Mircea Geoana: Cazul Nastase este un subiect cu tenta de vendeta politica

de E.M.     HotNews.ro
Miercuri, 4 martie 2009, 13:44 Actualitate | Politic

Dupa ce Parlamentul a avizat favorabil inceperea urmaririi penale in cazul lui Adrian Nastase, presedintele PSD, Mircea Geoana, a declarat ca, in ultimii patru ani, acesta a reprezentat un subiect cu tenta de vendeta politica si ca nu este normal ca intr-un dosar care se doreste rezolvat repede sa fie invocati 972 de martori.

Votul din plen, considera Geoana, reflecta dorinta si anuntul facut de Nastase privind trimiterea dosarelor in instanta.

"In ultimii patri ani, subiectul Adrian Nastase a reprezentat si reprezinta un subiect cu tenta de vendeta politica", a spus presedintele PSD. Cei 972 de martori invocati nu pot garanta un proces rapid, asadar se pune intrebarea daca dosarul lui Nastase reprezinta "dorinta de a se lupta cu coruptia la nivel inalt sau este doar un cliseu cu privire la o persoana sau la un partid".


Citeste mai multe despre   
























Material sustinut de Superbrands

Help Net, 19 ani de excelenta pe piata farma

Help Net Farma opereaza una dintre cele mai importante retele de farmacii din Romania si face parte alaturi de Green Net - importatorul si distribuitorul de suplimenti nutritivi si dezvoltatorul lantului exclusivist Beautik Haute Perfumerie, din grupul Farmexim, primul importator si distribuitor de produse farmaceutice din Romania.

1132 vizualizari

  • -2 (6 voturi)    
    Eu nu mai merg niciodata la vot. (Miercuri, 4 martie 2009, 13:53)

    un indiferent [anonim]

    Si va sfatuiesc sa faceti la fel. Oricum politicienilor nu le pasa de soarta noastra asa ca de ce noua ne-ar pasa de soarta lor?
    • +5 (5 voturi)    
      greseala mare (Miercuri, 4 martie 2009, 14:24)

      MirceaA [anonim] i-a raspuns lui un indiferent

      cu cat voteaza mai multi, cu atat le e mai greu sa falsifice voturile. Ceea ce spui tu este sa-i lasam sa faca chiar tot ce vor.
      • -3 (3 voturi)    
        Sa crezi tu asta (Miercuri, 4 martie 2009, 14:53)

        Parlamentaru' [anonim] i-a raspuns lui MirceaA

        Oricum facem tot ce vrem noi, n-ai observat inca asta? Pe ce lume traiesti? Sa traiesti bine! ha, ha...
        • +3 (3 voturi)    
          bineee, tov. parlamentarule (Miercuri, 4 martie 2009, 15:16)

          ion [anonim] i-a raspuns lui Parlamentaru'

          Baiete parlamentar, dar poate nu ai observat ca personaje precum Paunescu, Vadim sau Serban Nicolae au ramas acasa de anul trecut. Inca sunteti multi din astia (cei mai multi), dar va curatam noi..
          • 0 (0 voturi)    
            dictatura? (Joi, 5 martie 2009, 7:57)

            Julian [anonim] i-a raspuns lui ion

            tu gandesti ce spui? Kiar il vrei pe Vadim presedinte? Gandestete k astai paranoic si obsedat sa "faca dreptate cu pusca". Eu nu vad nici o utilitate in politicieni afara de faptu k pun bete-n roate dezvoltarii. Si stai linistit k americanii de pe teritoriul nostru nu il sufera. Ma refer la soldati. Si nu uita k e fost securist si asta.
    • +2 (2 voturi)    
      Soarta noastra.... (Miercuri, 4 martie 2009, 14:29)

      brandy2ro [anonim] i-a raspuns lui un indiferent

      ..este strans legata de soarta politicienilor !

      iar solutia este ca tot mai multi sa iasa la vot !

      un adevar tot mai evident !!!!!?
      ""in ultimii patri ani, subiectul adrian nastase a reprezentat si reprezinta un subiect cu tenta de vendeta politica",

      .
    • 0 (0 voturi)    
      dar... (Miercuri, 4 martie 2009, 15:03)

      Anonim [anonim] i-a raspuns lui un indiferent

      ai votat vreodata pana acum?
  • +4 (4 voturi)    
    am inteles (Miercuri, 4 martie 2009, 14:10)

    mikaela82 [utilizator]

    toti parlamentarii sunt nevinovati.Este vorba de vendeta politica in toate cazurile.Toti sunteti curati ca lacrima.Vai de capul nostru.Daca pleaca investitorii din Romania,va fi sfarsitul romanilor:industrie zero,energie zero,agricultura zero,turism zero.Avem noroc ca raman parlamentarii nostri frumosi,cinstiti,competenti,etc.Oameni de baza,nu gluma.
    Sunt de-a dreptul penibili.
  • +3 (3 voturi)    
    Vorbi si Mirciulica ca sa nu taca (Miercuri, 4 martie 2009, 14:12)

    Un roman anonim [anonim]

    Haida de! Demagogul de Mirciulica de fapt se bucura ca a scapat de un potential concurent. Da Doamne sa ii mai vedem si pe altii in anchete penale , in special pe Vanghelie, prietenul si finantatorul lui Mirciulica.
  • +4 (4 voturi)    
    dincolo (Miercuri, 4 martie 2009, 14:30)

    roman [anonim]

    Dincolo de blabla bla-urile politicianiste gen 'vendeta ' adevarul este ca domniile lor politicienii stau ascunsi in parlament invocand imunitatea, si ne dau lectii ca cica 'toti suntem egali in fatza legii' . Un bonus gen pensie parlamentara este binevenit in timp ce pesnionarii nostrii mor de foame !
  • +3 (3 voturi)    
    sigur... (Miercuri, 4 martie 2009, 14:41)

    nu conteaza [anonim]

    cind e vorba de marii imbogatiti pe cai mai mult sau mai putin legale, dar de de cele mai multe ori ilegale, este vorba de vendeta politic !

    uitati-v la toti miliardarii astia de carton din top 300 cum tipa ei ca sint vinati, persecutati, nu sint lasati sa faca treba, ca ei sustin economia romaneasca, uitind, in acelasi timp ca au datorii imense la bugetele de stat, ca in acelasi timp nebeneficiaza de facilitati, scutiri, esalonari, reesalonari si culmea ies de fiecare data pe pierderi !
  • +2 (2 voturi)    
    Perimate.. (Miercuri, 4 martie 2009, 15:02)

    Adriana [anonim]

    Nu tin deloc cu Nastase, si in general cu nimeni din oamenii politici, pentru ca pana acum nici unul, dar absolut nici unul nu a dovedit ca a mers sa faca politica in folosul poporului so a acestei tari. Dar pe langa alte scandaluri, excrocherii care s-au mai intamplat de la termopane si matusa Tamara incoace, astea mi se par de-a dreptul induiosatoare, de basm as zice, aproape ca-ntr-o varianta negativa a unor povesti de fratii Grimm. Pai hai sa vorbim de flota, hai sa vorbim de gazele naturale, de petrol, de Delta Dunarii, de minele din Apuseni cumparate pe un leu de Vantu, de autostrada, mai nou de resursele din platforma maritima-Insula Serpilor, de orice pana la urma pentru ca in toate a intrat parca necuratul in tara asta. Ingrozitor, cum de mai exista tara asta cu atatea hotii? Cum de nu a disparut cu totul?
    • +3 (3 voturi)    
      Ce logica tare ai.. (Miercuri, 4 martie 2009, 15:26)

      sile [anonim] i-a raspuns lui Adriana

      Adica tot fura toti, mai bine sa lasam totul exact asa cum este (sa fure toti mai departe mult si bine..).

      nene, daca unul ca Nastase ajunge la judecata ceva bun o sa apara: FRICA, da nene, frica. Poate ca Nastase va fi achitat fluierand in doua zile (desi nu cred), dar frica o sa ramana: "daca ala barosan a ajuns pana in fata judecatorilor, atunci ar trebui sa am si eu mai multa grija". De undeva trebuia inceput si Nastase e un inceput foarte bun ;) Si daca maine ajung acolo altii din alte partide, cu atat mai bine.. Altfel o sa ploua cu NUP-uri ca pana acum

      Altfel ce sa zic, esti impartial ca tot romanul, nu tii deloc cu Nastase, doar ca o mostenire de 1 milion de euro de la o batrana de 90 de ani ti se pare induiosetoare, ca un basm de fraii Grimm. Hai la mai mare..
      • 0 (0 voturi)    
        ? (Miercuri, 4 martie 2009, 16:07)

        Adriana [anonim] i-a raspuns lui sile

        "Adica tot fura toti, mai bine sa lasam totul exact asa cum este (sa fure toti mai departe mult si bine..). " Ai vreo nadejde ca se vor schimba lucrurile in bine????????? Eu nu! Vor fura toti impreuna, mai departe, indiferent ce culoare au. Acuma e randul unora, apoi vin aialalti la rand si tot asa, dar nu-si vor trage la gioale la modul serios, din "deontologie", toti stiu ca s-ar putea sa le vina si lor randul mai apoi, asa ca se joaca doar cu noi! Asa cum spun copiii cand se joaca: "ziceam ca suntem la proces..."
    • +2 (2 voturi)    
      Ai facut tot o propunere "pro-Nastase". (Miercuri, 4 martie 2009, 15:28)

      psd-os-ul [anonim] i-a raspuns lui Adriana

      Ordonanta cu donatia botezata Rompetrol iti zice ceva despre Nastase?
      Mai bine te gandeai sa enumeri situatiile in care nu e implicat Nastase, asa ai fi scrs mai putin.
      • 0 (0 voturi)    
        In mintea stramba (Miercuri, 4 martie 2009, 16:01)

        Adriana [anonim] i-a raspuns lui psd-os-ul

        si lucrurile drepte se stramba......Adauga la lista insirata de mine si ce ai spus tu, eu am zis doar in general. Nu dragii mei, nu tin deloc cu Nastase, pur si simplu nu ma mai impresioneaza, a venit prea tarziu, intre timp s-au intamplat altele si mai si, parca din ce in ce mai "si". Puscariile , la noi, ar fi trebuit umplute de-a lungul celor 19 ani de "libertate" cu multi dintre politicieni/asa zisi "oameni de afaceri", si cu cei pe care ei ii impun si apoi ii manevreaza la toate nivelele de sub ei, pana in cel mai departat colt al tarii. Cine a adus si a inradacinat mafia asta ce se extins in toata tara? Ca doar nu nea Gheorghe de la Cuca Macaii!
  • 0 (0 voturi)    
    da (Miercuri, 4 martie 2009, 15:04)

    liviu_ [utilizator]

    corect... anchetarea lui nastase este politizata,
    dar asta nu inseamna ca nu este vinovat...
    el este vinovat, dar fata de ceilalti care sunt la fel de vinovati a picat de fraier pentru ca cineva vrea sa-l termine politic...

    nici eu nu ma duc la vot stai linistit... nu e unu care sa nu fie hot...
  • +4 (4 voturi)    
    Saracu' de el !!! (Miercuri, 4 martie 2009, 15:12)

    lordul [anonim]

    Bombonel e un tip fara barbatie. Se simte incoltit, mai ales dupa ce prin 2003-2004 o facea pe JR-ul,impreuna cu Dana.Scrisoarea catre Baroso si elucubratiile de acolo il descalifica complet zic eu. E a doua mare gogomanie pe care o face dupa invitatia lui DDDirect de a-i vedea tablourile din Zambaccian. Mircea Geoana o da la intors si atat.Ce sa faca ?
  • 0 (0 voturi)    
    mai bine fără martori (Miercuri, 4 martie 2009, 15:24)

    mozzy [utilizator]

    Tovarășul Geoană are dreptate, pentru ca dosarul să fie "rezolvat" repede nu trebuia invocat nici un martor.

    Crede cineva că Năstase va fi judecat corect?Eu cred că s-a gândit el că trebuie albit, să iasă curat în fața poporului pentru prezidențiale, să apară ca un model de cinste și onoare. Așa că eu pariez pentru un NUP în următoarele luni, că șansele mele să pierd sunt egale cu șansele ca năstase să înfunde pușcăria.
  • +1 (1 vot)    
    Geoana.. (Miercuri, 4 martie 2009, 15:40)

    sile [anonim]

    ... ori tremura de grija pozitiei sale in psd,avand in vedere ca Nastase inca mai are ceva suporteri prin partid,ori chiar nu pricepe nimic din moment ce imbratiseaza teoria cu "dosar politic"

    Nu as vrea sa mentionez ca,chiar sa presupunem ca ar fi dosar politic,cineva trebuie sa faca lumina in acest caz si asta numai justitia o poate face intr-un stat civilizat.
    Daca justitia din Romania nu-i va da dreptate nu are decat sa se adreseze instantelor europene ( vezi cazul RL si Bacanu care au castigat in alte parti)
  • 0 (0 voturi)    
    TREBUIA SA VINA ,,SEMNAL'' DIN ALTA PARTE? (Miercuri, 4 martie 2009, 20:07)

    GOTESMAN RUBIN [anonim]

    cazul in sine este neelucidat pentru ca nu exista o baza solida juridica . cazul ar trebui dezbatut in fata unor jurati impartiali si solutionat inaintea alegerilor pentru presedintia romaniei din toamna aceasta . procesele civile sau penale care erau pe rol nu trebuiau intrerupte inaintea alegerilor pentru parlamentul romaniei .
  • 0 (0 voturi)    
    foarte bine (Joi, 5 martie 2009, 7:49)

    alegator [anonim]

    Dragi politicieni, care sunteti acolo ca sa ne reprezentati sa nu uitati asta, mai terminati odata cu minciunile.Nu este nici o vendeta.Trebuie sa raspunda pentru faptele lui in fata legii.Mai lasati sabloanele gen "este un dosar politic" pentru ca pute a penal de departe.