Nastase i-a scris lui Barroso: Sper ca membrii CE vor intelege hartuirea politica impotriva mea, folosind DNA-ul lui Daniel Morar „reloaded”

de V.M.     HotNews.ro
Marţi, 3 martie 2009, 13:26 Actualitate | Politic

Adrian Nastase
Foto: AGERPRES
Deputatul PSD Adrian Nastase a publicat marti, pe blogul sau, o scrisoare pe care a adresat-o presedintelui CE, Jose Manuel Barroso, prin care reclama ca dosarele sale sunt instrumentate politic de Daniel Morar, el acuzandu-l totodata pe seful DNA ca a "spalat" dosarul "Flota" al lui Traian Basescu, relateaza NewsIn.

Intr-un ton ironic, Nastase il informeaza pe oficialul european de evolutia procesului sau "Trofeul Calitatii". Astfel, fostul premier scrie ca prima sa audiere in cadrul acestui dosar reprezinta o "victorie" a justitiei independente din Romania si informeaza Comisia ca nu va apuca sa vada in acest mandat rezultatul procesului pentru ca, dupa calculele sale, acesta va dura aproape 10 ani.
  • "Pentru ca procesul sa se desfasoare cat mai <<obiectiv>>, Daniel Morar a propus pentru audieri 972 de martori. In conditiile actuale, in care ICCJ nu poate stabili mai mult de un termen pe luna pentru un dosar si respectiv, audierea a 10 martori pe sedinta, acest proces ar urma sa se desfasoare pe o perioada de circa 9 - 10 ani, perioada care va depasi, fara indoiala, durata mandatului actualei Comisii Europene ce monitorizeaza succesele <<remarcabile>> ale procurorilor lui Daniel Morar."
Nastase aminteste apoi ca pana si procesul de la Nürnberg a avut mai putini martori decat procesul sau si spune, la fel de ironic, ca numarul mare de martori indica profesionalismul justitiei si preocuparea pentru adevar.
  • "Pentru comparatie, doresc sa va amintesc ca in procesul de la Nürnberg au fost audiati 270 de martori. Diferenta de la 270 la 970 dovedeste, in cazul dosarului meu, seriozitatea, obiectivitatea, independenta politica, neutralitatea, profesionalismul, preocuparea pentru egalitatea armelor in proces, egalitatea tuturor cetatenilor in fata legii, dar, mai ales, preocuparea pentru adevar. Aceasta preocupare deosebita se manifesta tocmai in acest an dificil, in care seful lui Daniel Morar, Traian Basescu, se chinuie cu greutatile tarii si incearca, asa cum stie mai bine, sa repare, ce  mai poate, din inechitatile existente in sistemul judiciar."
Mai mult, fostul premier trimite CE un document prin care se solicita Presedintiei Romaniei trimiterea in judecata a lui Traian Basescu "pentru acuzatii grave de coruptie legate de un prejudiciu de 300.000.000 USD si diverse alte fapte", amintind apoi ca Daniel Morar a "spalat" apoi dosarul lui Basescu dupa ce acesta a castigat alegerile.
  • "Daniel Morar a chemat un grup de procurori din provincie, pe care i-a detasat la Bucuresti, pentru a spala acest dosar, prin intermediul a doua expertize care o contraziceau pe cea initiala, aratand ca, in ciuda evidentei, statul roman nu a pierdut nimic pierzandu-si flota comerciala, ci chiar a castigat. Daniel Morar a asigurat disjungerea dosarului pentru Traian Basescu, interpretand textul Constitutiei in propria viziune si oferindu-i astfel imunitate absoluta pentru fapte penale."
La final, fostul premier scrie ca regreta ca trebuie sa scrie despre aceste lucruri, dar ca este nevoit sa o faca din cauza "hartuirii politice" la care este supus de "instrumentul politic - D.N.A.-ul lui Daniel Morar reloaded".

Miercuri, Camera Deputatilor se va pronunta prin vot daca decide trimiterea in instanta a dosarelor lui Adrian Nastase. 


Citeste mai multe despre   






















1195 vizualizari

  • +2 (2 voturi)    
    Atata zgomot... (Marţi, 3 martie 2009, 13:47)

    Dan [anonim]

    Da' oare ce-i cu atata zgomot de la Nastase in ultima vreme? Ieri un blog, azi un blog... O vrea sa candideze la presedentie, te pomeni...
    • +1 (1 vot)    
      Teamă (Marţi, 3 martie 2009, 15:16)

      aqualung [utilizator] i-a raspuns lui Dan

      Se simte încolţit şi face gălăgie. Este răspunsul lui tipic.
  • +1 (1 vot)    
    Paraciosule! (Marţi, 3 martie 2009, 13:50)

    Domnu' Goe [anonim]

    "fostul premier trimite CE un document prin care se solicita Presedintiei Romaniei trimiterea in judecata a lui Traian Basescu "pentru acuzatii grave de coruptie legate de un prejudiciu de 300.000.000 USD si diverse alte fapte"
  • +3 (3 voturi)    
    simte k se strange latzu (Marţi, 3 martie 2009, 13:51)

    oldman [anonim]

    clasic la noi, cand esti incoltit si nu mai ai scapare, incepi sa versi tot veninul din tine.
    probabil ca n-ar fi facut nicio referire la baselu dar asa, se stie k maine plenul camerelor va recomanda trimiterea lui in judekta si nu mai are nimik de facut.
  • +2 (4 voturi)    
    nerusinare (Marţi, 3 martie 2009, 14:03)

    keg [anonim]

    daca imi aduc bine aminte basescu a renuntat la imunitate si s-a prezentat la proces..ce face nastase se cheama tziganie.
  • +2 (2 voturi)    
    Miroase (Marţi, 3 martie 2009, 14:22)

    Mike [anonim]

    Ce derbedeu! Cand deschid si citesc prin ziare despre acest infatuat parca imi vine rau. Ce vrea sa ne demonstreze acest individ? Suntem toti oare niste prosti? El nu realizeaza ca se prevaleaza de justitie ca sa scape basma curata? I-am cerut de mei multe ori pe acest site sa ii faca un monument Matusii Tamara, dar vad ca da inca dovata de prost gust si se face ca ploua!
    Hai Nastase, tine-te de cuvant, fa ceva pt Matusa Tamara, un Mausoleu daca nu un Monument. Stii foarte bine ca Ea impletea goblenuri si facea milioane din vanzarea lor...vezi noi stim. De ce nu te tii de cuvant
  • +1 (1 vot)    
    si se vrea presedinte... (Marţi, 3 martie 2009, 14:25)

    vallya3 [utilizator]

    e o muiere nenorocita...
  • 0 (0 voturi)    
    zoe, fii barbata! (Marţi, 3 martie 2009, 14:25)

    Codruta N [utilizator]

    Nu inteleg de ce, in loc de smiorcaiala pe blog, nu accepta, pana la urma, sa ajunga in justitie - si sa dovedeasca ca e nevinovat! si sa se termine o data tot circul acesta - de ce, oare?
  • 0 (0 voturi)    
    Matusa Tamara (Marţi, 3 martie 2009, 14:31)

    costi [anonim]

    Bombo taci din gura !!!!
    Matusa Tamara
  • 0 (0 voturi)    
    pt cei fara dinti si oua ... (Marţi, 3 martie 2009, 14:31)

    catalin [anonim]

    Pt cei fara dinti si oua, ramine doar varsarea frustrarii pe ... blog
    Pentru un mare doctor in drept ca el ... solutia nu este folosirea cailor legale de a-si dovedi (ne)vinovatia, ci tanguirea ... Halal
  • 0 (0 voturi)    
    bombonele ... (Marţi, 3 martie 2009, 14:52)

    dan [anonim]

    Hai, repede, cauta un medic, sa te faca scapat. Zi-i ca ai limbrici, ca ai 3 oua (probabil d-aia ziceai sa ti le numere lumea), spune ceva, orice, ca sa iasa ca esti inapt pentru mititica.
    Dupa cum spuneam si mai demult, nu-mi fac iluzii ca justitia te va condamna, dar daca tot avem parte de circ, macar sa fie complet.
    Nea bombo, totusi jocul de-a presedintele nu te prinde. Puti prea rau. Bunicuta KGB-ista e si acum peste tine. In politica asta te-ai nascut promisiune si mori speranta.
    Go f*ck yourself !
  • 0 (0 voturi)    
    saracu'.... (Marţi, 3 martie 2009, 15:53)

    sile [anonim]

    Am mai spus-o si cu alta ocazie.
    Nastase devine din ce in ce mai penibil.
    Modul in care se comporta frizeaza patologicul.
    Ceva pe la cutiuta cu maimute nu mai merge ca lumea.
  • 0 (0 voturi)    
    sa reformulam un pic petitia... (Marţi, 3 martie 2009, 15:55)

    [bocs] [anonim]

    Domnule Barosso,

    Io, subsemnatu' Nastase Adrian, baiat bun, fost ministru, declar de buna voie si nesilit de nimeni ca sunt cinstit si nepatat si imaculat si numai ascultati la ce zice Moarar si altii ca este diversionist si inregimentat politic ca atuncea cand a vandut flota basescu care el a angajat niste procurori detasati de la tara sa spele dosarele si acum sta si sufla in ceafa mea cu 970 ( noa sute saptezeci) de martori care inmultit cu o luna o sa dureze 970 de luni sa se incheie acest proces!

    Va Multumesc
    Vesnic Indatorat (cu stima)

    Loc pentru amprenta
  • 0 (0 voturi)    
    bate vantul schimbarii... (Marţi, 3 martie 2009, 16:31)

    traian [anonim]

    dincolo de plangaciosul nastase ,este clar ca odata cu el se vor pravalii multe mentalitati sau racile ale asa zisei tranzitii romanesti.
    cine nu crede sa aiba putintica rabdare...
  • 0 (0 voturi)    
    Maimutoiu (Marţi, 3 martie 2009, 17:41)

    Vladareanu [anonim]

    Asta tre bagat in cusca si sigilata usa
  • 0 (0 voturi)    
    Mostenirea familiei Nastase, ep. 3 (Marţi, 3 martie 2009, 21:13)

    Reshape [utilizator]

    Telenovela continua.
    In episodul pilot, desfasurat intre 2004 - 2008, actiunea debuteaza cu moartea matusii Tamara. O moarte suspecta, care ii mareste averea lu' Nastase cu aproape 1 milion de euro. Actiunea treneaza, suspansul se prelungeste prin aminarile si sesizarile de neconstitutionalitate ridicate de Adrian.
    Ep. 1 (28 februarie 2009): simtind ca pamintul ii fuge de sub picioare, Adrian lanseaza ideea (care i se pare salvatoare) de a candida la presedintia Romaniei cu scopul de a-si anihila adversarul direct, Traian Basescu.
    Ep. 2 (2 martie 2009): La o intrunire a Mafiei, la sediul PSD, Adrian incearca sa-si sensibilizeze colegii, plingindu-se ca nu a fost sustinut si ca dosarele sale sint politice. Reitereaza oferta de a se bate cu Traian Basescu, insa ceilalti capi ai Mafiei evita sa dea un raspuns ferm, luindu-i propunerea la misto.
    Ep. 3 (3 martie 2009): Adi ii scrie un mesaj presedintelui Barosso cu speranta de a-si mobiliza putinii sustinatori care i-au ramas. Ideea de baza a mesajului e ca Traian Basescu e un hot mai mare decit el insusi si ar trebui si el pedepsit.

    Nu ratati urmatorul episod al dramoletei! Suspansul continua! Va lua Adrian o hotarire barbateasca, decizind sa infrunte Justitia pe terenul acesteia? Sau va alege sa se retraga intr-o tara cu clima blinda, de unde sa-si pregateasca revenirea dupa 20 de ani? Va intra el la puscarie, asteptindu-si complicii, ca sa formeze o celula de criza dintr-o celula de puscarie?
  • 0 (0 voturi)    
    Nastase se plange la Barroso (Miercuri, 2 septembrie 2009, 1:19)

    Babaev [anonim]

    Adrian Nastase, un om care a avut cateva demnitati
    trebuie sa dea dovada de demnitate si sa nu coboare
    atat de jos.In functia sa de prim-ministru a aprobat o
    serie de privatizari paguboase pentru statul roman,
    motivat de comisioane.A sters datoriile unor agenti economici, la bugetul statului.A fost mai rau deca
    ciuma lui Caragea.De fapt privirea lui spune totul.Nu
    mai sunt necesare alte referinte pentru el. A i se plange lui Barroso de hartuire politica mi se pare un
    fariseism. Pentru raul adus tarii merita pedeapsa cu
    munca silnica pe viata...Dar cine se simte indreptatit
    sa arunce primul cu piatra?