PSD si prezidentialele: Nastase - Un candidat fara dinti nu are sanse. Vanghelie - Vrem un candidat cu dintii tari care sa sfarame capatana adversarului

de Marius Mihaiescu     HotNews.ro
Luni, 2 martie 2009, 13:37 Actualitate | Politic

Presedintele CN al PSD, Adrian Nastase, a declarat, luni, ca, in conditiile in care formatiunea sa va avansa un candidat la prezidentiale "fara dinti", mergand pe o formula "linistita" si "moale", acesta va avea sanse foarte mici sa castige competitia electorala din iarna, relateaza Mediafax.

Intrebat daca, pentru credibilizarea candidatului PSD este nevoie de ruperea PSD de PD-L, respectiv de iesirea de la guvernare, Nastase a precizat: "Spun un lucru pe care il gandesc foarte multi. Cei care se gandesc la ideea unui candidat cu sanse din partea PSD la prezidentiale iau in calcul ca un astfel de candidat, pentru a fi credibil, trebuie sa vina cu un un mesaj alternativ, diferit de Traian Basescu".

"In conditiile in care, acum, Traian Basescu tine foarte aproape de el echipa PSD, e foarte greu sa vii cu un mesaj alternativ, critic, dur, in continuarea mesajului nostru din ultimii patru ani. PSD este, totusi, partidul care a avansat ideea suspendarii lui Traian Basescu pentru actiunea necostitutionala si s-a batut pentru demiterea lui", a adaugat Nastase.

El a aprecizat ca, in acest moment, o parte din electoratul PSD este derutat de mesajul dat de social-democrati.

"In masura in care PSD va merge cu o varianta foarte linistita, moale, o varianta fara dinti in campania electorala, un astfel de candidat are sanse mai mici", a subliniat Nastase.

Intrebat daca varianta "fara dinti" este data de candidatura lui Mircea Geoana, Nastase a spus: "Eu vorbesc in general. Nu ma refer la persoane acum. Am discutat despre profilul pe care l-ar avea un astfel de candidat".

Vanghelie: Gasim candidatul cu dintii tari care prinde capatana celui care trebuie, sa i-o sfarame

Presedintele PSD Bucuresti, Marian Vanghelie, a declarat, luni, ca proba la care va fi supus candidatul PSD la prezidentiale va fi testarea dintilor, ca la serpi, astfel incat sa se identifice un candidat cu dintii tari, care, atunci cand "prinde capatana celui care trebuie, sa i-o sfarame".

Intrebat cum comenteaza afirmatiile lui Nastase, care a aratat ca, in cazul coabitarii PSD-PDL la guvernare, un candidat PSD "fara dinti" va avea sanse foarte mici, Vanghelie a spus: "In Biroul Permanent nu am vazut pe niciunul fara dinti, asa ca cred ca era o gluma. Cred ca dorea sa se refere ca trebuie un candidat cu dinti mai tari".

Intrebat cum va fi identificat acel candidat cu "dintii tari", Vanghelie a raspuns: "Il gasim, il verificam. Stiti care e formula la serpi, cum li se verifica dintii? Aceasta formula o aplicam. Gasim unul cu dinti foarte tari. In momentul in care prinde capatana celui care trebuie, sa i-o sfarame".


Citeste mai multe despre   























Material sustinut de Superbrands

Recomandari de vara de la librarii Humanitas

Librariile Humanitas au aparut ca entitate juridica in anul 1993, insa primele doua librarii au fost deschise sub egida Editurii Humanitas inca din 1991. Cu peste 25 de ani in piata de distributie si vanzare de carte din Romania, compania isi propune sa ramana in continuare lantul de librarii cu cea mai mare pondere de carte din Romania, acordand editurilor nationale si locale, dar si autorilor romani, sansa de a ajunge la public.

1754 vizualizari

  • +5 (5 voturi)    
    "sfarame capatana adversarului" (Luni, 2 martie 2009, 13:40)

    MG [utilizator]

    ete-te la canibalu' asta mic la ce fantezii de nota 5 "care este"
    • +2 (2 voturi)    
      Cocalarii vor Presedentia ! (Luni, 2 martie 2009, 17:37)

      Eneas [anonim] i-a raspuns lui MG

      vedeti cum se aduna ciorile pe craca PSD ?
      cum spune ceva umflatu' cum sare piticania in ajutor
  • +4 (4 voturi)    
    Mitrea!! (Luni, 2 martie 2009, 13:43)

    Claudiu [anonim]

    Sa il puna pe Mitrea, poate asa ii vor elibera si beregata lui Geoana...
  • +4 (4 voturi)    
    catrindatul (Luni, 2 martie 2009, 13:58)

    mos ion roata [utilizator]

    In Biroul Permanent este si Vanghelie.El are dintii tari.Ana are mere.Ce candidat bun avem!
    • +1 (1 vot)    
      ! (Luni, 2 martie 2009, 15:56)

      x [anonim] i-a raspuns lui mos ion roata

      Cu Ana, merele si tari(ceanu) mai merge.
      Da' cu ... catindat ...?!
      E prea greu pentru unii cu almanahe care este ...
  • +1 (3 voturi)    
    Egoismul bombonelului pt cauza lui dreapta (Luni, 2 martie 2009, 14:04)

    psd-os-ul [anonim]

    Acaparatorul Bombo n-are scrupule. Pentru interesele lui primordiale saboteaza co-alianta PDL-PSD pe toate caile. Cum zareste o umbra, da cate un cap.

    Cand nu poate sa se lege coerent de participarea efectiva a PSD la guvernare, incepe sa prevesteasca, anticipeaza alungarea PSD-ului dupa alegerile prezidentiale, iar el se vede ca soarele cu dinti: salvatorul neamului, al partidului, al Cotroceniului, al mileniului. Nu al dosarelor din procesele lui, din postura de candidat care va putea astfel sa strige printre dinti ca e cel mai sabotat prezidentiabil. Cariile din dosare sunt atat de bine plombate incat ii tremura clantza.

    Cand va fi in stare sa ne arate cat este el de potrivit sa candideze, ne vor cadea plombele.
    • +6 (6 voturi)    
      Sloganul lui Nastase: (Luni, 2 martie 2009, 14:56)

      abigaila [anonim] i-a raspuns lui psd-os-ul

      "Voteaza-ma pulime!"
      • +5 (5 voturi)    
        Are dinti de (papa)-lapte prin cornul pulimii (Luni, 2 martie 2009, 15:21)

        psd-os-ul [anonim] i-a raspuns lui abigaila

        Pt salvarea lui nationala, e in stare sa-si sacrifice orice : matusa, pulimea, co-alianta, partidul.

        S-ar putea ca PSD-istii sa-si rupa dintii si fara Bombo, depinde cum vor sti sa-si arunce in aer propria pozitie de la guvernare. Ei vor merge oricum pe o mana moarta, dar e posibil s-o caute cu lumanarea si s-o primeasca direct peste dantura, cu momente de reculegere pe centura.
  • 0 (2 voturi)    
    da' noi ce vrem? (Luni, 2 martie 2009, 14:08)

    gigi [anonim]

    noi vrem sa va rupeti dintii aia tari sau moi pe la DNA si sa avem un guvern ehnocrat germano-danez-elvetian(you name it)...
  • +1 (1 vot)    
    penibil (Luni, 2 martie 2009, 14:13)

    Un cetatean [anonim]

    Nu vad cum Nastase ar avea tupeul murdar sa candideze la presedentie. Dupa cate ne-a facut.. sau mai bine zis, cate n-a facut pt tara asta cat a fost prim-ministru, mi-ar fi rusine sa fiu in locul lui.

    El si cu mitrea ar trebui sa infunde puscaria.
  • +2 (2 voturi)    
    Si noi...? (Luni, 2 martie 2009, 14:16)

    Ritzi Pitzi [anonim]

    Daca scopul principal al PSD este sa-si puna un candidat "tare" la presedintie, iar pentru asta este in stare chiar si sa iasa de la guvernare, partidul ar trebui sa se redenumeasca in asa fel incat sa nu mai contina cuvantul "Social", pentru ca dovedesc ca nu le pasa de tara, ci doar de putere, obiective care pentru un politician adevarat se completeaza, nu se exclud.

    Noi, votantii, n-avem nevoie de demisii din guvernul abia format, doar de dragul victoriei impotriva lui Basescu, pentru ca actualul presedinte nu ne este dusman.

    Iar apropos de serpi, din cate stiu se hranesc si cu oua...
  • +3 (3 voturi)    
    Nu inteleg (Luni, 2 martie 2009, 14:21)

    Un roman anonim [anonim]

    De ce trebuie ca diversi ziaristi sa se uite in gura unu analfabet populist si demgog, care pe deasupra este si penal nedovedit deoarece nu s-a dorit aceasta. Daca Mirciulica prostanacul ii este dator asta nu insemna ca ii suntem datori toti. Vai de capul pdsr-ului cu asa conducere si de ziaristii care o promioveaza.
  • 0 (0 voturi)    
    Ce vorbesti.... (Luni, 2 martie 2009, 14:23)

    costi [anonim]

    Bombonel viseaza .Tot bombonel ramai.
    Marean se bazeaza pe etnie .Ar putea face o surpriza Marean....
    Presedinte de etnie in Romanica ....
  • -1 (3 voturi)    
    care-pe-care cu capatina tare!!! (Luni, 2 martie 2009, 14:45)

    lulu [anonim]

    Bombo vrea sa sa faca de cacao din nou in confruntare cu marinaru' iar el de-abia-l asteapta sa-l faca muci, mie mi-e ca va castiga (daca va candida) ANTONESCU!Sincer nu mai simpatizez de mult cu nici un partid si nu am mai mers la vot in ultimii 5 ani, dar asa vad eu lucrurile, Base isi da singur cu stangul in dreptu" o trimite pe fiisa la Bruxelles BOB-Boc boloboc isi angajeaza tot familionul , asa ca PD-L ul nu trebuie sa-i mai dea nimeni la geoale se ajuta singur, in PSD chiar nu e nimeni tare-n ...oua!!! asa ca de-aia zic ca se strecoara catinel ANTONESCU care le cam si vorbeste bine , nu ca dom'Nastase desi cauta cuvintele ,si cind nu le gaseste, tuseste
    • +3 (3 voturi)    
      Antonescu (Luni, 2 martie 2009, 16:27)

      mos ion roata [utilizator] i-a raspuns lui lulu

      N-a murit Maresalul? Pe altcineva cu numele asta nu am remarcat de la razboi incoace,in politica romaneasca.
      • +2 (2 voturi)    
        Tocmai ma gandeam sa intreb :Care Antonescu? (Luni, 2 martie 2009, 16:53)

        Bascaliosul [utilizator] i-a raspuns lui mos ion roata

        Liberalii viseaza cai verzi cu muzeograful Crin si isi dau importanta nevoie mare cu gasca adunata in asa-zisul congres.

        Crin va fi la "inaltime" intre 5 si 6 %, trebuie sa-si dea comanda de tocuri inalte , macar sa ajunga la miscrofon si sa-si sparga dintii cu smuncituri, batzaieli, zburlituri si nelipsitul papagalagism :
        -sigur caaaaaaaaa...
        -sigur caaaaaaaaa...
        -sigur caaaaaaaaa...

        Socoteala penelistilor e mai bleaga decat mana moarta a lui Bombo.
  • +3 (3 voturi)    
    comportament (Luni, 2 martie 2009, 16:11)

    MirceaA [anonim]

    comportament si limbaj de mafie. Asta si sunt... niste mafioti de care cu cat scapam mai repede, cu atat mai bine.
  • +1 (1 vot)    
    Vanghelie (Luni, 2 martie 2009, 16:33)

    elis [anonim]

    Hai ca il aveti pe Nastase drept candidat pana in decembrie cand sunt alegeri " scapa " el de dosare dar cine il alege? Sau pe Oprescu cine il alege?Mai sunt? cat despre pnl.........................
  • +2 (2 voturi)    
    ouu si dinti (Luni, 2 martie 2009, 16:45)

    florian [anonim]

    Se aseamana foarte bine Bombonel cu Alamanahe!
    . In cea ce priveste candidatura la prezidentiale ambii sunt de fapt cu dinti de lapte! mai pe direct sunt organe PSD ce se impica dar nu se baga ... pe lista si vor ramane oua flescaite!
  • +2 (2 voturi)    
    copilasi politici (Luni, 2 martie 2009, 16:53)

    mircea [anonim]

    acesti nastase si vanghelie sunt niste copilasi politici: urmatorul presedinte, dupa basescu, va fi un candidat recomandat si impins de basescu. toti dintosii psd-ului isi vor rupe dantura rand pe rand pana atunci. mai degraba le-ar trebui gingii moi si buze catifelate...
  • -1 (1 vot)    
    Stomatologie (Marţi, 3 martie 2009, 12:20)

    Alulutza [anonim]

    In PSD cu siguranta ca sunt cateva cu dantura foarte buna. Dintre toti cei potentiali candidati la presedintie insa Geoana imi pare a fi cel mai potrivit pt aceasta. Sper ca in iarna sa vad in turul doi cum il snopeste Mircea pe Basesku-betivan.
  • -1 (1 vot)    
    Va fi macel (Marţi, 3 martie 2009, 12:23)

    Jelu [anonim]

    Cand va afla BaSECU ca il va avea pe Geoana contra-candidat va face apoplexie. Marinelu-betiv se va astepta ca PSD-ul sa-l propuna probabil pe Nastase pt presedintie, dar nu va fi asa. Geoana va sterge cu consumatorul de la Golden-Blitz pe jos.
  • -1 (1 vot)    
    De la mine pt nasu mare (Marţi, 3 martie 2009, 12:27)

    Kioroo [anonim]

    Sunt sigur ca PSD-ul are un contra-candidat pt Basescu foarte bun in persoana lui Geoana. Astfel nu va mai avea cu ce sa-l atace, ca pe Nastase, cu dosare fictive si urmariri prin DNA. Geoana este sansa noastra de a scapa de Basecu.
  • -1 (1 vot)    
    Se poate si mai bine (Marţi, 3 martie 2009, 12:31)

    Paul [anonim]

    Din partea PSD-ului se va gasi cineva cu "dintii tari" care sa-l infranga pe Basescu iar acel cineva nu poate fi decat Mircea Geoana. Politica dusa de acesta este una foarte buna si in plus de aceasta Geoana este omul potrivit pt presedintia Romaniei.