Gheorghe Stefan: Mona Musca a acceptat sa candideze, dar asteapta unda verde de la PD-L

de Luminita Parvu     HotNews.ro
Miercuri, 20 august 2008, 13:27 Actualitate | Politic

Mona Musca
Foto: Rompres
Liderul PD-L Neamt, Gheorghe Stefan, a declarat pentru HotNews.ro ca Mona Musca a acceptat oferta organizatiei de a candida la alegerile parlamentare din toamna pentru un fotoliu de deputat. Gheorghe Stefan a mai precizat ca Mona Musca asteapta decizia conducerii partidului si ca poate alege orice colegiu uninominal din judetul Neamt. Revenirea Monei Musca in viata politica este contestata de unii lideri ai PD-L, dar sustinuta de altii, printre care si presedintele partidului, Emil Boc. Pina in acest moment, Musca nu a confirmat informatia lansata de Georghe Stefan.

"Am avut discutii inca de acum doua luni cu dansa. Am fost la dansa in vizita in Harghita si i-am propus sa candideze pentru functia de deputat de Neamt. In momentul de fata, doamna Mona Musca a acceptat sa fie nominalizata pentru Camera Deputatilor si va candida numai intr-un colegiu la Neamt", a declarat Gheorghe Stefan pentru HotNews.ro.

"Ma bucur foarte mult ca a acceptat propunerea si sunt convins ca va obtine un scor foarte bun. Asteptam decizia conducerii partidului care sa aprobe candidatura peste doua saptamani", a explicat Gheorghe Stefan.

La mijlocul lunii iulie, Gheorghe Stefan si-a exprimat intentia de a-i propune Monei Musca sa candideze sub sigla PD-L pentru un post de deputat de Neamt. Propunerea lui Stefan a fost prezentata in Biroul Permanent al partidului si urmeaza a fi validata la inceputul lui septembrie.

Astfel, o eventuala candidatura a Monei Musca sub sigla PD-L va fi facuta publica la inceputul lunii septembrie.

Stolojan si Stoica - artizanii revenirii lui Musca

Sustinerea pentru candidatura Monei Musca vine din partea liberalilor din PD-L, mai exact, din partea vicepresedintelui Theodor Stolojan si a lui Valeriu Stoica. Fosti colegi de partid cu Mona Musca si sustinatori vehementi ai acesteia, atat Stolojan, cat si Stoica au facut presiuni in interiorul partidului pentru acceptarea Monei Musca in sanul PD-L.

De altfel, nominalizarea acesteia de catre organizatia PD-L Neamt a fost facuta de catre apropiatul lui Theodor Stolojan, Gheorghe Stefan. Reamintim ca Gheorghe Stefan a parasit partidul dupa ce Stolojan si Stoica au fost exclusi din PNL.

Nominalizarea Monei Musca a starnit nemultumiri in randul democrat-liberalilor, liderii Radu Berceanu, Elena Udrea, Cezar Preda declarand public ca nu doresc in partid oameni care "au fost colaboratori ai Securitatii".

Pe 19 septembrie 2006, membrii Colegiului CNSAS au dat verdictul de politie politica concluzionand ca relatia Monei Musca cu Securitatea se defineste ca "politie politica".

Mona Musca a demisionat din Parlament in 2007 si a iesit din politica in urma verdictului dat de CNSAS. Mona Musca a contestat decizia de "politie politica" la Curtea de Apel, fiind reprezentata de avocatul si colegul Valeriu Stoica.

Solicitarea a fost respinsa in martie 2007, printr-o hotarare definitiva si irevocabila, dar Musca a decis sa mearga mai departe si sa conteste aceasta decizie printr-o cale extraordinara de atac care se exercita la aceeasi instanta. Dosarul a fost trimis, pe circuit intern, la Sectia Civila a Curtii de Apel, unde a primit un nou numar de inregistrare si termen pe 2 octombrie.

Ce spun liderii din PD-L:

Theodor Stolojan
: "Mona Musca are intentia de a redeschide in septembrie acel proces. Personal cred ca ea a platit cu varf si indesat o greseala facuta in tinerete. S-a retras din viata politica si eu cred ca orice om are dreptul la o a doua sansa, mai ales ca este vorba de Mona Musca si stim cu totii ce a facut dumneaei pentru Romania in toata aceasta perioada"

Cezar Preda: "Mona Musca are tot dreptul sa candideze dar, din punctul meu de vedere, nu trebuie, insa, sa se lipeasca de vreun partid, in primul rand de PD-L. Sa candideze independent. Este o parere personala"

Emil Boc: "Doamna Mona Musca figureaza printre propunerile venite din judetul Neamt, personal cred ca nu avem niciun obstacol si niciun motiv sa refuzam candidatura doamnei Mona Musca. Asteptam ca si Mona Musca sa-si manifeste dorinta in acest sens prin organizatia prin care a fost propusa"

Ioan Oltean:
"PD-L s-a evidentiat ca un partid care s-a ferit sa fie asociat cu personalitati care au colaborat cu fosta Securitate, cred ca e timpul promovarii tinerilor, a celor care nu au avut parte de ororile comuniste si nu a acelor persoane care amintesc de fosta politie politica"

























Astra Film Festival 2017

VIDEO INTERVIU ​Hanka Kastelicova, producator executiv HBO Europe: Timpul mediu de productie pentru un film documentar HBO este de patru ani, dar am avut si cazuri in care totul s-a intins pe o perioada de 10-14 ani

Hanka Kastelicova, producator executiv HBO Europe, discuta in cadrul unui interviu despre implicarea HBO in productia de filme documentare si numarul mic de cinematografe din Romania: "De exemplu, filmul Lumea Vazuta de Ion B., regizat de Alexandru Nanau, a primit un premiu Emmy. Am continuat cu Alexandru si am produs filmul Toto si surorile lui, film care a fost nominalizat la Premiile Academiei Europene de Film, echivalentul Oscarului european".
  • Intra in articol pentru a citi principalele declaratii ale lui Hanka Kastelicova

1379 vizualizari

  • +4 (12 voturi)    
    Dar privit-o in ochi! (Miercuri, 20 august 2008, 14:06)

    Andrada [anonim]

    Excelent! Sunt din Piatra Neamt si o voi vota cu incredere pe aceasta Doamna a politicii noastre, dupa cum cred ca vor face multi dintre concitadinii mei. Voi ati prefera-o pe Zavoranca, Buruianca, Vasileasca sau pe vreo alta fufa guraliva, cu tupeu si cu limbaj de mahala?! Nici eu nu i-am iubit pe securisti, cu atat mai putin pe turnatori, dar cred ca nici un stat nu poate supravietui fara un serviciu de securitate nationala. Cei care sunteti atat de inversunati impotriva acestei femei - politician, de ce nu va ganditi ca cei care lucrau cu studenti straini ne aparau copiii de toate nenorocirile care ulterior au patruns in tara: droguri, dezmat, persoane dubioase venite cu scopuri nu tocmai nobile pe meleagul mioritic! A, o fi dat vreo caracterizare despre vreun coleg care trebuia avansat? Dumneavoastra nu ati caracterizat niciodata pe nimeni prin vreo sedinta de partid, sindicat sau de ce o mai fi fost? Nu ati spus niciodata despre vreun coleg sau prieten ca merita sa ocupe o functie, pentru ca este un om de valoare, blablabla?! Insainte sau dupa 89! Ce altceva o fi facut oare Mona Musca? Dar, priviti-o in ochi! Ochii ei nu mint, asa cum se intampla cu cei ai atatora din politicienilor care nici usturoi nu au mancat, nici gura nu le miroase! Mona Musca nu a facut rau nimanui, fiti siguri de acest lucru! De-ar fi toti ca ea...
    • -1 (11 voturi)    
      ... (Miercuri, 20 august 2008, 14:32)

      #DeDreapta#6Case#DinMeditatii [utilizator] i-a raspuns lui Andrada

      Deja vad ca lucrezi la soclu' ... mai pune o caramida ...
    • -5 (11 voturi)    
      LOL (Miercuri, 20 august 2008, 15:09)

      gogu [anonim] i-a raspuns lui Andrada

      dana, INSASI, se justifica.
      rusine dana, ca te ascunsi mai nou sub numele de andrada.
    • +1 (7 voturi)    
      ireprosabila (Miercuri, 20 august 2008, 15:28)

      marius [anonim] i-a raspuns lui Andrada

      Ceea ce i-as reprosa eu doamnei Musca este, nu atat colaborarea din tinerete, ci tocmai seninatatea cu care, la maturitate (politica?), a negat vehement vre-o legatura cu fosta securitate. Asa ca nu mi-e greu s-o privesc in ochi. Poate ei ii va veni greu sa-si priveasca in ochi alegatorii, cel putin in absenta unei "mea culpa" pe care sa le-o adreseze inainte de alegeri.
      In al doilea rand, cum i-ar sta promotoarei legii lustratiei sa fie "scutita" sau masurata altfel decat restul lumii?
      Si, in final, este dreptul ei sa candideze si cei mai in masura sa o judece sunt alegatorii. Dar de ce nu in calitate de independent? Eventual "independent pe lista ... PDL" - formula de rasul lumii, inventata pe timpul lui Iliescu?
      • +3 (7 voturi)    
        NOI SUNTEM VINOVATII (Miercuri, 20 august 2008, 16:26)

        Arte [anonim] i-a raspuns lui marius

        ca Mona a spus altceva; a spus ca "nu a facut politie politica" si asta este adevarul

        cauta tot in presa si ai sa vezi cum arata oamenii care au facut politie politica; uite aici exemplul unui tip din PDL care a castigat un proces cu statul roman pentru ca a fost hartuit de securisti, si uite acolo ce inseamna ca securistii sa tine pe cineva sub teroare :

        Mircea Toader (PD-L) a obţinut 100.000 de lei daune morale pentru că a fost persecutat de Securitate

        -- Secretarul executiv al PD-L, Mircea Toader, şi soţia sa au obţinut in instanţă despăgubiri de 100.000 de lei de la statul roman pentru persecuţiile la care au fost supuşi de fosta Securitate, in timpul regimului comunist, transmite corespondentul NewsIn.

        cat timp securistii o vor condamna pe mona pentru note laudative - e clar ca scopul este sa se apere pe ei

        iar cat timp noi le vom permite asta - NOI SUNTEM VINOVATII si LASII

        iar vehementa asta moralizatoare este doar un simptom al lipsei de curaj in fata adevaratilor vinovati
        • 0 (2 voturi)    
          eu nu sunt vinovat (Miercuri, 20 august 2008, 17:12)

          marius [anonim] i-a raspuns lui Arte

          pentru ca "Mona" a spus altceva, incercand sa "ocoleasca" adevarul, macar pe jumatate.
          Te rog, deci, sa nu vorbesti si in numele meu.
          Eu unul m-as bucura daca Mona Musca ar reintra in politica, dar pe usa din fata, asumandu-si greselile - atat cat au fost, cum au facut si altii in situatia ei. Nu inteleg de ce ii trebuie scutul protector al unui partid - dintre cele 3 cu sanse clare in viitorul parlament.
          Nu cred ca e vorba de vehementa moralizatoare sa-i pretinzi cuiva sa fie consecvent cu principiile pe care le enunta si/sau promoveaza.
          • +3 (3 voturi)    
            consecventa (Miercuri, 20 august 2008, 18:10)

            Arte [anonim] i-a raspuns lui marius

            dar nu le-a asumat odata ?

            insistenta asta de a cere monei sa-si ceara iertare de 1000 de ori - in timp ce nimeni nu indrazneste sa-i ceara acelasi lucru lui voiculescu, ghise, Alin teodorescu, rodica stanoiu, etc - e o dovada de lasitate
            in rest, despre consecventa, nu cred ca mai exista in politica romaneasca un om mai consecvent cu niste principii - pentru atat de mult timp - si cu atat de multe riscuri - ca Mona.

            nu uita ca ea a depus in 2004 plangerea penala impotriva lui nastase - pt. ca niciun membru al DA n-avea curajul s-o faca de frica lui nastase (pt. ca-i razbunator).
            Asa s-a nascut dosarul zambaccian de la care nastase o trage si-acum.
            • +1 (1 vot)    
              imi pare rau (Joi, 21 august 2008, 7:15)

              marius [anonim] i-a raspuns lui Arte

              ca ma obligati sa continui aceasta polemica pentru ca, asa cum am spus, as dori-o pe Mona Musca parlamentar - nicidecum pe Voiculescu, Stanoiu, Ghise, s.a.
              Ce pareti sa nu intelegeti este ca nu poti fi campionul promovarii legii lustratiei, un fel de cavaler fara pata, ca apoi sa cazi in penibilul unei situatii de colaborator dovedit dupa ce ai mai si negat initial, candid, orice legatura.
              Si mai ramane intrebarea: de ce sub fustele PDL si nu independenta?
              • 0 (0 voturi)    
                interpretarea adevarului - 1 (Joi, 21 august 2008, 13:42)

                Anii distrugerii valorilor si liderilor Romaniei [anonim] i-a raspuns lui marius

                Distrugerea liderilor si valorilor favorizeaza rasturnarea realitatii.

                A trecut atat de mult timp din 2006, si pt. ca Mona nu a vorbit niciodata in apararea ei - iata ca rezultatul final este ca altii "interpreteaza" cum vor ei din ce a spus si a facut ea.
                Mona n-a spus niciodata ca n-a colaborat, a spus ca n-a facut nicio secunda "POLITIE POLITICA"
                De ce ?
                Pur si simplu pentru ca asta este ceea ce cerea Ddeclaratia pe care a semnat-o la momentul in care a candidat in parlament, in 2000 si in 2004.
                Iata Declaratia (Anexa la LEGE nr. 187 din 7 decembrie 1999 privind accesul la propriul dosar şi deconspirarea securităţii ca poliţie politică:

                Subsemnatul/Subsemnata ...........................................................................
                declar prin prezenta, pe propria răspundere, că ............. *) fost agent sau colaborator al poliţiei politice, în sensul art. 5 alin. (1) -(4) din lege.

                http://www.mapn.ro/diepa/utile/formular%20declaratie.pdf

                „Nu am facut nici macar o secunda in viata mea politie politica”, au fost vorbele care au insotit fiecare iesire in public a Monei Musca de la aflarea vestii ca are un dosar de retea. „Am facut declaratie pe propria raspundere ca nu am facut politie politica. Mi-o mentin si merg cu ea pana-n panzele albe”, a reiterat ieri deputatul independent.

                http://www.expres.ro/articole/detalii-articol/411748/Mona-Musca-a-facut-politie-politica/

                Ce inseamna politie politica cf. legii 189 asa cum a semnat mona declaratia de mai sus - in continuare
              • 0 (0 voturi)    
                interpretarea adevarului - 2 (Joi, 21 august 2008, 14:03)

                Arte [anonim] i-a raspuns lui marius

                continuare

                Ce inseamna politie politica cf. legii 189 adica in aceptiunea declaratiei pe care a semnat-o mona (vezi declaratia de mai sus)
                mai inainte tb. spus ca conceptul de "politie politica" a fost inventat de dr. gauck in germania de est - omul care a gestionat si a desecretizat arhivele STASI
                termenul a fost inventat pt. a face o diferenta intre oameni care, traind in sistemul terorii comuniste, erau obligati sa dea note informative, dar o faceau intr-un mod care sa nu aduca prejudicii persoanelor vizate, asa cum au facut Alexandru paleologu si mona musca - si cei care au vrut cu adevarat sa faca rau - si cazurile sunt cu adevarat multe.

                Art. 5
                (1)Prin poliţie politică se înţelege toate acele structuri ale securităţii, create pentru instaurarea şi menţinerea puterii totalitar-comuniste, precum şi pentru suprimarea sau îngrădirea drepturilor şi libertăţilor fundamentale ale omului.
                (2)Este agent al organelor de securitate, ca poliţie politică, în sensul prezentei legi, orice persoană care a îndeplinit calitatea de lucrător operativ, inclusiv acoperit, al organelor de securitate în perioada 1945-1989.
                (3)Este colaborator al organelor de securitate, ca poliţie politică, în sensul prezentei legi, persoana care:
                a)a fost retribuită sau recompensată în alt mod pentru activitatea desfăşurată în această calitate;
                b)a fost deţinător de locuinţă conspirativă sau de casă de întâlnire;
                c)a fost rezident al securităţii, în sensul prezentei legi;
                d)orice altă persoană care a dat informaţii securităţii, prin care s-a adus atingere, nemijlocit sau prin alte organe, drepturilor şi libertăţilor fundamentale ale omului. Informaţiile cuprinse în declaraţiile date în timpul anchetei de către persoana reţinută sau arestată pentru motive politice privind cauza pentru care a fost cercetată, judecată şi condamnată nu fac obiectul acestei prevederi.

                see the rest of it here:

                http://www.cdep.ro/pls/legis/legis_pck.htp_act_text?idt=21076

                (va continua)
                • -1 (1 vot)    
                  Logica schioapa (Joi, 21 august 2008, 14:53)

                  marius [anonim] i-a raspuns lui Arte

                  pe care o folositi nu-i face nici un serviciu "Monei". (in paranteza, daca folositi intotdeauna adresarea familiara, cu numele de botez, se poate crede ca sunteti un apropiat - deci nu impartial)

                  Ziceti: "Mona n-a spus niciodata ca n-a COLABORAT" (sublinierea mea). Corect, prin omisiune se poate presupune ca a colaborat, altfel ar fi negat si asta. "a spus ca n-a FACUT nicio secunda "politie politica"". Iarasi corect, nu spune nimeni ca MM ar fi FACUT politie politica, adica ar fi facut parte din structurile securitatii ... (conform definitiei citate). Problema de logica elementara este ca daca nu a FACUT politie politica, nu rezulta implicit ca nu a COLABORAT cu ea.

                  Pe de alta parte, daca a semnat declaratia pe care o citati, a declarat si ca nu a fost COLABORATOR ... , ceea ce intra in contradictie cu prima afirmatie de mai sus, si complica si mai rau lucrurile.

                  Sa nu argumentati ca, de fapt, nu a fost nici macar colaborator (desi "n-a spus niciodata ca n-a colaborat") pentru ca nu corespunde definitiei din art.5 (3). Unii sunt inclinati sa creada ca a fost "recompensata in alt mod" - nu neaparat retribuita. De altfel, atat CNSAS (alcatuit in majoritate din anticomunisti/antisecuristi), cat si prima instanta si cea de apel au decis ca a fost COLABORATOARE. Si e de presupus ca au avut dovezi suficiente.
                  • +1 (1 vot)    
                    interpretarea adevarului - 3 (Joi, 21 august 2008, 16:18)

                    Arte [anonim] i-a raspuns lui marius

                    colaborator al "politiei politice" - scrie in declaratie.
                    Am spus ca mona n-a vorbit niciodata despre colaborare pt. ca in intelesul legii NU colaborarea este vizata ci colaborarea in sens de politie politica.
                    lumea o acuza - ascunzand aceste "detalii" ale legii - ca ar fi facut fals in acte publice.
                    ori , declaratia cere clar o confirmare/infirmare a supra faptului de a fi facut politie politica - si nu asupra faptului de a fi colaborat.

                    pentru ca "colaborarea" cu securitatea nu este in toate cazurile "politie politica", asa cum s-a stabilit si in germania de est, si asa cum a a fost cazul lui alexandru paleologu, sau a profesiilor in care orice persoana care intra in legatura cu strainii era obligata sa scrie in detaliu la securitate ce a facut acolo.

                    Asadar Mona a respectat legea si a spus exact ce a declarat in acea declaratie-tip pe care legea o cere.

                    Instantele nu au decis ca a fost "colaboratoare" ci au decis ca "a facut politie politica".
                    iar decizia asta este contestata chiar acum de Mona la tribunal.
                    Nu a fost gasita nicio dovada despre niciun fel de recompensa; Mona nu are off-shoruri ca voiculescu si nu a "turnat" pe nimeni.

                    Concluzia este ca :
                    1. N-a mintit, asa cum o acuza cei interesati sa "interpreteze" adevarul
                    2. Nu a facut politie politica

                    VINOVAT ESTI SI TU pentru ca dovedesti suficient spirit analitic pt. a fi fost capabil sa cauti legea, declaratia dansei si tot ce am cautat si eu - si abia apoi sa vorbesti.

                    Si VINOVAT ESTI pentru ca "interpretand" astfel realitatea dai sansa adevaratilor securisti sa se ascunda de orice fel de judecata asemanatoare.

                    la fel cum VINOVAT este si PDL pentru ca este incapabil sa-si sustina oamenii de valoare.
      • -2 (4 voturi)    
        Ana Ipatescu, editia a-II-a,coperti din piele (Miercuri, 20 august 2008, 20:10)

        Arogantu si Prostanacu pt Andrada [anonim] i-a raspuns lui marius

        Ma mir ca nu ii este rusine excroacei politice anti-comuniste sa mai respire ,nu numai sa se prezinte in fata alegatorilor -blanzii moldoveni din cumsecadenie (vecina cu prostia ) o vor vota
        Marian Munteanu tot mare revolutionar s-a dovedit un banal turnator la securitate facand mai tarziu si afaceri cu arme -va dati seama cu ce sustinere -Romani , chiar nu va cade valul de pe ochi ?
    • +3 (5 voturi)    
      O Doamna si Singura femeie-politician anti-sistem (Miercuri, 20 august 2008, 16:19)

      *** [anonim] i-a raspuns lui Andrada

      O Doamna si Singura femeie "anti-sistem"

      Aleg la intamplare, privind in jur : elena udrea, monica macovei si lavinia sandru.
      Elena Udrea: fara sa fie iesita din comun prin fapte, nici bune nici rele, fara sa fie anti-comunista sau o luptatoare anti-sistem, insa de cealalta parte a baricadei Partidului-TELEVIZIUNE PSDPNL. Iar pentru asta, Elena Udrea este atacata la "distrugere".
      Se poate explica prin faptul ca prin ea se incearca distrugerea lui basescu.
      Sau, se poate explica prin faptul ca Partidul-TELEVIZIUNE nu-i poate da de cap: adica, o femeie (!) indrazneste, lupta - si reuseste - sa iasa din tiparul in care ei vor s-o inchida!…
      Iata insa ca acelasi sistem de distrugere mediatica i-a fost aplicat si Monicai Macovei.
      Se pare deci ca sistemul ataca tinte bine alese : orice femeie care nu se “aliniaza” – sau NU colaboreaza.

      Lavinia Sandru:
      simuland destul de prost lupta "anti-sistem", facand chiar critica a puterii, a fost totusi rasfatata televiziunilor, promovata non-stop de partidul-televizor.
      Efectul “electoral” al buna-vointei tv a fost insa, dupa cum s-a vazut, zero. Sistemul nu poate produce – inca - prea multe fake-uri pentru a impune o reteta.

      Doar cateva exemple pt. a vedea cat de puternic este “sistemul” cu care a luptat Mona.
      Este un sistem fara alternative: te aliniezi, colaborezi, sau dispari.

      Ce sanse credeti ca avem NOI – oricare dintre noi, femei sau barbati, singuri sau impreuna, varstnici sau incercand sa intram in politica, sau sustinand un NOU PARTID ne-aliniat - in fata acestui “sistem” ?
    • +4 (4 voturi)    
      PSD-PNL si distrugerea valorilor si liderilor (Miercuri, 20 august 2008, 16:28)

      Anii distrugerii valorilor si liderilor Romaniei [anonim] i-a raspuns lui Andrada

      campania de ucidere a valorilior.

      ● 2004: Adrian Nastase face presiuni prin grupul WAZ pt. inchiderea Romania Libera
      ● Decembrie 2004: dupa C. Nistorescu, Dan Cristian Turturica este fortat sa-si dea demisia de la EVZ
      ● decembrie 2004: Intreaga echipa de jurnalisti de la EVZ isi da demisia in semn de solidaritate cu el, dupa care sunt indepartati din presa de mare audienta (detinuta de PSD si PNL).
      ● 2006 : au fost eliminati de la Cotidianul : Dan Tapalaga, Carol Sebastian si Alin bogdan care a plecat de la Cotidianul odata acestia,
      ● 2006: au fost inchise si desfiintate emisiuni cu rating care "faceau stiri"
      : "Romania la Raport" a Andreei Pora la Radio Total, sau
      ● 2006 : 100% cu Robert Turcescu emisiune careia i s-a interzis sa mai faca publice sondajele interactive din timpul emisiunii
      ● 2007: Au fost cu totul ELIMINATI din grila oameni de cultura precum Andrei Plesu si Gabriel Liiceanu asa cum s-a intamplat la Realitatea TV
      ● 2008 : Andrei Gheorghe si Robert Turcescu "ies din grila"
      ● 2007: Rodica culcer este ELIMINATA din TVR prin desfiintarea postului
      ● 2006, 2007, 2008: campanii de intimidare calomnie si linsaj mediatic impotriva lui Gabriel Liiceanu (care ulterior castiga procesul de calomnie cu ziarul Ziua), HR Patapievici, Traian ungureanu, Mona Musca etc.
    • -3 (5 voturi)    
      Nerusinata ! (Miercuri, 20 august 2008, 17:08)

      Motul [anonim] i-a raspuns lui Andrada

      Ochii ei nu o tradeaza nici cand minte cu nerusinare. Educata la scoala securitatii. Sa ne lase in pace cu binefacerile ei comunisto-securiste.
  • -2 (10 voturi)    
    Super ! (Miercuri, 20 august 2008, 14:07)

    #DeDreapta#6Case#DinMeditatii [utilizator]

    Dana candideaza in acelasi colegiu cu Felix ?

    Dana & Felix .. redutabili ! ...
  • -2 (10 voturi)    
    Reforma ! (Miercuri, 20 august 2008, 14:10)

    Motul [anonim]

    Detergentul BOC a spalat-o si albit-o pe DANA si,asa imaculata o asteapta toata Romania cu bratele deschise in Parlament. Succes !
    • +4 (10 voturi)    
      de ce toata Romania? (Miercuri, 20 august 2008, 14:55)

      Je [anonim] i-a raspuns lui Motul

      Ce te afecteaza pe tine candidatura lu Mona la Piatra? Esti din Piatra? Daca da...nu o vota!

      Colegiul ala nu inseamna toata Romania.

      E primul vot in care iti alegi pe cel aproape de tine si votul tau nu o sa fie influientat de voturile celor multi si prosti.

      Cred ca multi actuali politicieni o sa ramana cu buza umflata dupa alegeri.
  • +3 (5 voturi)    
    de unde frate... (Miercuri, 20 august 2008, 14:10)

    carcotas [anonim]

    ...atatea fotolii?ziceti si voi mai draga scaun de deputat, taburet, galeata intoarsa...astia numai pe fotolii pot sta...?
  • -4 (12 voturi)    
    Votati-o pe "Dana" (Miercuri, 20 august 2008, 14:14)

    Alin [anonim]

    Gata, PDL-ul si Duhnitorul din Deal au rezolvat cum nu se poate mai bine problema condamnarii comunismului. Felicitari!

    Propun un nou slogan pentru alegeri, care definesc atat de bine demagogia infecta promovata de Duhnitor&comp. :"Votati Dana". Simplu si la obiect.

    Va doresc numai succesuri, soparlelor!
    • +3 (3 voturi)    
      Lui Alin (Joi, 21 august 2008, 2:10)

      Andrada [anonim] i-a raspuns lui Alin

      Dacă ai avea puțină minte, sau tu însuți nu ai fi consumat ceva inainte, te-ai respecta, măsurându-ți cuvintele! Duhnitorul din deal, cum îți place să-l numești absolut gratuit, e de departe cel mai puternic om politic de dupa comunism. Om politic adevărat! Chiar dacă șleahta lacomă și trădătoare adusă de Ilici la putere încearcă acum să-l izoleze. poporul ii este alături și până la urmă vor reuși să ducă România unde îi este locul. Ne-am cam săturat de limbajul vostru suburban, insinuant, mincinos, ne-am săturat de mașinațiuni mârșave, credeți că dacă bălăcăriți și manipulați veți putea împiedica mersul istorieie?Alde Nastase, Voiculescu, Patriciu și tot neamul lor, împreună cu slugile printre care te numeri și tu, v-ați cam facut veacul, mai lăsați-ne!
  • -2 (10 voturi)    
    Victorie! (Miercuri, 20 august 2008, 14:19)

    666 [utilizator]

    Saddy, dacă mai mişuni p-acilea, aş vrea să te văd scriind - aşa cum ai făcut când îşi anunţa Mitică Dragomir apariţia pe listele pedelaşilor - "eu nu mai votez cu ăştia".

    Cât despre Mona "Dana" Musca... la cât mai multe "succesuri"!
    Că deh... turnătorii noştri îs mai umani ca ai voştri...
    • +2 (6 voturi)    
      sintagma din lege (Miercuri, 20 august 2008, 16:57)

      directia 5 [anonim] i-a raspuns lui 666

      'ca politie politica' nu se poate aplica d. Musca,in dosar sunt 3 note informative semnate 'Dana' ,2 despre 2 studenti straini arabi.unul o fi Nastradin Hogea de la PC ? si o nota despre o colega care a fost propusa la promovare,nota bene, ea este o 'caracterizare ' profesionala si nu contine absolut nimic care sa dauneze persoanei respective,singurul lucru care i se poate reprosa este acela ca nu a urmat 'modelul' conului Alecu.In rest si eu ,ca si dumneavoastra, consider ca Mona trebuie sa dovedeasca in fata electoratului ,ca si baronetul local,ca poate avea 'succesuri' multe asa cum a dovedit in legislaturile trecute, si inca ceva, un mic ps,o data cu apartia dosarului 'Dana' au mai fost 2 dosare ,1 a lui Ghise,tot de la pnl, care s a dovedit a fi OFITER secu si dosarul dep. pd-l Cristian Radulescu,amandoi sunt bine merci.
      • +2 (4 voturi)    
        altii sunt agenti ai unor servicii de informatiii (Miercuri, 20 august 2008, 18:46)

        judex [anonim] i-a raspuns lui directia 5

        straine, care chiar actioneaza impotriva Romaniei si, probabil, unii chiar posteaza pe aceste forum-uri, si nu deranjeaza pe nimeni. In schimb, ii deranjeaza Mona Musca. Cata nesimtire si fatarnicie !!!
  • +5 (13 voturi)    
    Foarte bine, Doamna.. (Miercuri, 20 august 2008, 14:25)

    judex [anonim]

    Nu va lasati intimidata de personaje sinistre diversioniste. Orice om greseste, Errare humanum est, dar, ceea ce ati facut, ca om politic, pentru Romania si romani, este o garantie ca veti fi printre cei care veti determina drumul Romaniei catre civilizatie si prosperitate. Sunf ferm convins ca, in colegiul in care veti candida, veti fi aleasa covarsitor, spre ciuda carcotasilor si celor lipsiti de orice valoare, care se dau drept ingenue.
    • -4 (8 voturi)    
      da sigur (Miercuri, 20 august 2008, 14:57)

      george [anonim] i-a raspuns lui judex

      ca a gresit odata cand era tanara am inteles... poate "au strans-o cu usa" i-a fost frica ok asa era sistemul probabil ca si eu as fi cedat, dar nu a obligat-o nimeni s-a minta cu nerusinare cum ca ea a fost curata ca lacrima dupa revolutie

      imi este scarba de asemenea oameni, as fi votat cu pd-l dar acum o sa stau frumusel acasa...
      • -2 (6 voturi)    
        Nu te obliga nimeni sa o votezi.... (Miercuri, 20 august 2008, 15:26)

        judex [anonim] i-a raspuns lui george

        Stai acasa, cum ai facut si pana acum...si iti va fi mai bine.
    • 0 (6 voturi)    
      in viata (Miercuri, 20 august 2008, 15:01)

      alex [anonim] i-a raspuns lui judex

      In viata greselile se platesc. Un sistem care iarta greselile la nesfarsit e condamnat la colaps.

      MM (pe care eu o apreciez foarte mult pentru initiativele parlamentare din ultimii ani) de fapt deformeaza un intreg sistem de valori bazat pe imposibilitatea (morala) a fostilor colaboratori de a candida. Cred ca generalii tresalta deja de fericire, precedentul va fi deja creat (si va fi exploatat).

      MM intra intr-o capcana in care iar o sa greseasca, iar o sa isi ceara iertare, si iar o sa spere ca va fi iertata. Dar daca o sa avem o gramada de securisti si colaboratori care sa candideze pe baza acestui precedent, eu unul nu mai sunt dispus sa iert.
      • +2 (4 voturi)    
        "CEILALTI" abia acum intra in capcana (Miercuri, 20 august 2008, 15:39)

        trap [anonim] i-a raspuns lui alex

        Abia acum the trap is set for them, pt. ca abia acum se poate vedea DIFERENTA intre un securistii adevarati si un om onest care si-a facut doar datoria de serviciu.
        Diferenta, care e diferenta ?

        That's the question :)
        • +3 (3 voturi)    
          greseli... (Miercuri, 20 august 2008, 16:21)

          alex [anonim] i-a raspuns lui trap

          Eu cred ca in cazul MM greseala mai mare a fost ca nu a declarat de la bun inceput ca a colaborat cu serviciile secrete. Greseala recunoscuta e pe jumatate iertata. Nu stiu daca ti-l mai aduci aminte pe Postelnicu: "Onorata instanta. Am gresit, am fost un dobitoc". Desi pe moment a sunat total aiurea, in fapt omul ala a avut mai multa coloana vertebrala decat desteptii care isi dau acum cu parerea in politica de la noi.

          Diferenta de care vorbesti eu as trata-o mai mult din punctul de vedere al avantajelor pe care le-au obtinut din colaborare. Sistemul securist a fost un sistem militarizat si ideologizat, care a stiut sa rasplateasca colaboratorii vajnici si sa ii pedepseasca pe cei care i se opuneau.

          Cei care au profitat (material, profesional etc) de pe urma "sistemului" nu ar mai avea ce sa caute in viata publica, pentru ca bunastarea lor s-a intemeiat pe suferinta a mii de oameni. Oamenii aia care au suferit atunci sufera si azi, pentru ca nici macar la capitalism nu se mai pot adapta asa cum nu s-au "adaptat" nici la comunism. E o responsabilitate morala a partidelor politice sa nu lase oameni patati in randul lor, dar partidele de la noi (toate) cu inversunare isi pastreaza "patatii" cu influenta in randurile lor.
          • +1 (3 voturi)    
            Cine a PROFITAT de pe urma SISTEMULUI (Miercuri, 20 august 2008, 16:38)

            trap [anonim] i-a raspuns lui alex

            Ti se pare ca Mona Musca a "profitat" de pe urma sistemului ? Compara-i declaratia de avere cu declaratiile lui mitrea, nastase, hrebenciuc, patriciu, rusanu, etc.

            Profitorii SISTEMULUI

            PSD 1990-2004

            ● PETROM – vandut la 2,7 miliarde de euro, restul pana la 45 DE MILIARDE DE EURO e in buzunarul lui NASTASE
            ● ROMPETROL – vandut pe 3 miliarde, in buzunarul lui PATRICIU
            ● Afacerea “Jimbolia": Nicolae Vacaroiu, Virgil Magureanu, Doru Ioan Taracila,
            ● Adrian Costea.......contrabanda cu petrol: 8 miliarde de euro !!!
            ● Devalizarea Bancorex:paguba de 7 miliarde de euro....fratii Paunescu, Adrian Costea, Bobic....toti hoti pesederisti.
            ● Contrabanda cu tigari-alcool: 5 milioane de euro prinTrutulescu si Zaher,baroni pesedisti,baroni ai alcoolului contrafacut
            ● Credite guvernamentale in combustibili si energie :2 miliarde lei ,date de Nastase lui Corneliu Iacobov,alt baron PSD-ist,nerabmursate niciodata.
            ● Gaurile negre din industrie pe vremea guvernarii Vacaroiu si Nastase in sectorul minier
            - 3 miliarde de euro
            ● Gaurile negre din industrie pe vremea guvernarii Vacaroiu si Nastase in sectorul energetic
            - 2 miliarde de euro ,
            ● SIDEX (inainte de privatizare) - 1,5 miliarde de euro
            ● ROMAN si Tractorul Brasov - peste 100 milioane euro
            ● SNTR - 15 milioane de euro
            ● INTERMEDIARII GAZULUI RUSESC datorita carora gazul rusesc ajunge in romania incarcat la pret
            ● OPRESCU SI IMPLICIT PSD-UL...mafia adusa la putere

            GUVERNUL TARICEANU 2007 - 2008:

            ● DATORII DE 8 MILIARDE DE EURO IERTATE IN 2007 COMPANIILOR ENERGETICE ROMANESTI
            ● Pierderea datorata DE GUVERNUL TARICEANU pentru NE-UTILIZAREA fondurilor UE in 2007
            ● Pierderea datorata DE GUVERNUL TARICEANU pentru NE-UTILIZAREA fondurilor UE in 2008
            ● DATORIILE DE 800 DE MILIOANE DE EURO - iertate recent de Guvernul Tariceanu Companiei huilei si lignitului
            ● DEFICIT BUGETAR : 2 MILIARDE DE EURO report din 2008 catre 2009; alte 2 MILIARDE DE EURO prognozate in deficit deja pentru 2009 pentru plata pensiil
            • 0 (2 voturi)    
              intrebare (Miercuri, 20 august 2008, 17:03)

              alex [anonim] i-a raspuns lui trap

              Trap, daca eu vin si iti trag un pumn si iti imprastii doi dinti...si dupa aia vine un altul si iti cara 20 de pumni si te lasa fara nici un dinte in gura... o sa ma iubesti (votezi) pe mine doar pentru ca ti-am scos mai putini dinti decat cel de dupa mine?
              • +3 (3 voturi)    
                corect, ai dreptate, nu mai votez PSDPNL (Miercuri, 20 august 2008, 17:36)

                trap [anonim] i-a raspuns lui alex

                pentru ca PSD-ul mi-0a furat viata si sperantele

                Mona nu mi-a luat nimic, numai mi-a daruit speranta in 2004 si apoi, in 2005 cand PNL s-a aliat cu PSD, si de la ea am invatat cu adevarat ce inseamna civismul si democratia

                PS: de ce va e frica de comentarii si le inchideti ? cu cat le inchideti mai mult cu atat le faceti mai interesante
      • +1 (3 voturi)    
        iti faci iluzii, alex... (Miercuri, 20 august 2008, 15:54)

        judex [anonim] i-a raspuns lui alex

        vor fi aceleasi personaje sinistre. Si...,daca nu in fata, tot ei vor trage sforile. Nu vezi cati aparatori si corifei au? Oamenii cinstiti si capabili, profesionistii, sunt coplesiti, au pierdut trenul. Sa traiasca maneaua si sarmaua!
        • 0 (0 voturi)    
          te inseli (Joi, 21 august 2008, 0:30)

          8minus3egal1 [utilizator] i-a raspuns lui judex

          "Oamenii cinstiti si capabili, profesionistii,...au pierdut trenul". Gresit, mai vorbim in 2-3 ani. Nu uita ca in Romania ultimilor 8 ani a fost doar crestere economica si lapte+miere. Caracterele se vad la greu si in perioadele de criza, iar atunci toti manelistii si sarmalagiii o sa se traga unul pe altul in jos. Alex.
  • 0 (8 voturi)    
    un singur comentariu (Miercuri, 20 august 2008, 14:39)

    comentator [anonim]

    astept ca d-l avramescu sa se retraga din cursa electorala, intrucat a declarat zilele trecute ca: “Politica dublelor standarde mi se pare foarte păguboasă şi inacceptabilă. Nu putem pretinde că securiştii noştri sunt mai buni decât securiştii lor. Nu putem respinge pe cineva precum Rodica Stănoiu şi accepta pe cineva precum Mona Muscă. Doamna Muscă trebuia ea însăşi să aibă decenţa de a se retrage. Ar fi o eroare foarte mare pentru partid. Eu nu mă simt în nici un fel, moralmente vorbind, potenţial coleg cu cineva ca Mona Muscă” (sursa este http://patrasconiu.blog.cotidianul.ro/2008/08/19/catalin-avramescu-vs-mona-musca/, dupa cum vedeti am innebunit si am inceput si eu ca trei stelutze *** :)) )

    e drept, nu a mai fost asa de vehement ca in cazul lui mitica...nu a mai spus explicit ca se retrage, dar asa cum spunea, "politica dublelor standarde e paguboasa..."

    cat sa asteptam? 5 minute o fi suficient?
    • -1 (7 voturi)    
      Suficientă (Miercuri, 20 august 2008, 15:14)

      666 [utilizator] i-a raspuns lui comentator

      era "secunda doi".
    • +3 (7 voturi)    
      "curajosii" de azi se ascundeau sub masa de PSD (Miercuri, 20 august 2008, 15:49)

      trap [anonim] i-a raspuns lui comentator

      cand Mona iesea in strada in 2004 ca sa adune oamenii si sa le dea curaj ca PSD-ul va pica

      e ok sa-si dea demisia Avramescu daca el crede ca alegerile se castiga de catre domnisoare ca el
      la fel e ok ca securistii adevarati, adica aia din PSD si PNL sa se ia la intrecere cu Mona sa vedem ce au facut EI pentru democratie in ultimii 18 ani, nu ? :)

      In 2004 in timp ce "curajosii" de azi se ascundeau sub masa de frica PSD-ului, Mona musca era balacarita la televizoarele lui felix - ca si acum - pt. ca facea parte din opozitie -

      deci, cand "sistemul" identifica un lider adevarat, motivele de balacareala chiar nu mai conteaza, si se gasesc daca nu se inventeaza pur si simplu - balacareala sa fie

      oameni care sa n-o ia la fuga in fata lor insa - se gasesc mai putin sau deloc
  • +1 (9 voturi)    
    Bun venit, Mona ! (Miercuri, 20 august 2008, 14:41)

    Darri [anonim]

    Te asteptam de mult Mona, intre timp politica romaneasca a devenit o mocirla fara aer;
    E nevoie in ea de oameni VII
    Bine-ai revenit, Mona
    Iti tinem pumnii si te iubim !

    Atentie, pt. PSD si PNL esti un pericol urias, pt. ca din punctul lor de vedere noi, oamenii obisnuiti, nu avem voie sa avem lideri/purtatori de mesaj, altii decat cei creati si controlati de ei, adica de “sistem”.
    te vor ataca din prima, fii tare
    paradoxal, e posibil ca tocmai acest atac sa aduca ceva suflu viu si militantism - dar mai ales SPERANTA - in politica asta de mocirla
    Deschide-ti un blog, tu, intre putinii politicieni din romania, chiar ai chiar ai ce spune
    Te astept, eu si alti cativa ca mine :)
    A.
  • -2 (12 voturi)    
    Despre Mona Musca (Miercuri, 20 august 2008, 14:55)

    silvia h [utilizator]

    Oare femeia asta nu se poate linisti? N-are de facut dulceturi, zarzavat pentru iarna si de pus muraturi? Nu intelege ca romanii vor sa renunte la securisti, la turnatori si comunisti? Oare nu pricepe ca au fost ani de minciuna cat a jucat rol de ingenua? Stiu ca e greu sa renunti la atatea avantaje pe care ti le ofera fotoliul de parlamentar, dar ce se intampla? PD-L promite schimbare, promite sa promoveze oameni noi si ce se intampla? Monei Musca i se ofera posibilitatea sa candideze in jud Neamt... De ce acolo? Isi imagineaza cucoana ca moldovenii sunt mai prosti si nu stiu ca a fost ciripitoare?
    • +5 (7 voturi)    
      Mi se pare mie ..... (Miercuri, 20 august 2008, 15:56)

      DRAGOS ESCU [utilizator] i-a raspuns lui silvia h

      Sau voi traiti pe alta planeta?

      "Nu intelege ca romanii vor sa renunte la securisti, la turnatori si comunisti?"

      Silvia, sper ca glumesti! Care romani, cei care au fost fortati sa toarne sau cei care au colaborat de buna voie? Vrei dreptate? Trebuia sa te bati pentru ca legea lustratiei sa fie aprobata (2006), si atunci 78% din parlamentari n-ar mai fi fost acum candidati pentru un nou mandat.

      6 aprilie 2006

      Pana la 15.000 de "vedete" din politica si administratie s-ar putea vedea obligate sa ia o pauza de 10 ani, dupa aprobarea de catre Parlament a legii lustratiei.
      Proiectul de lege in forma in care va fi supus astazi dezbaterii plenului Senatului interzice fostilor comunisti cu functii, celor care au facut parte sau au colaborat cu Securitatea sa poata candida sau sa fie alesi in functii publice, la nivel central (parlamentari, consilieri la diferite niveluri etc.) sau local si in institutii care care au rol de control - asa cum ar fi CNVM sau BNR. Perioada de interdictie ar urma sa dureze 10 ani de la intrarea in vigoare a legii. Fostii comunisti care au avut functii si care sunt, in prezent, in pozitiile vizate de lege ar urma sa fie indepartati.


      Partidul Comunist a numarat in jur de 3,5 milioane de carnete de partid, dar numai cei cu functii sunt vizati. Nu exista statistici clare, dar istoricii spun ca pot fi facute estimari, chiar daca ele sunt destul de aproximative. Istoricul Stejarel Olaru afirma ca, actualmente, in activitate s-ar mai afla in jur de 40-50.000 de fosti comunisti cu functii (peste 100.000 in epoca), dar numai 15.000 dintre ei vor fi atinsi de lege, pentru ca doar atatia sunt in pozitii publice sau politice. Potrivit lui Olaru, ceilalti sunt retrasi la pensie sau activeaza in mediul de afaceri.

      ....continuare .....
    • +3 (5 voturi)    
      Continuare (Miercuri, 20 august 2008, 16:00)

      DRAGOS ESCU [utilizator] i-a raspuns lui silvia h

      ......Nu se mai pot regasi in functii publice, potrivit proiectului de lege, cadre cu functii de conducere in aparatul central si local al PCR si UTC - acestia au fost in jur de 10-20.000.

      Activistii salariati ai PCR si UTC au fost in numar de 30-40.000, in vreme ce restul categoriilor vizate de lege - fosti rectori, fosti decani, fosti sefi ai justitiei sau diplomati ai regimului, fosti membri ai guvernului comunist sau ai Marii Adunari Nationale - sunt in jur de 10.000.

      Olaru spune insa ca legea va avea si un alt efect, pe langa eliminarea din viata statului a oamenilor din ierarhia comunista care detin si in ziua de azi functii in stat: ii va impiedica pe fostii comunisti de frunte care acum activeaza in sectorul privat sa intre in viata politica, daca vor voi acest lucru.


      Istoricul Marius Oprea, consilier al primului-ministru pentru probleme de securitate, spune ca, de cele mai multe ori, activistii comunisti erau si in structurile Securitatii, iar in aceasta categorie ar intra aproximativ 10.000 de persoane inca active. Insa, spune el, doar 10% dintre acestea, 1.000 de persoane, vor fi atinse de lege, intrucat doar atatea sunt fie in politica, fie in structurile active ale serviciilor, restul fiind in mediul privat.

      "Activistii si securistii au fost impreuna in partid si sunt acum impreuna in activitate. Dupa opinia mea, chiar daca nu sunt in structuri (politice sau de informatii - n.n.), legea, daca va fi adoptata, ii va impiedica sa ajunga acolo", spune Oprea.
      ____________________________________

      Dupa cum vad io, productia de zarzavaturi, muraturi si dulceturi ar trebui sa bata orice record. Din pacate, tu trimiti numai o persoana la bucatarie .......... nu prea corect,
      • +1 (5 voturi)    
        Mda... (Miercuri, 20 august 2008, 16:22)

        silvia h [utilizator] i-a raspuns lui DRAGOS ESCU

        DRAGOS ESCU - ai dreptate... Inseamna ca vom scapa de comunisti si securisti doar pe cale naturala. Ce e trist? Ca si noi ne vom duce odata cu ei. Nu vom mai trai intr-o Romanie care sa nu mai fie condusa de securisti si comunisti.
        Dar, atentie! Multi politicieni au inceput sa-si implementeze fii sii fiicele... Asta ca sa nu li se piarda samanta...
  • +1 (11 voturi)    
    apel la cei care o ataca pe Mona Musca... (Miercuri, 20 august 2008, 14:59)

    judex [anonim]

    Nu va obliga nimeni sa o votati, are cine s-o faca. Voi, mergeti si votati pe Felix, Nastase, Iliescu, Nicolicea, Geoana,Serban Nicolae, Rodica Stanescu, DIP, si toata lumea buna din PSD si PNL, careia ii lingeti dosul pe forum-uri.
    • 0 (6 voturi)    
      apel dismissed (Miercuri, 20 august 2008, 15:20)

      alex [anonim] i-a raspuns lui judex

      MM ar trebui sa isi continue munca in afara politicii. Sunt zeci de fundatii care incep sa se vada prin lobby-ul lor, de ce vrea tot in politica?

      Apelul tau de fapt este mai degraba un lins in dos al neocomunistilor (probabil neintentionat), decat cei care se opun candidaturii politice a MM.

      Cei care o voteaza pe MM de fapt ii deschid usa lui Felix, Nastase, Iliescu et co. (unii din PSD, unii din PDl, unii din PNL) care vor triumfa pe toate posturile cu un zambet giocondian cu subintelesuri (v-am facut si de data asta, fraierilor!)

      I feel sick...
      • -1 (3 voturi)    
        I'm sorry,.... (Miercuri, 20 august 2008, 15:56)

        judex [anonim] i-a raspuns lui alex

        nu vei scapa de Felix, Nastase, Iliescu and co. Vor continua sa triumfe pe toate posturile televiziunilor lor si a mass mediei pe care au pus mana.
        • +3 (3 voturi)    
          nu stiu (Miercuri, 20 august 2008, 16:28)

          alex [anonim] i-a raspuns lui judex

          Vremurile se mai schimba...

          Sau cum zicea cineva: iarna nu-i ca vara :)

          Nu uita... televiziunile si massmedia in general... toti depind de public.
      • -1 (3 voturi)    
        felicitari, acum voteaza-i pe NASTASEegalTARICEANU (Miercuri, 20 august 2008, 16:33)

        TARICEANUegalNASTASE [anonim] i-a raspuns lui alex

        ai comunicat ca ti-e rau, e suficient
        nu stiu de ce insisti, pt. ca am inteles deja
        mai bine LAUDA-I pe nastase si mitre, nu ?
        pentru ca ei sunt PURI
        • +1 (1 vot)    
          caldura mare... (Miercuri, 20 august 2008, 17:14)

          alex [anonim] i-a raspuns lui TARICEANUegalNASTASE

          Citeste mesajele mele...si da-ti o palma sau bea o cana cu apa ca sa te trezesti la realitate...
  • +1 (3 voturi)    
    @Andrada (Miercuri, 20 august 2008, 15:33)

    momo [anonim]

    Draga mea tu esti din aia care se bateau cu politia ca nu va dadea voie sa mancati peste cianurat?
    Ca alta explicatie nu exista
  • 0 (4 voturi)    
    mm (Miercuri, 20 august 2008, 15:59)

    tili [anonim]

    D-na Musca personal va simpatizez pt. inteligenta si finetea dv. dar nu inteleg de ce doriti neaparat sa reveniri in politica dupa ce numele vi-a fost patat.A-ti putea face orce altceva dar nu -politica .sant convinsa ca dv. nu v-ati inbogatit din politica si atat timp cat a-ti fost parlamentar a-ti avut numai initiative bune dar chiar nu merita sa fiti tarata in noroi pt. ca dusmanii politici va vor aminti mereu de DANA.
  • -1 (5 voturi)    
    De ce se sinucide PD-L? (Miercuri, 20 august 2008, 16:08)

    gogu [anonim]

    Stau si ma tot intreb de ce s-ar sinucide PD-L?
    Ca e clar pentru toata lumea(cu exceptia "Andradei") ca Musca e o otrava pentru pdl-isti.
    Iar "prea-cinstita" Musca, daca e asa frumoasa si desteapta precum se pretinde, de ce nu isi da seama cit de mult rau face partidului pe care declarativ il sprijina?
    • 0 (2 voturi)    
      simplu (Joi, 21 august 2008, 0:37)

      8minus3egal1 [utilizator] i-a raspuns lui gogu

      Moshule, e destul de simplu. Inainte de alegeri partidul dominant isi da (brusc si total aiurea in tramvai) cu stangul in dreptul si pierde majoritatea parlamentara. S-a intamplat in 2004 cand Iliescu a vrut sa il gratieze pe Cozma, se intampla si in 2008 cu Mitica Dragomir, Mona Musca si ce va mai urma.

      Concluzia mea: exista o grupare transpartinica cu acces in sferele puterii in toate partidele mari (te las pe tine sa iti dai seama cam ce oameni sunt...eu le zic Generalii) ce are interes in divizarea puterii si in impiedicarea ajungerii unui singur partid la putere. Vorba aia: Divide et Impera! Nu?
  • +2 (4 voturi)    
    As vota-o pe Mona Musca si n-as vota-o (Miercuri, 20 august 2008, 16:08)

    treebeard [utilizator]

    As vota-o pentru ca a sustinut legea lustratiei. Dupa ce a plecat ea, n-am mai auzit nimic de legea respectiva.

    As vota-o pentru bunul simt pe care l-a aratat si pentru retragerea demna. Si pentru ca singura explicatie a faptului ca a sustinut legea lustratiei, desi avea petele respective din trecut, este ca nu isi reprosa nimic si credea cu adevarat ca nu a facut rau nimanui. Si credea in ceea ce face.

    Dar nu as vota-o acum. Conform legii lustratiei pe care a propus-o, cei care au primit verdict de colaboratori ar trebui sa stea deoparte 10 ani, si ea a stat deoparte doar vreo 2-3 ani. E prea putin.
    Din pacate, ea, unul din initiatorii legii, trebuie sa stea deoparte, in timp ce aceia care au ingropat aceasta lege (si probabil nu degeaba) sunt pe baricade.

    In rest, veninul celor frustrati si jignirile care i se aduc sunt inutile. Nu poti sa nu crezi in nevinovatia ei cand vezi astfel de articole:
    http://moshcalifar.wordpress.com/2008/08/18/mustele-nu-l-deranjeaza-pe-antropofag/
    • +3 (5 voturi)    
      Te-aş vota negativ... (Miercuri, 20 august 2008, 16:26)

      666 [utilizator] i-a raspuns lui treebeard

      ţi-aş da un plus...

      Hotărăşte-te, bre, odată!
  • +1 (3 voturi)    
    DIFERENTA (Miercuri, 20 august 2008, 16:30)

    Arte [anonim]

    1. daca fostii colaboratori vor candida, abia astfel se va vedea DIFERENTA.
    Adica, daca au fost colaboratori si au fost siliti sau au colaborat voluntar, dupa 1989 romanii au castigat LIBERTATEA iar FAPTELE DIN LIBERTATE definesc valoarea unui om in conditii de libertate, deci de alegere libera

    Cu atat mai mult, daca omul respectiv a continuat sa fie PSD-ist de exemplu, atunci e clar ca exista ceva mai rau in romania decat a fi colaborator: si anume asta este a fi anti-democrat si a sustine prin FAPTE un partid oligarhic, ne-reformat curupt si anti-democratic

    2. Daca fostii colaboratori nu vor candida abia atunci inseamna ca FAPTELE LOR DIN LIBERTATE sunt mai rusinoase chiar decat colaborarea lor - exemplu : Rodica Stanoiu

    3. daca problema este "iertarea" atunci
    NU POTI IERTA DECAT PE CINEVA CARE:
    - cere sa fie iertat pt. ca vrea sa se schimbe
    - fie, a DOVEDIT PRIN FAPTE si cu consecventa ca a ales LIBERTATEA

    ori, iata - dupa cum spuneam - ca abia aici incepe problema colaboratorilor si securistilor, mai ales a celor din PSD si PNL - dar si a noastra a societatii.
    Pb. colaboratorilor este ca NU TOTI "sunt la fel" ca Mona (cum ar vrea PSD-ul) deci nu toti merita iertarea.

    Pb. noastra este ca, daca nu iertam (in conditiile aratate mai sus) - inseamna ca NU VREM ca vreun colaborator sau securist sa faca fapte bune
    deci noi de fapt PEDEPSIM indreptarea si faptele bune
    - prin urmare, nimeni nu-si va mai dori sa faca lucruri bune

    Nu vi se pare ca PSD-ul ucide toate faptele bune ?
    Oare nu asta e motivul pentru care stam pe loc de 18 ani ?
  • +1 (5 voturi)    
    voteaz-o fara rezerve.... (Miercuri, 20 august 2008, 16:33)

    judex [anonim]

    n-o sa-ti para rau. Este printre putinii politicieni romani care au incercat sa faca ceva concret pentru tara lor. Sper sa nu se lase timorata.
  • +2 (2 voturi)    
    asa deci.... (Miercuri, 20 august 2008, 16:44)

    barykelo [anonim]

    pai de astia-mi sunteti?? pt mine erati, pana acum, singura speranta.. vad insa ca "incorporati' fara probleme chiar si securistii cu acte in regula.. superrrrr, de votul meu o sa "scapati".. nu stiu cum gandesc altii dar eu asta sunt.. vad ca ma obligati sa stau acasa... pacat de PD-L ul asta..rusine, zau asa...voi credeti ca daca o 'ascundeti' pe 'tovarasa" pe acolo , prin moldova, lumea va trece cu vederea mai usor peste mizeria voastra? va inselati.. aceasta "combinatie" nu va avantajeaza deloc, deloc... rusine....asta e mult mai rau decat daca ar fi candidat cu voi MiticadelaLiga...rusineeeee.....
  • +1 (1 vot)    
    Lasati-o sa candideze... a pierdut deja! (Miercuri, 20 august 2008, 17:16)

    Rica [anonim]

    Bag seama ca este plin forumul de locuitori din circumscriptia electorala cu pricina si mai banuiesc ca majoritatea locuitorilor au citit opiniile exprimate aici...

    Daca ati reusit cat de cat sa cunoasteti popurul caruia ii apartineti, veti sti ca Mona nu va fi aleasa acolo (este femeie, nu mai este tanara, nu este o VIP, nu degaja tupeu, are o tinichea agatata de coada care face galagie si, nu in ultimul rand, candideaza in Moldova, unde sunt multe femei frumoase, astfel incat avantajul ei de femeie bine nu are nici o relevanta.

    Apropo, acasa au ramas cei tineri si cei foarte in varsta... Pentru ei Mona Musca e doar cineva de la Bucuresti.

    Legea lustratiei a fost uitata iar multi votanti nici nu stiu ce inseamna.

    Lasati-o sa candideze... a pierdut deja!

    Articolul si-a propus sa fie doar o zgandarire a cainelui prin gard... si a functionat! :)
  • -1 (1 vot)    
    Locul Mustei este in PC (Miercuri, 20 august 2008, 17:50)

    gogu [anonim]

    Sa candideze, nu zic nu, dar asa cum se zicea pe vremea cind Dana turna: omul potrivit la locul potrivit.
    Si unde i-ar sta mai bine Danei, decit alaturi de Felix?
  • +1 (1 vot)    
    Alegeri (Miercuri, 20 august 2008, 18:29)

    stefan v [anonim]

    Mona-Dana poate face ce vrea ea si partidul. Tot impreuna vor achita nota. Catalin Avramescu si altii, inclusiv forumistii, au o solutie simpla: sa candideze ca independenti. Eventual impotriva Monei-Dana. Asa, de pe tusa, e usor sa faci politica. E un moment foarte bun, Sechelariu a mancat bataie la Bacau de la un necunoscut, Romeo Stavarache, care a mers din usa in usa. Acum e tot primar.

    Daca vreti sa schimbati ceva in tara asta oferiti electoratului si alte variante decat Mona, Boc, Preda, Berceanu, Nastase, Mitrea, Zgonea, Tariceanu, Nicolai, Nicolaescu, etc.

    Daca nu, peste 5 luni ne intalnim tot aici si cartim ca babele impotriva partidelor neprimenite. Ne meritam soarta.
  • +1 (1 vot)    
    Mona (Miercuri, 20 august 2008, 18:39)

    stefan v [anonim]

    Mi-a fost simpatica, mai ales cand declara ritos ca n-a colaborat nici o secund cu securitatea.

    Trecerea de la profesoara de tzara la asistent de facultate a fost pretul semnarii angajamentului? Intreb si eu, poate stie Andrana raspunsul.
  • +1 (1 vot)    
    O necunoscuta (Miercuri, 20 august 2008, 18:49)

    stefan v [anonim]

    Pozitia presedintelui, liderul necontestat al PD-L. Este intre Stolojan si condamnarea comunismului. De partea cui se va plasa? E clar ca va avea ultimul cuvant. Ce a facut Pinalti e o imprudenta prosteasca, nu cred ca a avut verde de la Zeus.

    Ce faci Zeus? Renunti la Draga Stolo, care o sustine pe Mona, din pozitia de sef al rezervelor valutare ale securitatii, sau o tzii inainte cu condamnarea comunismului, (doar securitatea si ai sai colaboratori reprezinta partea sa cea mai urata) si-i spui pas Monei.

    Chiar si pentru un echilibrist pe sarma istoriei e o misiune grea. Mama, ce munitie primesc gratis adversarii. Geoana a si sarit la jugulara lui Boc. Face exercitii de atac electoral.

    Si Mona-Dana ce va face in campanie? Se va apara tot timpul, adversarii o vor tintui la stalpul infamiei, doar nu-s fraieri sa o trateze cu fineturi si politeturi. O sa-i zica "d-na Dana in sus, d-na Dana in jos".

    Mare greseala, pentru o femeie asa desteapta.
    • +1 (1 vot)    
      stimate domn, (Miercuri, 20 august 2008, 21:14)

      judex [anonim] i-a raspuns lui stefan v

      numele de Mircea Quintus, Ghise, Daniel daianu va spun ceva? Chiar si fostii, stiti la care ma refer (Dumnezey sa-i odihneasca!). Dana e totusi un nume frumos, in comparatie cu Felix, etc..
      • 0 (0 voturi)    
        Au facut parte din aceiasi echipa (Vineri, 22 august 2008, 18:32)

        gerula2008 [utilizator] i-a raspuns lui judex

        Mircea Quintus, Ghise, Daniel daianu , au facut parte din aceiasi echipa cu "sotul mamei mele-Tariceanu dixit ", cu leberarul Balaceanu -Stolnici , echipa DELATORES MAXIMUS.
        In rest , scuze , proprietarul partidului- antene a avut nume de cod FeliXXX....A sevedea maniera de clasificare a filmelor.Zi buna.
    • 0 (0 voturi)    
      Presedintele e deasupra framintarilor (Vineri, 22 august 2008, 18:28)

      gerula2008 [utilizator] i-a raspuns lui stefan v

      din partide.Comentariul dvs. va plaseaza in randurile celor care atunci cand aud "Basescu" si chiar daca nu aud , canta automat "Mi s-a pus pata pe tine....".
      Subiectul era potentiala candidatura a d-nei Musca.Sanatate, inclusiv mentala.Avem nevoie cu totii , unii mai mult , altii mai putin.
  • 0 (2 voturi)    
    incepe... (Miercuri, 20 august 2008, 19:16)

    busymind [anonim]

    Reciclarea politicieniilor. E la moda sa fi "verde".
    Reteta: Dupa un scandal se lasa la fund politicianul nostru, apoi se scriu articole si articole (platite bineinteles) si la urma ...tadam... politicianul nostru e curat ca foaia alba.
    Mi-e greata de presa asta.
  • -2 (4 voturi)    
    Dar priviti-o in ochi! (Miercuri, 20 august 2008, 22:57)

    Andrada [anonim]

    Revin si spun: Sunt și eu cadru didactic și am convingerea că toți dascalii, ca și Doamna Mona Musca, ar fi considerat atunci, in acele timpuri, ca și astăzi, de bună seamă, că este un act de patriotism să veghezi ca niciunul dintre copiii români care merg să studieze intr-un centru universitar să nu fie racolați si influențați in rău de persoane venite dinafara țarii. Dacă sunteți părinți, dacă aveți copii, ințelegeți ce vreau să spun! Dacă aveți copii studenți, care sunt departe de dumneavoastră, știți de cîte ori paralizați de teamă că li s-ar putea întâmpla ceva rău, că nu are cine să-i protejeze! Asta a facut Mona Muscă, i s-a cerut să ne protejeze fiii și fiicele! A fost aceasta poliție politică??!!!!! Atunci cand a spus că niciodată în viața ei nu a facut poliție politică, Mona nu a mințit! Mona Musca e un om de caracter, poate unul dintre putinii politicieni in care m-as incumeta sa am incredere! Faptul ca s-a angajat fata de securitatea statului roman sa vegheze asupra comportamentului pe care il aveau tinerii straini care studiau la noi in tara nu mi se pare reprobabil! Ganditi-vă că cei care au organizat actele teroriste din 11 septembrie erau tot studenți!
    • +2 (2 voturi)    
      intrebare (Joi, 21 august 2008, 0:13)

      alex [anonim] i-a raspuns lui Andrada

      Intrebarea care se pune este: a colaborat din patriotism sau din pur interes material (promovarea profesionala). Eu nu am nimic cu ea si nu mi-a facut nici un rau, dar nu (mai) pot crede in oameni patati si care au incercat sa isi ascunda petele. Atata tot. Lista persoanelor e mult mai lunga, nu numai MM. Doar dau drumul la televizor si ii vad zi de zi insirati in buletine de stiri, in sedinte, conferinte de presa etc.

      Eu sunt convins ca orice colaborator isi are povestea si justificarea, altfel nu ar mai putea dormi noaptea. "Asta a facut Mona Musca, i s-a cerut sa ne protejeze fiii si fiicele!". Cu tot respectul, ma bufneste rasul- sincer. Si cand a trebuit sa declare la mai mult de 15 ani dupa Revolutie daca a colaborat sau nu cu Securitatea, de ce a spus ca nu? Am auzit vreo scuza ca a mintit cand a declarat ca nu a colaborat cu Securitatea? Toate apele Pamantului nu spala o minciuna nerecunoscuta.

      Ma ingrozesc cand ma gandesc la faptul ca studentii pot fi spionati de cadrele didactice, chiar si sub justificarea protectiei de "influentele negative". Mie nu mi-ar place sa imi stiu copiii sub lupa atenta a serviciilor secrete.

      Presupunand prin absurd ca as fi in pielea MM, si presupunand ca regreta faptul ca a colaborat cu politia secreta, eu as face o fundatie in care as aplica cu strictete toate principiile democratice si in care as educa politicieni tineri care sa candideze si sa intre in Parlament si sa serveasca tara asta si principiile democratice.

      Patat fiind nu as mai incerca sa ma apropii de putere. In lumea laica aceasta atitudine se cheama regret, in lumea spirituala se cheama smerenie- dar politicienii nostri nu stiu ce e asta.
      • 0 (2 voturi)    
        Andrada îi răspunde lui Alex (Joi, 21 august 2008, 1:34)

        Andrada [anonim] i-a raspuns lui alex

        Ai dreptate, fiecare colaborator iși are povestea și justificările lui.Eu nu am semnat niciodata un angajament, deși am o vârstă respectabilă, nu am relaționat niciodată, verbal sau prin vreun alt mijloc, cu vreun securist, nici chiar din întâmplare nu cunosc niciunul. Dar cred ca dacă la vremea aceea mi s-ar fi spus că prin ceea ce mi se cere să fac protejez integritatea copiilor cu care lucrez, nu am nici o indoială, chiar și acum, după atâția ani, că aș fi acceptat! Nu cred că îi interesau cancan-urile de genul cine cu cine se întâlnește, sau chestii din astea. Pe Mona am judecat-o și eu cînd a apărut povestea cu dosarul de colaborator (poate că a făcut bine că s-a retras din viața politică atunci, ne-a dat celor care încă mai credeau in integritatea ei morală acel răgaz necesar să ne revenim din șoc). Acum chiar cred că nici nu avea conștiința vinovăției , probabil și pentru că nu a avut nimeni de suferit din cauza ei. Mă revoltă că e pusă alături de Voiculescu și de alți, care au avut grijă să fure și să manipuleze plebea.Dacă o compari cu cei mai multi dintre cei din Parlamentul României, de pe la guvern, din serviciile administrative, nici nu vreau să mă refer la un partid anume, ea e cu totul și cu totul diferită. Poate greșesc, abia după ce s-a retras am sesizat că e totuși o pierdere pentru noi, cei mulți, Mona Muscă chiar a vrut să facă ceva in politică, a fost o prezență activă (Doamne, câți dintre parlamentari sforăie sau pierd vremea degeaba pe la sedințele lor).
        Cât despre trecut, cine poate cuantifica oare in ce măsură e vinovat fiecare? Fiecare dintre noi, cei care am trăit acele vremuri! Tăcerea, lipsa de rezistență, acceptarea nu sunt oare și ele de condamnat? Care e diferența intre victimă și călău?care e diferența între colaborator și turnător? Turnătorul era dintre cei prinși cu mâța-n sac, obligat să toarne, colaboratorul era cel care o făcea pentru bani sau pentru funcții, dar sefii unde sunt, in Parlament???!!!
        • +1 (1 vot)    
          o problema simpla (Joi, 21 august 2008, 8:02)

          marius [anonim] i-a raspuns lui Andrada

          Presupunand ca Mona Musca redevine parlamentar, mai poate ea sa promoveze sau chiar sa voteze (pozitiv) legea lustratiei?
          Nu s-ar autoelimina astfel, din nou, din viata publica?
          Cei care o sustin pe Mona Musca mai cred in necesitatea adoptarii in Romania a unei asemenea legi, chiar si cu mare intarziere fata de alte tari cu istorie asemanatoare?
        • +1 (1 vot)    
          Masura (Joi, 21 august 2008, 8:14)

          stefan v [anonim] i-a raspuns lui Andrada

          Un politician de talia d-nei Musca nu poate fi cantarit cu standardele obisnuite. Era vazuta, la un moment dat, prezidentiabila. Nu poate spune: am uitat, nu mi-am dat seama, n-am facut ceva chiar asa de rau. Idolii trebuie sa fie perfecti. Sau sa nu fie.

          Am admirat-o cand s-a retras, cam singular exemplu in politica noastra. As admira-o in continuare daca ar ramane in spatele cortinei.
          • 0 (0 voturi)    
            Sfinti cautam in ceruri (Vineri, 22 august 2008, 18:40)

            gerula2008 [utilizator] i-a raspuns lui stefan v

            Oamenii politici trebuie sa fie portavoci fidele ale elctoratului.Poate fi Mona Musca asa ceva ? O preferam pe dansa sau pe politicianul Iliescu cel "far'de prihana " sau pe Marele Imun Nastase ?
            Avem nevoie de voci care sa ceara revenirea la normalitate.Suntem o societate bolnava.
        • +1 (1 vot)    
          iluzie (Joi, 21 august 2008, 9:39)

          alex [anonim] i-a raspuns lui Andrada

          "Nu cred ca ii interesau cancanurile". Ba exact si asta ii interesa, Securitatea nu era numai un instrument de protectie ci si un instrument de persecutare. Colaboratorii poate dadeau informatii sub iluzia protejarii interesului national, dar unele informatii erau folosite pentru santaj.

          PS: daca ea nu are constiinta vinovatiei, care e inca om cu principii, ce putem atunci astepta de la "sefI" care erau trup si suflet in sistem si care si azi ar lua-o de la capat?
          • 0 (2 voturi)    
            De ce tace dl. Liiceanu? (Joi, 21 august 2008, 11:02)

            Andrada [anonim] i-a raspuns lui alex

            Mona Musca merita o a doua sansa! E posibil ca atunci cand s-a angajat sa colaboreze sa nu-si fi dat seama ce face. E posibil sa fi acceptat doar ca sa prinda un post mai bun. Poate era prea tanara ca sa realizeze ca face un pas gresit. Si intr-o casnicie adevarata, intemeiata pe iubire si armonie, daca sotul sau sotia are la un moment dat o clipa de ratacire, ii acorzi o a doua sansa. Daca fiica ta, sau fiul tau a gresit, o data, ierti, ii mai acorzi o sansa. Pana si Dumnezeu iarta! Oare domnul Liiceanu ce crede despre revenirea Monei Musca?
            • 0 (0 voturi)    
              draga Andrada (Joi, 21 august 2008, 22:04)

              alex [anonim] i-a raspuns lui Andrada

              Lumea politica nu e o casnicie. Intr-o familie fiecare are putere cam pe suprafata unui apartament, (jumatate in caz de divort), in lumea politica oamenii aia au putere asupra mea, a ta, si a multor altora. In familie se mai greseste, dar in lumea politica eu nu sunt dispus sa accept clipe de ratacire, oamenii aia sunt niste elite care ne conduc si am pretentii de la ei. Sa nu incurcam cratita cu stiloul care semneaza tratate.

              Asa cum am spus...problema mea nici nu e ca a colaborat sau nu. Problema mea e ca nu a recunoscut cand a fost intrebata, si doar cand i s-a pus dosarul in fata a admis ca a colaborat. Asta o face un om politic fara caracter.
            • 0 (0 voturi)    
              Conteaza ce crede electoratul ., nu (Vineri, 22 august 2008, 18:42)

              gerula2008 [utilizator] i-a raspuns lui Andrada

              domnul Liiceanu, pe care il respect si a carui
              pozitie poate sa ma intereseze sau nu.Zi buna.
      • 0 (0 voturi)    
        Studentii straini au trebuit si (Vineri, 22 august 2008, 18:36)

        gerula2008 [utilizator] i-a raspuns lui alex

        trebuiesc supravegheati informativ.Majoritatea proveneau in acei ani din lumea araba.Am fost student in Cluj si stiu la ce se dedau studentii straini atunci.Acum , in plus au aparut drogurile , posibile legaturi teroriste .Cat despre smerenie , as prefera sa se smereasca Iliescu si alti artizani ai ruinarii si jefuirii sistematice a Romaniei.Zi buna si dvs.
  • 0 (2 voturi)    
    Bravo (Joi, 21 august 2008, 10:34)

    Cosmin [anonim]

    Doamna Mona Musca a avut o activitate importanta in parlament in comparatie cu sute de alti parlamentari ce nu merita nici titul de parlamentar.Am incredere in aceasta doamna.
  • 0 (2 voturi)    
    Daca Doamna Mona Musca.... (Joi, 21 august 2008, 10:54)

    judex [anonim]

    pentru mine ramane o doamna, printre putinele doamne autentice din politica romaneasca, se decide sa candideze, ca independent sau pe listele PDL, sa lasam electoratul sa decida. Electorii din Neamt, fiti convinsi, vor decide mai bine decat noi si, in ciuda tuturor speculatiilor, vis-a-vis de cine vor sa-i reprezinte in viitorul parlament.
    • 0 (0 voturi)    
      Subscriu. (Vineri, 22 august 2008, 18:43)

      gerula2008 [utilizator] i-a raspuns lui judex

      Pozitie realista si echilibrata.Zi buna va doresc.
  • +1 (3 voturi)    
    Lichelismul , impostura , aroganta si prostia ne f (Joi, 21 august 2008, 11:17)

    gerula2008 [utilizator]

    Lichelismul , impostura , aroganta si prostia ne fac agenda.
    Haideti sa privim lucrurile in fata.Ma refer la bravii nostri politicieni .Nu va simtiti deranjati , sunt alesii nostri , sunt oglinda noastra si ne reprezinta .Agenda politica a Romaniei ?Lichelismul , impostura , aroganta si prostia ne fac agenda.
    Da, ne fac agenda.Cetateanul sa se simta corect reprezentat ?Cetateanul sa se simta aparat ? Binele cetatii sa primeze in fata binelui personal ? Mofturi pentru pulime , cum spunea endependentul Oprescu , cel care spunea nonsalant : "Ma gandesc sa-ti dau un cap in gura".
    Discutam la nesfarsit despre vina -reala de altfel a Monei Musca si ii contestam dreptul de a candida in alegerile parlamentare.Acceptam in schimb prezenta in parlament a unora ca Iliescu , Voiculescu , Nicolicea , Andon , Serban Nicolae. Politica dublei masuri fuctioneaza , Robespieri de ocazie se gasesc din belsug.Imi pare rau ca Mona Musca nu candideaza incolegiul electoral in care am drept de vot .Decizia finala o va lua electoratul , nu politicieni de mucava sau , scuzati-ma, forumisti stresati de zile caniculare.Zi buna tuturor.
    PS As fi foarte bucuros daca cineva mi-ar demonstra lipsa de adevar a afirmatiei "Lichelismul , impostura , aroganta si prostia ne fac agenda." Incearca cineva ?
    • +1 (1 vot)    
      depinde (Joi, 21 august 2008, 13:23)

      marius [anonim] i-a raspuns lui gerula2008

      Ridic eu manusa. Raspunsul depinde insa de ceea ce intelegeti prin "ne fac agenda". Eu inteleg prin asta a-mi organiza timpul disponibil pentru diferite activitati necesare, conform unor prioritati.
      Daca acceptati aceasta definitie, atunci raspunsul meu este: Nu lichelismul, impostura, aroganta si prostia imi fac agenda. Imi organizez timpul in functie de necesitatile clientilor/partenerilor sau ale mele/familiei si de prioritati. In unele situatii, lichelismul ... etc. imi influenteaza, cel mult agenda, dar nu o determina.
      Cat despre problemele MM, eu sunt dintre cei care considera ca legea lustratiei ar fi inca utila Romaniei. De aici rezulta ca nu-l vreau in parlament nici pe Iliescu, nici pe Voiculescu, Andon, Paunescu, etc. dar, din pacate, nici d-na MM nu mai e compatibila cu introducerea unei asemenea legi, care ar elimina-o din nou din viata publica. Cum ar putea vota ea, ca parlamentar, o asemenea lege ?
      • 0 (0 voturi)    
        NOI SUNTEM VINOVATII LASI (Joi, 21 august 2008, 13:54)

        Arte [anonim] i-a raspuns lui marius

        ASTA INSEAMNAND CA SI TU ESTI UN LAS, MARIUS.

        Sergiu andon spune la RTV despre cazul lui voiculescu ca va fi absolvit in instanta de verdictul de politie politica, si ca "nu e cazul sa vorbim" despre VV pentru ca cazul lui "e inca deschis" adica e inca in instanta.
        In timp ce si cazul monei musca "e inca deschis" - ea este acuzata "ca si cum" cazul ar fi inchis, cand de fapt Doamna Mona musca a contestat decizia de "politie politica" - in mod justificat pt. ca nu poti spune ca niste note laudative au afectat viata cuiva.

        Din toate astea, rezultatul ESTE CA UN MONSTRU CA VV este spalat si pus la egalitate cu o femeie ca Mona musca.

        Iar cat timp nimeni nu se intreaba cum de asa ceva este posibil, inseamna ca NOI SUNTEM CEI VINOVATI pentru asta - NU EI -
        • 0 (0 voturi)    
          Greu de inteles (Joi, 21 august 2008, 15:33)

          marius [anonim] i-a raspuns lui Arte

          A doua oara faci afirmatia asta ca "noi suntem vinovati" si lasi pe deasupra.

          Prima oara eram vinovati "ca Mona a spus ... ca nu a facut politie politica, si asta este adevarul" (Urma un exemplu, cam nepotrivit, de POLITICIAN care a obtinut de la stat = adica din banii nostri despagubiri pentru persecutii in regimul comunist; cati oare ar fi indreptatiti la asemenea despagubiri in afara de acest privilegiat al regimului actual?) Apoi sentinta: suntem vinovati pentru ca lasam securistii sa o condamne pe "Mona" ...
          Am mai raspuns aici ca a nu FACE politie politica (cred ca nimeni nu a pretins asta despre MM) nu e totuna cu a nu fi COLABORATOR. Asta a fost decizia CNSAS (majoritar anticomunisti/antisecuristi) si sentinta primei instante si a celei de apel. Ce ar putea si mai ales ce ar trebui sa faca in situatia asta un adevarat "nevinovat" si "curajos" ?

          A doua oara suntem toti, inclusiv eu, vinovati si lasi pentru ca nu ne intrebam cum de e posibil ca Sergiu Andon sa spuna la TV despre cazul V.V. ca e inca deschis in instanta (nu s-a ajuns inca la o decizie definitiva&irevocabila). Iarasi, greu de inteles.

          Daca vrei sa spui ca justitia in Romania nu e buna, esti in situatia sa te iei de manuta cu Adrian Nastase care isi justifica situatia, decizia parlamentului si decizia de a nu demisiona la fel, pentru ca justitia in Romania este influentata de dorintele lui Basescu, l-ar hartui pe nedrept, s.a.m.d.
          • 0 (0 voturi)    
            VINOVAT ESTI TU (Joi, 21 august 2008, 16:18)

            Arte [anonim] i-a raspuns lui marius

            colaborator al "politiei politice" - scrie in declaratie.
            Am spus ca mona n-a vorbit niciodata despre colaborare pt. ca in intelesul legii NU colaborarea este vizata ci colaborarea in sens de politie politica.
            lumea o acuza - ascunzand aceste "detalii" ale legii - ca ar fi facut fals in acte publice.
            ori , declaratia cere clar o confirmare/infirmare a supra faptului de a fi facut politie politica - si nu asupra faptului de a fi colaborat.

            pentru ca "colaborarea" cu securitatea nu este in toate cazurile "politie politica", asa cum s-a stabilit si in germania de est, si asa cum a a fost cazul lui alexandru paleologu, sau a profesiilor in care orice persoana care intra in legatura cu strainii era obligata sa scrie in detaliu la securitate ce a facut acolo.

            Asadar Mona a respectat legea si a spus exact ce a declarat in acea declaratie-tip pe care legea o cere.

            Instantele nu au decis ca a fost "colaboratoare" ci au decis ca "a facut politie politica".
            iar decizia asta este contestata chiar acum de Mona la tribunal.
            Nu a fost gasita nicio dovada despre niciun fel de recompensa; Mona nu are off-shoruri ca voiculescu si nu a "turnat" pe nimeni.

            Concluzia este ca :
            1. N-a mintit, asa cum o acuza cei interesati sa "interpreteze" adevarul
            2. Nu a facut politie politica

            VINOVAT ESTI SI TU pentru ca dovedesti suficient spirit analitic pt. a fi fost capabil sa cauti legea, declaratia dansei si tot ce am cautat si eu - si abia apoi sa vorbesti.

            Si VINOVAT ESTI pentru ca "interpretand" astfel realitatea dai sansa adevaratilor securisti sa se ascunda de orice fel de judecata asemanatoare.

            la fel cum VINOVAT este si PDL pentru ca este incapabil sa-si sustina oamenii de valoare.
            • 0 (0 voturi)    
              m-am saturat (Joi, 21 august 2008, 16:48)

              marius [anonim] i-a raspuns lui Arte

              sa tot raspund unor persoane fara nume si fara un pic de logica in expuneri, dar degraba emitatori de sentinte fanatice.

              Definitiile legale pentru (a face) "politie politica" si a fi "colaborator" le-ai citat chiar tu sub nick-ul "Anii distrugerii valorilor si liderilor Romaniei" si apoi "Arte" / "interpretarea adevarului". Daca ai putea sa te racoresti nitel si ai intelege cat de cat un document legal, definitia "colaborarii" cu "politia politica" este in art.5 (3) a) si d) coroborat cu art.5 (1), aplicabile in cazul MM. Asa au decis si CNSAS si instantele.

              Nu mai am nimic de adaugat pentru ca, oricum, pentru tine nu are sens.
              • 0 (0 voturi)    
                VINOVATI SUNTEM NOI (Joi, 21 august 2008, 18:13)

                Arte [anonim] i-a raspuns lui marius

                http://www.cdep.ro/pls/legis/legis_pck.htp_act_text?idt=21076

                Legea defineste strict ce este "colaborator al securitatii ca politie politica", mai sus vezi legea art 5 alin 1-4.
                Mona nu se incadreaza la niciuna dintre definitii.Nici
                CNSAS a dat insa verdict de colaborare ca politie politica, verdict pe care mona l-a contestat in tribunal-> verdictul final nu a fost inca dat.

                Concluzie: pana cand nu apare verdictul final - care la randul lui poate fi contestat la CEDO - unde cazul asta va deveni probabil un caz scoala de ipocrizie si fariseism care va mai ingropa odata romania - pana atunci "condamnarile" morale facute sub anonimat servesc cauza securistilor adevarati care astfel intra cu totul in uitare si in anonimat.

                Astea sunt metodele prin care securistii si-au salvat turma intotdeauna.
            • 0 (0 voturi)    
              pentru MM (Joi, 21 august 2008, 18:05)

              marius [anonim] i-a raspuns lui Arte

              Declaratia scrisa este despre "agent al politiei politice" sau "colaborator al poliţiei politice". Tot termenii astia sunt folositi si in legislatia aplicabila in Romania (L.189) - nu in Germania. "Colaborarea IN SENS DE politie politica" e o formula care chinuie chiar si limba romana, cred ca ar trebui sa renuntati la ea. Daca acea cale de atac exceptionala exista si va avea succes, ar fi un lucru extraordinar pentru dumneavoastra. Dar e problematic, pentru ca in instantele de apel nu se prea rejudeca fondul ci doar abateri procedurare si s-ar putea sa dureze prea mult pentru ca sa mai conteze in aceste alegeri.

              Parerea mea este ca ar fi bine sa va confruntati cu electoratul, oriunde, dar ca independenta. Asa veti putea masura corect judecata cetatenilor, fara influente (prea mari) de apartenenta politica. Eu va doresc succes pentru ca ati putea face multe luand poate locul unor voiculesti, paunesti, iliesti, andoni, s.a. Sa dea Dumnezeu sa nu mai vedem multe asemenea specimene in noul parlament.
              • 0 (0 voturi)    
                Absenta monei din spatiul public (Joi, 21 august 2008, 20:03)

                Arte [anonim] i-a raspuns lui marius

                e o mizerie
                sa-mi atribui mie identitatea Monei
                nici macar de atat respect nu esti capabil

                Notele date de mona nu se incadreaza in niciuna din definitiile date de lege unui colaborator.

                Iar ca sa-ti permiti sa-i dai tu sfaturi unui om ca Mona care si-a pus la bataie propria persoana si binele personal pentru BINELE PUBLIC ar trebui sa ai o activitate PUBLICA de notorietatea si curajul de care a dat dovada ea.

                Absenta ei a facut iata ca toti nesimtitii si toti securistii sa iasa in fata in toata mizeria lor - nu sa le fie rusine.

                probabil ca de-asta va e frica de ea, pt. ca odata aflata in prim plan v-ar face pe toti de rusine.
                • 0 (0 voturi)    
                  Mona Musca pentru Romania? (Vineri, 22 august 2008, 1:22)

                  TNT [anonim] i-a raspuns lui Arte

                  Deci tanti asta cand a fost tinerica a sifonat la Secu . Ca o facea din placere , constransa sau pentrru o sticla de vin (ca tot merge cu sifon) asta nu stiu... Dar a ajuns in viata politica miortica si a declarat ca nici macar nu stie ce-i aia barfa da mai sa fi si facut asa ceva . Acum , dupa ce a petrecut un timp acasa si-a dat seama ca indemnizatia de parlamentar e mai buna ca pensia . Daca vrea ca independeta e Ok , votul o va scoate castigatoare daca ea e Femeia Providentiala a Politicii Romanesti ! Pentru mine e doar o mitreonastasebasetaricean cu fusta!
      • 0 (0 voturi)    
        Poate am fost confuz (Vineri, 22 august 2008, 18:25)

        gerula2008 [utilizator] i-a raspuns lui marius

        Inainte de a ridica manusa, rog cititi atent:
        "Agenda politica a Romaniei ?Lichelismul , impostura , aroganta si prostia ne fac agenda."
        Nu e prea indicat sa te autocitezi dar ma refeream la Agenda politica a Romaniei .Lichelismul , impostura , aroganta si prostia ne fac agenda publica si aceasta influienteaza volens nolens agenda personala a fiecareia.In rest , numai bine si sanatate.SINCER , cred ca doamna Musca ar vota legea lustratiei , indiferent de risc.Nu cred insa ca poate fi acuzata de colaborare cu securitatea ca politie politica.LIPSESTE victima, lipsesc victimele colaborarii.Justitia o va absolvi de acuzatie.Sper.
        PS Cer scuze pt.exprimare confuza.
  • 0 (0 voturi)    
    musculitza asta (Joi, 21 august 2008, 22:50)

    tot eu [anonim]

    nu o voi vota pe aceaste mincinoasa pe care o compar cu norica nicolai ..alta mincinoasa mai jigodie ultima intradevar.dar daca candideaza pe lista pdl nu voi mai vota nici cu pdl cu toate ca sunt sustinator al lor si al lui base. nu sunt de acord cu dublul standard..daca a sifonat la secu asta e sa faca altceva nu politica.