Liviu Mihaiu, jurnalist la Academia Catavencu, a fost numit guvernator al Deltei Dunarii

de A. P.     HotNews.ro
Joi, 18 septembrie 2008, 15:57 Actualitate | Politic


Jurnalistul Liviu Mihaiu a fost numit, joi, Guvernator al Deltei Dunarii, luindu-i locul lui Paul Cononov care a fost numit consilier personal al premierului Calin Popescu Tariceanu. Evenimentul a avut loc dupa ce in cursul acestei saptamini a fost intens vehiculata informatia numirii, care, de altfel, a fost si confirmata la un post de televiziune de presedintele Senatului, Bogdan Olteanu.

Liviu Mihaiu este activist in cadrul organizatiei "Salvati Delta Dunarii", care deruleaza programe de mediu in Delta.

Mihaiu este un apropiat al premierului Tariceanu, dar si al lui Dinu Patriciu si Sorin Marin, fiind angajat al lui Sorin Ovidiu Vintu. De altfel, la auzul informatiei privind apropiata numire a angajatului sau in aceasta functie guvernamentala, Vintu a exclamat multumit: " Este o idee foarte excelenta".

Jurnalistul a avut o disputa cu Alexandru Bittner, om de afaceri cu mari interese in Delta, care l-a acuzat ca a cerut in concesiune 21.000 ha de apa.

Tot joi, Paul Cononov, fostul guvernator, a fost numit in functia de consiler personal al premierului Tariceanu.

Cononov, numit consilier personal al premierului, a fost anuntat saptamina trecuta la Biroul Permanent PNL drept candidat al partidului in colegiul numarul 2 din Tulcea pentru Camera Deputatilor. Potrivit statului, poate candida doar daca se autosuspenda din functia de guvernator, lucru pe care insa nu l-a facut, dupa cum a declarat chiar el, joi, la simpozion.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















3044 vizualizari

  • +3 (5 voturi)    
    (...) (Joi, 18 septembrie 2008, 16:26)

    Basescu a fost demis ! [utilizator]

    Pai din moment ce a fost unul din "actionarii" ROMPETROL care au fost rascumparati de Patriciu la preturi colosale, la ce v-ati fi asteptat ?

    Sa vedi de azi inainte pe Realitatea - Catzavencu proslavirea Guvernului ...
    • 0 (0 voturi)    
      raspuns (Vineri, 26 septembrie 2008, 14:17)

      ruxi dimitrief [anonim] i-a raspuns lui Basescu a fost demis !

      Tare rau e sa fii prost sau poate si mai rau prost si dezinformat.De unde stii ca Liviu Mihaiu a fost actionar la Rompetrol?N-a fost.
  • +1 (5 voturi)    
    unii profita de altii... (Joi, 18 septembrie 2008, 16:41)

    Dedalus [anonim]

    Cand Liviu Mihaiu nu va mai fi util, va fi evident debarcat, probabil si cu multe tinichele de coada.

    Nu pot pricepe de ce lectia data la TV de "doamna FNI" in ce priveste capacitatea de a profita de oameni a unor fiinte bizare, pline de refulari si probleme, nu impresioneaza pe nimeni.

    Fiecare pare sa doreasca sa o ia peste bot in mod original.

    Ma rog, domnu" Mihaiu, mai vorbim peste un an -doi...
  • +1 (3 voturi)    
    Fiti blestemati! (Joi, 18 septembrie 2008, 16:47)

    Taran [anonim]

    Fiti blestemati!
  • +2 (4 voturi)    
    gura pacatoasului... (Joi, 18 septembrie 2008, 17:04)

    Dedalus [anonim]

    "Este o noua misiune pe care mi-o ofera actualul guvern si, din moment ce il voi consilia pe domnul prim-ministru pe probleme de mediu, consider ca este o continuare a muncii depuse la Rezervatie"

    Sa intelegem de aici ca persoanele care il consiliaza pe domnul Prim-ministru trebuie sa fie obisnuite cu animalele din rezervatie?!!
  • +5 (7 voturi)    
    Care este problema? (Joi, 18 septembrie 2008, 17:48)

    Alin [anonim]

    Domnul Avramescu a incercat sa candideze.
    Domnul Basescu dorea sa-l numeasca ambasador in UK pe Traian Ungureanu. Nu a reusit pentru ca la noi presedintele nu are putere ci este mai degraba o functie onorifica. Premierul insa are putere. Asa ca o sa-l numeasca pe Liviu Mihaiu. Asa merg treburile: cand esti la putere iti numesti oamenii in functii pentru a putea sa conduci.
    Ca sa-i numesti in functii este de preferat sa tina cu tine. De unde atata uimire? Ce nu este in regula?
  • +2 (4 voturi)    
    Au furat Delta Dunarii!!! (Joi, 18 septembrie 2008, 19:00)

    Vlad [anonim]

    Ticalosii petrolisti!
  • -2 (4 voturi)    
    in sfirsit (Joi, 18 septembrie 2008, 19:00)

    ma bucur [anonim]

    In sfarsit cineva care iubeste Delta, personal am mare admiratie pt omul asta, cu siguranta va face treaba buna ... daca va fii lasat in pace
  • +3 (5 voturi)    
    ce urmareste (Joi, 18 septembrie 2008, 19:12)

    tavi [anonim]

    sa-l ajute pe Vantu @ compania sa se infrupte cu minunatiile deltei? E de ajuns ca un militant sa ocupe o functie atat de mare,e oare competent,ca pana acum a dat numai din gura si a aratat cu degetul pe altii??????????????? Halal numiri.
  • -2 (2 voturi)    
    ... (Joi, 18 septembrie 2008, 19:14)

    a [anonim]

    foarte excelent!
  • +3 (5 voturi)    
    vorba cântecului ... (Joi, 18 septembrie 2008, 19:15)

    the [anonim]

    Cu iaurt, cu gugo$ele,
    te facusi vornic, mi$ele ...
  • +4 (6 voturi)    
    Mihaiu, Toma si alti neutri (Joi, 18 septembrie 2008, 19:40)

    petcu [anonim]

    asa au fost astia de la Catavencu: perfect neutri. Si Mihaiu, si Vintu, si Dinescu, si Ivanciuc... Toti, neutri. Neutri ca banii lui Vintu si ai lui Patriciu.
    • +2 (4 voturi)    
      erata (Joi, 18 septembrie 2008, 19:55)

      petcu [anonim] i-a raspuns lui petcu

      in loc de "si Mihaiu, si Vintu..." am vrut sa scriu "si Mihaiu, si Toma..."
      • -1 (3 voturi)    
        diferiti (Vineri, 19 septembrie 2008, 0:56)

        Codruta N [utilizator] i-a raspuns lui petcu

        Toma si Mihaiu sunt diferiti unul de celalalt, chiar daca fiecare a publicat la Catavencu...
  • -1 (3 voturi)    
    ... (Joi, 18 septembrie 2008, 19:41)

    Opposite [anonim]

    Excelenta decizia Premierului. Delta Dunarii poate fi salvata doar de catre oameni care au activitate in ONGuri.
  • +4 (6 voturi)    
    liviu mihaiu, (Joi, 18 septembrie 2008, 20:08)

    judex [anonim]

    calinescu, stelian tanase, dinescu si ceilalti se vede ca nu "transpira" deageaba. Iuda si-a facut datoria. Acum isi primeste argintii. Mai grav este ca si acesti ipochimeni ne considera tampiti pe noi, toti romanii cinstiti si corecti. Poate fi fericit ca, alturi de ceilalti naimiti, si-a adus din plin contributia la blocarea drumului Romaniei catre normal, civilizatie si prosperitate pentru toti romanii. Dar, poate va veni si bremea cand toti acesti ipochimeni vor da socoteala.
    • +1 (3 voturi)    
      Superba tara! (Vineri, 19 septembrie 2008, 11:13)

      gabifm [utilizator] i-a raspuns lui judex

      Pacat ca e locuita!
      Asta e tot ce pot spune cu maxima dezamagire dar si o oarecare bucurie pentru ca acum se confirma ceea ce spunea Basescu despre tonomate.
  • +3 (5 voturi)    
    s o aranjat (Joi, 18 septembrie 2008, 20:09)

    dan [anonim]

    asta si o folosit trompetutza in slujba celui puternic.cel laudat si o platit "datoria" cu o sinecura.asa a fost si asa va fi in vecii vecilor,indiferent de orientari politice.politica e doar o suma de interese si de bani.
  • +2 (4 voturi)    
    calificari ceva? (Joi, 18 septembrie 2008, 20:50)

    unualtu [anonim]

    calificari in management?
    calificari in mediu, biologie ceva?

    nope, doar relatii politice si ceva programele printr-un ONG. chiar daca e bine intentionat habar n-are ce si cum sa faca.
    • +1 (3 voturi)    
      Calificare incalificabila (Vineri, 19 septembrie 2008, 14:07)

      corvus coraX [anonim] i-a raspuns lui unualtu

      Singura lui calificare este tupeul incalificabil. Cat despre ecologie, cred ca inca o confunda cu cine stie ce meniu chinezesc care se haleste cu betisoare. O hahalera numita Piticul
  • +1 (3 voturi)    
    Pacat pentru ceea ce unii dintre (Vineri, 19 septembrie 2008, 11:01)

    gabifm [utilizator]

    noi, cei mai fraieri, speram sa fie presa: a IV-a putere in stat. Dar nu, presa este total aservita grupurilor de interese.
    Si asa ajungem la ceea ce a spus Base: iarna nu-i ca vara, baietii destepti, smecheri, tonomate, etc.
    Mie chiar imi pare rau.
  • +1 (1 vot)    
    Liviu Mihaiu - lup paznic la oi (Vineri, 19 septembrie 2008, 21:13)

    Liviu Mihaiu [anonim]

    Mafia actuala tocmai l-a pus pe Liviu Mihaiu - lup paznic la oi.

    Pai asta a fost dovedit in emisiunea 100% a lui Turcescu ca are interese in Delta Dunarii, tocmai de Alexandru Bittner... sa ii fi vazut fata de rac fiert!

    E clar, Delta e condamnata pe viata in locul acestor ticalosi.