Tariceanu: La CSAT, presedintele a spus ca alocatiile pentru inzestrarea armatei au fost insuficiente si astfel se servesc interesele Rusiei

de G. Florea     HotNews.ro
Marţi, 14 octombrie 2008, 16:25 Actualitate | Politic


Premierul Calin Popescu Tariceanu si-a inceput declaratia de presa de la ora 16:30 declarind ca "Impresia mea a fost ca asistam la un joc politicianist din partea presedintelui Basescu, care s-a comportat ca un sef de partid". El s-a referit astfel la acuzele presedintelui privind achizitiile de autoturisme la preturi supraevaluate de catre Ministerul Internelor. Tariceanu a mai spus ca Basescu ar fi acuzat, in sedinta CSAT, ca "alocatiile facute pentru inzestrarea armatei au fost insuficiente si in acest fel se servesc interesele Rusiei", catalogind asertiunea presedintelui drept "aiuritoare".

Reamintim ca, tot intr-o declaratie de presa, presedintele Basescu acuzase Ministerul Internelor ca a cumparat autoturisme de 11.000 de euro cu dotari de 45.000 de euro.

Principalele declaratii ale lui Tariceanu:


1. Declaratii legate de sedinta CSAT

  • Premierul Calin Popescu Tariceanu si-a inceput declaratia de presa de la ora 16:30 declarind ca "Impresia mea a fost ca asistam la un joc politicianist din partea presedintelui Basescu, care s-a comportat ca un sef de partid".
  • As vrea sa fac referire la un alt subiect la care presedintele a facut vorbire intr-o maniera pe care as numi-o aiuritoare, spunand ca alocatiile facute pentru inzestrarea armatei au fost insuficiente si in acest fel se servesc interesele Rusiei
  • Acest lucru ne-a socat si ne-a surprins pe noi toti. In acesta chestiune doresc sa va spun foarte clar ca in legatura cu alcatuirea bugetului, responsabil este guvernul si premierul. In fiecare an, de cand sunt prim-ministru, bugetul Romaniei a fost indreptat in primul rand catre asigurarea elementelor esentiale securitatii nationale a Romaniei: educatie, sanatate, securitatea elementelor si nu a investi banii in echipamente care se degradeaza.
  • Presedintele ataca intr-o maniera lipsita de fundament. Din cate stiu, Romania nu este amenintata de nimeni, nu este in stare de conflict
  • A falfai pericole de acest gen nu face decat sa-mi aduca aminte de sistemul de propaganda din perioada comunista
  • Intotdeauna cand voi avea de ales intre a cheltui banii pe oameni sau pe tancuri voi alege prima optiune


2. Declaratii legate de salariile sefilor de companii nationale

  • Cei care sunt in conducerea companiilor nationale ar trebui sa aiba salariile in functie de activitatea pe care o desfasoara
  • Secretarii de stat au voie sa aiba o singura functie in CA
  • Ne trezim ca avem salarii mai mari in zona de stat decat in zona privata fara sa existe performanta

Ministrul Internelor, Cristian David, despre achizitiile auto si Spatiul Schengen:

  • IGPR ii revine toata raspunderea pentru contractele de achizitii, sistemul de achizitii fiind descentralizat
  • Imediat ce am luat cunostinta despre aceste achizitii am dat dispozitie Corpului de Control al Ministerului sa controleze contractele
  • In urma concluziilor Corpului de Control, am sesizat procuratura
  • Discutiile de azi de la CSAT au fost in afara agendei
  • Sint surprins de acuzatiile presedintelui referitoare la Spatiul Schengen cu privire la contractul de securizare a frontierei de stat

Premierul Calin Popescu Tariceanu a sustinut o declaratie de presa la ora 16:30, la doar jumatate de ora dupa ce presedintele Basescu a acuzat dur Ministerul Internelor pentru achizitii nejustificat de scumpe.

Tot astazi, sedinta de Guvern a fost suspendata de premier din cauza ca ministrul economiei, Varujan Vosganian, si cel al muncii, Mariana Campeanu, nu au prezentat notele referitoare la salarizarea sefilor de agentii din subordinea Guvernului si grilele de salarii ale angajatilor din aceste institutii.

















5666 vizualizari

  • -6 (12 voturi)    
    haha (Marţi, 14 octombrie 2008, 16:32)

    MirceaA [utilizator]

    Papagalul de Tariceanu incepe sa se puna bine cu Chioru'. Decat cu PSD mai bine cu PDL.
    • +2 (2 voturi)    
      TARICEANU = BIRLIC (Marţi, 14 octombrie 2008, 17:04)

      dfgd [anonim] i-a raspuns lui MirceaA

      "..sedinta de Guvern a fost suspendata de premier din cauza ca Varujan Vosganian si Mariana Campeanu nu au prezentat notele referitoare la salarizarea sefilor de agentii din subordinea Guvernului si grilele de salarii ale angajatilor din aceste institutii".
      SUNT PENIBILI.
  • +16 (16 voturi)    
    Tariceanu la CSAT (Marţi, 14 octombrie 2008, 16:44)

    Alin [anonim]

    Din declaratie:"Intotdeauna cand voi avea de ales intre a cheltui banii pe oameni sau pe tancuri voi alege prima optiune"
    Asa este, ati investit cu cap in directorii din agentii salarii de 50.000Euro/luna/bucata director, bani cu care le puteati cumpara la amaratii aia din Irak niste TAB-uri mai acatari. Poate ca ar trebui sa-l dea cineva in judecata pentru oamenii morti in Irak datorita echipamentului insuficient.
    • -2 (2 voturi)    
      sau (Marţi, 14 octombrie 2008, 17:07)

      Io [anonim] i-a raspuns lui Alin

      Am putea sa nu mai trimitem oameni sa moara degeaba prin tot felul de colturi de lume.
      • +1 (1 vot)    
        Lui Io! (Marţi, 14 octombrie 2008, 21:26)

        Vali Cel batran [anonim] i-a raspuns lui Io

        Daca ai compara cele cateva decese(foarte regretabile) inregistrate in Irak si Afganistan, cu cei peste 2300 de morti pe soselele patriei noastre dragi, ma tem ca vei ajunge la concluzia ca este infinit mai putin periculos sa traiesti pe acolo decat pe acasa. Ca sa nu mai vorbim de ranit care se numara cu zecile de mii. Deci in timp de pace Romania pierde efectivul unei divizii de infanterie (morti si raniti) pe soselele sub-finantate ale ei. Ei cum stam?
    • +6 (6 voturi)    
      iresponsabilitate (Marţi, 14 octombrie 2008, 17:39)

      george [anonim] i-a raspuns lui Alin

      Este in traditia PNL sa nu fie interesat de problemele pregatirii pentru aparare a tarii, ci doar de interesele de grup.
      Intre 1914-1916 Ionel Bratianu nu a facut nimic pentru inzestrarea si pregatirea armatei si ati invatat la istorie dezastrul care s-a produs in toamna anului 1918,
      In timpul guvernarii lui Tatarascu, cu acordul Regelui Carol II, s-au facut cele mai mari fraude din bugetul armatei.
      Dar culmea prostiei o reprezinta prezentare in public a unui pasaj din cuvantul presedintelui in CSAT,care ar putea avea implicatii diplomatice. Cum sa mai aiba Basescu incredere in el?
      In concluzie,dupa parerea mea este Tariceanu este un iresponsabil, nu realizeaza ce functie indeplineste!
  • +5 (5 voturi)    
    falfal? (Marţi, 14 octombrie 2008, 16:45)

    carioca [anonim]

    pai de ce "falfaie"? ca sa se falfaie ceva tre sa fie prins de un punct fix cel putin...sa aiba o baza...deci o cunoaste nenea asta ceva. da un logan de 60miare poti sa-l falfai daca vrei ca doar area toate sistemele de siguranta posibile. ciao rumanski...cea mai tare tara de pe terra.
  • +12 (12 voturi)    
    Iar bati cimpii, Tari? (Marţi, 14 octombrie 2008, 16:47)

    Fapte [utilizator]

    Basescu zice ca s-au cumparat 300 de loganuri cu 60.000 de euro, Tariceanu zice ca Basescu ataca nefundamentat.
    Basescu zice ca aia n-au venit cu lectiile facute la sedinta, Tariceanu, ironic, zice ca Romania nu e in conflict cu nimeni, asa ca sa-l mai scuteasca cu problemele astea de doi bani.

    Dar faptul ca el alege sa dea banii pe oameni, nu pe tancuri, e definitoriu pentru politica acestui guvern. Mai da-le dracu' de tancuri, pensionarii sa traiasca si sa ma voteze.
  • +9 (9 voturi)    
    Alegere (Marţi, 14 octombrie 2008, 16:48)

    Tariceanul [anonim]

    Intotdeauna cind va fi sa aleg intre tancuri si oameni, voi alege petrolul. Pentru ca mi se filfiie.
    • 0 (0 voturi)    
      sint (Marţi, 14 octombrie 2008, 18:24)

      baronul stanganbuch [utilizator] i-a raspuns lui Tariceanul

      de acord, si mie mi se filfiie, dar lui ticaloseanu i se
      ,,fAlfAie"
      • 0 (0 voturi)    
        falfaieturii (Marţi, 14 octombrie 2008, 21:44)

        antonia [anonim] i-a raspuns lui baronul stanganbuch

        imi place d-nule prim ministru ca ti se falfaie de tot adica de ce credeti d-voastra de cuviinta!!viisa falfaiede mariri de salarii a profesoriilor,de verificarea salariilor la ANRE ptr ca ministru muncii si cine mai trebuia nu a prezentat "note"" si nu stiu cand vor prezenta.Dupa cate vad eu dumnitale se cam "falfaie" de acest popor.de acord dar nu stiu pana cand acest popor minunat mai rabda falfaieturi dumnitale.
  • +8 (8 voturi)    
    Oameni, nu tancuri! (Marţi, 14 octombrie 2008, 16:53)

    same.dan [utilizator]

    Fantastic, credeam ca am auzit pana acum cea mai jalnica declaratie din politica romaneasca, dar m-am inselat. Asta bate orice record de jigodism!
  • +4 (4 voturi)    
    PSDPNL, Iar ne vindetzi Tradatorilor ??! (Marţi, 14 octombrie 2008, 16:54)

    boala tradarii nebune [anonim]

    tariceanu a fugit de intalnirea din azerbaidjan

    acolo trebuia sa inchei8 contracte de import pentru gaze pentru romnaia, contracte care ulterior au fost inhatate de rusia

    de ce n-ai vrut sa iei gaze pentru romania ?

    tariceanu isi amana vizita in azerbaidjan pentru a patra oara duminica, 31 august 2008

    cu tăriceanu în lipsă, dar în prezenţ a ministrului de externe, lazăr comănescu, băsescu a reproşat executivului „incompetenţa“ de a exploata avantajele integrării în ue, atitudinea faţă de problemele din justiţie şi mai ales amânarea sine die a vizitelor premierului în azerbaidjan şi kazahstan, în condiţiile în care parteneriatul cu cei doi furnizori de gaze pentru proiectul nabucco este prioritar.

    in zilele de 8 si 9 septembrie, prim ministrul calin popescu tariceanu avea programata o vizita oficiala in azerbaidjan.

    surse diplomatice au declarat insa, pentru amos news, ca dupa trei amanari consecutive in ultimile trei luni, vizita din septembrie a fost contramandata invocandu-se motive de ordin intern.

    la aceleasi date, la baku se desfasoara o conferinta internationala pe teme energetice referitoare la punerea in valoare a resurselor azerbaidjanului si turkmenistanului. la conferinta vor participa oficiali ai ue, sua si a principalelor tari industrializate.


    premierul tariceanu urma sa participe si el la aceasta conferinta vizita a fost pregatita in amanunt de o delegatie care s-a deplasat special la baku.

    cu acest prilej, urma sa se semneze si un acord comercial prin care romania dorea sa importe o mare cantitate de gaze naturale.

    gazprom vrea să cumpere gaze naturale din azerbaidjan

    planul rusesc urmează să concureze proiectul nabucco.

    gazprom, cea mai mare companie de gaze naturalel din lume, a anunţat, luni, că intenţionează să cumpere gaze naturale din azerbaidjan, mişcare ce concurează direct proiectul nabucco al uniunii europene (ue), informează newsin.

    http://www.cotidianul.ro/gazprom_vrea_sa_cumpere_gaze_naturale_din_azerbaidjan-57458.html
    • 0 (0 voturi)    
      de fapt (Marţi, 14 octombrie 2008, 21:47)

      levi [anonim] i-a raspuns lui boala tradarii nebune

      gazele vindute in toata Europa sunt cumparate din alte tari,(azerbaidjan,turkmenistan)rusia are o rezerva de 55o mil.mc care ajunge numai pentru ei,problema este ca Gazprom detine monopolul asupra conductelor de gaze!Proiectul Nabucco vizeaza reducere de dependente fata de gazul livrat de catre Rusia!concluziile puteti sa le trageti voi...de ce nu are tariceanu nici un interes..
  • +8 (8 voturi)    
    tariceanu este .... (Marţi, 14 octombrie 2008, 16:58)

    costi [anonim]

    tariceanu este imprudent facand o asa declaratie .Discutia a avut loc in CSAT.Nu avea dreptul sa o faca publica.In urmatoarele ore la Moscova se va face caz de acest lucru si atunci tariceanul va trebui sa dea niste explicatii.Cat de prost poti fii sa faci astfel de declaratii.Interesele patriei mai sus de cele de partid.Bravos taricene
    • +2 (2 voturi)    
      ar fi bine sa aiba probleme cu rusii (Marţi, 14 octombrie 2008, 17:10)

      motherrusia [anonim] i-a raspuns lui costi

      astia-s rusofili pana-n maduva oaselor si de aia nici nu putem scapa de ei ca-s ca raia, daca s-ar supara rusii pe taricean ar fi tare bine, poate i s-ar incolaci motocicleta in jurul capului odata!
    • +1 (1 vot)    
      rusia (Marţi, 14 octombrie 2008, 20:46)

      PaulR [utilizator] i-a raspuns lui costi

      Asta am constatat si vroiam sa spun si eu. Indiferent de ce zicea Basescu legat de Rusia nu mergi in fata presei sa spui ce s-a discutat in CSAT.
      Tariceanu a facut un lucru iresponsabil.
    • 0 (0 voturi)    
      rusia (Marţi, 14 octombrie 2008, 20:46)

      PaulR [utilizator] i-a raspuns lui costi

      Asta am constatat si vroiam sa spun si eu. Indiferent de ce zicea Basescu legat de Rusia nu mergi in fata presei sa spui ce s-a discutat in CSAT.
      Tariceanu a facut un lucru iresponsabil.
  • +6 (6 voturi)    
    Nedumerire (Marţi, 14 octombrie 2008, 17:05)

    C [anonim]

    Am si eu o nedumerire: daca in CSAT unul dintre membri (presedintele X-lescu, de exemplu) spune ca are informatii despre o amenintare externa, (din partea Rusiei, de exemplu), si la o ora dupa iese unul din sedinta si striga in gura mare presei: "X-lescu a zis ca stie el ca Rusia ne ameninta", cam cum s-ar chema trebusoara asta? Cat de bine ne serveste interesele ca tara?
  • +5 (5 voturi)    
    Calare si mai psd-os, va folosim cu folos. (Marţi, 14 octombrie 2008, 17:05)

    Bascaliosul [utilizator]

    Tariceanu a inchis subiectul despre echipamentele de 45.000 euro pe cap de locuitor al unei Dacii super-dotate, cu trombonul: (cica) totul a fost gandit „numai in folosul cetateanului”.

    PS.In conlcuzie, dragi cetatzeni, n-o mai facetzi pe niznaiu si nu va lasatzi prostitzi!
    Doar va repet eu, Ca(len)in: Invatzati, invatzati, invatzatzti sa le folositzi !
  • +6 (6 voturi)    
    The last hippie (Marţi, 14 octombrie 2008, 17:14)

    Fapte [utilizator]

    Tariceanu, ultimul hipiot nostalgic!
    Aia ziceau "make love, not war", asta zice: "love humans, not tanks!". Aia fumau iarba si faceau dragoste, asta se da jos de pe motocicleta si violeaza o tara intreaga.
  • +3 (3 voturi)    
    Mai e mult ? (Marţi, 14 octombrie 2008, 17:20)

    Bulica [anonim]

    Cat naiba mai avem pana scapam de Tariceanu si de sleahta lui?
    Abia astept alegerile. Ca sa le dau si eu peste bot, cu unicul lucru pe care-l pot face impotriva lor.
    Votul meu.
  • +5 (5 voturi)    
    Tariceanu (Marţi, 14 octombrie 2008, 17:33)

    Dumbest [anonim]

    Taricene, esti mai marsupial decat orice marsupial. Cum poti bai sa iesi in public si sa reiei afirmatii care in mod evident tin de secretul de stat?!?! Mare nemernic trebuie sa fii!!
  • +3 (3 voturi)    
    Of (Marţi, 14 octombrie 2008, 17:36)

    breb [anonim]

    Oare cate pacate am avut noi, ca neam rom\nesc, s[ fim blestema'i s[ avem ca prim/ministru un tradator de tara, tariceanu? Doamne iarta-ne!!!!!!!1
  • -3 (3 voturi)    
    Vrem F16 second hand de la Americani! (Marţi, 14 octombrie 2008, 18:07)

    Vlad [anonim]

    Mai bine servim intereselor SUA...achizitionand F16-uri second hand, de pe vremea filmului TOP GUN.
    • 0 (0 voturi)    
      iNAINTE DE TOATE .. (Marţi, 14 octombrie 2008, 23:00)

      brandy2ro [anonim] i-a raspuns lui Vlad

      Pai ce zici ca inainte de toate sa facem SI NOI CA SI EI si SA AVEM PROVIZII..............., ...cine crezi ca ne poate ajuta ??

      si lasele dracu de avioane ca tot degeaba le luam........... BULSHIT BULSHIT ...... ce obligatii sunt astea !!!!

      HAI SA NU FIM ORBI. ce dracu hai sa iesim din VIRTUALITATEA ASTA SI SA NE DORIM NISTE RUSOAICE SANATOASE, NEMACHIATE, MULT MAI DARNICE !!!!!!! DOAR MAI SUNTEM BARBATI SAU DOAR NE PREFACEM ????
    • 0 (0 voturi)    
      ai cu sa-l dai ??? (Marţi, 14 octombrie 2008, 23:11)

      brady2ro [anonim] i-a raspuns lui Vlad

      daca da nu posta ....
  • +2 (2 voturi)    
    un tradator cum ne place noua la Maskva... (Marţi, 14 octombrie 2008, 18:16)

    Balabanov [anonim]

    Tovarashi, mie-mi placa de Tariceanu asta, harasho prim-ministru! Asha si trebuie, tovarashi, interesele noastre ale Moscovei este sa va avem prieteni si sa nu dati banii pe tancuri. De ce sa vina americanii cand pot sa vina kazahstanii?
  • +2 (2 voturi)    
    Gramatica lui Tari loveste din nou (Marţi, 14 octombrie 2008, 18:20)

    ionutg [anonim]

    "responsabil este guvernul si premierul" Corect era "responsabili sunt guv-ul si pm-ul"
    • 0 (0 voturi)    
      nu a gresit ... (Miercuri, 15 octombrie 2008, 8:48)

      mda [anonim] i-a raspuns lui ionutg

      El este in tot si in toate, Sfantul spirit, the big, number one. Care este.

      P.S. De n-ar mai fi cat mai curand.
  • +2 (2 voturi)    
    incredibil! (Marţi, 14 octombrie 2008, 18:22)

    gabriel [anonim]

    Mi se pare incredibil ca un prim-ministru sa faca publice discutii cu caracter confidential la care a asistat in CSAT, numai pentru ca-i slujesc interesele sale politice. Asa ceva nu am mai auzit pana acum! Cineva ar trebui sa-l intrebe pe Tariceanu daca a realizat ce a facut!!
  • +3 (3 voturi)    
    tariceanu: "esenta tradarii" (Marţi, 14 octombrie 2008, 18:27)

    ionq [anonim]

    tariceanu da pe final de mandat ceea ce-i caracterizeaza intregul mandat: TRADAREA
    a tradat interele tarii, poporului pentru cei care l-au racolat : patriciu, fsb, kgb, relu fenechiu agent sarb si papusar de prim-ministru, dan radu rusanu, etc
  • -2 (2 voturi)    
    hai chiar (Marţi, 14 octombrie 2008, 18:33)

    sven [anonim]

    trecand peste forumistii de serviciu care latra la comanda, mie mi se pare ca asta e doar un circ fara bani. Tariceanu oricum n-are treaba cu guvernul cum n-are nici Basescu cu presedintia. Dar intreb si eu : cineva chiar isi inchipuie ca poti inzestra o armata intreaga pocnind din degete la o sedinta CSAT ? astea nu sunt decat niste vorbe aiurea si niste reactii fatarnice, dupa cum ne-a obisnuit d-l Basescu de 4 ani. Adica dansul pana acum n-a stiut cum e inzestrata armata, si a aflat plin de stupoare acum ? laas-o balta ! Insa si mai nasol mi se pare celalalt simpatic, adica Tariceanu : cand faci hotii din astea de 2 lei, tunuri de muncitor la APACA, ar trebui sa te-astepti ca la un moment dat o sa se afle si-o sa se si spuna public. Huo, prostule !
  • +2 (2 voturi)    
    Tariceanu loveste din nou! (Marţi, 14 octombrie 2008, 18:43)

    Leon [anonim]

    Asa tata, asa Primule-Ministru al Romaniei, asa te vreau. Ia-le piinea de la gura spionilor straini. Lasa-i fara slujbe, mama lor de nesimtiti.
  • +3 (3 voturi)    
    Asta ne mai lipsea!!! (Marţi, 14 octombrie 2008, 18:55)

    Samaritean [anonim]

    Au dreptate cei are spun ca Tariceanu nu are dreptul sa declare ceea ce se discuta acolo. Ma intreb daca lui Tariceanu i se retrage certificatul de securitate, mai are acces la sedintele CSAT?
    Domnul Basescu, puteti verifica acest aspect.

    Pe de alta parte, domnule Tariceanu, cu asemenea declaratii, Romania va fi in curand amenintata de ursul cel mare. Si atunci sa te vad cu cine aperi aceasta tara. Cu soldati platiti cu 620 lei pe luna + norma de hrana, norma care nu se constituie in parte a salariului deci nu se platesc cotizatii la pensie din ea. Cu tancurile din 1955 cu care au luptat rusii in 70 in Afganistan?, Cu taburile fabricate in 1977 dupa un proiect din 70? Cu avioane carora le expira resursa anul viitor?

    Apropo domnule Tariceanu, sau domnule Basescu, poate ne spuneti si noua care este deficitul de personal al Armatei Romane. Conform Strategiei de Transformare a Armatei Romane, ar trebui sa fim undeva la 90 000 dintre care 75 000 militari 15 000 civili. Daca la civili nu stam prost deoarece chiar daca pregatirea este uneori inferioara ofiterilor, acestia au salarii mai mari decat noi. In schimb la militari mai ales la ei tineri deficitul este destul de mare, deficit datorat salariilor mici de la baza ierarhiei. Cum sistemul militar este unul piramidal, baza este foarte mare, dar acolo se afla de fapt luptatorii. Dar daca la baza avem un deficit de peste 20 procente cred ca avem o problema de discutat in CSAT.
    Revin cu o comparatie a salariilor, voi decideti daca si cat este de corect,

    Consideratie
  • +2 (2 voturi)    
    la prima vedere (Marţi, 14 octombrie 2008, 19:30)

    directia 5 [anonim]

    esti tentat sa crezi ca tariceanu este doar un manechin iresponsabil, dar analizand actiunea din iunie 2006 cand ,cu 2 saptamani inaintea vizitei lui base in SUA ,PM cu Atanasiu ministru apararii alaturi, cer intr o conferinta de presa retragerea trupelor din Irak fara a consulta presedentia sau a discuta acest subiect in CSAT,intalnirile de taina cu un kagebist notoriu-Kondiacov- primit la Palatul Victoria pe usa din spate,iar acum ,cu o luna inainte de intalnirea de la varf de la Moscova sa faci o declaratie care vadit pune Moscova intr o pozitie de forta ,nu duce decat la concluzia ca tariceanu nu este decat un vrednic urmas alui ilici kgb,adica o carpa kaghebista
    • 0 (0 voturi)    
      cam multi tradatori pe metru patrat... (Marţi, 14 octombrie 2008, 21:35)

      YFS [anonim] i-a raspuns lui directia 5

      Da, prietene, ai ghicit corect in privinta folosirii noului meu nick name. Din pacate, nu mai pot posta decat dimineata si seara si nu am putut sa-ti raspund la observatia corecta facuta de tine la o alta postare.
      In privinta temei, am constatat in ultima perioada o adavarata "ofensiva" venita din partea PSD pentru blocarea achizitionarii de avioane de lupta F-16. Este clara porunca venita de la Moskova si punerea ei in practica de tradatorii kgb-isti din PSD. Observ si ii acuz direct pe unii din PSD, PC si PNL de apartenenta la KGB si tradare a Romaniei. Sper sa-si primesca pedeapsa cat de curand, pana nu reusesc sa faca prea mult rau tarii!
      • +1 (1 vot)    
        nu are importanta (Marţi, 14 octombrie 2008, 23:13)

        directia 5 [anonim] i-a raspuns lui YFS

        dimineata sau seara, comentarile dumneavoastra sunt la obiect si de bun simt ,deci sunt bine venite,si eu cred prietene ca avem un guvern si parlament vandut ,faptul ca nu s a investit in infrastructura iar justitia este permanent obstructionata ,arata dorinta guvernantilor de a tine Ro cat mai departe de Europa ,iar la aceasta conspiratie participa si presa mogulilor si asa zise ONG finantate de pusculita kgb din Ro ,Rompetrol
      • 0 (0 voturi)    
        Pls. lasa tradarile....ca nu esti la mijloc... (Miercuri, 15 octombrie 2008, 0:53)

        brandy2ro [anonim] i-a raspuns lui YFS

        Asa cum suntem noi, Pe mine nu ma intere astea, la o adica vreau sa am ce sa manac, sa beau , si unde sa ma refugiez ....Probabil crezi ca dupa tine vine vreun elicopter si te sustrage, exact ca prin filme ??

        BULSHIT.....
      • 0 (0 voturi)    
        Doamne ce aberatii! (Miercuri, 15 octombrie 2008, 14:03)

        gds [anonim] i-a raspuns lui YFS

        Nu mai bate campii ca te bate Dumnezeu!
  • +2 (2 voturi)    
    salariile militarilor (Marţi, 14 octombrie 2008, 19:40)

    Samaritean [anonim]

    Vad ca nu are nimeni curajul sa faca a o analiya serioasa a salariilor militarilor, asa ca voi incerca eu acest lucru.
    Probabil le este frica ca vor dezvalui fara sa isi dea seama, cine stie ce secrete. De aceea voi folosi doar informatii care se gasesc pe internet. Si oricum un secret mai mare decat ceea ce se discuta in CSAT referitor la politica externa, la prietenii si posibilele amenintari la adresa Romaniei, nu cred ca cunosc.
    Aici: http://usmilitary.about.com/od/2007paycharts/l/bl07enlbasepay1.htm aveti salariile de baza ale militarilor din US Army, iar aici http://www.navycs.com/uk/08-british-officer-pay.html se afla salariile celor din UK Army

    Salariile celor de la baza ierarhiei militare din Romania se ridica undeva intre 1100-1500 lei subofiterii si soldatii, si 1800-2000 lei ofiterii. Repet este vorba de cei de la baza.
    Bun luam cel mai mic salariu 1100 lei si cel mai mare. (Probabil peste 200. 000 pe an)
    Aici aveti salariul unui general de 4 stele recent pensionat http://www.unap.ro/ro/declaratii_avere/Muresan_Mircea/Muresan_1.pdf, Ma gandesc ca altii, cu functii mai mari, au mai mult nu?
    Asa cum vedeti diferenta este de aproape 20 de ori mai mult in favoarea generalului. Daca facem o comparatie vom vedea ca partenerii nostrii din NATO, nu s-au lacomit cand au stabilit salariile astfel ca, salariul unui general este de 10 ori (NU 20!!!!) mai mare decat ale unui soldat.

    De aceea situatia de mai jos: http://www.gandul.info/armata/2000-de-tineri-militari-au-demisionat-din-armata-romana.html?6452;2321926 Anul acesta au plecat si mai multi va spun eu. Cheltuim bani pentru instruirea noilor SGV, pentru spoturi publicitare, pentru sute de recrutori, in loc sa motivam oamenii gata pregatiti sa ramana in sistem.
    Este mult de discutat, situatia nu e roza deloc, sperantele sunt minime pentru cresteri salariale, noi nu vom iesi in strada, ne vom face datoria si vom astepta. Un alt guvern care sa aiba printre prioritati si Apararea Tarii.
  • +2 (2 voturi)    
    Tari (Marţi, 14 octombrie 2008, 21:09)

    Petrovici [anonim]

    S-a luat Base de Iuda Tariceanu, i-a raspuns si blegomanul : l-a parat la rusi ca a cerut masuri pentru intarirea armatei, ca sa nu se bucure rusii ca suntem slabanogi. Iuda tot Iuda e. Cu prietenul Patriciu ar fi in stare sa cheme pe rusi in tara sa-l dea jos pe Base. De fapt cum l-or mai privi rusii pe Base dupa soparla asta !
    • 0 (0 voturi)    
      ptr Petrovici..si toti de aici (Miercuri, 15 octombrie 2008, 7:25)

      TUDOR [anonim] i-a raspuns lui Petrovici

      stai linistit ca oricum nu era privit bine la moscova...si basescu a ales sa suga la licurici mare...de declaratia aceea nu se ia nimeni..putin sta calare pe conducta...si basescu se plimba de mana cu bush..pe plaja de la neptun...hai sa fim mai pragmatici....nu trebe sa va reamintesc...ca la inceput de septembrie putin a anuntat germania si franta ca face revizie la conductele de gaze...si scade un pic presiunea...in al doilea moment...si merkel si sarkozy se intretineau amical cu gospodin putin..si cum dreq pe astia doi nu-i maia cuza nimeni de kaghebism...sau alte alea..
  • 0 (0 voturi)    
    Exista si oameni normali in politica romaneasca? (Marţi, 14 octombrie 2008, 22:04)

    Un Oarecare [anonim]

    De curiozitate, exista si oameni normali in politica romaneasca?