Ludovic Orban nu mai candideaza la sefia PNL si-l sprijina pe Crin Antonescu pentru presedintia Romaniei

de D.G.     HotNews.ro
Luni, 2 martie 2009, 17:43 Actualitate | Politic

Vicepresedintele PNL, Ludovic Orban, a declarat luni ca nu va mai candida la presedintia partidului in favoarea contracandidatului sau Crin Antonescu, pe care-l va sprijini si in cursa pentru Cotroceni, informeaza NewsIn.

"Mi-am anuntat si colegii din Biroul Politic decizia mea - imi mentin intentia de a candida la functia de presedinte al PNL, dar aman candidatura mea pentru viitorul Congres al PNL pe care sunt convins ca-l vom avea dupa alegerile prezidentiale. Pana atunci, il voi sprijini atat eu, cat si sustinatorii mei pentru functia de presedinte al partidului si pentru candidatura pentru functia de presedinte al Romaniei pe Crin Antonescu", a fost forma sub care Orban si-a anuntat, de fapt, retragerea din cursa pentru presedintia PNL.

Liderul PNL s-a aratat convins ca, dupa alegerile prezidentiale, functia de presedinte al PNL se va vacanta "deoarece presedintele PNL va castiga functia de presedinte al Romaniei". Orban a refuzat insa sa dea detalii despre numarul de voturi pe care poate conta Antonescu la Congres, dar a comentat ca, la nivelul tuturor judetelor, s-a intalnit dorinta de crestere a performantei PNL, de depasire a actualei pozitii a PNL "de sub 20%".

"Il voi sprijini pe Crin Antonescu cu toata forta pe care o am, atat pentru a castiga functia de presedinte al PNL, cat mai ales pentru functia de presedinte al Romaniei", a fost singurul raspuns clar pe care l-a dat Orban la intrebarea ce functie a primit in schimb pentru sustinerea lui Antonescu. "Dupa ce Congresul va hotari forma Statutului, voi decide pentru ce functie candidez", a mai adaugat el.


Citeste mai multe despre   






















1270 vizualizari

  • +2 (6 voturi)    
    stirea asta (Luni, 2 martie 2009, 17:55)

    gabi [anonim]

    nu merita comentata
  • +2 (8 voturi)    
    ori nu e zdravan ori se face (Luni, 2 martie 2009, 18:01)

    fl [anonim]

    in toamna au luat 20% scremamdu-se cu redistribuiri si colegii aranjate. acum vrea presedentia. ii aduc aminte soferului pnl-ist ca la locale in 2008 a iesit din cursa in mod penibil din primul tur. pnl-ul nu cred ca mai vede vreodata mai mult de 10% in parlament
    • -2 (6 voturi)    
      Optimismul este ceva frumos! (Luni, 2 martie 2009, 19:07)

      Politurk [anonim] i-a raspuns lui fl

      Fl, eu cred ca pnl nu va mai vedea parlamentul, decat ca mine si ca tine: adica pe din afara! O sa vada interioarele doar la stiri! Ceea ce nu este tocmai rau!
      PS. Ii doresc mult succes la prezidentiale "fetitei plangacioase" de Crin Antonexu!
  • +2 (6 voturi)    
    Previzibil (Luni, 2 martie 2009, 18:58)

    Vio [anonim]

    Foarte bine!
    Antonescu are oarece sanse sa fie presedinte a la Oprescu. Adica daca Basescu continua sa faca ce face de obicei, Boc si al sau guvern sa gafeze si Elena basescu sa fie bagata in fata si, culmea, laudata de un Boc, Preda sau TRU.

    Oare profesorii si familile lor, de ex., pe cine vor vota? Pe cel care le "garanta" marirea cu 50% in noiembrie? Care dadea asigurari ca salariile vor fi marite chiar din prima zi a noii puteri? Si care au marit doar fondurile presedentiei si parlamentului!
  • +1 (7 voturi)    
    ce s-a mai scremut soricelul!!!!! (Luni, 2 martie 2009, 19:01)

    Doboritorul de Bizoni [utilizator]

    si ce s-a mai cutremurat muntele)))). prostul nu este prost destul, daca nu este si fudul. QED!
  • +1 (7 voturi)    
    5% (Luni, 2 martie 2009, 19:20)

    Zambet [anonim]

    Presedinte Crin Antonescu? Chiar am zambit la aflarea acestei stiri. Pai tipul asta in ultima stagiune parlamentara nu a calcat deloc la "munca". Acum se vrea si presedinte?!?! :)
  • +3 (5 voturi)    
    care e cel mai scurt banc politic ? (Luni, 2 martie 2009, 22:37)

    roger [anonim]

    boc
  • +1 (1 vot)    
    se trage (Marţi, 3 martie 2009, 0:01)

    Alex [anonim]

    Acum zise Becali ca Iuda Tariceanu trebuie impuscat pentru cate talharii a facut in paguba statului. Stie el ce stie.
  • 0 (2 voturi)    
    Pe bune? (Marţi, 3 martie 2009, 8:29)

    Vorbe goale [anonim]

    Presedintia Romaniei?
  • +1 (1 vot)    
    Lipsa de lideri compenseaza lipsa de discernamant (Marţi, 3 martie 2009, 8:47)

    Ingrijorat [anonim]

    Decizia d-lui Fost Ministru Orban Ludovic de a nu mai candida la presedentia PNL este pozitiva pentru ca scuteste acest partid istoric, primul infiintat in Romania, de rusinea inca unui esec de proportii in selectarea liderului national.

    Lipsit clar de discernamant - dl. Orban Ludovic nu era o optiune pentru un lider tranformational care sa conduca PNL in perioada urmatoare.

    Din pacate PNL abunda in lideri tranzationali, obisnuiti cu liberalismul de cumetrie nascut din national comunismul romanesc, specializati in troc de functii si pozitii. In prezent nu are garantii de viitor din partea d-lui Crin Antonescu pentru o conducere inventiva si coerenta, care sa ghideze partidul spre un nou mandat la guvernare.
  • 0 (2 voturi)    
    alegeri (Marţi, 3 martie 2009, 9:37)

    elis [anonim]

    tot e bine pt.ca jumatate e rezolvata adica partea lui Antonescu de a candida dar cine il voteaza?Doar daca isi schimba culoarea ochilor din cea de peste fiert in una mai umana.
  • 0 (2 voturi)    
    bun (Marţi, 3 martie 2009, 9:55)

    maria [anonim]

    De ce sa nu incerce la presedentie macar a combatut bine in tot acest timp.Cu ce sant alti politicieni mai merituosi.Incercati si va vom vota.Aveti multi simpatizanti in vestul tatii.
  • -1 (1 vot)    
    Sunt sanse (Marţi, 3 martie 2009, 12:16)

    Alulutza [anonim]

    sunt sanse ca antonescu sa castige presedintia pnl la fel cum sunt sanse ca el sa castige presedintia romaniei. cu siguranta stiu un lucru: basescu trebuie dat jos din functia de presedinte!!!!!!
  • 0 (0 voturi)    
    Comducere PNL si Prezidentiale (Marţi, 3 martie 2009, 14:41)

    Anonim [anonim]

    Crin Antomescu este cea mai buna varianta pentru PNL la momentul de fata. Este un om de imagine si de decizie. Daca L Orban il va ajuta, tandemul Orban-Antonescu va fi cel mai potrivit pt conducerea PNL , iar Crin cel mai bun candidat care ar putea sa-l dea PNL pt alegerile prezidentiale impotriva lui Basescu, care se indreapta clar spre o forma de dictatura moderna.
    • 0 (0 voturi)    
      unde ? (Marţi, 3 martie 2009, 20:07)

      Alex [anonim] i-a raspuns lui Anonim

      N-am vazut nici un act de dictaturam la Basescu. Dar nici unul.
      Dimpotriva ii reprosez slabiciunea de a-l lasa pe tradatorul Iuda Finkelstein Tariceanu sa dea peste cap toata strategia aliantei "DA", sa-i dea afara pe ministrii PD in 2006, sa faca alianta cu PSD, sa conduca in lupta de suspendare a presedintelui, sa impuna neamestecul presedintelui in treburile guvernului care s-au dovedit apoi ca erau tradare macabra a intereselor nationale.
      Ieri la "NASUL" Becali Jiji a declarat ca majoritatea clasei politice este nemultumita de ordonantele date pe sest impotriva intereselor Romaniei si ca ar trebui impuscat ca invatatura de minte pentru urmatorii prim ministrii.
      Nastase a fost mai "apreciat" pentru ca mismasurile lui le facea cu cartile pe fata, cu politicienii alaturi, incunostiintati din timp.
    • 0 (0 voturi)    
      tu nu? (Miercuri, 4 martie 2009, 9:39)

      gica [anonim] i-a raspuns lui Anonim

      Tu nu te-ai saturat de zicala : vin ai nostrii, pleaca ai nostrii, voi ramaneti tot ca prostii ?
  • 0 (0 voturi)    
    uite asa (Miercuri, 4 martie 2009, 9:38)

    roman [anonim]

    si uite asa o mana spala pe alta si amandoua fatza !