformati in tapul ispasitor al lui Basescu. Pana acum, ne-am aruncat inainte fara sa tinem cont de identitatea noastra. PSD a fost luat mai curand prizonier in aceasta formula de guvernare, iar PDL nu este un partener de incredere si nu a fost niciodata", a afirmat fostul prim-ministru.

In plus, Adrian Nastase este de parere ca PSD trebuie sa ceara un parteneriat egal cu PDL si sa stabileasca in ce masura presedintele Traian Basescu poate interveni in actul de guvernare.


Citeste mai multe despre   
























[P] Camera Consultantilor Fiscali organizeaza examen de atribuire a calitatii de consultant fiscal sau de consultant fiscal asistent in Bucuresti, in data de 4 noiembrie 2017

Camera Consultantilor Fiscali este organizatia profesionala de utilitate publica care coordoneaza activitatea de consultanta fiscala din Romania si are in evidenta peste 5.500 de membri la nivel national. Inscrierile la examen se fac in perioada 2 octombrie 2017 - 20 octombrie 2017 pe site-ul http://www.ccfiscali.ro/.

649 vizualizari

  • +1 (5 voturi)    
    cam tarziu va desteptati, trandafirasilor! (Sâmbătă, 7 martie 2009, 17:05)

    eeeuuuu [utilizator]

    normal ca o sa va "pieptene" de parlamentari, ca de purici, iar apoi o sa va dea drumu', asta e reteta pd...l! dar cine e de vina? proxenetul, care racoleaza, sau prostituata care "iese la produs"?
  • +4 (4 voturi)    
    Draga Nastaz (Sâmbătă, 7 martie 2009, 17:11)

    Tziriak [anonim]

    Mai draga, te rog sa propui si tu ceva legat de criza asta economica, poate ai vreo idee geniala si originala si nu o stim noi, da-ti si tu cu parerea de coltzul crizei!

    Nu te mai face de ras cu fitile si pastile aruncate dupa presedintele Vasesko, ca oricum nu te baga in seama, ca nu esti decat un nimic in PSD. Nu uita ca Geoana prostanakul a luat tot si l-a dat afara si pe Mitrea mustaciosul si pe Rusu plangaciosul. Poate te da si pe tine afara si ajungi ca prezident Ilieskoff, sa-ti faci club de pensionari!
    • +3 (3 voturi)    
      Prostanacul (Sâmbătă, 7 martie 2009, 17:48)

      Lucianmotzul [anonim] i-a raspuns lui Tziriak

      va terminat pe rind unul cite unul ,are merite Geoana ,tu mai inginfatule esti pe duca si cu politica termini poate te intilnesti la clubul puscariasilor cu restul de borfasi.
      • -1 (1 vot)    
        depre prosti (Sâmbătă, 7 martie 2009, 20:10)

        eeee [anonim] i-a raspuns lui Lucianmotzul

        Bai motz flescait ar fi mai bine ca mai intai sa inveti cava gramatica si dupa aceea sa te lansezi politica - va se scrie de fapt v-a
        • 0 (0 voturi)    
          Multe scuze pt gramatica (Sâmbătă, 7 martie 2009, 23:12)

          pt eeee [anonim] i-a raspuns lui eeee

          Cred ca esenta conteaza mai mult ;cred ca ai dreptate ,se mai intimpla la virsta mea de aproape 7 deceni si plecat din tara de mai mult de 2 deceni ,sa dea Dumnezeu ca Romnia sa se puna pe picioare si sa scapam de acesti tradatori de neam si tara.Cred ca esti tinar si ma bucura intresul pt binele tari.Doamne ajuta.
  • +3 (3 voturi)    
    Asa sa fie! (Sâmbătă, 7 martie 2009, 18:03)

    Lucian [anonim]

    Coane Adriene, sa dea Dumnezeu sa fi avut gura aurita (stii tu cu ce)!
    • 0 (0 voturi)    
      aaah!!! (Sâmbătă, 7 martie 2009, 21:46)

      Andrei-de-la-Orhei [utilizator] i-a raspuns lui Lucian

      Ca bine zici!!!Asa sa fie !!!
  • +3 (3 voturi)    
    iete (Sâmbătă, 7 martie 2009, 18:05)

    anita [anonim]

    iete si la bombonel, vorbeste :))
    ai terminat-o cu politica bombonel,
    sau inca nu ai priceput asta?
  • +3 (3 voturi)    
    Am urmarit prestatia penalului la facatura TSD ! (Sâmbătă, 7 martie 2009, 18:46)

    Eneas [anonim]

    a venit cu 'deschiderea siciliana ' tipica pentru el ,aratand cu grafice cum creste PDL la votul popular de cca 8 ani !dupa care a inceput sa debiteze clisee doar pentru el interesante ,toate anti Basesu; a vrut sa para inteligent dar era doar acru ; a vrut sa para un logic ,dar era doar fiert ; un produs al UTC-ului expirat ca si alde Copos, Severin , samd !
    daca asta ajungea presedinte, Romania era acum impartita intre 5-8 familii de escroci politici !
  • +1 (1 vot)    
    A sosit vremea ca Geoana sa se hotarasca.... (Sâmbătă, 7 martie 2009, 19:01)

    judex1 [anonim]

    Merge in continuare cu PDL sau pleaca de la guvernare? Daca alege lipsa de responsabilitate fata de romani si pactizarea cu tiganii de Iliescu, Nastase si Vanghelie, sa ne lase in pace! Sa plece de la guvernare! Romania nu are timp de jocurile perfide ale lui Iliescu si Nastse. Pacat de ministrii buni ai PSD?!
    • 0 (0 voturi)    
      pai, care sint? (Duminică, 8 martie 2009, 1:54)

      sadwank [anonim] i-a raspuns lui judex1

      Mie imi place de Tanasescu (sau cum il cheama?de la externe) si de Ambramburica de la Educatie desi s-a apucat si asta de reforme de iar a facut varza sistemul de invatamint de nu mai stiu copiii cum si la ce dau examene.
      Culmea e ca de la PDL nu stiu pe altii decit pe Boc, ca a cazut in emisiunea lu' Gheorghe, pe Berceanu, care desi e cam penal, ii si apara pe penali si pe Lenuta Udrea care vrea sa faca bai la Bucuresti si, pe linga ca si ea e un pic penala, se vorbeste ca ar fi incurcata cu Basescu.
      Mai sint si alti ministri in guvernul asta?
  • 0 (0 voturi)    
    pe asta il bantuie Basescu rau de tot (Sâmbătă, 7 martie 2009, 21:29)

    dadan [utilizator]

    Din ciclul "Nu esti politician cocalar daca nu-l injuri pe Base tot la adoua fraza" a inceput sa-si croiasca si Nastocea discursuri asa ca sa iasa din anonimatul total in care a intrat din 2005 incoace.
    Chestia e se simte incoltit rau atat din partid cat si din afara, asa ca isi joaca ultima carte.
  • 0 (0 voturi)    
    propaganda (Sâmbătă, 7 martie 2009, 23:08)

    Oschy [anonim]

    Propaganda bolsevica antiBasescu latra zilnic aceleasi baliverne cu speranta ca daca aude omul de o mie de ori ca trebuie sa voteze cu mafia oligarhica o va si face.
    Parca poti sa stii !? Si pe Ilici bolsevicul l-au votat de vreo patru ori.
    Au fost odata un Stolojan cu Isarescu care s-au neutralizat unul pe altul si au iesit la finala bolsevicul Ilici cu securistul WC Tudor. Ce tampenie mare au putut face Stolo cu Isarescu. Foarte triste vremuri ... si de neinteles atata stangacie politica ! Pacat de atata timp pierdut.
  • 0 (0 voturi)    
    obsesii bolnavicioase.. (Duminică, 8 martie 2009, 6:21)

    sile [anonim]

    Iar a mai lansat niste fumigene toxice mai marele nastase...
  • 0 (0 voturi)    
    Normalitate. (Duminică, 8 martie 2009, 10:51)

    Ariadna [anonim]

    NU Presedintele actual Traian Basescu dezintegreaza PSD-ul, ci toti MAFIOTII care au condus acest partid si LACOMIA lor distrug si dezintegreaza partidul. Nu ati facut cinste acestei tari si nu v-ati respectat poporul in numele caruia v-ati capatuit atatia ani si tot nu v-a ajuns. Nici macar nu v-ati purtat demn fata de increderea pe care v-a acordat-o fostul presedinte al PSD- Domnul Ion Iliescu. Macar fata de Dumnealui ar trebui sa va fie rusine si sa fiti OBLIGATI sa LASATI ca MEMBRII acestui partid ca nu au dosare sa IASA IN FATA - mai sunt PROFESIONISTI in PSD- oameni chiar cu vederi social-democrate, competenti, care nu pot fi vazuti din cauza MAFIOTILOR din PSD. Daca tineti cu adevarat la PSD si la POPORUL ROMAN asteptam PASUL URMATOR.
  • 0 (0 voturi)    
    Gainarul (Miercuri, 11 martie 2009, 10:55)

    Danut D Deleanu [anonim]

    Nastase 4 clase politice si patru case este pe un trend ascendent sa obtina daca nu premierea macar in premiera, ca exemplu a cincea casa de la stat, fara alte cheltuieli decat cele de judecata.Salvat de clopotel (talancuta)si de coledzi de doua ori ca parlamentar apoi ca ministru,stiind ca ulciorul nu merge de multe ori la apa "cere"nerespectarea constitutiei, familiar Dniei Sale cand la recensamantul anterior cerea numararea oualelor in timp ce se furau "boii cu tot cu septel"fapr ce l-a costat ca imagine si caracter.Azi opreste la toate trecerile si semafoarele cu speranta sa se prescrie sau un NUP salvator insotit de perdele de fum cu amenintari de prezidentiale,dinti sau placi care de care mai ascutite.El salvatorul.mesia neamului.Se deschid puscariile in cautarea de noi adepti in marea delapidare in asteptarea fondurilor europene un alt "fiiis"national".Marea pacaleala cu donatii la UE de peste 1 miliard EU si accesari de cca 10-15%ori 31 mld Eu =maxim 5 mild fata de 7-9 contributii.Asteptam cu interes statuia tradatorului necunoscut sau a unui grup statuar.Teapa cu barabula neamului e prea naiva!DDD
  • 0 (0 voturi)    
    NASTASE 'BOMBONEL-COCOSEL" (Duminică, 15 martie 2009, 16:47)

    pician [anonim]

    DOMNULE NASTASE - acum circa sase ani ne trimiteai sa-ti numaram oule de la ferma ta. Ce ar fi sa-ti dai demisia si din parlament, sa-ti clarifici dosarele tale (mai ales ala cu matusa TAMARA) si sa mergi sa-ti numeri, pe indelete, outele. Politica romaneasca actuala nu te mai vrea si mai ales PSD pe care domnia voastra l-a dus la vale. ADIO, "BOMBONEL- COCOSELULE!"