Tariceanu: Romania trebuie sa evite o Constitutie care sa dea prea multa putere presedintelui

de D.G.     HotNews.ro
Sâmbătă, 30 august 2008, 13:28 Actualitate | Politic

Liderul PNL Calin Popescu Tariceanu crede ca, dupa alegeri, trebuie sa aiba loc o dezbatere serioasa privind revizuirea Constitutiei, precizand ca Romania ar trebui sa aleaga intre republica parlamentara sau monarhie.Tariceanu a atras atentia ca trebuie oprite incercarile de deplasare spre o republica de tip prezidential „caracteristica tarilor din regiunea Caucazului, foste sovietice, unde avem regimuri de putere unipersonala”, relateaza NewsIn.

Potrivit lui Tariceanu, Romania se afla in tiparul unei republici parlamentare cu o functie suplimentara, cea prezidentiala, careia ii da anumite atributii executive. „Romania poarta mai degraba amprenta unei republici parlamentare in care principiul fundamental e controlul si echilibrul reciproc al puterilor in stat.(...) Exista in Romania o institutie, institutia prezidentiala care iese din acest cadru. Ea nu face parte din aceasta arhitectura constitutionala si nu e supusa controlului sau nu face parte din echilibrul institutional”, a spus premierul.

Presedintele PNL a facut referiri la comportamentul prezidential. „In momentul in care o persoana incearca in functie de cultura si viziunea politica pe care o are, sa depaseasca limitele spiritului si literei Constitutiei, incep sa apara conflictele intre institutiile statului.

Acesta a fost unul dintre factorii fundamentali care au minat actiunea guvernamentala si progresul Romaniei in acesti patru ani. Este evident ca, in viitor, Constitutia va trebui sa defineasca mai clar atributele puterilor in stat in asa fel incat actiunea politica sa nu fie determinata de umorile persoanelor care ocupa vremelnic anumite functii”, a subliniat Tariceanu.

Potrivit presedintelui PNL, ar trebui luata in discutie o revizuire a Constitutiei „care sa puna niste jaloane foarte clare si sa apropie Romania de modelul european care se bazeaza pe republica de tip parlamentar sau monarhia constitutionala care in locul sefului statului are simbolic un monarh in fruntea statului”.





















Articol sustinut de BRD Groupe Société Générale

Atelier de idei. Cum te ajuta tehnologia sa-ti faci mai mult timp pentru tine si planurile tale

Munca multa, stres, ore peste program, termene limita, sedinte lungi. Uneori, asa arata ziua de lucru a multora dintre noi. Din acest motiv e foarte important sa investesti in lucruri care te pot ajuta sa iti folosesti mai bine timpul petrecut la birou. Sa lucrezi mai bine, mai usor si mai repede poate insemna mai mult timp pentru tine si pentru cei dragi. Iti propunem, asadar, cinci directii care te pot ajuta pe plan profesional si personal.

4858 vizualizari

  • +8 (12 voturi)    
    Daca ... (Sâmbătă, 30 august 2008, 13:49)

    #DeDreapta#6Case#DinMeditatii [utilizator]

    ... PeNaLe avea macar 1% shanse sa desemneze un canditat cu sanse REALE de castig in dealul Cotrocenilor, Marliceanu' nu ar fi mancat rahat (tukish delight ... n.n.) despre o atare chestiune.
  • +9 (13 voturi)    
    cind deschide gura o nulitate (Sâmbătă, 30 august 2008, 14:03)

    gurka [anonim]

    tariceanu, ajuns din greseala prim ministru, are senzatia ca ar fi cineva. este negustor de masini care are nevoie de santaj si presiuni politice ca sa le vinda. asa a facut pe vremea guvernarii taraniste, asa face cu gunoiul de taxa de (ce-o fi). el zice ca presedintia nu e supusa controlului. dar parlamentul de cine e controlat? dar guvernul de cine? de niste listaci care vor doar sa-si duca mandatul la capat? presedintele macar este ales de popor si poate fi demis de popor. mai pune-ti la punct logica, sa nu te trezesti ca bati campii.
    • +3 (7 voturi)    
      deci, pute cand casca gura.. (Sâmbătă, 30 august 2008, 14:40)

      jorj [anonim] i-a raspuns lui gurka

      ..tarliceanul.
      el si geola (pe romeica, joana ioropeanu) si'au depus "catindatura" (ce kelea belelii o mai fi si aia) la ..raspunderea (hihi!) da prim menistru, cap de guvern, cu tantiemele de rigoare...
      asea ca, vezi bine matale, tot un fel de ales, da mai pe cules...
      tipic dumbovitzean.
  • +8 (12 voturi)    
    Balarii (Sâmbătă, 30 august 2008, 14:11)

    adik [anonim]

    Tariceanu are ce are cu Base si din cauza asta vrea un presedinte decorativ.

    In Romania nu merge republica parlamentara sau monarhia constitutionala.
    Pentru ca, evident, Parlamentul nu poate asigura functionarea statului. Nu mai explic din ce cauza.

    Am ajunge ca Italia sau ca Franta dupa razboi.

    Daca tot ii plac premierului masinile frantuzesti, s-ar putea interesa cum a rezolvat de Gaulle problemele unei Frante care semana izbitor de mult cu Romania din zilele noastre.
  • +8 (14 voturi)    
    Puterea! (Sâmbătă, 30 august 2008, 14:11)

    ion [anonim]

    Cred ca o republica parlamentara este o republica cu reactii intarziate in mod voit- vezi tarile ue si ue in cazul Georgia. O tara cu o conducere puternica si unita cu durata limitata este optimum pentru dreptate si progres. Vezi tarile puternice gen USA , China .
    Romania merita ce-i mai bun din punctul de vedere al cetatenilor ei si nu din punct de vedere al manipulatorilor de zi cu zi...
  • +7 (11 voturi)    
    sigur.. marmonta... (Sâmbătă, 30 august 2008, 14:12)

    quin [anonim]

    ma intreb... structura americana de guvernamint o trece la "tip sovietic"? ca de gasit vinovati de ce guvernul e impotent e usor si previzibil cu cit alegerile se aproprie. daca nu era structura prezidentiala atunci de vina erau diversi parteneri, opozitia, daca nu aia atunci cu siguranta ai mici din esalonul doi.daca nu aia cu siguranta inundatiile au facut ca prognozele lui vosganian, alea "sigure", sa nu se implineasca.
    • +5 (7 voturi)    
      Marea Uniune Europeana (Sâmbătă, 30 august 2008, 14:55)

      Prostia National Liberala [anonim] i-a raspuns lui quin

      Toti bishnitarii de marfuri au ajuns mari deshtepti. tariceanu este cel mai prost si mai mincinos dintre ei.
      • -6 (10 voturi)    
        Ai gresit (Sâmbătă, 30 august 2008, 16:52)

        Adi [anonim] i-a raspuns lui Prostia National Liberala

        Nici unul dintre politicienii din Romania nu l-a intrecut inca in prostie pe presedinte. Si sincer sa fiu e si foarte greu...
        • +4 (8 voturi)    
          uite cine vorbeste... (Sâmbătă, 30 august 2008, 18:33)

          doi si-un sfert [anonim] i-a raspuns lui Adi

          Cred ca vorbind tu de prostie e ca si cum stii vorba aia "ai vorbi de funie in casa spanzuratului"...
        • +2 (4 voturi)    
          N-a gresit (Duminică, 31 august 2008, 11:24)

          Luk [anonim] i-a raspuns lui Adi

          Daca prin "politicieni" intelegi cetatenii care se bucura de imunitate prin senat si camera deputatilor, n-a gresit. Pe Tariceanu, Vadim, Iliescu si Geoana sau Bela e imposibil nu-i depasesti cata vreme domniile lor merg invers. Cata vreme il comparam cu indivizii aia, presedintele Basescu pare un mare politician. Daca il comparam cu politicieni din alta parte... se schimba socoteala. E chinuitor sa-l aperi pe Tariceanu, parerea mea e sa renunti!
  • +7 (9 voturi)    
    Motocicleanu si politichia (Sâmbătă, 30 august 2008, 14:15)

    iancu jianu [anonim]

    Taman acum cind trageam si noi nadejde la mai multa democratie, cind avem un presedinte care mai trage de mineca guvernul asta de tilhari, s-a gasit sa dea cu mucii in fasole al nostru prim-ministru. In loc sa-si vada de guvern (-ul asta de rahat), l-a apucat grija de puterile presedintelui. Era obisnuit saracu' cu cei de dinainte, care dormeau in bocancii statului.
    Oricum peste citeva cincinale va disparea guvernul romanesc, si nemtesc si bulgaresc si... si va vi doar unul european.
  • +4 (8 voturi)    
    pai deja Guvern+Parlament au PUTERE ABSOLUTA (Sâmbătă, 30 august 2008, 14:17)

    Ilya [anonim]

    Pt. ca nu-i poate controla nimeni; vrea deja mai mult decat atat, vor sa fie Dumnezei si Suverani ?!
  • +2 (4 voturi)    
    calcule gresite (Sâmbătă, 30 august 2008, 14:25)

    sile [anonim]

    Tariceanu se gandeste probabil ca,intr-o republica parlamentara sau monarhie, sansele lui de a fi prim-ministru ar fi mult mai mari.

    Interesant este faptul ca are aceleasi idei ca si Valeriu Stoica.
    • 0 (0 voturi)    
      politichia lui Valerica (Luni, 1 septembrie 2008, 11:41)

      bucuresteanul [utilizator] i-a raspuns lui sile

      Valeriu Stoica si-a schimbat parerea. Daca a zis Basescu ca e mai bine o republica prezidentiala (daca nu se poate o satrapie de tip oriental), zice si Valerica la fel ca altfel poate ramane "fara colegiu"
  • +6 (10 voturi)    
    Tari caracteristice regiunii Cucazului (Sâmbătă, 30 august 2008, 14:37)

    SAM [anonim]

    Domnul Tăriceanu jigneşte cu nonsalanta Statele Unite si Franta, tari cu democratie adevarata.
    • -7 (9 voturi)    
      Pentru Sam (Sâmbătă, 30 august 2008, 15:18)

      Crapu" [anonim] i-a raspuns lui SAM

      Sigur nu esti unchiul Sam?
      Un roman se intoarce din SUA, inainte de revolutie dupa 20 de ani petrecuti acolo.
      Rudele contrariate l-au intrebat cum de a putut renunta la binefacerile democratiei americane si i-au spus sa le dea un exemplu despre felul in care functiona aceasta.
      " Am fost o data la Casa Alba si sa fi auzit cum am putut injura pe Carter, dupa care mi-am facut nevoile chiar in mijlocul biroului oval"
      Rudele erau superexaltate:
      -Nu ti-a facut nimeni nimic fiindca l-ai injurat pe presedinte si ti-ai facut nevoile in biroul lui?
      Asta da democratie!!
      -Nu, raspunse omul nostru, fiindca l-am injurat in gind si aveam pantalonii pe mine.
      Asa ca dragul meu Sam mai scuteste-ne cu democratia americana. De cea franceza nu mai zic nimic, e ca si cea romaneasca, numai ca la o scara mai mare si mult mai veche.
      Dar nu tot ce e vechi trebuie sa fie si bun..un vin, un coniac, o palinca, cu cit sint mai vechi cu atit sint mai bune...ce parere aveti despre femei?
      • 0 (0 voturi)    
        Mai bine taci daca nu te pricepi (Luni, 1 septembrie 2008, 12:18)

        ionica [anonim] i-a raspuns lui Crapu"

        SUA este una dintre putinele tari din lume in care sistemul democratic vechi de 250 de ani chiar functioneaza. Acolo se respecta vointa poporului si daca un politician este prins cu fapte de coruptie isi da demisia instant,nu ca in Romania. Aproape ca poti sa numeri pe degete statele cu asa un nivel ridicat de democratie iar SUA este de departe statul democratic cu cea mai mare populatie. Si crede-ma ca una e sa mentii democratia functionala intr-un stat de 10 milioane de loc si e cu totul altceva in cazul unui stat de 300 de milioane de loc.
  • 0 (2 voturi)    
    mi se pare mie? (Sâmbătă, 30 august 2008, 14:43)

    atreus [anonim]

    Asa-i ca vorbeste prostii?
  • +5 (7 voturi)    
    Parlamentul este in tot si toate (Sâmbătă, 30 august 2008, 14:51)

    Adevarul [anonim]

    In acest moment Romania este, mai mult, o republica parlamentara cu accente de dictura parlamentara (hotararile nu sunt supuse controlului de constitutionalitate, modul in care se realizeaza anchetele, suspendarea presedintelui, etc). Singura exceptie, importanta, o constituie alegerea presedintelui de catre populatie.



    In noua Constituite ar trebuie sa existe un anumit echilibru real intre puteri precum si o mai buna delimitare in cea ce priveste atributiile. Guvernul are o contrapondere in parlament dar acesta nu are o contrapondere reala. Singurul care poate si trebuie sa cenzureze anumite excese (in cea ce priveste oportunitatea unor legii) este Presedintele. El are o numita responsabiltate care nu se difuzeaza, ca in cazul parlamentarilor, la nivelul intregii institutii.



    Gradul de civilizare al politicienilor din Romania face de neconceput situatia ca parlamentul sa nu mai poata fi sensibilizat de catre o persoana aleasa de popor si care raspunde direct in fata lui.

    Un "sef al statului simbolic" nu va putea realiza acest control.
    • -1 (1 vot)    
      control constitutional (Luni, 1 septembrie 2008, 11:56)

      bucuresteanul [utilizator] i-a raspuns lui Adevarul

      Zice Adevarul anonim:
      "In noua Constituite ar trebuie sa existe un anumit echilibru real intre puteri
      Stiu ca intr-un stat democratic sunt trei puteri (plus, a patra, media):
      - legislativa - Parlamentul
      - executiva - Guvernul
      - judecatoreasca

      La noi, apare si a patra - Presedintia
      Daca lucrurile nu au mers bine in ultimul timp a fost tocmai datorita atributiilor executive ale presedintelui. Contraponderea Parlamentului trebuie sa o aiba puterea judecatoreasca, iar nu presedintele ! Apropo, cine trebuie sa-l cenzureze pe presedinte? Oare nu Parlamentul?
      Daca Romania a recuperat enorm inainte de venirea comunistilor a fost si datorita faptului ca am avut o monarhie constitutionala, in care puterile regelui erau destul de limitate
  • +1 (7 voturi)    
    Eutanasiati-l!! (Sâmbătă, 30 august 2008, 14:59)

    Crapu' [anonim]

    Urmind buna traditie liberala, Tariteanu ( de la taritele pe care le are in cutia craniana) a fost apucat de nostalgia monarhiei, despre care a aflat in cartile de istorie si romanele de capa si spada.
    Se vede de la o posta ca e un brav urmas al lui Cimpeanu, care il propunea pe ex-regele Mihai candidat la presedintia Romaniei.
    Ce vrea Tariteanu? O marioneta la conducerea Romaniei, iar el ca prim ministru sa aiba toate pirghiile puterii in mina, sa taie si sa spinzure cum vrea muschiul lui, atrofiat bineinteles- de neuron nu mai vorbim, caci s-a inecat in tarite.
    Se viseaza si el un mic Putin, cred ca nu doarme bine noaptea din cauza aceasta si nu stie cum sa mai faca sa elimine sicanele din partea altei "celebritati" care se considera un mic Napoleon al mioriticii regiuni, balcano- sud-est europeana.
    S'auzim numai de bine si sa-i regasim pe amindoi la Balaceanca.
  • +6 (10 voturi)    
    Mai bine 1comandant decat o ciurma de parlamentari (Sâmbătă, 30 august 2008, 15:14)

    Cineva...Undeva.. [anonim]

    Adica USA si Franta au regimuri „caracteristice tarilor din regiunea Caucazului". Mai du-te ma' incolo cu propaganda ta de doi bani!
    Fiecare sistem politic are atuurile si defectele lui, partea esentiala este ca cei ce conduc (fie unul sau mai multi) sa fie oameni cinstiti si cu reale capacitati, restul sunt discutii... Problema e ca in Romania lipseste tocmai esentialul...

    PS. Totusi, din experienta, pot spune ca acolo unde comanda mai multi (gen "republica parlamentara") este totdeauna balci si cacealma si nu se iau decizii serioase. prefer un leader forte (fie el presedinte sau rege -chiar daca azi nu exista in Occident nici o monarhie forte-).
    Prefer ca in Romania sa fie un sistem similar Statelor Unite, unde presedintele sa fie ales direct de popor si sa aiba puteri reale.
    • -1 (1 vot)    
      un comandant suprem (Luni, 1 septembrie 2008, 12:13)

      bucuresteanul [utilizator] i-a raspuns lui Cineva...Undeva..

      De unde pana unde in SUA presedintele este ales de popor.? De marii electori ai auzit? Mai pune mana pe carte !
      Pe de alta parte nu ti-a ajuns atatia ani de dictatura. 1 comandant a fost si Stalinsi Hitler si Gheorghiu Dej
  • +5 (7 voturi)    
    modelul suedez a murit (Sâmbătă, 30 august 2008, 15:29)

    directia 5 [anonim]

    traiasca modelul cambogian in frunte cu 'printul' Norodon Duca, acum este cert ca Securitatea a reusit penetrarea,la propriu si figurat, a Casei Regale .Observ ca citroenTary@liberalul nu este deranjat de ingerintele Legislativului in Justitie ,in schimb esecurile propriei incompetente si lacomii este pasat ,tipic caracterelor duplicitare, Acarului Paun adica presedentiei. PS. pt. SAM observa ti va rog ca Tariceanu se fereste ca dracul de tamaie sa bage in 'oala' caucaziana si Rusia
  • +6 (10 voturi)    
    Opriti dictatua oligarhilor (Sâmbătă, 30 august 2008, 15:35)

    macovei [anonim]

    Daca nu oprim partidul PSDNL in noiembrie, vom avea o caricatura de democratie. Vom avea democratie numai la televizor.
    • 0 (0 voturi)    
      opriti dictatura (Luni, 1 septembrie 2008, 12:17)

      bucuresteanul [utilizator] i-a raspuns lui macovei

      Corect! Opriti dictatua oligarhilor de tipul lui Videanu, Flutur si altii ca ei ! La puscarie ! Fara FSN ( = PD + PSD) si fara tradatori ca Stoica.
  • +5 (7 voturi)    
    Monarhia nu-i salvarea lui Kalin (Sâmbătă, 30 august 2008, 15:49)

    George32 [utilizator]

    Ok, sa acceptam monarhia, cum spune Kalin, cu o putere mai mult simblolica, poate ne va ajuta in relatiile cu monarhiile din vest. Dar sa-l punem prim ministru pe Base si sa-i dam lui toata aceasta putere despre care Tariceanu spune ca el ar trebui sa o aibe.
    • +2 (4 voturi)    
      intrebare (Sâmbătă, 30 august 2008, 16:42)

      Nicu [anonim] i-a raspuns lui George32

      Care monarhie? Aia cu Duda la orizont, care e angajatul guvernului?
      • 0 (4 voturi)    
        raspuns (Sâmbătă, 30 august 2008, 17:31)

        George32 [utilizator] i-a raspuns lui Nicu

        Aia cu o viitoare regina Margareta, iar după moartea ei să vină prinţul Nicolae sau alt nepot. Oricum, puterea lor să fie mai mult simbolică, iar Băse prim ministru să cureţe Parlamentul. :D
  • 0 (2 voturi)    
    .. (Sâmbătă, 30 august 2008, 16:02)

    ILEANA [anonim]

    ..."Romania, trebuie sa evite un asemenea prim ministru..."
  • +2 (2 voturi)    
    O analiza simpla (Sâmbătă, 30 august 2008, 16:04)

    Marcel [anonim]

    Romanii ca popor nu-s capabili sa priceapa complexitatea parlamentului fortele si "aliantele nescrise" din el. Dar pot analiza primitiv ca si cand ar fi la targ, daca omul care candideaza pt. presedentie pare a fi capabil sau nu. Monarhia nu ma deranjeaza daca are o functie total decorativa, este buna ca ambasador al tarii si ar da un brand mai bun romanilor, ne-am lega mai strans de istoria Europei.
    • +1 (3 voturi)    
      dar... (Sâmbătă, 30 august 2008, 16:44)

      Nicu [anonim] i-a raspuns lui Marcel

      Parlamentul Romaniei nu e capabil sa-si inteleaga poporul,in toata complexitatea aspiratiilor si nevoilor.
      • 0 (0 voturi)    
        salvatorii natiei (Luni, 1 septembrie 2008, 12:21)

        bucuresteanul [utilizator] i-a raspuns lui Nicu

        Doar Basescu si cu Stolojan pot ! Ei sunt geniile si salvatorii Romaniei.
  • +2 (6 voturi)    
    Calin pacaliciul (Sâmbătă, 30 august 2008, 16:06)

    Vuck [utilizator]

    Republica de tip prezidential sunt si SUA care din cate stiu eu nu-i nici in Caucaz nici fosta sovietica.
    • 0 (0 voturi)    
      in SUA (Luni, 1 septembrie 2008, 12:23)

      bucuresteanul [utilizator] i-a raspuns lui Vuck

      Dar in care presedintele este si prim-ministru si unde Curtea Suprema are un cuvant de spus cand presedintele nu respecta legea, nu ca la noi
  • +3 (7 voturi)    
    regimuri de putere unipersonala... (Sâmbătă, 30 august 2008, 16:20)

    Ovidiu [anonim]

    „caracteristica tarilor din regiunea Caucazului, foste sovietice, unde avem regimuri de putere unipersonala”
    si SUA ce naiba e?
  • -7 (11 voturi)    
    Tariceanu premier in continuare (Sâmbătă, 30 august 2008, 16:58)

    Ion [anonim]

    Tariceanu si-a demonstrat valoarea ca om politic. Cred ca trebuie sa continuie in aceasta pozitie pentru ca are un parcurs foarte bun. Cat despre Stolo premier nici nu poate fii vorba. Mumia ambulanta nu are ce sa caute la guvern. As vrea sa-l felicit pe doctorul lui Stolo. Buna treaba a facut. Din bolnav mort acum 4 ani l-a scos mare inotator acum. Nu stiu insa daca i-a rezolvat si problemele psihice. Sau poate inotul face parte din terapie...
    • +2 (4 voturi)    
      ! (Sâmbătă, 30 august 2008, 18:26)

      ileana [anonim] i-a raspuns lui Ion

      Da, adevaru-i ca Tariceanu si-a demonstrat valoarea ca om politic!
      Poate sa renunte?!?!?Suntem satui de valoarea lui...
  • -4 (6 voturi)    
    de acord ! (Sâmbătă, 30 august 2008, 17:16)

    Mihai Brad [anonim]

    Sunt perfect de acord. Sa fie referendum, ce dorim republica parlamentara sau monarhie ? Ca s-a vazut cand a vrut parlamentul sa il dea jos pe Basescu cati romani isi doresc republica parlamentara. Fac pariu pe orice vreti voi ca se va vota 70% pt MONARHIE.

    Ceea ce ar fi foarte bine, sunt perfect de acord cu Monahie. Traiasca regele !
  • -1 (3 voturi)    
    De ce nu pentru monarhie (Sâmbătă, 30 august 2008, 18:16)

    Adevarul [anonim]

    Daca analizam caracteristicile monarhiei o sa descoperim ca una dintre cele mai importante o reprezinta imposibilitatea de a schimba/alege monarhul.
    Ce se va intampla daca regele se va dovedii inapt pentru a indeplini atributiile?
    Ce se va intampla daca este prost sau perceput ca atare (George W. Bush) cum va reprezenta el Romania?
    Ce se va intampla daca acesta se dovedeste un personaj agresiv care nu se va putea intelege cu parlamentul sau guvernul?
    Ce sa va intampla daca este orgolios, vanitos?
    (aduceti-va aminte Presedintele Romaniei nu a fost invitat la aniversarea lui Mihai daca ar fi fost un alt sef de stat si acest personaj rege al Ro ce s-ar fi intamplat? ar fi fost prejudiciate relatile cu acel stat doar pentru vanitatea lui?).
    etc, etc
    Raspunsul la aceste intrebari este unul singur '"generatie de sacrificiu"" pentru ca este necesar ca regele sa ""decedeze"" pentru a se putea spera ca cel care va uma sa fi unul bun.

    In cazul republicii prezidentiale aceste probleme sunt partial rezolvate prin vot si limitarea nr. de mandate.
    • 0 (0 voturi)    
      pe cine alegem (Luni, 1 septembrie 2008, 12:33)

      bucuresteanul [utilizator] i-a raspuns lui Adevarul

      Oricum avem un presedinte - "un personaj agresiv care nu se va putea intelege cu parlamentul sau guvernul.
      Ce sa va intampla daca este orgolios, vanitos? "
      La viitoarele alegeri il mai votam ? Nici in regimurile totalitare nu a existat un rege, si a putut "poporul suveran" sa inlature bestiile de la putere? Sa fim seriosi ! Un regim parlamentar este singura garantie a democratiei, chiar daca multi parlamentari (alesi de noi) sunt niste lichele.
  • +1 (5 voturi)    
    romanica (Sâmbătă, 30 august 2008, 18:37)

    propun [anonim]

    vreau costitutie ca in sua, la fel si puterea presedintelui ca in statele unite
    ce vrea don' tariceanu, sa conduca cei 322 romania cu puterea pe care o stapanesc acum
    mai bine sa conduca unul si bun, decat o haita de hiene si adormiti
    • 0 (0 voturi)    
      propunerea unui neuron (Luni, 1 septembrie 2008, 12:36)

      bucuresteanul [utilizator] i-a raspuns lui propun

      OK. Dar daca viitorul presedinte este un Nastase ?
      Chiar crezi ca stapanul tau, Basescu, o sa fie vesnic?
  • -3 (7 voturi)    
    Buna interventie. (Sâmbătă, 30 august 2008, 18:38)

    Alin [anonim]

    Republica prezidentiala apartine estului. Rusia este o astfel de republica. Cine se stie cu ciuda pe Rusia ar trebui sa fie de acord cu interventia lui Tariceanu.
  • +2 (6 voturi)    
    Tariceanu nu are o argumentatie solida (Sâmbătă, 30 august 2008, 18:43)

    Caligula [anonim]

    Toate argumentele primului ministru sunt impotriva unei republici prezidentiale si niciun argument ne e in favoarea unei republicii parlamentare. Dupa 18 ani de republica parlamentara lipsa unui argument pentru o asemenea republica arata cat de nepopular a ajuns acest model si de ce a venit timpul schimbarii sale.
    • +1 (1 vot)    
      Romania (Sâmbătă, 30 august 2008, 23:56)

      Danu Barosanu [utilizator] i-a raspuns lui Caligula

      Nu este republica parlamentara... nici prezidentiala. Mai degraba o corcitura intre cele doua.
  • +5 (5 voturi)    
    nu tariceanu decide ... (Sâmbătă, 30 august 2008, 19:29)

    turistul [anonim]

    sa vedem ce zice poporul roman prin referendum ! republica parlamentara sau republica prezidentiala ?
  • -4 (6 voturi)    
    Argumentatia este foarte serioasa! (Sâmbătă, 30 august 2008, 20:00)

    Barbisonis [anonim]

    Ce dorim: democratie sau totalitarism? Democratia se bazeaza pe individualism (pune pe primul plan individul si pe plan secund colectivul). In totalitarism e invers, (e o conceptie colectivista). Daca vrem consolidarea democratiei trebuie sa adoptam un sistem politic care sa impiedice alunecarea spre totalitarism. Cum romanii se pare ca sunt adeptii teoriei colectiviste si nu individualiste (cum sunt si esticii ) spre deosebire de occidentali care sunt individualisti, nu ma mir ca pina cu cativa ani in urma romanii erau considerati incapabili de a construi o democratie de tip vestic, dupa cum nu ma mir de majoritatea comentariilor care il critica pe Tariceanu. Vreti tatuc votati pentru republica prezidentiala. Iar comparatiile cu SUA, sau alte mari puteri sunt total nepotrivite (noi trebuie sa ne comparam cu tari de rangul nostru), acest lucru dovedeste inca odata gustul comentatorilor pentru valori colectiviste (natie, popor etc) si includerea lor intre cei mari. Vezi doamne, Cehia , Ungaria, italia etc nu-s de nasul nostru, nu, noi ne comparam cu SUA!!!
    • +3 (5 voturi)    
      GRESIT! (Sâmbătă, 30 august 2008, 22:40)

      StefanAlin [utilizator] i-a raspuns lui Barbisonis

      Democratia inseamna puterea poporului (provine din limba greaca din cuvintele "demos" adica popor si din cuvantul "kratos" care inseamna putere, deci democratie=puterea poporului, iar daca grecii nu stiu ce inseamna acest cuvant avand in vedere ca ei l-au inventat, atunci cine stie?!) PERSONAL, nu ma intereseaza in mod deosebit o "democratie de tip vestic" orice ai vrut sa spui prin asta...Ma intereseaza LIBERTATEA EXPRESIEI si DREPTUL LA SANSA; pentru mine asta este DEMOCRATIA. Chestiile astea doua sunt garantate printr-o Justitie veritabila (inexistenta in Romania), o Justitie care-mi garanteaza mie, ca cetatean, ca sunt la fel de important ca oricare alt cetatean al Romaniei inclusiv (sau mai ales) ca si parlamentarul pe care L-AM ALES sa ma reprezinte....sau ca Presedintele pe care l-am ales sa ma reprezinte. Intr-o republica prezidentiala precum SUA sau Franta, Presedintele poate fi tras la raspundere PERSONAL, dar intr-o republica parlamentara se merge pe principiul "prinde orbu', scoate-i ochii" La altii republica (semi)prezidential merge bine de secole (SUA Franta) iar la altii intr-o republica parlamentara, situatia nu e chiar deloc roz (Italia a schimbat vreo 40 de guverne in 50 de ani - deh, ce sa-i faci...ciolanul mare...) Sanatate si noroc!
      • -2 (4 voturi)    
        Oare? (Duminică, 31 august 2008, 9:37)

        Barbisonis [anonim] i-a raspuns lui StefanAlin

        Daca democratia inseamna cum spuneti 'puterea poporului" asta inseamna ca tot democratie era si sub Stalin , Ceausescu si altii ca ei. Democratia moderna , reala care este astazi in vest inseamna ca eu ca persoana, individul, sunt mai mportant ca orice (chiar decit patria, poporul etc) iar drepturile mele fundamentale nu mi-le poate incalca nimeni. Chiar daca poprul voteaza cu 99% ca sunt un dusman al poporului si pentru binele colectivitatii eu trebuie sa fiu pedepsit acesta e un abuz atita vreme cit eu nu am incalcat nici-o lege existenta. Eu sun liber sa fac si sa spun ce vreau atita timp cit permit si celuilalt individ de linga mine sa afaca la fel. P de alta parte in nici un sistem politic eu ca persoana concreta nu pot trage la raspundere presedinte pentru ca sistemul este birocratic, foarte complicat. Chestia e ca sistemul insusi trebuie astfel conceput ca presedintele sau orice alt inalt demnitar sa nu poata actiona dupa bunul plac ca un despot fie el oricit de luminat, destept sau corect. Si el ca mine individul anonim trebuie sa respecte legea si reglementaril. Asta inseamna democratie in 2008.
    • +1 (1 vot)    
      individualism, colectivism (Duminică, 31 august 2008, 9:59)

      Ion [anonim] i-a raspuns lui Barbisonis

      "trebuie sa adoptam un sistem politic care sa impiedice alunecarea spre totalitarism" - dar intai trebuie sa stim cum se produce aceasta alunecare . Acest lucru nu s-a produs in state puternice, ci in cele aflate in degringolada - in conditii foarte deosebite, precum dezastrul lasat in urma de Primul Razboi Mondial.
      "occidentali care sunt individualisti" - prin traditie, da, dar in ultimele decenii a crescut mult puterea organizatiilor asupra indivizilor, inclusiv in politica. Partide puternice si fara prea mare competitie interna inseamna tot colectivism. Sigur , ele sunt mai multe - dar mentalitatea de soldat disciplinat pe care o impune activitatea in astfel de partide creeaza materialul uman din care in viitor cineava s-ar putea gandi la faurirea unuia singur.
      "noi ne comparam cu SUA!!!" - o democratie solida.Ideea nu e rea.
  • +3 (5 voturi)    
    Tariceanu abereaza cu motoarele la maxim (Sâmbătă, 30 august 2008, 20:35)

    gerula2008 [utilizator]

    Poate , spera ca Duda rex sa il puna premier pe viata.
  • +2 (4 voturi)    
    Trebuie rupta odata pisica-n doua!! (Sâmbătă, 30 august 2008, 21:32)

    cnikko [anonim]

    Eu consider ca este o propunere binevenita, in sensul in care trebuie odata sa ne hotaram ce sistem statal dorim. Cred ca sunt doar trei alternative viabile:

    1) Monarhia constitutionala ( gen: Olanda, Belgia, Anglia, Suedia, Danemarca, etc). Nu trebuie neaprat sa fie printul Duda, sau printesa Margareta, poate fi ales un alt print fara nici o problema dintr-o dinastie domnitoare.Va urma sa aiba un rol decorativ, cel mai puternic om din tara fiind premierul.

    2) Republica parlamentara ( gen: Germania, Italia, Israel, etc). Presedinte ales de Parlament, cu rol decorativ, cel mai puternic om din tara urman a fi premierul.

    3) republica prezidentiala ( gen: SUA). Cel mai puternic om din tara este presedintele, care va fi totodata si seful guvernului.( nu va mai exista functia de prim ministru)

    Ideea pe care vrea sa o subliniez este ca trebuie sa incetam cu acest sistem dualist ( prsedinte- premier). A fost copiat in anii 90 dupa modelul francez si sincer nu cred ca ni se potriveste noua romanilor.
  • +1 (1 vot)    
    sistem unipersonal (Sâmbătă, 30 august 2008, 22:26)

    Ion [anonim]

    D-l prim ministru este de acord ca puterea executiva trebuie organizata pe principiul ierarhic? Daca da, cu ce este mai democratic un sistem in care seful puterii executive este numit decat unul in care acesta este ales?
    Se face confuzie intre echilibrul puterilor si situatia in care acela care exercita puterea este rezultat din negocieri. Intr-o republica prezidentiala in care exista un parlament ales si o justitie independenta, exista de asemenea echilibrul puterilor. Un sistem unipersonal, in mod evident nu are a face nici cu echilibrul puterilor, nici cu democratia sau ceva apropiat de asa ceva.
    O stare cu adevarat periculoasa este anarhia - cand oamenii au sentimentul ca nici o lege nu este aplicata , situatie ce poate rezulta in parte si din lipsa de coerenta a Executivului; cand unii trag de prim ministru intr-o directie, altii de alta, iar politica Guvernului se schimba dupa interesele lor. Un presedinte ales elimina situatia echivoca.
    Atunci cand tara cade in anarhie, prinde contur mitul unui om care sa termine cu "politica" si sa ia el puterea si sa "faca ordine". Situatia asta conduce spre un sistem unipersonal.
    • 0 (0 voturi)    
      pentru un echilibru al puterilor (Luni, 1 septembrie 2008, 13:11)

      bucuresteanul [utilizator] i-a raspuns lui Ion

      "Un presedinte ales elimina situatia echivoca." sau cauta sa o accentueze ca apoi sa apara el ca salvator al natiunii? Ma intreb - oare Nixon si-a dat demisia dupa un referendum (cum cere Constitutia noastra), sau la presiunea Camerei Reprezentantilor (Parlamentul lor) si a Curtii Supreme ? Cred ca rezolvarea problemei consta tot intr-o republica parlamentara cu existenta votului uninominal. E drept, nu acum, ci dupa un ciclu sau doua parlamentare, cand o batranica nu va mai raspunde, cand e intrebata cu cine voteaza, "Cu domnul Iliescu, maica, ca mi-a dat butelie" si cand romanul isi va da seama ca nu are nevoie de un "tatic".
      • 0 (0 voturi)    
        un presedinte nu e un tatic (Luni, 1 septembrie 2008, 14:14)

        Ion [anonim] i-a raspuns lui bucuresteanul

        Prin "situatia echivoca" m-am referit la aceea in care seful Executivului este nevoit sa caute echilibrul intre diversele factiuni parlamentare, asa cum se intampla in republicile parlamentare si - daca sunteti de acord cu asta - s-a cam intamplat si la noi in ultimii ani. Cred ca un program de guvernare eficient nu trebuie realizat din negocieri si ajustari ci el trebuie sa aiba o coerenta provenita din logica unei strategii politice si a nevoilor tarii. El nu trebuie schimbat de pe o zi pe alta in functie de cum cer diverse categorii sau grupuri, ci trebuie - o data ce Guvernul a fost investit- sa continue cu tenacitate chiar in conditiile adversitatii temporare a presei ori a opiniei publice.
        Cred ca prima intrebare a Dvs. se refera la ipoteza unui echivoc intre componentele puterii executive. Daca a fost o aluzie, cred ca in cazul nostru ambele componente au incercat sa elimine dualitatea, dar nu amandoua au aceeasi legitimitate democratica.
        La a doua intrebare stim raspunsul, dar cred ca totusi situatiile nu se compara. In SUA presedintele are o putere considerabila si de aceea s-au gandit mecanisme pentru a o contrabalansa , cum este acest impeachment.
  • +2 (2 voturi)    
    Neputinta (Duminică, 31 august 2008, 6:43)

    megadeth [anonim]

    E clar ca pnl stie sigur ca basescu va castiga alegerile prezidentiale din2009 si ar face orice sa-i micsoreze atributiile presedintelui.Daca tariceanu ar fi atat de tare ar trebui sa candideze la pezidentiale nu la prim ministru, unde esti ales de o adunatura de parlamentari.
  • +1 (3 voturi)    
    Republica, asa cum e (Duminică, 31 august 2008, 11:33)

    Luk [anonim]

    Cu niste clarificari, precizari si delimitari, mie-mi place republica noastra, asa cum se afla. Nu-mi convine nici sa schimbe presedintele pe cine vrea si cand ii trebuie, nici sa-mi schimbe forma de guvernamant un dealer de la Citroen (fost model). Desi constitutia asta e facuta pentru nenea Iliescu (sa traiasca 1000 de ani, sa se chinuie maxim!) ea poate fi imbunatatita. Raportul intre puterile statului (daca e respectat) e bun pentru cetateni. Republica parlamentara inseamna disparitia unuia dintre factorii de control (asa cum au vrut baietii imuni acum un an si ceva). Pe de alta parte, o republica prezidentiala incumba riscuri pentru o tarisoara care a avut democratie numai din cand in cand. Pentru noi normalitatea a fost mereu dictatura, democratia fiind un lux pe care l-am platit din greu. Hai sa mai adastam in democratia ASTA, asa cum este. Schioapata, pute, are iz de manea dar e totusi o democratie. Nu vreau nici Basescu Suprem nici Tariceanu Maxim. Concluzie: premierul vorbeste tampenii!
  • 0 (0 voturi)    
    Variante (Duminică, 31 august 2008, 19:03)

    Catalin I. [utilizator]

    Nu sunt de acord cu prevederea din Constitutie cum ca forma de guvernamant nu poate fi supusa unui referendum-nu mi se pare democratic.As propune un referendum pe tema formei de guvernamant o data la 10 ani.
  • -1 (1 vot)    
    conducerea tarii (Duminică, 31 august 2008, 20:14)

    Duiliu [anonim]

    In sfarsit un punct de vedere cu care sunt intru totul de acord.
  • 0 (0 voturi)    
    sictir (Luni, 1 septembrie 2008, 12:36)

    eu [anonim]

    cu alte cuvinte Dl Basescu este de ina ca el este incompetent si nu stie sa conduca un guvern in folosul cetatenilor.
    pentru republica parlamentare iti trebuie parlament de facto nu tembeli
    pentru monarhie iti trebuie un monarh de calitate nu variantele expirate second hand ce exista in acest moment ca ne ducem si mai rau.
    este incredibil cum Dl presedinte B reuseste sa bage frica in sleahta 322....citesc disperare pe fata lor iar discursurile si atacurile sunt sub limita bunului simt si limita celor 7 ani de acasa.
    Dl Tariceanu noi alegatorii in calitate de angajatori nu suntem sleahta de tampiti pe care o conduceti dvs. explicatiile astea ar prinde in zonele cu un grad de educatia scazut. la oras unde afla multe milioane de oameni ineptiile nu isi au rostul
    • 0 (0 voturi)    
      campetenta (Luni, 1 septembrie 2008, 13:46)

      bucuresteanul [utilizator] i-a raspuns lui eu

      Nivelul de educatie al domnului Sictir este acelasi cu numele ce-l poarta.
      Competenta d-lui Basescu consta in aceea de a baga strambe in orice face un guvern. Va mai aduceti aminte de guvernarea CDR, cand el cu Berceanu au facut tot ce au putut sa-i aduca la guvernare pe Ilici si Nastase? Unui om cu o astfel de natura conflictuala putin ii pasa de romani.
  • 0 (0 voturi)    
    Tradiceanu mistifica totul ! (Luni, 1 septembrie 2008, 13:21)

    martin [anonim]

    Acest grasan grizonat este pus mereu de consilierii sai relativ secreti, sa latre contra lui Basescu. Acum sustine mistificator ca republicile prezidentiale si semiprezidentiale sunt obligatoriu nedemocratice, parand sa uite ca S.U.A. si Franta nu prea seamana cu Kazahstanul.
    Realitatea romaneasca este ca presedintele indiferent de nume , nu are prea multe puteri ,ci prea putine. Primul ministru este un pigmeu din punct de vedere constitutional, in schimb toata puterea reala e la el,adica banii.
    Multa lume a plecat de la Cotroceni, parasindu-l pe Basescu, insa nimeni nu a plecat de la Palatul Victoriei si din cercurile de interese liberale (exemple sotii Saftoiu, madam Weber etc).
    Ultimul momit si bine platit este Liviu Nistoran, fost sef al tineretului PD, care a parasit PD-L-ul, ceeace pare o exprimare a libertatii politice.
    Dar oare de ce Tariceanu l-a facut recent pe acest Nistoran, sef al unei agentii guvernamentale cu care cam este si in conflict de interese ?
  • 0 (0 voturi)    
    injuraturi si argumente (Luni, 1 septembrie 2008, 14:01)

    bucuresteanul [utilizator]

    Catre Jorj, Torres (taurul comunal) si alti intelectuali ca ei. Dragilor, va tradeaza limbajul de manelisti din Ferentari. Credeti ca injuraturile tin loc de argumente ?
    Cu vorbele vostre face-ti un mare deserviciu stapanului vostru de la Cotroceni.
    Toti, inclusiv Basescu, spun ca trebuie modificata Constitutia. Daca spune acelasi lucru si Tariceanu, e aproape un act de tradare. Poate nu stiti, dar totdeauna liberalii au fost pentru un regim parlamentar. Daca regii nostri au avut puteri limitate, acest lucu s-a datorat PML-ului. Mai puneti mana pe carte, nu numai pentru a face cornete de semnte