Traian Basescu acuza CSM de tentativa de blocare a activitatii ANI, dupa ce Lidia Barbulescu a afirmat ca declaratiile de avere sunt neconstitutionale

de Alina Neagu     HotNews.ro
Luni, 6 octombrie 2008, 17:56 Actualitate | Politic


Traian Basescu si Lidia Barbulescu
Foto: AGERPRES
Presedintele Traian Basescu acuza Consiliul Superior al Magistraturii ca incearca sa blocheze activitatea Agentiei Nationale de Integritate. Gestul presedintelui survine dupa ce presedintele CSM, Lidia Barbulescu, afirmase, intr-un interviu acordat ziarului Cotidianul, ca, in opinia sa, completarea si publicarea declaratiilor de avere ar fi neconstitutionala.

"Presedintele Romaniei, Traian Basescu, a luat act de declaratiile presedintelui Consiliului Superior al Magistraturii, doamna Lidia Barbulescu, cu privire la intentia de a solicita Curtii Constitutionale declararea ca neconstitutionale a textelor din Legea nr. 144/2007 referitoare la caracterul public al declaratiilor de avere si de interese ale judecatorilor si procurorilor", se arata intr-un comunicat de presa postat pe site-ul Administratiei Prezidentiale.

"Conform ultimului Raport al Comisiei Europene privind progresele realizate de Romania in cadrul Mecanismului de cooperare si verificare, Consiliul Superior al Magistraturii trebuie sa intreprinda demersuri in vederea unei mai mari transparente si eficiente a sistemului judiciar, precum si in vederea imbunatatirii propriei raspunderi."

"Tinand cont de aceste recomandari, presedintele Traian Basescu constata cu regret ca, in ciuda lipsei de progrese consistente inregistrate de CSM in mandatul doamnei Barbulescu, in raport cu nevoile reale ale Romaniei, CSM este interesat mai degraba de modul in care sa blocheze activitatea ANI in controlul averilor magistratilor, decat sa puna in aplicare recomandarile Comisiei Europene", se arata in comunicat.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















1633 vizualizari

  • +8 (8 voturi)    
    Madam Barbulescu (Luni, 6 octombrie 2008, 18:08)

    Observator [anonim]

    Patzachina asta (imi displace sa folosesc termenul dar sint SUFOCAt de oportunismul, lipsa de buna credinta ca sa nu mai vorbesc de lipsa de profesionalism a personajului - ultima remarca o fac in deplina cunostinta de cauza) merita poate o replica si mai dura. Care replica, evident, i s-ar fi spart in cap lui Basescu. Si asa va fi acuzat de "ingerinte in actul de administrare a justitiei", bla-bla... Adevarul este ca in vreme ce Curtea Europeana a Drepturilor Omului, condamna in serie Romania ca urmare a abdicarii totale a magistratilor de la raspunderile ce le revin, CSM pluteste ca un nor negru deasupra ineguratului orizont al democratiei din Romania. Fara sa-si vada in mod MINIMAL de raspunderile ce ii revin (in fiecare zi se dau hotariri IRESPONSABILE, strigatoare la cer - se sesizeaza cineva? Ii "arde" cineva pe judecatorii vinovati? Nici pomeneala...)
  • -1 (5 voturi)    
    ANI s-a autoblocat (Luni, 6 octombrie 2008, 18:15)

    brasoveanu [anonim]

    Condusa fiind de personaje vulnerabile, santajabile si conectate la sistemul ticalosit, precum Horia Georgescu.

    Amanunte:
    http://brasovnews.blogspot.com/2008/08/fiul-securistului-georgescu-pazeste.html
    http://brasovnews.blogspot.com/2008/08/integritatea-lui-horia-georgescu-un.html
  • +8 (8 voturi)    
    patetism (Luni, 6 octombrie 2008, 18:27)

    elena [anonim]

    cine este aceasta tanti Ilieana asta patetica?

    numai in Romania o astfel de travestita intelectual ar putea avea vreo functie. este patetic si jenant.
    • -6 (8 voturi)    
      Intrebare (Luni, 6 octombrie 2008, 19:12)

      Alex [anonim] i-a raspuns lui elena

      De acord cu tine cu bidonul de la CSM.
      Dar de basescu ce parere ai ?
  • -4 (4 voturi)    
    ani (Luni, 6 octombrie 2008, 18:28)

    ion [anonim]

    Asa ii trebuie!
  • +6 (6 voturi)    
    complet neconstitutional, moncher.. (Luni, 6 octombrie 2008, 18:46)

    capcaunul [anonim]

    la astia din vest poate sa fie complet constitutional, ba chiar motiv de retragere a suportului in caz de inducere in eroare.. La NOI? Bibicilor.. da' unde va credeti voi.. ce democratie, sunteti la curtea boierilor mari aici, cine se incumeta sa le dea praful jos de pe caftane? papa de la roma, cu ale lui sapte coroane poate..
  • +8 (8 voturi)    
    Basescu loveste in coruptia justitiei! (Luni, 6 octombrie 2008, 19:02)

    Silviu [anonim]

    Jos palaria in fata lui Basescu. Clasa corupta a avocatiolor si judecatorilor Romani se apara cum poate, dar sper ca nu va reziata mult. Jos cu noii ciocoi in robe! Le este frica sa-si declare averila pt ca le-au furat de la noi!
  • +7 (7 voturi)    
    Madam Barby, ciocul mic, ochii la usa! (Luni, 6 octombrie 2008, 20:23)

    Bascaliosul [utilizator]

    Doamnei cu barbi i-ar fi stat ceva mai bine daca ar fi lasat ciocul mic si clantza asisderea, pentru ca s-a hazardat deja peste masura intr-o serie de demersuri si atitudini incompatibile cu functia in care isi face de cap prin CSM si cu statutul magistratului, dar mai ales insista sa-si primeasca portzia binemeritata, atat peste zona de debitare-barbi amintita ...mai sus cat si peste ochii care, cand nu se vad, se uita ...panicati peste umar, timpul trecut si cel (fara) viitor.

    Ceva mai altfel spus, madam star-papusa Barby, persista in prostie sa nu stea ca mortu-n papusoi, asa cum s-a invatat cu naravul activ inca de pe vremea cand era de-a dreapta chipului aparent cioplit al „sfantului” Popa Nicolae, adica pe posturi interminabile (unde s-a implicat contradictoriu, dubios, jalnic si decisiv cu bataie lunga ...pana azi) : judecator si vicepresedinte al ICCJ, membru in colegiul de conducere si- tot de frunte-al completului de 9 judecatori, membrana de papusa inocenta in CSM (parvenita din ICCJ, ca din partea locului ...cu pricina).

    La cat a dat din cioc sau clantza, prin crezul ei de mare coana preoteasa la usa de bisericutza (vorba cantecului: „dar , nu se stie, nu se stie, pana cand” -!?) e gata sa se loveasca in pragul de sus, unde isi va prinde ciocul mic si clantza de la intrare blocata in postul ...postului mare.
  • +3 (3 voturi)    
    Zgriptzuroaica (Luni, 6 octombrie 2008, 20:54)

    stefan2008 [utilizator]

    HUOOO... curca umpluta!
    Ba sa-ti faca o sectiune si sa o publice, ca sa se vada clar cat ai infundat in tine de pe spatele oamenilor!
  • +1 (1 vot)    
    Deux-piece tare! (Luni, 6 octombrie 2008, 20:55)

    dani [anonim]

    Nu traiesc in tara si n-o cunosc pe Frau Barbulescu decat de pe sticla (de TV si calculator).
    Insa a pleda pentru neconstitutionalitatea expunerii publice a declaratiilor de avere ale magistratilor, deci a celor care trebuie sa fie model in aplicarea legii si transparenta, mi se pare a fi manushereala, caci de neprofesionalism la varsta si experienta dumneaei, nu indraznesc sa vorbesc.
    Oricum, deux-piece-ul pe care il poarta cu gratie in
    poza e reusit si culoarea tare!!
  • +1 (1 vot)    
    Are dreptate presedintele ! (Marţi, 7 octombrie 2008, 10:05)

    mihai [anonim]

    Presedintele are dreptate, se incearca sa se ascunda averile celor care ne conduc..... de ce ? Pentru ca cei 322 au fraiele sa actioneze in acest sens. Cine ii poate opri? Noi, prin vot !
    Parerea mea e ca si aceasta femeie este un tonomat cu euro.... Problema e cine introduce banii...
  • 0 (0 voturi)    
    CSM+CCR (Marţi, 7 octombrie 2008, 11:04)

    io [anonim]

    organele astea doua trebuie desfiintate sau reunite intr-unul singur numit GCS (garantul coruptiei din sistem).
    de ce credeti ca CCR a lovit CNSAS-ul ?
    pentru ca pe lista erau magistrati.
    de ce credeti ca CCR a lovit ANI ?
    pentru ca pe lista erau magistrati.
    toata lumea stie ca sistemul justitiei romanesti este cel mai corupt dintre toate, ca toate angajarile si promovarile in sistem se fac prin pile si cu bani multi.
    cit despre CCR, sa ajunga un arbitru al intregii vieti politice, economice si sociale?
    sa stabileasca CCR daca 50% pentru profi e mai neconstitutional decit 9% ?
    publicarea averilor e neconstitutionala?
    de unde au mai scos-o si pe asta?
    dar cind judecatorii au stabilit prin sentinta definitiva ca guvernul trebuie sa le dea nu's ce mariri salariale retroactiv pe citiva ani,
    asta nu e neconstitutional?
    ca si salariati bugetari, isi stabilesc singuri ce salarii trebuie sa ia?
    astia au luat-o razna rau de tot.