Basescu, in vizita de gradul zero in Georgia si Ucraina

de R.M.     HotNews.ro
Marţi, 19 august 2008, 22:05 Actualitate | Politic

Traian Basescu
Foto: Rompres
Presedintele Traian Basescu va efectua, in perioada 20-21 august, o serie de vizite de lucru in Ucraina, Republica Moldova, Azerbaidjan, Georgia si Turcia.

In cadrul vizitelor, presedintele va avea convorbiri cu omologii sai Viktor Iuscenko, Vladimir Voronin, Ilham Aliyev, Mihail Saakashvili si Abdullah Gül, precum si cu primul ministru al Turciei, Recep Tayyip Erdogan.

O tema de interes special pentru Romania o constituie dezvoltarea cooperarii in regiunea Marii Negre, prin cresterea implicarii unor actori multilaterali relevanti, precum Uniunea Europeana, NATO si OSCE, precizeaza administratia prezidentiala.

Turneul prezidential vine in contextul conflictului din Georgia, stat care doreste sa devina membru al Aliantei Nord-Atlantice.

De altfel, Romania a fost unul dintre sustinatorii activi ai aderarii Georgiei si Ucrainei la NATO, pozitie exprimata inclusiv in cadrul summitului Aliantei, gazduit de Bucuresti in primavara acestui an.

Sprijin aliat pentru Georgia

Vizita are loc imediat dupa reuniunea ministrilor de externe ai statelor NATO, in urma careia secretarul general al Aliantei, Jaap de Hoop Scheffer, a afirmat ca relatiile acesteia cu Rusia nu mai pot fi aceleasi. Scheffer a atras atentia ca Rusia trebuie sa onoreze toate punctele din acordul de pace cu UE/OSCE, in conditiile in care aliatii nu vad semnale ca acest lucru s-ar intampla.

Cu ocazia aceleiasi reuniuni, ministrii aliati au convenit sa ofere asistenta pentru Georgia, inclusiv printr-un mecanism de consultare pe care NATO il are si cu Ucraina.

Pozitia exprimata de ministrul roman de externe, Lazar Comanescu, la reuniunea NATO, in ajunul deplasarii lui Traian Basescu, a fost ca escaladarea conflictului din Georgia a demonstrat fara echivoc pericolul reprezentat de "conflictele inghetate" din regiunea Marii Negre si din Caucaz. UE, NATO si OSCE trebuie sa se implice mai mult in asigurarea pacii si mentinerea stabilitatii in regiune, mai sustine diplomatia romana.

Deplasarea presedintelui roman in Georgia are loc, totodata, dupa ce Rusia a anuntat inchiderea frontierelor cu Georgia si Azerbaijan si masuri sporite de securitate, pentru a preveni posibile "acte teroriste" georgiene.

Rusia a reactionat prompt la avertismentele NATO de marti, seful diplomatiei de la Moscova, Serghei Lavrov, acuzand Alianta de atitudine partinitoare si de tentativa de a salva "regimul criminal" de la Tbilisi, potrivit BBC. "Imi pare ca NATO incearca sa puna agresorul in ipostaza de victima", a afirmat Lavrov.





















Articol sustinut de BRD Groupe Société Générale

Atelier de idei. Cum te ajuta tehnologia sa-ti faci mai mult timp pentru tine si planurile tale

Munca multa, stres, ore peste program, termene limita, sedinte lungi. Uneori, asa arata ziua de lucru a multora dintre noi. Din acest motiv e foarte important sa investesti in lucruri care te pot ajuta sa iti folosesti mai bine timpul petrecut la birou. Sa lucrezi mai bine, mai usor si mai repede poate insemna mai mult timp pentru tine si pentru cei dragi. Iti propunem, asadar, cinci directii care te pot ajuta pe plan profesional si personal.

3931 vizualizari

  • -12 (16 voturi)    
    Cum... (Marţi, 19 august 2008, 22:26)

    666 [utilizator]

    "Lac rusesc" şi tocmai pe ruşi nu-i vede Cotroceniul "actori multilaterali relevanţi"???
    Fain comunicat. Rubrica numai e cea greşită - trebuia să fie postată la "gluma zilei".
    • +10 (10 voturi)    
      cum..?uite asa (Marţi, 19 august 2008, 23:19)

      directia 5 [anonim] i-a raspuns lui 666

      draga mirko, rusii iubesc mult 'deplasarea ',citeste invazia, iar postura de 'musafiri' adica ocupanti, le vine manusa, si cum Base nu le poate oferii nici actiuni Rompetrol,nici ceva combinate siderurgice sau ceva termoenergetic ,sa spunem de exemplu Turceni, toate astea sub forma de pesches, s ar putea ca rusii sa l trateze cu raceala sau poate cu o bucurie 'iradianta' cu ceva poloniu sau poate umplu samovarul cu ceva dioxina in cinstea lui
      • -2 (10 voturi)    
        Base - gradul zero (Miercuri, 20 august 2008, 8:46)

        TNT [anonim] i-a raspuns lui directia 5

        Bravo lui ! Sa vezi cum o sa danseze impreuna Sakasvili cu Putin si cum o sa stea la o vodka in trei cu Base . Mare negociator si Basescu asta , pacat ca nu merge si cu fiisa sa vezi ce tropaia in vreo discoteca din Gori pe linga obuze . Iar rusii sigur nu or sa foloseasca dioxina pt Base pentru ca atit de mult i intereseaza de Base ca si cum le-ai da zaibar in loc de vodka ...
        • +4 (10 voturi)    
          sa nu danseze kazaciuku' (Miercuri, 20 august 2008, 9:42)

          eeeuuuu [utilizator] i-a raspuns lui TNT

          p ritm d mitrariera ruseasca!
        • -1 (5 voturi)    
          Cat esti de...! (Miercuri, 20 august 2008, 11:42)

          gabifm [utilizator] i-a raspuns lui TNT

          Intr-un moment in care, iata, in zona dar nu peste tot au fost doar cancelarul Germaniei si presedintele Frantei si numai in Rusia sau Georgia, in veninul tau, tu nu realizezi cat este de importanta aceasta vizita si cata incredere au UE si NATO in Base.
          Esti jalinic!!!
          • +1 (5 voturi)    
            Mai... (Miercuri, 20 august 2008, 12:06)

            Jean Valjean [anonim] i-a raspuns lui gabifm

            de unde stii tu de increderea UE si NATO in presedinte??? Pt ca s-a dat publicitatii un comunicat in care acesta sa aibe mandat UE sau NATO, obligatoriu in astfel de situatii - un presedinte mandatatat. Hai sa nu mai facem propaganda electorala mincinoasa, folosindu-ne de o amenintare in zona. Base face un turneu: Ucraina, Moldova, Georgia, Turcia. Atat si nimic mai mult. Fara UE si NATO. Dupa ce s-au linistit apele toti fac pe interesatii, dar cand a fost sa aibe un punct de vedere ferm, a dat-o cu sedinte CSAT si comunicate ambigue.
          • -1 (5 voturi)    
            Vizita importanta (Miercuri, 20 august 2008, 12:23)

            TNT [anonim] i-a raspuns lui gabifm

            Hai lumineaza-ne tu cat e de importanta e aceasta vizita !!! Zi-mi ce se va intmpla concret dupa aceasta vizita istorica? Rusii isi vor retrage in 24 de ore tancurile din Georgia? Vom recupera tezaurul?Vom putea merge in State fara viza? Sarkozy a fost acolo pentru ca Franta este la presedentia UE , iar cancelarul Germaniei e o cu**a care acum i pupa pe americani si maine i saruta cu drag pe rusi ! Trezeste-te si fii sigur ca maine daca ar pleca si presedintele Ungariei sau Linchenstein ar fii acelasi lucru . Nu e vorba de venin , dar sintem prea marunti pentru a putea face ceva concret . Cainele latra si ursul merge inainte ! Te las pe tine sa ghicesti cine e cainele si cine e ursu ....
        • 0 (0 voturi)    
          Base si georgianul o (Miercuri, 20 august 2008, 18:30)

          Popesti Leordeni [utilizator] i-a raspuns lui TNT

          Asa e! Saakasvili si Base sunt de grad 0, ucrainianul e de grad 4 - pe tot corpul...na trei prieteni...fiecare cu gradul lui. :) Dintre toti astia, unul bate recorduri la prostie - BASE, el nu sta acasa...merge el sa fie lider regional....:)) Poate da Ucraina iar drumul la apa.... vine Base acasa pe val..... :))
    • +3 (11 voturi)    
      dak s ducea si p acolo... (Miercuri, 20 august 2008, 9:38)

      eeeuuuu [utilizator] i-a raspuns lui 666

      il asteptam cu luneta la intoarcere!
    • +9 (13 voturi)    
      Ca de obicei ...... (Miercuri, 20 august 2008, 9:59)

      DRAGOS ESCU [utilizator] i-a raspuns lui 666

      Romanii sunt plini de flegme, pe care le scuipa pe forumuri intr-o veselie, intre doua seminte sparte.

      Vreti afaceri cu Rusia? N-ati inteles inca ce afaceri face Rusia cu lumea civilizata? Si ei tot cu flegme va scuipa in ochi de aproape 50 de ani in privinta Tezaurului Romanesc.

      Cata prostie intr-o singura tzara, incredibil.
      • +8 (12 voturi)    
        100% de acord cu tine (Miercuri, 20 august 2008, 10:35)

        Razvan007 [utilizator] i-a raspuns lui DRAGOS ESCU

        Cele mai multe replici sunt de un infantilism uimitor. Oameni care nu inteleg nimic din politica externa, oameni care nu inteleg ca daca generatia de la 1918 gandea ca ei atunci nu ar mai fi existat Romania, oameni care nu pot vedea mai mult decat pretul la gaze.
      • +5 (5 voturi)    
        mai sunt si alte potlogarii... (Miercuri, 20 august 2008, 10:45)

        golanu [utilizator] i-a raspuns lui DRAGOS ESCU

        ...mai recente de prin 1995. n-au achitat nici pana astazi o comanda enorma de mobilier romanesc. aproape toata industria de profi de la noi a intrat in faliment pe chestia asta!
      • 0 (0 voturi)    
        Velikaia Rusia (Joi, 21 august 2008, 8:45)

        bucuresteanul [anonim] i-a raspuns lui DRAGOS ESCU

        "Capul plecat sabia nu-l taie" spuse sluga
    • +1 (1 vot)    
      treziti-va fratilor! (Joi, 21 august 2008, 10:14)

      Jitarul [anonim] i-a raspuns lui 666

      Era ieri un comentariu postat de MATRIX care va trimitea la niste linkuri cu aceleasi stiri, dar altfel comentate (ca sa avem si alta perspectiva nu numai manipularea si cenzura de aici). Astazi nu il mai gasesc!!!
      http://www.informationclearinghouse.info
      http://www.globalresearch.ca
      Uitati o alta perspectiva: Sakasvili s-a prostituat mai rau ca Base al nostru si trebuie tinut in viata. Scopul principal - sa nu se sperie si celelalte prostituate ale europei pt ca.... licuricii au nevoie de ele ca sa poata trai linistiti in tara lor.
  • -10 (22 voturi)    
    Traian Viteazul (Marţi, 19 august 2008, 22:32)

    vladimir [anonim]

    Opaa! Intra si Base in scena! Precis a fost sunat pe telefonu' rosu de Condolita care i-a trasat una, doua sarcini, ca pe vremea Cominternului

    Cand la iarna acelasi Baselu va iesi pleostit la televizor sa le spuna romanilor ca, din motiv obiective, se trece la rationalizarea gazelor, cel putin stim de ce...
    • +9 (17 voturi)    
      Foarte bine (Marţi, 19 august 2008, 23:47)

      Razvan007 [utilizator] i-a raspuns lui vladimir

      Sa se treaca la rationalizarea gazelor daca este nevoie. Blestematul de santaj rusesc nu trebuie sa continue la nesfarsit.

      Rusii trebuie sa se retraga din Transnistria, Osetia si alte "natii" artificiale.

      Asta este interesul pe scena externa a Romaniei, iar presedintele Basescu trebuie sa urmeze acest interes FARA NICI O EZITARE.

      Binenteles ca vor exista indivizi care se vor plange din cauza gazelor (daca se vor taia gazele rusesti). Nici mie nu imi convine o astfel de situatie, dar pentru Romania, mentinerea trupelor rusesti la cateva sute de km de granita in anul 2008 este ceva inacceptabil.
      • -4 (10 voturi)    
        II VREI PE RUSI LA DISTANTA ? Exista alternativa. (Miercuri, 20 august 2008, 9:06)

        MIHAI 2 [anonim] i-a raspuns lui Razvan007

        ....te poti muta in alta tara ....aflata la mii de km de ei....Eu sunt prea batran....voi muri probabil de frig....dar mandru de rationaşizarea patriotica a gazelor.....Fiul meu va alege cu siguranta ALTERNATIVA....dar nu pentru afi departe de rusi.....cui pentru a fi departe de tine.....vorbesti exact ca Ceausescu ....mai punem o haina groasa....
        • +3 (3 voturi)    
          vai de capu vostru pensionari comunisti (Miercuri, 20 august 2008, 17:12)

          Clujeanu [anonim] i-a raspuns lui MIHAI 2

          Mintea voastra putrezita de comunismul bagat pe gat de rusi nu pricepe o chestie simpla: o Rusia izolata este o Rusie care va vinde gaz mai ieftin, pentru ca nu va avea ce face cu el.
      • 0 (6 voturi)    
        fa tu frigul la iarna, istetule! (Miercuri, 20 august 2008, 12:09)

        mos ion [anonim] i-a raspuns lui Razvan007

        De ce sa se retraga, maistre? Ca sa-si faca de cap dementi ca Saakashvili? Si sa sse bucure aplaudaci ca tine? Te pomenesti ca te crezi vreun patriot! Uita-te-n oglinda si calmeaza-te, zbuciumatule!
        • +2 (2 voturi)    
          caghebeule (Miercuri, 20 august 2008, 17:14)

          Clujeanu [anonim] i-a raspuns lui mos ion

          Rusnacule, daca tot te-a invatat KGB-ul romaneste, fa ce-ti scriu aici:
          Du-te la mata-n Rusia!
      • 0 (0 voturi)    
        armata de ocupatie (Joi, 21 august 2008, 12:03)

        jitarul [anonim] i-a raspuns lui Razvan007

        Stimate domn,
        sunt de acord ca este inacceptabil sa avem armate rusesti la cateva sute de km de granita si ca transnistria este pamant romanesc, dar vi se pare mai bine sa avem armate de ocupatie la Kogalniceanu sau alte baze militare straine IN ROMANIA?!?! Independenta ne-o mentinem nu alturi de americani ci prin abtinere de la acte de agresiune impotriva unor state ce fac jocuri cu mult deasupra noastra.
    • +2 (4 voturi)    
      Fraiere (Miercuri, 20 august 2008, 11:22)

      gsc [anonim] i-a raspuns lui vladimir

      Ba da prost esti.
  • -7 (19 voturi)    
    baiatul dastept la placinte se arata (Marţi, 19 august 2008, 22:42)

    pensionarul vesel [anonim]

    Facem politica pe picior mare. Avem, n-avem treaba, hop si noi in fundul calului! N-ar trebui sa ne mire. Dupa capul lui Basescu, problemele interne s-au terminat, mai trebuie inchis Nastase si "toata lumea sa traiti bine!" Noapte buna, Romania!
    • +1 (1 vot)    
      Gargara comunista da pe dinafara (Miercuri, 20 august 2008, 17:15)

      Clujeanu [anonim] i-a raspuns lui pensionarul vesel

      Faci spume la gura comunistule
  • -9 (17 voturi)    
    ce fraier (Marţi, 19 august 2008, 22:45)

    Relu [anonim]

    eu nu il inteleg.. in loc sa faca afaceri cu ei.. sa vina banii in Rom.. ca de saracie a plecat lumea.
    eu nu il mai votez ca e scandalagiu, prost crescut si nu are viziune.
    • -2 (12 voturi)    
      gata fratica (Miercuri, 20 august 2008, 1:00)

      georgica [anonim] i-a raspuns lui Relu

      nici eu nu il mai votez, gata, nu imi mai place :)))))
      si gata, nici cu pdl-ul nu mai votez... sunt hotarat
    • +2 (8 voturi)    
      nu-l mai vota (Miercuri, 20 august 2008, 1:20)

      the [anonim] i-a raspuns lui Relu

      vad ca ai alta treaba ...
      il descoperi pe Caragiale
      probabil prin telepatie ...
    • +6 (8 voturi)    
      auzi la tine.. (Miercuri, 20 august 2008, 9:38)

      AMOTT [utilizator] i-a raspuns lui Relu

      La cum scrii, nu cred ca l-ai votat vreodata pana acum, asa ca lasa-ne cu amenintarile astea.
      Mai bine fii bun si explica-ne cum crezi tu ca poti face afaceri profitabile cu rusii? Ai auzit tu sa se fi intamplat vreodata asta?
      Pai nici taica Ilici, al mai filorus din toti, nu a reusit asta; a propos, lumea a plecat de saracie pe timpul lui.
      Cat despre Ceau... si el stia ce profitabile sunt afacerile cu rusnacii, de a rupt relatiile cu ei.
      Rusii nu stiu de afaceri, adica de relatii win-win. Ei stiu doar de datorii (ale altora catre ei, nu si invers, evident), de japca si santaj.
    • -1 (1 vot)    
      dasteptii (Joi, 21 august 2008, 9:21)

      bucuresteanul [utilizator] i-a raspuns lui Relu

      "eu nu il mai votez ca e scandalagiu, prost crescut si nu are viziune."
      Nici eu, din aceleasi considerente, dar acum face ceva si el bun dupa ani de tampenii si noi ne gandim tot la burta. El nu prea are viziune, dar de data asta, cand situatie este groasa de tot, au altii si pentru el, si pentru mocofanii care nu gandesc decat pe termen ultra scurt, doar la un "confort" mizer.
  • -1 (9 voturi)    
    oare nu-i prea devreme (Marţi, 19 august 2008, 23:00)

    tudor [anonim]

    Oare nu-i prea devreme? sau il trimit ca sa scape de el? Oricum, eu as vrea ca Dumnezeu sa-l protejeze, ca la citi prieteni are,.... mare nevoie are de ajutor de Sus!
  • -8 (16 voturi)    
    in sfarsit... (Marţi, 19 august 2008, 23:29)

    judex [anonim]

    intra Iluminatul in scena si pune totul la punct. De cand l-am asteptat. Merge pe la toti astia dupa care merge la Kremlin si bate cu pumnul in masa. Sa-l vedeti pe Medvedev ce mic se face si incearca sa-l imbuneze cu o vodka. Pacat ca anul asta au fost atatea probleme si n-am apucat sa-mi fac poze cu el pe litoral, sa mai stam la o bauta, sa-l vad dansand cu tigancile noastre. Mare pacat.
  • -6 (14 voturi)    
    Tarzan (Marţi, 19 august 2008, 23:59)

    CCCp [anonim]

    Cred ca pe Base si consilierii lui ii mananca talpile...or considera ca indreptarea unei rachete intercontinentale rusesti spre noi este un privilegiu..... (-_-)
  • +6 (12 voturi)    
    romani cacaciosi (Miercuri, 20 august 2008, 1:01)

    ilie [anonim]

    "indreptarea unei rachete intercontinentale rusesti spre noi este un privilegiu" - ai perfecta dreptate aici - libertatea se castiga riscand,nu stand cuminte in banca
  • +7 (11 voturi)    
    Capul plecat sabia nu-l taie? (Miercuri, 20 august 2008, 1:35)

    radu [anonim]

    Mda, citi fricosi pe forum. Acum inteleg de ce comunismul a tinut 50 de ani si nu am avut dizidenti. Un popor de lasi, asta sintem. Ar fi un pas inainte daca macar am recunoaste asta.
    • -1 (1 vot)    
      UITE EU FAC UN PAS INAINTE SI IMI RECUNOSC FRICA (Joi, 21 august 2008, 6:36)

      MIHAI 2 [anonim] i-a raspuns lui radu

      ...PRUDENTA (un nume elegant pentru FRICA, LASITATE sau cum i-o mai spune) ....ma determina sa nu ma identific....adica sa ma inregistrez la Hot News....si apreciez ca moderatorii accepta.....participare la forum ....cu formula MIHAI 2 anonim ....nu de Hot News ma feresc in mod special...nici de Rusia nu mi-e frica....dar de baietii de la DNA-DIICOT-Servicii ... da ....sunt sigur ca undeva sunt facute LISTE NEGRE cu dusmanii virtuali ai carmaciului.....CONSTAT INSA CA SI TU....CU MUSCHII DE OTEL....TE ASCUNZI IN MUSETEL....folosesti un nick - name si ramai...., ca si mine ....la categoria anonim .....Cred ca intelegi intradevar ....foarte bine...lipsa dizidentilor anticomunisti.....Ne-a fost tarshe, FRATE !
  • +6 (14 voturi)    
    mai rasfirati baieti, mai rasfirati (Miercuri, 20 august 2008, 2:20)

    meh [anonim]

    macar fiti cinstiti cu voi insiva si recunoasteti ca ii datorati lu' baselu banii pe care ii primiti pt meseria asta murdara pe care o faceti: propaganda comunista, pro-rusa, anti-americana, anti-nato, anti-europeana - in final anti-romaneasca, pt ca este impotriva intereselor Ro. daca ar fi sa spunem lucrurilor pe nume, propaganda platita pro-rusa se cam apropie de tradare.

    revenind la baselu, fara el ati fi ramas doar niste pupincuristi voluntari. o faceati pe gratis si din placere, nu pe bani. asa ca macar atit ii datorati.

    ///
    • +1 (5 voturi)    
      Unde ? Cand? Cum? (Miercuri, 20 august 2008, 9:53)

      TNT [anonim] i-a raspuns lui meh

      Ce s-a redeschis Caritasul ? Da-mi si mie un nr de telefon sa vad cu cat se plateste/cuvant ? Au tarife mai bune ca la mica publicitate?
    • -1 (1 vot)    
      vezi ca te-ai acomodat? (Miercuri, 20 august 2008, 18:34)

      Popesti Leordeni [utilizator] i-a raspuns lui meh

      Asa va va spune Nastase....mai rasfirat baieti...mai rasfirat.... e loc pentru toate canaliile pedeliste, pentru toti siluitorii tarii in puscarie. E loc la Jilava pentru voi hahalerelor!
  • +6 (12 voturi)    
    romanu' tot roman (Miercuri, 20 august 2008, 5:23)

    Reshape [utilizator]

    Daca nu se intilneste cu oameni de stat, presedinti, figuri politice etc. e fraier.
    Daca se duce, iar e fraier.
    Daca am semnat o chestie cu UE si ne stergem cu ea la fund, nu e problema. Daca am semnat cu NATO si tot la fund ne stergem, iar nu e problema. A dracu' natie sint romanii astia, numai tradatori si slugi, numai sa nu respecte ei vreo regula, numai si numai sa fie ei mai destepti de fiecare data.
    Am mai fost 50 de ani prieteni buni cu rusii: noi le dadeam resurse, ei ne dadeau m-e comunista si cirpa kaghebista. Acum tot NATO (inclusiv nemtii, nota bene!) sar cu gura pe rusi, numai niste destepti forumisti, specialisti in politica externa, fotbal si fizica cuantica sint de parere ca ar trebui sa ne gindim de 2 ori la gazele rusesti inainte de a merge pe mina NATO si UE.
    Ba, pai pe principiul asta ar trebui sa va dati si nevestele brutarului cind cumparati piine, slugilor.
    • 0 (4 voturi)    
      te-a programat doctorul (Miercuri, 20 august 2008, 12:12)

      baicoi [anonim] i-a raspuns lui Reshape

      nu fi prost crescut! ca la jigniri si prostii, vad ca te pricepi! oi fi vreun patriot de carciuma. cand ai fost ultima data la doctor?
      • 0 (0 voturi)    
        jicniri (Joi, 21 august 2008, 9:50)

        bucuresteanul [utilizator] i-a raspuns lui baicoi

        "oi fi vreun patriot de carciuma. cand ai fost ultima data la doctor?" Asta nu este jicnire de om prost crescut? Fereasca-ne Doamne de mahalagiul cu ifose ! Traiasca berea si maneaua !
        Cat despre Basescu, chiar daca de cele mai multe ori se comporta si el ca la mahala, de data asta a ascultat de cineva mai destept decat el
  • +2 (10 voturi)    
    Anti Basescu (Miercuri, 20 august 2008, 7:32)

    Nicolae [anonim]

    Domni/Tovarasi ce notati negativ parerile anti Basescu :
    "Mai rasfirati tovarasi,mai rasfirati !"
  • -3 (9 voturi)    
    Penibil. (Miercuri, 20 august 2008, 8:01)

    Alin [anonim]

    Dupa ce in timpul conflictului romanii nu au spus nimic, pe principiul capul la cutie, acum s-a trezit presedintele sa-i irite pe rusi. Adica nu am fost nici alaturi de georgieni la nevoie si nu ramanem nici macar rezervati. Vrem si cu sufletul in rai... Astept cu interes iarna. Sper sa fie una usoara.
    • +5 (9 voturi)    
      du-te, ma, la Tiraspol (Miercuri, 20 august 2008, 9:57)

      SIC [anonim] i-a raspuns lui Alin

      acolo-i locul tau si a celorlalti rusofili imputiti!
      • -3 (7 voturi)    
        :)) (Miercuri, 20 august 2008, 10:30)

        Alin [anonim] i-a raspuns lui SIC

        Faptul ca stii sa scrii corect "du-te" ar trebui sa-ti dea sperante. Vezi ca poti? Poate la un moment dat chiar te vei civiliza. Pana atunci, dasvidania! :))
  • +5 (9 voturi)    
    Reactii stupide (Miercuri, 20 august 2008, 8:59)

    Claude [anonim]

    Daca era Iliescu, e omul rusilor. Daca e Basescu pe cealalta baricata, e omu' americanilor si primeste "indicatii" de la Condi Rice. Voi astia care va dati "nealiniati" uitati-va rogu-va pe harta ca nu te putem defeca de foame. Nu mai spun ce tara "imensa" avem. Ce mai, o adevarata putere mondiala.
    Putzin realism, ce dracu' !
    • -2 (6 voturi)    
      Corect (Miercuri, 20 august 2008, 9:48)

      TNT [anonim] i-a raspuns lui Claude

      Nu e vorba de Base sau Nastase sau taica Iliescu . Pot sa se duca toti impreuna sau fiecare separat ca acelasi rahat il fac. Pleaca din Romania ceea ce spune totul ! Cu ce i-am putea noi convinge sau speria ? Cu armata noastra grozava(MIG-uri cazatoare) , cu resursele noastre energetice (carbunele lu' Miron Cosma), cu bombele chimice (Glina )sau cu calitatea oratorilor ( Bai , prostanac , tigan)?
  • +7 (9 voturi)    
    cum se invarte roata (Miercuri, 20 august 2008, 9:03)

    marius [anonim]

    Ieri fostul prim ministru si ministru de externe Adrian Nastase isi apara pozitia de scutit de urmarire penala la Antena 3 si, intre multe altele, nu a ratat ocazia de a-i trage o palma morala presedintelui Basescu pentru ca isi "lasa cu ochii in soare prietenul Saakasvili" avand in vedere proiectul vizitei la Moscova.
    De ieri pana astazi s-a intors roata si, iata, corul acuzatorilor renunta sa mai compare numarul de oua ale presedintelui cu cel al fermierului de la Cornu (care isi sustine dreptatea la Antena 3 dar nu si in fata justitiei).
    • +2 (4 voturi)    
      Deschideti gura ca sa faceti curent? (Miercuri, 20 august 2008, 11:55)

      DRAGOS ESCU [utilizator] i-a raspuns lui marius

      ...pentru iarna care vine, banuiesc.

      In primul rand bateti campii cu o nonsalanta prosteasca vis-a-vis de frigul de la iarna. Contractul cu Gazprom (prin intermediari, MULTUMIM PSD) nu se incheie lunar, ci anual. Deci preturile NU SE MAI MODIFICA PANA LA ANUL.

      Basecu NU S-A TREZIT ACUM sa intareasca relatiile cu tarile riverane. Ia urmareste cursul evenimentelor:

      6 Iunie 2006

      <"Forumul Marii Negre pentru Dialog si Parteneriat, lansat ieri la Bucuresti si care a costat statul roman peste 700.000 de euro de la fondul de rezerva bugetara, a debutat cu stangul pentru initiatorul sau, presedintele Traian Basescu >

      <partenerii regionali ai Romaniei nu s-au dovedit din cale-afara de interesati de initiativa presedintelui Basescu. Presedintele Romaniei nu a avut nici un omolog din NATO la lansarea Forumului, intretinandu-se cu vesnicii prieteni Vladimir Voronin din Moldova, Mikhail Saakasvili din Georgia si Viktor Iuscenko, din Ucraina. Acesta din urma nici nu s-a preocupat sa traduca intr-o limba de circulatie internationala discursul sau>

      <In aceste conditii, Basescu, care denumea acum ceva timp Marea Neagra „lac rusesc”, a trebuit sa recunoasca chiar in cuprinsul discursului de ieri ca „Romania considera ca nici un proces de cooperare in Regiunea Marii Negre nu poate fi complet fara aportul substantial al Rusiei .>

      12 Octombrie 2007

      <Prezent la Vilnius la o conferinta europeana pe teme de energie, presedintele Traian Basescu a accentuat ideea intensificarii cooperarii dintre UE si tarile furnizoare de energie si cele de tranzit din vecinatatea estica a continentului. Basescu a sustinut si necesitatea demararii proiectelor Nabucco si a conductei petroliere Constanta-Trieste.>

      <nsist insa ca Romania considera ca energia nu trebuie sa fie altceva decat un bun comercializat, fara nici un fel de ingerinta a factorilor politici", a mai spus Traian Basescu>

      ASTA SE CHEAMA OAMENI CU VIZIUNE POLITICA! Pupati-i talpa in continuare lui Iliescu, ca pe Basescu nu-l meritati
      • +1 (1 vot)    
        esti sigur? (Miercuri, 20 august 2008, 12:27)

        marius [anonim] i-a raspuns lui DRAGOS ESCU

        Esti sigur ca mi-ai raspuns mie? Chiar ai citit ce-am scris si nu ai nici un pic de simt al umorului?

        In rest, raspunsul asta, picat ca nuca-n perete fata de textul care aparent (?) l-a provocat, este meritoriu prin buna documentare.

        Aparent, un mercenar documentat raspunde fara prea mult discernamant si face mai degraba un deserviciu celui pe care vrea sa-l apere.
        • 0 (0 voturi)    
          Scuze! (Miercuri, 20 august 2008, 15:20)

          DRAGOS ESCU [utilizator] i-a raspuns lui marius

          Marius, ma scuzi, replica era pentru gabifm, la postul "Cat de .... esti?"

          Oricum, documentarea nu e completa, sunt o gramada de actiuni ale lu Basescu care privesc securitatea Marii Negre. Si inca din 2004.

          Pacat ca alegem sa scuipam in ochi oameni care inca mai au viziune politica.

          Inca o data, scuze pentru "misplaced reply".
      • +2 (2 voturi)    
        ceva realizari concrete? (Miercuri, 20 august 2008, 12:41)

        Gabriel din Deva [anonim] i-a raspuns lui DRAGOS ESCU

        Sunt doar vorbe, bine spuse si, probabil, cu buna intentie. Dar de o realizare concreta, in afara de transportul romensc de arme donate Georgiei de tari Nato, foste tari coministe, poti sa ne spui ceva?
  • +2 (6 voturi)    
    Rusnacilor, ati incurcat-o... (Miercuri, 20 august 2008, 9:55)

    Vlad [anonim]

    Iata ca dupa o asteptare seculara ce a durat o saptamana, pe scena teatrelor de operatiuni din Caucaz isi face aparitia Traian Basescu si, o data cu el Romania ca actor si lider regional important la marea neagra. Speram ca presedintele sa medieze acest conflict, bineinteles in interesul Romaniei, al UE, SUA si al NATO, dandu-le astfel o palma zdravana peste bot rusnacilor kgbisto-bolsevici cu pretentii imperialiste de la Moscova! Mult succes domnule presedinte, pe ei pe mama lor de rusofili comunisti!!
  • +10 (12 voturi)    
    SUNT UN ANTI-BASESCU!!! (Miercuri, 20 august 2008, 9:57)

    eeeuuuu [utilizator]

    dar n-o sa-l critic cand adopta o pozitie corecta: desi tardiva, vizita reflecta pozitia romaniei, tara membra nato si ue. in plus, rusii vor "conducta" pentru zacameintele de petrol georgiene si n-are nici un rost sa t milogesti de ei, mai bine sprijini actiunile menite sa determine retragerea lor. cat despre gazele de la iarna... e destul de simplu sa pui compania care exploateaza gazele romanesti in fata alternativei: ori gaze la preturi decente pentru populatie si impozite pe masura, ori impozite prohibitive si faliment, dupa care organizarea unei licitatii pentru cesionarea zacamintelor unei alte companii.
  • +5 (7 voturi)    
    diplomatia (Miercuri, 20 august 2008, 10:03)

    alex [anonim]

    Eu cred ca e foarte bine ce face Basescu acum, si diplomatia romana in general. Cata vreme "s-a tras" in Georgia nu au iesit cu declaratii pompoase anti-rusesti asa cum ne obisnuisera, ceea ce i-ar fi iritat (iar) pe rusi. Acum cand armele au tacut si e randul diplomatilor sa vorbeasca, Basescu face un turneu in forta in tarile de la Marea Neagra in care afirma niste principii pasnice: cooperarea economica la Marea Neagra, necesitatea implicarii UE si OSCE etc. Cred ca in comunicatul Presedintiei nici nu se face referire la razboiul din Georgia.

    In alta ordine de idei, a relatiei Romaniei cu Rusia, am putut observa ca sprijinul Vestului nu a venit pentru Georgia asa cum se asteptau multi. Integritatea teritoriala a Georgiei a fost stirbita de Rusia si, in afara de declaratii diplomatice, nimeni nu a luat nici o masura (economica, politica, militara etc).
  • -2 (6 voturi)    
    consilier (Miercuri, 20 august 2008, 10:15)

    Gabriel din Deva [anonim]

    Presedintele are un consilier "expert in securitate si aparare nationala" si cu doctarat in stiinte militare, din cate stiu cu o tema legata de securitea la Marea Neagra. Desi nu am vazut absolut nici un comentariu pe tema conflictului din Georgia din partea ei, Elena Udrea, conform CV-ului de pe blogul ei, pare o persoana avizata. Oare l-a sfatuit bine pe presedintele nostru?
  • +7 (9 voturi)    
    Go Basescu,go ! (Miercuri, 20 august 2008, 10:15)

    martin [anonim]

    Omul acesta este atacat cu furie de gradul 12 de adunatura tot mai consolidata a clonelor care inunda televiziunile si din pacate si acest site.
    La astia orice face nu e bine ,acum cand se duce in tarile din linia 1 a Marii Negre, ca si atunci cand nu se pronunta si astepta desfasurarea evenimentelor.
    Ma adresez numai oamenilor care gandesc cu mintea proprie, poate isi vor aminti cum Basescu spunea ca situatia de la Marea Neagra este explosiva, iar tonomatii presei si clonele de pe site, improscau continuu cu laturi.
    Cat despre canaliile care provin din grajdurile PDSR si PNL si care striga neintrebati ca nu vor mai vota PD-L, le urez sa-l voteze atat de multi, incat sa-i inunde pe aceste ticaloase clone !
    • -1 (1 vot)    
      GO BASESCU (Joi, 21 august 2008, 10:08)

      bucuresteanul [utilizator] i-a raspuns lui martin

      Pun si eu o intrebare poate prosteasca. Ce inseamna "Go Basescu, go!" O insemna "Du-te Basescule, du-te !" si mai lasa-ne in pace ?
      Serios vorbind, in atatia ani, dupa un sir aproape nesfarsit de prostii, marinelu ,se pare, ca face si el ceva bun
  • -4 (8 voturi)    
    Banc (Miercuri, 20 august 2008, 10:23)

    Compact [anonim]

    Vine un nene la doctor:
    Pacient: Doctore, ajuta-ma, ca mi-am rupt mana.
    Doctorul il examineaza si-i spune: Ai hemoroizi.
    Pacientul enervat: Doctore esti orb? Nu vezi ca am mana rupta?
    Doctorul: Si cum ti-ai rupt-o, ma rog frumos?
    Pacientul: Pai m-am suit in copac, am cazut si am rupt-o.
    Doctorul: Pai vezi? Te-o mancat in cur sa te urci in copaci. Deci.... ai hemoroizi!

    Analogia faceti-o voi la iarna.
    • 0 (0 voturi)    
      :D (Miercuri, 20 august 2008, 12:26)

      Gabriel din Deva [anonim] i-a raspuns lui Compact

      Bun banc, sper sa ca analagoia sa nu se adevereasca in cazul nostru.
    • 0 (0 voturi)    
      analogia (Miercuri, 20 august 2008, 13:29)

      marius [anonim] i-a raspuns lui Compact

      Lasand la o parte poanta foarte reusita a acestui banc bun, politizarea lui ar putea genera cel putin 2 analogii:
      1. Pacientul = Basescu. Pe asta cred ca mizeaza autorul postarii si degraba maniosii detractori ai lui Basescu.
      2. Doctorul = criticii lui Basescu. Ar putea contesta cineva profesionalismul unui diagnostic "hemoroizi" bazat pe argumentatia urcarii in copac?
  • +3 (5 voturi)    
    concret, care-i interesul nostru in zona? (Miercuri, 20 august 2008, 10:37)

    Gabriel din Deva [anonim]

    Presedintele nostru poate discuta si problemele litigioase legate de canalul Bastroe, Inslua Serpilor, Krivoirog, de romanii din Ucraina.Se poate discuta si despre izolarea Transnistriei si colaborarea cu Republica Moldova. Este un moment bun, care trebuie speculat. Daca nu ne urmarim interesul national, restul discutiilor sunt inutile.
  • +2 (8 voturi)    
    Noi oamenii obisnuiti nu castigam nimic din asta (Miercuri, 20 august 2008, 11:09)

    ANTI-ROMANI [anonim]

    Base se duce si executa niste ordine de la NATO, apoi, se-ntoarce-n tara unde este tocat marunt-marunt (si el si PDL) cu ajutor strategic american trimis la PSD si PNL (Finkelstein si Silberstein) -
    Finkelstein si silberstein, trimisi de americani tocmai la leprozeria politicii romanesti, sa se asigure ca nu cumva sa dispara samanta raului in Romania, PSD si PNL
    si sa nu piarda cumva PSD si PNL alegerile si afacerile

    Asa ca orice castig ipotetic ar "produce" base acolo - acela nu se intoarce inapoi la noi, oamenii obisnuiti - ci se duce in conturile si afacerile celor care ne conduc
    si pe care americanii ii ajuta la putere : PSD si PNL

    Americanii aplica in Romania o strategie de razboi in care noi platim - Iraq, Afganistan, Bechetel - iar ei si PSDPNL castiga.
  • -1 (3 voturi)    
    Genul de Presedinte (Miercuri, 20 august 2008, 12:01)

    gabifm [utilizator]

    care FACE!!
    Ziaristii, analistii politici, politicienii s-au "luptat" in talk show-uri cu disperare motivul fiind NU ce este in Georgia ci DE CE tace Base.
    In politica externa (aviz lui Nastase) se tace si se face.
    • +1 (1 vot)    
      scuza-ma ca-ti spun, (Miercuri, 20 august 2008, 12:31)

      comentator [anonim] i-a raspuns lui gabifm

      desi la inceput pareai baiat destept, intr-adevar esti retardat...vad ca nu intelegi nimic din ceea ce se intampla...singurul argument in favoarea ta este ca sunt multi ca tine pe acest site si atunci se observa mai greu...

      inca o data scuze...
      • 0 (2 voturi)    
        de ce de gradul zero si nu de 40 de grade? (Miercuri, 20 august 2008, 12:59)

        elevul Dima dintr-a saptea [anonim] i-a raspuns lui comentator

        O intrebare: de ce vizita de gradul zero? Presupunand ca Base nu e vreun extraterestru, sa se insemne ca o ia si pe Elena Udrea cu el ca sa-i arate frumusetile Caucazului? Eu stiam ca lui Base ii plac tariile, de la 40 degrade in sus.
  • +2 (2 voturi)    
    eliberati forumul (Miercuri, 20 august 2008, 13:48)

    gonzo [anonim]

    bah, sunteti pe-aici cativa baieti cu directive politice exacte de o parte si de alta.
    lasati-ne fratilor in pace, vedeti-va de subiect. aici e vorba de presedintele tarii, de oriunde ar veni el, si de o reactie oficiala fata de o situatie internationala tampita.
    ne doare fix in paispe de variatiunile voastre pe tema "cine isi ia spagile la anu'" - psd sau pdl.

    nu v-ati prins ca la vot mai vin doar ametitii si ca tot ce ne intereseaza acum e cum sa evitam sa ajunga pe la noi un conflict care nu ne apartine ?
    • -1 (3 voturi)    
      iti inteleg ingrijorarea (Miercuri, 20 august 2008, 14:16)

      comentator [anonim] i-a raspuns lui gonzo

      ea este fireasca in conditiile date, pentru ca relatiile noastre cu rusia sunt destul de incordate...nu cred ca trebuie sa spun cine a determinat acesta stare, pentru ca ar fi de prisos...probabil ca acea persoana bause ceva inainte (de fiecare declaratie belicoasa la adresa rusiei)...acum este tardiv, trebuie sa ne guduram iar pe langa ei...

      bineinteles, unii ar putea spune ca de fapt e bine ca persoana respectiva i-a (hac) infruntat pe rusi...
  • 0 (2 voturi)    
    Nu mor caii cand vor cainii (Miercuri, 20 august 2008, 17:48)

    Mitica Redivivus [anonim]

    Cand vad cu cata verva il improasca cu noroi pe omul asta politrucii PSD-ului, ma apuca greata. Voi chiar credeti ca asa o sa castigati alegerile? Chiar asa de fraieri ii credeti pe romani? Ei bine, atunci cred ca surprizele inca nu s-au terminat pentru voi, bibicilor!