Presedintele despre sustinerea PD-L pentru C.V. Tudor

Traian Basescu: Eu ma ocup de lucrurile mari in Romania, nu de maruntisuri

de R.M.     HotNews.ro
Vineri, 5 septembrie 2008, 14:56 Actualitate | Politic


"Nu ma ocup de lucruri marunte legate de locuri prin Parlament. Preocuparea pentru lucruri marunte are cine sa o aiba in clasa politica. Eu ma ocup de lucrurile mari in Romania, nu de maruntisuri", a fost reactia presedintelui Traian Basescu la acuzatiile privind implicarea sa in sustinerea liderului PRM, Corneliu Vadim Tudor, pentru functia de vicepresedinte al Senatului.

"As putea sa raspund foarte dur aici. O sa raman insa intr-o zona decenta a raspunsului", a declarat seful statului, inainte de a pleca in Italia, unde va efectua o vizita de trei zile.

Traian Basescu a reamintit ca, imediat dupa ce PD-L a anuntat ca il va sustine pe Vadim pentru acest post, a infirmat, printr-un comunicat, orice implicare. "Reconfirm aceasta afirmatie", a spus el, adaugand ca ulterioarele comentarii pe marginea acestui subiect apartin "celor platiti or cu interese de a continua denigrarea" presedintelui.

"Nu am nicio legatura cu desemnarea vicepresedintelui (...) Nu am avut nicio consultare cu niciun partid", a subliniat el.

Seful statului nu a comentat prea mult nici decizia Comisiei juridice a Senatului, prin care numirea procurorilor sefi ai DNA, DIICOT si ai Parchetului ICCJ nu se mai face de catre presedinte, ci de catre plenul CSM, recomandadu-le politicienilor sa citeasca articolele 94, 125 si 134 din Constitutia Romaniei.

"Eu nu pot comenta si nu ma pot lansa in speculatii, asa cum o pot face politicienii, altii decat presedintele Romaniei. (...) Nu cred ca ar fi un deranj sa mai citeasca ceva din Constitutia Romaniei", a spus el, pe Aeroportul Otopeni.

In cadrul vizitei de trei zile, Traian Basescu va fi primit, sambata, de Papa Benedict al XVI-lea si va avea intalniri cu alteta sa Fra Matthew Festing, Principe si Mare Maestru al Ordinului suveran de Malta, dar si cu presedintele Republicii Italiene, Giorgio Napolitano.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















1883 vizualizari

  • -1 (23 voturi)    
    Deci e clar ca el e in spate (Vineri, 5 septembrie 2008, 15:04)

    fane [anonim]

    "As putea sa raspund foarte dur aici. O sa raman insa intr-o zona decenta a raspunsului" Adica v-as injura bai gaozarilor si pasaricilor, dar uite ca azi e baronu' in toane bune.
    • 0 (6 voturi)    
      n-am inteles! (Vineri, 5 septembrie 2008, 15:58)

      Lucian* [utilizator] i-a raspuns lui fane

      chiar nu pricep cum ai ajuns la concluzia aia :)
  • +6 (14 voturi)    
    pacat ca nu s-a implicat (Vineri, 5 septembrie 2008, 15:08)

    georgeb [utilizator]

    caci acesta mie nu mi se pare nici pe departe un lucru marunt. Este vorba de compromiterea totala a imaginii si asa terfelite a singurului partid care il sustine pe dumnealui. In aceste conditii cred ca implicarea sa era _necesara_ -- in sensul stoparii acestor negocieri care, chiar si facand abstractie de impactul asupra imaginii partidului, este in intregime daunator PD-L-ului.
    • -2 (8 voturi)    
      tu chiar crezi (Vineri, 5 septembrie 2008, 15:58)

      comentator [anonim] i-a raspuns lui georgeb

      ca miscau aia din PD-L ceva fara acceptul lu' base? eu cred ca, mai mult, base a fost initiatorul...urmeaza o executie in direct, saracu' Boc (dar e ptr binele partidului)...Doamne, ce partid penibil...ce bine ca-si dau cu stangu-n dreptu' inainte de alegeri...sper ca romanii sa inteleaga ce este de fapt cu aceasta "adunatura de conjunctura"...
      • -3 (3 voturi)    
        NU MAI SUPORT... (Vineri, 5 septembrie 2008, 22:03)

        ApH [utilizator] i-a raspuns lui comentator

        Bai frate, ce m-am saturat de comentariile astea cretine. Cum poti, prietene, sa zici "eu cred ca, mai mult..." blah blah blah, apoi ne spui ca urmeaza "o executie in direct" ceea ce asta stii sigur, si incepi sa te vaieti la Cel de sus. Evident, lipseste orice "fiindca", tu ne transmiti numai ce crezi insa probabil iti este si tie inexplicabil.
        Nu ne intereseaza, amice! Lasa-ne, da-ti cu parerea pe messenger si pe trilulilu pana nu se termina programul. Sunteti precum taximetristii care apar ca mustele cand ridici capota la masina, sa-si dea ei cu parerea de ingineri mecanici... M-am saturat frate, e incredibil!
    • +2 (6 voturi)    
      Vadim si UDMR (Vineri, 5 septembrie 2008, 16:01)

      MG [utilizator] i-a raspuns lui georgeb

      vadim e dus cu pluta din punctul nostru de vedere - insa practic, omul nu are adversar de polemica!

      Eu sunt mai contrariat de modul in care UDMR a profitat de scindarea romanilor. Cu alte cuvinte mai compromitator este UDMR decat zbuciumatu' de Vadim.

      Compromiterea totala se vrea de catre unii, dar practic este mult mai greu de obtinut
      • 0 (0 voturi)    
        dezinformare (Luni, 8 septembrie 2008, 9:08)

        bucuresteanul [utilizator] i-a raspuns lui MG

        CUM TE MAI PRICEPI DOMNULE MG SA ABATI DICUTIA SPRE ALTE ZONE MAI DRAGI SOVINILOR. PROVII CUMVA DIN SERVICIUL DE DEZINFORMARE AL SECURITATII ?
    • -4 (6 voturi)    
      sa se implice in politica interna a unui partid ?! (Vineri, 5 septembrie 2008, 16:26)

      Afro [anonim] i-a raspuns lui georgeb

      sa faca deci ceea ce Constitutia ii interzice?

      Nu inteleg.
      • 0 (4 voturi)    
        nu stiu la ce te referi (Vineri, 5 septembrie 2008, 17:45)

        georgeb [utilizator] i-a raspuns lui Afro

        In constitutie nu scrie ca Basescu nu poate purta negocieri cu partidele, ca nu poate media negocieri intre partide sau ca nu poate da sfaturi, mai mult sau mai putin prietenesti, partidelor. Hai sa te lamuresc, daca nu intelegi:

        "In timpul mandatului, Presedintele Romaniei nu poate fi membru al unui partid si nu poate indeplini nici o alta functie publica sau privata."

        Aceasta este interdictia. Alta nu exista. Ti se pare tie ca am sugerat ca Basescu sa il inlocuiasca pe Boc sau ca ar trebui sa se inscrie in PD-L?
        • +2 (2 voturi)    
          NU poate sa se implice in VIATA INTERNA (Vineri, 5 septembrie 2008, 18:09)

          Afro [anonim] i-a raspuns lui georgeb

          a partidelor.
          Nu exista in constitutie asa ceva. faptul ca nu e membru de partid nu-i da dreptul sa intervina in viata interna a vreunui partid.

          Presedintele este MEDIATOR intre societate (= cetateni, ong, asociatii, in general "oameni fara de putere) si INSTITUTIILE STATULUI, iar in toate aceste medieri el reprezinta interesele nationale ale celor fara de putere adica ale cetatenilor - fata de aceste insitutii.

          Poate sa negocieze IMPREUNA CU TOATE PARTIDELE sau cu cateva dintre ele, obiective de INTERES NATIONAL si PUBLIC - adica ale cetatenilor - dar nu poate sa impuna norme de viata interna vreunui partid politic.
    • +1 (3 voturi)    
      corectie (Vineri, 5 septembrie 2008, 16:26)

      georgeb [utilizator] i-a raspuns lui georgeb

      (trebuie sa imi impun sa citesc de 2 ori si sa apas "trimite" o singura data)

      "...negocieri care, chiar si facand abstractie de impactul asupra imaginii partidului, SUNT in intregime DAUNATOARE PD-L-ului."
    • -2 (6 voturi)    
      Esti naiv sau... PDL-ist.... (tot aia?) (Vineri, 5 septembrie 2008, 16:57)

      Anonim [anonim] i-a raspuns lui georgeb

      Oare cat de indoctrinat trebui sa fii sa-ti inchipui macar ca Basescu nu numai ca nu a ordonat aceste negocieri, dar nici macar nu a stiut despre ele????
      • +2 (4 voturi)    
        nu am zis nici una nici alta (Vineri, 5 septembrie 2008, 17:49)

        georgeb [utilizator] i-a raspuns lui Anonim

        --- si nici tu nu ai cum sa dovedesti niciuna din cele doua.

        Asa ca suntem pe teren neutru. De aici pot incepe speculatiile, de care vad ca tu nu te feresti deloc.

        In cazul in care stia si a fost initiator -- foarte rau ca a facut una ca asta.

        In cazul in care stia dar nu s-a implicat -- foarte rau ca nu a facut ceva ca sa opreasca initiativa prosteasca

        In cazul in care nu stia si nu s-a implicat -- foarte rau din partea PD-L, dar a spune ca treaba asta este o problema marunta, dupa parerea mea, este o prostie.
  • 0 (14 voturi)    
    Lucruri mari: cum se imbraca lumea la inundatii... (Vineri, 5 septembrie 2008, 15:10)

    Anonim [anonim]

    ... ne laaasi????
    • 0 (8 voturi)    
      de acord (Vineri, 5 septembrie 2008, 16:55)

      eol [anonim] i-a raspuns lui Anonim

      total de acord cu tine...
      cand e Base in impas si-ar tb sa-i crape obrazul de rusine ne-o arunca pe aia ca nu e treba lui.
      are dreptate, e doar om politic nu si om.
      in concluzie scopul scuza mijloacele.

      sa nu ne iluzionam deci
  • -1 (7 voturi)    
    aerul Olimpului ....deh..... (Vineri, 5 septembrie 2008, 15:11)

    constantin [anonim]

    stiam asta ,se vede mereu , dar credeam ca in timpul.....liber...... ..,scuzati-ne , Preamarite .
  • -1 (7 voturi)    
    In sfarsit avem un adevarat barbat de stat! (Vineri, 5 septembrie 2008, 15:11)

    AlinC [anonim]

    Dupa ani de zile in care am avut la putere numai femei deghizate in barbati, iata acum avem la carma tarii un adevarat barbat care se ocupa numai de lucruri mari in Romania, nu de maruntisuri... Sa ne traiesti intru multi ani maria ta!
  • +2 (4 voturi)    
    vicepresedinte (Vineri, 5 septembrie 2008, 15:12)

    georgeb [utilizator]

    ca sa nu mai spun ca functia pentru care s-au purtat negoicerile nu este nici pe departe una marunta. Si apropos, ce algoritm politic au de respectat cei din PD-L? (caci au invocat un asemenea argument) Dumnealor sunt in opozitie. Chiar vor ei, intr-un moment atat de critic din punct de vedere electoral, sa piarda votul meu si al multor altora care gandesc despre WC-Tudor exact ca si mine? Sa nu uite dumnealor ca foarte multi oameni au preferat sa voteze cu Iliescu decat cu WC-Tudor in 2000, si nu cred ca vor Boc si Preda sa se ajunga la o situatie asemanatoare (pana la un punct) in 2008.
    • +1 (3 voturi)    
      viata de tiriplic (Vineri, 5 septembrie 2008, 18:24)

      vidianu [anonim] i-a raspuns lui georgeb

      Nu-ti prea inteleg inversunarea cu care aperi onoarea nereparata a primului barbat din stat. Ghinionul lui este ca ar vrea sa fie si singurul barbat din stat. Pretinde ca se ocupa numai de problemele mari ale Romaniei. Asa cum scrie si in fisa postului. Ia o foaie de hartie si imparte-o in doua. In prima sectiune scrie Fapte ale lui Basescu. In a doua Rezultate obtinute. Vei vedea ca in prima sunt numai Valuri si scandaluri, iar in a doua zero. Da-mi o initiativa basesciana care a dus la vreun rezultat in afara de un scandal monstru.
      Pe plan extern, e un tiriplic. A consumat benzina de avion intr-un tur de agrement al Marii Negre din care n-a obtinut nimic. Arata-mi un sef de stat din cele vizitate care face vorbire la ideile lui Base.
      S-a dus in italia ca sa se pozeze cu tiganii. Nu cu scheme de astea ii aduci pe calea cea buna. Noroc ca italienii au rabdat ce au rabdat si acum au trecut la treaba.
      Pe plan intern, se duce o data pe luna la inundatii si le spune bancuri de care rade tot el. Cu Justitia a pus-o de mamaliga. Nu i-a reusit nimic. Mai ales ca si el este cam aceeasi mana lunga ca si ailalti. Cu ce e el mai putin hot decat Nastase?
      Cu PDL s-a facut de bacanie. Si un copil stie ca Boc vorbeste cu gura lui. acum , nici usturoi n-a mancat, nici gura nu-i miroase. Arata-mi, fiule, vreun colaborator care sa-i fi rezistat marlaniiloe si capriciilor, in afara de Elena Udrea, care este rezistenta.
      Astept sa vad ce banc ii spune Papei de o sa faca ala infarct.
      • 0 (4 voturi)    
        Aceleasi texte, over and over (Vineri, 5 septembrie 2008, 22:23)

        ApH [utilizator] i-a raspuns lui vidianu

        Si daca nici o initiativa basesciana nu a dus la rezultat, inseamna ca e pus pe scandaluri? Chiar asa idei tampite a avut de nu s-a materializat nici una? Nu exista cumva si optiunea ca oricarei initiative i s-a dat cu flit din motive politice, din ordin de la partid? Sau mai bine da-ne un exemplu de astfel de initiativa.
        Toate scandalurile asociate cu Basescu, daca o sa le analizezi mai lucid, o sa vezi ca au fost mai degraba instigari. Eu am incercat, sincer, invers, dar nu m-a convins. Tariceanu ii trimite un biletel, acesta ajunge la TV si reiese ca Basescu este scandalagiu... Tariceanu da afara PD de la guvernare si cica Basescu a dezbinat alianta. Tariceanu o propune pe Norica la MJ (dupa faza cu nepoata pentru care, daca se intampla la Unguri nu ajungea acasa necaftita) iar Basescu trebuia sa fie de acord de dragul unui fost camarad care nu a avut curajul sa se intalneasca fata in fata sa discute. Basescu este suspendat si pus inapoi de popor, evident e de vina ca a spus ca isi da demisia si nu a facut-o. Evident, oricine se ia de Tariceanu si de parlament (poate sa fie mama lu' Margaret Theatcher) are in spate influenta Macovei si Basescu... De parca n-am vrea noi sa putem avea asemenea influenta la un asa nivel.

        Deschide ochii ma baiatule, mai schimba si tu de pe Antena X sau mai scoate ochii in lume, pui botul la ce spun toti derbedeii care n-ar avea curaj nici sa treaca pe acelasi trotuar cu cel pe care il scuipa toata ziua, cum o faci si tu aici.
  • +1 (7 voturi)    
    Abia acum ? (Vineri, 5 septembrie 2008, 16:04)

    Opuk [anonim]

    Ceea ce spune Basescu ar suna excelent pentru cineva care l-ar cunoaste abia astazi... Eu insa il cunosc ca un presedinte care s-a bagat in cele mai mici maruntisuri ale vietii politice, in cele mai neinsemnate prostii care nu ar fi trebuit sa consume timpul unui presedinte, s-a implicat in cele mai birjaresti dispute intre partide.... I s-o fi ridicat mintea lui basel brusc la cap sau are in sfarsit un consilier cu capul pe umeri ?
    Mi-aduc aminte cand suna in fiecare seara pe la televiziuni prin 2005 si se certa cu orice nenisor care se afla prin studio... Atunci nu se baga in nimicuri ? ma rog, mai bine mai tarziu decat niciodata...
  • +4 (6 voturi)    
    si noi ne pierdem vremea cu lucruri marunte (Vineri, 5 septembrie 2008, 16:13)

    mihneavoda [anonim]

    Penalii dau batalia finala pentru acapararea justitiei, iar noi contemplam aiurea pe ce scaun isi petrece vadim ultimele 2 luni ale carierei parlamentare.
    • +1 (3 voturi)    
      ai dreptate! (Vineri, 5 septembrie 2008, 18:53)

      metronom [anonim] i-a raspuns lui mihneavoda

      nu e deloc intamplator ca suntem "tinuti ocupati" cu prostia asta.
  • -2 (6 voturi)    
    numa de lucruri mari (Vineri, 5 septembrie 2008, 16:34)

    dan [anonim]

    curatarea la groapa GLINA.. podu de la MARACINENI... alunecari de pietre pe valea OLTULUI... acuzari fara dovada in pietele publice.... smulgerea de telefoane mobile de la cetateni... aruncatu cu sampania in populatie... mincatui de saminta pe gazon... si altele
  • -3 (5 voturi)    
    lucruri marete (Vineri, 5 septembrie 2008, 17:14)

    ciavistu [anonim]

    intr-adevar traienel se ocupa cu lucruri mari astfel ca nu se ocupa cu boc. ce poate fi mai maretz decat o intalnire cu Fra Matthew Festing?
  • 0 (4 voturi)    
    Mari cat inima lui... (Vineri, 5 septembrie 2008, 18:07)

    amuzatu [anonim]

    Intrebarea e...eu cu cine votez !?
  • +1 (5 voturi)    
    in sfarsit! (Vineri, 5 septembrie 2008, 18:08)

    taranistu” [anonim]

    Mi se pare sau, in ultimul timp, inclusiv sustinatori ai PD-ului si ai lui Basescu au opinii mai mult decat critice la adresa ”sustinutilor”? Sa dea Dumnezeu sa avem cat mai multi romani cu ochii deschisi, indoctrinatii nu ajuta la nimic, dupa parerea mea. Prea multa lume il sustinea neconditionat pe dl Basescu si si partidul din care a iesit. Spiritul critic nu trebuie amputat niciodata!
  • +1 (5 voturi)    
    Cele 10 treburi mari ale unui presedinte mic (Vineri, 5 septembrie 2008, 18:50)

    Activistul [anonim]

    1. Sa dea de pamant cu tariceanu
    2. Sa desfiinteze PNL-ul si in general orice fel de opozitie ( a se citi "primenirea clasei politice")
    3. Sa faca romania republica prezidentiala cu un parlament de tip "Marea Adunare Nationala" ales prin vot uninominal "pur si dur".
    4. Sa-l infunde pe nastase, mitrea & co
    5. Sa-l faca primar la capitala pe Blaga
    6. Sa construiasca o casa unei batrane sinistrate (aici s-a bagat peste Becali!)
    7. Sa fie lider regional la marea neagra.
    8. Sa dea peste bot tuturor ziaristilor care il critica.
    9. Sa musamalizeze dosarul flota
    10. Sa o faca pe Elena Basescu presedintele PD-L.

    Lista ramane deschisa.
    • -1 (5 voturi)    
      Consum de pixeli (Vineri, 5 septembrie 2008, 22:41)

      ApH [utilizator] i-a raspuns lui Activistul

      1. Cand? Exemplu... Tariceanu este PM de 4 ani, Basescu a luat si pauza.
      2. PNL-ul a fost distrus de PSD, pe langa care se gudura acum poate-poate iese de o alianta. Sa vezi ce-i scuipa PSD-ul daca (Doamne fereste!) ajung sa numeasca PM.
      3. Este singura solutie. Parlamentul si-a dovedit ilegitimitatea o data cu referendumul din 20 mai.
      4. Iti pui tu obrazul pentru ei? Basescu a renuntat la imunitate si... nu s-a intamplat nimic. Ah, probabil Macovei a rezolvat din interior.
      5. Total iesit din context
      6. Da, intr-adevar un motiv sa isi dea demisia. Putea foarte bine sa se isterizeze ca Tariceanu.
      7. Nu vad problema, asta ar intra la treburi mari.
      8. Daca vorbim de ziaristi de la un trust de presa condus de un presedinte de partid ar fii chiar fraier sa nu le raspunda.
      9. Dosarul flota a fost deschis prin 95. Au avut 9 ani sa il gaseasca vinovat.
      10. Poate cel mult a propus-o, de numit au numit-o cei care au votat. Ah, si presedinte al PD-L inca este Boc.
  • -1 (5 voturi)    
    sa fim realisti... (Vineri, 5 septembrie 2008, 19:51)

    judex [anonim]

    maniera in care toate jidodiile politice patentate si naimitii lor din presa s-au napusti asupra aranjamentuluui PDL-PRM din senat este o dovada ca ii deranjeaza foarte tare si..se pare ca le cam strica socotelile parsive. Fata de porcariile pe care PSD le face impotriva romanilor de cca 18 ani, de porcariile pe care le face PBL de mai mult de doi ani si porcariile puse la cale de PSD si PNL, se pare ca acest aranjament este o simpla bagatela. Ganditi mai profund si veti vedea adevarul.
    • +1 (3 voturi)    
      PBL = PNL (Vineri, 5 septembrie 2008, 20:11)

      judex [anonim] i-a raspuns lui judex

      o mica eroare din viteza.
    • -1 (5 voturi)    
      omul cu o mie de fete (Vineri, 5 septembrie 2008, 20:54)

      ochi de soim [anonim] i-a raspuns lui judex

      O, batrane Taleyrand, iar ai aparut? Tocmai ma intrebam daca nu te-a lovit... somnul. Ti-ai luat pastilele? Cum dracului esti asa de intransigent cu altii, iar la porcariile idolilor tai gasesti numai justificari? Lucrezi cu doua masuri? Pai cu morala aia pe care n-o scoti din gura cum ramane? Sau e numai de fatada, ca de fapt esti si tu un pisicher care se da patriot ca sa fure mai vartos. Deci si chestia aia cu anticomunismul este aruncata la plezneala, securistul mamii!
      • +1 (1 vot)    
        punct ochit, punct lovit... (Sâmbătă, 6 septembrie 2008, 7:33)

        judex [anonim] i-a raspuns lui ochi de soim

        acest comentariu, finkelsteinule, arata clar ca am dreptate. V-am lovit exact acolo unde va doare mai tare. Si...o sa va mai lovesc, fii sigur de asta. Si am sa arat toate relele pe care le puneti la cale, in primul rand impotriva romanilor.
        • -1 (1 vot)    
          pastilele (Sâmbătă, 6 septembrie 2008, 9:31)

          tovarasu [anonim] i-a raspuns lui judex

          Deci, esti bolnav incurabil. Si securist periculos pe deasupra. Asa, mai tovarasu, pari un cadru de nadejde. Fa valuri multe. Fa-te ca esti partizanul lui Basescu si la momentul potrivit te invatam noi cum sa o intorci. Si nu uita de pastile! Te fac mai vioi!
          • +1 (1 vot)    
            voi traiti cu pastile, finkelsteinilor... (Sâmbătă, 6 septembrie 2008, 10:00)

            judex [anonim] i-a raspuns lui tovarasu

            nu vedeti ce comportament de manelisti lipsiti de o elementara educatie aveti? Va credeti pe cai mari? Vedeti sa nu va arunce calul jos intr-o zi...si ziua aia nu este prea departe? ce salarii aveti, din banii publici? Cu cat va plateste Tariceanu din banii nostri sa spurcati forum-urile, naimitilor? Se vad, in voi, efectele activitatii ministrililor educatiei din PSD si PNL in ultimii 18 ani. Sunteti produse tipice. Lipsitide bun simt, de educatie, de spirit civic, necivilizati...manelisti si fripturisti.
            • 0 (0 voturi)    
              Bolnavi (Luni, 8 septembrie 2008, 0:22)

              ApH [utilizator] i-a raspuns lui judex

              Nu-ti bate capul, ca nu merita. Niste oameni de nimic, foarte putini capabili sa poarte o discutie. M-am convins dupa postarile mele la care in afara de voturi negative nu m-a contrazis nimeni. Le-as spune "paraziti de hotnews", oameni care mai intra pe net si mai baga un comentariu cat e nevasta la dus. Pacat ca HN nu arata macar primii 3 octeti din IP...
          • 0 (0 voturi)    
            care-i problema ta, ciocoiule? (Sâmbătă, 6 septembrie 2008, 10:29)

            SIC [anonim] i-a raspuns lui tovarasu

            Cauata securistii la voi la PSD, PC, PRM si PNL, ca aveti destui. Voi vorbiti de securisti?
  • +1 (3 voturi)    
    Parerea mea (Vineri, 5 septembrie 2008, 21:07)

    bibi [anonim]

    Eu tot il consider pe Basescu cel mai zdravan(evident ca mi-ar place sa se ridice si altii) din politica romaneasca. Ceilalti sunt ca niste potai care sunt tari doar cand ataca doar in turma. Mai face omu greseli, dar si asa tot se distanteaza clar de altii.

    Care ii tare sa iasa in fata, dar nu la aruncat rahat, ci la rezolvat adevaratele probleme ale tarii. "Alianta" dintre PDL si PRM nu-i problema de stat.

    Si nu va inflamati asa, ca dati apa de moara la potai!
  • 0 (4 voturi)    
    Ba parerea mea (Vineri, 5 septembrie 2008, 21:27)

    newman [anonim]

    Ma lasati cu flota?!?!

    Base a avut demnitatea sa renunte la imunitatea politica si sa se puna la dispositia justitiei!! Cine a mai facut asa? Nastase? NU! Iliescu? NU! etc. etc.
    Cine conducea tara atunci? PSD . Daca dusmanul natural al lui Base adica PSD avea vro proba cu flota ii faceau felu` atunci. Asa ca nu mai fiti intunecati la minte cu flota.
    A facut si mai face Base greseli dar are bunul simt sa le recuneasca si sa nu le mai repete! Se distanteaza clar de marea masa politica care ne joaca pe degete. N-a facut nimic cu justitia? Pai a fost lasat sa faca ceva?! De cate ori s-a ajuns la curtea constitutionala? Are vreo putere sa faca ceva in justitie? Nu sar antele ca arse sa spele creerele si sa creeze diversiune de oricate ori incearca Base sa faca ceva? Pentru PLN-istii si PSD-ustii si PC-itii spalati pe creer orice se intampla in tara asta - e de vina base... wake up!
  • 0 (2 voturi)    
    Constitutia Romaniei (Vineri, 5 septembrie 2008, 22:29)

    OvidiuP [anonim]

    ARTICOLUL 134 - Atributii
    (1) Consiliul Superior al Magistraturii propune Presedintelui Romaniei numirea in functie a judecatorilor si a procurorilor, cu exceptia celor stagiari, in conditiile legii.

    Ce intelege parlamentul:
    Constitutia spune: "numirea in functie a judecatorilor si a procurorilor in CONDITIILE LEGII." iar LEGEA spune ca procurorii sunt numiti in functie de catre Ministrul Justitiei => presedintele nu mai are nici un drept si poate sa se stearga cu Constitutia unde vrea el.