PNL si PNTCD vor participa impreuna la alegerile parlamentare. Taranistii vor candida sub sigla liberalilor

de R.M.     HotNews.ro
Joi, 21 august 2008, 14:51 Actualitate | Politic

PNL si PNTCD vor participa impreuna la viitoarele alegeri parlamentare, intr-o formula comuna la nivelul intregii tari, dupa ce au semnat joi acordul politic referitor la strategia privind alegerile parlamentare din acest an.

PNL va asigura participarea la alegerile generale a reprezentantilor PNTCD in 30 de colegii uninominale, sub denumirea si sigla PNL. Candidatii din partea PNTCD vor fi desemnati in cele 30 de colegii uninominale de catre conducerea PNTCD, anunta liberalii, intr-un comunicat de presa.

De asemenea, PNTCD nu va participa sub sigla proprie si nici in alianta politica sau electorala la alegerile parlamentare care urmeaza si va sprijini candidatii liberali in toate colegiile uninominale din tara.

Membrii PNTCD din Parlament, promovati pe listele PNL, vor activa ca reprezentanti ai PNTCD in cadrul grupurilor PNL din Camera Deputatilor si Senat.

Acordul politic va fi supus aprobarii forurilor competente din fiecare partid si apoi semnat de presedintele PNL, Calin Popescu-Tariceanu, si de presedintele PNTCD, Marian Petre Milut, pentru a intra in vigoare.























12589 vizualizari

  • +1 (3 voturi)    
    salvare (Joi, 21 august 2008, 15:45)

    Toni [anonim]

    Gestul domnului Milut imi pare un cantec de lebeda pentru istoricul PNTCD. Poate e o ultima sansa data partidului de a intra in Parlament dar vai, e un gest meschin de a salva un defunct partid politic care in anii 90 a reprezentat o speranta pentru mii de romani si a dezamagit.
    PNL nu se intareste insa arata ca ii e teama de a junge in aceeasi situatie ca PNTCE.
    Incearca sa ajute un partid care a fost distrus de aceeasi fosti parteneri de guvernare ai domnului Tariceanu.
  • +3 (5 voturi)    
    deci, oamenii lui Iliescu.... (Joi, 21 august 2008, 16:20)

    judex [anonim]

    din PNTCD si PNL au castigat. Traiasca bolsevismul si comunismul !!! Apropo, ce cauta Pavelescu pe langa Oprescu si zambea cu gura pana la urechi? Apropo, cum este posibil ca acest avocat "cu capul mare"...si gol sa acuze PDL-ul ca este continuatorul FSN; adica, PSD-ul lui Iliescu nu are nimic de-a face cu FSN-ul, bolsevic si comunist. O tempora, o mores ?!
    • +1 (1 vot)    
      Speranta moare ultima (Joi, 21 august 2008, 19:49)

      gerula2008 [utilizator] i-a raspuns lui judex

      24 august2008-Congres extraordinar al PNTCD SUSTINUT DE 27 de filiale , cer demisia lui Sancho Panza & don Quihote [postati pe Milut si Pavelescu in oricare din roluri].
      Cei doi , Sancho Panza & don Quihote + Don Quihote&Sancho Panza nu vor reusi sa inhame PNTCD alaturi de telegarii PNL a lui conu Costache Patriciu la troica lui Ilici KGB si a Moscoovei.In rest , numai de bine.
  • +1 (3 voturi)    
    jenibil (Joi, 21 august 2008, 16:35)

    unu [anonim]

    D'alde Tariceanus spera sa mai castige ceva capital politic cu chestia asta... Jenibil...
    Naiba l-o mai vota oricum...
    Pacat de PNTCD... pe care l-as fi votat dar care se pare ca a murit odata cu Dl. Coposu. Pacat...
  • 0 (0 voturi)    
    gandul de pe urma (Joi, 21 august 2008, 21:56)

    padut serbanescu [anonim]

    ambele partide in trecut au jucat un rol hotarator in cladirea romaniei moderne-ma refer la perioada ne comunista si s-ar putea ca alianta celor doua partide -clar- de dreapta sa indrepte nava ratacita prin apele tulburi ale stangii,catre un adevarat liberalism;vorba romanului;da Doamne gandul de pe urma.
    • +1 (1 vot)    
      Vise (Joi, 21 august 2008, 22:28)

      Sakura [utilizator] i-a raspuns lui padut serbanescu

      Vise frumoase, dar tot vise!
    • +1 (1 vot)    
      A fost odata... (Vineri, 22 august 2008, 0:54)

      TNT [anonim] i-a raspuns lui padut serbanescu

      Aia a fost demult ....nu inseamna ca mai e valabil si azi. Oamenii fac partidele nu partidele fac oameni! Cu politicienii din ziua de azi defilam !Prost , inutil dar defilam!
  • +1 (1 vot)    
    alegeri 2012 (Vineri, 22 august 2008, 2:10)

    anti 322 [anonim]

    intereseant cum va arata articolul urmator in 2012:
    ""PNL , PNTCD si PSD vor participa impreuna la viitoarele alegeri parlamentare, intr-o formula comuna la nivelul intregii tari, dupa ce au semnat joi acordul politic referitor la strategia privind alegerile parlamentare din acest an. Taranistii liberali, liberalii taranisti si pesedeii vor candida sub sigla pesedista ""
    succesuri depline in actiitatea voastra de indeplinire a cincinalului! taricene sa traiesti si sa-ti faci casa in scornicesti !
  • 0 (0 voturi)    
    mai sa fie! (Vineri, 22 august 2008, 8:36)

    Vali Cel Batran [anonim]

    Oamenii astia nu dau doi bani pe vointa electoratului. Asta este hotie curata. Asa au intrat in parlament oamenii lui Voiculescu asa vor sa intre acum oamenii lui Ciuhandu. Adica pe sest si pe usa din dos.
  • 0 (0 voturi)    
    Foarte bine (Vineri, 22 august 2008, 10:37)

    Bogdan [anonim]

    Bravo