Sondaj INSOMAR: PD-L conduce in preferintele electoratului cu 39%, Teodor Stolojan e preferat pentru functia de premier

de Alina Neagu     HotNews.ro
Duminică, 21 septembrie 2008, 17:04 Actualitate | Politic


PD-L se situeaza pe prima pozitie in preferintele electoratului cu 39%, urmat de PSD cu 25% si de PNL cu 20%, cu ceva mai mult de doua luni inaintea alegerilor parlamentare. La distanta foarte mare de primele trei clasate se afla PRM si UDMR, cu cate 4 procente. Daca duminica viitoare ar avea loc alegeri parlamentare, PNG ar aduna voturile a 3% dintre alegatori, iar Partidul Civic Maghiar si Partidul Conservator, cate 1%, arata un sondaj INSOMAR citat de Realitatea Tv si dat publicitatii duminica.

Comparativ cu un studiu similar dat publicitatii in iulie 2008, PD-L a castigat circa un procent, iar PSD a pierdut aproximativ 2% din electorat. in crestere a fost si PNL, cu 4%.

In ceea ce ii priveste pe candidatii la functia de premier, preferat este, potrivit sondajului, Teodor Stolojan, cu 41 de procente, urmat de Mircea Geoana, cu 33% ( cu 8 procente peste partidul pe care il conduce). Pe locul al treilea vine actualul premier, Calin Popescu Tariceanu, candidatul PNL la functia de prim ministru, cu 26% din preferinte (cu 6 procente peste PNL).

De altfel, votantii ar prefera ca viitorul prim-ministru sa fie de la PD-L - 38%. Doar 29% spun ca ar vrea un sef al executivului de la PSD si 23 de procente, de la PNL.

48% dintre cei intervievati s-au declarat multumiti de activitatea presedintelui Traian Basescu, in timp ce doar 31% sunt destul multumiti de Executiv.

In ceea ce priveste Guvernul, 39% dintre romani spun ca acesta ar trebui sa fie alcatuit de un singur partid. 30 la suta considera ca ar fi mai bun un Executiv format dintr-o alianta de partide, iar 31 la suta cred intr-un guvern de tehnocrati.

In cazul unei aliante, 34% dintre romani ar vedea la guvernare un cabinet format din PDL si PNL.

Sondajul mai arata ca 84% dintre cetatenii cu drept de vot isi doresc ca Romania sa ramana republica, iar presedintele sa fie ales direct de catre popor - 96%.

Studiul INSOMAR a fost realizat in perioada 12-17 septembrie 2008, pe un esantion reprezentativ de 1488 de persoane si are o marja de eroare de +/- 2,8%.








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















5460 vizualizari

  • +14 (16 voturi)    
    trist... (Duminică, 21 septembrie 2008, 17:17)

    sucaa [utilizator]

    avem de ales intre PDL si PSD+PNL...
    asta este toata oferta politica din Romania in anul 2008...
    si mai trist este ca echipa lui Iliescu, in care-l numaram si pe tariceanu, este voatat de foarte multi. Dupa cat rau a facut iliescu Romaniei, inca protejatii lui sunt la loc de cinste in preferintele romanilor.

    suntem un popor de masochisti...
    • -8 (8 voturi)    
      minciuna... (Duminică, 21 septembrie 2008, 19:16)

      derek [anonim] i-a raspuns lui sucaa

      Sondaj adevarat, insa realizat acum 2 luni, nicidecum in luna septembrie... In concluzie, dragilor, sunteti niste mincinosi si manipulatori! In realitate, in sondaje conduce PSD, lucru de care eu, unul, nu sunt incantat...
      • +5 (5 voturi)    
        de unde stii? (Duminică, 21 septembrie 2008, 20:21)

        sucaa [utilizator] i-a raspuns lui derek

        a mai fost un sondaj in luna iulie dar nu este asta. chiar fac comparatie la inceputul articolului cu acel sondaj.
  • +5 (15 voturi)    
    Sigur... (Duminică, 21 septembrie 2008, 17:24)

    OvidiuP [anonim]

    Si la vot vor scoate 25% ca nu se duc sa voteze decat pensionarii. Restul sunt prea lenesi ca sa ii intereseze soarta lor
  • -15 (15 voturi)    
    Zau? (Duminică, 21 septembrie 2008, 17:25)

    Fritz [utilizator]

    E vorba de acelasi Insomar, care la alegerile locale, a dat-o-n bara cu sondajele lor? Si atunci tot asa, PDL-ul avea vreo 40% in sondaje(le lor), iar la alegeri a avut sub 30% !!!!!

    Disperati pedelistii!!!!
    • +3 (3 voturi)    
      Din pacate asa este, (Luni, 22 septembrie 2008, 10:55)

      Kap [anonim] i-a raspuns lui Fritz

      iar procentele astea s-ar modifica drastic daca romanul si-a misca curu' la vot.
      Dar e prea ocupat sa-si plinga de mila si sa circoteasca.
  • +6 (8 voturi)    
    insomar (Duminică, 21 septembrie 2008, 17:33)

    baronul stanganbuch [utilizator]

    nu e al dlui sociolog alin pesedescu?
    • -5 (7 voturi)    
      insomar (Duminică, 21 septembrie 2008, 23:53)

      cat [anonim] i-a raspuns lui baronul stanganbuch

      din cate imi aduc aminte e a lu' domnu Vantu...si ma astept ca in toate sondajele insomar Basescu si PD-L sa fie in fata
      • +2 (2 voturi)    
        du-te (Luni, 22 septembrie 2008, 14:51)

        baronul stanganbuch [utilizator] i-a raspuns lui cat

        si mai ia niste lecitina, eventual cu miere de la rompetrol, si-ti vei reimprospata memoria, care nu te prea ajuta. Daca merge, da reteta si la colegii tai de pe forum, ca mai sint citiva cu memorie foarte selectiva, cam ca tine asa.
  • -15 (15 voturi)    
    masinaria de propaganda (Duminică, 21 septembrie 2008, 17:53)

    mesteru [anonim]

    Hahaha... asta-i propaganda ieftina. Nu Insomar dadea castigator PD-L -ul cu ~50% la alegerile locale, si a luat jumatate? Asa ca, cine-i mai crede acum? Sufla si ei in trombon, poate, poate mai pacalesc niste nehotarati. Dar sa fim seriosi. Daca PRM-ul partid prieten si aliat lor nu reuseste sa blocheze votul uninominal, PD-L-ul e pe duca. Pai cine o sa puna stampila pe Udrea sau alte fatuci portocalii? :)
    • +5 (5 voturi)    
      Raul cel mai mic (Luni, 22 septembrie 2008, 9:06)

      Toma N [anonim] i-a raspuns lui mesteru

      Si tottusi intre Udrea si Hrebe sau DIP parca as alege-o totusi pe Udrea.
  • +13 (13 voturi)    
    Despre PSD...adevarul (Duminică, 21 septembrie 2008, 18:04)

    judex [anonim]

    Am ascultat fara sa vreau cateva franturi din discursul lui Geoana din Italia, criticand guvernul italian pentru amprentarea "romanilor". Il inteleg pe Geoana, presedintele unui partid predominat de tigani ca ii apara, dar face o confuzie regretabila, manipuleaza si dezinformeaza - italienii nu amprenteaza pe romani si nici pe tiganii care sunt legal in Italia, cu pasapoarte, se comporta civilizat si muncesc cinstit. Italienii amprenteaza hoardele de hoti, cersetori si criminali...si bine fac. Daca nu le convine amprentarea de ce nu-si fac buletine si pasapoarte? Cine este PSD? Un partid nereformat, condus din umbra de comunisti, bolsevici si kgb-isti. Conduc Romania de 18 ani, 10 direct si 8 cu ajutorul unor guverne impotente sau tradatore, si au adus-o la nivelul Albaniei, chiar sub nivelul Romaniei lui Ceausescu, in timp ce Slovenia, Polonia, Cehia si Ungaria au ajuns la nivelul de civilizatie si prosperitate european. Daca, in 2004, nu ajungea la guvernare Alianta DA, nici nu intram in UE. Acum, mai au si tupeul sa pacaleasca iar pe romani sa vrea iar la guvernare. Sper, ca astfel de nemernici sa mai faca 4 ani de opzitie sa vada ca nu este bine sa-si bata joc de romani.
    • -10 (10 voturi)    
      DIN NOU DLE?! (Duminică, 21 septembrie 2008, 22:42)

      taranistu” [anonim] i-a raspuns lui judex

      Revii la infinit cu aceeasi placa pro PD fara argumente fara sa-ti pese de realitate. PD ul e cel mai bun, indiferent ce face , ce zice, nimic tustii una si buna si tii de ea ca tiganul de p... ma-sii!
      Asculti tot timpul ”fara sa vrei” bineinteles cateva fraze din discursuri, bla bla bla. Mai nou vad ca esti si rasist, cand spui ca PSD ul e plin de tigani, care-i problema, io credeam ca te intereseaza politica, doctrinele, nu apartenenta la o etnie sau alta. Ideea ilegala in Italia e ca amprenteaza numai romi si numai din Romania, aici era buba rasista, mai apoi au dres busuiocul dar, crede-ma, guvernul de la Roma are multe laturi fascistoide si imperialiste (vezi criza din Georgia si reactia italiana).
      Cireasa de pe tort e ”teza” ta cu cei 18 ani in care au condus direct sau indirect. O tii pe asta gaia-matu, nu te lasi de ea pana la enervare cum s-a intamplat in cazul meu. Dar calmeaza-te cetatene, ce naiba? Exagerari de genul ca Romania a ajuns mai rau ca Albania.... Mai tinere ma, fa un dus rece ba baiete, revino-ti!
      • -6 (6 voturi)    
        Atentie (Duminică, 21 septembrie 2008, 23:10)

        Alex [anonim] i-a raspuns lui taranistu”

        Vezi ca este mai batrin ca noi si nu se rezolva cu un dus, in cazul lui.

        Lasa-l sa vorbeasca, este necesar.
      • +8 (8 voturi)    
        Trezeste-te (Luni, 22 septembrie 2008, 1:55)

        Aph [anonim] i-a raspuns lui taranistu”

        Ba cred ca voi ar trebui sa faceti un dus rece, sau o clisma la creier. Tara asta se duce de rapa, nu spune nimeni ca PDL este sfant dar dar toate sforile sunt in acest moment trase de PSD. Tu insa dormi linistit, baietii te fura fara sa te deranjeze. Munceste si maine ca un sclav, habar n-ai pe cati imbogatesti cand iti ridici salariul si iti platesti impozitul!
      • +5 (5 voturi)    
        amice ... (Luni, 22 septembrie 2008, 8:18)

        moshu49 [utilizator] i-a raspuns lui taranistu”

        unde ai citit despre "aceeasi placa pro PD" în comentariul lui "judex"?
        sau în mintea ta tot ce este antiPSD nu poate fi decît proPD?
        hai ... du'te! :P
  • +5 (5 voturi)    
    De acord (Duminică, 21 septembrie 2008, 18:14)

    stefan v [anonim]

    De acord cu sucaa ca optiunile sunt de fapt doua: PDL sau PSD+PNL. Dar nu-i rau de loc. Si in tarile mari se opteaza intre doua partide, sau doua curente. E judecata mai simpla. Curioasa este doar asocierea PSD+PNL pe care PNL o neaga totusi. Ce-or avea in comun, in afara de dorinta de a guverna? Si mai curioasa este neasocierea celor 2 partide cu principii, cel putin declarate, de dreapta, PDL si PNL. Asta-i ciudatenia politicii romanesti. Cine o fi vinovat? Dar sa n-o luam de la inceput cu discutia. Nu prea mai ajuta, cu 2 luni inainte de alegeri.
    • -5 (5 voturi)    
      Varianta nerostita (Duminică, 21 septembrie 2008, 23:13)

      Alex [anonim] i-a raspuns lui stefan v

      Ce zici de varianta PDL + PSD ?
      Chiar nimic ?
      Este foarte posibil dupa PDL + PNG si dupa PRM + PDL.
      • +9 (9 voturi)    
        In your dreams (Luni, 22 septembrie 2008, 2:06)

        Aph [anonim] i-a raspuns lui Alex

        Dar de ce nu PDL + PNL? Ah, am uitat ca aceasta optiune nu este pe placul D-lui Tariceanu. Care prefera compania lui Nastase si Mitrea, insa nu are curaj sa raspunda invitatiei la discutii din partea presedintelui. Halal presedinte de partid, si vai de cei care-l urmeaza orbeste! PSD va ingropa PNL in momentul in care se va vedea cu sacii in caruta. Probabil ai fi dormit linistit cu o alianta PSD+PNL+UDMR+PRM+PNG, sau mai bine zis alianta anti-PDL. Esti vai steaua ta, iti meriti soarta...
    • 0 (0 voturi)    
      hai sa te luminez... (Luni, 22 septembrie 2008, 13:02)

      dorinteodor [anonim] i-a raspuns lui stefan v

      stefane,
      o chestie pe care putini o inteleg este ca in lumea civilizata, mediul economico-financiar impune mediul politic, si e normal sa fie asa.

      un politician se formeaza cu foarte multi bani. de unde bani? evident ca de la cei care au bani, adica din mediul economico-financiar.

      odata ce un politician este format in acest fel, el va sustine pe cei care l-au finantat. asa ca noi nu avem aici propriuzis o alianta pnl-psd ci avem o cooperare intre mediul economico-financiar al psd-ului si al pnl-ului. atit timp cit astia se vor intelege, se vor intelege si politicienii care-i sustin.

      asa este in toata lumea civilizata si repet, este normal sa fie asa. ca oamenii sa traiasca bine trebuie ca cei care platesc salarii sa aiba de unde sa plateasca....vezi alta solutie? vointa "poporului" (adica a salariatilor...???).
  • +9 (9 voturi)    
    Fascinatia pnl-sd (Duminică, 21 septembrie 2008, 18:31)

    Escu [anonim]

    Votati-i voi pe nastase, mitrea, patriciu, pe care de altfel ii preferati de 20 de ani si putem fi siguri ca Romania nu se va mai dezvolta niciodata.
    Oricum, diferenta dintre noi si celelalte tari UE este enorma.
  • +3 (7 voturi)    
    Basescu (Duminică, 21 septembrie 2008, 18:45)

    Andrei Bong [anonim]

    pe realitatea zice ca Basescu are 58% nu 48% ...care e cifra corecta?
  • -4 (6 voturi)    
    Rezultatele alegerilor viitoare. (Duminică, 21 septembrie 2008, 18:48)

    Alin [anonim]

    Cum inainte de alegerile pentru Parlamentul European din noiembrie 2007 Insomar previziona un 47% pentru PD + PLD si dupa alegeri rezultatul PD + PLD a fost de 37% putem estima ca Insomar va gresi in acest caz tot cu 10%. Deci: 39-10=29% va avea in alegeri PDL-ul in acest an.
    Estimarea mea: PDL-30%
    PSD-30%
    PNL-25%
    UDMR-6%
    PRM-5%
    • +5 (7 voturi)    
      Dupa ce? (Duminică, 21 septembrie 2008, 19:55)

      Alex [anonim] i-a raspuns lui Alin

      Estimarea ta dupa ce? Visul de azi-noapte?
      • -2 (4 voturi)    
        Estimarea mea (Duminică, 21 septembrie 2008, 23:28)

        Alin [anonim] i-a raspuns lui Alex

        Am scris mai sus pe ce estimez. Am estimat pe rezultatele date la sondaj de Insomar in noiembrie anul trecut. Avea ceva logica ce am scris. Ia incearca sa mai citesti o data si analizeaza ce-ai citit!
    • -4 (6 voturi)    
      estimarea ta este corecta (Duminică, 21 septembrie 2008, 23:45)

      Alex [anonim] i-a raspuns lui Alin

      Sper ca asta sa fie rezultatul alegerilor.
  • -6 (8 voturi)    
    Observatie (Duminică, 21 septembrie 2008, 19:33)

    Popescu Pop [anonim]

    Comentariile pro PDL primesc + iar cele anti-PDL primesc -. In ceea ce priveste sondajul, nu stiu cat de obiectivi sunt cei de la INSOMAR.
    • +8 (8 voturi)    
      Democratie (Luni, 22 septembrie 2008, 2:09)

      Aph [anonim] i-a raspuns lui Popescu Pop

      Ai la dispozitie inca cel putin 10 site-uri unde comentariile pro-PDL nici macar nu sunt postate. Dar vai, armonia aduce a plictiseala, nu-i asa?
  • +6 (6 voturi)    
    Interesant (Duminică, 21 septembrie 2008, 19:48)

    englezu [anonim]

    Nu vreau sa comentez rezultatele sondajului.Interesanta este insa reactia presei noastre dragi.Nici o agentie de presa gen rompres sau mediafax nu le publicasera inca acum 10 minute.Nici "marile ziare" gen adevarul sau gandul, nici bineinteles antenele.Daca era psd sau pnl pe primul loc cum credeti ca aratau titlurile lor?
  • +4 (6 voturi)    
    orgolii (Duminică, 21 septembrie 2008, 20:26)

    alex [anonim]

    Din cauza orgoliilor lui Traian Basescu si C P Tariceanu, in loc sa avem o guvernare tipic de dreapta (PDL + PNL) cum ar trebui in acest moment in care Romania are posibilitatea sa se dezvolte economic, o sa avem un guvern de "avarie" si lipsit de orice doctrina si directie indiferent de votul popular: ori PNL + PSD (eventual + UDMR daca nu au destule voturi), ori PDL + PNG, ori PDL + UDMR. Oricare din aceste variante este mult mai proasta decat varianta logica a fostei aliante D.A. (PDL + PNL).

    PDL si PNL s-au dezvoltat in doua partide ale orgoliilor care nu pot incapea in aceeasi barca guvernamentala si acest lucru trebuie remediat de urgenta daca dorim progresul Romaniei si evitarea intoarcerii la comunism.

    Daca cei doi mari ai politicii romanesti ar avea putina minte, ar renunta la aceasta lupta prosteasca in care se angajeaza acum- pentru ca obiectivul principal (ca alianta DA i.e. PDL + PNL sa poata guverna singura fara a fi nevoita sa intre intr-o coaltie guvernamentala cu alte partide) este acum atins conform sondajelor.

    PDL + PNL au in orice sondaj peste 55% din totalul voturilor deci ar putea forma usor Guvernul. Numai impreuna cele doua partide vor putea indeplini interesul popular al eliminarii partidelor revizioniste si extremiste din guvernare si progresul tarii. Orice alta varianta ar aduce la guvernare "sobolanii rosii".

    De modul in care va gestiona si fructifica aceasta posibilitate depinde si modul in care va fi perceput Traian Basescu la alegerile prezindentiale de anul viitor...

    Sa traim bine! :)
    • -1 (5 voturi)    
      slaba nadejde... (Duminică, 21 septembrie 2008, 21:15)

      clujean [anonim] i-a raspuns lui alex

      nu Base si Tari se lupta, ci mafiile pe care ei le reprezinta, amice; cand sunt miliarde de Euro in joc, bani de furat, nu-i vad pe cei doi sacrificandu-si poftele de dragul unor principii...
      • +7 (7 voturi)    
        nu e asa (Duminică, 21 septembrie 2008, 22:55)

        alex [anonim] i-a raspuns lui clujean

        Pe mine ma intereseaza sa traiesc bine si tara asta sa mearga inainte fara a fi controlata de nici o mafie. In afara de o alianta de guvernare PDL + PNL (pe modelul fostei Aliante DA) nu vad ce altceva ar putea asigura simultan aceste doua lucruri:
        a. progresul economic si social al Romaniei
        b. impiedicarea accesului total la putere a unei singure tabere/mafii/grupari (numeste-le cum vrei tu).

        Poate ai tu vreo sugestie (fara nici o ironie), eu am intors pe toate partile toate aliantele posibile si tot nu am ajuns la vreo concluzie pozitiva.
    • +3 (5 voturi)    
      din pacate (Duminică, 21 septembrie 2008, 21:43)

      stefan v [anonim] i-a raspuns lui alex

      Dupa cate s-au spus si acuzat, dupa caracterele puternic egoiste si de neconciliat, nu vom avea o guvernare de dreapta. Pacat.
    • +6 (6 voturi)    
      dosarele (Duminică, 21 septembrie 2008, 22:36)

      Finkelstein [anonim] i-a raspuns lui alex

      - nu orgoliile - ci dosarele i-au despartit, asa cum au despartit de fapt toata clasa politica in 2 mari partide: reformistii si anti-reformistii

      PDL si PNL n-ar putea guverna impreuna decat daca PDL ar renunta la reforme si ar merge pe burta ca PNL adica in genunchi dupa PSD

      PNL nu are program oficial de guvernare.
      Singurul program pe care PNL l-a urmarit constant in ultimii 4 ani a fost acela de a ramane la putere CU ORICE PRET - sacrificand orice principii, programe si propria doctrina.
      PNL a devenit identic cu PSD.

      Daca impreuna PSD, PNL si consilierii trimisi de americani n-ar fi "terminat" mediatic PDL-ul, acum partidul care ar fi facut jocurile ar fi fost PDL - si nu PSD.
      Iar PSD VA IMPUNE guvern PSD-PNL.

      Revenind la dosare, iata ca singura incercare de a face justitie in Romania i-a costat tot pe romani, pentru ca de-acum au de platit din buzunarul lor pensii ca sa tina PSD si PNL la putere.
      • +2 (4 voturi)    
        explicatii (Duminică, 21 septembrie 2008, 23:14)

        alex [anonim] i-a raspuns lui Finkelstein

        De ce crezi tu ca PSD poate impune un guvern dupa alegeri cand probabil ca nu ei vor fi primul partid ca numar de voturi?

        Ce e mai bine acum pentru Romania decat o guvernare PDL + PNL? Spune-mi si mie. Mie acesta mi se pare un guvern reformist, nu unul anti-reformist.

        PDL nu va lua suficiente voturi incat sa formeze guvernul singur sau cu un alt partid mic (cel putin asta cred eu, dar ramane de vazut dupa vot). Iar PSD nu are nici o putere daca Base si Tariceanu trec peste orgoliile lor de copii de 2 ani si pun bazele unei guvernari comune.

        Tariceanu va ramane premier pentru ca are argumentul ca in cazul in care nu va fi premier PNL se poate alia cu PSD si poate provoca un blocaj politic prin refuzul in parlament al oricarui premier propus de PDL. Basescu probabil ca va fi oricum presedinte (doar daca nu o da rau in bara pana la anul). Dupa parerea mea alegerile din 2008 vor fi o revenire la starea de fapt din 2004 (Basescu presedinte si fosta alianta DA la guvernare).

        In cazul in care cei doi vor ajunge la un acord, PSD va ramane un partid de mana a doua, asociat doar cu partidele nationaliste (PC, PNG, PRM). PDL ar avea interesul acesta, intrucat PNL este mai usor de invins pe viitor decat PSD.

        Scenarii...vedem dupa vot ce va fi...
        • +5 (5 voturi)    
          dosare - nu orgolii (Duminică, 21 septembrie 2008, 23:52)

          Finkelstein [anonim] i-a raspuns lui alex

          PSD a fost la putere indirect intre 2005 si 2006 si asta se vede din faptul ca nu a lasat sa se realizeze decat o singura reforma/o singura data: legile macovei.

          Toate incercarile Monicai macovei de a schimba nu doar sistemul de justitie ci si oamenii din "sistem" s-au lovit de opozitia PSD si PNL care nu s-au opus niciodata pe fata in guvern, ci indirect prin UDMR.

          Acelasi rol de sabotaj continuu l-ar juca PNL si intr-un guvern PDL-PNL.

          tariceanu premier = PSD la putere,
          indirect, adica asa cum a fost PSD din 2005 si pana astazi, la comanda guvernului tariceanu ori de cate ori "sistemul"a fost in pericol
          mai nou sistemul a fost transformat de Finkelstein pt. PSD-PNL intr-un veritabil "establisment" pt. ca a fost completat cu o arma de control a opiniei publice cum nu a mai existat in Romania pana acum: televiziunile PSD-PNL.
          opinia publica este complet contrafacuta prin acest sistem, deci, configuratia politica, oricare ar fi ea, ar fi complet sub controlul indirect al PSD-PNL, INDIFERENT cine ar fi la putere

          orice guvern de coalitie (PDL + anything) ar avea acesta uriasa masinarie de distrugere in opozitie cu ea, constant de partea PSD-PNL
          INDIFERENT UNDE S-AR POZITIONA PSD SAU PNL, la putere sau in opozitie, arma politica a PSD-PNL, ***controlul opiniei publice***, va fi intotdeauna impotriva PDL.

          strategic vorbind deci, PSD-PNL isi pot realiza orice obiectiv, indiferent daca sunt la putere sau in opozitie, direct sau indirect (prin intermediari aflati la guvernare).

          iar obiectivul lor constant este fuga de dosare/justitie.
          asadar, PDL nu poate ajunge la putere si exercita puterea decat numai daca renunta la obiectivul justitiei.

          cat timp omiti actorul principal care controleaza opinia publica si interesul pt. care o face, niciun scenariu nu are legatura cu realitatea (sau cu vreun "orgoliu"...)
          • 0 (0 voturi)    
            oamenii politici (Luni, 22 septembrie 2008, 9:55)

            alex [anonim] i-a raspuns lui Finkelstein

            Oamenii politici, spre deosebire de noi astia "de rand", au posibilitatea sa modeleze realitatea. Trecand peste toate argumentele tale (pertinente de altfel) intrebarea pentru oamenii politici este: incotro vor sa mergem.

            Alegerile de anul acesta si aliantele post-electorale vor demonstra. Toate astea cu televiziunile PSD-PNL, controlul opiniei publice etc etc sunt apa de ploaie in cazul in care Basescu si Tariceanu decid sa isi dea mana.

            Este probabil ca PDL sa fie primul partid ca in urma alegerilor. Atunci exista cateva optiuni:
            a. daca PDL obtine suficiente locuri de parlamentar (peste 40-45%) vor forma singuri guvernul.
            b. daca vor obtine intre 35-40% si partidele mici (UDMR, PRM, PNG etc) vor intra in Parlament, PDL vor avea nevoie de un partid mare sau mic pentru a forma guvernul. Banuiesc ca vor dori un partid mic pe care il pot controla mai usor.
            Dintre toate partidele mici, probabil ca nici macar alianta cu UDMR nu va fi o alianta reformista. Nu mai zic de o alianta cu PRM sau PNG.
            c. daca vor obtine intre 35-40% si alte partide mici (UDMR, PRM, PNG) nu intra in parlament, atunci PDL vor trebui sa se alieze fie cu PNL fie cu PSD. Tu pe cine ai alege dintre ei? Pe un partid care s-a apropiat de PSD fortat de nevoia de sustinere parlamentara? Sau pe un partid anti-reformist care inca mai aduce voturi cu mici, bere si bani dati alegatorilor- ca in tarile de lumea a treia?
            d. daca PDL obtine sub 35% din voturi atunci este la fel ca in varianta de mai sus.

            Uitandu-ne la toate variantele rezulta urmatoarea strategie a PDL:
            - asteptarea votului
            - in functie de procentul obtinut propunerea unui guvern monocolor (PDL) sau bicolor (fie PDL + UDMR, fie PDL + PNG, fie PDL + PRM, fie PDL + PNL, fie PDL + PSD). Sa nu uitam insa ca la anul sunt alegeri prezidentiale. Eu nu il mai votez pe Base daca PDL se aliaza cu un partid retrograd (PRM, PSD, PNG).
            - Alianta DA: PDL+PNL

            Eu imi doresc fie un guvern PDL monocolor fie o alianta PDL + PNL.
            • +1 (1 vot)    
              dosare - nu orgolii (Luni, 22 septembrie 2008, 10:38)

              Finkelstein [anonim] i-a raspuns lui alex

              cum am spus mai sus - dar nu intra in teoria "orgoliilor" pt. ca nu are loc, evident -, tariceanu si-ar fi dat mana cu basescu din 2005 daca basescu renunta la reforma justitiei.

              Nu a renuntat - iar plata pentru asta a fost aducerea la butoane a PSD-ului, pensiile si Finkelstein.

              PSD-ul re-nascut de americani, pensiile si masinaria mediatica creata de Finkelstein insusi sunt arme politice impotriva Romaniei - nu a PDL sau a lui Basescu.

              Cu armele astea poti "decide" in zone in care in mod direct nu poti s-o faci, adica, daca bagi mortu pensiilor in casa si acoperi 100% romania cu propaganda lui Finkelstein - romanii se vor mai gandi la justitie peste vreo 100 de ani.
              Astea sunt cartile cu care joaca PSD-PNL -

              Basescu are de negociat doar voturile - adica NIMIC.
              Basescu joaca numai cu voturile, de care acelasi Finkelstein are "grija" prin controlul opiniei publice,
              asa cum a facut de fiecare data de cand a aterizat in Romania dupa 2007 - la euro-parlamentare, si la locale.

              Concluzia: dosare - nu orgolii.
              Daca ai intentii bune dar din motive pe care nu le pot ghici, trebuie sa ignori lucrurile de mai sus - nu te mira ca esti invins dinainte.
              • +1 (1 vot)    
                daca (Luni, 22 septembrie 2008, 12:10)

                alex [anonim] i-a raspuns lui Finkelstein

                Daca e asa cum zici tu, evident ca PNL nu are ce cauta la putere. Eu vad insa ca si PNL are argumente, pentru ca nici PD (acum PDL) nu a fost "un inger" si a incercat (prosteste zic eu) sa se implice in bucataria PNL-ului si a rupt o parte din el (PLD).

                PNL se va agata de putere, dar este si un jucator care poate inclina balanta de o parte sau alta (PDL sau PSD, reforma sau revizionism etc.).

                Daca PDL are ca interes reforma ar trebui sa gaseasca varianta optima. In functie de cum vor gasi aceasta varianta il voi vota eu pe Basescu la prezidentiale. Daca PDL se aliaza cu PNG, PRM sau PSD- atunci eu unul nu o sa il mai votez din nou ca Presedinte.

                Eu nu am nici un motiv sa ignor nici un argument logic, asa ca putem discuta liber. Incerc sa imi caut un motiv de a vota/pe cine sa votez/ de ce etc. Atata tot.
                • +1 (1 vot)    
                  fara voturi - nu exista argumente (Luni, 22 septembrie 2008, 12:57)

                  Finkelstein [anonim] i-a raspuns lui alex

                  fara voturi - nu exista argumente

                  Pt. ca PDL sa poata oferi orice fel de "varianta optima" ar trebui ca alegerile sa fie libere, accesul la Tv sa fie liber, opinia publica sa nu fie controlata total asa cum este acum.
                  Numai asa PDL ar castiga SINGURUL argument pe baza caruia sa poata negocia ceva, si deci sa poata "oferi variante" pentru reforma" : adica VOTURI.

                  Ori, de voturi "au grija" americanii, Finkelstein si PSD-PNL

                  Asa ca singurul "argument" care sta in picioare din ceea ce spui tu este cel verificat in timp, si anume ca PNL se va agata de putere cu ORICE PRET.

                  Cu cine?

                  Pai prin Finkelstein PNL isi aranjeaza de pe acum singura varianta "acceptabila" adica PSD.
                  Si tot Finkelstein ofera PSD-PNL garantia ca PDL nu va avea nicio "varianta".

                  1 Finkelstein = 20 de ani de inapoiere.
                  Ne-am intors back to 1990, cu diferenta ca acum avem un PSD mult mai intarit si mai puternic, caci si-a inghitit (aproape) toti copiii.

                  In aceste conditii, daca PSD si PNL castiga alegerile din toamna, le vor castiga pentru totdeauna, pt. ca in secunda 2 se vor ocupa de distrugerea PDL si "alinierea" lui, asa cum a facut PSD cu PNTCD dupa 1990.

                  Iar cu televiziuniule controlate 100% de PSD-PNL, un partid nou si ne-controlat de PSD-PNL va mai aparea poate numai peste vreo alta 100 de ani.

                  MIZA alegerilor este deci diferita pt. PDL pe de o parte, si pt. PSD-PNL pe de alta.

                  Sunt interesante insa astfel de abordari care plaseaza “vina” si responsabilitatea tot in curtea celui mai slab. E o metoda clasica de a slabi si mai mult adversarul, de obicei "din interiorul sau", ca sa legitimezi astfel si mai mult pe cel PUTERNIC.
                  Se numeste propaganda neagra.
                  • 0 (0 voturi)    
                    in speranta ca (Luni, 22 septembrie 2008, 13:23)

                    Finkelstein [anonim] i-a raspuns lui Finkelstein

                    am deschis cateva dileme in legatura cu :
                    - MIZA reala a alegerilor de anul asta, si cu
                    - CONDITIILE in care au loc aceste alegeri : presa care contraface in acest moment complet opinia publica, ii face agenda si inlocuieste perfect asipratiile corecte ale populatiei cu fake-uri ,

                    inchei aici aceasta discutie.
                    Multumesc.
                    • 0 (0 voturi)    
                      prea multe discutii... (Luni, 22 septembrie 2008, 15:14)

                      alex [anonim] i-a raspuns lui Finkelstein

                      Pe mine nu ma intereseaza mizele ascunse ale PDL, PNL, PSD in alegeri. Pe mine ma intereseaza miza mea, sa o duc mai bine si Romania sa o duca mai bine.

                      Asa ca succes in analize, eu prefer sa ma uit in oala mea si sa aleg ce e bine pt mine (si sper ca si pentru tine), nu pentru politicieni cu dosare si interese ascunse.

                      La fiecare alegeri apar discutii din-astea tampite care deturneaza de fapt interesul general catre dosare, sex, combinatii, securisti etc etc

                      Si dupa fiecare alegeri se uita sa se faca curatenie, asa ca eu nu ma mai excit asa tare de la dosare decat cand o sa le vad si o sa vad securisti condamnati. Adica nu acum inainte de alegeri, ci in timpul mandatelor.
                      • 0 (0 voturi)    
                        oops (Luni, 22 septembrie 2008, 16:00)

                        Finkelstein [anonim] i-a raspuns lui alex

                        ai dat-o lovita-n gard

                        pana acum miza ta era reforma, si nu era deloc o miza "ascunsa" :)))
                        acum brusc miza este oala ta, iar reforma, doar cosmetica dinainte de alegeri :))))

                        cum sa spun, era de asteptat
                        Salutari lui Finkelstein
                        • 0 (0 voturi)    
                          oops what? (Luni, 22 septembrie 2008, 16:35)

                          alex [anonim] i-a raspuns lui Finkelstein

                          Care e contradictia intre reforma si binele personal? Reforma se face ca sa ne mearga mai bine, sau ma insel eu?

                          Am si spus ca vreau ce e bine pentru mine, si pentru tine- in mod egal.
                          Asa ca da cu "oops" in alta parte ca poate ai creierul incarcat de prea multe calcule si suferi de scenarita.
                          • 0 (0 voturi)    
                            Tovarase Petrica (Luni, 22 septembrie 2008, 18:58)

                            Petrica idolul liberalelor de la APACA [anonim] i-a raspuns lui alex

                            Si pentru mine reforma inseamna acelasi lucru, draga tovarase,

                            Doar pentru tine reforma a devenit brusc - din MIZA initiala a discutiei (reciteste-ti postarile) - o miza "ascunsa " a partidelor"

                            Si asta din momentul in care ti-am demonstrat ca PNL construieste de 2 ani "sansa" ca un guvern PDL-PNL - adica pentru reforma - sa fie ZERO.

                            Despre "Reforma": PNL n-a facut nicio reforma in ultimii 2 ani de guvernare, ba mai mult a distrus tot ce a fost inceput de Monica Macovei, in ciuda recomandarilor CE sa nu o faca.

                            A vorbi despre PNL, reforma, consecventa sau principii este un non-sens.
                            • 0 (0 voturi)    
                              hai sa discutam povesti (Luni, 22 septembrie 2008, 19:42)

                              alex [anonim] i-a raspuns lui Petrica idolul liberalelor de la APACA

                              Cand ma refeream la mizele ascunse ale partidelor in alegeri, ma refeream la dosare (citeste atent postarile si o sa vezi cursul discutiei). Pe mine nu ma intereseaza sa discutam dosare inainte de alegeri (asta e un fel de a tine lumea ocupata cand ei trebuie sa se concentreze pe a vota un partid care sa faca reforma si sa le fie bine), ci precum am mai spus ma intereseaza sa discutam dosare dupa alegeri si sa se si ajunga la niste concluzii.

                              Eu cred ca in 2004 o gramada de lume a votat Alianta DA, si nu PD sau PNL in mod separat. Pana una alta mie nu mi se pare ca nici unul din cele doua partide ar fi mai breaz, dar macar impreuna pot duce tara asta inainte (repet, daca PDL nu reuseste sa isi asigure voturi incat sa guverneze singuri).

                              PS: noi doi nu suntem tovarasi, nici pe stil nou nici pe stil vechi. Salutari.
                              • 0 (0 voturi)    
                                reforma = dosare, Tovarase (Luni, 22 septembrie 2008, 20:11)

                                Finkelstein [anonim] i-a raspuns lui alex

                                - pentru cei ca tine care inteleg mai greu la ce se reduce pt. politicieni reforma Justitiei -

                                Oamenii care au votat alianta DA in 2004 au votat pentru un program de REFORME care a fost calcat in picioare de PNL.

                                Distrugerea Reformelor a devenit prigramul PNL.
                                • 0 (0 voturi)    
                                  scuza-ma (Marţi, 23 septembrie 2008, 0:02)

                                  alex [anonim] i-a raspuns lui Finkelstein

                                  ....dar eu nu am ce discuta cu oameni care au pareri preconcepute si se agata de ele...poate ai succes la un Cenaclul Flacara dar nu cu oameni care privesc lucrurile deschisi la minte si fara a trage concluzii inaintea unei argumentatii...succes in continuare...
                                  • 0 (0 voturi)    
                                    "nicio parere" (Marţi, 23 septembrie 2008, 0:43)

                                    Finkelstein [anonim] i-a raspuns lui alex

                                    ai pornit de la pretextul reformelor si ai ajuns la ideea ca PDL trebuie sa guverneze cu PNL ORICUM

                                    Asta nu e o "argumentatie" ci o manipulare

                                    Pt. ca acest ORICUM inseamna a fi la guvernare cu PNL dar fara reforme

                                    PNL nu accepta reformele pe care nu le-a acceptat 4 ani de zile si pe care le-a distrus incontinuu timp de alti 2 ani

                                    In plus, cu puterea mediatica a PSD-PNL, PDL s-ar mai trezi si ca scoate castanele din foc pentru pensiile facute vraiste si haosul lasat de PSD si PNL.

                                    Din toate punctele de vedere, daca nu poate forma singur guvernul, PDL e mai bine sa nu guverneze deloc pana cand PNL si PSD nu fac curatenie in haosul pe care l-au creat.

                                    Asta inseamna argumentatie.

                                    Succese argumentate la fel ca pana acum, Tovarase liberal.
                                    • 0 (0 voturi)    
                                      hahaha (Marţi, 23 septembrie 2008, 9:28)

                                      alex [anonim] i-a raspuns lui Finkelstein

                                      LOL...ai prins liberalu-n papusoi. Ce bun esti :))

                                      Cu pareri preconcepute normal sa ii banui si pe ceilalti de aceleasi apucaturi. Insa oamenii nu sunt toti la fel, unii chiar gandesc liber. Toate cele bune. Timpul va spune cine si de ce a avut dreptate.
          • +1 (1 vot)    
            o analiza lucida in opinia mea (Luni, 22 septembrie 2008, 10:53)

            directia 5 [anonim] i-a raspuns lui Finkelstein

            pnl a jucat rolul de cal Troian al psd inca din '92, cand au acceptat posturi in guv. si au cimentat' prietenia' cu psd bazata de devalizare a resurselor economiei ,Catarama a primit cateva fabrici din ind. lemnului iar Danielescu cu alti lideri pnl au reusit 'tunul' SAFI ,asa ca aveti dreptate Tariceanu = PSD,de fapt Tariceanu este 'salvatorul ' PSD cand in 2005 a refuzat alegerile anticipate oferind astfel o gura de oxigen gruparii Iliescu, si astfel stopand reformarea psd ului atat de necesara pentru aparitia in viata politica a unui partid social-democrat cu adevarat european.De fapt pd-l a fost cu adevarat izolat pe scena politica odata cu eliminarea 'grupului de la Cluj' ,Iliescu a sesizat pericolul si pe fondul rezultatelor slabe de la alegerile locale a strangulat aceasta miscare reformista din interiorul partidului. Din pacate pd-l nu a reusit sa declupeze pnl-psd de la resursele bugetare,de la controlul institutilor vitale pentru o tara democrata,CSM,CCR,Cur.Conturi,CNA ,etc ,si au pierdut batalia si pe plan mediatic,in concluzie o viitoare guv.PD-L ar fi una' tocata' marunt si in parlament, si mediatic, si obstructionata de inst. care teoretic ar trebui sa sustina reforma din societatea romana.
            • 0 (0 voturi)    
              diferente (Luni, 22 septembrie 2008, 11:44)

              alex [anonim] i-a raspuns lui directia 5

              PNL de azi nu mai e PNL din 1990-1992. Cred ca lectia taranista le-a prins bine liberalilor, care si-au dat seama ca numai pe baza de "partid istoric" si interese mici-de judet- nu se poate face politica la varf. PNL din 1990 actiona cum zici tu pentru ca era un partid mic, cu numeroase tabere in interior, fara o directie clara. PNL de azi este mai puternic decat PNL din 1990 (poate si din cauza sustinatorilor sai "din umbra").

              Daca mai vorbesc mult o sa spuneti ca sunt fan PNL, ceea ce nu sunt. O sa zic doar ca "mai bine frate cu draq decat cu taica-su".
              • +1 (1 vot)    
                Inca O ARMA PUTERNICA (Luni, 22 septembrie 2008, 12:58)

                Finkelstein [anonim] i-a raspuns lui alex

                "puternic" prin interese comune cu PSD, pensii si Finkelstein -

                toate astea inseamna nu un partid puternic ci inca o ARMA puternica impotriva romaniei, pe langa arma "clasica" a PSD-ului
                • +1 (1 vot)    
                  intrebare (Luni, 22 septembrie 2008, 13:16)

                  alex [anonim] i-a raspuns lui Finkelstein

                  Si atunci cu cine sa se alieze PDL daca nu reusesc sa stranga voturi incat sa faca singuri Guvernul?
                  • +1 (1 vot)    
                    cu oricare (Luni, 22 septembrie 2008, 13:44)

                    Finkelstein [anonim] i-a raspuns lui alex

                    dintre ei doi (pnl sau psd) se va alia pdl din pozitia de minoritar - miza reformelor e pierduta.

                    ori, miza reformelor nu exista decat pentru cei care scriu aici pe internet dar la vot nu se obosesc niciodata sa mearga

                    pentru cei care merg la vot miza este cea pe care o decide finkelstein, in favoarea psd-pnl evident.
              • +1 (1 vot)    
                eu sunt incapabil (Luni, 22 septembrie 2008, 13:20)

                directia 5 [anonim] i-a raspuns lui alex

                sa 'vad' diferentele ,pnl, ca si in '92 a spart unitatea opozitiei si a girat ,ca si azi,o guvernare antidemocrata contrar intereselor Ro,atunci,in '92 ,a refuzat participarea alaturi de fortele democrate PNT,AC si PSD [ Cunescu ] slabind opozitia prin nepatrunderea lor in parlament si numai trecerea AC la PNL au salvat atunci partidul de la 'uitare' ,apropo cati din AC [Manolescu,Blandiana,Ruslan ii mai gasim astazi in pnl ?] si atunci ca si azi pnl ramane partizanul intereselor de grup ,SAFI-FNI,privatizarea RomTelecom-Energi Holding, o politica duplicitara pe plan extern -cand ne retragem din Irak cand suplimentam trupele in Afganistan,iar blocarea reformelor in justitie este parca un tel pentru pnl ,nu pot uita cand Dejeu il aresta pe Temesan iar Quintus se 'plangea; la tv. cu arhicunoscuta lozinca preluata si de tonomate ,ca 'justitia nu se face la tv',pentru mine ca 'taranist; si admirator al lui Coposu 'liberalismul' de tip tatarescian-practicat astazi de patriciu si tariceanu este la fel de nociv ca si comunismul,asa ca ce i mi este tat su ce i mi este fi su
                • 0 (0 voturi)    
                  liberalismul tatarascian (Luni, 22 septembrie 2008, 14:52)

                  alex [anonim] i-a raspuns lui directia 5

                  Iti dau dreptate cand spui ca PNL dinainte de 2000 a contribuit cel putin prin pasivitate la caderea PNT-CD. Insa si PNT-CD a fost o mana moarta, au avut puterea in mana si nu au stiut ce sa faca cu ea. Mai mult, au cazut in capcanele intinse cu abilitate de cine..de cine...de Traian...

                  Strict legat de PNT-CD...si PD si PNL au "tocat" marunt partidul, l-au compromis si i-au luat voturile.

                  Eu nu cred ca PDL (doar uita-te la ultimele lor greseli: posibila candidatura a Monei Musca, cooperarea parlamentara- chiar si punctuala- cu PRM, iesirile tampite ale lui Boureanu de la TV etc) este mai "curat, proaspat, istet" decat PNL-ul de azi.

                  Poate PDL sunt azi mai motivati de reforma, pentru ca sunt in opozitie. Cand esti la putere deciziile importante se iau mai greu, mai dai pomeni electorale, mai una mai alta etc. Oricum PNL a stiut sa tina corabia plutind si nu a pierdut voturi fiind la guvernare intr-un regim super-minoritar.

                  Eu oricum sunt linistit, pentru ca PDL va guverna fie singur fie cu PNL (ambele optiuni fiind OK pt mine). In orice alta varianta, PDL isi pierd orice credibilitate.
                  • 0 (0 voturi)    
                    sa fim obiectivi (Luni, 22 septembrie 2008, 16:06)

                    directia 5 [anonim] i-a raspuns lui alex

                    trecem peste faptul ca pnt a ajuns un partid 'sita' datorita cartitilor [multe le regasim astazi in randul pnl-D.Marian,Harnagea,Nicolai] si linsajului mediatic la care a fost supus-izbitor de asemanator cu ce se intampla azi cu pd-l si base-dar Ro la momentul CDR era o tara in pragul falimentului-putin a lipsit sa nu fie declarata tara 'in incapacitate de plata-cu o datorie scadenta uriasa ,cu reforma blocata la toate nivelurile si avand in fata provocarile pentru a incepe negocierile de aderare la NATO siUE,si cu toate aceste provocari Ro a inregistrat in 2000 primul an de crestere economica si atentie o crestere sanatoasa nu ca azi bazata pe consum si imprumuturi.PD in acel moment a fost condus de P.Roman -candidat astazi penelist-si de Severin -in opinia mea un ordinar agent kgb- Base daca va aduceti aminte a reclamat'coruptia care sta la masa guv.' a gresit el? nu cred, modul cum s a privatizat Romtelecom ,aparitia 'antenelor' lui felix [printr o ordonanta care scutea de taxe vamale pe importatorii de aparatura de emisie tv numai pe o perioada de 3 luni] arata ca base a avut dreptate Tu alex, spui ca pnl a tinut 'corabia pe linia de plutire', dar care este pretul platit?tu crezi alex prietene ca disparitia presei libere,compromisuri le economice facute psd,blocarea reformei in justitie,pozitia tarii noastre in fata UE ,ca o tara lipsita de credibilitate este un pret mic? Eu cred ca acum o guvernare pdl-pnl ar fi un dezastru pentru dreapta politica ,poate doar disparitia din pnl a binomului Patriciu-Tariceanu sa faca posibila o coabitare pnl-pdl
                    • 0 (0 voturi)    
                      persoane (Luni, 22 septembrie 2008, 16:51)

                      alex [anonim] i-a raspuns lui directia 5

                      1. "PNT" a ajuns un partid sita datorita cartitelor- corect. Multe le gasim azi in randul PNL- corect. Multe le gasim insa si in randurile PDL ( e drept si pe linia PLD).
                      2. Cresterea economica din Romania din 2000 nu se poate compara cu cea de azi. Romania de azi creste economic mult mai repede decat acum 8 ani. Ca e meritul politicienilor- nu neaparat. Ar trebui sa mai creasca inca 8 ani la fel de repede, numai din nevoia de infrastructura.
                      3. PNL a trebuit sa tina corabia pe linia de plutire si a facut compromisuri (si) pentru ca a pierdut sprijinul PDL.
                      • 0 (0 voturi)    
                        @ alex (Luni, 22 septembrie 2008, 18:48)

                        directia 5 [anonim] i-a raspuns lui alex

                        1] poate sunt 'taranisti' si in pdl,momentan nu i mi vine in minte nici un nume,dar eu inca sper ca pdl sa fie 'inghitit' de pnt ,nu asta a lui milut, deorece avem nevoie de Marga la invatamant,de Lupu la justitie etc.2] cresterea de azi nu ar fi fost posibila fara efortul CDR de a indrepta tara catre structurile euro-atlantice si 3] pnl a scos pdl de la guvernare ,tradand astfel electoratul de dreapta in favoarea unei aliante sub sigla [stigmatul] patriciu-iliescu
                        • 0 (0 voturi)    
                          :) (Luni, 22 septembrie 2008, 19:29)

                          alex [anonim] i-a raspuns lui directia 5

                          1. Taranistii au dat dovada de multa dorinta de reforma, dar nu s-au putut adapta la mediul politic mocirlos din Romania. Coposu a fost intr-adevar un "senior". Cand ziceam ca sunt si in in PNL si in PDL, ma refeream la "cartite" nu la PNT-isti :)
                          2. absolut corect. O guvernare PSD in 1997 ne-ar fi garantat soarta Bulgariei. Lui Constantinescu, Ciorbea si Isarescu ar trebui sa li se ridice statui.
                          3. Aici nu sunt de acord cu tine. Si PDL si-a tradat electoratul care a votat alianta DA, nu PD sau PDL Eu unul m-am simtit dezamagit cand s-a destramat alianta DA, si am fost dezamagit de ambele partide nu numai de unul dintre ele.

                          Sfarsitul povestii ar trebui sa fie refacerea aliantei DA (cu invatarea lectiilor de rigoare).

                          Nu iti trebuie multa minte ca sa iti dai seama ca PNL va face orice ca sa ramana la putere, pentru ca iesirea de la putere inseamna garantat soarta PNT: scaderea in sondaje si uitarea.

                          Dintre cele 3 mari partide (PDL, PSD si PNL) PNL va lua probabil cele mai putine voturi. Singura modalitate de a isi mentine procentele este aceea de a avea acces la posturi de conducere si la fonduri bugetare si europene. Fiind partidul mai mic se vor alia cu cei care ii vor oferi conditii mai bune.

                          Din punctul de vedere al PNL, atat PDL si PSD sunt partide duplicitare si deci nu vor avea probleme in a negocia la sange cu oricare dintre ele.

                          Asadar pozitia PNL este clara si bine cunoscuta. SIngura necunoscuta este PDL, mingea e oarecum in terenul lor.

                          PS: sunt curios daca in cazul unei aliante PDL- PNL cei de la PDL ar accepta un prim-ministru al PNL (nu neparat Tariceanu) cu promisiunea ca PNL sa il sustina pe Basescu ca presedinte. Tare mi-e ca nu, si atunci nu ar mai trebui sa deschida gura ca PNL i-a tradat cand Tariceanu s-a razgandit sa demisioneze din functia de prim-ministru pentru a declansa alegeri anticipate. Principiul e acelasi in ambele cazuri: nu da vrabia din mana pentru cioara de pe gard.
                          • 0 (0 voturi)    
                            Diferenta este ca PNL si PSD nu sunt duplicitare (Luni, 22 septembrie 2008, 20:21)

                            Finkelstein [anonim] i-a raspuns lui alex

                            in legatura cu scopurile lor COMUNE: distrugerea reformelor inititate de PDL si distrugerea mediatica a PDL si a lui Traian Basescu

                            PDL nu a fost niciodata duplicitar cu promisiunile asumate fata de electorat in 2004 cand a castigat alegerile cu Alianta DA.

                            Pentru mine ca votant PDL
                            SINGURUL MOTIV pt. care as accepta un pm de la PNL ar fi nu pentru un OM ci pentru un PROGRAM

                            Ori, in PNL nu exista nici vreun PROGRAM DE REFORMA si nici vreun OM care sa reprezinte o garantie ca PNL nu va trada acel program de reforma/sau ORICARE alt program sau promisiune asumata..
                          • 0 (0 voturi)    
                            ma bucur (Luni, 22 septembrie 2008, 23:31)

                            directia 5 [anonim] i-a raspuns lui alex

                            ca cel putin in primele 2 puncte am cazut la' pace' ,la punctul3 insa avem opinii diferite,eu cred ca pnl a dat dovada de duplicitate si inconsecventa in a urmarii programul aliantei DA,nu doresc sa mai amintesc de episodul 'biletelul' de renuntarea la alegeri anticipate la presiunea lui Patriciu pentru a salva psd-ul sau de atacurile din media a lui cri,orban sau hasoti [aici fiind constantean si avand sotia armana sunt total deacord cu becali ,nu am vazut un machidon mai prost si ingamfat ca hasoti] vreau doar sa iti amintesc doar de incidentul cu motiunea anti-Macovei cand parlamentari pnl si udmr au votat impotriva propriului ministru din guv. iar este greu de explicat de ce legea ANI in viziunea Macovei nu a gasit sustinerea necesara in randul pnl si udmr,acum insa totul a devenit explicabil cand vedem paralizat cum reprezentanti pnl ,norica,qariu,voteaza cot la cot cu andon sau bolcas. Despre alegeri opinia mea este ca pnl nu are alta varianta inafara de alianta cu psd, si asta nu pentru ca pdl ar refuza o alianta cu pnl ci pur si simplu ca valorile in care cred cele doua partide sunt incompatibile iar legaturile de grup dintre tariceanu-patriciu -iliescu-nastase sunt mult mai puternice decat un program de reforma care sa asigure Ro un loc in lumea civilizata
                            • 0 (0 voturi)    
                              si eu ma bucur... (Marţi, 23 septembrie 2008, 0:11)

                              alex [anonim] i-a raspuns lui directia 5

                              Nici nu credeam ca nu putem fi de acord in subiectele (care ni se par noua) clare.

                              Cu ce nu sunt eu de acord e ca PNL nu se poate alia decat cu PSD, din cauza incompatibilitatii cu PDL. Doctrinar PNL este mai aproape de PDL decat de PSD, iar pentru binele Romaniei sper ca PDL sa guverneze ori singuri ori impreuna cu PNL.

                              PSD si PNL pot forma usor o majoritate care poate impinge Romania inapoi, iar singurii care pot impiedica acest lucru sunt cei de la PDL.

                              Nu e neaparat ca primul partid ca numar de voturi sa formeze Guvernul. S-a intamplat in 2004, se poate intampla si in 2008. PDL cu 35-40% din voturi si cu Basescu presedinte poate privi dinafara cum PSD si PNL formeaza Guvernul, daca cei din PDL nu se trezesc la realitate.
                              • 0 (0 voturi)    
                                am rezolvat si 'punctul' 3 (Marţi, 23 septembrie 2008, 0:56)

                                directia 5 [anonim] i-a raspuns lui alex

                                si cred ca noi am fi rezolvat si punctul 8 ,de ce cred eu ca pnl nu se poate alia decat cu psd ? simplu interesele lor sunt convergente cu interesele psd ,dar nu numai interesele sunt cele care determina o astfel de asociere,aceeasi 'viziune' asupra statului de drept ,acelasi concept de guvernare,transformarea parlamentului in anexa a guv. stergere de datorii catre buget a unor 'clienti'-vezi dec. 2006 cand au sters datorii in valoare de 8 miliarde euro-,acelasi mod de a guverna prin ordonante care nu de putine ori incalca normele unui stat de drept. Sigur ca psd-pnl pot forma usor o majoritate ,dar asta se intampla si astazi si functioneaza perfect -vezi episodul 'suspendarea' sau recent conflictul DNA-ministri corupti ori motiunile de cenzura care in mod ridicol sunt respinse chiar de initiatori. Cu privire la alegerile din 2004 cred ca te inseli alianta ELECTORALA , DA' a castigat alegerile in fata unel aliante politice fara statut juridic -nefiind inscrisa la tribunal-psd-pc
                                • 0 (0 voturi)    
                                  :) (Marţi, 23 septembrie 2008, 9:41)

                                  alex [anonim] i-a raspuns lui directia 5

                                  Punctul 8 o sa il rezolve poate istoria, nu noi doi...

                                  Eu nu iti inteleg atitudinea pasiva, cand ar trebui sa ai o atitudine pro-activa....PSD+PNL nu este un fapt care trebuie acceptat prin pasivitate (parerea mea) si doctrinar cele doua partide nu sunt in aceeasi galeata. PNL este mai aproape doctrinar de PDL.

                                  Ma rog eu am epuizat argumentele in favoarea apropierii PDL si PNL, daca mai spun ceva s-ar putea chiar eu sa cred ca sunt propagandist liberal :)))

                                  Referitor Alianta DA (electorala sau nu), din cate stiu eu PSD (cu PUR) a fost prima alianta ca numar de voturi in 2004, dar Basescu a coalizat coalitia guvernamentala atragand parlamentarii PUR sa voteze guvernul Tariceanu.
                                  • 0 (0 voturi)    
                                    o relatie (Marţi, 23 septembrie 2008, 12:14)

                                    directia 5 [anonim] i-a raspuns lui alex

                                    se bazeaza pe incredere ,ori pnl a pierdut mult la capitolul asta,cand efectiv iti scoti partenerul cu care ai castigat alegerile din guv, si din toate functile descentralzate,cand aloci fonduri bugetare cu 'dedicatie' cand conspiri cu psd la suspendarea lui Base care te a numit premier este greu ca partenerul sa te mai considere loial. Este o diferenta mare ,uite psd acum s a friptit in 2004 si a invatat lectia ,a fugit repede la Tribunal cu pc pentru a legaliza alianta.
                                    • 0 (0 voturi)    
                                      greseli (Marţi, 23 septembrie 2008, 13:41)

                                      alex [anonim] i-a raspuns lui directia 5

                                      Mie mi se pare mai mare greseala PD de a rupe o parte din PNL...
                                      • 0 (0 voturi)    
                                        ca si cum toti ar trebui sa fie ca PN-LACHEII PSD (Marţi, 23 septembrie 2008, 15:21)

                                        Finkelstein [anonim] i-a raspuns lui alex

                                        sa stea la fundul lui Iliescu sa-i faca politici "de stanga"

                                        oamenii aia au plecat pentru ca au promis electoratului ca LA PUTERE nu vor face POLITICA PSD

                                        Cine a ramas in PNL i-a facut cizmele lui Ilici,

                                        adica S-A RUPT DE LIBERALISM
        • +5 (5 voturi)    
          Draga Alex... (Luni, 22 septembrie 2008, 4:24)

          judex [anonim] i-a raspuns lui alex

          ...ceea ce (de fapt) propui tu:
          "Tariceanu va ramane premier pentru ca are argumentul ca in cazul in care nu va fi premier PNL se poate alia cu PSD si poate provoca un blocaj politic prin refuzul in parlament al oricarui premier propus de PDL. Basescu probabil ca va fi oricum presedinte...", inseamna sa nu se schimbe nimic.
          Cred ca este cea mai proasta varianta, pentru ca a te impotmoli inca 4 ani intr-o situatie din care (evident) poti iesi imediat este ca povestea cu drobul de sare (n-o lua personal, te rog...). Sa fim oare chiar atit de prosti ? Singura schimbare posibila este PD-L, pentru ca - vezi bine - celelalte variante au esuat lamentabil: PNL-singur (cica...2006-2008), PSD-singur (1989-1996, 1998-2004) PSD-PNL (2006-2008). Deci (te las sa tragi singur concluzia...) ?
          • +1 (1 vot)    
            @judex (Luni, 22 septembrie 2008, 10:34)

            alex [anonim] i-a raspuns lui judex

            Asa cum am spus mai sus, depinde de PDL. Daca obtine suficiente voturi va guverna singur. Daca nu, cea mai buna alianta este cea cu PNL.
    • -2 (4 voturi)    
      Ai uitat ceva (Duminică, 21 septembrie 2008, 23:44)

      Alex [anonim] i-a raspuns lui alex

      De ce nu amintesti si varianta PDL + PSD ?
      Este realizabila, nu stiu de ce nu vrea sa o vada nimeni.
      PDL a dovedit prin alianta de conjunctura cu PRM si PNG ca ar face orice sa apuce un ciolan.
      Chestia cu interesul popular si perceptia asupra lui TB este o moda deja trecuta.
    • +4 (4 voturi)    
      Foarte adevarat (Luni, 22 septembrie 2008, 2:22)

      Aph [anonim] i-a raspuns lui alex

      PDL nu a exclus niciodata o alianta cu PNL, cel putin asa sustin liderii partidului la TV. Nici PSD nu a inchis optiunea colaborarii cu PDL, insa PNL exclude orice forma de colaborare, iar asta cred ca spune multe despre verticalitatea lor. Faptul ca PSD i-a sprijinit la fiecare motiune de cenzura le-a creat liberalilor iluzia ca sunt sustinuti, dar de fapt social-democratii au pus umarul la ingroparea acestui partid, care dupa alegeri va avea aceasi soarta precum PNT-CD.

      Si cat de orbi sunt liberalii, in acest moment ar face impreuna cu PDL acea majoritate de care aveau nevoie in 2004...

      Va castiga PSD, iar peste inca 4 ani vor ramane numai 2 partide si va incepe adevarata lupta!
      • -1 (1 vot)    
        din pacate (Luni, 22 septembrie 2008, 17:52)

        alex [anonim] i-a raspuns lui Aph

        Din pacate unii lideri PDL una zic la TV si alta fac. PDL a exclus "de facto" o alianta cu PNL in momentul in care i-a primit pe "fugarii" PLD in randurile sale. PDL oricum a primit o palma prin faptul ca a crezut ca va putea guverna singur prin alipirea PLD.

        Eu unul as spune ca PDL si PNL sunt acum chit (Tariceanu nu si-a dat demisia, iar PDL i-a luat pe Stolojan & Co in randurile sale) si se pot intoarce (de voie de nevoie) la a guverna impreuna. Sondajul INSOMAR spune ca cea mai dorita coalitie de guvernare (daca se ajunge acolo) este PDL-PNL.

        Eu nu cred ca PNL va cadea in desuetudinea PNT-CD ului, pentru ca a guvernat tara timp de patru ani fara incidente majore. PNT-CD a avut parte de "cioace" atat din exterior (Serbia, neinvitarea in NATO) cat si din interior (situatia economica, dinamitarea partidului din interior etc). PNL va ramane un partid de 20% intr-un sistem tripartit (populari- PDL, social-democrati- PSD, liberail- PNL) similar cu cel din UK.
  • +7 (7 voturi)    
    Mai clone sunteti nervoase ? (Duminică, 21 septembrie 2008, 22:16)

    martin [anonim]

    Sunteti mult prea nervoase hoardelelor de clone mercenare. Sondajul e vechi,fals, irealizabil, dar va da frisoane pe sira spinarii. E normal ca puteti sa va pierdeti painea, dar nu-i nimic ca ramaneti cu principiile antibasesciene.
    Eu zic sa va rugati sa nu se indeplineasca nimic, ca va plac mult si Tradiceanu si Prostanacul. Mie nu-mi plac deloc astia si sondajul imi da oxigen si speranta !
    • -5 (5 voturi)    
      Suntem condusi de TRADATORI... (Luni, 22 septembrie 2008, 1:19)

      Trzirea [anonim] i-a raspuns lui martin

      Dupa discursul lui Geoana si promisiunile acestuia ca da celor de afara daca revin in tara 20.000 Euro si scutire de taxe si impozite , cred ca PSD -ul a sarit din schema.
      Dar cine ramane ? Stolo sau Tariceanu?
      Daca ar fi sa analizam la rece Stolo e omul care oricand trebuie sa spuna SA TRAITI Domnule( tovarase..) , se da la o parte , face o plecaciune , si trece pe locul din urma..

      Traiesc sentimentul ca Stolo nu este un adevarat lider, nu are calitati ptr. asa ceva..A fost si este un functionaras premiant..?

      In cele din urma vad ca ramane Tariceanu ?, Oare de ce? , Macar am vazut ca nu este un "Yes man", nu-i place sa pupe picioare si miini, si cred ca ptr. prima oara in Romanica sa intamplat ca cineva sa ia pozitie si sa nu cedeze scaunul altcuiva mai smecher (doar asa ca vrea muschii lui) A demonstrat oare ca are si calitati de lider?

      E complicat .... dar realitatea este ca astia doi asa cum nu sau inteles parca au lucrat in echipa de minune (Base cu Tari) cat are PD-L CU PNL?, Daca sar fi finalizat si cateva dosare de coruptie si vreo 100 km de autostrada ar fi fost MINUNAT.

      Pana la urma legendarul ILIESCU se pare ca la descris de minune pe Geoana ...

      Macar cine castiga sa nu mai creeze alti smecheri de romania , AVEM DESTUI !

      Cine castiga ar trebuii sa se ocupe de populatia activa DIN "CASA" NU DE CUM SA ADUCA PE ALTII LA MASA NOASTRA , iar noi ai casei sa ne uitam din nou cum acestia iau totul.

      Daca nici dupa 20 ani acest lucru nu se va intampla si statul se va ingrijii doar de sarlatanii, pomanagii, teparii, smecherii societatii sa zis cu tarisoara noastra ROMANICA. Peste vreo 15 ani in romanica vor exista NUMAI SMECHERI care vor traii unul pe spatele altuia...Chiar asa nu ar fi un pacat ?
  • +2 (4 voturi)    
    am constata ca mai semneaza cineva cu... (Luni, 22 septembrie 2008, 7:21)

    judex [anonim]

    "judex". Nicio problema. Daca va exprima aceleasi idei ca mine, imi voi schimba, cu placere, nick-name-ul. Ii urez succes si sa exprime, la fel ca mine adevarul, si sa trezeasca pe romani la realitate, crezul meu dintotdeauna!.
    • -1 (1 vot)    
      :) (Luni, 22 septembrie 2008, 10:37)

      alex [anonim] i-a raspuns lui judex

      Pune-ti si tu un nickname original, gen "alex", pe care sa nu il poata revendica nimeni, Si, parafrazand o formatie romaneasca, "nu exista idoli, lasa muzica sa vorbeasca".... nu conteaza numele, ci ideile :)
      • 0 (2 voturi)    
        corect, multumesc... (Luni, 22 septembrie 2008, 11:29)

        judex [anonim] i-a raspuns lui alex

        voi posta sub un alt nick name, care imi va da mai multa libertate de exprimare si impact la raspunsuri.
  • -1 (3 voturi)    
    Iar guvern minoritar ??? (Luni, 22 septembrie 2008, 10:02)

    gogu [anonim]

    Sondajul nu ma bucura din alt punct de vedere.
    Eu nu sunt angajat politic precum Domniile voastre, dar vad ca ne indreptam catre un nou guvern minoritar si catre noi scandaluri.

    Oare, dragi tabere de inrolati, nu va trece prin capusoare ca poate tara asteapta de la voi un guvern de uniune, sau unul de tehnocrati ?

    Oare nu va trece prin cap ca nu ne intereseaza cine i-o trage si cui ? Ca ne-am saturat de scandalagii ?


    Nu va trece prin capusoare ca v-ati putea mobiliza cu totii sa iesim din kkt ?

    Tema de meditatie....
  • 0 (2 voturi)    
    PNL?? (Luni, 22 septembrie 2008, 10:06)

    lechatnoir [utilizator]

    De ce ar mai vrea cineva o alianta intre PNL si PD-L... e clar ca cele doua partide nu mai au nimic in comun. PNL-ul deja este complet schimbat fata de ce a fost si nu mai este posibil sa se intample ca in 2oo4. Odata ce o alianta se strica, se va strica si a doua si a treia oara etc. Cred si sper ca cei din PD-L se pot descurca si singuri.
    • +1 (1 vot)    
      Se pot descurca... (Luni, 22 septembrie 2008, 11:49)

      Rali [utilizator] i-a raspuns lui lechatnoir

      Doar ca partid de opozitie, guvern majoritar, nici vorba (nu vor avea destule voturi).
      Daca vor la guvernare trebuie sa accepte ca nu sunt ei cei care decid, deci sa accepte compromisul, Ei sunt de tipul, cine nu face ca mine, e impotiriva mea. Toate aliantele in care au fost, au fost dinamitate de ei. Deci spera in continuare,,,, speranta moare ultima.
      • +1 (1 vot)    
        "compromisul" (Luni, 22 septembrie 2008, 13:16)

        Finkelstein [anonim] i-a raspuns lui Rali

        depinde ce presupune "compromisul".

        in 2007, compromisul pe care trebuia sa-l faca pdl pentru a ramane la putere cu orice pret (ca pnl) ar fi fost renuntarea la monica macovei.

        iar daca nu sunt ei cei care decid - chiar la putere fiind - atunci sa ne spuneti si noua, celor care votam :

        cine trebuie sa fie cei "care decid" in romania, ca sa stim si noi
  • 0 (2 voturi)    
    disperarea iar umbla la sondaje (Luni, 22 septembrie 2008, 12:40)

    BSK [anonim]

    as vrea sa stiu si eu unde au gasit esantionul asta reprezentativ care il premareste pe fosila de stolojan? poate in sector la negoita in cel mai bun caz. se pare ca sunt tare disperati portocalii daca au inceput sa o ia pe urma psd-ului din 2004 bagand bani ca sa umfle procentele in sondaje !
    • 0 (2 voturi)    
      auzi, BeSeKak..... (Luni, 22 septembrie 2008, 12:52)

      SIC [anonim] i-a raspuns lui BSK

      sa vedem daca Geoana si Tariceanu vor avea curajul sa vina cu Stolo la o confruntare directa. Dupa aia, mai vedem cine este fosila.
  • +1 (1 vot)    
    asta ne e poporul.... (Luni, 22 septembrie 2008, 12:53)

    dorinteodor [anonim]

    cei care vor un guvern format dintr-un singur partid (39%) cred ca l-ar fi votat si pe ceasca daca ar mai fi trait. daca era dupa vointa "poporului" acum ar fi fost congresul al 40-lea al pcr cu ceasca reales....oare chiar asa de greu se dezmeticeste un popor dupa 50 ani de dictatura comunista?
  • +9 (11 voturi)    
    MAI, SA FIE!!! (Luni, 22 septembrie 2008, 13:18)

    eeeuuuu [utilizator]

    dupa ce, din aprilie pana-n iunie, pdl-ii s-au inaltat voinicestein preferintele electoratului, fara sa faca nimic, dupa alte trei luni de balacareala politicianista au crescut cu... NUMAI UN PROCENT??? nu se poa'! domnii de la insomar, mai multa atentie, va rog, ca parca vad ca exit poll-urile si mai apoi rezultatele la alegerile din iarna va dau peste cap toate "barometrele de opinie"!
  • +1 (1 vot)    
    incredibil (Luni, 22 septembrie 2008, 15:47)

    exit [anonim]

    Eu nu pot sa cred nici in ruptul csapului ca scorurile pedeleilor si ale lui Besescu sunt reale. Pai asta ar inseamna ca electoratul roman este imbecil si nu are capacitatea elementara sa deosebeasca intre bine si rau. E drept, am mai parcurs o astfel de perioada casnd, dupa patru ani de la falimentul lui constantinescu si alor lui ne-am trerzit pe cap cu Bese si ai lui.....
    DESTEAPTA-TE ROMANE!!!!!
  • -1 (1 vot)    
    Dacă se va adeveri... (Luni, 22 septembrie 2008, 16:09)

    Cozan Gheorghe [anonim]

    ... boborul român nu se dezminte. Este singurul din zonă abilitat genetic să-şi dea cu stângu-n dreptul şi să verse găleata cu lapte după ce-a umplut-o!
  • 0 (0 voturi)    
    Traiasca mesajele subliminale! (Miercuri, 24 septembrie 2008, 23:07)

    Mirciuc [utilizator]

    De pe acum se pregateste "mica gaurica" pentru pastilutele post electorale.

    Concetateni, cu totii ati devenit -ELECTORAT-, chiar daca sunteti fermi doritori de a nu face drumul pina la urna de vot.

    Cine este electoratul? Nu sunt oare cei ce merg la vot?

    Eu daca nu ma duc la vot mai sunt elector? -NU! Ramin ceea ce sunt un cetatean, un element al populatiei locuitoare pe teritoriul unui stat cu institutii care functioneaza de vai de capul nostru si ....
    Restul nu-l mai scriu.
  • 0 (0 voturi)    
    pedelist (Vineri, 28 noiembrie 2008, 15:43)

    PEDEList [anonim]

    Oameni buni! Treziti-va din agonie! Cum naiba se face ca tot prosti suntem ...tot mai prosti de la o campanie la alta....votati PSD sau PNL si ne-am dus pe copca....definitiv....cabotinii Gioana si Tariceanu.....n-au ce cauta la guvernare...mincinosi de cea mai ordinara speta.....taxa auto...tariceanu razgandeanu....vosganian....toata haita lor IMPOTRIVA romanilor! Chiar nu vedeti ce se petrece? Cat mai dormiti in ghete? Tataia Iliescu se freaca pe burta! Rade de prostimea care se adanceste tot mai mult in mrejele smecherilor....nu v-ajunge MItrea? NU v-ajunge Nastase? Matusa Tamara...PAturiciu?...nu v-ajunge....masochism romanesc curat!