Stolojan, desemnat premierul partidului

de A.P.     HotNews.ro
Joi, 21 august 2008, 14:30 Actualitate | Politic

Theodor Stolojan ar putea fi desemnat pentru functia de premier, motiv pentru care nu va candida intr-un colegiu uninominal, au declarat surse din conducerea PD-L citate de Mediafax. El ar urma sa fie locomotiva partidului in campania electorala, diferite studii comandate de partid aratind ca acesta se bucura de cea mai mare notorietate. Contactat de HotNews.ro, Emil Boc a refuzat sa confirme informatia, spunind ca o decizie se va lua in 12 septembrie, cind se va finaliza si desemnarea candidatilor.

Theodor Stolojan ar putea juca rolul de "portdrapel" al partidului in campania electorala si sa fie desemnat in acelasi timp pentru functia de premier. Surse din cadrul conducerii PD-L au declarat pentru Mediafax ca din aceasta postura, Theodor Stolojan se va ocupa de promovarea candidatilor partidului.

Desi informatia circula de ceva vreme in mediile politice, Emil Boc a refuzat sa o confirme pentru HotNews.ro, spunind ca decizia se va lua in 12 septembrie. In sprijinul unei asemenea strategii sta faptul ca Stolojan nu va candida pentru vreun colegiu uninominal.

Alegerile parlamentare din toamna sint primele care se desfasoara separat de cele prezidentiale, motiv pentru care democrat-liberalii au nevoie de o locomotiva electorala, alta decit Traian Basescu. In plus, partidul a inceput deja construirea unui guvern din umbra, iar nominalizarea lui Stolojan pentru functia de premier pare fireasca in contextul in care el este un apropiat al presedintelui Basescu si se bucura de o notorietate ridicata.

Mai toate sondajele de opinie il plaseaza pe Stolojan inaintea lui Emil Boc in ce priveste notorietatea si increderea. Surse din PD-L au declarat pentru HotNews.ro ca au fost comandate o serie de studii din care reiese ca Stolojan isi mentine cota ridicata si ca se plaseaza pe prima pozitie in ce priveste persoana considerata de alegatori ca fiind potrivita sa fie premier.























830 vizualizari

  • -1 (7 voturi)    
    asta e buna (Joi, 21 august 2008, 14:43)

    judex [anonim]

    "il plaseaza pe Stolojan inaintea lui Emil Boc" - buna poanta. De parca se gandea cineva la Boc pentru post. Era clar ca va fi Stolojan. Si uite asa ne conduce tara in continuare FSN-ul. Oare il mai sprijina Stolo pe Ilici ca in 96? Ca vad ca deocamdata nu mai e bolnav. Dar el se imbolnaveste foarte repede :)))))
  • +1 (7 voturi)    
    Mutare castigatoare (Joi, 21 august 2008, 14:57)

    Nicolae [anonim]

    Privind din punct de vedere al formatiunii politice pe care o reprezinta, Theodor Stolajan ca si nominalizare pentru fotoliul de premier nu poate fi decat o mutare castigatoare.
    • 0 (6 voturi)    
      castigatoare pe dracu (Joi, 21 august 2008, 15:38)

      stefan v [anonim] i-a raspuns lui Nicolae

      I se va cere sa explice legaturile cu securitatea, in calitate de gestionar al valutei securitatii. Apoi cu nationalizarea valutei. Apoi sef al comitetului de sprijin pentru candidatura d-lui Iliescu. Apoi presedinte al PNL. Acum ca premier de dreapta al PD-L. Cand a fost sincer?
      • +1 (1 vot)    
        Ba e castigatoare.....pt el (Vineri, 22 august 2008, 1:04)

        TNT [anonim] i-a raspuns lui stefan v

        Stolo va putea atunci sa faca ce vrea ...daca nu-l rapune boala :) Are sprijinul PDL sau daca nu , vorbeste tatuca Iliescu cu Prostanacu' sa-l ajute pe un fost om de curte . Bravo Stolo , sa te tina sanatos acolo unde ti-e locul!
      • 0 (0 voturi)    
        gresesti stefane (Vineri, 22 august 2008, 10:02)

        mihneavoda [anonim] i-a raspuns lui stefan v

        ...daca ar candida i s-ar putea cere sa explice diverse legende de genul asta, dar avand in vedere ca nu va candida in niciun colegiu, va avea libertatea sa discute doar despre candidatii pe care-i sprijina.
        Si eu cred ca Stolojan ar fi cea mai buna varianta pentru functia de premier, insa decizia nu apartine partidului. Singurul care poate decide pe cine va desemna este presedintele
  • 0 (6 voturi)    
    Noapte buna, Romania - Securistul stolojan (Joi, 21 august 2008, 15:32)

    Rali [utilizator]

    Iata cum unul dintre printisorii lui Iliescu si prietenul lui Basescu (pentru care a sacrificat alianta DA , ca sa il schimbe pe Calin) ajunge in sfarsit sa-si revada visul cu ochii, acela de a fi din nou Prim Ministru.
    Securitatea nu a murit, ea continua sa traiasca, prin oanenii sai.
    Acum sa va explic ceea ce stiu, unele sunt chiar dinnainte de 89, altele mai noi (nu le explic ca sunt cam ......):
    1. Am un prieten de familie care a emigrat in 1984 datorita faptului ca d-na stolojan a fost numita in locul lui sefa de serviciu, deoarece toata lumea stia ca domnul stolojan era securist.
    2. A pus umarul la dezvoltarea Tofan Grup, alt cuib de securisti.....
    3 E taticul traficului de influenta.....
    4. S-a imbolnavit cand sondajele il dadeau pe Nastase castigator, ceea ce denota ca cei care au facut campania DA, chiar au fost profesionisti, pentru ca a iesit Basescu si au intrat la ciolan!

    Ceea ce am scris in titlu, pana la urma e doar parerea mea!
    • -1 (5 voturi)    
      Ati uitat de (Joi, 21 august 2008, 16:13)

      stefan v [anonim] i-a raspuns lui Rali

      5. Rafo Onesti
      • -1 (5 voturi)    
        6. (Joi, 21 august 2008, 17:09)

        666 [utilizator] i-a raspuns lui stefan v

        şi îngroparea industriei reşiţene...
      • 0 (2 voturi)    
        Da, asa e (Vineri, 22 august 2008, 8:05)

        Rali [anonim] i-a raspuns lui stefan v

        RAFO e legat de Tofan Grup prin echipa de management si .... Stolo :)
  • 0 (4 voturi)    
    robotzel (Joi, 21 august 2008, 20:37)

    Sfecleanu Marcelina [anonim]

    parca a mai fost stolo premier, de a facut ... praf si ne-a dus de rapa. ulea spataru' il mai alege pe frankenstein asta
  • 0 (4 voturi)    
    neputinta (Joi, 21 august 2008, 20:40)

    Asocialu' [anonim]

    daca asta e tot ce poate scoate pedeleul mai bun la bataie, vai de capul lor. un buldog fara colti, un hot inmarmurit si un robotzel tampitzel. aha, da, sa nu uitam de micul tirbushon BOC, cel care face poc, dar numai la ordinul basescian :))
    • -1 (3 voturi)    
      .... (Vineri, 22 august 2008, 0:18)

      /./ [utilizator] i-a raspuns lui Asocialu'

      Comunistilor formati din cei 322 voi cu ce va laudati ??Un mitrea , bombonel, tericeanu, vacaroiu, VC tudor ??DA pe astia chiar ca merita sa ii votezi o sute de ani:)).Hai ca esti patetic
  • 0 (4 voturi)    
    oroare (Joi, 21 august 2008, 22:00)

    Bulgaru Butonel [anonim]

    asta mai lipsea premier, ciorditorul de dolari comunisti. a mai fost o data ma, ii ajunge, gata.
  • 0 (4 voturi)    
    menajeria (Joi, 21 august 2008, 22:03)

    Shoncatele [anonim]

    kioru isi completeaza iar menajeria si pe langa buldoci, boci-poloboci, mai scoate si un frankenstein, sa fie circul complet.
  • 0 (4 voturi)    
    ce abureli! :)) (Joi, 21 august 2008, 23:23)

    Codruta N [utilizator]

    de fapt, "draga Stolo" nu indrazneste sa candideze pentru ca ORICUM nu-l alegea nimeni :))

    Daca pe acesta are de gand PDL sa-l foloseasca drept "locomotiva electorala", dorm linistita, inseamna ca vom avea un Parlament cu 3 partide majoritare - crea ce nu e rau, ca eu personal n-am nici un chef de "partid unic", mi-a ajuns ce a fost pana in 89 precum si perioadele cu PSD.. >)
  • -2 (2 voturi)    
    CORECTA (Vineri, 22 august 2008, 9:40)

    gabifm [utilizator]

    si logica mi se pare aceasta propunere!!
    Este un meserias in domeniul economic, are demnitate, are educatie, are statura de premier.
    Dlui Boc ii recomand sa stea la Cluj pentru ca sincer la nivel national nu va fi locomotiva ci frana.
  • +2 (2 voturi)    
    Stupizi,dar nu asa de multi! (Vineri, 22 august 2008, 10:02)

    Arthur [anonim]

    Cat de prosti ii cred pe romani PD si Basescu ca sa creada ca o fosila securista rasuflata mai poate avea succes si in 2008 ca si in anii '90 cand majoritatea lor erau inca "de tip nou"? Pai economia duduie tocmai pentru ca guvernul liberal a lasat-o in pace si doar a facilitat niste mecanisme economice. Stolojan e invatat ca "partidul e 'n totu'" si asta a facut si va face asa ca :doamne fereste sa ajunga iar sa scrasneasca din dinti pe la TV!
  • +1 (1 vot)    
    Recapitulare (Vineri, 22 august 2008, 17:32)

    stefan v [anonim]

    1. Gestionar al valutei fostei securitati
    2. Ministru adjunct la finante pe timpul lui Ceausescu
    3. A nationalizat valuta in 1991. De, obisnuinta
    4. Afacerea Megapower. Nu stim nici azi ce-o fi fost.
    5. Presedintele comitetului de sprijin pentru Iliescu. De, obisnuinta.
    6. Tofan Grup
    7. Rafo Onesti
    8. Episodul "Draga Stolo". (Cherchez la femme)