BEC - rezultate partiale dupa numararea a 71% din voturi: Rasturnare de situatie, PDL conduce in fata PSD

de Redactia Politic     HotNews.ro
Luni, 1 decembrie 2008, 9:59 Actualitate | Politic


 documente
(01 Dec 2008) PDF, 2MB
La ora 10:00, Biroul Electoral Central a anuntat primele rezultate partiale ale alegerilor. dupa centralizarea a 71,06% din voturile exprimate. Potrivit numaratorii BEC, PD-L a obtinut mai multe voturi decit PSD atit la Senat, cit si la Camera Deputatilor, infirmind astfel ambele exit-poll-uri realizate duminica seara.
Iata rezultatele partiale oferite de BEC:
Camera Deputatilor: PDL-33,39%, PSD+ PC -32,51%, PNL-18,1%, UDMR-6,2%.
Senat: PDL-34,67% PSD-33,36%, PNL-18,18%, UDMR-6,4%

Si Biroul Electoral Municipal Bucuresti a anuntat primele rezultate partiale, dupa centralizarea a 1.128 de sectii de votare din 1.181, adica 95,51% din total:

Camera Deputatilor: PDL - 37,4%, PSD+PC - 33,63%, PNL - 15,74%, PNG - 5,04%.
Senat: PDL - 38,25%, PSD+PC -35,06, PNL - 15,37, PNG - 5,09%.


* Cum comentezi aceasta rasturnare de situatie?

* Citeste
aici rezultatele date de exit-poll-uri duminica seara






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.


















18070 vizualizari

  • +18 (24 voturi)    
    acu-i acu (Luni, 1 decembrie 2008, 10:09)

    mamalustefancelmare [utilizator]

    sa-l vedem pe prostanac cum comenteaza :)
    • +6 (14 voturi)    
      Exitpoll-uri de doi bani !daca erau nemtii .. (Luni, 1 decembrie 2008, 10:20)

      Eneas [anonim] i-a raspuns lui mamalustefancelmare

      ..era alta situatie ! dar srleurile de sondaje de doi bani romanes gresesc in sondaje in mod grav ;
      • +3 (9 voturi)    
        Sunt doar sondaje (Luni, 1 decembrie 2008, 10:38)

        Alex S [utilizator] i-a raspuns lui Eneas

        Ai uitat ca sondajele sunt doar statistici? Adica doar socoteala de dinainte!
        • +4 (6 voturi)    
          SONDAJELE AR TREBUI SA AIBA O MARJA, DAR... (Luni, 1 decembrie 2008, 10:51)

          EXISTA UN DAR [anonim] i-a raspuns lui Alex S

          daca unii au primit bani ca sa voteze cu PSD FSN PCR si in cabina "s-au razgandit", afara la exit poll, au declarat pe dos , ca doar nu erau nebuni sa piarda banii...
        • -1 (3 voturi)    
          Si la sondaje nu ai voie sa gresesti.. (Luni, 1 decembrie 2008, 12:05)

          misto [anonim] i-a raspuns lui Alex S

          este asa cum zice Eneas. Si la sondaje trebuie sa fi cat mai aproape de rezultatul real. La nemti este de max. 3% la partidele mari. Insa in realitate sondajele difera cu max.1...1,5 %. La 3% nu s-a ajuns niciodata. Ar fi un blamaj total si firma respectiva nici macar nu-si permite sa ajunga la asa ceva. Nemtii stiu cum se organizeaza sondajele, nu-s diletanti. Si la nemti se minte insa aici stiu cum se procedeaza. Numai la firmele romanesti se cauta numai scuze peste scuze pentru treaba de doi bani. Ar fi venit o firma germana ar fi ghicit cu mult mai bine in sandaje.
      • 0 (6 voturi)    
        Exitpoll-uri eronate (Luni, 1 decembrie 2008, 11:35)

        Tanase [anonim] i-a raspuns lui Eneas

        Si aici se poate vedea cat de predispusi spre minciuna si neseriozitate sunt in general romanasii nostri ! Dupa ce ca nu-i intereseaza situatia politica-economica a tarii si nu se duc la vot, putinii care voteaza sunt si ei compromisi de cativa tembeli care au furnizat date false celor care i-au intervievat. Numai asa se explica derapajul nepermis de mare al rezultatelor afisate de INSOMAR si CCSB. Asta e Romania dupa 19 ani de libertate si democratie ! Ce rusine!
  • +17 (21 voturi)    
    prostanacu (Luni, 1 decembrie 2008, 10:10)

    georgio [anonim]

    Saracu prostanac de ce nu a ascultat el de bunicuta ? Tot ca prostu s-a bucurat. Hai sictir comunistilor.
    • +1 (3 voturi)    
      e prea devreme sa ne bucuram (Luni, 1 decembrie 2008, 11:04)

      www.kpital.wordpress.com [anonim] i-a raspuns lui georgio

      Are dreptate Geoana. Sa astaptam voturile din mediul rural
      • +2 (2 voturi)    
        baza (Luni, 1 decembrie 2008, 12:57)

        adrian [anonim] i-a raspuns lui www.kpital.wordpress.com

        asta e baza voastra. saracii tarani si pensionari. cand a inceput psd sa piarda? cand a ajuns si altceva decat tvr pe ecranul de la tara... incet incet dispareti de pe scena politica. :)
  • +16 (20 voturi)    
    Prostanacul (Luni, 1 decembrie 2008, 10:10)

    Zeus [anonim]

    Aseara: "Am invins". Acum: "Nu am invins". Ce o fi in sufletul lui? :D :D :D
    • +8 (8 voturi)    
      Partid rural,draga,niste amarasteni.... (Luni, 1 decembrie 2008, 10:27)

      Eneas [anonim] i-a raspuns lui Zeus

      partidul rural a iesit iar pe locul 2 !ce sa mai faca geoana -o sa numere si renumere voturile si tot nu vor fi multumiti
      • +7 (7 voturi)    
        @Eneas (Luni, 1 decembrie 2008, 10:49)

        ApH [utilizator] i-a raspuns lui Eneas

        Este pentru prima oara cand a iesit pe locul 2, si asta impreuna cu PC! Si nu a fost invins de o coalitie! Intr-adevar, motiv de sarbatoare! Frumos cadou de 1 Decembrie!!!
        • +3 (3 voturi)    
          ca tot ai pomenit de PC .. (Luni, 1 decembrie 2008, 11:13)

          Eneas [anonim] i-a raspuns lui ApH

          PC este unul din SRLeurile lui tataia Voiculescul ,care aseara sa fi vazut dans tribal pe ei ,cu escrocul ala umflat de primar fara carnet auto , pentru ca nu exista masina care sa il incapa ,doar autobuzul ,daca sta in picioare
          deci revin, PCul este o himera,el nu exista in fapt ca partid !
          PSD ul isi va schimba cat de curand flasneta -are inca oameni foarte buni, profesional vorbind -care vor la cascaval -si astia vor indeparta rezidurile compromise
          PNLul se va debarasa de tariceanu si gasca(including patriciu) si va pune botul alaturi de Invingatori !
          mai vorbim
          Si totul se va petrece in cca 2-3 saptamani !
          • 0 (2 voturi)    
            paradoxuri romanesti (Luni, 1 decembrie 2008, 12:02)

            directia 5 [anonim] i-a raspuns lui Eneas

            ar fi culmea ca psd sa se reformeze la putere ,iar pnl sa scape de patriciu in opozitie
  • +10 (14 voturi)    
    Muriti ma! (Luni, 1 decembrie 2008, 10:11)

    Ziggy2k1ro [anonim]

    Sa ii vad pe aia de aseara ca isi fac sepuku =))
    • +6 (6 voturi)    
      .....seppuku (Luni, 1 decembrie 2008, 10:48)

      Joe Doe [anonim] i-a raspuns lui Ziggy2k1ro

      numai samuraii aveau dreptul sa-si faca seppuku. Si era considerata o onoare.... Cei de aseara nu sunt in stare nici macar sa renunte la imunitatea parlamentara. Poate doar un seppuku mental ... dar cred ca li s-ar face scrum neuronul.
      • +2 (2 voturi)    
        BEC - rezultate partiale (Luni, 1 decembrie 2008, 11:16)

        baixinho [anonim] i-a raspuns lui Joe Doe

        în plus, samuraii nu-şi făceau seppuku de capul lor, ci doar atunci când li se permitea. îl vede cineva pe prostănac primind acceptul acceptul e la bunicuţa să-şi facă seppuku? şi cine va fi asistentul?
  • +7 (17 voturi)    
    Victorie! (Luni, 1 decembrie 2008, 10:11)

    Vanatoru [utilizator]

    Prostanacu si Molicieanu au pierdut!
    • -2 (10 voturi)    
      Cat de prost poti fi? (Luni, 1 decembrie 2008, 10:21)

      Arthur [anonim] i-a raspuns lui Vanatoru

      Pana si Basescu se pregateste sa-l pupe in dosul lui moale pe Tariceanu ,iar Boc e deja acolo,numai tu si Prostanacu' va dati mari! Vorba aia cu prostul fudul!
      • +1 (3 voturi)    
        foarte prost (Luni, 1 decembrie 2008, 10:59)

        Katun [anonim] i-a raspuns lui Arthur

        ma intreb ce mai cauta unul ca asta sa citeasca stirile... daca tot nu intelege nimic din ele!
      • +1 (5 voturi)    
        tataita arthurica ..pe toti, mai putin tariceanu (Luni, 1 decembrie 2008, 11:02)

        Eneas [anonim] i-a raspuns lui Arthur

        tariceanu nu va mai conta pentru PNL in 3-4 zile, arthurica baiatule ! PNL nu inseamna numai Patriciu cel Satisfacut si Tariceanu cel Indestulat -PNL este o gasca de fomisti care ii vor debarca pe cei doi cat de curand daca o cer interesele -si interesele o cer !
  • -1 (17 voturi)    
    hmmm (Luni, 1 decembrie 2008, 10:11)

    john [anonim]

    nu cred ca va fi o rasturnare de situatie in final deoarece pdl are voturi din mediul urban cu preponderenta care intotdeauna trimit rezultatele mai repede decat cei din mediul rural unde psd o duce mai bine. inca 29% e mult ...
    • +10 (14 voturi)    
      Prostanacu plange (Luni, 1 decembrie 2008, 10:15)

      scharke [utilizator] i-a raspuns lui john

      Unde sunteti pesedeilor sa va fluturati victoria?
      Prefer un PDL + UDMR + minoritati si sa le rupem capu la rosii si banane!
    • +1 (3 voturi)    
      S-ar putea sa ai dreptate (Luni, 1 decembrie 2008, 10:20)

      Mircea [anonim] i-a raspuns lui john

      din nefericire!
    • +12 (12 voturi)    
      Posibil ... da' nu-i suficient (Luni, 1 decembrie 2008, 10:23)

      Vasalie, Sa Traiti [utilizator] i-a raspuns lui john

      Pana la urma ... e posibil ca tot PSD-ul sa iasa primul, dar la o diferenta muuult mai mica decat cei 6% de aseara.

      Ma bucur ca numaratoarea reala le-a tras o palma nasoala rau, la cat de infumurati comentau aseara rezultatele sondajului de aseara ...
      • +3 (5 voturi)    
        corect (Luni, 1 decembrie 2008, 10:36)

        john [anonim] i-a raspuns lui Vasalie, Sa Traiti

        nu cred nici eu ca o sa fie 6% diferenta in final, dar totusi cred ca psd o sa fie putin in fata ... de aceea ziceam ca nu cred ca o sa fie o rasturnare de situatie, doar diferenta mai mica.
        • -2 (2 voturi)    
          diferente (Luni, 1 decembrie 2008, 11:03)

          Jimmy [anonim] i-a raspuns lui john

          CORECT,diferenta o sa fie mult mai mare!
    • +8 (10 voturi)    
      stiu si eu... (Luni, 1 decembrie 2008, 10:26)

      tirolez [utilizator] i-a raspuns lui john

      s-au centralizat 71% din voturi, nu cred ca se va ajunge la cifrele din exit-poll-uri.
      Cred ca au gresit din cauza votului uninominal care a fost atipic. Daca ei au avut echipa la dabuleni unde geoana a luat 71% si in ilfov unde tariceanu a luat 45% asta duce la anomalii in rezultatul final, cred eu,
  • +12 (16 voturi)    
    alegeri (Luni, 1 decembrie 2008, 10:13)

    cir [anonim]

    Eu cand am vazut estimarile de aseara, pe net, am plecat imediat la vot.
    Si ma asteptam ca cifrele din sondaje sa fie gresite, intrucat dimineata s-au dus la votare cei din mediul rural, pensionarii. Tinerii au votat mai tarziu, si pe ei nu i-au luat in calcul.
    • -14 (14 voturi)    
      Bese nu poate face chiar ce vrea el (Luni, 1 decembrie 2008, 10:40)

      Boc [anonim] i-a raspuns lui cir

      oameni bui, stti lnistiti ca bese , micul boc, vicleanu, bleaga, urdea si ai lui nu pot sa mai faca numai ce vor ei in tara noastra. chiar daca nu era vorba de doua institute de osndare a opniei publice diferite, este practic imposibil ca rezultatul votului sa nu fie cel firesc adica psd+pc in jur de 40 % iar ppedeleii, 29 %.
      tendinta unor indobitociti portocalii de a-si bate joc de popor si a-l imparti i batrani si tineri, in oameni de la tara si de la oras samd este criminala si vadeste disperarea. i-am vazut aseara pe turcescu, buscu, si gasca de la fituica lui bese de la cotidianul cum dadaeau din cap ca li se innecau corabiile.
      afara cu ciuma portocalie!
      traiasca romania libera si independenta!!
      • +4 (6 voturi)    
        psd+-pc (Luni, 1 decembrie 2008, 10:54)

        trahanache [anonim] i-a raspuns lui Boc

        Neicusorule,cred ca te-ai imbatat cu iluzia de aseara si ai ramas asa! Macar pune pe unul treaz,daca exista asa ceva pe langa tine,sa-ti corecteze ravasul. De cand Romania e tara voastra,pana nu demult nu aveati curajul sa recunoasteti ca sunteti comunisti si acuma urlati in gura mare,cat credeti ca va mai suporta poporul asta? Daca ati reusit sa fraieriti aproape o treime din populatia tarii sa nu credeti ca asta se va mai repeta! Voi,comunistilor,nu aveti nimic cu social-democratia,salubritatea sa va duca acolo unde va e locul!
  • +14 (18 voturi)    
    cea mai buna veste din ultimul timp (Luni, 1 decembrie 2008, 10:13)

    claudiu [anonim]

    .......nu si pentru "prostanac". S-a cam facut de ras aseara.
  • +14 (18 voturi)    
    inca o data.... (Luni, 1 decembrie 2008, 10:13)

    cetateanul suspendat [utilizator]

    .....PSD a demonstrat ca este un partid de rahat. Daca ascultati reportajul de pe Euronews veti auzi cum cei de afara vorbesc despre PSD ca despre urmasii partidului comunist din Romania. Suntem vazuti ca o natie nostalgica dupa vechul regim. Oricum, daca ei s-au autodeclarat invingatori aseaara asta ar trebui sa fie o palma asupra imaginii lor, care oricum este de rahat afara.
  • +15 (23 voturi)    
    Victorie ! (Luni, 1 decembrie 2008, 10:13)

    Tibi. [utilizator]

    VICTORIE! Eram sigur, sigur, chiar daca 0.1 % in plus fata de comunisti eram sigur ca PDL-ul in realitate este pe primul loc..ma uitam in scarba la cifrele de aseara, cu PSD-ul 36 % si PDL-ul 30 % si desi nu am avut niciodata incredere in INSOMAR, MetroMedia, etc, ma gandeam ca au invins pensionarii.. iata ca realitatea e alta.

    Sa-l aud acum pe Geoana cum cere el sa fie premier, caci a castigat alegerile. Le-a pierdut, au pierdut zeci de locuri in parlament, in cifra bruta. Asta calculand la cifrele de aseara, acuma au pierdut si mai multe.

    Hahahahaha, ce bine am inceput ziua asta, parca imi vine sa ma bucur de ziua nationala..ca acum o ora aveam un gust amar
    • -8 (8 voturi)    
      ratatilor (Luni, 1 decembrie 2008, 10:51)

      comunist [anonim] i-a raspuns lui Tibi.

      Sa vezi peste o ora cum o sa plangi din nou.
      • 0 (0 voturi)    
        tz tz tz (Luni, 1 decembrie 2008, 23:49)

        Keanutza [anonim] i-a raspuns lui comunist

        Ratat esti tu bai baiete, ca stai pe forumuri sa comentezi pt un ratat ca Geoana. Stai si dormi daca te doare in fund de tara.
    • -7 (7 voturi)    
      hahaha (Luni, 1 decembrie 2008, 10:52)

      gogu [anonim] i-a raspuns lui Tibi.

      lasa ca-ti va rade basescu in nas pe vecie, sau crezi ca daca cei din pd-l s-au dezis de comunism chiar nu mai sunt? multa prostie in tara asta. toti sunt comunisti, dar unii sunt mai rai ca altii. in pd-l a ramas spuma care merg pe principiul camarilei de dinainte de 89. se schimba ca sa aibe vant bun in panze.
  • 0 (14 voturi)    
    rezultate (Luni, 1 decembrie 2008, 10:14)

    Karla [anonim]

    Nu au fost centralizate voturile din Moldova - o posibila explicatie. Sau sondajele sunt depasite de situatia votului uninominal
    • +8 (10 voturi)    
      Gresit! (Luni, 1 decembrie 2008, 10:22)

      Palpatine II [anonim] i-a raspuns lui Karla

      La alegerile locale, Moldova de Nord a votat PDL. De ce ar vota acum PSD ?
    • +7 (7 voturi)    
      Casca ochii! (Luni, 1 decembrie 2008, 10:29)

      scharke [utilizator] i-a raspuns lui Karla

      Tanti, mai informeaza-te si lasa Moldova de nord in pace. Respect-o! Ca datorita ei azi nu vorbesti turceste! Si casca ochii si vezi ca noi suntem portocalii nu rosii ca aia din Oltenia ai matale!
      • +2 (2 voturi)    
        nu se poate generaliza (Luni, 1 decembrie 2008, 11:00)

        dragos234 [utilizator] i-a raspuns lui scharke

        In Mehedinti a acastigat PD-ul. MH e in Oltenia.
    • +2 (4 voturi)    
      ref. la voturile nenumarate din Moldova (Luni, 1 decembrie 2008, 10:30)

      horia_m [utilizator] i-a raspuns lui Karla

      corect. pana nu se numara toate voturile, e incerta situatia.
      Chiar daca tin cu PDL-ul, trebuie spus ca aceasta stire e mai degraba o stire electorala decat una statistica. Sigur ca m-as bucura enorm sa fie asa.
      Dar nu bucuria conteaza, ci o politica facuta just in romania, si pana la asta... mai va!
    • +2 (2 voturi)    
      pt karla (Luni, 1 decembrie 2008, 10:32)

      emman01 [utilizator] i-a raspuns lui Karla

      ba da, acolo a iesit pd-l clar. si roman, din partea pnl, pe 3
    • 0 (0 voturi)    
      voturi (Luni, 1 decembrie 2008, 10:56)

      lucidul [anonim] i-a raspuns lui Karla

      Baiatule cu cravata rosie,aici nu vorbim de sondaje ,vorbim de numaratoarea voturilor!
    • +2 (2 voturi)    
      Moldova a votat dreapta (Luni, 1 decembrie 2008, 10:58)

      Moldovan [anonim] i-a raspuns lui Karla

      Bai Karla, esti intoxicata cu niste clisee simpliste si nici nu prea te informezi, altfel aflai ca si la ultimele alegeri locale Moldova a votat masiv cu PDLsi PNL.
      Ieri a fost la fel, in afara de "feude" ca aceea din Vrancea a lui Oprisan, judetele si orasele au fost castigate de dreapta.
      Exemplu, capitala Moldovei, Iasiul, unde raportul e de 6-1 pt. PDL-PNL contra PSD-PC. Si chiar daca pui tot judetul Iasi se ajunge la 10 mandate dreapta si 7 stanga.
      S-a terminat demult cu dominatia PSD prin Moldova, acum au aparut acolo "feude" liberale sau democrat-liberale.

      Bucurestiul da 5% unui analfabet ca Becali? Rusine!
    • +1 (1 vot)    
      Da' ce are Moldova, cucoano? (Luni, 1 decembrie 2008, 11:33)

      Chris [utilizator] i-a raspuns lui Karla

      Nu se mai gaseste benzina pe acolo, nu merg faxurile, scannerele sau e-mail-ul?
      Pui botul la tot ce zice Geoana-prostanacul?
  • +1 (5 voturi)    
    vot (Luni, 1 decembrie 2008, 10:18)

    Napster [anonim]

    Noroc cu votul alb :)
  • -12 (14 voturi)    
    FURT (Luni, 1 decembrie 2008, 10:19)

    Gabi [anonim]

    E clar, sa difere numararea voturilor atat de mult de multe sondaje independente, VOTUL A FOST FURAT !!!
    I.V. Stalin: "... conteaza cine numara voturile!"
    • +9 (13 voturi)    
      furt la sondaje (Luni, 1 decembrie 2008, 10:25)

      georgio [anonim] i-a raspuns lui Gabi

      Foarte independente sondajele. INSOMAR detinut de PSD si cealalta agentie detinuta de fica lui Voiculescu. Hai sictir. Erau vise umede a lui felix si a prostanacului.
      • -1 (3 voturi)    
        Nea sictire (Luni, 1 decembrie 2008, 10:33)

        Octavian Ion [utilizator] i-a raspuns lui georgio

        pai si sondajul de la Realitatea? Sau si Realitatea e in mana pesedeului? :))
        • +4 (6 voturi)    
          nu ai fost atent (Luni, 1 decembrie 2008, 10:48)

          georgio [anonim] i-a raspuns lui Octavian Ion

          Realitatea a dat INSOMAR deci care e problema ? Tocmai asta am zis.
          Realitatea a dat sondajul INSOMAR si TVR/antenele sondajul pitzipoancei lui Voiculescu.
        • +2 (6 voturi)    
          Normal (Luni, 1 decembrie 2008, 10:55)

          Aristocratul [utilizator] i-a raspuns lui Octavian Ion

          E in mana psd-ului de ceva vreme...din pacate. La dezbaterile electorale moderatorul Razvan Dumitrescu ii cam favoriza...si nu doar el.
    • +3 (5 voturi)    
      BAI "PROSTANACULE" (Luni, 1 decembrie 2008, 10:31)

      Cela [utilizator] i-a raspuns lui Gabi

      Nu se mai numara buletine cu partide . N-ai aflat ? Se numara voturi pt anumiti candidati . Si e mai greu . Rezultatele de aseara erau aiurea . La votul uninominal e mai greu sa faci pronosticuri . Fiecare candidat si-a aparat colegiul de eventuale fraude .
    • +3 (3 voturi)    
      clar (Luni, 1 decembrie 2008, 10:35)

      Razvanica [anonim] i-a raspuns lui Gabi

      Pai si cine numara voturile? Boc si Stolojan? PSD a facut farta cu colegiile, a pus oameni peste tot... Daca si pe ei ii fura cineva la numaratoare inseamna ca s-a intors lumea cu susu-n jos.
    • +3 (7 voturi)    
      Vorba lui Badea (Luni, 1 decembrie 2008, 10:44)

      Brejnev [anonim] i-a raspuns lui Gabi

      Tu asta cu furtul. Oricand la romani nu le convine cum voteaza/fac/cred ceilalti si deoarece ei se cred buricul pamantului atunci clar e FURT. Atunci bai Gabi da-mi voie sa-ti spun un principial si intelectual: Du-te /
      • 0 (0 voturi)    
        eh (Luni, 1 decembrie 2008, 23:53)

        Keanutza [anonim] i-a raspuns lui Brejnev

        Si Badea cand e vorba de politica, e praf :) Il pupa in fund pe Voiculescu, ca nah, el ii da banii.
    • +2 (4 voturi)    
      Nu prea e de inteles cum (Luni, 1 decembrie 2008, 10:59)

      sile [anonim] i-a raspuns lui Gabi

      Cam greu nene. Guvernul PNL a organizat alegerile. Numarul de primari PSD+PNL este clar peste numarul de primari PDL. Cam greu de inteles cum anume s-a furat. Nu PDL a organizat alegerile astea
    • 0 (0 voturi)    
      :) (Luni, 1 decembrie 2008, 11:09)

      ApH [utilizator] i-a raspuns lui Gabi

      Eu nu stiu ce tot va amagiti, ca nu s-au numarat in Moldova, ca este o greseala... In nici un caz voturile nu pot fi furate de un partid din opozitie, mai draga... Ati pierdut, dar mai rau pentru voi este ca tara se pare ca se desteapta usor-usor...
  • +2 (6 voturi)    
    Sondajele manipuleaza ! (Luni, 1 decembrie 2008, 10:20)

    martin [anonim]

    Nu stiu cum se va termina numaratoarea reala. Dar trebuie luata o masura legislativa urgenta. Aceste sondaje,care sunt formatoare de opinie si manipulatoare,trebuiesc interzise cel putin in ziua votului.
    Nu numai ca adunatura de coyoti de la Antena 3 exulta de fericire, dar pe toate site-urile de internet au aparut datele interzise de lege.
    Dat fiind ca organizatiile care fac sondaje nu sunt obiective,neutre si mai apartin si competitorilor politici, nu trebuie sa se bucure de nici un fel de favoare legala!
    • 0 (0 voturi)    
      sondajele (Luni, 1 decembrie 2008, 11:07)

      Katun [anonim] i-a raspuns lui martin

      daca pdl-ii sunt asa buni si destepti de ce nu-si fac si ei un institut de sondare de partid care sa ofere date reale... baieti mai usor cu politica ca nu ati inteles nimic din ultimi 20 de ani de democratie!

      sa fim realisti, intre basescu, tariceanu, geoana nu exista nici o diferenta morala!!!
      alegem dintre gunoaie pe cel care nu pute atat de tare....
  • +8 (10 voturi)    
    Ce tare (Luni, 1 decembrie 2008, 10:20)

    Sami [anonim]

    Sunt curiosi ce-o sa mai spuna desteptii de la Antene , care ieri seara au batut cu totii apa ca exista un singur castigator: PSD - PC si un mare pierzator PDL..
    Ce-o sa mai spuna acuma...
    Ce se incolonasera si se ingramadisera ieri tonomatele....
  • +1 (3 voturi)    
    gabi (Luni, 1 decembrie 2008, 10:21)

    marian [anonim]

    gabi nu fii penibil. pnl e la guvernare, sprijinit de pdl...la numararea voturilor participa toate partidele
  • +6 (8 voturi)    
    va fi fifty fifty (Luni, 1 decembrie 2008, 10:21)

    marius [anonim]

    va fi tanda pe manda. PSD cu PDL vor fi cap la cap. Oricum va fi mai bine pt PDL decit spuneau sondajele otravite de aseara.
  • +10 (14 voturi)    
    Cine (Luni, 1 decembrie 2008, 10:23)

    Cipri [anonim]

    cine rade la urma rade mai cu pofta! :))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))

    hai pdl!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
  • +4 (6 voturi)    
    unde (Luni, 1 decembrie 2008, 10:23)

    zeus [anonim]

    Unde s-a mai vazut asa rasturnare de situatie? ce incompetenti !
  • +9 (11 voturi)    
    Clisee (Luni, 1 decembrie 2008, 10:23)

    Mihai [anonim]

    Nu stiu cum e cu Moldova, dar in municipiul Iasi au castigat 7 candidati PDL si 1 PSD, deoarece acesta din urma e un doctor foarte apreciat.
    Asa ca lasati o balta cu cliseele.
    • +1 (1 vot)    
      La Iasi .. (Luni, 1 decembrie 2008, 10:29)

      Palpatine II [anonim] i-a raspuns lui Mihai

      In Iasi, din 7 locuri de parlamentar, 6 sunt PDL.

      Sa-si ia ciuma rosie labele de pe Moldova!
    • 0 (0 voturi)    
      Vezi ca ai erori (Luni, 1 decembrie 2008, 10:47)

      Eu [anonim] i-a raspuns lui Mihai

      In Moldova, mai mult ca in restul tarii, populatia de la orase e mai putina decat cea de la sate. De-aia nu cred ca Iasiul da tonul, chiar daca m-ar bucura.
      • 0 (0 voturi)    
        Clisee-2 (Luni, 1 decembrie 2008, 10:56)

        Mihai [anonim] i-a raspuns lui Eu

        Asa este. In ceea ce priveste zona rurala, in judetul Iasi a castigat mai degraba PNL, deoarece acolo au candidat greii partidului.

        Eu sunt simpatizant PNL dar as fi extrem de multumit de o noua coalititie PDL- PNL.

        Nu uitati ca Suceava si Piatra Neamt sunt dominate de PDL iar la Galati si Bacau situatia e echilibrata.
  • +6 (6 voturi)    
    Ca si sociolog da renume, aveam dreptate (Luni, 1 decembrie 2008, 10:24)

    Vadim Rudotel [anonim]

    Ieri seara Vadim nu a scapat ocazia unui delir de tip personal, cu acuzatii, victimizare, lauda de sine, etc.

    Totusi, de remarcat, liderul nationalist a afirmat ca de fapt, dupa cifrele pe care le avea de la membrii partidului sau din birourile de vot, pe primul loc se afla PDL si nu PSD !

    Scade si procentajul UDMR (de la 6,7% si 7%) si aici chiar ca e normal, uitati-va la participare si veti vedea de ex. Covasna cu un nivel f. mic. In zonele urbane, UDMR a obtinut circa 4% din voturi, atat !!Un fel de paradox matematic sau un furt grosolan in zonele rurale cu minoritari maghiari, unde s-au bagat buletine UDMR in urne fara legatura cu nr. de alegatori. Sa vina mai putini la vot decat media la nivel national si sa obtina 6% e contradictoriu, personal sunt convins ca s-a fraudat in satele si catunele secuiesti, unde adesea nu sunt destui observatori. Ca si in 2004, UDMR e lasata sa intre in Parlament ca instrument de "santaj" intre partide, e aliatul util de serviciu.
    Numai ca PSD-ul nu mai poate folosi UDMR, impreuna nu ating nici macar 40% din total.

    Alianta PDL-PNL va avea 52% din total, chiar si inainte de redistribuirea celor maxim 10% date micilor formatiuni.

    Alianta PSD-PNL va avea maxim 50%.

    Un premier de la PDL ar fi o surpriza, liberalii sunt partidul-cheie, fara ei nu se paote guverna, vor cere pastrarea lui Tariceanu.
    In momente de criza, la Bruxelles poate fi bine vazuta o astfel de continuitate! Investitorii ar vedea stabilitate si continuarea politicilor economice de succes, fara pomeni pt. asistatii sociali.
    • +1 (3 voturi)    
      Tariceanu premier my ass! (Luni, 1 decembrie 2008, 10:56)

      Eu [anonim] i-a raspuns lui Vadim Rudotel

      Tariceanu sau PNL nu au nici un motiv, pretext sau scuza sa ceara asa ceva. Partidul lui a iesit al mai prost dintre ale trei mari din parlament. Evident PDL si PNL se vor apuca de negocieri. Si membrii PNL altii decat Tariceanu cre' ca or sa priceapa ca daca insista pe Tariceanu in continuare se duc in sapa de cauciuc la urmatoarele alegeri, chiar daca fac guvern cu PSD. In plus, nu mai exista interesul lu' Patriciu de a impune un guvern care sa-i apere spatele - ce-a furat a vandut si si-a pus banutii bine, asa ca acuma-l doare in ... daca justitia chiar e lasata sa lucreze. Altii care ar avea interesul sa manipuleze formarea guvernului n-au potenta lu' Patriciu, ai de au potenta n-au interesul.

      Pe de alta parte, PDL nu are de ce sa insiste pe guvernare, chiar daca a luat majoritatea, ca suntem in criza financiara mondiala, care la noi se va traduce si in criza economica majora, asa ca de ce sa nu-i lase pe altii sa se friga? PDL ar trebui sa intre la guvernare doar daca are toti asii in mana - toate ministerele grele. In asa fel incat sa poata face absolut tot ce-i trece prin minte, si sa nu fie judecat pe urma dupa performantele demonstrat inconstante ale PNL, sau demonstrat mafiote si catastrofale ale PSD.

      Cred insa ca de data asta, desi a ajuns in parlament, UDMR nu va mai ajunge in guvern. Orice alianta se va forma, nu e necesara particiarea UDMR, si cum si-au demonstrat pana acuma doar interesul pentru scaune (chiar daca prestatia ministrilor UDMR a fost peste media ultimilor 19 ani - asta insa doar pt. ca ministrii PSD au tras temeinic in jos media), nu si interesul pentru o directie anume de dezvoltare, precum si capacitatea de a schimba fenomenal de usor si repede tabara, nimeni nu-i va vrea alaturi daca nu e absolut necesar.
    • -1 (1 vot)    
      prezenta scazuta in secuime! (Luni, 1 decembrie 2008, 11:16)

      Katun [anonim] i-a raspuns lui Vadim Rudotel

      motivul real al prezentei scazute in zonele de secui din hargita si covasna este legat de procedurile de secesiune/autonomie a acestor zone... practic pe baieti nu-i mai intereseaza cine castiga parlamentul de la bucuresti pentru ca se pregatesc sa-si faa parlament local si autonomie... procesul este inceput de mai bine de 1 an si asa se explica prezenta redusa in aceste judete care erau campioane la prezenta in anii trecuti!

      nu mai pierdeti vremea cu speculatii despre cine o sa fie premier... doar prostanacul de geoana mai crede ca urmeaza a se decide persoan premierului... in realitate este de mult hotarata si puteti sa-l vedezi pe mai toate posturile de televiziune de 3 samptamani incoace... vorbesc de isaruscu desigur!

      pe timp de criza, nici un politician normal la cap nu vrea sa conduca un guvern care trebuie sa ia masuri nepopulare pentru a relansa economia.
  • +10 (12 voturi)    
    rezultate - o mica bucurie (Luni, 1 decembrie 2008, 10:25)

    gigi contra [anonim]

    in sfarsit mi s-a luminat ziua :)) aseara eram foarte dezamagit... acum parca mi s-a schimbat tonusul :))
  • +7 (9 voturi)    
    alegeri (Luni, 1 decembrie 2008, 10:25)

    cetatean [anonim]

    foarte corect john. si vom ajunge iar sa fim condusi de oameni alesi de tata leana si de nea gheorghita de la cucuietii din deal, ca noi orasenii suntem comozi si nu mergem la vot... si dupa aia incepem sa ne plangem...
  • 0 (14 voturi)    
    bravo! (Luni, 1 decembrie 2008, 10:26)

    blaga [anonim]

    singura explicatie e intr-adevar ca moldova si teleormanul nu au trimis inca voturili....:)))
    electoratul traditional de tzarani comunisti va rasturna situatia inca o data...
    hai siktir!
    • +4 (4 voturi)    
      Moldova - citat de mai sus: (Luni, 1 decembrie 2008, 10:32)

      Palpatine II [anonim] i-a raspuns lui blaga

      "in municipiul Iasi au castigat 7 candidati PDL si 1 PSD, deoarece acesta din urma e un doctor foarte apreciat"

      Cred ca degeaba injuri Moldova!
    • +4 (4 voturi)    
      da, da... (Luni, 1 decembrie 2008, 10:40)

      Matei [anonim] i-a raspuns lui blaga

      Dupa cum zicea mai sus cineva, cel putin in Iasi a castigat detasat PD-L (7 mandate, fata doar unul PSD). Lasa prostiile.
    • +1 (1 vot)    
      clisee (Luni, 1 decembrie 2008, 10:47)

      Mikey [anonim] i-a raspuns lui blaga

      La locale nordul Moldovei a votat PDL in masa (Suceava, Botosani si Neamt au fost judete portocalii). Asta nu se poate spune despre Oltenia, unde doar in Mehedinti a castigat PDL.
  • 0 (2 voturi)    
    oare (Luni, 1 decembrie 2008, 10:27)

    Georgelius [anonim]

    Un anunt cu adevarat imbucurator. Insa chiar asa de mult sa greseasca "exit-poll-urile"?
    La alegerile trecute, cat si acum 4 ani, au fost foarte aproape de realitate.
    Tot ce sper este sa nu se adevereasca sintagma, cum spunea si Gabi, "Nu conteaza cine voteaza, conteaza cine numara voturile", pentru ca altfel ne intoarcem in '48 si este mai grav decat revenirea stangii la putere.
  • +2 (2 voturi)    
    Nu e nici o rasturnare... (Luni, 1 decembrie 2008, 10:31)

    Bataiosu M. [anonim]

    Nu e nici o rasturnare, nu compari un sondaj, cu erorile inerente, cu o numaratoare a voturilor obiectiva. De o eventuala rasturnare a votului se poate vorbi doar la o noua numaratoare partiala/finala a voturilor ce va fi anuntata de BEC.
  • +2 (4 voturi)    
    Dar Voiculescu? (Luni, 1 decembrie 2008, 10:33)

    smc [utilizator]

    Rad singur pe aici.. e super-tare.

    Vreau sa stiu insa cum e treaba cu Voiculescu. Am scapat de el sau nu? Nu gasesc nicaieri.
    • 0 (0 voturi)    
      Felix ai inceput s-alergi in jurul cozii ? (Luni, 1 decembrie 2008, 11:08)

      lucs [utilizator] i-a raspuns lui smc

      Voiculescu, doamna, cum e Voiculescu ? Dincolo era mai sus ! Cat "credit" a dat cu buletinul ? Cat l-or fi costat pe el alegerile astea ?
      Si cand l-am vazut ieri pe Geoana cum se hlizea ca el va fi prim-ministru ... ca un elev de clasa a V-a care a copiat prima oara la matematica.
  • +1 (3 voturi)    
    Sondaje si date. (Luni, 1 decembrie 2008, 10:33)

    Stefan [anonim]

    Sondajele se dovedesc complect gresite si deci sint posibile schimbari radicale. Recomand trimiterea unor ambulante la sediul anumitor partide pentru a asigura un intervent rapid in caz de infacturi surpriza pe perioada publicarii datelor partiale sau definitive.
  • +2 (4 voturi)    
    uuu (Luni, 1 decembrie 2008, 10:35)

    daniel [anonim]

    daca o sa fie pd-l peste psd vreau sa vad "sinteza zilei" razand de exit pooluri cum au ras si la locale :* daca mai pot! :D
  • +1 (3 voturi)    
    Geona alergat (Luni, 1 decembrie 2008, 10:35)

    Cezarij [anonim]

    Asa le trebuie frate.Aseara dadea in toti cu noroi ca doar ei erau deja castigatori........
  • 0 (2 voturi)    
    BRAVA (Luni, 1 decembrie 2008, 10:38)

    cetatean [anonim]

    vedeti ca se poate, numai de lenea nu ar fi fost, ce scor frumos faceam, poate si chiar asa exista o sansa de dreapta.
    • 0 (4 voturi)    
      Nu a fost lene (Luni, 1 decembrie 2008, 10:56)

      Octavian Ion [utilizator] i-a raspuns lui cetatean

      Nu am mers la vot dar nu pentru ca mi-a fost lene. Nici nu se pune in discutie, sectia de votare era peste drum, puteam sa merg in papuci acolo...
      Vazand ani de zile cum se perinda toti pe la putere si nimic esential nu se schimba, scuza-ma, pe cine sa mai votez?
      Care dreapta, care stanga? Mai oameni buni reveniti-va. PSD-ul este de prisos sa il mai comentez, PDL-ul pana acum il injura pe Tariceanu dar vad ca aincepe sa il curteze asiduu, cred ca sponsorii din campanie le-au prezentat "facturile" in Modrogan.
      De UDMR m-am saturat pana peste cap, jigodiile alea isi bat joc de alegatorii lor doar ca sa le defriseze padurile. Sa dea Dumnezeu sa dispara din Parlament.
      PNG? ha ha ha
      PRM? LOOOOOL
      PNL? Hai mai... ce mai e de spus?
      Imi este perfect idiferent cine conduce Romania, astept sa apara cativa politicieni cu capetele sparte pe strada si atunci o sa vedem cum incep lucrurile sa revina la normal.
      • +1 (1 vot)    
        alegeri (Luni, 1 decembrie 2008, 11:18)

        cetatean [anonim] i-a raspuns lui Octavian Ion

        sunt de acord cu tine, ca si mi-e mi-a fost tare greu la prezidentialele alea sa aleg intre <bunicuta> si vadim, dar mi-am luat inima in dinti si am ales raul cel mai mic (... sau asa am crezut eu 0
  • 0 (2 voturi)    
    alegeri (Luni, 1 decembrie 2008, 10:38)

    roxy [anonim]

    belea nu pot sa cred pd-l pe primu loc super cea mai fericita zi din viata mea:X:X:X era de asteptat pd-l mereu invingatori noi nu putem pierde
  • +1 (1 vot)    
    alegerile (Luni, 1 decembrie 2008, 10:38)

    ANONIM [anonim]

    cum se face ca de aceasta data exitpoll_ul a gresit
  • +5 (5 voturi)    
    lololol (Luni, 1 decembrie 2008, 10:39)

    napoca [anonim]

    Stati asa ca buletinele PSD erau mai la fundu' sacului pentru ca batranii de la sate au votat dimineata devreme ! : ))))

    Dar sincer sper sa castige PDL si sa faca guvern cu PNL, fara UDMR ! PSD e raul "cel mai rau" dintre toate 3. UDMR e o prostie exprimata in grup.
    • +1 (1 vot)    
      CORECT (Luni, 1 decembrie 2008, 10:57)

      Octavian Ion [utilizator] i-a raspuns lui napoca

      ACUM este momentul sa aruncam la gunoi acest partid de gunoi numit UDMR care nu reprezinta absolut deloc interesele maghiarilor.
    • -1 (1 vot)    
      napoca (Luni, 1 decembrie 2008, 11:01)

      Csabi [anonim] i-a raspuns lui napoca

      Mai nea Sapoca,de unde ai debitat tampenia cu prostia exprimata in grup? Mai bine vezi cum arata zonele populate de UDMR-isti si compara-le cu cea in care stai tu.Orice munca se masoara prin rezultatele ei!
  • -1 (5 voturi)    
    dreapata romaneasca (Luni, 1 decembrie 2008, 10:44)

    neamtzu [anonim]

    Extraordinar cat de mult se bucura unii de victoria PDL de parca ar fi castigat Laburistii britanici sau Partidul Democrat din USA.
    Mai baietzi santeti naivi rau daca credeti ca PDL reprezinta dreapta in Romania.De fapt este aceeasi haita comunista revopsita (ca si PNL de altfel)
    Generatia varstnica are nostalgii comuniste iar cea tanara e dezorientata ,extrem de naiva si f usor de pacalit.Romania va mai avea mentalitate comunista inca foarte multi ani de acum incolo,timp in care mafiile politice toate de sorginte securisto-comunista vor jefui in continuare nestingherite.
    Am parasit tara de f multi ani dar totusi urmaresc cu tristete tot ce se intampla acolo dar mai ales usurinta cu care se lasa manipulati romanii
    • +1 (1 vot)    
      metamorfoza (Luni, 1 decembrie 2008, 11:04)

      mbasa [anonim] i-a raspuns lui neamtzu

      lasa neamtzule ca e bine...
      ce mai, s-au vopsit in blonde si incearca sa se comporte la fel... se pare ca si reusesc. nu e o mare performanta sa joci rolul de blonda politica (prin revopsire).
      dar mai bine asa, decat cu hraparetii de comunisti rosii care chiar isi bat joc de toti (mai ales de pensionari si de marea masa de analfabeti si de saraci) si asta pt ca sa poata fura masiv ! mai bine sa nu-i mai dam prilejul duetului nepot/matusa sa ne mai multumeasca inca 4 ani de zile !
  • 0 (0 voturi)    
    Amintiti-va de 2004... (Luni, 1 decembrie 2008, 10:46)

    Tiberiu [anonim]

    http://nucredetzi.ablog.ro/2008-12-01/sa-ne-amintim-legislativele-2004.html
  • -4 (6 voturi)    
    Ce naivi! (Luni, 1 decembrie 2008, 10:47)

    ion ion [anonim]

    Bah, pe timpul PSD-ului puteai sa iti iei casa. De acum, nu ai nici o sansa.
    Cartile se fac de catre altii. Nu au nici o legatura cu ce voteaza poporul.
    Tariceanu e de-al 'lor'. Asa ca....oricum se arunca zarurile ele tot cum vor ei vor cadea.
  • +2 (4 voturi)    
    alegeri (Luni, 1 decembrie 2008, 10:47)

    j [anonim]

    Mai Geoana,cum te mai bucurai tu aseara si-ti trambitai in gura mare victoria.Te-a temperat nea Nelu,stia el ce stia-ca de ,el are ceva experienta politica, dar tu o tineai tot danga-danga:vrei sa fi prim-ministru.Tu nu esti bun nici de parlamentar dar sa conduci o tara in situatie de criza.Lasa ca va mai scade nasu mai PSD-isti,veti plange cu lacrimi de crocodil pe toate Antenele lui Voiculescu cat ati fost de furati,deja v-au lasat nervii daca si blajinul de Diaconescu tuna si fulgera pe sticla.Cred inca si sper sa nu va vad la guvernare!
  • 0 (2 voturi)    
    asa a venit ordin de sus (Luni, 1 decembrie 2008, 10:47)

    foarte bun plastograf [anonim]

    asa a venit ordin de sus
  • 0 (2 voturi)    
    sunt mandru ca sunt roman (Luni, 1 decembrie 2008, 10:48)

    roman [anonim]

    ma trezesc dimineata sa ma uit si eu ca tot omul la rezultatele alegerilor si observ ca in Clujul european nu am apa sa ma spal pe fata. avand centrala evident ca nici caldura nu am.
    ieri am fost la vot ca asa e normal dar din pacate am si convingerea ca oricine iese tot o tara de kko ramane romania
  • -6 (8 voturi)    
    Alegeri (Luni, 1 decembrie 2008, 10:48)

    Ho si min [anonim]

    Nu va bucurati marinarilor , ca nu castigati.Si chiar daca , nu va face nimeni guvernul cu voi.In 2004 PUR si UDMR au facut un compromis ca sa intram in UE in 2007. Acum alianta PSD+PUR + UDMR trebuie sa lupte pentru inlaturarea celui mai jalnic presedinte al Romaniei de cand s-a infiintat aceasta functie.

    Imi este greata cum PD-L-i de 40-50% in sondajele fanteziste se ploconesc la petroliberalii lui Tariceanu si Patriciu.

    Iar liberalii au ajuns la 20% cu ajutorul sprijinului PSD si masurilor de stanga nu datorita cotei unice

    Jos slugoii PD-L- isti care ling unde au scuipat !
    Nu au pic de demnitate.....Jigodiile.....
    • 0 (0 voturi)    
      alegeri (Luni, 1 decembrie 2008, 11:13)

      j [anonim] i-a raspuns lui Ho si min

      Ce-ai ma PSD-stule ai turbat sau ce?Nu-ti vine sa crezi ce auzi si vezi?Gata s-a terminat cu sloganurile comuniste, cei multi si nu prosti nu v-au mai votat dupa cum credeati voi.Sigur ati bagat multi bani,ati dat pomeni elecorale cu nemiluita si crapati ca va vedeti iar pe dinafara!Liberalii daca se unesc cu voi se sinucid politic,i-ati sustinut voi in parlament facandu-i sa joace tontoroiul, dar s-a intors roata.Spalati-va pe cap cu 'prim-mistrul' vostru de Dabuleni!
      • 0 (0 voturi)    
        Alegeri (Luni, 1 decembrie 2008, 13:05)

        Ho SI MIn [anonim] i-a raspuns lui j

        Bai traista , nu stiu cati ani ai dar habar nu ai de Romania de pana in '89.

        Patriciu nu va uita niciodata cum era dat la Realitatea in timp ce mergea la audieri.Chiar sunt incantat ca Base a ajuns sa io/ lui Tariceanu si implicit lui Patriciu.

        Pofta Buna !
  • -3 (3 voturi)    
    bravo! (Luni, 1 decembrie 2008, 10:50)

    ovidiu [anonim]

    as vrea sa vad cum pnl+psd nu au majoritate :))
  • -1 (3 voturi)    
    si totusi (Luni, 1 decembrie 2008, 10:50)

    mihaela [anonim]

    rezultatele se incadreaza in marja de eroare a sondajului.De ce dracu se face atata scandal.In 2004, Nastase si Basescu au avut 50-50 la exit pool, si a castigat Basescu cu 2 procente(deci in marja de eroare).Bine zicea Mitrea.Faceti-va ca va bucurati ca acu iese exit-pool-ul.
  • -1 (1 vot)    
    Hotnews please, bagi un sondaj? (Luni, 1 decembrie 2008, 10:52)

    Vreau Tari [anonim]

    Culoarea mea politica este sictirul. Nu am fost la vot pentru ca trebuia sa ma deplasez 400 km. M-am bucurat mult cand am vazut rezultatele pentru ca nu sunt adeptul unei guvernari a unui singur partid puternic. Mai bine doua care au grija ca ceilalti sa nu fure prea mult.

    In plus, deoarece am o mica firma este evident ca imi convin mai mult politicile liberale sau mai bine zis o parte din ceea ce a facut Guvernul in ultimul an - MAI PUTIN AUTOSTRAZILE care de fapt nu le-au facut.

    Prefer un guvern in care majoritatea ministrilor sunt de la PDL dar PM este Tariceanu si numai pentru faptul ca pot sa treaca repede la treaba si deja au pregatit ceva pentru evenimentele nefaste de anul viitor. Dpdv managerial conteaza in acest moment muuuult mai mult ca Guvernul sa continue sa functioneze decat cine este PM, for now...

    In concluzie, Hotnews poti sa pui un sondaj de opinie despre cine crede lumea ca trebuie sa fie PM, poate se aude si mai sus... pe dealul Cotroceniului.

    Multumesc.
    • +1 (1 vot)    
      BAI DRAGA.. (Luni, 1 decembrie 2008, 11:54)

      EccE [utilizator] i-a raspuns lui Vreau Tari

      Vad ca esti plin de preferintze precum ... de par. In condtiile astea, indarznesti sa explici ca nu ai votat? Eu in strainanatate a trebuit sa merg sa imi fac un document special de rezidenta ca sa votez. O saptamana am pierdut. Tie si tuturor romanilor care nu au votat, si mai au curajul sa deschida si gura..sunteti niste NESIMTITI..si va meritati sictirul pe care il afisati.. oameni au murit ca sa poti sa dai tu din gura acum..Sincer, nu inteleg ce vor cei care nu au votat, vor intoarcerea la totalitarism, partid unic si carmaci-shef? Atunci nu vor mai trebui sa-si oboseasca creerii cu si despre cine le face viata, soarta si destinul. Nu ai votat, macar ai bunul simt si taci din gura. Oricum, rusine tuturor celor care, fara scuze serioase, nu au mers la vot.RUSHINE
    • 0 (0 voturi)    
      Taci, oaie (Luni, 1 decembrie 2008, 13:16)

      smc [utilizator] i-a raspuns lui Vreau Tari

      Daca n-ai votat, taci \. Nu mai ai dreptul la opinie. Du-te la pascut.
  • -3 (5 voturi)    
    ALIANTA PSD-PNL (Luni, 1 decembrie 2008, 10:54)

    rotonib [anonim]

    sa vedeti ce teapa trage basescu si pdl daca face alianta psd cu pnl eu cred ca jocurile sunt facute dinainte spre aceasta alianta . vor inebuni cei de la pdl a caror sugative asteptau sa suga ciolanul . ciolanul va ramane la transproturi pnl domnul orban iar psd va primi justitia sa scape de probleme si functia de prim ministru sa-l bucure pe d-nul gioana . merita pdl sa pateasca acest lucru deoarece si ei au ajuns la putere acum 4 ani cam la fel. sper ca psd si pnl sa se inteleaga mai bine dacat nu s-a inteles pdl cu pnl de fapt cu un astfel de presedinte e imposibil sa se inteleaga cineva . mult timp m-a pacalit si pe mine basescu crezand ca este un om care lupta impotriva coruptiei si un om pentru tara cam intarziu am inteles ca lupta pentru clanul lui de oameni de afaceri si pentru interesele lui , nu-l intereseaza nici pe el de tara asta . o gramada de oameni de afaceri care incalaca legile grav in tara nu patesc nimic doarece sunt protejati de basescu , ca pe vremea psd-ului!!!!!!
  • +1 (3 voturi)    
    sa mai asteptam (Luni, 1 decembrie 2008, 10:54)

    edi [anonim]

    totusi scorul asta dupa 71% din voturi cred ca este rasturnat deoareca s-au innumarat aproape toate voturile din bucuresti unde se stie ca psd-u nu are cum sa castige...m-as bucura sa ramana pesedistii pe locul 2 ca sa vada lumea ce metode de dezinformare comunista folosesc si dupa 20 de ani de la caderea comunismului
  • +2 (4 voturi)    
    demisia prostanace (Luni, 1 decembrie 2008, 10:54)

    unul [anonim]

    ai dat-o-n bara
    • 0 (0 voturi)    
      Lasa prostanacul (Luni, 1 decembrie 2008, 13:17)

      smc [utilizator] i-a raspuns lui unul

      Este cel mai bun sef de partid pe care-l poate avea PSD-ul. Cu cat sta prostanacul acolo mai mult, cu atat mai bine.
  • +2 (4 voturi)    
    cine rade la urma rade mai bine! (Luni, 1 decembrie 2008, 10:54)

    cristi [anonim]

    Se pare ca intr-adevar cine rade la urma rade mai bine! :)
    Sper ca si la finalul numaratorii PD-L sa fie pe primul loc!
    • 0 (0 voturi)    
      rasul (Luni, 1 decembrie 2008, 10:58)

      Napster [anonim] i-a raspuns lui cristi

      ce tot o trageti cu cine rade la urma rade mai bine? nu am ajuns la final ca sa rada cineva la urma!
  • +1 (1 vot)    
    MINI SONDAJ (Luni, 1 decembrie 2008, 10:58)

    cosmin [anonim]

    calculati va rog cum stam pe forumul hotnews. Majoritatea sprijina dreapta, ceea ce dovedeste clar cine a votat PSD: cei din mediul rural cu 10 clase. Pana cand ne va ingroja Oltenia in majoritati psdiste? Sa dea Domnu' sa castige DREAPTA(TEA)
  • -1 (3 voturi)    
    tariceanu (Luni, 1 decembrie 2008, 10:58)

    eu [anonim]

    a tacut si a facut; e de admirat ca a rezistat 4 ani, cu toate ca basescu a incercat sa-l inlature din prima zi; ce bine imi pare ca acum trebuie sa vina boc cu caciula in mana ca sa-l roage sa-i ajute sa intre la guvernare!
    cel mai mare regret il am pt ca l-am votat pe basescu acum 4 ani...
    • +2 (2 voturi)    
      eu nu m-as mandri (Luni, 1 decembrie 2008, 11:20)

      suca [anonim] i-a raspuns lui eu

      cu faptul ca tariceanu a rezistat. in primul rand ca a fost tinut de psd, nu s-a tinut singur. nu este capabil sa reziste singur. se vede si-n colegiul lui ca n-a reusit sa castige din prima. Daca candida in Bucuresti cred ca iesea al treilea :)
      iar in al doilea rand, cand un prim ministru isi aduce prietenul, cercetat penal, sa discute cu ministrul de justitie, cand trimite biletele despre care chiar el spunea ca nu este adevarat ca nu se face frate cu dracu, pai cred ca este o pierdere pt noi ca un asemenea om a ramas 4 ani ca prim ministru. in special ca tampeniile le-a facut de la inceputul mandatului.

      Daca acest om este model pt tine atunci avem diferente in a dicerne niste lucruri.
  • 0 (0 voturi)    
    ha ha ha (Luni, 1 decembrie 2008, 11:00)

    t01 [anonim]

    Toti papagalii comenteaza. Explicatia e simpla: rezultatele de la tara vin mai greu. Prostanacul si cu victoria lui categorica s-a facut din nou de cacat.
  • +1 (1 vot)    
    VOT (Luni, 1 decembrie 2008, 11:03)

    GABRIEL [anonim]

    este bine sa nu te bucuri inainte de numaratoare.
    apropo cu fusta.
  • +2 (2 voturi)    
    Meritam de 1 decembrie o victorie! (Luni, 1 decembrie 2008, 11:04)

    Ligia [anonim]

    Meritam o victorie a democratiei astazi 1 decembrie! Sa demonstram ca suntem un popor cu cap, care stie sa-si vada interesul, care stie sa-si decida soarta!
    Nu vreau decat sa-i vad pe nemernicii cercetati de DNA dand socoteala pentru hotiile si mizeriile pe care le-au facut! Jos imunitatea parlamentara pentru infractorii de la PSD care au curajul sa candideze la alegeri si sa incerce sa ne prosteasca si de data aceasta!
    Exista oameni capabili si in PD-L si in PNL. Am vrea sa vedem o intelegere intre ei, am vrea sa dispara parvenitii din ambele partide, sa fie promovati oamenii capabili care sa ne reprezinte ca cetateni.
    Interesul tarii trebuie sa primeze in fata intereselor personale, si in ultimul ceas va rugam, dragi alesi, sa realizati ca ati fost votati de catre noi, pentru NOI!
  • +6 (6 voturi)    
    Marele castig (Luni, 1 decembrie 2008, 11:04)

    Badea Ghiorghe [anonim]

    Marele castig al alegerilor e ca Vadim si Gigi sunt pe dinafara. Felicitari romanilor, cei 20 de ani prognozati de Brucan au trecut si iata ca ceva se intampla.
    • 0 (0 voturi)    
      PNG e in parlament (Luni, 1 decembrie 2008, 11:12)

      vezi rezultatele la 95% din voturi [anonim] i-a raspuns lui Badea Ghiorghe

      doar nu credeai ca in poporu asta de milogi nu sunt 5% care sa voteze oieru?
  • +2 (4 voturi)    
    felicitari natiunii romane pentru rasturnarea de s (Luni, 1 decembrie 2008, 11:05)

    Habliza [anonim]

    Astept ,cu deosebit interes, inca opt ani de zile ca PSD-ul sa nu mai treaca de pragul minim de 5%.
    Referitor la Geoana, dupa declaratiile de aseara poate i se gaseste si lui un post la Guvern, macar ca sef al echipei de deratizare sau sa spele WC-urile. La cat asi doreste tembelu sa ajunga acolo, ar fi pacat sa rateze o asemenea ocazie. Probabil a urmat indicatia "manivelei" (Mitrea): "Bucurati-va sa creada lumea ca am castigat!"
    Sunteti cei mai josnici, tovarasilor!
  • 0 (0 voturi)    
    cred ca va fi un pic invers (Luni, 1 decembrie 2008, 11:08)

    suca [anonim]

    cred ca procentul dintre PDL si PSD va creste.
    Azinoapte la numartatoarea voturilor, PSD-ul a pornit fruntas, pe masura ce se numarau voturile PDL-ul recupera din diferenta. La 5 dimineata PDL-ul avea un procent sub PSD. ca acum dimineata PDL-ul deja sa preia stafeta.

    Aduceti-va aminte in 2004 in turul 2 la presedinte. Basescu a recuperat cele 200 de mii de voturi la sfarsit. Ruralul trimite mai repede ca fiecare sectie are mai putin de numarat. Ca doar nu se trimite cu porumbeii calatori de ajunde mai tarziu :)

    Eu cred ca rasturnarea de situatie va fi mult mai categorica.

    Sper sa avem de ce sa sarbatorim Ziua Nationala! :)
  • +1 (1 vot)    
    daca intra PNG in parlament (Luni, 1 decembrie 2008, 11:09)

    alianta PDL-PNG [anonim]

    daca intra PNG in parlament prevad o alianta PDL-PNG si guvern minoritar sau la limita.
    atunci nici nu vom mai stii un se termina capul lui boc si unde incep fesele lui bekali.
    in fond alianta asta merge in stana din capitala ...
  • 0 (0 voturi)    
    Vai de no !/www.danghemes.blogsot.com (Luni, 1 decembrie 2008, 11:09)

    dan ghemes [anonim]

    Indiferent cine iese e vai de no!
    Avem o clasa politica fara scrupule cand e vorba de ciolan ! orice numa' sa apuce o bucata.
    Ce e bine, ca s-au trezit romanii verzi si nu l-au mai votat pe Vadim si gasca sau pa Becali. Au ajuns unde le e locul, la cosul de gunoi al istoriei.
    Dreapta care ne-a guvernat 4 ani a reusit sa nu faca nici 1 km de autostrada supra-evaluata de 4-5 ori.
    De primari care nu-si sarbatoresc victoria la locale in orasul lor (vezi Poc sau Boc ?!) ci la poarta Cotroceniului suntem satui.La fel suntem satui de indivizi pentru care ziua are 48 de ore, calculat dupa cate salarii grase iau de la stat.
    PD-L-ul vrea pe Stolo, care a fost si pe vremea bunicii, care are comunismul in sange.Populist nevoie mare. Aseara cand Poc sau Boc tot nu stiu, declara ca dreapta a castigat alegerile si bla, bla-ul de rigoare , oare stia el ceva ? Ca alegatorii lor merg la vot dupa ora 18,00 ? Sau in nocturna !
  • 0 (0 voturi)    
    Miroane, am incurcat-o (Luni, 1 decembrie 2008, 11:12)

    Necolaiciuc [anonim]

    Ne-am bucurat degeaba ca scapam pentru patru ani, si ca reusim sa desfiintam DNA-ul, nea Mircea. Acum o sa ne puna jos, la mititica fiindca ne-au dovedit cu fraudele de la CFR. Mitrea ma apara cat putea, dar acum sunt pierdut. Avea dreptate nea Nelu sa nu ne grabim...
  • 0 (0 voturi)    
    nu mai emigrez (Luni, 1 decembrie 2008, 11:14)

    un democrat [anonim]

    doamne ce bine ma simt toata noaptea nu am dormit ma gandeam sa emigrez daca vin din nou comunisti la putere ura ura ura acuma vreau o dreapta puternica si unita dnilor Basescu si Tariceanu va rog treceti peste toate pt. binele acestei tari va rog mult traiasca Democratia
    • 0 (0 voturi)    
      Asta DA, Zi Nationala ! (Luni, 1 decembrie 2008, 13:27)

      Alex [anonim] i-a raspuns lui un democrat

      Asa m-am simtit si eu ! Cred si sper sa se confirme definitiv rezultatele partiale. E un cadou minunat de Ziua Nationala !
  • 0 (0 voturi)    
    bucurie..... (Luni, 1 decembrie 2008, 11:15)

    dia [anonim]

    de ce se mira de rasturnare de situatie? la fel a fost in cazul alegerilor pentru primarul general....nu?.......dar ei inca mai spera sa reia primul loc........felicitari tuturor oamelilor care au votat PD-L.......uite ca am invins singuri fara aliante de 2 bani
  • 0 (0 voturi)    
    or fi pdl atat de destepti? (Luni, 1 decembrie 2008, 11:23)

    nicubila [anonim]

    incat sa nu faca pe desteptii. din pozitia asta, psd si pnl se aliaza mai usor si dau peste mecla pdl-ului. daca nu stiu cum sa dramuiasca situatia, pot iesi marii pierzatori din potentiali castigatgori.
  • 0 (0 voturi)    
    pd-l (Luni, 1 decembrie 2008, 11:25)

    Un cetatean [anonim]

    Hai sa nu uitam ca PD-L este fostul PD urmas direct al PD care provide tot din acelasi FSN, format de fapt tot din vechii securisti probabil linia a doua si a treia care la impartirea ciolanului in '93 au ajuns la concluzia ca nu pot razbate de Iliescu si gashca lui si au ales un alt traseu. Probabil ca erau cadrele mai tinere care doreau o schimbare dar e clar ca foamea ii mana de la spate mai tare decat dragosta de tara si popor.

    Un cetatean
  • 0 (0 voturi)    
    Deci (Luni, 1 decembrie 2008, 11:29)

    www.khris.ro [utilizator]

    Ramane cum am stabilit. Dreapta a castigat
  • 0 (0 voturi)    
    Foarte tare (Luni, 1 decembrie 2008, 11:29)

    assaltdog [anonim]

    Acum e acum,ca se numara intr-o veselie.Personal vrea victorie portocalie,dar nu se stie.Parca se bucura P.S.D-ul aseara.....acum plang?Se va vedea la sfarsit ca avea dreptate Blaga,castigatorii sunt cei de dreapta.Daca nu s-a incheiat numaratoarea in Ardeal si Muntenia,atunci p.s.d-istii trebuie sa-si ia adio de la Guvernale.HAI PD-L-ulllllll.
  • 0 (0 voturi)    
    . (Luni, 1 decembrie 2008, 11:38)

    . [anonim]

    Stie cineva ce judete mai sunt de centralizat?
  • 0 (0 voturi)    
    Ne bucuram degeaba *TOT EI CASTIGA* (Luni, 1 decembrie 2008, 11:39)

    absentii sunt condusi de POLITICIENI FERICITI [anonim]

    In orice forumla la guvernare, indiferent cu care dintre ei doi, PSD sau PNL – PDL va fi sibngurul partid care va avea presa acestor doua partide in opozitie permanenta cu el
    Asta se va transforma intr-o demonizare si mai mare decat pana acum (daca mai este posibil) a PDL, ca urmare, PDL va plati singur efectele erodarii la guvernare pe vreme de criza ca PNTCD si dupa terminarea crizei va disparea practic din istorie.

    Partidele care detin monopolul televiziunilor in Romania (PSD+PC+PNL) nu si-au construit acest monopol pentru electoratul *LOR*, format din tarani semi-alfabetizati si pensionari disciplinati care nu comenteaza actiunile partidului.
    Niciodata pericolul pt. aceste partide nu a venit din interiorul lor, ci din exterior, de la oamenii care nu voteaza PSD
    PSD+PNL+PC si-au creat acest monopol de presa pentru *NOI* cei care nu-I vom vota niciodata, dar care putem deveni periculosi daca maine ne-ar trece prin cap sa votam toti *impotriva* lor.

    Consecinte:
    Daca la 39% prezenta la vot PDL si PSD sunt umar la umar, ganditi-va ce s-ar fi intamplat daca aceste TELEVIZIUNI n-ar fi reusit sa pacaleasca oamenii destepti ca *toti sunt la fel* si *nu merita sa votati*.

    Alta consecinta negativa pentru noi este faptul ca pe criza economica cei care controleaza opinia publica detin controlul situatiei indiferent *cine este la putere*.
    Deci, in orice situatie, ei castiga.
    • 0 (0 voturi)    
      Ma tu ma crezi prost! (Luni, 1 decembrie 2008, 14:04)

      Eu [anonim] i-a raspuns lui absentii sunt condusi de POLITICIENI FERICITI

      Stii, reactia mea neaosa romaneasca cand ma face careva prost din senin e sa ma apuc sa-l injur, daca tot nu am cum sa-l pocnesc.

      Cine-a vrut sa mearga sa voteze a votat. Si cre' ca romanii, dupa aproape 50 de ani de comunism si inca aproape 20 de guvernare care mai de care mai colorata au ajuns sa aibe ceva discernamant. Televiziunea, o data ce ai ajuns la majorat, nu te face mai prost sau mai destept. Eventual iti ofera sau nu informatie, da' daca inca n-ai tampit pana la varsta aia, iti cauti singur informatia, nu rozi doar ce-ti baga altii in gura. Sau ma rog, poate tu nu.
  • +1 (1 vot)    
    AFARA CU COMUNISTI (Luni, 1 decembrie 2008, 11:42)

    ADRIAN_BARCELONA [anonim]

    ROMANI simt ca traiesc cel mai frumos 1Decembrie din viata mea. Doamne iti multumesc. Si multumesc romanilor care sau miscat la vot si au votat NU COMUNISTILOR.
  • -1 (3 voturi)    
    in africa cu noi (Luni, 1 decembrie 2008, 11:43)

    in africa cu noi [anonim]

    mda... cu pd-l ce sa ne facem ii avem pe boc sclavu lu basescu si pe stolojan mortu (sincer arata ca un mort) dintre aia 2 boc nu are autoritate si stolojan ii prea naiv nici unu nu are fata de premier presimt ca se duce tara de rapa
  • 0 (0 voturi)    
    Procentajele (Luni, 1 decembrie 2008, 11:43)

    Radu [anonim]

    Dupa cate se vede nici Media si , total surprinzator ,nici Partidele nu au evidenta
    MANDATELOR castigate dinPRIMUL TUR.
    Numai de la aceste rezultate si prcentele
    voturilor ramase si nedistribuite pot incepe comentariile si calculele .ASTEPTAM . ce parere
    are HotNews ?
  • 0 (0 voturi)    
    Ne bucuram degeaba *TOT EI CASTIGA* (Luni, 1 decembrie 2008, 11:51)

    absentii sunt condusi de POLITICIENI FERICITI [anonim]

    - la 39% prezenta la vot partidele toate se pot simti libere de acum sa ignore pe termen lung orice problema de interes public - in favoarea interesului lor de partid

    - TOTI politicienii importanti din PNL si TOTI politicienii importanti din PSD au refuzat sa semneze pactul pentru Statul de drept propus de societatea civila, care prevedea un angajament ferm din partea POLITICIENILOR pentru mentinerea stabilitatii DNA, Bani pentru ANI

    http://www.romaniacurata.ro/voteaza-cu-ochii-pe-listele-negre-158.htm
  • +1 (1 vot)    
    Furaciune (Luni, 1 decembrie 2008, 11:53)

    Goaga Ionut Catalin [anonim]

    Este normala aceasta schimbare de scorr gandindune ca incepand cu ora 16 cei de la pdl au inceput sa practice metoda "suveica"
  • 0 (0 voturi)    
    * Cum comentezi aceasta rasturnare de situatie? (Luni, 1 decembrie 2008, 11:53)

    Fudulica Cezar [anonim]

    Care rasturnare de situatie? Romanul are multe calitati, insa din cauza defectelor au de pierdut. O natie de mincinosi. Acel exit pole nu era o "situatie". Era rezultatul principalului defect, minciuna. Bucuria vine din nevotarea unicului imperator, taticul chiliilor si antrenorul/managerul/scouterul stelei. Mai ramane sa il scoatem diseara din Ghencea, dupa un nou egal si gata..... uitam iar de foame......Mai un ignat, mai o betie crunta la cumpana dintre ani..... Viata de roman. LA MULTI ANI pentru 1 Decembrie.
  • 0 (0 voturi)    
    Procente (Luni, 1 decembrie 2008, 11:57)

    Mario [anonim]

    Totusi ar fi interesant de vazut cate locuri obtine fiecare partid in parlament nu cate procente din numarul total de voturi.
    De ex. din 3 circumscriptii poti castiga 2 locuri de parlamentar cu cate 50,001% si in al treilea (care este mult mai mare ca nr. de alegatori) sa obtii 49,9999% si sa pierzi, dar sa obtii cel mai mare numar de voturi in totalul celor trei circumscriptii.
    • 0 (0 voturi)    
      Procente (Luni, 1 decembrie 2008, 12:05)

      Mario [anonim] i-a raspuns lui Mario

      Scuze. Rectificare. Vroiam sa spun ca se poate ca la final sa obtii mai putine voturi per total dar mai multe locuri de parlamentar.
  • 0 (2 voturi)    
    CE BINE IMI PARE CA AI LUAT TEAPA (Luni, 1 decembrie 2008, 12:09)

    pt jeoana [anonim]

    Nea Geoana, ai luat-o peste bot tare de tot!
  • -2 (2 voturi)    
    pro-PDL (Luni, 1 decembrie 2008, 12:19)

    pete [anonim]

    Indiferent cum se termina numaratoarea, tot nu e foarte roza situatia. In primul rand, tinerii trebuiau sa iasa la vot, sigura solutie castigatoare as fi fost cu PDL peste 50%. Asa vor fi nevoiti sa faca unele compromisuri. Pe mine nu ma incanta nici una din variantele de aliante.
    -cu PNL ar fi ok, dar fara tariceanu, asta nu-si va luat mana de pe grupul lui de influenta. Oare cat au cotizat producatorii auto pt scoatere tva-ului? Asta e culmea nesimtirii!!! dc n-a redus tva la alimete la 9% si era o miscare omeneasca si normala!
    -cu PSD -no comment
  • 0 (2 voturi)    
    BASESCIENI, CHIAR NU VA E JENA? (Luni, 1 decembrie 2008, 12:24)

    silviu [anonim]

    Sa ajungi sa-i pupi un fund pe cei pe care i-ai mitraliat continuu,tu MARELE Boc,mi se pare o mojicie fara margini! SAu tu ,MAGNIFICUL Stolo ,care ai incercat sa distrugi PNLul, sa vii sa spui ca prima ta optiune e ...PNL,mi se paree o mojiciesi mai mare! Dar voua de la HOT NEWS ce va mai ramane inafara de a vota negativ toate inerventiile antibasesciene? Cum ramane cu cei 322 dusmani ai poporului? Au devenit PeNaLii partenerii vostri cei de nadejde? Intrucat imi vine sa vomez,inchei!!! Cu cit voi avea mai multe voturi negative de la voi cu atat voi fi mai mandru!!!
    • 0 (0 voturi)    
      pt. Silviu (Luni, 1 decembrie 2008, 13:19)

      Dr Marutza [anonim] i-a raspuns lui silviu

      Jena? Pentru ce, ma rog?! Tie sa-ti fie rusine sa te erijezi in papagalul unor nemernici!
      Cunosti vorba cu "cine rade la urma, rade mai bine??" Ca nu-i de ras, e drept, dar de plans era sa iasa prostanacul si camarila lui Felix-motanul!!
      N-aveti nici o sansa de a mai fi credibili!
    • 0 (0 voturi)    
      Ba, stai prost cu discernamantul! (Luni, 1 decembrie 2008, 14:10)

      Eu [anonim] i-a raspuns lui silviu

      Boc n-a zis nimic de PNL ca atare. S-a legat de persoane. Si bine a facut.

      Pe de alta parte, tre' sa traiesti in realitate. Ar fi spectaculos sa zica Boc ca gata, ei nu se aliaza nici cu PNL nici cu PSD ca sa faca guvern, si raman in opozitie, da' ar fi o prostie. Daca reuseste sa negocieze eliminarea din noul guvern a unor liberali de gen Chiuariu, Tariceanu, sau cum il chema pe ala de la externe, un guvern PDL-PNL e oricum mai bun decat un guvern PSD-PNL (PC e doar de forma).

      Sa nu-mi zic ca tu in viata ai avut asa noroc sa nu trebuiasca sa faci niciodata nimic altceva decat ceea ce-ti place.
  • -1 (1 vot)    
    bbbbb (Luni, 1 decembrie 2008, 12:31)

    ionut [anonim]

    nu va ti saturat de psd - comunistii
    vreau altceva
  • 0 (0 voturi)    
    voturile din strainatate (Luni, 1 decembrie 2008, 12:39)

    ciprianboghici1228053219480 [utilizator]

    atentie ! nici sondajele ,nici rezultatele partiale nu iau in calcul voturile romanilor de afara .nu se stie inca ,cate au fost .ori la o participare f.redusa fiecare vot conteaza . iar voturile de afara au fost covarsitor in favoarea dreptei intodeauna 80-85%.
  • 0 (0 voturi)    
    Rasturnare de situatie, intrare in normal! (Luni, 1 decembrie 2008, 12:45)

    Dr Marutza [anonim]

    Macar asta sa fie darul de ziua nationala a romanilor! Nici un Prostanac sau detinator de "antene" n-are ce cauta la carma tarii! Ne-am saturat de voi, fabricanti de gogosi! Mesaj pentru Geoana:"cu shoshele, cu momele...voisi sa te faci vornic, misele!"
    Diaspora n-a votat nicicand PSD sauPC! Iar cu de-alde Tariceanau s-a umplut paharul!
    Romanii nu-a asa de prosti cum vor unii sa-i creada!!
  • 0 (0 voturi)    
    trista realitate (Luni, 1 decembrie 2008, 12:46)

    kimbo slice [anonim]

    65 % DINTRE VOTANTII DIN MEDIUL URBAN NU S-AU PREZENTAT LA VOT !!!!!!!!
    In mod natural,aceasta situatie reprezinta un "amanunt absolut insignifiant" pentru clasa politica si "ciolaniada".
    Romania activa, Romania prospera a refuzat sa mai acorde legitimitate unor gashti de hotzi.
    Nu am vazut niciun politician ingrijorat de situatie; ar fi fost ireal sa existe unul.
    • 0 (0 voturi)    
      65% nepasatori (Luni, 1 decembrie 2008, 13:10)

      olandezu [anonim] i-a raspuns lui kimbo slice

      Atat. Restul povestilor si justificarilor sunt frectii la picior de lemn.
      • 0 (0 voturi)    
        65% de ABSENTI de la propria lor soarta (Luni, 1 decembrie 2008, 13:41)

        absentii condusi de POLITICIENI FERICITI [anonim] i-a raspuns lui olandezu

        si a copiilor lor

        efectul de monopol al televiziunilor unei singure grupari politice
  • 0 (0 voturi)    
    Base... (Luni, 1 decembrie 2008, 12:46)

    Calin [anonim]

    Il asteptam pe Basescu sa urle ca s-au fraudat alegerile, ca si in 2004, frauda care nu a fost demonstrata nici in ziua de azi. Traim vremuri halucinante, sa ne "bucuram" de ele.
  • 0 (0 voturi)    
    cavalerul Geoana (Luni, 1 decembrie 2008, 12:52)

    un anonim [anonim]

    PSD + PC = comunism si birocratie, baroni .... si GEOANA saracu este un teoretician .... Romanii sau saturat sa fie manipulati .... PSD se foloseste de un segment al populatiei din anumite zone ....

    pacat ca nu s-au mobilizat tinerii ........
  • 0 (0 voturi)    
    Nu va bucurati degeaba (Luni, 1 decembrie 2008, 13:01)

    duduS [anonim]

    Chiar daca PD-L va castiga alegerile, PNL-ul va trada din nou, pentru ca a fost la guvernare - are majoritatea liderilor unsi cu miere, si nu vor fi de acord cu intarirea justitiei.
    Pe de alta parte daca PD-L renunta la justitie corecta, pentru a guverna alaturi de PNL, e ca si cum degeaba au castigat.
    Puterea e un drog eficient si fara o justitie puternica se vor manji si ei, si la urmatoarele alegeri ne vom bucura ca revine PSD.
    • 0 (0 voturi)    
      Pachetul anti-justitie PSD-PNL-UDMR (Luni, 1 decembrie 2008, 13:12)

      absentii sunt condusi de POLITICIENI FERICITI [anonim] i-a raspuns lui duduS

      Am uitat sa adaug si ca TOTI politicienii UDMR
      au refuzat sa semneze pactul pt. Statul de drept.

      Deci, formula anti-justitie PSD-PNL-UDMR era pregatita cu mult timp inainte de alegeri

      Pachetul anti-justitie va fi probabil nuca tare la care niciunul dintre PSD-PNL-UDMR nu va ceda, iar daca nu cedeaza unul e ca si cum ar fi castigat toti - caci oricare dintre ei va ajunge la guvernare alaturi de PDL va IMPUNE acest pachet PDL pentru toti "fratii" ramasi in opozitie, asa cum au facut intre 2005-2006.


      - TOTI politicienii importanti din PNL si TOTI politicienii importanti din PSD au refuzat sa semneze pactul pentru Statul de drept propus de societatea civila, care prevedea un angajament ferm din partea POLITICIENILOR pentru mentinerea stabilitatii DNA, Bani pentru ANI

      http://www.romaniacurata.ro/voteaza-cu-ochii-pe-listele-negre-158.htm
      • 0 (0 voturi)    
        Mai greu in situatia data (Luni, 1 decembrie 2008, 14:15)

        Eu [anonim] i-a raspuns lui absentii sunt condusi de POLITICIENI FERICITI

        Daca era PSD ala cu majoritatea scaunelor in parlament, exista o sansa. Asa, mai greu. Basescu are absolut toate motivele sa numeasca un premier PDL. Care n-are de ce sa-si aleaga guvern altfel decat ii place lui. Daca nu trece de parlament de doua ori, se fac alegeri din nou. Nu cred ca se risca PSD si PNL la asa ceva - ei pierd pe masura ce gradul de informare creste.

        Ceea ce ma duce cu gandul la o idee teribila: ce-ar fi ca PDL sa formeze guvern singur? Guvernul sigur sta, ca nimeni nu vrea anticipate, in afara de PDL, parghiile executive ar fi complet in mana PDL, si parlamentul ar fi puternic incomodat de cantiatea mare de PDL in a vota legi care sa impiedice guvernul sa functioneze. Plus ca daca incepe sa mearga justitia, scapam si de alte mizerii, si se mai curata si parlamentul.
  • 0 (0 voturi)    
    vot 2008 (Luni, 1 decembrie 2008, 13:18)

    economistu' [anonim]

    PSD -ul nu va mai fii niciodata la guvernare atata timp cat europa are mai miulte guverne de dreapta decat de stanga FORZZA PDL . Forzza PNG , jos Comunistii care ne-au mancat 18 ani din viata!
  • 0 (0 voturi)    
    30 NOV - Sf.Andrei protectorul Romaniei (Luni, 1 decembrie 2008, 13:21)

    Cristina [anonim]

    Asa scrie in calendar si m-am gandit ca Dumnezeu e acolo sus. Sa scapam odata de comunistii astia nenorociti care ne-au mancat ficatii. Inca mi-e frica sa ma bucur, dar sper, ca speranta moare ultima si oricum mi s-a luminat ziua cand am vazut rezultatele de la 10:00, ca aseara mi se-necasera toate corabiile.
    Asa da 1 Decembrie! "La Multi Ani!" pt romanii adevarati!
    • 0 (0 voturi)    
      PSD (Luni, 1 decembrie 2008, 13:27)

      Zeus [anonim] i-a raspuns lui Cristina

      Sper si eu. Nu cred ca PSD va mai rezista inca un sezon pe bara. Se va sparge (nu neaparat in sensul scindarii). Plus ca peste 4 ani vor avea mai putini votanti (asta e, selectia naturala - o zic fara cinism, este doar o realitate). Daca trecem si hopul asta, scapam definitiv de ei, ca amenintare la guvernare.
  • 0 (0 voturi)    
    ILIESCU,LASA-NE....! (Luni, 1 decembrie 2008, 13:22)

    nelloti [utilizator]

    Daca ai disparea (era bine acum 19 ani!)in Siberia ar fi cel mai bine pentru natiune. Daca nu, semnez eu pentru eutanasierea ta, numai nu ne mai chinui cu prezenta si ranjetul tau.Esti perpetuarea ciumei rosii si plaga nenorocirilor romanilor la 19 ani dupa ce l-ai executat pe Ceausescu. Asa ca , du-te naibii,odata!
  • 0 (0 voturi)    
    Uninominal si exit-poll-uri (Luni, 1 decembrie 2008, 13:41)

    Leon [anonim]

    Nu cumva aceasta "rasturnare de situatie" provine din faptul ca exit-poll-urile, bazate pe un esantion national, au estimat voturile in sistem proportional? E absolut normal sa exista o diferenta intre voturile la nivel national si voturile pe colegii care dau componenta parlamentului.

    Daca e asa, e absolut INCREDIBIL ca o tara intreaga a tinut cont de aceste estimari facute de niste imbecili.

    Am vrut sa postez acest comentariu ieri seara, dar m-am abtinut din respect pentru inteligenta si sanitatea mentala a romanilor. Mi-am zis, ca din moment ce toata lumea comenteaza rezultatele, exit-poll-urile au fost realizate tinindu-se cont de noul sistem.
  • 0 (0 voturi)    
    rezultate partiale (Luni, 1 decembrie 2008, 14:00)

    molda [anonim]

    PNL ar trebui sa se mai vindece de ifose si mofturi! Sa uite ca au fost aliati cu PSD si sa treaca la negocieri cu PD-L si UDMR.Sa zica bogdaproste ca presedinte este Traian Basescu ca altfel il vedeai pe prostanac prim-ministru.Cred ca ar trebui sa renunte la Patriciu ,ciuma si eminenta neagra din partid,dealtfel un om deosebit de imoral! Amintiti-va ca la alegerile trecute a finantat atat PNL-ul cat si PSD-ul!
  • 0 (0 voturi)    
    Rezultate ora 14 (Luni, 1 decembrie 2008, 14:04)

    Alegator [anonim]

    Rezultatele de la ora 14.00
    92,73% date centralizate
    Se poate vedea ca PSD+PC a trecut in fata celor de la PD...dar procentul este mult mai mic
    http://www.becparlamentare2008.ro/rezul/part_tara_ora14.pdf
  • 0 (0 voturi)    
    alegeri (Luni, 1 decembrie 2008, 14:12)

    dan [anonim]

    Sa vezi si sa nu crezi, mai ca incape si Vadim cu Becali, mai inghesuiti .....se face loc.
  • 0 (0 voturi)    
    alegeri (Luni, 1 decembrie 2008, 14:38)

    petre [anonim]

    afara din tara cu comunisti(psd-pc),e randul altora sa incerce sa readuca echilibrul financiar si social al acestei tari.
    auzi domnule in arges au castigat psd-isti,pai normal cum sa nu castige cand este condus de alde vacaroiu,pendula,pardon pendiuc,nicolescu,tamaga si alti dobitoci care au distrus judetul si imaginea tarii.
  • 0 (0 voturi)    
    fuga dupa coada (Luni, 1 decembrie 2008, 14:55)

    costica [anonim]

    PSD iti dau un sfat! daca nu ies voturile asteptate din rural, incepeti sa numarati boii si vacile din gospodarii, porcii si scroafele, gainile cu pui si cocosii, rate, gaste, pana si ramele din pamant! tot ce misca la sate, puneti si coasele, lopetile, greblele si topoarele! dati-le un nume, de pilda Lopata Vasile, sau Porcu Ghita, sau Rama Costel si ardei cu un vot! eu sa va invat? a-ti facut-o lata rau de multe ori in trecut! hai...la treaba!