Mona Musca ar putea candida pe listele PD-L la alegerile parlamentare

de Luminita Parvu     HotNews.ro
Luni, 18 august 2008, 16:52 Actualitate | Politic

Mona Musca
Foto: AGERPRES
PD-L vrea sa merga la alegerile parlamentare cu Mona Musca. Presedintele PD-L, Emil Boc, a declarat, luni, ca fostUL deputat liberal este nominalizat pentru alegerile din toamna de organizatia PD-L Neamt. Boc a precizat ca nu vede "niciun obstacol si niciun motiv" pentru a refuza candidatura acesteia. Mona Musca refuza sa comenteze oferta.

"Doamna Mona Musca figureaza printre propunerile venite din judetul Neamt, personal cred ca nu avem niciun obstacol si niciun motiv sa refuzam candidatura doamnei Mona Musca. Asteptam ca si Mona Musca sa-si manifeste dorinta in acest sens prin organizatia prin care a fost propusa", a declarat liderul PD-L, Emil Boc.

Boc este de parere ca Musca poate fi  "utila spatiului public" pentru ca si-a "ispasit o buna parte din greseala". In opinia liderului PD-L, fostul deputat liberal "nu a facut nimic rau, in esenta".

De altfel, si prim vicepresedintele Teodor Stolojan a declarat ca nu are "nicio retinere" in ceea ce priveste candidatura Monei Musca, sub sigla partidului.

Emil Boc a declarat ca pana la 1 septembrie fiecare organizatie va evalua candidaturile, acestea urmand a fi validate in Biroul Permanent.

In schimb, Mona Musca pastreaza tacerea si refuza sa vorbeasca cu presa.

Organizatia PD-L Neamt, la insistentele lui Gheorghe Stefan, i-a oferit posibilitatea Monei Musca de a candida sub sigla partidului pentru un post de deputat. Propunerea lui Stefan a fost prezentata in Biroul Permanent al partidului.

Mona Musca a demisionat din Parlament si a iesit din politica in urma verdictului de colaborator al Securitatii, dat de CNSAS si confirmat de Curtea de Apel.























2072 vizualizari

  • 0 (20 voturi)    
    Ati pierdut votul meu... (Luni, 18 august 2008, 17:18)

    Silviu [anonim]

    Faceti compromisuri si va compromiteti!
    • +3 (3 voturi)    
      Nu inteleg ce va atacati toti (Marţi, 19 august 2008, 16:22)

      Je [anonim] i-a raspuns lui Silviu

      Votul e uninominal. Sa decida cei din colegiul unde candideaza daca o aleg sau nu. Pe mine ma doare in 14 ca o sa candideze Mona la Piatra Neamt.

      Era o problema inainte cand era totul pe liste si votau toti tiganii partidu...si se punea la lista toti infractorii in ordinea cotizatiei (vezi Parlamentu de azi).

      Acum tati...eu decid daca dau votu lu ala care e la mine in circumscriptie. Daca ma reprezinta il dau, daca nu....pa..pa.

      In rest se obfuscheaza toti pupatorii de partid degeaba pe aici.
  • -1 (21 voturi)    
    ehhhh.... (Luni, 18 august 2008, 17:21)

    comentator [anonim]

    unde-s deontologii??? hai dna pora, tapalaga, dorin petrisor etc (precum si o serie de /// si /// gen ***, judex, gabifm sau chiar agramati, gen martin)...ia spuneti voi repede, cum merge treaba in cazul dnei musca...stiu, stiu ea este un securist bun, ca si amicii lui patapievici...doar securistii celorlalti sunt rai, cei ai pd-l sunt buni...cum altfel...de asemenea, sunt curios sa vad daca d-nul avramescu se mai incordeaza ca in cazul lui mitica...oare se mai amentita cu retragerea de pe liste??? :)))

    ca sa nu mai vorbim de cei evz si cotidianul cu gasca lor de impartiali...eu mi-as dori sa vad ce spune tru...din anglia, firesc...

    totul este minunat...
    • -2 (16 voturi)    
      Se regrupează (Luni, 18 august 2008, 17:57)

      666 [utilizator] i-a raspuns lui comentator

      deontologii.
      Şi-atunci să te ţii discursuri patetice cum că "era Dana numai cât era în jurul Tăriceanului", pedelizarea având efecte de aghiazmă şi spălând toate păcatele.

      Sau te pomeneşti că s-au ruşinat, în sfârşit, să behăie tâmpenii şi acum fac pe struţii?
      • 0 (4 voturi)    
        slab madam Musca, slab (Marţi, 19 august 2008, 12:03)

        Octavian Ion [utilizator] i-a raspuns lui 666

        Ramaneti va rugam acolo unde sunteti acum, adica ACASA. Ani in sir ne-ati servit deotologie de 5 ori pe zi pe la toate televiziunile si apoi, brusc, v-a cazut masca si s-a ivit mutra de securista abjecta. DEGEABA incercati sa explicati ca ati fost o securista buna, cum o mai fi si asta?!
        Domnul BOC seamana foarte mult cu dvs, asteptam cu nerabdare sa-i iasa si lui scheletii din dulap >:)
    • +2 (14 voturi)    
      mda (Luni, 18 august 2008, 18:08)

      Alex [anonim] i-a raspuns lui comentator

      despre lume: ...din pacate nu este doar in alb si negru.

      despre securisti: sunt unii care au fost securisti si sunt altii care sunt inca. ...cu aceeasi mentalitate si aceleasi acte. Cred ca e bine sa facem diferenta daca nu avem de unde sa alegem.
      • -1 (7 voturi)    
        Exact si la fel (Luni, 18 august 2008, 23:33)

        Alex [anonim] i-a raspuns lui Alex

        Tocmai asta voia sa zica comentator.
        Cam pe unde se situeaza atitudinea unui partid din Romania - cine nu este cu noi, este impotriva noastra. A celor imaculati sau cum spunea cineva pe forum, ca spuma laptelui.
    • -5 (7 voturi)    
      ha ha ha (Luni, 18 august 2008, 18:46)

      dedeiu [anonim] i-a raspuns lui comentator

      De cand asteptai momentul asta? Sarbatoresti?
      • +1 (15 voturi)    
        omule, (Luni, 18 august 2008, 19:17)

        comentator [anonim] i-a raspuns lui dedeiu

        cu partidul asta de lachei si amante (sic), e tot timpul cate ceva de ras in hohote...asta daca nu te apuca plansul, macar ocazional...

        ideea este ca pe mm nu mai pot sa o accept/inghit de cand se dadea ca este superioara, impecabila, imaculata precum spuma laptelui...avea o atitudine demna, de om echilibrat, neutru, cu o logica sanatoasa si de o moralitate exceptionala...cand se apuca sa vorbeasca de comunisti si securisti, era revoltata si-i sfatuia sa iasa din viata politica...era sustinatoarea lustratiei samd...

        ei, dar i-a trantit-o base (cred ca nu ai niciun dubiu pe tema asta) si a lasat-o fara grai...si pe multi dintre aplaudaci :)))

        mie efectiv imi provoaca greata aceasta ipocrita si prefacuta...
  • -1 (13 voturi)    
    stiu eu.. (Luni, 18 august 2008, 17:23)

    eu [anonim]

    Stiu eu un obstacol...e o turnatoare la Securitate..
    Imi pare bine ca pot sa-l ajut pe Boc.
  • +4 (12 voturi)    
    Daca se ajunge la asta (Luni, 18 august 2008, 17:24)

    gigi [anonim]

    nu mai votez PDL-ul si nici nu mai vin la vot, lehamite.
    Nu mai are Romania oameni, doar securisti care se tin scai fara dram de demintate?
    • 0 (0 voturi)    
      dute la prasit (Miercuri, 20 august 2008, 13:55)

      Dragos [anonim] i-a raspuns lui gigi

      nu te duci la vot .. ? esti un ratat :)
  • -4 (14 voturi)    
    A fost turnatoare de bine! (Luni, 18 august 2008, 17:37)

    ValiM [anonim]

    In chestiunea doamnei Musca se impun 2 clarificari:
    1. Nu a turnat de rau ci numai de bine.
    2. Nu a turnat studenti romani ci numai straini.
    Deci n-a fost chiar asa de rea cum incearca dusmanii PD-L ului sa o infatiseze!
    • +1 (9 voturi)    
      Baz Baz cea rea de Musca ! (Luni, 18 august 2008, 20:58)

      cuviosul Microfonie [anonim] i-a raspuns lui ValiM

      O mananca sau o macina dorul de scaun parlamentar ?greu de spus
      in loc sa se calugareasca pe veci la manastirea Secu dintrun Lemn ,afrodisiaca iese iar la scena deschisa -dar trebuie sa aiba si PD-L eshece, nu numai succesuri la cat ii duce capul ! Adevarul este ca nu au oameni pentru uninominale si asta este o problema de cadre -s-au subtiat turnatorii cam prin toate partidele
  • +2 (12 voturi)    
    ... (Luni, 18 august 2008, 17:38)

    c [anonim]

    " FSN 1 cu FSN 2 ... astia sunteti."
  • -1 (15 voturi)    
    o securista cu tupeu... (Luni, 18 august 2008, 17:46)

    george [anonim]

    dupa ce ai mintit odata cu atata tupeu ai macar putina decenta si nu mai aparea in prim plan !
  • +3 (17 voturi)    
    O Doamna si Singura femeie-politician anti-sistem (Luni, 18 august 2008, 17:48)

    *** [anonim]

    O Doamna si Singura femeie "anti-sistem"

    Aleg la intamplare, privind in jur : elena udrea, monica macovei si lavinia sandru.
    Elena Udrea: fara sa fie iesita din comun prin fapte, nici bune nici rele, fara sa fie anti-comunista sau o luptatoare anti-sistem, insa de cealalta parte a baricadei Partidului-TELEVIZIUNE PSDPNL. Iar pentru asta, Elena Udrea este atacata la "distrugere".
    Se poate explica prin faptul ca prin ea se incearca distrugerea lui basescu.
    Sau, se poate explica prin faptul ca Partidul-TELEVIZIUNE nu-i poate da de cap: adica, o femeie (!) indrazneste, lupta - si reuseste - sa iasa din tiparul in care ei vor s-o inchida!…
    Iata insa ca acelasi sistem de distrugere mediatica i-a fost aplicat si Monicai Macovei.
    Se pare deci ca sistemul ataca tinte bine alese : orice femeie care nu se “aliniaza” – sau NU colaboreaza.

    Lavinia Sandru:
    simuland destul de prost lupta "anti-sistem", facand chiar critica a puterii, a fost totusi rasfatata televiziunilor, promovata non-stop de partidul-televizor.
    Efectul “electoral” al buna-vointei tv a fost insa, dupa cum s-a vazut, zero. Sistemul nu poate produce – inca - prea multe fake-uri pentru a impune o reteta.

    Doar cateva exemple pt. a vedea cat de puternic este “sistemul” cu care a luptat Mona.
    Este un sistem fara alternative: te aliniezi, colaborezi, sau dispari.

    Ce sanse credeti ca avem NOI – oricare dintre noi, femei sau barbati, singuri sau impreuna, varstnici sau incercand sa intram in politica, sau sustinand un NOU PARTID ne-aliniat - in fata acestui “sistem” ?
    • -2 (12 voturi)    
      Licenta (Luni, 18 august 2008, 18:49)

      Alex [anonim] i-a raspuns lui ***

      Stimata domnisoara, tu chiar ai licenta la Catalin Avramescu ?

      Incearca si vino-ti in fire.
    • 0 (8 voturi)    
      precizari (Marţi, 19 august 2008, 0:18)

      BASESCUegalBECALI [utilizator] i-a raspuns lui ***

      1.Elena udrea nu are nici o realizare, nici macar una amarata.
      2.Lavinia Sandru, Cozmin Gusa si PIN au fost promovatati de Realitatea Tv nu de Antene
      3.Mona Musca nu a fost demascata de Antene

      Am o rugaminte la tine: da-ti jos ochelarii de cal, trezeste-te la realitate, si nu ma refer la Realitatea TV :)
      • +5 (7 voturi)    
        O Doamna si Singura femeie-politician anti-sistem (Marţi, 19 august 2008, 9:57)

        TARICEANUegalNASTASE [anonim] i-a raspuns lui BASESCUegalBECALI

        N-ai inteles ce am vrut sa spun.
        Am vrut sa arat cum reactioneaza "sistemul" fata de cei care-i pun in pericol existenta, ce metode de distrugere foloseste si ce inseamna sa fii femeie-politician in acest context.

        Sa ne uitam in jur si sa numaram cate femei exista in politica si - intre ele - cate femei au avut curajul sa fie anti-sistem, si apoi, cate au avut curajul sa fie astfel PANA LA CAPAT (cu consecventa timp de 18 ani si asumand arice risc).
        Din toate aceste puncte de vedere, Doamna Mona Musca a fost un politician anti-sistem complet.
        A fost lider de opinie, initiator de legi anti-sistem, lider in promovarea legii lustratiei (care in lipsa dansei a si fost "stearsa" din memoria colectiva intr-un timp record), lider in promovarea libertatii de expresie impotriva "reformistului" Dancu care pe vremea PSD scotea un “Manual de manipulare” iar astazi ne da lectii de democratie, lider al oricarei actiuni rationale si justificate impotriva PSD -

        Intre 2001 si 2004 a fost impresionanta puterea si determinarea insuflate de aceasta femeie populatiei, impotriva Regimului dictaturii PSD. Mona musca a reprezentat insusi spiritul rezistentei impotriva PSD, o rezistenta FERMA, OPTIMISTA, cu totul lipsita de accentele isteroide ale PDL de astazi si cel mai important, o rezistenta motivata si CONSECVENTA PANA LA CAPAT.

        Putini politicieni se pot lauda cu asta.
        • -4 (6 voturi)    
          precizari (Marţi, 19 august 2008, 11:35)

          BASESCUegalBECALI [utilizator] i-a raspuns lui TARICEANUegalNASTASE

          pentru tine "sistemul" il reprezinta Nastase si PSD, pt mine "sistemul" = "structurle" din care a facut parte si madam Musca. Te cred ca ai vrut sa arati cum funcioneaza sistemul (asa cum il vezi tu), dar ai ales argumente gresite, telepartidul nu a avut nimic de-a face cu madam Musca, "care a fost lider in promovarea legii lustratiei" dar a uiat sa se lustreze pe ea insasi. Si nici cu Sandru, doar ca nu au promovat-o atat de mult ca Realitatea.
          P.S. apreciez originalitatea ta (ma refer la nick-ul ales)
          • +4 (4 voturi)    
            "Sistemul" este definit de catre cei care (Marţi, 19 august 2008, 12:18)

            TARICEANUegalNASTASE [anonim] i-a raspuns lui BASESCUegalBECALI

            "Sistemul" este definit de catre cei care fac FAPTELE SISTEMULUI; asta este criteriul si vad ca exista o mare frica pt. folosirea criteriilor, tocmai pentru ca astfel cei cu adevarat rai nu mai pot fi "albiti" prin asezarea celor buni alaturi de cei rai la gramada, adica prin sistemul comunist de nivelare in jos, care ucide VALORI.

            Faptele sistemului sunt: sa profiti de prostia oamenilor ca sa jefuiesti o tara, sa construiesti sisteme de prostire in massa - cum face Finkelstein pentru PSD si PNL - pentru ca astfel sa conduci tara prin jaf, sa distrugi valori, sa distrugi legi bune, sa fii impotriva justitiei, sa fii impotriva reformelor, sa te agati de putere calcand in picioare orice principii.

            Mona nu a facut toate astea - toti ceilalti insa, da.
            A gresit ca nu a spus de notele date - probabil. A spus insa colegilor ei din PNL - asta mi se pare o dovada de onestitate.
            Daca spunea PUBLIC insa, astazi nu am mai fi discutat despre legea lustratiei, pt. ca "colegii ei" fac parte iata, din "sistem" :

            Bogdan Olteanu primeste "Secera si Ciocanul"

            15/12/2007
            Societatea Timisoara ii acorda premiul „Secera si Ciocanul” presedintelui Camerei Deputatilor Bogdan Olteanu, pentru ca a promis ca va pune in dezbaterea de la Camera, proiectul legii lustratiei si nu s-a tinut de cuvant, transmite NewsIn.

            "O mare dezamagire pentru Societatea Timisoara, pentru toti care se pronunta pentru democratie si impotriva reziduurilor comunismului, este chiar presedintele Camerei Deputatilor, Bogdan Olteanu, care a promis ca va pune in dezbatere in Camera Deputatilor proiectul legii lustratiei. Ba mai mult, se pare ca se opune chiar aprobarii proiectului. Sunt mai multe forte, actori politici, care se opun adoptarii legii lustratiei. Ea a fost adoptata in Senat, e blocata la Camera, desi in vara acestui an, Societatea Timisoara a facut o dezbatere la care au participat mai multi actori politici, care s-au pronuntat in favoarea adoptarii ei".
            • -4 (4 voturi)    
              definitie sistem (Marţi, 19 august 2008, 12:47)

              BASESCUegalBECALI [utilizator] i-a raspuns lui TARICEANUegalNASTASE

              definitia ta seamana exact cu s-a petrecut in primaria capitalei in ultimii 8 ani, case atribuite dupa bunul plac, retrocedari facute dupa bunul plac chiar daca erau in contradictie cu sentintele judecatoresti, sistem ticalasit in toata regula.
              • +3 (5 voturi)    
                ESTI LA PUTERE (Marţi, 19 august 2008, 13:42)

                TARICEANUegalNASTASE [anonim] i-a raspuns lui BASESCUegalBECALI

                spun "esti" pt. ca vad ca ai ceva cu Basescu.
                find la PUTERE de 2 ani ne-deranjat de nimeni, trebuia sa vorbesti astazi de cazuri si plangeri la DNA in legatura cu primaria, nu despre vorbe.

                Basescu nu vorbeste vorbe. A promis justitie, si DNA a anchetat tota suspiciunile de coruptie pt. care a avut dovezi, din 1990 si pana astazi, inclusiv membri PDL.

                PUTEREA PSD-PNL nu a facut nimic decat sa acuze fara sa mearga vreodata la DNA.
                Nu poti sa te smiorcai si sa acuzi nad esti LA PUTERE.

                LA PUTERE trebuie sa actionezi - daca nu esti complice.
                discutia a deviat rau de tot. problema era ce are de suferit si care sunt metodele de distrugere apliucate de sistem persoanelor care nu se aliniaza, MAI ALES FEMEILOR-POLITICIAN.

                ca sa me dam seama ce a avut de infruntat mona musca si cati politicieni ca ea mai avem.
            • -3 (5 voturi)    
              definitia sistemului (Marţi, 19 august 2008, 12:51)

              BASESCUegalBECALI [utilizator] i-a raspuns lui TARICEANUegalNASTASE

              am inteles si eu in sfarsit definitia sistemului. poti sa-mi spui te rog cum a luptat madam udrea cu sistemul? tragand dungi pe asfalt si incasand bani pt ca i-au fost concesionate parcarile din bucuresti? mie mi se pare ca ea chiar a avut de castigat de pe urma sistemului, ca ea chiar a facut parte din sistem, nicidecum ca ar fi luptat cu sistemul
              • +2 (4 voturi)    
                vezi mai sus (Marţi, 19 august 2008, 13:43)

                TARICEANUegalNASTASE [anonim] i-a raspuns lui BASESCUegalBECALI

                si reciteste ce am scris in legatura cu elena.
          • +4 (6 voturi)    
            hei..... (Marţi, 19 august 2008, 12:57)

            neutrino [utilizator] i-a raspuns lui BASESCUegalBECALI

            esti comic rau..auzi..cica pt. tine sistemul nu il reprezinta Nastase??Dar cine baiatule???Ce strcuturi vezi tu???Mona Musca a incercat sa faca ceva...Nastase, Voiculescu..si gasca..ce???Dar la roman merge...hotul tipa ...hotiiii..
            • -3 (5 voturi)    
              hei ..... (Marţi, 19 august 2008, 13:28)

              BASESCUegalBECALI [utilizator] i-a raspuns lui neutrino

              Papusa (asta e pt "baiatule" ) , daca Musculita voia lustratie trebuia sa iasa sa spuna ca a fost informator. Doar Nastase este parte din sistem? dar Elena Udrea? Eu nu spus ca Nastase este imaculat, asa cum sustin altii ca ar fi Basescu. Nu ma leg de flota, doar de casa din Mihaileanu si de matrapazlacurile facute cand era primar general. Cum se face ca a demolat atatea buticuri de pe trotuare (nu intelege ca asta ar fi fost ceva rau) dar nu si terasele din parcuri? Si exemplele pot continua...
              P.S. inca o intrebare: de ce crezi ca dosarul "Flota" este dosar politic si "termopanele" nu este dosar politic?
              • +4 (4 voturi)    
                PENTRU CA ESTI LA PUTERE (Marţi, 19 august 2008, 13:54)

                *** [anonim] i-a raspuns lui BASESCUegalBECALI

                - vezi mai sus -

                Si, FIIND LA PUTERE, tu nu trebuie sa pui intrebari ci sa furnizezi raspunsuri.
              • +5 (5 voturi)    
                pana in prezent.... (Marţi, 19 august 2008, 14:10)

                MarlenaF [anonim] i-a raspuns lui BASESCUegalBECALI

                alde Nastase nici macar nu are tupeul sa renunte la imunitate..asa cum a facut basescu in cazul flota. In ceea ce o priveste pe Udrea..ea nu are ce cauta in politica, e adevarat..dar asta nu inseamna ca si Mona Musca e la fel. Femeia asta chiar a demostrat ca are bun simt...Nu ca altii, Voiculescu, patriciu, Nastase..si lista e lunga. Hai sa terminam cu astia vizibili de coruptie si de pe luna si apoi sa trecem la fineturi.
                • -4 (4 voturi)    
                  Fraieri! (Marţi, 19 august 2008, 19:09)

                  johnny [anonim] i-a raspuns lui MarlenaF

                  Aberatia mitocanului, repetata ca papagalii de-o multime de adulatori, cum ca a renuntat la imunitate, nu are cum sa tina decat la fraieri care se lasa inselati de orice escroc! Niciun parlamentar nu poate renunta la imunitate decat daca demisioneaza, ceeace betivul, consiliat smechereste, n-a facut! Desi o aberatie, imunitatea parlamentarilor este un drept care se pierde doar prin votul camerei din care face parte respectivul parlamentar. Nu exista renuntarea la imunitate! Drept exemplu elocvent iti reamintesc situatia lui Mitrea-manivela, care s-ar putea sa demisioneze din Camera Deputatilor, avand in vedere ca a ramas "imun" datorita numarului prea mic de voturi "pentru".
  • +1 (13 voturi)    
    greseli strategice (Luni, 18 august 2008, 17:51)

    sile [anonim]

    Miscarea cu Mona Musca ar fi total gresita.
    Cred ca lui Boc i-a plecat mintea cu sorcova.
  • +2 (12 voturi)    
    cine... (Luni, 18 august 2008, 17:51)

    alex [anonim]

    Cine e Boc sa spuna el cine si cat si-a ispasit pedeapsa?... E plina tara de d-astia care sunt si avocati si judecatori...
  • +8 (12 voturi)    
    un popor bland, de oameni curati (Luni, 18 august 2008, 17:52)

    cartierul Primaverii [anonim]

    In sfarsit, s-a lamurit: turnatorii nostri au mai mult caracter decat turnatorii lor.
    Si s-a mai lamurit o chestiune: totul nu este decat o "vanatoare de vrajitoare", care da bine la popor.
    Cine are stea in frunte poate sa faca orice ca i se iarta. Cine nu, sa treaca la munca, bai sucker-ilor! Asa ca si subiectul Antohi este mort si ingropat. Si neamul de NKVD-isti ai marelui filosof Pata sunt mai presus de orice critica. La fel si ai lui Tisminetki, si ai lui Bogdan Olteanu. Dar au copilarit toti in acelasi cartier si pot garanta unul pentru celalalt. De aia, te iubesc eu Romanie!
  • +5 (13 voturi)    
    Pentru Siliviu (Luni, 18 august 2008, 17:53)

    Kennedy [utilizator]

    Daca nu esti din NEAMT nu ai cum sa o votezi,,,ramai cu Nastase al tau si cu sexy Rodica Stanoiu!
    • -1 (11 voturi)    
      Nu mai votez pd-l (Luni, 18 august 2008, 18:06)

      Silviu [anonim] i-a raspuns lui Kennedy

      Ca numa' la foale ti-i gindul!
  • +3 (13 voturi)    
    Ati mai pierdut un vot (Luni, 18 august 2008, 18:28)

    Joe [anonim]

    Cu Mitica de la Liga ati scos-o in ultima clipa da nu va invatati, nu va diferentiati cu nimic de nastase et comp si de restu......
  • -2 (12 voturi)    
    Foarte bine ! (Luni, 18 august 2008, 18:30)

    Alex [anonim]

    Partidul scursurilor comunisto-securiste !
    Si ma mai mir ca cel care a condamnat comunismul are in subordine ICR, care promoveaza peste hotare informatorii, ca exponenti ai culturii romane.
    Bravo baieti !
    Tot inainte !
    • +4 (8 voturi)    
      FB (Luni, 18 august 2008, 22:42)

      Ac [anonim] i-a raspuns lui Alex

      Cred ca din intimplare confunzi partidele , Psd este continuatorul comuniostilor , ei sint cei care nu vor sa-si demonstreze nevinovatia in justitie , in ceea ce priveste PDL este un partid in formare nascut prin cezariana , dar daca eru comunisti Ilici si Geona erau linga ei . Cei ce au fost linga ei au fost cei de la PNL care au radacini puternice in fostul PCR ( vezi legaturile de singe a celor ce conduc PNL ) . Denigrarea oamenilor ce fac politica nu se face fara rost , in doctrina comunista , ca orice doctrina totalitara , trebuie sa il faci pe adversar sa nu mai conteze pentru oameni , indiferent cum , si apoi trebuie impuscat . Strategia normala dupa parerea mea este ca ideile lansate ar trebui contracarate cu alte idei , de bun simt . La cum reactionezi cred ca ai trai mai bine in Rusia , iar daca ti-ai da in git parintii te vor medalia . Politica nu se face cu atita vehementa , iar cei ce o fac au de pierdut ceva , imunitate sau bani .
  • +8 (18 voturi)    
    Va multumesc anticipat ptr.X de --- (Luni, 18 august 2008, 18:37)

    Victor [anonim]

    Eu nu prea va inteleg comantariile!Cui i-a facut M.M.un rau?Cui i-a facut Voiculescu un rau?Cui i-a facut Iliescu un rau?Pe cine a adus Nastase la "sapa de lemn"iar el traieste in buncare anti atomare?
    Sunt numai cateva intrebari la care v-as ruga sa va raspundeti.Pe Vacaroiu,Vadim,Andon si pui de securisti ca Oprescu v-ati dus si i-ati votat cu doua maini,dar cand cineva care nu a produs nicio crima sau care nu a facut un rau Ro.(habar nu aveti de cine poate v-a scapat MM cu notitele ei despre un Ali,Omar sau stiu eu cine).Votati fratii mei mai departe pe toti baronii si barosanii,pe toti porcii si scroafele,dar sa nu va mai aud latrand cu
    "mi-e rusine ca sunt roman""numai votez".Lozinci de doi bani!Votati pe cine vreti voi,dar permiteti si altora sa voteze pe cine vor ei!
    Ce crima,doamne,ca MM candideaza!
    Mitocani,mafioti,drogati de genul Mazare au drumul deschis ptr.candidaturi,ca de,astia suntem si astia au dreptul sa ne reprezinte!
    Voi sunteti dusi cu sorcova si nu Boc!
    • -5 (15 voturi)    
      Viziune ingusta (Luni, 18 august 2008, 18:57)

      Alex [anonim] i-a raspuns lui Victor

      Prietene, problem pe care o pui tu este total gresita.
      Mona Musca, politician roman, MINTE cum respira. In scris si live, la TV.
      DOVEDIT !

      Ca a dat cu ciocu, este problema ei si va trage ponoasele - material - daca va candida.
      Pe mine ma mira cum scursurile din justitie nu se sesizeaza ca ea a minit in declaratiile depuse la inceputul mandatului ca parlamentar.
      • +2 (12 voturi)    
        In Ro.mint numai unii,iar altii sunt inca bebe (Luni, 18 august 2008, 20:37)

        Victor [anonim] i-a raspuns lui Alex

        Ce fac restul politicienilori romani cum deschid gura?Mint!
        MM nu a considerat ca faptele sale de atunci au fost de turnatorie!Astazi iese "bunul"de Voiculescu si declara(dupa ce a mintit tot timpul)ca a facut ptr.o bucata de paine!Voiculescu are voie(cu toate ca cazul lui este mult mai complexat,decat a unei oarecare asistente,care a dat notite despre niste studenti straini)sa candideze,are dreptul sa va suga mai departe,dar un om de talia lui MM,trebuie sa stea pe fundul sau,ca asa vrem noi sa intelegem turnatoria de atunci!
        Vai de noi si voi!Sunteti manipulati si furati direct de sub nas de cei mai mari turnatori,martiri securisti al timpului,dar sariti cu comentarii jignitoare si necugetate asupra cuiva,care a considerat ca ceeace a facut nu s-a clasificat in categoria"tradator"de neam,frati,prieteni si colegi!
        Cine i-a scos atunci aceasta pata a lui MM a scos-o cu rea vointa!V-a intaratat,ca sa aveti o ocupatie cu scrumbia,dar a lasat pirania la voia sa!
        Daca MM va fi obligata de situatie sa traga ponoasele,este problema dansei si nu a ta!Nu-ti place MM,dar iti place B.Olteanu sau Hrebenciuc,Voiculescu sau Nastase,du-te si alege-i pe ei!Nimeni nu te obliga sa-ti placa
        propunerile partidelor!
        Nu stiu cat de tanar sau batran esti!Eu vorbesc despre acel trecut trait live,in care noi am fost urmariti noaptea pe dupa tufis,vorbesc de timpul cand ne duceam la slujba de noapte la biserica si dupa noi toti securistii,vorbesc despre orele petrecute pe le vreun beci al securitatii.
        Aceste pers.care ne-au maltratat,nu au fost MM,au fost cei care astazi ies la TV si te mint pe tine,iti infiltreaza tie "crima" produsa de MM!!
        Sper ca odata va veti trezi si voi la realitate
        si-l veti vedea cu ochii vostrii,il veti intelege cu capul vostru.Si sper ca acest candva ,sa nu fie chiar asa de indepartat!
        • +5 (9 voturi)    
          Citeste titlul articolului ! (Luni, 18 august 2008, 23:01)

          Alex [anonim] i-a raspuns lui Victor

          Daca te iei la trinta cu toate secaturile, nu le poti invinge. Trebuie sa le iei pe rind.

          Din punctul meu de vedere, prefer sa incep cu stimabila M.M., pentru ca merita din plin. Sa nu te miri cind va avea citeva procese, chair daca nu va candida la PDL.
          • +5 (5 voturi)    
            dar de ce (Marţi, 19 august 2008, 13:02)

            neutrino [utilizator] i-a raspuns lui Alex

            sa nu aiba Patrciu sau Tariceanu (ca l-a ajutat) procese..nu mai vorbim de Nastase si Mitrea (a..am uitat astia nu au recunsocut nici pana astazi ca au fost prin securitate)..Ca sa nu mai vorbim de liberali....
      • +3 (3 voturi)    
        mai baiatule... (Marţi, 19 august 2008, 13:00)

        neutrino [utilizator] i-a raspuns lui Alex

        iara tu incepi cu PNL-ul si tipi fara argumente impotriva lui Basescu-PD-L???
        • -3 (3 voturi)    
          "tu fetita"... (Marţi, 19 august 2008, 19:17)

          johnny [anonim] i-a raspuns lui neutrino

          Pe langa faptul ca te adresezi asa cum va invata maritul conducator, adica marlaneste, mai si aberezi! Unde ai gasit in comentariul la care faci trimitere la vreo referire la PNL, PD-L sau Basescu. Sau e ca vorba aia: te-ai gandit si tu la ce m-am gandit eu?
    • -2 (14 voturi)    
      responsabilitate (Luni, 18 august 2008, 19:35)

      ralucas [anonim] i-a raspuns lui Victor

      in logica asta nici ceausescu si nici dej nu au facut nimanui niciun rau. cel mult doar ilie pintilie (pantiusa) ca el le dadea cu ranga in cap. de responsabilitate morala nu vorbim? dar de cea institutionala? adica daca MM a turnat vreo trei colegi straini care nu au murit in puscarie e ok? dar faptul ca prin acest lucru a contribuit la continuitatea si intarirea sistemului de opresiune nu conteaza?
      • -1 (11 voturi)    
        MM este numai o picatura in oceanul cel mare! (Luni, 18 august 2008, 21:17)

        Victor [anonim] i-a raspuns lui ralucas

        Tu nu intelegi sau nu vrei sa intelegisituatia.
        MM nu a dat decat cateva notite despre anumiti studenti straini,si nimeni nu a avut ceva de suferit!
        Voiculescu(nu ma las pana nu inghititi aceasta galusca)si-a tradat verisoara din Germania
        (sangele sau)a tradat cetateni straini,
        care erau prin trecere,care fara vreo vina au stat la audienta pe la securitate,ca V.sa-si castige painea de zi cu zi.
        Voiculescu cu ce este mai breaz decat MM?
        Vrei tu sa intelegi asa ca(nici Ceausescu nu ar fi fost vinovat)este treaba ta!Eu incerca sa redau ce am trait atunci,sa-ti spun ca am fost unul din aceea care a avut de simtit adevarata
        securitate si nu o asistenta universitara cu studentii ei!Nu a fost decat faza scurta(documentele spun)si nu ea a fost cea care contribuit la opresiunea sistemului ticalosit,ci restul,care-ti vand tie astazi minciuna,ca paine calda!
        • 0 (10 voturi)    
          Victor, chiar nu te inteleg (Luni, 18 august 2008, 23:08)

          Alex [anonim] i-a raspuns lui Victor

          De unde stii tu ce si cit a dat cu ciocu M.M. ?
          Sau ce a facut Voiculescu ?
          Si mai spui ca ai trait din plin acele vremuri.
          Mai ai putin si devii acuzatorul tuturor celor care sint impotriva individei.
          Daca ai posibilitatea, mai bine vezi cine este M.M. in realitate, discuta cu fostii ei colegi sau indivizi care au avut de 'raspuns la intrebari' din cauza ei.
          • +4 (4 voturi)    
            Gresesti! (Marţi, 19 august 2008, 13:42)

            Victor [anonim] i-a raspuns lui Alex

            Nu interpreta ce am comentat!
            Sunt generatia care a fost educata de MM,cu colegi straini si romani!Eu vorbesc despre ce stiu si nu sa fiu un avocat neplatit al cuiva!Despre Voiculescu cu painea stiu din declaratiile sale,dar cu verisoara sa care fugise in Germania din realitatea.
            La fel ca si mine nici tu si restul comentatorilori, nu stim ce a facut si a spus MM in acele notite!Despre colegii ei care poate s-au simtit urmariti si turnati de MM nu exista nimic scris,decat notite de margine al "ofiterului"care se ocupa de ea.
            Vorbesti despre romani,ca si cum ai vorbi despre ingeri nepatati!
            Societatea romana nu este una,care spune si suporta adevarul!Un adevar si zece minciuniInvidia predomina,chiar si-n sanul unei fam.,daramite cu fosti colegi!
            Repet,studiind (limbile straine)in acea perioada,am avut legaturi mai stranse cu studenti straini,si intreg lantul procedual de atunci!
            Nu vorbesc sa o apar pe MM,ci spun ce stiu!Ma deranjeaza,cand niste Gica Contra,se trezesc vorbind si repeta niste ipoteze a sfiintilori politicieni,analisti,
            jurnalisti,dar sunt mii de km.departe de-a cunoaste adevarul.
  • -3 (13 voturi)    
    nu pricep (Luni, 18 august 2008, 18:41)

    stefan [anonim]

    Nene Boc, Pai nu intelegeti ca trebuie sa schimbati macazul si generatia? Iar cu muste, vacaroi vadimi si hrebenciuci? Vreti ca Romania sa mearga inainte sau nu?
    Cautati si voi niste oamenicare sa aiba studii politice serioase, cu MBA, care sa vorbeasca fluent 1-2 limbi (engleza minim).Priviti in jur. Politica nu se mai poate face cu politicieni de conjunctura. Nu vedeti ca romanii pleaca pe capete? Vreti sa ramaneti singuri?
    Peste tot in lume(ma rog, in tarile cu traditie) cineva scos din politica asa cum a iesit Mona Musca nu mai incearca sa reintre in politica. La fel e timpul sa-l scoateti si pe Berceanu, Videanu si altii ca ei.
    ALianta cu PNL nu cred ca e o idee buna.
    Dar cum alt partid serios nu apre pe scena politica romaneasca(nu e voie de la imparatie=securitate)...
  • +8 (14 voturi)    
    O Doamna si Singura femeie-politician anti-sistem (Luni, 18 august 2008, 18:44)

    *** [anonim]

    “Lista initiativelor Monei Musca este impresionanta nu atit prin numar, cit prin temele abordate.

    A depus un prim proiect de lege privind accesul la informatiile publice. […]

    Vasile Dincu a produs si el un proiect similar. Din negocierile care au urmat a rezultat ceea ce este acum legea privind liberul acces la informatiile de interes public. […]

    Anul acesta, ONG-urile (de la ‘Salvati Copiii’ la ‘Salvati Delta’) si-au facut reclama pentru a atrage bani direct de la cetateni prin legea ‘lu’ 1%’, si putina lume mai stie de unde a plecat totul.

    A facut atita caz ca Romania nu are un sistem de aparare pentru femeile batute de barbati (sau invers) ca a obligat majoritatea parlamentara sa adopte o lege si sa creeze o agentie guvernamentala de protectie a familiei.

    A se remarca faptul ca toate acestea au fost realizate de un parlamentar de opozitie intr-o tara in care parlamentarii functioneaza la ordine: voteaza ce vine de la Guvern (si doar ce vine de la Guvern), daca sunt in majoritate. […]

    Dilema veche (Nr. 81, 5-11 august 2005)
    • -2 (12 voturi)    
      bravo (Luni, 18 august 2008, 19:06)

      comentator [anonim] i-a raspuns lui ***

      tot din baza de date portocalie?
  • -3 (13 voturi)    
    Musculita de pe caciula (Luni, 18 august 2008, 18:54)

    iancu jianu [anonim]

    Sigur ca nu-i nici un impediment sa candideze Musca la PD-L (Neamt). A tunat si i-a adunat pe toti, adica vor pica cu brio la alegeri. Sa ne traiesti nene Iancule, dar sa revii pentru notite ca astia-s mai dihai decit "turmentatii" matale.
  • +4 (12 voturi)    
    PSD-PNL si distrugerea valorilor si liderilor (Luni, 18 august 2008, 19:02)

    Anii distrugerii valorilor si liderilor Romaniei [anonim]

    campania de ucidere a valorilior.

    ● 2004: Adrian Nastase face presiuni prin grupul WAZ pt. inchiderea Romania Libera
    ● Decembrie 2004: dupa C. Nistorescu, Dan Cristian Turturica este fortat sa-si dea demisia de la EVZ
    ● decembrie 2004: Intreaga echipa de jurnalisti de la EVZ isi da demisia in semn de solidaritate cu el, dupa care sunt indepartati din presa de mare audienta (detinuta de PSD si PNL).
    ● 2006 : au fost eliminati de la Cotidianul : Dan Tapalaga, Carol Sebastian si Alin bogdan care a plecat de la Cotidianul odata acestia,
    ● 2006: au fost inchise si desfiintate emisiuni cu rating care "faceau stiri"
    : "Romania la Raport" a Andreei Pora la Radio Total, sau
    ● 2006 : 100% cu Robert Turcescu emisiune careia i s-a interzis sa mai faca publice sondajele interactive din timpul emisiunii
    ● 2007: Au fost cu totul ELIMINATI din grila oameni de cultura precum Andrei Plesu si Gabriel Liiceanu asa cum s-a intamplat la Realitatea TV
    ● 2008 : Andrei Gheorghe si Robert Turcescu "ies din grila"
    ● 2007: Rodica culcer este ELIMINATA din TVR prin desfiintarea postului
    ● 2006, 2007, 2008: campanii de intimidare calomnie si linsaj mediatic impotriva lui Gabriel Liiceanu (care ulterior castiga procesul de calomnie cu ziarul Ziua), HR Patapievici, Traian ungureanu, Mona Musca etc.
    • -3 (13 voturi)    
      Dezinformare PDL (Luni, 18 august 2008, 20:08)

      Alex [anonim] i-a raspuns lui Anii distrugerii valorilor si liderilor Romaniei

      Acum, ca ai fost deconspirata, este bine sa stii si sa nu minti in interesul partidului, ca Andrei Plesu, dupa experienta Cotroceni, nu mai vrea sa aiba de-a face cu 'grila'.
      Pentru mintea ta - nu sint misogin - incerca sa iti dai seama ce la scirbit pe Plesu.

      Vezi ca dezinformarea / minciuna dauneaza mult PDL-ului.
      • +3 (7 voturi)    
        Mona Musca : "Atentat grav la libertatea presei" (Luni, 18 august 2008, 21:02)

        PSD-PNL si distrugerea valorilor si liderilor [anonim] i-a raspuns lui Alex

        ANUL 2003, REGIMUL NASTASE

        "Atentat grav la libertatea presei"
        7 Decembrie 2003
        E.V.


        Mona Musca, deputat de Caras-Severin si vicepresedinte al Partidului National Liberal, a condamnat agresiunea la care a fost supus ziaristul timisorean Ino Ardelean si a cerut autoritatilor sa ia masuri urgente pentru identificarea agresorilor si trimiterea lor in justitie.

        "Credem ca barbaria cu care a fost batut dl Ino Ardelean reprezinta un act de razbunare si intimidare la adresa unui jurnalist incomod, decis sa-si practice meseria cu orice risc. Mai mult, acest act de agresiune este un atentat grav la adresa libertatii presei care, cu siguranta, nu poate fi ignorat de oamenii politici, societatea civila si forurile europene si internationale"
        precizeaza, intr-un comunicat, Mona Musca.

        Aceasta spune ca, desi presa a semnalat inmultirea cazurilor de agresiune indreptate impotriva jurnalistilor, "reprezentanti de marca ai PSD trimit scrisori si comunicate institutiilor de presa publice si private, plingindu-se de o asa-zisa slaba reprezentare a actualei Puteri in talk-show-urile televizate".

        "Sintem curiosi daca modul bestial in care a fost batut ziaristul Ino Ardelean ii va sensibiliza pe secretarul general al PSD, dl Dan Matei Agathon, si pe ceilalti lideri ai actualului partid de guvernamint.

        Este binecunoscut faptul ca jurnalistul Ino Ardelean a scris numeroase articole critice la adresa liderilor PSD din judetul Timis, ceea a ce a dat nastere la numeroase suspiciuni privind autorii morali ai agresiunii. PNL solicita liderilor locali si nationali ai PSD sa condamne ferm agresiunea asupra ziaristului timisorean, cu atit mai mult cu cit aceasta nu este un fenomen singular in peisajul presei romanesti.

        De asemenea, solicitam autoritatilor si forurilor abilitate sa comunice cit mai curind opiniei publice masurile concrete care s-au luat pentru identificarea si prinderea agresorilor.", se mai precizeaza in comunicatul liderului liberal.
  • -2 (14 voturi)    
    e degringolada (Luni, 18 august 2008, 19:07)

    comentator [anonim]

    pd-l nu are oameni pentru alegerile din toamna pe sistem uninominal...sa mori de ras...mai tineti minte ce scandal facea micul traian boc cum ca psd nu vrea uninominal etc.? ei bine, iata ca acum nu au cu cine sa se prezinte in fata electoratului...

    drept dovada, au incercat sa-l aduca pe mitica (de fapt tot stefan la piatra-neamt)...voi chiar credeti ca mitica anunta de capul lui ca participa din partea pdl?daca da, sunteti naivi...doar ca reactia publicului a fost una negativa si atunci au intors-o imediat...

    ei bine, in cazul marii luptatoare impotriva comunismului si securitatii (ptr ca asa s-a afirmat dna mona musca daca va amintiti), sustinatoare a lustratiei (deja imi vine sa vomit) si intamplator (ah, dar si uitasem) semnatara unor declaratii catre securitate, d-l traian boc nu mai are cum sa o coteasca, fiindca a declarat-o personal in public. bine, cu ajutorul lui draga stolo...:)

    fratilor, intr-adevar un partid impecabil, de o inalta tinuta morala...in sfarsit, avem cu cine vota...:)))

    noroc cu d-na turcan si cu implantul ei de silicon (in buze...)
  • +3 (11 voturi)    
    O Doamna si Singura femeie-politician anti-sistem (Luni, 18 august 2008, 19:24)

    *** [anonim]

    Cine a inceput - Cine plateste - Cine castiga

    ... Si CINE merge mai departe ?

    EVZ, 04 Septembrie 2004

    INTREBARE: De ce ati fost lasata sa semnati de una singura plingerea catre PNA pe numele lui Adrian Nastase? De ce nu vi s-au alaturat si ceilalti membri ai Aliantei?

    MONA Musca: Nu lucram intotdeauna in grup. Noi sintem liberali in general si liberalii se bazeaza pe valori cum sint competitia, concurenta s.a.m.d., care apartin indivizilor. Drept urmare, actiunile individuale in PNL sint la ordinea zilei si sigur ca se discuta in interiorul PNL si au girul celorlalti. Deci nu trebuie sa ne ducem in spirit de turma. Nu vad de ce Adrian Nastase impreuna cu alti lideri l-au insotit pe infractorul Gabriel Bivolaru la procuratura si l-au sustinut in grup, nu vad de ce noi, tot in grup, sa-l intrebam daca este sau nu vreo legatura intre premier si infractorul Gabriel Bivolaru. Cred ca este suficienta o musca intr-o asemenea actiune. Nu trebuia sa mergem cu roiul, mustele nu umbla cu roiul.

    INTREBARE: Ati facut acest demers dumneavoastra si nu altcineva pentru ca aveti imaginea nepatata? Pentru ca nu vi se imputa vreo fapta presupusa de coruptie, lucru care ar fi putut fi speculat de adversarii politici?

    MONA Musca: Cind am pornit aceasta actiune nu m-am gindit deloc daca eu sint mai potrivita sau mai nepotrivita pentru treaba asta. Pur si simplu am gasit de cuviinta ca orice persoana publica este obligata sa dea raspunsuri. Aroganta cu care Adrian Nastase a ignorat intrebarile noastre mi s-a parut nelalocul ei.

    http://www.expres.ro/articole/detalii-articol/661037/Programul-de-guvernare-este-gata-Se-lucreaza-la-stil/
  • +4 (12 voturi)    
    Mona Musca cere drepturi de televizare pt opozitie (Luni, 18 august 2008, 19:28)

    *** [anonim]

    ANUL 2001, REGIMUL NASTASE

    Mona Musca cere drepturi de televizare pentru opozitie
    12 Decembrie 2001
    D.V.

    Deputatul PNL Mona Musca a solicitat ieri Consiliului National al Audiovizualului sa ?garanteze prezentarea, de catre mijloacele de informare in masa platite din bani publici, a pozitiei tuturor partidelor de opozitie reprezentate in parlament, indiferent ca se afla la putere sau in opozitie, cu precadere in problemele de interes public sau in cele in care sint in cauza bani publici?.


    Deputatul PNL Mona Musca a solicitat ieri Consiliului National al Audiovizualului sa ?garanteze prezentarea, de catre mijloacele de informare in masa platite din bani publici, a pozitiei tuturor partidelor de opozitie reprezentate in parlament, indiferent ca se afla la putere sau in opozitie, cu precadere in problemele de interes public sau in cele in care sint in cauza bani publici?. Cererea deputatului liberal este urmarea constatarii faptului ca, in ultima vreme, partidele de opozitie beneficiaza de timpi redusi de emisie in emisiunile de stiri. Reamintind rezultatele unei monitorizari efectuate in urma cu o luna, Mona Musca a dat publicitatii ieri rezultatele unei noi monitorizari efectuate de CNA in perioada 25 octombrie-7 noiembrie.

    Timpii alocati partidelor in emisiunile de stiri se prezinta astfel: la TVR1 - PSD, 56,8 la suta; PNL, 12,1 la suta; PD, sase la suta; la Antena1 - PSD, 74,1 la suta; PNL, 1,5 la suta; PD, trei la suta; la Prima TV - PSD, 84,8 la suta; PNL, unu la suta; PD, 2,9 la suta; la Pro TV - 64,2 la suta; PNL, 2,7 la suta; PD, 8,4 la suta.

    Mona Musca afirma ca o reglementare a CNA in sensul dorit de PNL ?ar face sa redea cetatenilor o parte din ceea ce li se cuvine, atit timp cit platesc din banii lor institutii publice de media.
  • -1 (13 voturi)    
    nesimtire sau foame? sau amandoua? (Luni, 18 august 2008, 19:33)

    ralucas [anonim]

    as fi interesata sa cunosc care dintre cele doua motive de mai sus o imping pe aceasta creatura sa doreasca sa candideze din nou. sau te pomenesti ca se crede indispensabila binelui obstesc...
    insa ce va fi mai interesant va fi sa ii auzim pe deontologii lu'peste prajit cum vor vorbi in campanie de securisti si de comunisti...domnu avramescu, domnu voiculescu, domnu boc, domnu base insusi, haideti la teveu si lamuriti-ne cum nu e bine sa votam cu mafia si securistii...
  • 0 (12 voturi)    
    de ziua ta ...... precum si dute-n croatia spre no (Luni, 18 august 2008, 19:36)

    elefantu [anonim]

    daca apare si mandra asta pe liste eu nu mai votez PD ul
    si poate nu este tarziu sa o sterg din romanica
  • +3 (13 voturi)    
    am si eu cateva intrebari... (Luni, 18 august 2008, 19:49)

    judex [anonim]

    1. este cineva pe-aici care a avut de suferit din caua Monei Musca?
    2. cei care acuza fara sa gandeasca: ati verificat dosarele de la CNSAS ale parintilor si neamurilor voastre?
    3. CIA, FBI, FSB si alte servicii de informatii cum culeg informatiile?
    4. puteti sa-mi dati exemplu de o alta femeie din politica romaneasca mai morala, mai corecta, mai seriosa si mai capabila decat doamna Mona Musca?
    5. pe cine sperie si deranjeaza Mona Musca?
    7. stiti cati securisti, turnatori si informatori care au facut mult rau se afla in randurile PSD, PNL, PRM, PC si PNTCD?
    8 ce au patit politicienii deconspirati si daca au dovedit bun simt si si-au pdat demisiile de onoare?
    9. Ce ati facut voi, cei care o acuzati pe Mona Musca, pentru Romania, pentru romani, pentru democratia romaneasca?
    Mai am si alte intrebari daca nu veti raspunde cinstit.
    • +2 (8 voturi)    
      iata celelalte intrebari pe care le mai am: (Luni, 18 august 2008, 22:00)

      judex [anonim] i-a raspuns lui judex

      10. Daca veti raspunde cinstit nu mai am intrebari? Ca nu mi-e clar ce as face atunci
      11. L-as pupa in fund pe Basescu?
      11 prim. Dar pe Stolo l-as pupa in acelsi loc?
      12. Am avut eu de suferit din cauza Monei Musca? R: Da, dupa cum se vede din postarea mea anterioara
      13. Sunt eu un turnator sau un pupincurist?
      Raspundeti-mi ceva, cinstit sau necinstit. Nu ma fortati sa mai scriu alte intrebari ca scriu numai prostii.Va implorrrrrrrrrr
      • 0 (0 voturi)    
        nu raspund impostorilor nesimtiti (Miercuri, 20 august 2008, 11:05)

        judex [anonim] i-a raspuns lui judex

        asa te invata sa procedezi tatucu' Iliescu si Patriciu?
    • -1 (9 voturi)    
      ete, fleosc! (Luni, 18 august 2008, 23:42)

      Codruta [anonim] i-a raspuns lui judex

      Mai, judex! eu habar nu am daca am "suferit din cauza Monei Musca" dar stiu PRECIS ca am suferit din cauza regimului acela - si n-am vazut-o pe MM de NICI o culoare sa spuna cine si de ce a recrutat-o, cum "functiona" sistemul, cat rau a produs si cine sunt aia care sustineau masiv "aparatul Secu"... astfel incat pot bien-merci sa cred ca doamna este in continuare "solidara" cu ei (dar asta chiar nu mai e problema mea).

      Dosarele de la CNSAS ale rudelor mele nu le-am verificat, stiu doar ce dosare au avut parintii mei. Ideea e ca rudele mele (in legatura cu care am unele banuieli) macar nu candideaza nicaieri - iar daca ar candida (si daca ar fi fost turnatori) nu i-as sustine (de altfel, deja cu o parte din ele m-am certat - sau mai bine-zis s-au certat ele cu mine, ca nu-l pup in *ur pe unul din preferatii lor).

      Mi se rupe-n paispe cum isi culeg CIA, FBI, FSB, FNI si FNA informatiile! Cand oi depinde de cei din Congresul SUA o sa-mi pese... :-p

      Nu stiu sa raspund la intrebarea 7 - dar care e relevanta???

      La 9: treaba MEA ce am facut pt. Romania!!! eu am bun-simt si (desi cred eu ca am facut ceva - si ca am sa mai fac) NU candidez! Asta cu toate ca NU am "turnat" (desi mi s-a cerut repetat)!!!

      Din partea mea Mona Musca poa sa candideze... daca si-a pierdut simtul ridicolului...! >:))
      E dreptul ei! si e tot dreptul ei si sa se faca de ras, si sa fie dezamagita, si s-o ia peste... Unii probabil nu inteleg nimic din lectiile primite si au nevoie sa o ia mai tare pe cocoasha! >:))

      Dar MM NU are prieteni (parerea mea) - sau nu printre aceia care o propun! Chiar isi imagina cineva ca nu va fi balacarita? UITE ce se intampla aici, pe forum! Daca i-ar fi fost cineva "prieten", ar fi deschis usa acestor balacareli, propunand-o?
      • -3 (7 voturi)    
        nici o problema, codrutule... (Marţi, 19 august 2008, 6:45)

        judex [anonim] i-a raspuns lui Codruta

        nu pricepi nimic din ce a fost si se petrece in Romania. Stai in zeama ta, asculta manele si vei trai 100 de ani. Aaaa...si nu uita...voteaza pe Nastase!
        • +1 (9 voturi)    
          manele si basele (Marţi, 19 august 2008, 10:51)

          Codruta [anonim] i-a raspuns lui judex

          Manele poate asculta baselu tau (si, apropo: probabil cand o fi cu alegerile o sa joace si din buric, pt. ca are nevoie de voturi si vreo cateva milioane de romani sunt manelisti sau / si admiratori ai pretenarului sau, Becali)! :-p

          Apropo de basel, manele, PDL si candidati: daca nu v-ati lamurit de ce e in stare PDL, nu uitati ca la capitala s-a aliat cu partidul lui Becali oferindu-i acestuia un post de vice-primar general. Nu inteleg de ce se mira lumea ca, in acest context, PDL vine si cu o propunere ca Mona Musca. Si la urma-urmelor, ce? parca o fi singura turnatoare din PDL? Numa' daca ma uit la "draga Stolo" sau daca ma gandesc ca inca o mentine printre vicepresedinti pe acea "sinistra a mediului" care a fost Sulfina Barbu, care, stiti... cu Silvian Ionescu... ma rog! Silvian nu era turnator ci securist de-a dreptul!

          Enfin!... PDL, adeca... parca Institutul lui Pata ar fi mai breaz din pdv al "dublei masuri"... >:

          Dar pana la urma fraier e cine-si imagineaza ca lucrurile sunt "intamplatoare" >:

          Bineinteles, zvonul cu Mona Musca e un teaser: PDL testeaza daca ar merge sau nu, care e gradul de incredere fatza de ei samd... daca lumea nu reactioneaza, probabil mai are cativa (mai multi) turnatori si securisti "pe tzeava" - daca oamenii reactioneaza, atunci n-or sa o mai propuna pe Mona iar cei care erau oscilanti vor zice "vedeti ca nu-i adevarat? vedeti ca PDL sunt baieti buni?"

          In felul asta PDL iese din toata galagia "mai curat, mai uscat" - in schimb Mona Musca s-a ales cu terfeleala pe forumuri si pe grupuri de discutii, asa "prietenie", halal!

          Dar observ ca la postarea mea anterioara n-ai reusit, dear "judex", sa raspunzi normal, coerent si la obiect, ba n-ai reusit nici macar sa te abtii si sa taci - ai trecut, in schimb, la limbaj de comandir! >: Asta inseamna ca te-a durut, ai? adica am nimerit-o si am atins adevarul... >:

          mdeh! adevarul, la PDL, doare tare... >:
          • +4 (6 voturi)    
            "nu inteleg" (Marţi, 19 august 2008, 12:30)

            ***Polul SD [anonim] i-a raspuns lui Codruta

            codruta says:

            "nu uitati ca la capitala s-a aliat cu partidul lui Becali oferindu-i acestuia un post de vice-primar general. Nu inteleg de ce se mira lumea ca, in acest context, PDL vine si cu o propunere ca Mona Musca."

            Problema nu este ca PDL s-a aliat cu PNG, ci ca PNL s-a aliat cu PSD in consiliul PMB. Adica, PNL a preferat un partid comunist plin de securisti, unui partid ca PDL care a dovedit ca lupta pentru reforme chiar cu riscul iesirii de la guvernare, adica al pierderii ciolanului.

            Alianta PNL cu PSD este cauza tuturor relelor in Romania in ultimii 4 ani.

            Asa ca, decat cu PSD mai bine cu PNG; decat alaturi de Nastase mai bine impreuna cu cea care a avut curaj sa depuna plangere penala impotriva lui nastase pe cand nici musca nu zbura de frica lui in romania, adica alaturi de Mona Musca.
            • -4 (6 voturi)    
              hahaha... cine vorbea (Marţi, 19 august 2008, 13:21)

              Basescu+PDL=Becali+PNG=mafia securistilor [anonim] i-a raspuns lui ***Polul SD

              Partid mai plin de securisti decat PD-L nu exista.
              Chiar daca si-a ars dosarul, numai un imbecil poate sa creada ca Baselu nu a fost securist de frunte avand functiile respective. Iar "draga Stolo" e si mai rau. Asa ca treaba cu securistii din PSD si PNL e paiul din ochiul vecinului cand exista ditamai grinda in ochiul PD-L.
              • +5 (5 voturi)    
                SRI = PSD / SIE = PNL / votati de 322 (Marţi, 19 august 2008, 13:57)

                322 + SRI + SIE [anonim] i-a raspuns lui Basescu+PDL=Becali+PNG=mafia securistilor

                "securistii imputiti" asculta de ordinele PSD si PNL votati de 322.

                SRI = PSD votat de 322:

                Senatorii şi deputaţii au votat, miercuri, cu 285 voturi pentru şi 123 contra, numirea în funcţia de director al SRI a lui George Cristian Maior şi cu 294 voturi pentru şi 114 împotrivă, numirea lui Claudiu Săftoiu în funcţia de director al Serviciului de Informaţii Externe.

                Votul exercitat de senatori şi deputaţi a fost secret, cu buletine.
                Revista Atheneum

                SIE = PNL votat de 322 :

                Camera Deputatilor si Senatul s-au intrunit, miercuri dimineata, in sedinta comuna pentru a valida nominalizarea lui Mihai Razvan Ungureanu la conducerea Serviciului de Informatii Externe.

                Din cei 449 de senatori si deputati ai Parlamentului, au fost prezenti 318. Dintre acestia, 295 au votat "pentru", iar 23 au votat impotriva. Astfel, intrunind majoritatea voturilor exprimate, Mihai Razvan Ungureanu va fi noul sef SIE. El a depus juramantul in fata unei sali aproape goale.
                RL online, 05 Decembrie 2007
                • -3 (7 voturi)    
                  hi,hi,hi! :))) (Marţi, 19 august 2008, 15:29)

                  Codruta N [utilizator] i-a raspuns lui 322 + SRI + SIE

                  Da, insa cel care l-a propus pe Maior pentru conducerea SRI a fost... ghici ciuperca!

                  Baseluuuuuuu... >:)))

                  Si pun pariu ca NU a fost votat de "322" ci de mai multi (sau si de altii decat asa-zisii 322 >:))
                  • +4 (6 voturi)    
                    nu propunerea e decisiva ci votul parlamentului (Marţi, 19 august 2008, 15:42)

                    322 + SRI + SIE [anonim] i-a raspuns lui Codruta N

                    parlamentul, adica PSD-PNL
                    • -4 (6 voturi)    
                      bineinteles! (Marţi, 19 august 2008, 16:11)

                      Codruta N [utilizator] i-a raspuns lui 322 + SRI + SIE

                      dar Parlamentul, oricat de treisutedouajdoist ar fi, NU poate sa voteze ceva ce nu i-a fost PROPUS!!!

                      Asa ca: Baselu a propus un pesedist iar Parlamentul l-a votat! Apropo: cei din PD(L) au votat cumva contra pesedistului???

                      Si oricum, exemplul nu era menit decat sa demonteze teoria aia, ca vezi-Doamne PSD si Baselu ar fi "dusmani", ei, na! poate "dusmani" doar cand vine vorba de marimea feliei ;)

                      Deci: Basescu > SRI > PSD > turnatori > Mona... tot pe-acolo, mare lucru...
                      • +4 (6 voturi)    
                        dar poate si sa NU voteze ceva ce i-a fost propus (Marţi, 19 august 2008, 17:30)

                        322 + SRI + SIE [anonim] i-a raspuns lui Codruta N

                        a votat > deci ca a DECIS > deci PSD si PNL sunt comandantii securismului in Romania

                        deci, PSD = SRI, PNL = SIE =

                        Ghise, campeanu Quintus, balaceanu stolnici, Melescanu, Patriciu, liviu campan, Sorin rosca Stanescu, Rodica stanoiu, miki Spaga, Nastase, etc.
            • -3 (7 voturi)    
              mai bine - vs bine! (Marţi, 19 august 2008, 13:31)

              Codruta N [utilizator] i-a raspuns lui ***Polul SD

              Dar SI mai bine si fara PSD si fara PNG si fara turnatori!

              Vad ca asta nu v-a trecut prinb cap - oare de ce?

              De ce oare se aduc tot felul de argumente (care mai de care mai inadecvat) ca sa faca lumea sa creada ca "rau" n-ar fi "chiar atat de rau" si ca "mai putin nociv = bun"???
              • +4 (6 voturi)    
                Pai PNL nu e de acord cu tine (Marţi, 19 august 2008, 13:59)

                ***Polul SD [anonim] i-a raspuns lui Codruta N

                CDR says:

                "Dar SI mai bine si fara PSD si fara PNG si fara turnatori! "

                PNL nu vrea decat PSD :)))

                RAUL CEL MAI MIC

                - pt. psd = pnl
                - pt. rusi = psd
                - pt. romani = pdl
                • -3 (7 voturi)    
                  nu kiar ;) (Marţi, 19 august 2008, 15:27)

                  Codruta N [utilizator] i-a raspuns lui ***Polul SD

                  eu cred ca "raul cel mai mic pt. romani" este o proportie de partide in Parlament de 30 + 30 + 20% - si restul = independenti sau / si partide mici ;)

                  Si mai cred ca "raul cel mai mic pt. romani" este ca Prim Ministrul sa fie dintr-un partid minoritar in Parlament - si sa fie dintr-un partid adversar al celui din care provine Presedintele! >:)

                  Acu', recunoasteti si voi ca a fost MINUNAT in legislatura asta, in care NIMENI nu a putut sa fure serios (ca erau ceilalti cu ochii pe ei), nimeni nu a putut sa bage "legi dedicate" si in care majoritatea functiilor au trebuit indelung negociate, "la sange"... ;)

                  E cu TOTUL altceva decat "partidul unic", neh? ;))
                  • +3 (7 voturi)    
                    ALB = NEGRU (Marţi, 19 august 2008, 15:46)

                    ***Polul SD [anonim] i-a raspuns lui Codruta N

                    adica este o minciuna de la un capat la altul este intreg postul de mai sus

                    exemplificare pt. tehnica asta se vede astazi in declaratiile rusilor legate de georgia

                    Comisia europeana critica parlamentul exact pentru legile cu dedicatie data in ultimii 2 ani de PSD si PNL impotriva justitiei sau pt. a facilita furaciuni
                    • -2 (6 voturi)    
                      dar cine naiba le-a votat??????? (Marţi, 19 august 2008, 16:15)

                      Codruta N [utilizator] i-a raspuns lui ***Polul SD

                      Dati, domne, structura voturilor pe partide! Inclusiv ce partide au ales sa lipseasca la vot si care nu!!!

                      Ca asaaa... vorba goale pot si eu sa zdrangan!

                      IA mai lasati-ma cu "legi date de PSD si PNL" - ca am mai participat si eu (ca "observator") la cateva sedinte din Parlament!!!

                      Dati structura de voturi pe partide! - nu va mai tot smiorcaiti pe aici! >:
                      • +2 (6 voturi)    
                        "legi date de PSD si PNL" (Marţi, 19 august 2008, 16:54)

                        ***Polul SD [anonim] i-a raspuns lui Codruta N

                        inseamna: legi INITIATE si VOTATE de PSD si PNL, care au majoritatea in parlament.
                        habar n-am cine si cum a votat, asta e treaba "observatorilor" ca tine :))

                        important pt. mine ca cetatean este ca PSd si PNl au INITIAT aceste legi si le-au votat.

                        iar legile astea au fost numai orori facute sa impiedice justitia: asa cum este ultima gaselnita cu schimbarea numirii procurorilor si numirea lor de catre CSM, care este tocmai una dintrre institutiile criticate de CE
                        • -3 (5 voturi)    
                          ??? (Marţi, 19 august 2008, 18:41)

                          Codruta N [utilizator] i-a raspuns lui ***Polul SD

                          Si daca le-a initiat PSD si PNL inseamna ca PDL, care le-a votat, e mai "moral"???

                          Eu n-am inteles! vorbeam aici despre Mona Musca si despre faptul ca PDL o propune pentru Parlament - nicaieri in articol n-am vazut sa se pomeneasca despre candidatura vreunui Nastase sau Remes (sau altii).

                          Ce? daca PSD sau / si PNL sunt "rai" reiese MUSAI ca PDL este "bun"???

                          Ce rationament ciudat!
                          • 0 (0 voturi)    
                            iar MINTI ! :)))) (Marţi, 19 august 2008, 21:15)

                            MINCIUNA PSD-PNL.SRL. [anonim] i-a raspuns lui Codruta N

                            Tov. CDR: "Si daca le-a initiat PSD si PNL inseamna ca PDL, care le-a votat, e mai "moral"??? "

                            Vreau sa vad ca PDL le-a votat si pt. asta vreau link-uri si date din 3 surse independente.

                            dar ca si data trecuta, evident ca MINTI, si pt. asta o sa-mi inchizi comentariul cu minusuri :))))
                            • 0 (2 voturi)    
                              de ce "din 3 surse"? (Marţi, 19 august 2008, 23:31)

                              Codruta N [utilizator] i-a raspuns lui MINCIUNA PSD-PNL.SRL.

                              Pe site la www.cdep exista numarul de voturi pentru fiecare lege precum si procesele-verbale ale sedintelor, incluzand numarul de persoane prezente. O socoteala simpla arata ca numarul de voturi pentru legile respective NU se putea aduna decat numai daca vota si PDL >:

                              Altfel... nice try cu alea "3 surse independente", cand stii prea bine ca votul a fost secret! NOROC ca mai exista si matematica pe lumea asta - iar ea demonstreaza CINE e adevaratul mincinos! :p

                              Dar parca ziceai ca nu-mi mai raspunzi, pt. ca nu prezint nu-stiu-ce interes pentru tine? Vaaaii... dar se poate? un sustinator al PDL sa-si calce cuvantul? >:))

                              Oricum, si ORICINE ar fi votat sau nu legile, subiectul era faptul ca PDL propune o turnatoare sa candideze pentru Parlament - si ACESTA e adevarul! ca PDL chiar a PROPUS pentru Parlament o turnatoare (iar din cate am auzit se pare ca intre timp ea chiar a acceptat).

                              Pai, sa le fie de bine! >:))
                              • 0 (0 voturi)    
                                MINCINOSULE, (Miercuri, 20 august 2008, 10:47)

                                PSD-PNL: Anii distrugerii valorilor si liderilor [anonim] i-a raspuns lui Codruta N

                                well, go on si arata-le in loc sa MINTI
                                arata-mi-le - asta e tot ce te-am rugat
                                nu te-am rugat sa-mi arati scuze, acuze, justificari
                                go on, do it !

                                altfel, ce sa-ti fac, te-ngropi singur tot mai tare, ori, eu nu pot decat sa te ajut :)

                                deci, MINCINOSULE, probeaza afirmatiile si abia apoi vorbeste de Mona

                                MINCINOSULE :

                                EU o vreau pe Mona turnatoarea in parlament pentru ca in ea am incredere, in turnatorii din PSD si PNL NU AM.
            • -2 (6 voturi)    
              nici eu nu inteleg (Marţi, 19 august 2008, 14:44)

              ori [anonim] i-a raspuns lui ***Polul SD

              Cum adica decat cu PSD mai bine cu PNG?

              Este o vorba in poporul asta, mai bine cu desteptul la paguba decat cu prostul la castig, si crede-ma ca nu de inteligenta musteste PNG-ul.

              Si de unde pana unde trebuie neaparat sa se alieze cu cineva? Daca ambele alternative sunt atat de greu de inghitit, PDL putea foarte bine sa nu se alieze cu nimeni si sa sustina interesele celor care i-au ales fiind independenti, negociind de la caz la caz.

              De unde pana unde PSD-ul este la putere in mintea unora nu pricep. Nu am mai vazut nici un ministru PSD de patru ani. Iar daca vorbim cumva de administratia locala, atunci si PDL tot la putere este, daca stam si facem socoteala.

              Si de unde pana unde vin inundatii in tara asta din cauza PSD? Ca parca vorbeai de "toate relele". Din cite stiu eu inudatiile vin din cauza defrisarilor care sunt facute in nordul Moldovei de catre un domn Gheorghe Flutur, inamplator sau nu mare cap PDL.

              Sunt convis ca dupa alegeri PDL se va alia imediat cu PSD daca altfel nu va putea forma guvernul, si o sa incerce sa va vanda asta ca marea salvare a patriei, in timp ce acum ii spurca pe cei de la PNL ca trec initiative legislative prin parlament su sprijinul PSD.
              • +3 (7 voturi)    
                pt. prima oara in romania. (Marţi, 19 august 2008, 15:20)

                ***Polul SD [anonim] i-a raspuns lui ori

                in minoritate nu poti sa negociezi - cum spui tu - nimic
                iar daca nu poti sa negociezi - deci sa contezi - atunci inseamna ca oamenii ti-au dat votul degeaba. iata ca in consiliul PMB PDL a reusit sa se impuna si sa obtina o forta de negociere

                In parlament nu are aceasta forta, pt. ca PNL prefera PSD, iar PNG nu exista acolo.

                M-am saturat de minciuna asta cu flutur vinovat de defrisari, pt. 18 ani cu PSD la PUTERE.
                faceti plangere la DNA nu va plangeti la televizor daca aveti dreptate.
                Mi-e imposibil sa cred ca au trecut 4 ani si PSd sau PNl nu au fost in stare sa faca o singura plangere penala nu doar impotriva lui flutur ci impotriva oricarui membru PDL pe care l-au "cantat" prin cantarea PSD-ului la toate televiziunile.

                Nu cred ca PDL se va alia cu PSD. pana acum PDL a facut totul exact asa cum a promis, deci am motive sa am mai multa incredere decat niciodata in declaratiile unui partid, pt. prima oara in romania.
  • +2 (10 voturi)    
    M Musca cere Desfiintarea ministerului propagandei (Luni, 18 august 2008, 20:24)

    ministerul propagandei PSD [anonim]

    ANUL 2003, REGIMUL NASTASE

    Desfiintarea ministerului propagandei PSD
    21 Ianuarie 2003
    Alina Mihai


    "Albania, Iugoslavia si Rusia sint singurele tari din Europa care mai au ministere ale propagandei dupa modelul Ministerului roman al Informatiilor Publice, condus de Vasile Dancu", a afirmat vicepresedintele PNL Mona Musca, care a cerut desfiintarea acestei institutii.

    Mona Musca spune ca nu mai exista nici o ratiune de a mentine un minister care sa se ocupe de transferul informatiilor atita vreme cit este in vigoare Legea accesului la informatiile publice.

    "Ministerul Informatiilor este, de fapt, un instrument de propaganda al PSD pe bani publici si reprezinta un pericol pentru libertatea de exprimare si accesul la informatii", a precizat vicepresedintele liberal.

    In plus, bugetul ministerului a crescut cu 104% fata de anul trecut, in conditiile in care numarul posturilor s-a marit doar cu 12 angajati.

    Dancu: "Doamna deputat este frustrata"

    Ministrul informatiilor, Vasile Dancu, crede ca Mona Musca este frustrata: "doamna deputat este suparata pentru ca guvernul sta foarte bine la capitolul comunicare si e normal sa fie ingrijorata, mai ales ca, pina nu de mult, coordona comunicarea la Partidul National Liberal.
    Intelegem frustrarea, dar acesta nu este un motiv pentru a cere desfiintarea Ministerului Informatiilor Publice", a spus Dancu intr-un comunicat de presa, aratind ca afirmatiile cu privire la activitatea ministerului sint pure nascociri propagandistice si nu au nici o legatura cu realitatea.
  • -1 (11 voturi)    
    Mincinoasa ! (Luni, 18 august 2008, 20:47)

    Motul [anonim]

    Nu stiu cat rau a facut ca informatoare cu angajament a securitatii,stiu insa ca a mintit cu nerusinare prin declaratie scrisa ca nu a colaborat cu securitatea. Mai poate avea cineva incredere intr-o mincinoasa ?
    • 0 (10 voturi)    
      uite unde era moralistul... (Luni, 18 august 2008, 21:07)

      judex [anonim] i-a raspuns lui Motul

      tu nu ai mintit niciodata?
      • +4 (8 voturi)    
        scuze Motule (Luni, 18 august 2008, 22:06)

        judex [anonim] i-a raspuns lui judex

        Sunt atat de prost si nu mi-am dat seama ca tu nu esti persoana publica. Ma duc sa-l mai pup pe Traienutz pe buci sa-mi revin. Dupa cum vezi si din alte postari am luat-o completa razna.
        • 0 (0 voturi)    
          se pare ca ai dreptate.... (Miercuri, 20 august 2008, 11:45)

          judex [anonim] i-a raspuns lui judex

          esti si prost si mincinos.
      • 0 (8 voturi)    
        cine n-a mintit? (Marţi, 19 august 2008, 10:53)

        Codruta [anonim] i-a raspuns lui judex

        Dar depinde in ce privinte... >:

        Diferenta este ca Motul nu candideaza!

        Vii cu argumente TIPIC de manipulator! >:)
        • +4 (6 voturi)    
          diferenta e alta (Marţi, 19 august 2008, 12:02)

          *** [anonim] i-a raspuns lui Codruta

          diferenta este ca mona a platit pentru greseala ei, in timp ce altii NU si nici nu vor sa fie judecati,
          stau bine mersi in parlament si mai vor o tura, pentru ca sa se sustraga judecatii
          • -4 (6 voturi)    
            n-am nimic impotriva (Marţi, 19 august 2008, 12:39)

            Codruta N [utilizator] i-a raspuns lui ***

            ok, sa-i dam afara din Parlament si pe aceia, care-i problema???

            Eu vad, insa, ca se discuta despre revenirea Monei Musca in Parlament - IN LOC sa se discute despre cum scapam de aceia din Parlament - nu vi se pare o EXCELENTA diversiune??? >:))

            Poate subiectul IN SINE este pus la cale de ceva securisti - ca sa ne concentram asupra cui nu trebuie dar sa scapam din vedere ceea ce trebuie! >:
            • +5 (5 voturi)    
              e simplu (Marţi, 19 august 2008, 12:56)

              *** [anonim] i-a raspuns lui Codruta N

              de'asta e un non-subiect: pe aceia nu-i vota.

              aceia au EI nevoie de parlament, de Mona avem NOI nevoie in parlament.
              • -4 (6 voturi)    
                care "noi"? (Marţi, 19 august 2008, 13:36)

                Codruta N [utilizator] i-a raspuns lui ***

                Care "noi" sunt aceia care au MUSAI nevoie de Mona Musca in Parlament?

                Si adica de ce cineva (oricine) nu s-ar descurca fara MM in Parlament?

                Eu n-am incredere in "persoanele indispensabile" - dar poate ca, mdeh! MM o fi o astfel de persoana, sunt curioasa pentru cine... >:)

                Pana una-alta, eu totusi continui sa cred ca ea e folosita pe post de "cobai electoral"...
                • +4 (6 voturi)    
                  Sigur 100% cu certitudine, PSD (Marţi, 19 august 2008, 14:05)

                  ***Polul SD [anonim] i-a raspuns lui Codruta N

                  PSD si PNL s-ar descurca de minune daca mona n-ar mai exista in viata politica

                  Asadar pb. este si cine are nevoie de ea : eu si altii ca mine, pt. ca nu ma simt reprezentat de multi din PDL si de TOTI din PSD si PNL,

                  ci problema este si cine NU o doreste cu furie in viata politica :)))))
                  iar astia sunt PSd si PNl care au nevoie de un simbol pe care sa-l demonizeze si astfel sa-si scoata din discutie si sa-si albeasca securistii
                  • -3 (5 voturi)    
                    poate (Marţi, 19 august 2008, 15:21)

                    Codruta N [utilizator] i-a raspuns lui ***Polul SD

                    Desi nu cred ca MM e chiar o Mare Piedica pt. PSD (sau / si PNL sau / si altii ;)

                    Dar io mai degraba cred ca au aruncat-o unii pe Mona in fatza, ca sa se concentreze lumea pe ea - si sa nu mai fie atenta la cei care colcaie spre intrarea in Parlament, din umbra, in timp ce atentia noastra e indreptata in alta parte >:)
                    • +4 (4 voturi)    
                      aste se aplica numai la PSDPNL (Marţi, 19 august 2008, 15:48)

                      ***Polul SD [anonim] i-a raspuns lui Codruta N

                      PDL nu are capacitatea tehnica, adica televiziuni si presa proprie astfel incat sa poata crea diversiuni media
        • 0 (0 voturi)    
          manipulare...? (Miercuri, 20 august 2008, 11:46)

          judex [anonim] i-a raspuns lui Codruta

          ma amuzi !?
  • +2 (8 voturi)    
    hai, nu ascundeti intrebarile... (Luni, 18 august 2008, 21:06)

    judex [anonim]

    indrazniti sa raspundeti ! Sau, in Romania de astazi, este mai bine si mai onorabil sa fii agent al KGB-ului decat al securitatii romane. Cei mai vocali sunt fostii activisti PCR, UTC si neamurile lor, precum si agentii KGB, dusmanii adevarati ai poporului roman. Iar unul, Brucan, a batut toate recordurile pentru ca "ciripea" atat la CIA, cat si la KGB si Mossad.
    • -2 (8 voturi)    
      revin din nou (Luni, 18 august 2008, 22:03)

      judex [anonim] i-a raspuns lui judex

      Deci nu-mi raspundeti canaliilor.Ma credeti bolnav psihic de nu-mi raspundeti, ai???? macar sa-mi raspund eu sa nu par dement. Si ca sa zic ceva: Brucan a fost agent si al Serviciului secret al planetei Venus. Hai ca v-am zis-o. Iata cat sunt de vocal :))))
    • 0 (6 voturi)    
      fiecare la ransul lui! (Marţi, 19 august 2008, 10:56)

      Codruta [anonim] i-a raspuns lui judex

      Cand or veni propunerile de KGB-isti or sa se discute si alea - deocamdata discutam despre turnatori pentru Secu romana.

      Iar stand atatia ani si NE dandu-i in gat pe cei care au recrutat ca turnatori, inseamna ca ai SUSTINUT sistemul... si Securitatea romana... si (implicit) pe mamica ei, KGB!!!
      • +4 (4 voturi)    
        CNSAS e condus de PSD si PNL (Marţi, 19 august 2008, 12:59)

        *** [anonim] i-a raspuns lui Codruta

        In consiliul CNSAS majoritatea este detinuta de PSD si PNL.

        CNSAS are deci in grija pe cei care "au recrutat ca turnatori" si nu-i da in gat, in schimb CNSAS are "grija" de mona.
        Interesant.
        • -3 (5 voturi)    
          se poate (Marţi, 19 august 2008, 13:37)

          Codruta N [utilizator] i-a raspuns lui ***

          asta e posibil, nu stiu care e situatia in CNSAS...

          Cu toate astea, CNSAS NU avea ce sa-i faca Monei Musca daca ea n-ar fi turnat!

          Asa ca sa lasam CNSAS deoparte, ca NU el candideaza! >:
          • +3 (5 voturi)    
            CNSAS nu candideaza dar PSD si PNL - da (Marţi, 19 august 2008, 14:20)

            Mapa profesionala a PSD si PNL LA PUTERE [anonim] i-a raspuns lui Codruta N

            CDR says: "Cand or veni propunerile de KGB-isti or sa se discute si alea -"

            Astept de la CNSAS :sa vina cu agentii KGB

            CNSAS nu candideaza dar PSD si PNL - da

            E timpul ca PNL si PSD sa-si prezinte mapa profesionala pt. exercitiul PUTERII
            • -3 (5 voturi)    
              e ok (Marţi, 19 august 2008, 15:15)

              Codruta N [utilizator] i-a raspuns lui Mapa profesionala a PSD si PNL LA PUTERE

              sa vina CNSAS cu agentii KGB, eu n-am nimic impotriva! Pana una-alta, vad ca au refuzat sa-mi dea propriul MEU dosar de Securitate >:(

              N-am nimic impotriva nici sa-si prezinte PSD si PNL "mapa profesionala" - asta insa nu rezolva problema Monei Musca...

              Care a turnat (sintagma aia cu "turnatorie de bine" e antologica!!!) si, din pacate, MAI rau: a mintit!

              S-a legat cineva de Corneanu cand a spus ca a fost turnator? NU! Atunci, CE a impiedicat-o pe Mona sa spuna adevarul?

              Se pare ca toata lumea vrea sa treaca cu buretele peste faptul ca ea a comis un FALS IN ACTE!!! si asta chiar de pe pozitia ei de persoana oficiala!

              La CE s-ar putea astepta romanii de la ea in viitor???

              Dar totusi: asa-i ca "subiectul Mona" e de fapt fals? Si ca de fapt securistii incearca sa testeze "gradul de toleranta" al populatiei fatza de ei? >:
              • +3 (5 voturi)    
                ROMPETROL Rafinaria securitatii (Marţi, 19 august 2008, 15:54)

                *** [anonim] i-a raspuns lui Codruta N

                Mona nu a comis niciun fals in acte. declaratia suna ceva de genul : "nu am facut politie politica" - si este adevarat.

                decizia instantei care califica notele laudative date de ea drept "politie politica" poate ajunge la CEDO, care a mai dat un verdict pozitiv pt. un proces de acest fel, adica instrumentat politc
                Corneanu NU A FOST dusmanul PSD - deci implicit si al lui patriciu

                securistii n-au ce sa testeze pt. ca oamenii nu de mona sunt interesati ci de cei ca plesita, patriciu cu rafinaria securitatii, si cei ca ei.
  • +4 (6 voturi)    
    cine are nevoie de parlament pentru IMUNITATE ? (Luni, 18 august 2008, 21:25)

    - [anonim]

    Demnitarii români au tot soiul de imunităţi în faţa legii

    Constituţia României spune că „nimeni nu este mai presus de lege”.
    Realitatea demonstrează însă contrariul. Există câteva categorii de demnitari care nu doar că sunt mai presus de lege, ci mai mult, unii sunt mai presus decât alţii. Cristi Citre ne spune cum este posibil acest lucru şi cine sunt respectivii demnitari.

    Dacă justiţia nu-i vede pe oamenii de rând pentru că, nu-i aşa, e oarbă, pe demnitari îi priveşte cu alţi ochi.

    1. Intr-o ierarhie a celor favorizaţi, pe treapta cea mai de jos sunt parlamentarii. Ei pot fi urmăriţi penal şi trimişi în judecată, fără nici un aviz special, dar nu pot fi arestaţi sau percheziţionaţi fără acordul colegilor.

    2. De şi mai multe privilegii se bucură miniştrii, împărţiţi la rândul lor în trei categorii, una mai favorizată decât alta.

    3. Astfel, miniştrii neparlamentari nu pot fi urmăriţi penal pentru fapte săvârşite în timpul mandatului, indiferent care ar fi acestea, decât cu acordul şefului statului.

    4. O imunitate sporită o au miniştrii care sunt şi senatori. În cazul lor, ancheta penală poate începe doar cu acordul colegilor din camera superioară. Majoritatea este simplă, adică jumătate plus unu dintre senatori trebuie să fie de acord cu începerea urmăririi penale a colegului lor.

    5. Şi mai imuni în faţa procurorilor sunt miniştrii-deputaţi. Chiar dacă procurorii îi acuză de fapte grave de corupţie, cum ar fi luarea de mită, şantaj, obţinerea de foloase necuvenite, ei nu pot fi urmăriţi penal decât dacă mai mult de două treimi dintre colegii lor îşi dau acordul.

    6. O imunitate şi mai mare are preşedintele României. El nu poate fi acuzat decât de înaltă trădare, şi asta cu votul a cel puţin două treimi din numărul deputaţilor şi senatorilor.

    http://www.realitatea.net/transcript/2008-08-14/13
  • 0 (8 voturi)    
    Ati pierdut inca un vot (Luni, 18 august 2008, 21:43)

    gogu1 [anonim]

    NIci o scuza
    • 0 (0 voturi)    
      nici o paguba... (Miercuri, 20 august 2008, 12:49)

      judex [anonim] i-a raspuns lui gogu1

      precis faci parte din categoria celor care nu mergi la votare.
  • +1 (13 voturi)    
    Bai zevzecilor ..... (Luni, 18 august 2008, 21:47)

    DRAGOS ESCU [utilizator]

    N-am invatat niciodata nimic din istorie ......... intotdeauna ne-am comportat (cu infime exceptii) ca o turma proasta dar perfect educata prin efectul lui Pavlov. Ce usor sarim la gatul unui om si-l facem albie de porci pentru ceva comis acum 20 de ani, iar in acelasi timp punem de-o cataracta uriasa de fiecare data cand o shleahta de nesimtiti ne fura ACUM din buzunare banii (taxele), isi bat joc de DEMOCRATIA in care cu totii am ales sa traim (nerespectarea puterilor in stat). Spiritul nostru civic comporta aproape de fiecare data o mutatie inexplicabila, ne e aproape indiferent CA PREZENTUL PROVOACA LA ATITUDINE, ca ar trebui sa iesim in strada si NU sa scriem pe forumuri cand niste hoti isi impart in Parlament imunitatile, cand demagogia se transforma in minciuna imputita, debarasata de orice urma de bun simt. Nu ne deranjeaza MINCIUNA, dar ne excita frenetic prada pe care o asteptam cu narile umflate. Dezgustatoare natie ..........

    PS: Si ziceti ca daca Mona Musca a afirmat despre studentul Omar ca e interesat de chimie, ASTA E CAUZA PENTRU STAREA IN CARE NE AFLAM???
    Ce ar trebui sa pateasca Bush pentru Guantanamo Bay atunci? ..............
    • +1 (11 voturi)    
      Iar dublu standard? (Luni, 18 august 2008, 22:36)

      666 [utilizator] i-a raspuns lui DRAGOS ESCU

      De ce a trebuit să fie pedepsită Norica Nicolai pt. presupuse fapte petrecute acum peste 20 de ani şi Mona Dana Muscă ar trebui reabilitată?

      Nu cumva numai pt. că judecă Andreea Pora în locul tău şi ticăloşii pedelişti sunt automat mai puţin ticăloşi decât toţi ceilalţi? Sau chiar nu mai sunt ticăloşi defel odată urcaţi în barca bocciană?

      Ah... ştiu... îţi imaginezi deja un milion de motive pro-unii şi anti-ceilalţi.
      În fapt, eşti educat să crezi într-un singur sens.
      Mai bine procedează la introspecţie în loc să ţii teorii părtinitoare altora.
      • +2 (4 voturi)    
        dar dumneata si ceilalti cu aceeasi.... (Marţi, 19 august 2008, 6:54)

        judex [anonim] i-a raspuns lui 666

        gandire, procedati la introspectie?
        • -3 (5 voturi)    
          introspectie (Marţi, 19 august 2008, 11:45)

          judex [anonim] i-a raspuns lui judex

          vezi ba mirko ce destept mi-s?
      • +2 (8 voturi)    
        Dublu standard ??! (Marţi, 19 august 2008, 9:31)

        ***Polul de Stanga Dreapta [anonim] i-a raspuns lui 666

        Dupa ce criterii ?
        Norica nicolai a fost "pedepsita" ?

        Sau a avut nerusinarea sa vrea sa fie NUMITA intr-un post pentru care nu avea calificare profesionala si vointa de reforma ?

        Dupa ce criteriu se poate compara activitatea POLITICA a Doamnei Mona musca in ultimii 18 ani impotriva PSD - cu activitatea noricai nicolai care l-a facut scapat pe iliescu de lustratie si a votat si a fost constant impotriva infiintarii DNA ?

        Mirko,
        Tocmai aici sta ceea ce o diferentiaza pe doamna Mona Musca de 99% dintre politrucii ultimilor 18 ani: daca toti au bube si provin din fostul PCR, putini sunt cei care dupa 1989 au actionat astfel incat sa fie demni de singurul lucru castigat prin Revolutie, si anume : LIBERTATEA -
      • 0 (10 voturi)    
        Andreea Pora ...... (Marţi, 19 august 2008, 10:31)

        DRAGOS ESCU [utilizator] i-a raspuns lui 666

        Tinere proletar, Andreea Pora nu judeca ci critica pe cine considera ea ca trebuie criticat. Asta nu inseamna ca io, tu si oricine altcineva trebuie sa fim "in tabara" cu ea. E democratie si cred ca fiecare are dreptul la opinii, mai mult sau mai putin subiective. Ti-as intelege revolta daca as vedea macar un singur post de-al tau in care sa ai aceeasi atitudine impotriva lui Laptop, Gadea si Cristoiu sau a amaratului ala de Badea, care par sa nu vada deloc barna din ochiul patronului lor. Vezi tu, un jurnalist cu coloana vertebrala si-ar fi dat demisia.

        Vad ca-mi reprosezi ca sunt educat sa cred intr-un singur sens. Daca ai citi cu atentie postul meu anterior, ai observa ca nu mentionat nici un partid. Toti sunt o apa si un pamant, si dupa cum stii, orice padure are uscaturi. Se pare insa din atitudinea multora de pe forum, ca e preferabil sa tai toata padurea pentru doi copaci.

        As aprecia atitudinea daca nu as sti din ce material sunt romanii facuti. Natie de bisnitari, blatisti si turnatori, intr-o tara unde mita e denumita infatuos "atentie". ASTA E TOT O INCALCARE A LEGII!!! Deci data viitoare cand recomanzi la introspectie, macar ai bunul simt si adreseaza-te tuturor conationalilor tai.
        • +1 (1 vot)    
          Stimate domn,, (Miercuri, 20 august 2008, 10:13)

          judex adevarat [anonim] i-a raspuns lui DRAGOS ESCU

          Presupun ca Mirko este sarb, din categoria sarbilor comunisti, fanatici si rusofili, care au dus, prin prostia lor, la distrugerea Iugoslaviei. Am sa explic pe scurt care este situatia in prezent. Tocmai am trecut prin Serbia, Croatia si Slovenia. Serbia este la pamant, mai rau ca Albania; daca nu intra repede in UE este terminata. Croatia este putiun mai sus, dar Slovenia, membru UE, este o incredibila revelatie. Este un adevarat model. Mi-as dori ca si Romania sa fie macar jumatate cat Slovenia. Quod erat demonstrandum! Prin urmare, comentariile lui Mirko reflecta cabotinism si disperare.
    • -2 (8 voturi)    
      este UNA dintre cauze! (Marţi, 19 august 2008, 11:00)

      Codruta [anonim] i-a raspuns lui DRAGOS ESCU

      pentru ca Secu l-a avut in vedere pe studentul Omar (interesat de chimie), si i-a trimis niste prieteni, cu care acesta (dupa ce a terminat facultatea) a ramas in relatii bune - iar dupa 90 a revenit in tzara, ca Mare Investitor, si a devalizat juma din intreprinderile tzarii (cu complicitatea, desigur, a prietenilor fosti si actuali Secu) - si acum ne rade-n nas la toti!

      Va faceti ca nu stiti cum au mers lucrurile, bajetzi, ai? da' chiar e POSIBIL sa ne luati pe toti... dar chiar PE TOTI drept tampiti???
      • +3 (7 voturi)    
        Vorbesti desigur de Haysam ...... (Marţi, 19 august 2008, 11:43)

        DRAGOS ESCU [utilizator] i-a raspuns lui Codruta

        Care, bun amic fiind cu tatuca Iliescu (pe vremea aceea Secretar General al UTC, iar mai apoi nelispsit din delegatiile oficiale ale Bunicutei), a pradat tzara intr-o veselie!!!!

        Ai perfecta dreptate ........ dar ... unde e rolul Monei Musca in toata chestia asta???

        Vezi, de asta ne va duce pe noi la vale demagogia, suntem plini de revolta doar impotriva acelora care sunt cazuti.

        Natie de lasi.
        • -1 (7 voturi)    
          ayurea! (Marţi, 19 august 2008, 12:14)

          Codruta N [utilizator] i-a raspuns lui DRAGOS ESCU

          Pe cand Liiceanu s-a luat de Mona Musca (asa cum zici: FIX cand a fost deja "cazuta") eu i-am luat (ei) apararea - nu e cazul sa faci apel la celebra compasiune a romanului "pentru cei cazuti"!

          Ma refer la Hayssam, la Omar si la toti Hayssamii si Omarii (generic) - iar Mona Musca trebuia sa stea in banca ei si sa NU colaboreze!

          Nu era nimeni OBLIGAT sa "colaboreze", stii? Cred ca oricare din noi stie asta, pt. ca la oricare din noi au venit bajetii iar cei care am spus "NU!" n-am ajuns la inchisoare - e drept, n-am avut aceleasi Maretze Oportunitati, mdeh... pt. unii, "sufletul" e ceva mai scump... >:

          Care e legatura intre Omar (fie el Hayssam sau nu) si Mona? Habar nu am! insa daca Mona i-ar fi dat in gat pe "recrutorii" ei acum 18 ani (si daca toate Monele ar fi facut la fel) probabil ca Romania ar fi fost in alta parte >:((

          Dar, asa precum in facultate a preferat sa aiba "oportunitati", la fel, dupa '90, a preferat sa minta, TOT pentru a avea niste "oportunitati"...

          Oricum, insa, prima mea postare se referea la aia ca, din partea mea, Mona Musca poa sa candideze linistita - e problema EI daca vrea sa se faca de ras, dupa cum e problema EI daca accepta sa ii considere "prieteni" pe pedelistii care o folosesc acum, fara jena, drept "cobai electoral"...

          Mie, in fond, imi e mai degraba mila de aceasta femeie...
          • +4 (4 voturi)    
            "oportunitatile" monei ... (Marţi, 19 august 2008, 13:04)

            ***Polul de Stanga Dreapta [anonim] i-a raspuns lui Codruta N

            CDR says:
            "dupa '90, a preferat sa minta, TOT pentru a avea niste "oportunitati"... "

            ● PETROM – vandut la 2,7 miliarde de euro, restul pana la 45 DE MILIARDE DE EURO e in buzunarul lui NASTASE
            ● ROMPETROL – vandut pe 3 miliarde, in buzunarul lui PATRICIU
            ● Afacerea “Jimbolia": Nicolae Vacaroiu, Virgil Magureanu, Doru Ioan Taracila,
            ● Adrian Costea.......contrabanda cu petrol: 8 miliarde de euro !!!
            ● Devalizarea Bancorex:paguba de 7 miliarde de euro....fratii Paunescu, Adrian Costea, Bobic....toti hoti pesederisti.
            ● Contrabanda cu tigari-alcool: 5 milioane de euro prinTrutulescu si Zaher,baroni pesedisti,baroni ai alcoolului contrafacut
            ● Credite guvernamentale in combustibili si energie :2 miliarde lei ,date de Nastase lui Corneliu Iacobov,alt baron PSD-ist,nerabmursate niciodata.
            ● Gaurile negre din industrie pe vremea guvernarii Vacaroiu si Nastase in sectorul minier
            - 3 miliarde de euro
            ● Gaurile negre din industrie pe vremea guvernarii Vacaroiu si Nastase in sectorul energetic
            - 2 miliarde de euro ,
            ● SIDEX (inainte de privatizare) - 1,5 miliarde de euro
            ● ROMAN si Tractorul Brasov - peste 100 milioane euro
            ● SNTR - 15 milioane de euro
            ● INTERMEDIARII GAZULUI RUSESC datorita carora gazul rusesc ajunge in romania incarcat la pret
            ● OPRESCU SI IMPLICIT PSD-UL...mafia adusa la putere

            GUVERNUL TARICEANU 2007 - 2008:

            ● DATORII DE 8 MILIARDE DE EURO IERTATE IN 2007 COMPANIILOR ENERGETICE ROMANESTI
            ● Pierderea datorata DE GUVERNUL TARICEANU pentru NE-UTILIZAREA fondurilor UE in 2007
            ● Pierderea datorata DE GUVERNUL TARICEANU pentru NE-UTILIZAREA fondurilor UE in 2008
            ● DATORIILE DE 800 DE MILIOANE DE EURO - iertate recent de Guvernul Tariceanu Companiei huilei si lignitului
            ● DEFICIT BUGETAR : 2 MILIARDE DE EURO report din 2008 catre 2009; alte 2 MILIARDE DE EURO prognozate in deficit deja pentru 2009 pentru plata pensiilor
          • +3 (7 voturi)    
            Cati ani ai, Codrutza? (Marţi, 19 august 2008, 15:08)

            DRAGOS ESCU [utilizator] i-a raspuns lui Codruta N

            Scuza-mi impertinenta, presupunand ca esti femeie. Dar am puternice indoieli in privinta presupusului tau contact cu Securitatea.

            Tatal meu a intrat in inchisoare pentru o poezie, o gluma rimata in care facea misto la modul cel mai banal cu putinta de "tovarasi". L-au batut pana si-a pierdut dantura in inchisoare. L-au exclus din partid (singurul lucru bun), si n-as vrea sa-ti descriu cum am trait pana la revolutie.

            Turnatorul? Un coleg de serviciu, care s-a dus indignat la secretarul de partid "arondat" uzinei unde lucra si i-a aratat hartia. Banuiala tatalui meu s-a adeverit abia dupa revolutie, cand a putut sa-si verifice dosarul (multumita printre altele si Monei Musca - atunci la PNL, care la vremea aceea a facut lobby pentru predarea arhivelor Securitatii).

            Turnatorul n-a fost fortat de nimeni sa faca asta, si probabil ca pentru atitudinea lui a fost pus pe lista "elementelor sanatoase".

            Dar Securitatii nu-i spunea nimeni NU fara repercursiuni!!! Asta numai o minte creatza o poate afirma.

            Daca ai fi avut macar curiozitatea de a urmari Memorialul Durerii, ai fi inteles cati ani de inchisoare, munca silnica si ostracizari publice asteptau pe oricine avea MARELE CURAJ sa spuna NU. Daca fugeau, familiile lor aveau si mai mult de suferit.

            As putea fi de acord cu tine ca A GRESIT atunci cand n-a declarat, acum 18 ani, ca a colaborat cu Securitatea (probabil a considerat ca turnand studenti straini nu era vital pentru natiune sa stie). N-am nici o intentie s-o scuz.


            Rezultatul? probabil ar fi fost omorata in plina strada, cel putin pana in 2000, chiar de agentii racolatori, care acum impart dreptatea pe la televiziunile proprii.

            Repet pentru a mia oara, Ceri cuiva sa fie imaculat intr-o tzara plina de oameni murdari, intr-o mai mica sau mare masura, si NU E CORECT! Mai ales cand te-ai lasat condusa de un secretar de partid (Iliescu) timp de 14 ani .......
            • -3 (5 voturi)    
              another si again nice try (Marţi, 19 august 2008, 18:15)

              Codruta N [utilizator] i-a raspuns lui DRAGOS ESCU

              Am suficienti ani cat sa stiu PERFECT ce a insemnat acel regim, plus Securitatea; cat priveste tatal tau care a fost dat afara din partid... ce sa spun! parintii mei nici macar nu au DORIT sa intre in partidul ala si chiar si daca si-ar fi dorit nu cred ca i-ar fi primit, pt. ca, d.ex., s-au cunoscut fiind deportati in Baragan. As fi recunoscatoare daca nu s-ar mai apela la chestii slabe, eu NU am chef sa ma bat cu caramida-n piept pentru ce au facut parintii mei atata timp cat Mona Musca este cea in discutie!

              BINEINTELES ca existau repercusiuni daca nu colaborai cu Secu! eu vorbeam doar despre cat de ieftin isi vindeau sufletul cate unii!

              Mona probabil n-ar fi avansat in post, n-ar mai fi luat premii si alte compensatii banesti, poate n-ar fi avut voie sa iasa peste hotare, ar fi fost ultima pe lista promovarilor pe post samd. - ei, si???

              Incepand de la retragerea rusilor (adica dupa 1963) Secu nu te inchidea numai pentru ca ai refuzat sa devii turnator, nu te tortura samd. - ok! avansai mai lent (sau deloc) profesional, nu-ti mai "dadeau" butelia aia si drept sa-ti cumperi TV color - so, uat???

              Merita pentru ASTA sa-ti vinzi sufletul? Unii au considerat ca da!

              Printre ei, si Mona Musca - ar trebui sa-i plang de mila???

              Bai, frate! dar ce incrancenare pe aici, sa fie aparati niste turnatori!!! Hai, ca asta fu tare!!!

              Deci FARA turnatori nu se mai poate in tzara asta? Adeca PDL, fara ei nu se descurca???

              Pai... e BINE de stiut! nu ca n-as fi banuit (vezi Silvian Ionescu, securist get-beget - si altii!)
            • -3 (5 voturi)    
              omorit pe naiba! (Marţi, 19 august 2008, 18:17)

              Codruta N [utilizator] i-a raspuns lui DRAGOS ESCU

              Si nu! nu te omora NIMENI daca refuzai sa fii turnator! asta ti-o spun SIGUR!

              Si nu sunt singura care stie asta, ca au fost destui carora li s-a propus - dar care au avut curaj sa refuze!!! - iar dintre aceia sunt destui inca in viata si poate ca destui chiar citesc aici, pe forum! >:
            • -3 (5 voturi)    
              Iliescu >: (Marţi, 19 august 2008, 18:19)

              Codruta N [utilizator] i-a raspuns lui DRAGOS ESCU

              Iar pe MINE Iliescu nu m-a "condus" niciodata! - si sunt destui care sa stie asta (inclusiv din echipa HotNews) :-p
              • 0 (0 voturi)    
                pupinii lui Iliescu >:) (Miercuri, 20 august 2008, 10:45)

                Codruta N [utilizator] i-a raspuns lui Codruta N

                Inteleg, din modul in care a fost votata postarea mea (in care spuneam ca "pe mine Iliescu nu m-a condus niciodata") ca aceia care voteaza sunt suparati ca nu m-am lasat niciodata condusa de Iliescu, deci ca aceia care ma tot voteaza cu "minus" sunt fani de-ai lui :-p

                Pai, la cum s-au comportat pe forum, nici nu ma mira (nu mai vorbesc de Secu, SRI=Maior=PSD, Baselu - care l-a propus pe pesedist la SRI - samd.; de prietenia Baselu > Stolo > Talpes... ce sa mai zic? de ce sa n-o sustina "draga Stolo" si pe Mona, in acest context? >:)
        • -2 (6 voturi)    
          Escule... si tu esti fost securist sau turnator... (Marţi, 19 august 2008, 13:36)

          antisecurescu [anonim] i-a raspuns lui DRAGOS ESCU

          Haysam a fost scapat peste granita de "dom' profesor" de la Cotorceni, tatuca criptosecuristul fost sef "marinar" la Anvers pe vremea lui Ceasca (care nu are dosar, nu-i asa? Hehehe...).
          E clar ca ai si tu amnezie selectiva ca Mona Musca! Probabil amnezia ta se declanseaza la ordin, nu?
          • +4 (4 voturi)    
            CATA PROSTIE!!!! (Marţi, 19 august 2008, 16:43)

            DRAGOS ESCU [utilizator] i-a raspuns lui antisecurescu

            De ce te trezesti tu vorbind, mai "antisecurescu"? Si mai grav de atat, de ce te trezesti ACUZAND FARA PROBE???

            1. Ma faci securist sau turnator. AVEAM 11 ani, ///! Si crede-ma ca nu-mi stai in fatza in privinta moralitatii, ///

            2. /// despre Haysam scapat de Basescu. AI DOVEZI? Uite iti aduc io dovezi:

            * http://www.hotnews.ro/stiri-arhiva-1606259-talpes-veriga-dintre-hayssam-iliescu.htm

            * http://www.9am.ro/stiri-revista-presei/2005-04-07/hayssam-de-patru-ori-cu-iliescu-munaf-o-data.html

            * http://www.hotnews.ro/stiri-arhiva-1209220-hayssam-intermediar-pentru-dinu-patriciu.htm

            *http://www.hotnews.ro/stiri-arhiva-1232402-magureanu-destui-politicieni-erau-diverse-state-plata.htm

            Vrei sa discutam de amnezie?

            "Fostul presedinte Ion Iliescu a afirmat, duminica (10aprilie2005), ca nici Omar Hayssam si nici un alt om de afaceri nu au facut parte vreodata din delegatiile oficiale ale Presedintiei."

            """marinar" la Anvers pe vremea lui Ceasca (care nu are dosar, nu-i asa?""" De ce pui tu cuvinte in gura mea, mai baiatule? Ai vazut tu vreun post de-al meu care sa sustina ca Basescu ARE SAU N-ARE DOSAR???

            //

            Ia-ti-l pe Iliescu si pune-ti-l bibelou, om fara minte ce esti!
            • +2 (4 voturi)    
              ai dreptate (Marţi, 19 august 2008, 18:02)

              judex [anonim] i-a raspuns lui DRAGOS ESCU

              Asa e. Nu esti securist, pot garanta eu ca m-am uitat in fisa ta si erai prea mic. Dar scrie acolo ca ai luat spaga puiule. Cam nasol. Lasa ca si seful tau a luat o casa. Cel putin. Si daca erai mai crescut tot ca Mona ajungeai, vreun Dan :)))
              • +1 (1 vot)    
                ACELEASI VORBE GOALE ..... (Marţi, 19 august 2008, 22:20)

                DRAGOS ESCU [utilizator] i-a raspuns lui judex

                Glume ieftine si afumate. Ma surprinde ca-ti arde de ele in timp ce o gasca de parlamentari iti baga mana in buzunar in fiecare zi.

                N-am lucrat in Romania (locuiesc departe de troaca aia de laturi) ca sa iau spaga, ca atare n-am avut sef care sa-si ia casa. Probabil ca te-ai uitat in oglinda si ai descris ce ai vazut.

                Nu mai mancati degeaba despre fise si dosare, 99% dintre voi habar n-aveti cu ce se mananca.
                • +1 (1 vot)    
                  stimate domn, acest judex este un impostor (Miercuri, 20 august 2008, 7:15)

                  judex [anonim] i-a raspuns lui DRAGOS ESCU

                  Judex-ul adevarat este cel care a pus intrebarike de mai sus si va multumeste pentru comentariile dvs, realiste si cu bun simt.
      • +4 (4 voturi)    
        se pare ca tu ne iei.. (Marţi, 19 august 2008, 13:13)

        neutrino [utilizator] i-a raspuns lui Codruta

        dar argumentele sunt foarte slabe...
  • +1 (11 voturi)    
    cata fatarnicie si parsivenie... (Luni, 18 august 2008, 21:48)

    judex [anonim]

    aveti scoala baieti, nu gluma! Iliescu, Nastase, Geoana, Tariceanu, Patriciu, Voiculescu si toata sletha de nemernici, tradatori si distrugatori ai Romaniei mint in fiecare zi si nu va deranjeaza. Va deranjeaza doar Mona Muca. Ce caractere frumoase aveti ?!
    • +3 (9 voturi)    
      pe mine ma deranjeaza TOTI! (Marţi, 19 august 2008, 11:04)

      Codruta [anonim] i-a raspuns lui judex

      TOTI aceia de mai sus - dar acum discutam nu despre candidatura tuturor, ci despre cea a Monei Musca!

      Tehnica clasica de manipulare: sa aduci in discutie persoane si fapte care nu au legatura cu subiectul discutiei, pentru a "disipa" atentia de la subiect!

      Dar apropo: pana nu l-au apucat pe Basescu bazdacii, pe Mona Musca n-a deranjat-o ani si ani ca a fost "colega de partid" cu Patriciu - how comes? >:
      • +3 (5 voturi)    
        daca nu iti cer prea mult.... (Marţi, 19 august 2008, 11:46)

        judex [anonim] i-a raspuns lui Codruta

        incerca doar sa fii mai realist si a te gandesti foarte serios la ce se va intampla cu tara in care traim in urmatoarea perioada. Ce crezi ca ar trebui facut pentru a intra in lumea civilizata, pentru a trai mai bine, pentru a nu ne mai fura si jigni unii pe altii?
        • -2 (6 voturi)    
          hm! (Marţi, 19 august 2008, 12:20)

          Codruta N [utilizator] i-a raspuns lui judex

          Pai, ca sa-ti raspund la asta, nu prea e suficient un forum de publicatie electronica - daca as vrea sa fiu rautacioasa ti-as zice ca au elaborat unii o Mareata Strategie Nationala pentru Dezvoltarea Durabila a Romaniei pana, haaaat! in 2030 - dar dat fiind ca eu am contestat aceasta SNDD...

          Oricum, nu inteleg: vrei sa zici ca Mona Musca e unica solutie pentru a trai mai bine?

          Pai, asta ar fi de-a dreptul tragic pentru noi >:

          In orice caz, daca ai observat, eu NU faptul ca ea candideaza il contest - e (probabil? pana nu va exista o lege contrara) dreptul ei sa candideze si sa piarda pe barba ei... Cum am zis: daca ea accepta aceasta balacareala la care o supune lumea... in fine! o fi avand ea motivele ei sa considere ca "merita", treaba ei!

          Pe mine ma deranjeaza modul in care se ARGUMENTEAZA aici, in favoarea candidaturii ei. Argumente mai manipulatoare ca astea n-am vazut decat pe vremea cand ni-l bagau pe gat pe Iliescu... >:
          • +3 (5 voturi)    
            Zecile de procese intentate ziaristilor de PSD (Marţi, 19 august 2008, 13:05)

            ANUL 2002, REGIMUL PSD [anonim] i-a raspuns lui Codruta N

            Zecile de procese intentate ziaristilor arata ca in Romania, libertatea presei e tot mai amenintata
            23 Octombrie 2002
            Alina Mihai


            Deputatul PNL Mona Musca e hotarita sa apere legea Rompres si sa nu accepte cererea presedintelui Ion Iliescu de a-i obliga pe ziaristii agentiei de presa sa-si divulge sursele de informatie. Ea a mentionat ca sursele jurnalistilor trebuie sa ramina secrete, iar deconspirarea identitatii celor care fac afirmatii sub acoperire nu se poate face decit dupa o hotarire judecatoreasca.
            ?Ar fi contrar deciziilor Curtii Europene a Drepturilor Omului sa oblige jurnalistii sa-si mentioneze sursele secrete?, a precizat Mona Musca. Directorul Agentiei de Monitorizare a Presei, Mircea Toma, a afirmat ca este regretabil ca juristii presedintelui nu cunosc jurisprudenta CEDO. Potrivit deputatului PNL, Consiliul Europei a criticat Romania, la Conferinta regionala privind libertatea de exprimare de la Strasbourg, din 18 octombrie, pentru mentinerea pedepselor penale pen-tru ziaristi. Mona Musca a precizat ca va depune, in curind, un proiect legislativ prin care insulta si calomnia vor fi abrogate din Codul penal.
            Potrivit unei statistici intocmite de Agentia de Monitorizare a Presei, pe baza datelor Ministerului Justitiei, de la inceputul anului pina in prezent, 10 jurnalisti au fost condamnati definitiv pentru insulta sau calomnie. Sint sute de procese in curs, peste 420, a precizat Mircea Toma, aratind ca 95 la suta din cazurile judecate de CEDO au la baza plingeri referitoare la cele doua infractiuni pentru ziaristi. El a afirmat ca un caz aparte il constituie situatia de la Vrancea, unde presedintele Consiliului Judetean, Marian Oprisan, si primarul au intentat 134 de procese jurnalistilor locali. Cu titlu comparativ, Anglia a avut, in 50 de ani, 10 procese in care au fost implicati ziaristi, a mentionat Mircea Toma, aratind ca este edificator ca in Romania se abuzeaza de utilizarea in instanta a celor doua acuzatii - insulta si calomnie.
      • +3 (5 voturi)    
        daca te deranjeaza toti aplica-le aceleasi CRITERI (Marţi, 19 august 2008, 11:59)

        *** [anonim] i-a raspuns lui Codruta

        aplica-le aceleasi CRITERII tuturor - pt. ca numai asa un criteriu este valabil

        Cine nu judeca/evalueaza folosind criterii -> face un lucru si mai rau, pentru ca egalaeza vini uriase si ne-pedepsite cu o vina mica asa cum e vina monei musca

        Adica foloseste exact mecanismul de manipulare pe care l-au folosit comunistii la revolutie, cand au aruncat toata vina asupra lui ceausescu - tocmai pt. ca populatia sa uite de comunisti si securisti si pt. ca astfel acestia sa aiba drum liber spre confiscarea PUTERII.

        Atentie deci la cei care judeca fara criterii - pentru ca ei sunt cei care ii spala pe securistii adevarati, cei care au torturat, ucis si zdrobit constiinte.


        Care sunt criteriile:
        • -2 (6 voturi)    
          n-am inteles (Marţi, 19 august 2008, 12:22)

          Codruta N [utilizator] i-a raspuns lui ***

          Ce anume te face sa crezi ca nu le aplic aceleasi criterii???

          Mi-am manifestat eu aici VREO "preferinta electorala"? Ce sens are sa ii aduci pe "altii" in discutie???

          Deocamdata (si aici) era vorba despre candidatura Monei Musca! Si numai a ei!
          • +2 (6 voturi)    
            e simplu (Marţi, 19 august 2008, 12:40)

            *** [anonim] i-a raspuns lui Codruta N

            nu aplici aceleasi criterii, si asta se vede din faptul ca vezi in discutia "despre toti" un pericol.
            ori, discutia "despre toti" e necesara pt. ca nicio persoana PUBLICA nu poate fi judecata fara criterii si in afara mediului in care a activat, adica a mediului PUBLIC, care inseamna oameni PUBLICI si faptele lor.

            demonizarea dupa metoda comunista are intotdeauna rolul de a-i face scapati pe adevaratii vinovati
            • -1 (5 voturi)    
              ????????? (Marţi, 19 august 2008, 13:21)

              Codruta N [utilizator] i-a raspuns lui ***

              De unde reiese ca "vad un pericol in discutia despre toti"???

              Ce aiureala! Articolul se refera la Mona Musca - atunci cand va apare un articol "despre toti" am sa comentez acolo...

              Pana una-alta, nu se poate spune ca o persoana care a turnat e "buna" numai pentru ca au turnat si altii - sau pentru ca altii au facut alte chestii, mai "rele" decat turnatoria!

              Asta e vesnica discutie despre "e ok ca ala te-a infestat cu HIV, gandeste-te ca altii au cancer!" sau "ce te plangi? in Somalia mor copiii de foame".

              Ceea ce faci e diversiune si atat - deocamdata, Mona Musca a turnat - si nu doar atat, mai rau! a mintit!

              Iar PDL o propune pentru Parlament - pai, sa le fie de bine! >:)
            • -3 (5 voturi)    
              care criterii? (Marţi, 19 august 2008, 13:23)

              Codruta N [utilizator] i-a raspuns lui ***

              Tot bombani aici despre "a judeca dupa aceleasi criterii" - dar asta nu ne face pe toti decat sa pierdem timpul!

              N-ai zis, deocamdata, nici un "criteriu" - pai, zi cateva! >:))
              • +2 (6 voturi)    
                e mult mai interesant sa aflu de la tine (Marţi, 19 august 2008, 15:10)

                *** [anonim] i-a raspuns lui Codruta N

                ce principii NU ai :)))

                nu discut despre principii cu persoane fara principii
                • -3 (5 voturi)    
                  a, ok... (Marţi, 19 august 2008, 16:00)

                  Codruta N [utilizator] i-a raspuns lui ***

                  deci ai intrat pe forum ca sa spui cu cine discuti sau nu discuti tu... pai, tot e bine ca stim - de candidat candidezi, sau nu? >:))

                  Ce naiba: despre candidatura MEA e vorba? sau despre a Monei Musca???

                  Pana una-alta, constat doar ca n-ai fost in stare sa raspunzi concret la nici un mesaj al meu - in schimb, in buna traditie (pe care o pomeneam mai devreme) a sustinatorilor PDL treci la insulte...

                  Pai... astea or fi "principiile" sustinatorilor PDL (si ale Monei? in caz ca se hotaraste sa candideze)... >:))

                  Hai, ca asta fu tare! esti absolut liber(a) sa nu-mi raspunzi - te-am fortat eu???
                  • +4 (6 voturi)    
                    pura observatie nu insulta (Marţi, 19 august 2008, 16:44)

                    *** [anonim] i-a raspuns lui Codruta N

                    pur si simplu n-am remarcat sa ai vreun principiu

                    cine are principii judeca dupa criterii de evaluare, nu-si permite niciodata sa judece oamenii la gramada ca in comunism
                    • 0 (0 voturi)    
                      pur si simplu (Marţi, 19 august 2008, 23:42)

                      Codruta N [utilizator] i-a raspuns lui ***

                      nu aveai de ce sa "remarci ca am vreun principiu" pentru ca aici nu se discuta despre mine ci despre Mona Musca, astfel incat nu era un forum pe care sa dau eu examen despre "principii" sau sa ma aflu-n treaba si sa expun o lista ref. la principiile mele!

                      Subiectul era Mona Musca, NU EU!!! Dupa cum am mai zis de vreo 5 ori, eu NU candidez!!! EA CANDIDEAZA (si de asemenea EA este cea care a turnat, nu eu, deci EA este aia "fara principii")!

                      Iar eu judec chiar "dupa criterii de evaluare" - unul din criterii fiind "daca a colaborat sau nu cu securitatea", altul fiind "daca persoana respectiva minte sau spune adevarul".

                      La ambele criterii (care sunt cat se poate de clare) Mona Musca PICA!!!
                      • 0 (0 voturi)    
                        iar MINTI ca rusii in Georgia (Miercuri, 20 august 2008, 9:58)

                        CRITERII [anonim] i-a raspuns lui Codruta N

                        "pe mine ma deranjeaza toti"
                        ai scris mai sus,

                        iar eu ti-am raspuns ca atunci - la o asemenea cantitate de "deranj" - trebuie sa ai niste criterii foarte tari, pt. ca se aplica si dau acelasi rezultat in cazul TUTUROR.

                        ori, n-am vazut ca aplici aceleasi criterii tuturor. patriciu e un securist "mai egal" decat Mona turnatoarea, pentru ca a primit cadou de la securisti o rafinarie si "se pricepe" la management :))) adica sa dea tunuri la stat

                        Securistii din PSD si PNL sunt "mai egali" decat Mona, pentru ca apar zi de zi, non-stop la televizor - Ghise, Alin teodorescu, si altii - protejati de presa PSD si PNL.
                        Si ei au mintit, sunt turnatori, tradatori, traseisti, etc (s-au alaturat PSD venind din CDR, etc.)

                        Activistii protejati de PNL in parlament sunt "mai egali" decat oricare altii pt. ca PNL - LA PUTERE FIIND - n-a adoptat legea lustratiei.

                        Si tot asa.

                        Deci, daca Mona Musca pica la un singur criteriu, securistii si activistii din PSD si PNL pica la o suta de criterii.

                        Si atunci, uite ca nu te "deranjeaza toti", ci numai Mona

                        De ce ?

                        pentru ca astfel aia "toti" si partidele care-i sustin sa scape de priviri indiscrete si sa poata candida linistiti pe listele alea suplimentare, care stau ascunse bine si de care presa detinnuta de PSD si PNL nu se va atinge vreodata

                        In concluzie : MINTI (ca de obicei)
                        de-aici incolo nu mai e nici macar funny sa ma joc cu un mincinos.
                        hai sa fii sanatos tovarase
                        • 0 (0 voturi)    
                          prostii! (Miercuri, 20 august 2008, 11:03)

                          Codruta N [utilizator] i-a raspuns lui CRITERII

                          Ai invatat cuvantul "minti" si il repeti ca un copil care nu stie alte cuvinte - incercand in acelasi timp sa manipulezi!

                          NU AI de unde sa stii cum aplic eu "criteriile" mele, pentru simplul motiv ca eu NU am discutat despre "altii" la acest subiect! Subiectul este Mona Musca - iar eu am repetat de suficiente ori cat sa inteleaga oricine are scula aia care-i permite sa inteleaga ca discut despre EA, pentru simplul motiv ca nu este vorba despre ALTII!!!

                          Subiectul este ca PDL a propus-o pe MM in Parlament - cand o veni vorba ca vreun alt partid propune pe dracu' stie cine (care sa fi fost turnator) in Parlament, am sa fiu la fel de revoltata - dar deocamdata este vorba despre Partidul Prezidential, care nu misca-n front decat ce zice Prezidentele (care, de altfel, isi ia salariul de la mine) si care propune pentru Parlament o turnatoare! Vrei sa-ti desenez? e asa greu sa intelegi?

                          Eu cred insa ca ma cunosti, ca stii ca nu agreez turnatorii, ca stii ce am facut in realitate si ca incerci doar sa ma enervezi prefacandu-te ca nu intelegi - sau poate incerci doar sa calomniezi (in stilul turnatorilor sau al Secu).

                          Am spus de nu stiu cate ori ca ma deranjeaza TOTI, asta e chiar titlul uneia dintre postarile la acest topic - dar tu, nu si nu! Continui (nici macar cu curajul de a o face sub numele tau real) sa scrii prostii!

                          Ma deranjeaza TOTI securistii (inclusiv tu) - dar aici este vorba NUMAI despre Mona!!! Or Mona NU este "mai buna" numai pentru ca au existat si alti turnatori si securisti - este doar o tipa care a fost in cardasie cu ei - si mai ales care, timp de 17 ani, NU I-A DAT IN GAT ci a continuat sa minta!!! Din cate s-a vazut, indiferent cat de "securist" o fi fost Patriciu, timp de ani si ani MM nu s-a jenat DE FEL sa fie alaturi de el in partid!

                          Desi (normal!) folosesti (din reflex, probabil) salutul cu "tovarase", n-am sa-ti raspund, pentru simplul fapt ca, spre deosebire de tine (si Mona) eu NU am fost "tovarasa" cu nimeni!
                          • 0 (0 voturi)    
                            MINCINOS x 3 (sau 4 ?) (Miercuri, 20 august 2008, 11:53)

                            CRITERII pentru TOTI [anonim] i-a raspuns lui Codruta N

                            acum "stii" ca eu sunt "securist", evident la fel cum ai stiut si in celelalte cazuri in care AI MINTIT FARA RUSINE
                            btw, imi spui si mie cum se numeste tehnica asta ruseasca ?

                            TOCMAI pt. ca te deranjeaza "toti" draga tovarase,
                            trebuie s-o judeci pe Mona asa cum ii judeci PE TOTI, TOCMAI pt. ca aici e vorba de Mona
                            CEEA CE TU NU FACI, DECI IARASI MINTI

                            In schimb,
                            1. o acuzi doar pe Mona, in timp ce raul facut de securistii din PSD si PNL in ultimii 18 ani este URIAS - vezi mai sus expresia lui in MILIARDE DE EURO
                            2. o acuzi pt. vini care nu sunt ale ei (nu avea ea de unde sa stie care sunt securistii din romania)
                            3. te faci ca nu vezi MERITELE activitatii ei politice in sprijinul democratiei - asta e un criteriu la care NICIUN securist nu are merite, ceea ce face din ea un personaj spectaculos
                            4. nu aplici aceleasi criterii tuturor

                            deci din nou : esti un MINCINOS


                            TOTI = securistii din PSD si PNL care apar non-stop in viata publica la televiziunile nationale
            • -3 (5 voturi)    
              "adevaratii vinovati" (Marţi, 19 august 2008, 13:26)

              Codruta N [utilizator] i-a raspuns lui ***

              Toata lumea foloseste sintagma asta, avand, bineinteles, grija ca ea sa fie golita de orice continut! :-p

              Zi cine-s "adevaratii vinovati", da, acolo, cateva nume, macar vreo 3 - ca sa fii credibil >:

              Sau poate le da Mona - ca EA stie cine a recrutat-o - si cum! - dar a zis ea ceva, macar un "miau", in astia 17 ani? A dat vreodata vreUN nume concret - sau ceva fapte concrete???
              • +2 (6 voturi)    
                ADEVARATII VINOVATI sunt cei care fug de justitie (Marţi, 19 august 2008, 15:56)

                *** [anonim] i-a raspuns lui Codruta N

                n-am ce exemplu sa dau, se vad cu ochiul liber
                • 0 (0 voturi)    
                  printre care si Mona Musca (Miercuri, 20 august 2008, 11:06)

                  Codruta N [utilizator] i-a raspuns lui ***

                  Care a MINTIT!!!

                  Daca nu a fost "vinovata", DE CE a mintit???

                  Mona Musca a mintit! este o mincinoasa! a mintit 17 ani!!!

                  Si cu toate astea, PDL o propune in Parlament - mi se pare definitoriu pentru PDL >:
                  • 0 (0 voturi)    
                    PENALII din PSD si PNL fug de justitie si sunt (Miercuri, 20 august 2008, 11:59)

                    *** [anonim] i-a raspuns lui Codruta N

                    propusi sa candideze: Nastase si Mitrea

                    Mona n-a fugit niciodata de justitie, si n-a mintit - n-a facut politie politica

                    dar daca vrei tu sa spurci PDL-ul cu Mona, e ok, Tovarase, mie mi se pare o onoare pt oricine s-ar asocia cu Mona

                    Din pacate PDL e atat de speriat de presa PSD si PNL incat n-o va propune pe Mona
                    ceea ce inseamna MINCINOSULE, ca tot timpul asta ai "lucrat" pentru PDL :))))))
  • -2 (8 voturi)    
    pentru un "altfel" de judex (Luni, 18 august 2008, 22:22)

    comentator [anonim]

    omule, este senzational, am ras cu lacrimi...dar ai grija ca daca vede bosorogu' ca-l "dubleaza" cineva, s-ar putea sa faca vreun atac :)))

    foarte tare, ai exprimat exact ce gandesc si eu si multi altii, inclusiv dintre porto...

    dar mai este un alt caz de spitalu' 9 mult mai grav...il stim cu totii...are personalitate multipla...

    bafta
    • -5 (5 voturi)    
      multumesc ;) (Marţi, 19 august 2008, 18:18)

      judex [anonim] i-a raspuns lui comentator

      cel mai mult mi-a placut "Stimati forumisti de buna credinta" ...la ce debiteaza pdl-istul din mine acolo nici nu a mai trebuit sa intervin :)))))
      si acum sa-ti dau viitoarea replica a judex-ului care a scris acel titlu: aha, comentator, te-am prins, tu ma inseli cu mine insumi :))))
  • +3 (11 voturi)    
    Dar de ce?... (Luni, 18 august 2008, 23:02)

    Tom Macaragiu [anonim]

    ... de ce trebuie sa ramanem tot cu gloabele astea ? de ce trebuie sa reciclam oamenii compromisi ? de ce tot cu nastase, iliescu, miki, mona, mitrea, vacaroiu s nepotul ala de comunist... olteanu parca!
    de ce nu scapam de blestematii astia ?
  • -1 (9 voturi)    
    fabulos! (Luni, 18 august 2008, 23:16)

    irefutabilul [anonim]

    acest judex este nepotu' tovului boc? (va rog sa ma scuzatzi dragi fesenei ca mai citesc din cand incand forumul dvs de partid) & fiind vorba de musca... jenanta musca!
  • -1 (7 voturi)    
    he he (Marţi, 19 august 2008, 2:13)

    busymind [anonim]

    Imi aduce aminte cand era moda cu repartitoarele, apoi centrale de apartament, termopane si asa mai departe. Asa este si viata politica mai vine o moda cu informatori, apoi penalul DNA, destituirea presedintelui. A fost o moda, ne-a intrat pana in oase acea forfota si greu mai iese cel putin noua oamenilor de rand. Ce se face azi in lumea politica se numeste reciclare politica. Trebuie sa fim in ton cu moda nu-i asa.
    Bine e sa mai "citesti" o stire sa iti aduci aminte de ce ai plecat de acasa.
  • +1 (11 voturi)    
    Eu as vota cu Mona Musca (Marţi, 19 august 2008, 4:01)

    George [anonim]

    Si sunt convins ca nu sunt singurul. Lasand latraii la o parte, intr-o tara unde justitia spune ca Voiculescu nu a facut politie politica si Mona Musca da, unde Nastase nu poate fi anchetat dar babele alea care isi lucrau pamantul pe care aveau acte au fost arestate... ei bine in tara asta avem nevoie si de cineva cum este Mona Musca. In plus femeia asta si-a cerut scuze si a avut bunul-simt sa demisioneze din Parlament, ceea ce Nastase nici nu gandeste sa faca.
    • 0 (10 voturi)    
      ABSOLUT DE ACORD (Marţi, 19 august 2008, 10:33)

      DRAGOS ESCU [utilizator] i-a raspuns lui George

      Dupa cum am scris si mai sus, paradoxul natiei astea de genii cu chilotii rupti in cur dar care nu mananca decat caviar este mai mult decat evident.

      Demagogie ordinara!
  • 0 (8 voturi)    
    ati inceput iar balacareala.... (Marţi, 19 august 2008, 6:52)

    judex [anonim]

    Vad ca vajnicii PSD-i si PNL-i au inceput iar cu ineptiile si balacareala. Se vede ca ii deranjeaza a naibii de tare adevarul si nu-i duce capul mai mult. Iar tu, comentator de mahala, daca ma mai ataci in acelasi mod abject, te informez ca voi riposta pana te zdrobesc definitiv. Vezi-ti de kgb-istii tai de Iliescu si Patriciu!
    Rog administratorukl de site, care cunoaste adresele mail sa nu mai permita furtul nick-name-urilor, ca sa evitam folosirea unor tactici kgbiste. Aceleasi tactici au fost folosite de rusi si in razboiul cu Georgia, deci este clar cine este specialist in asa ceva.
    • -3 (7 voturi)    
      tinere judex (Marţi, 19 august 2008, 11:25)

      comentator [anonim] i-a raspuns lui judex

      sa stii ca nu eu am folosit nick-ul tau. ce, credeai cumva ca eu sunt singurul care a sesizat ca esti dus cu pluta?

      de ce nu-ti faci tu mai bine un cont de utilizator ca sa nu te mai "cloneze" nimeni. ahhh, dar atunci nu ai mai putea sa postezi cu mai multe nick-uri drept anonim...hmmm, asa este, nu m-am gandit de la inceput...
  • 0 (10 voturi)    
    Mona Musca (Marţi, 19 august 2008, 7:26)

    Observator [anonim]

    Doamna Mona Musca a fost profesoara la facultate cu studentii straini; in aceasta calitate oricine in locul ei, era obligat sa raporteze comportamentul acestor studenti in raport cu statul roman.
    Doamna Mona Musca nu a avut decat cele mai bune aprecieri din partea populatiei, pana cand Tariceanu-Razgandeanu a vazut ca Mona nu este de acord cu el in privinta lui basescu; ca urmare Razgandeanu a ordonat sa i se gaseasca ceva la dosar, ca sa fie data afara. Dar Mona Musca este o buna politiciana, cu respect fatza de valorile autentice romanesti.
    Merita din plin sa i se dea sansa sa candideze, mai ales ca daca ne gandim bine, persoane cu mult mai importante au fost securisti-securisti cu grade si raspundere in Securitate, ce actionau impotriva poporului roman nu a strainilor...au fost securisti sadea atat din PSD, PC, PRM, UDMR sau alte partide...
    Dar despre ei, nu se spune nimic!
  • -2 (8 voturi)    
    Retrage-te (Marţi, 19 august 2008, 8:01)

    Florin_Oradea [anonim]

    Cred ca ar trebui sa se retraga din politica aceasta femeie.
  • +1 (9 voturi)    
    musca (Marţi, 19 august 2008, 8:16)

    alpha [utilizator]

    cu parere de rau,dar pe site posteaza o gramada de oameni care nu stiu cu ce s-a mancat comunismul in Romania.gestul Monei Musca de atunci,in conditiile in care avea studenti straini,era ceva considerat de la sine inteles,automat intr-o societate care te indoctrina cu "pericolele" pe care le pot aduce strainii-mai ales ca erau arabi si evrei.femeia nu a turnat pe nimeni,asa ca puritanii care o vor exclusa din viata publica sunt fie prea tineri si nu au TRAIT in teroarea acelor ani,fie sunt din cei ce vor sa-i bage in aceeasi oala pe toti pentru a-i murdari pe opozanti si a-i albi macar prin comparatie pe "negrii"lor.
  • -1 (9 voturi)    
    Stimati forumisti de buna credinta, (Marţi, 19 august 2008, 8:27)

    judex [anonim]

    De ceva vreme, pe forumurile Hotnews, si-au facut aparitia niste indivizi dubiosi, cativa, dar care folosesc mai multe nick name-uri, care sunt foarte agresivi, abjecti, si, cand nu mai au argumente, trec la jigniri de mahala. Ascund comentariile care ii dezavantajeaza si, indiferent de subiect, se orienteaza ca un leimotiv catre Basescu.
    Va atrag atentia asupra profilului acestora, sa-i puteti identifica cu usurinta si sa-i combateti cu fermitate. Ei sunt adevaratii dusmani ai viitorului civilizat si prosper al Romaniei, odrasle de fosti si actuali nomenclaturisti, clientela politica care se infrupta cu nerusinare din banii pentru pensii, invatamant sau sanatate. Ca sa intelegeti din ce anturaje provin, am sa va reamintesc faptul ca presedintele Basescu, asa, cu bunele si rele sale, a atacat comunismul, securismul, kgb-ismul, hotia si courptia. Veti intelege deci, cine sunt acesti indivizi, din ce medii provin si pe cine apara ei. Va multumesc.
    • -2 (8 voturi)    
      in cugetarea de o valoare inestimabila: (Marţi, 19 august 2008, 11:30)

      comentator [anonim] i-a raspuns lui judex

      "am sa va reamintesc faptul ca presedintele Basescu, asa, cu bunele si rele sale, a atacat comunismul, securismul, kgb-ismul, hotia si courptia." ai uitat sa pui la sfarsit un cuvant. acela este: ALTORA...ALTORA, judex, fiindca "de comunismul, securismul, kgb-ismul, hotia si courptia" lui si a celor din jur nu a spus niciodata nimic...

      niste ipocriti domne'
      • 0 (4 voturi)    
        se pare ca putem dialoga si civilizat... (Marţi, 19 august 2008, 11:40)

        judex [anonim] i-a raspuns lui comentator

        Deci, sa incercam sa conturam taberele: 1. Iliescu, Nastase, Geoana, Hrebenciuc, vacaroiu, Serban Nicolae, Nicolicea, Tariceanu, Patriciu, Melescanu, Voiculescu, Andon, Bolcas, Vadim. 2. Basescu si cei care mai voteaza cu el, eventual si "partidul prezidential", cum va place voua sa-i spuneti, PDL. Tu, din care tabara faci parte?
        • -3 (5 voturi)    
          dar de unde! (Marţi, 19 august 2008, 12:29)

          Codruta N [utilizator] i-a raspuns lui judex

          Aceasta "separare" este artificial facuta! De unde si pana unde, numai 2 "tabere"? si mai ales de unde si pana unde "tabara lui Basescu" vs "tabara PSD-PRM"?

          Partidul lui Base n-a avut nici o jena sa aiba oameni prin mai toate legislaturile in care PSD a fost la putere, asta fu tare... >:

          Mai exista multe alte "tabere" si "tabarutze", inclusiv una, a alora care nu tzin cu nici o "tabara".

          Separarea aia e artificiala si manipulatoare pana la loc comanda - marsheaza pe antipatia romanilor (inca incomplet digerata) pentru hrebenciuci si vacaroi, in INCI un caz nu se bazeaza pe situatia "din teren"...
          • +3 (5 voturi)    
            am o rugaminte... (Marţi, 19 august 2008, 13:20)

            judex [anonim] i-a raspuns lui Codruta N

            puteti sa ma luminati dvs. si sa-mi aratati adevarul. Poate imi spuneti si pe cine sa votez ?!
            • -3 (5 voturi)    
              nice try :)) (Marţi, 19 august 2008, 15:04)

              Codruta N [utilizator] i-a raspuns lui judex

              In afara de "adevarul" ca nu exista doar "doua tabere" (asta cu 2 tabere fiind menita sa dea de inteles ca lumea e impartita strict in "buni" si "rai" iar cum aceia enumerati de tine se pare ca sunt "raii" - deci automat ar reiesi ca Base ar fi "bun") eu habar nu am ce "adevar" sa iti indic - de altfel, nu cred ca musai in curtea mea creste Copacul Adevarului, dupa cum nu cred in NICI un caz ca ar creste in curtea sustinatorilor Monei Musca!

              Sa spun EU cuiva cu cine sa voteze??? Asta e BUNA! Eu nu am spus NICIODATA cuiva cu cine sa voteze, nici macar celor apropiati! Cel mult le-am spus cu cine NU votez eu!
          • +2 (6 voturi)    
            "separarea artificiala si manipulatoare" :)))) (Marţi, 19 august 2008, 14:29)

            ***Polul SD [anonim] i-a raspuns lui Codruta N

            1. draguto, separarea asta o face PUTEREA: PDL e in opozitie, PNL si PSD sunt la PUTERE pt. ca au EXCLUS PDL de la guvernare.

            2. apoi, PDL este partidul care a fost cel mai putin timp la putere in comparatie cu PSD si PNL, nu a putut fi la putere in legislaturile PDSR pt. ca intre PD si PDSR a existat o adversitate de neimpacat din cauza loviturii de stat din 1991.

            3. apoi, separarea asta o face atitudinea fara de reforme: PDL a renuntat la ciolan pt. ca n-a vrut sa renunte la reforme adica la monica macovei. rezultatul: CE critica PUTEREA adica parlamentu;l si guvernul.

            Si iata ca ai ajuns la obiectivul oricarui manipoulator profesionist: ai mutat discutia de la Mona Musca la PDL.
            Bravo/
            • -2 (6 voturi)    
              putin la putere??? (Marţi, 19 august 2008, 14:59)

              Codruta N [utilizator] i-a raspuns lui ***Polul SD

              Ma faci sa rad! PDL a fost la putere aproape constant! Pana in 2000 a participat in toate guvernarile, ba chiar in unele (alea de la inceput, esentiale pentru mersul ulterior al Romaniei) cu o pondere confortabila! De altfel, membrii PDL (pe vremuri FSN sau PD) au detinut o gramada de ministere-cheie: transporturi, industrii (adica acela care a concertat falimentele) samd...! Ma fac ca uit, de altfel, rolul PD in perioada '96 - 2000 (pe cand unii dintre noi, mai fraieri, ashaaa... mai aveau sperante).

              PDL a fost cel mai MULT la putere! Pana si in legislatura 2000 - 2004 (cand nu a participat la guvernare) a avut destui membri in Parlament (si in alte structuri).

              Iar discutia n-am "mutat-o" eu de la Mona la PDL ci (daca e sa te uiti in sursele postarilor si sa o iei cronologic) au incercat sa o mute Marlena, tu judex si victor >:

              Si de fapt nici nu stiu daca e vorba despre o "mutare", ca la urma-urmelor zvonurile ref. la POSIBILA (ca eu inca nu stiu ca D-ei sa fi confirmat) candidatura a Monei vin de la PDL, parca pe lista LOR se discuta ca va candida, cica ar fi propus-o Pinalti (alt personaj, ce sa spun...>:)

              Dar oricum: toate intoxicarile de aici, propunerea ca o (fosta?) colaboratoare a Secu sa intre in Parlament samd - sa aiba legatura cu faptul ca Baselu si-a ales Director la SRI FIX pe un vajnic PeSeDist? Asta apropo de cat de "dusmani" ar fi, cica PSD si cu PDL si cu Baselu... >:

              Hai, ca m-ati facut sa si rad! >:))
              • +3 (5 voturi)    
                Votul parlamentului DECIDE sefii SRI si SIE (Marţi, 19 august 2008, 16:07)

                322 + SRI + SIE [anonim] i-a raspuns lui Codruta N

                Nu basescu ci PSD si PNL aleg directorul SRI. Votul parlamentului DECIDE sefia SRI si SIE.

                SRI = PSD votat de 322:

                Senatorii şi deputaţii au votat, miercuri, cu 285 voturi pentru şi 123 contra, numirea în funcţia de director al SRI a lui George Cristian Maior şi cu 294 voturi pentru şi 114 împotrivă, numirea lui Claudiu Săftoiu în funcţia de director al Serviciului de Informaţii Externe.

                Votul exercitat de senatori şi deputaţi a fost secret, cu buletine.
                Revista Atheneum

                SIE = PNL votat de 322 :

                Camera Deputatilor si Senatul s-au intrunit, miercuri dimineata, in sedinta comuna pentru a valida nominalizarea lui Mihai Razvan Ungureanu la conducerea Serviciului de Informatii Externe.

                Din cei 449 de senatori si deputati ai Parlamentului, au fost prezenti 318. Dintre acestia, 295 au votat "pentru", iar 23 au votat impotriva. Astfel, intrunind majoritatea voturilor exprimate, Mihai Razvan Ungureanu va fi noul sef SIE. El a depus juramantul in fata unei sali aproape goale.
                RL online, 05 Decembrie 2007
              • +2 (6 voturi)    
                interesant, vreau si eu link-uri date (Marţi, 19 august 2008, 16:35)

                - [anonim] i-a raspuns lui Codruta N

                dovezi despre cum a participat PDL la guvernare pana in 1996 si in 2001-2004

                sper ca nu te astpti sa te creada cineva :pe cuvant :)
                • -2 (6 voturi)    
                  another nice try :D (Marţi, 19 august 2008, 18:02)

                  Codruta N [utilizator] i-a raspuns lui -

                  Evident ca nu PDL, ca pana acu' vreo 3 ani nici macar nu exista sub acest nume - au participat actualii sai membri sub nume ca FSN si PD; intr-adevar, in 2001 - 2004 nu cred ca a fost in prea multe structuri ale administratiei dar asta nu inseamna ca nu a fost in Parlament.

                  Hai, sa ne limitam la discutia despre Mona - ca, daca e sa rascolim istoria, si sa ne amintim de APR, de partidul lui Magureanu samd. - si de toate partidele si personajele cu care s-a aliat fostul FSN / PD (ce sa mai zic de "draga Stolo" samd.)... io cred ca VOI veti fi cei care ma veti ruga sa revin la topic... >:

                  Nici nu cer nimanui sa ma creada - aceia care-si amintesc - isi amintesc, ceilalti deja cred ca s-au lamurit despre cum decurge discutia si de ce... restul sunt cei care o tin pe-a lor (fie pro fie contra) si oricum nu-si vor schimba nici parerea nici discursul... :))
                  • +2 (6 voturi)    
                    adica AI MINTIT ?! (Marţi, 19 august 2008, 18:48)

                    *** [anonim] i-a raspuns lui Codruta N

                    vaaai, dar nu pot sa cred asa cevaa
                    :)

                    evident ca nu PDL ci PD, deci vreau acele link-uri despre ce ai afirmat mai sus.

                    daca N-AI MINTIT, atunci inseamna ca ai aceste dovezi deci vreau link-uri din 3 surse independente una de alta, despre ce-ai afirmat mai sus.
                    • 0 (0 voturi)    
                      adica n-am mintit! :D (Miercuri, 20 august 2008, 0:08)

                      Codruta N [utilizator] i-a raspuns lui ***

                      si, cu toate ca nu se gasesc prea multe link-uri de prin anii 1990, 91, 92, 93.... 98..., nu cred ca e greu pentru cei care au ceva memorie sa-si aminteasca niste nume de persoane care au fost ba in Parlament, ba in Guvern, ba in structuri ale administratiei locale si centrale (sau ale "serviciilor descentralizate"): un Boc, acolo, un Berceanu, un Basescu, un Stolojan (care a fost nici mai mult nici mai putin decat Prim-Ministru intr-o perioada in care Romania a fost devalizata la greu si in care s-au FACUT ceva porcarii), un Frunzaverde - haida-de! chiar cu ADEVARAT crezi ca, daca pe vremea aia Internetul nu era dezvoltat (sau / si nu stiau toti sa-si faca site-uri) am uitat cu TOTII???

                      Cu exceptia perioadei 2000 - 2004, membrii actualului PDL (care s-a numit in trecut ba FSN, ba PD, ba mai-stiu-eu-cum) au participat la TOATE guvernarile! Iar "putere" au avut, hehe! ca nu au fost numai in Parlament si / sau Guvern.

                      Iar daca ma platesti bine, atunci cand am sa merg acasa (adica peste vreo luna) am sa SCANEZ toate listele oficiale cu membrii Parlamentului, Guvernului si CL de resedinte de judet (si din Bucuresti) si CJ din perioadele anterioare (mie imi place sa pastrez "vestigii" din perioada asta, uite! acum imi dau seama si de ce: pt. ca e util uneori >:) - si am sa le pun pe undeva pe vreun site - evident, subliniindu-i pe aceia din ele care sunt acum in "PDL".

                      Hai, ca-mi si placi cu fazele astea disperate, in care incerci din greu si cu orice pret sa arunci praf in ochii cititorilor! >:))

                      Dar revenind la subiect: PDL, oricine a fost sau nu la putere in trecut, in PREZENT este clar ca PDL ssutine pentru Parlament o persoana (Mona Musca) care a turnat (FARA sa fie obligata!!!) la Securitate si (tot FARA sa fie obligata!!!) a mintit!

                      Ne-a mintit pe toti!!!

                      Dar daca pe tine nu te deranjeaza mincinosii... >:
                      • 0 (0 voturi)    
                        Propaganda in stiil RUSESC : ALB = NEGRU (Miercuri, 20 august 2008, 9:39)

                        PSD-PNL : Anii distrugerii valorilor si liderilor [anonim] i-a raspuns lui Codruta N

                        cu tovarasu care minte ca-n CODRU :

                        "si, cu toate ca nu se gasesc prea multe link-uri de prin anii 1990, 91, 92, 93.... 98..., nu cred ca e greu pentru cei care au ceva memorie sa-si aminteasca niste nume de persoane care au fost ba in Parlament, ba in Guvern, ba in structuri ale administratiei locale si centrale (sau ale "serviciilor descentralizate")"

                        Tovarase, NU ALTII trebuie "sa-si aminteasca" ci TU trebuie SA STII la ce te referi si sa aduci dovezi, cum ti-am cerut.
                        Ai adus zero dovezi - din nou -
                        Si ascunzi asta mintind cu tupeu

                        MINTI CU TUPEU in legatura cu un partid - nici macar cu vreun principiu sau idee care sa merite riscul de a te face de ras in halul asta :)

                        Adica MINTI exact in stilul propagandei rusesti in care conditia esentiala este tocmai aceea de a fabrica minciuni nu doar opuse evidentei, ci 100% opuse evidentei: ALB = NEGRU

                        Asa cum incerci tu sa distrugi PDL-ul cu minciuni asa ar fi fost distrusa si Mona daca as fi spus despre notele date de ea, si astazi PSD-ul ar fi avut in dusman in minus

                        Exact asta incercam sa demonstrez, mersi pt. coperare :)
  • +3 (5 voturi)    
    Primenirea (Marţi, 19 august 2008, 8:31)

    stefan v [anonim]

    Unde-i primenirea clasei politice? Mona Musca, Mitica de la Liga (don Corleone), Pinalti, Mitrea, Nastase, ...

    Aiurea. Ne vom pricopsi cu ei inca tz ani. Nu ma duc la vot decat daca imi raspund la urmatoarele intrebari:
    1. Cati bani s-au incasat din privatizari si pe ce s-au cheltuit, in perioada 1990-2008
    2. In conditiile in care alocarile pentru sanatate sunt de 4 ori mai mari, fata de 1996, iar 3 milioane de cetateni romani plecati in alte tari nu beneficiaza de serviciile medicale, cum se explica starea precara a acestor servicii.
    3. Cine se face vinovat de marile delapidari bancare si privatizari frauduloase (caderea Bancorex, privatizarea Petrom, etc.)
    4. Cine se face vinovat de locul codas pe care-l ocupa invatamantul romanesc intre statele UE.
    5. Cine se face vinovat de faptul ca in 18 ani s-au construit doar 200 km de autostrada?
    6. De ce agricultura romaneasca nu e capabila sa asigure hrana romanilor, nemaivorbind de excedente pentru export, astfel incat dezechilibrul balantei de plati sa nu se datoreze si importului de alimente.
    7. Cum e posibil sa functioneze tagma “baietilor destepti” din energie si nu numai, care se imbogatesc pe spinarea romanilor.
    8. Cine se face vinovat de lipsa masurilor anticipative, pentru ca traficul auto sa nu ajunga in colaps, pe strazile oraselor si pe sosele, fapt ce blocheaza dezvoltarea turismului si investitiile straine.
    9. Cine se face vinovat de lipsa deciziilor de condamnare a marilor corupti, motiv pentru care suntem penalizati de UE.
    10. Cine este de vina pentru neabsorbtia fondurilor europene.
    11.11. De ce n-a fost redusa birocratia care cere populatiei spagi peste spagi, pentru servicii la care ar avea tot dreptul?
    • +4 (6 voturi)    
      CINE E LA PUTERE DE 2 ANI ? (Marţi, 19 august 2008, 10:31)

      ***Polul de Dreapta Stanga [anonim] i-a raspuns lui stefan v

      Cine conduce Romania de 2 ani fara deranj ?
      Nu ma mai duc la vot pana cand PUTEREA nu raspunde pentru ce a facut timp de 2 ani fara sa fie deranjata de nimeni :

      1. Cati bani s-au incasat din privatizari si pe ce s-au cheltuit, in perioada 1990-2008
      2. In conditiile in care alocarile pentru sanatate sunt de 4 ori mai mari, fata de 1996, iar 3 milioane de cetateni romani plecati in alte tari nu beneficiaza de serviciile medicale, cum se explica starea precara a acestor servicii.
      3. Cine se face vinovat de marile delapidari bancare si privatizari frauduloase (caderea Bancorex, privatizarea Petrom, etc.)
      4. Cine se face vinovat de locul codas pe care-l ocupa invatamantul romanesc intre statele UE.
      5. Cine se face vinovat de faptul ca in 18 ani s-au construit doar 200 km de autostrada?
      6. De ce agricultura romaneasca nu e capabila sa asigure hrana romanilor, nemaivorbind de excedente pentru export, astfel incat dezechilibrul balantei de plati sa nu se datoreze si importului de alimente.
      7. Cum e posibil sa functioneze tagma “baietilor destepti” din energie si nu numai, care se imbogatesc pe spinarea romanilor.
      8. Cine se face vinovat de lipsa masurilor anticipative, pentru ca traficul auto sa nu ajunga in colaps, pe strazile oraselor si pe sosele, fapt ce blocheaza dezvoltarea turismului si investitiile straine.
      9. Cine se face vinovat de lipsa deciziilor de condamnare a marilor corupti, motiv pentru care suntem penalizati de UE.
      10. Cine este de vina pentru neabsorbtia fondurilor europene.
      11.11. De ce n-a fost redusa birocratia care cere populatiei spagi peste spagi, pentru servicii la care ar avea tot dreptul?
      • -3 (5 voturi)    
        nu s-a furat in 2 ani (Marţi, 19 august 2008, 10:55)

        stefan v [anonim] i-a raspuns lui ***Polul de Dreapta Stanga

        Cele semnalate de mine nu puteau fi "realizate" in 2 ani...
        • +3 (5 voturi)    
          Dar PUTEREA a avut RASPUNDEREA pt. ele 2 ani (Marţi, 19 august 2008, 11:49)

          ***Polul de Stanga Dreapta [anonim] i-a raspuns lui stefan v

          si anume: RASPUNDEREA de a le indrepta.

          Ori, cum nu se vede nicio indreptare, inseamna ca PUTEREA a fost complice cu ele, nu a fost impotriva lor.
          • -3 (3 voturi)    
            justitia trebuie sa sanctioneze. (Marţi, 19 august 2008, 12:57)

            stefan v [anonim] i-a raspuns lui ***Polul de Stanga Dreapta

            Justitia este o putere distincta in stat. Justita este sub influenta PNL? M-as mira (Remes, Pacuraru, Chiuariu si cati or mai fi).
            • +3 (5 voturi)    
              am spus: "sa indrepte" (Marţi, 19 august 2008, 14:41)

              ***Polul de Stanga Dreapta [anonim] i-a raspuns lui stefan v

              nu m-am referit la partea de sanctionare

              n-am vazut lucruri - din cele scrise de tine - indreptate de PSD si PNL in ultimii 2 ani, desi chiar si justitia a fost sub conducerea lor
        • +4 (4 voturi)    
          nu s-a furat in 2 ani ???? (Marţi, 19 august 2008, 12:08)

          judex [anonim] i-a raspuns lui stefan v

          ati auzit sa fi fost bagat la puscarie vreunul din baietii destepti care ne fura si acum curentul electric ieftin?
      • -2 (6 voturi)    
        dar in 18 ani? >:) (Marţi, 19 august 2008, 11:52)

        Codruta N [utilizator] i-a raspuns lui ***Polul de Dreapta Stanga

        Dar cine a fost la guvernare, INDIFERENT de partidul de la putere, timp de 18 ani?

        Si cine a fost la putere inainte de astia 2 ani (impreuna tot cu astia)?

        Ca, oricum, nu doar in astia 2 ani s-a furat - sa iau numai 2 - 3 exemple: povestile Petrom si Bechtel s-au petrecut mai demult (astea fiind cele mai evidente)
        • +3 (5 voturi)    
          PUTEREA a avut RASPUNDEREA pt. ele 2 ani (Marţi, 19 august 2008, 12:20)

          ***Polul de Stanga Dreapta [anonim] i-a raspuns lui Codruta N

          si anume: RASPUNDEREA de a le indrepta.

          Ori, cum nu se vede nicio indreptare, inseamna ca PUTEREA a fost complice cu ele, si nu : impotriva lor.
          • -2 (6 voturi)    
            2 ani (Marţi, 19 august 2008, 12:48)

            Codruta N [utilizator] i-a raspuns lui ***Polul de Stanga Dreapta

            e cam greu (sa nu zic "imposibil") sa indrepti in 2 ani ceea ce s-a cladit in 17 - asta nu inseamna insa ca as fi de partea actualilor guvernanti, numa' cand ma gandesc la vreo 3 nume de ministri mi se pune pata!!!

            Am, insa, nu'sh de ce, senzatia ca, o mare parte din astia 17 ani, Mona Musca a fost prin Parlament - ori, a zice ca Parlamentul e "rau" de cand nu mai e ea acolo dar a fost "bun" pe cand era ea, mi se pare oarecum exagerat...

            In plus, astia de prin PD au avut intotdeauna niste felii grasutze prin zona puterii... >:

            Dar oricum topicul ma distreaza - pentru ca sunt CONVINSA ca pe el sunt tot felul de "ochi" care, dupa ce vor culege toate argumentele noastre, isi vor face "strategia electorala" :)))

            ok, sa vedem ce anume o sa le iasa!
            • +4 (4 voturi)    
              RESPONSABILITATEA nu poate fi TRANSFERATA (Marţi, 19 august 2008, 13:17)

              ***Polul de Stanga Dreapta [anonim] i-a raspuns lui Codruta N

              cand ajungi la PUTERE esti responsabil pt. indreptarea tuturor relelor din trecut, dar nu poti face trecutul RESPONSABIL pt. ca tu nu esti capabil sa le indrepti.

              Aplici iarasi judecati la gramada. Mona a fost un parlamentar extraordinar de activ - cauta initiativele ei legislative. PD a fost partidul care a promovat reforme CU PRETUL excluderii de la guvernare, in timp de PNL s-a agatat de ciolan renuntand la orice principii si la reforme.

              Renunta sa judeci la gramada si fara criterii. "TOTI SUNT LA FEL" este doctrina lui Finkelstein menita sa indeparteze de la votr oamenii care nu pot fi determinati altfel sa nu voteze -

              jenant pt. partide care plang chipurile de de grija "democratiei" - PSD si PNL - sa foloseasca tehnici de prostire in massa ca sa alunge oamenii de la vot.
              • -3 (5 voturi)    
                un lucru nu pot sa neg (Marţi, 19 august 2008, 15:47)

                Codruta N [utilizator] i-a raspuns lui ***Polul de Stanga Dreapta

                Mona Musca a avut foarte multe initiative legislative, bune!

                Din pacate, legile in sine au iesit cam slabute - dar aici nu mai stiu daca asa au fost ele concepute sau au fost ok la inceput insa le-au pervertit aceia de prin Comisii sau din sedinte...
                • +3 (5 voturi)    
                  ai facut un progres : (Marţi, 19 august 2008, 16:29)

                  ***PSD [anonim] i-a raspuns lui Codruta N

                  ai descoperit un CRITERIU ! :)))

                  trebuie curaj sa mergi mai departe si sa observi ca au fost initiative promovate cu efort si multa munca in conditii in care in partide conformismul cu spiritul "gastii" este esential

                  lipsa de conformism cu sistemul a costat-o in cele din urma, si exact de un astfel de om e nevoie in parlamentul actual
    • +3 (5 voturi)    
      stimate domn,... (Marţi, 19 august 2008, 11:42)

      judex [anonim] i-a raspuns lui stefan v

      Nu se poate primeni clasa politica atata timp cat PNL face jocurile si se aliaza cu cel mai bolsevic si comunist partid din Romania, PSD.
      • -2 (4 voturi)    
        A, (Marţi, 19 august 2008, 12:44)

        stefan v [anonim] i-a raspuns lui judex

        PD-L e primenit: Stolojan, Stoica, Boc, Preda, Blaga, Mona, Videanu, Berceanu, astia-s prospaturi, am inteles. Inteleg greu, ce sa fac, bine ca-mi explica forumistii...
        • +4 (6 voturi)    
          astia sunt soldatii, cu astia defilam... (Marţi, 19 august 2008, 13:18)

          judex [anonim] i-a raspuns lui stefan v

          Sa incercam totusi sa alegem raul cel mai mic. Cea ce doresc eu este, in primul rand, schimbarea Constitutiei si a legilor strambe. Apoi, o clasa politica mai responsabila. Apoi, o presa echidistanta. Apoi,....Dar, ....sa ma opresc. Am uitat ca ma aflu in Romania.
          • -4 (4 voturi)    
            de unde... (Marţi, 19 august 2008, 13:46)

            stefan v [anonim] i-a raspuns lui judex

            De unde ati dedus ca PD_L este un rau mai mic?
            • +4 (4 voturi)    
              nu stiu.... (Marţi, 19 august 2008, 14:17)

              judex [anonim] i-a raspuns lui stefan v

              as vrea sa-i vad la guvernare, singurul loc unde pot arata de ce sunt in stare. Cu restul...m-am lamurit deja.
  • +2 (8 voturi)    
    Scurta paralela Patriciu- Musca (Marţi, 19 august 2008, 10:35)

    Ionescu Ion [anonim]

    1.Monei Musca i se reproseaza, pe drept cuvint, ca a avut angajament la securitate ( pentru livrarea de informatii "neletale") si, mai ales, pentruca nu a marturisit aceasta vina. Jurnalistul Ursu spunuea aseara, la Realitatea TV, ca liberalii stiau din 1999 de aceasta isprava a Monei, iar Mircea Dinescu recunostea ca el a aflat, prima data, tot de la liberali, indignat profund de minciuna Monei ca nu ar fi avut nici o colaborare, ceea ce l-a fi pus la lucru asiduu, sa scormoneasca in dosare, ca sa faca pe placul petroliberalilor al caror slujbas fidel este, trebuind sa faca si el ceva pentru ei, sa-i ajute sa dea o lovitura PD-L -lui).

    2. Lui Patriciu i se reproseaza, tot pe drept cuvant, ca a insfacat, cu ajutorul PSD, o halca mare din proprietatea noastra (Navodari si alte inst. petrolifere), ca a vandut-o cu 3 miliarde de euro, depusi in strainatate, ca sponsorizeaza PSD.
    Cine este mai vinovat?Cine este mai strins legat(a) de comunism/neocomunism?
    • -1 (7 voturi)    
      studentul Omar de la chimie :-p (Marţi, 19 august 2008, 11:23)

      Codruta [anonim] i-a raspuns lui Ionescu Ion

      Pai, poate la Patriciu a venit studentul Omar pasionat de chimie, pe care Mona il turnase "benefic" la Secu si caruia Secu i-a trimis niste prieteni, de au ramas dupa aia in relatii bune ani si ani... mai stii?

      Poate ca asa merg lucrurile in societatea asta - iar forumurile de la ziare sunt facute pentru ca Omar si prietenii sa rada de noi! :-p
      • +2 (6 voturi)    
        "poate" (Marţi, 19 august 2008, 11:45)

        ***Polul SD [anonim] i-a raspuns lui Codruta

        "poate" functioneaza numai pe termen scurt, pt. ca minciuna are picioare scurte

        mona nu are avere de aparat in parlament, in timp ce averea lui patriciu este solida si concreta si face cartile in politica romaneasca
        • +1 (5 voturi)    
          chiar mai mult si mai grav.... (Marţi, 19 august 2008, 12:10)

          judex [anonim] i-a raspuns lui ***Polul SD

          un intreg aparat de presa si o armata de naimiti care spurca pe toti care indraznesc sa se ia de patronul lor. Exact la fel ca Antenele.
          • -2 (6 voturi)    
            :) (Marţi, 19 august 2008, 12:49)

            Codruta N [utilizator] i-a raspuns lui judex

            Dar Hotnews "apartine" cuiva? >:))
            • +2 (6 voturi)    
              cum nu cunosc patronii.... (Marţi, 19 august 2008, 13:15)

              judex [anonim] i-a raspuns lui Codruta N

              exprim judecati numai prin prisma a ceea ce constat. Si...constat ca numai Evenimentul Zilei, Romania Libera (ziare cu patronat strarn) si Hotnews sunt mai echidistante. Daca nu sunteti de acord, nu va obliga nimeni sa postati aici. mai sunt Antenele, Gandul, Gardianul, Adevarul, etc.
        • -2 (6 voturi)    
          pe jumatate (Marţi, 19 august 2008, 12:32)

          Codruta N [utilizator] i-a raspuns lui ***Polul SD

          glumeam - pe jumatate!

          Pentru ca noi nu stim inca "cine ni-s securistii" samd. este SI Mona responsabila!

          "Averea" nu mi se pare ceva relevant - la urma-urmelor, daca e s-o luam "pe bune" Mona are o avere MULT mai mare decat mine - ar trebui sa deduc de aici ca e "mult mai rea"? sau eventual "mult mai hoatza"???
          • +2 (6 voturi)    
            irelevant (Marţi, 19 august 2008, 12:51)

            ***Polul SD [anonim] i-a raspuns lui Codruta N

            iarasi introduci in discutie criterii irelevante - asta e tot o diversiune

            tu nu esti politician - patriciu, nastase, hrebenciuc, mona - toti sunt politicieni.,

            "Averea" este criteriul" care trebuie folosit in evaluarea politicienilor (nu a ta).

            cat despre cei care stau la PUTERE de 2 ani, RESPONSABILITATEA la PUTETRE nu poate fi transferata asupra celor care nu sunt LA PUTERE.

            Lumea asteapta raspunsurile PUTERII.
            • -2 (6 voturi)    
              ntzzzzzzzzzz (Marţi, 19 august 2008, 13:14)

              Codruta N [utilizator] i-a raspuns lui ***Polul SD

              Nu EU am introdus in discutie "criteriul averii" (si pe Patriciu) - eu doar am comentat!

              Iar ca sa detaliez: habar nu am care e "averea" Monei Musca dar oricum presupun ca este macar de vreo juma de milion euro - asta, insa, cu toate ca PRECIS nu ar fi justificata de "salariul de bugetar" nu m-ar face sa o tratez drept "hoatza" sau altceva...

              Averea lui Patriciu e mai mare - so, what? Poate omu a fost mai talentat in afaceri decat MM. Ar trebui sa consider ca o persoana e mai buna pt. Parlament numai pt. ca nu se pricepe la afaceri?

              Luat ca schema (discutia e pur ipotetica) asta ar suna drept: "o persoana care stie management ar trebui lasata deoparte in favoarea unei persoane care a colaborat cu Secu" - ceea ce mie nu-mi suna prea bine >:

              Pe de alta parte: habar nu am de ce a fost adus in discutie Patriciu - si-a manifestat el dorinta de a intra in Parlament?

              Daca-mi amintesc bine, n-a mai fost in Parlament de ani si ani...

              Deci... hm! nu EU sunt aia cu "diversiunile"... >:
              • +2 (6 voturi)    
                criteriul averii (Marţi, 19 august 2008, 13:32)

                ***Polul SD [anonim] i-a raspuns lui Codruta N

                politicienii din "sistem" au facut averi timp de 18 ani nu datorita priceperii sau abilitatilor manageriale ci pt. ca au facut afaceri cu statul, patriciu included (*patriciu a [privatizat rompetrol companie infiintata in 1979 de SECURITATE).

                ori la asa un privilegiu nu au participat multi si nici acum nu participa multi, iar mona nu este oricum printre acestia.

                criteriul averii foloseste deci pt. a identifica oamenii "sistemului". dovada: aceiasi oameni au transformat legea ANI de control al averilor intr-o farsa inutila si totodata supusa tot CONTROLULUI parlamentului, adica TOT LOR.

                Asta arata "criteriile" atunci cand te folosesti de ele si nu de diversiunea judecatii la gramada".
              • -2 (6 voturi)    
                a, pai atunci, ok! (Marţi, 19 august 2008, 13:49)

                Codruta N [utilizator] i-a raspuns lui Codruta N

                Am trecut eu ieri pe langa un sarantoc (homeless), care in plus si putzea cumplit - si care zicea, de altfel, ca altii (n-am retinut cine) sunt de vina pentru cum a ajuns el...

                Eu propun sa-l bagam pe ACESTA in Parlament - ca, mdeh! "criteriul averii"... >:

                Sau - de ce nu? - pe mine! ca, dupa cum spuneam, "averea" mea e incomparabil mai mica decat a Monei Musca...

                Numa' ca eu n-as candida din partea PDL - in plus, nici turnatoare n-am fost - se accepta? :-p
                • +2 (6 voturi)    
                  "altii sunt de vina" (Marţi, 19 august 2008, 14:15)

                  ***Polul SD [anonim] i-a raspuns lui Codruta N

                  draga, nu alegem oameni ca sa se agate de ciolan ca PNL renuntand la orice principii, si nici idioti

                  pt. PNL ai fi un candidat foarte bun, pt. ca nici tu nu ai principii (astea sunt chestiile alea care creaza "criteriile" despre care vorbeam)

                  discutia e demult offtopic, asa ca bye
                  • -2 (6 voturi)    
                    ualelei! (Marţi, 19 august 2008, 14:44)

                    Codruta N [utilizator] i-a raspuns lui ***Polul SD

                    Deci acum, pentru ca am sustinut niste principii, am ajuns "fara principii" iar pentru ca am spus ca NICI unii nu-mi plac (si ca nu-s in nici un partid) am ajuns "buna pentru PNL" - inteleg de aici ca PNL ar fi ceva mai bunicel, pentru ca acolo, din postarea ta, se deduce ca mai exista si minti mai independente! :-p

                    Pai, sa-ti zic ceva, Polule SD: mai bine "fara principii" ca mine, decat "cu principii" ca voi, adica cu principii conform carora turnatorii ar fi "buni"!
                    • +2 (6 voturi)    
                      pt. PNL turmatorii si activistii "sunt buni" (Marţi, 19 august 2008, 15:06)

                      ***Polul SD [anonim] i-a raspuns lui Codruta N

                      sa stea in parlament, iata un principiu "bun" pt. PNL

                      PNL n-a adoptat legea lustratiei timp de 2 fiind la PUTERE

                      deci, e bine sa stii si ce anume principii NU AI, pt. ca si negarea principiilor creaza tot principii (negative), nicidecum independenta.
                      • -2 (6 voturi)    
                        sa mai incercam >:) (Marţi, 19 august 2008, 15:40)

                        Codruta N [utilizator] i-a raspuns lui ***Polul SD

                        Da EXACT structura (pe partide) celor care au votat "pentru" Legea Lustratiei - si a celor care au votat "contra" ei ;)

                        Si dupa aia mai vorbim care partide sunt "rele" si care "bune".

                        Bineinteles, ca sa fim corecti, facem o medie ponderata, cu numarul de membri in Parlament din fiecare partid - ca vrem sa oferim o informatie cat mai curata si corecta... ;)

                        hihihi! iar m-ai facut sa rad! >:))

                        Cine crezi ca "pica prost" la faza asta?
                        • +2 (6 voturi)    
                          Primii 100 de lustrabili (Marţi, 19 august 2008, 16:20)

                          LUSTRATIE [anonim] i-a raspuns lui Codruta N

                          CINE SUNT LUSTRABILII,

                          PE CINE A PROTEJAT PNL TIMP DE 2 ANI PRIN NE-ADOPTAREA LEGII LUSTRATIEI


                          Primii 100 de lustrabili
                          27 Aprilie 2006
                          Mihail Bumbes, Mihai Burcea

                          Cel putin o suta de persoane ar putea deveni victime ale legii.

                          Amploarea lustratiei depinde insa de votul deputatilor.
                          Desi au trecut 16 ani de la caderea regimului comunist, efectele aplicarii unei eventuale legi a lustratiei nu vor fi atat de nesemnificative pe cat s-ar putea crede. Potrivit CV-urilor publicate pe site-urile diverselor institutii publice, un important numar de persoane cu functii in politica, administratie si sistemul de justitie s-ar putea afla in situatia de a intra sub incidenta legii.

                          Lista "celor o suta" a fost alcatuita prin consultarea listelor cu organele conducerilor PCR, UTC, UASCR, publicate in presa oficiala din vremea comunismului, cercetarea CV-urilor unor persoane care detin astazi functii de conducere sau de reprezentare si confruntarea acestora cu prevederile proiectului de lege a lustratiei.
                          • -2 (6 voturi)    
                            si cine sunt, totusi? (Marţi, 19 august 2008, 16:57)

                            Codruta N [utilizator] i-a raspuns lui LUSTRATIE

                            Care sunt partidele alea care au votat impotriva legii lustratiei?

                            Nominalizeaza-le, domne! si zi cati din fiecare au votat impotriva!

                            Iar cu "lista"... as vrea sa-i vad pe ea, cu + si - (adica e "lustrabil" - nu e "lustrabil") atat pe PNL-isti cat si pe PDL-isti, asa cum erau ei la inceputul lui 2005, pe cand prin institutii erau in proportii egale atat unii cat si altii... >:
                            • +3 (5 voturi)    
                              din cauza PNl legea lustratiei n-a fost nici macar (Marţi, 19 august 2008, 17:39)

                              *** [anonim] i-a raspuns lui Codruta N

                              supusa votului in parlament

                              daca nu stii nici macar asta, n-are rost sa discutam

                              citeste pe undeva pe aici ce spune societatea timisoara despre faptul ca PNl tine legea in sertar
                              • -2 (6 voturi)    
                                got the point! (Marţi, 19 august 2008, 17:53)

                                Codruta N [utilizator] i-a raspuns lui ***

                                Dar din cate stiu eu, o lege poate fi promovata in Parlament de oricare din grupurile parlamentare - de ce nu a promovat-o PDL (in loc sa se planga ca ALTII "o tin in sertar")???
                                • +4 (4 voturi)    
                                  PDL nu are majoritate (Marţi, 19 august 2008, 18:40)

                                  *** [anonim] i-a raspuns lui Codruta N

                                  PNL si PSD insa au

                                  - dar tu stii asta foarte bine -

                                  cei mai multi activisti si securisti din parlament sunt in PSD si PNL - spun ziarele care-au facut inventarul (vezi mai jos)

                                  si atunci, de ce tin PSD si PNL legea in sertar in loc sa o voteze ca sa-si elimine din partid securistii si activistii pe care-i protejeaza in parlament ?
                      • -2 (6 voturi)    
                        si de fapt (Marţi, 19 august 2008, 15:44)

                        Codruta N [utilizator] i-a raspuns lui ***Polul SD

                        care e legatura dintre mine si PNL? ca n-am inteles!

                        M-am exprimat de mai multe ori in sensul ca "nici unii nu-mi plac" si "nu sunt (si n-am fost) in nici un partid" - de unde si pana unde PNL (indiferent ce si cum ar vota sau nu ar vota ei) are vreo legatura cu "principiile mele"?

                        Si mai ales ce legatura au "principiile mele" (sau lipsa lor) cu candidatura Monei Musca???

                        N-am spus CLAR ca eu nu candidez??? Desi... daca zice Stefan ca imi aduna el semnaturi... poate ma mai gandesc, acum exista si independenti, nuuu?

                        Chit ca eu n-am fost turnatoare - dar macar stiu ca as corespunde la "criteriul averii" (ca n-am!) :-p
                        • +4 (6 voturi)    
                          doctrina finkelstein (Marţi, 19 august 2008, 16:17)

                          ***Polul SD [anonim] i-a raspuns lui Codruta N

                          judeci pe toti la gramada fara niciun criteriu - exact dupa tiparul comunist ( vezi georgia) pt. ca numai asa cei cu adevarat rai se pot ascunde in spatele celor buni

                          Exact ca in PNL si PSD.
                          • 0 (6 voturi)    
                            dimpotriva! (Marţi, 19 august 2008, 16:52)

                            Codruta N [utilizator] i-a raspuns lui ***Polul SD

                            Eu am discutat (nici macar "judecat") dupa criterii! anume, alea cu care se bat cu caramida-n piept insisi PDL-istii: a fi sau nu simpatizant al unor structuri (gen Securitate), moralitate (adica "a nu minti") samd.!

                            In postarile tale referitoare la mine MINTI clar! asa ca incep deja sa ma intreb de CE te deranjeaza asa tare ca mi-am exprimat opinia - si ca opinia mea avea chiar ceva gen "moralitate" inclus?

                            Oricum, si pana una-alta, nu faci altceva decat sa deturnezi discutia - pentru ca NU EU sunt cea care va candida si NU EU sunt aia care a mintit si a turnat la Securitate - ci Mona Musca, EA e subiectul, iti amintesti?

                            Ori, pana acum, tu n-ai raspuns la nici una din intrebarile mele - e chiar clasic!

                            Dar ce sa ma mir? transformarea albului in negru, minciuna si dezinformarea - instrumente clasice pentru securisti, vechii tovarasi sunt solidari... >:

                            Deci cu din astea isi inchipuie PDL ca va avea succes? he,he! cred ca va avea de suferit o MARE dezamagire... >:
                            • +3 (5 voturi)    
                              prostii (Marţi, 19 august 2008, 17:44)

                              ***Polul SD [anonim] i-a raspuns lui Codruta N

                              de unde si pana unde este PDL simpatizant al "unor structuri" cand SRI e condus de PSD iar SIE de PNL

                              mai departe nu merita sa pierd timpul
                              • -2 (6 voturi)    
                                ai dreptate! (Marţi, 19 august 2008, 18:59)

                                Codruta N [utilizator] i-a raspuns lui ***Polul SD

                                Nu merita sa pierzi timpul - si totusi il pierzi, de ce?

                                Imi manipulezi cuvintele: n-am zis ca "PDL e simpatizant al unor structuri" ci am zis ca unul din criteriile cu care se bate cu caramida-n piept PDL este simpatia sau antipatia fatza de diverse structuri! Ori, in conditiile in care PDL zice ca vrea sa ne scape de securisti, mi se pare cel putin stupijor sa sustina pentru Parlament pe cineva care a semnat "pactul" cu ei!

                                Bine, ca de fapt eu nu-mi fac NICI O iluzie fatza de PDL si discursul lor ipocrit! Pana la urma: i-au VOTAT sau NU pe directorii celor doua structuri (SRI si SIE)??? Eu cred ca i-au votat - chit ca ei apartin PSD si PNL >:

                                Si apropo de "SRI condus de PSD" - pai, CINE l-a propus pe pesedist sa conduca SRI???

                                Siurpraiz! Insusi Baselu'!!!

                                Sa vezi si sa nu crezi - ca-ntre dusmani... :-p
                    • 0 (0 voturi)    
                      sigur ca turnatorii sunt mai buni... (Marţi, 19 august 2008, 21:06)

                      judex [anonim] i-a raspuns lui Codruta N

                      altfel, parlamentul, PSD, PNL, PRM si PC nu ar colcai de turnatori, unii mai abjecti decat altii.
                • -2 (6 voturi)    
                  Codruta in parlament (Marţi, 19 august 2008, 14:17)

                  stefan v [anonim] i-a raspuns lui Codruta N

                  Codruta, eu te votez si iti strang si semnaturi. Sunt convins ca ai avea o contributie incomparabil mai buna in parlament, decat asa zisii "politicieni".
          • +3 (5 voturi)    
            raspuns gresit... (Marţi, 19 august 2008, 13:25)

            neutrino [utilizator] i-a raspuns lui Codruta N

            stim cine sunt...tocmai ce de curand stimabilul Geana ne-a dat un indiciu..."nu stiu cati mai suntem"-pt. improspatarea memoriei....Dar cine sa auda, cine sa vada??
  • -1 (7 voturi)    
    Cand vor iesi la iveala minciunile lui Basescu? (Marţi, 19 august 2008, 12:39)

    Electricianu [anonim]

    Mona a mintit...Daca basescu si stolojan n-au fost securisti atunci n-a existat securitate in romania! Oare cand vom afla adevarul despre acesti doi fosti nomenclaturisti care pozeaza in fecioare neprihanite?
    • +3 (5 voturi)    
      eu voi vota (Marţi, 19 august 2008, 13:23)

      neutrino [utilizator] i-a raspuns lui Electricianu

      Cu PD-l in primul rand si ii doresc Monei Musaca sa castige. A demostrat ca poate si impotriva sistemul-ca a incercat sa faca ceva. Prin sistem inteleg Nastase, Michi, Voiculescu...etc. A inceput sa ma intereseze mai putin cine a turnat, mintit acum 20 insa ma deranjeaza cumplit incompetenta, lipsa de reponsabilitate, nesimtirea si ignornta cetatenilor nostri...Fiecare popor isi are conducatorii pe acre si-i merita..si se pare ca noi, ca natie, ne meritam soarta...Dati-i in cap fratilor..aruncati cu pietre in ea, daca puteti. La fel cum ati facut si cu Monica Macovei...Cine este impotriva sistemul, (impotriva hotilor) Si, sub apanajul moralitatii..sa stigam cat putem..noi suntem cei corecti, noi stam in banca noastra..noi nu am mintit...Uitati-va fratilor in propria gradina si apoi vorbiti.
      • +3 (5 voturi)    
        total de acord... (Marţi, 19 august 2008, 14:52)

        judex [anonim] i-a raspuns lui neutrino

        din pacate, in Romania de astazi, se mai fac inca interpretari cu jumatati de masura si se pun hotii si coruptii la mai mare pret decat cei care incerca sa faca ceva bun, de altfel, pentru noi toti, inclusiv pentru cei care o injura. Ce sa-i faci, daca nu vrem sa ne civilizam si sa traim toti mai bine, este mai lesne sa-i balacarim pe cei care actioneaza pentru binele tuturor.
  • -2 (4 voturi)    
    Solutia (Marţi, 19 august 2008, 12:50)

    stefan v [anonim]

    Cine a mai fost in parlament nu are ce sa mai caute acolo.

    Daca electoratul s-ar trezi, asta e solutia. Basta.

    Daca partidele nu sunt in stare sa scoata alti oameni, sa votam independenti. Macar au avantajul ca n-au dat navala la ciolan pana acum. O dovada de caracter. In comunitatile mici se stiu oamenii competenti si de caracter.

    Daca nu, ne vor fura inca 4 ani!.
    • -3 (5 voturi)    
      solutia (Marţi, 19 august 2008, 13:31)

      BASESCUegalBECALI [utilizator] i-a raspuns lui stefan v

      E buna solutia propusa de tine, un mandat, maxim 2 de parlamentar pe cap de cetatean, doar asa s-ar primeni clasa politica
  • +3 (5 voturi)    
    Zecile de procese intentate ziaristilor de PSD (Marţi, 19 august 2008, 12:53)

    Mona Musca, Anul 2002, Regimul Nastase [anonim]

    Zecile de procese intentate ziaristilor arata ca in Romania, libertatea presei e tot mai amenintata
    23 Octombrie 2002
    Alina Mihai


    Deputatul PNL Mona Musca e hotarita sa apere legea Rompres si sa nu accepte cererea presedintelui Ion Iliescu de a-i obliga pe ziaristii agentiei de presa sa-si divulge sursele de informatie. Ea a mentionat ca sursele jurnalistilor trebuie sa ramina secrete, iar deconspirarea identitatii celor care fac afirmatii sub acoperire nu se poate face decit dupa o hotarire judecatoreasca.
    ?Ar fi contrar deciziilor Curtii Europene a Drepturilor Omului sa oblige jurnalistii sa-si mentioneze sursele secrete?, a precizat Mona Musca. Directorul Agentiei de Monitorizare a Presei, Mircea Toma, a afirmat ca este regretabil ca juristii presedintelui nu cunosc jurisprudenta CEDO. Potrivit deputatului PNL, Consiliul Europei a criticat Romania, la Conferinta regionala privind libertatea de exprimare de la Strasbourg, din 18 octombrie, pentru mentinerea pedepselor penale pen-tru ziaristi. Mona Musca a precizat ca va depune, in curind, un proiect legislativ prin care insulta si calomnia vor fi abrogate din Codul penal.
    Potrivit unei statistici intocmite de Agentia de Monitorizare a Presei, pe baza datelor Ministerului Justitiei, de la inceputul anului pina in prezent, 10 jurnalisti au fost condamnati definitiv pentru insulta sau calomnie. Sint sute de procese in curs, peste 420, a precizat Mircea Toma, aratind ca 95 la suta din cazurile judecate de CEDO au la baza plingeri referitoare la cele doua infractiuni pentru ziaristi. El a afirmat ca un caz aparte il constituie situatia de la Vrancea, unde presedintele Consiliului Judetean, Marian Oprisan, si primarul au intentat 134 de procese jurnalistilor locali. Cu titlu comparativ, Anglia a avut, in 50 de ani, 10 procese in care au fost implicati ziaristi, a mentionat Mircea Toma, aratind ca este edificator ca in Romania se abuzeaza de utilizarea in instanta a celor doua acuzatii - insulta si calomnie.
  • -3 (5 voturi)    
    Ultima solutie (Marţi, 19 august 2008, 12:54)

    stefan v [anonim]

    Exista o varianta pe care analistii si politicienii nu o iau in calcul: sa acceada un numar suficient de mare de independenti in parlament (cel putin 30%), care sa “faca jocurile” la stabilirea viitoarei guvernari.
    Momentul este ideal: electoratul este dezgustat de o clasa politica care s-a imbogatit pe seama privatizarilor, a contractelor cu statul, a furturilor pe fata din ce se numea pe vremuri “economia tarii”. Faptul ca aceeasi clasa politica nu a pus in opera instrumente juridice de sanctionare a hotilor, (parchete, DNA, ANI, etc.) sau le-a pus cand n-a mai ramas mare lucru de furat, este o dovada in plus a excrocheriei gigantice pusa la cale.

    Un parlamentar independent nu are obligatia sa raspunda la ordinele sefului partidului care l-ar fi propus, sa voteze dupa indicatiile acestuia, indicatii menite sa apere interesele de gashca, altele decat ale populatiei. Parlamentarii independenti vor vota si initia acele legi care corespund intereselor populatiei si nu ale oligarhilor din partide. Garantia acestui fapt rezida din independenta si caracterul lor.

    Experimentul Oprescu arata ca populatia a inteles ca izbavirea nu mai poate veni de la partide, ci de la independenti. Faptul ca o intreaga mafie, instalata si functionand de 10 ani la primaria capitalei incepe sa cada, este iarasi o dovada a puterii independentilor.

    Depinde doar de oamenii de bine, reprezentanti sau nu ai societatii civile, sa se inscrie in cursa pentru parlament ca independenti. De aici ar putea veni IZBAVIREA unui popor. “Elitele de prada”, transpartinice si, dupa Tom Gallagher, chiar transnationale, nu si-ar mai face jocurile de jefuire.
    • +4 (4 voturi)    
      Populatia nu poate cere socoteala parlamentarilor (Marţi, 19 august 2008, 13:08)

      RESPONSABILIZARE [anonim] i-a raspuns lui stefan v

      Nu exista mijloace de RESPONSABILIZARE
      a parlamentarilor, deci nici a independentilor

      Populatia nu poate sa ceara socoteala niciunui parlamentar pentru ce face timp de 4 ani
      drept urmare, in parlament independenta nu garanteaza nimic.
      • -3 (5 voturi)    
        Garantia (Marţi, 19 august 2008, 13:25)

        stefan v [anonim] i-a raspuns lui RESPONSABILIZARE

        In colegiile din provincie, oamenii se cunosc intre ei. Daca un doctor, profesor, inginer, sau oricine altcineva, este cunoscut de zeci de ani, ca om integru, muncind in slujba comunitatii, acest fapt este o garantie suficienta. Omu are caracter. Unde mai pui ca nici nu-l costa campania electorala, deoarece toata lumea il cunoaste. E suficient sa faca pasul de a aduna 2000 (4000) de semnaturi. Altminteri, o garantie absoluta nu exista. Responsabilitatea e o treaba individuala, deocamdata. Responsabilitatea (accountability) colectiva, mai va.
        Da ce, partidele pot fi trase de raspundere? Priviti inapoi, nu va enervati si concluzionati.
        • +5 (5 voturi)    
          Asta e in-aplicabil in Romania (Marţi, 19 august 2008, 13:48)

          RESPONSABILIZARE [anonim] i-a raspuns lui stefan v

          daca omul se stie deasupra legii si inatacabil timp de 4 ani incheiati, mai ales daca sustine cu vot secret legile unui partid cu televiziuni multe ca PSDPNL, care poate sa-i ascunda sau sa-i albeasca imginea indiferent ce-ar face, s-a terminat cu orice rusine.
          asta se intampla incontinuu de 18 ani

          Dupa sistemul asta au fost recrutati specialistii buni ai CDR, bogdan teodorescu, si alin teodorescu care in foarte scurt timp s-au transformat in niste lachei fara scrupule.
          • -4 (4 voturi)    
            Caracterul (Marţi, 19 august 2008, 14:02)

            stefan v [anonim] i-a raspuns lui RESPONSABILIZARE

            Faceti abstractie de caracter. Poate mai exista in tara asta oameni de caracter, care vor sa "schimbe" lumea, pentru ca nepotii si fiii lor sa traiasca intr-o lume mai buna. De ce n-ar fi posibil? Chiar toti romanii au ajuns niste neispraviti?
            • +4 (4 voturi)    
              exista, DAR EXISTA SI : (Marţi, 19 august 2008, 14:38)

              RESPONSABILIZARE [anonim] i-a raspuns lui stefan v

              exemplul celor care - pt. ca au avut caracter si S-AU OPUS SISTEMULUI - au fost inlaturati de sistem intr-un mod dur si fara apel, asa cum au fost Mona musca si Monica macovei

              Cine crezi ca s-ar supune de bunavoie unui astfel de calvar - decat numai daca e sustinut de presa obedienta ca oprescu?!
    • +3 (5 voturi)    
      total de acord cu intrebarile de mai sus... (Marţi, 19 august 2008, 13:11)

      judex [anonim] i-a raspuns lui stefan v

      Rapunsurile punctuale la acestea ne-ar arata multe. Totusi, in privinta "independentilor" nu va pripiti. Mai discytam despre realizarile "independentului" Oprescu pe la sfarsitul anului. Stiti, ziua buna se cunoaste de dimineata. Dar, constat ca inca nu a rasarit soarele la primaria Bucurestiului.
      • +1 (5 voturi)    
        Realizarile (Marţi, 19 august 2008, 13:32)

        stefan v [anonim] i-a raspuns lui judex

        Nu stiu care vor fi realizarile lui Oprescu. Pe ale cuplului Basescu-Videanu le traiesc zi de zi, in traficul bucurestean. Daca injuraturile ar ucide, cei doi ar fi de mult niste "ingerasi"!
    • +3 (3 voturi)    
      :)) (Marţi, 19 august 2008, 13:38)

      neutrino [utilizator] i-a raspuns lui stefan v

      pai de cand Oprescu e independent???Tu chiar ai crezut gogorita ?
      • +2 (2 voturi)    
        deocamdata (Marţi, 19 august 2008, 13:54)

        stefan v [anonim] i-a raspuns lui neutrino

        Nu i-a inlocuit pe directorii de la primarie cu oamenii psd. Asta se cheama independenta, pana la proba contrarie. Altfel, doar prostii si mortii nu-si schimba opiniile. Am pretentia ca nu intru in niciuna din aceste categorii.
        • +4 (4 voturi)    
          e adevarat... (Marţi, 19 august 2008, 14:14)

          MarlenaF [anonim] i-a raspuns lui stefan v

          nu i-a schimbat cu cei de la psd..aia ii ofera sprijin in Consiliu..insa la facut reponsabil si mana lui dreapta pe unul cercetat penal...Asa nu, nu este f. departe...
  • +4 (6 voturi)    
    Pentru clone,dar si pentru stefan v ! (Marţi, 19 august 2008, 13:34)

    martin [anonim]

    In problema Mona Musca nu am o opinie clara.
    E posibil ca cea mai buna solutie ar fi probabil o candidatura independenta cu asigurarea neutralitatii PD-L, iar eventualul rezultat pozitiv,ar da indicatii asupra rolului viitor al singurului informator al Securitatii, care s-a autopedepsit, in timp ce toti ceilalti,in frunte cu Felix Voiculescu, o duc foarte bine.
    De fapt am intervenit in discutie ca sa asigur pe toata lumea, ca indiferent de finalizarea acestei probleme, eu voi vota PN-L, nu ca multele clone aparute in discutie si care ne asigura ca ei nu vor mai vota PD-L, desi nici nu au facut-o niciodata si sunt ca idei si in primul rand ca salarizare bine insurubati in grajdurile PDSR si PNL.
    O remarca deosebita pentru abjecta clona "comentator", care nu e numai agramat ortografic ,ci in primul rand in gandire, dar e sigur ca e foarte harnic,desi mai bine nu ar fi atat de caraghios.
    O alta remarca pentru "stefan v", pe care nu-l consider clona si care s-a impacat cu guvernul PNL,ceeace e pana la urma treaba lui.
    Din pacate "stefan v" m-a scarbit, apreciindu-l ca pe un prototip de independenta pe primarul nimicului, Catavencu de Oprescu!
    • +2 (4 voturi)    
      Impacare.. (Marţi, 19 august 2008, 13:44)

      stefan v [anonim] i-a raspuns lui martin

      Asa de bine m-am impacat cu PNL ca m-au dat afara...

      Chestia cu "scarba" legata de perceptia dv. fata de Oprescu, nu e cazul s-o varsati si in capul meu. Iesim din lumea ideilor si aterizam in plina mahala.
      • -4 (4 voturi)    
        mai stefane, (Marţi, 19 august 2008, 13:59)

        comentator [anonim] i-a raspuns lui stefan v

        tu cel putin nu esti clona :)))))

        foarte tare
    • -2 (6 voturi)    
      mai mos martine (Marţi, 19 august 2008, 13:57)

      comentator [anonim] i-a raspuns lui martin

      problema in discutie este eventuala revenire in politica a monei musca...tu afirmi ca nu ai o opinie clara in aceasta privinta...pai atunci, ce cauti pe aici? sa ne spui ca esti debusolat? pai stiam deja, nu trebuia sa mai faci acest efort de a scrie, mai ales ca nu prea ti-e la indemana...

      tu de fapt ai vrut sa te rafuiesti cu mine...ortografie zici, pai tu trebuie sa cauti in dex semnificatia cuvantului...si ca sa te citez "i-ati repede un meditator la gramatica"..."sa sti" (si asta e tot un citat dintr-un post de-al tau) ca te cam faci de ras...mai bine taceai...se vede ca esti fan videanu :) ...invit cititorii sa traga concluziile de rigoare...

      PS spre cinstea ta vad ca ti-ai imbunatatit vizibil ortografia...fii sincer, cine ti-a corectat comentariul inainte de postare? oricum, in continuare stai prost la capitolul virgula...

      PPS si nu prea intereseaza pe nimeni cu cine votezi (probabil PD-L, nu PN-L), crede-ma...dar poate i-ai determinat pe altii sa nu mai voteze cu PD-L, fiindca vazand ce fel de sustinatori mai are partidul porto, au inceput sa-si puna intrebari...
  • +2 (6 voturi)    
    din nou pentru "comentator" si "stefan v" ! (Marţi, 19 august 2008, 15:15)

    martin [anonim]

    Intai ,zisul "comentator" ar trebui sa stie ca eu nu sunt profesionist, ca o clona si mai poate sa-mi scape cate o greseala ortografica si chiar ceva gresit total, cum ar fi ca am scris PN-L,desi evident nu ma puteam gandi decat la PD-L si nu la partidul lui Tradiceanu.Recunosc ca o clona antrenata are si beneficiul unor automatisme utile, dar nu pot inlocui creierul.
    Pentru "stefan v" nu am de spus decat ca nu se vede ca te-au dat afara,deoarece dragostea de PNL,stimabila in esenta se vede. Cu privie la Catavencu de Oprescu, parerile imi raman neschimbate si in timp vor vedea toti mai multi, cine este pupilul lui Iliescu si presa sa aservita !
  • -3 (5 voturi)    
    MONA MUSCA (Marţi, 19 august 2008, 15:22)

    dutisor [anonim]

    Stiam ca din ce in ce va afundati in spatele scenei politice facand miscari gresite , negandite , care va reduc mult imagine si deci voturile.
    Cunosc o groaza de amici , rude, cunostiinte care au plecat incet, incet, de la partidul lui Basescu
    Pierdeti voturi si numai din cauza voastra.
    Acum v-ati facut si de cacat si ati chemat Musca sa va bantuie.
    Domnia ei, in nesimtirea sa se crede a dracului de politiciana
    Probabil nu o mai tine familia la cratita unde ii este locul si au trimis-o la munca
    Sa-i mai bazaie si pe altii
    sa-i fie rusine babornitei turnatoare si somnul de pe urma sa-i fie tulburat si bantuit de fantomele trecutului.
    • +5 (5 voturi)    
      sa lasam electoratul sa decida..... (Marţi, 19 august 2008, 15:52)

      judex [anonim] i-a raspuns lui dutisor

      Probabil ca majoritatea romanilor sunt mai destepti decat noi si ne vor da o lectie adevarata.
      • -1 (7 voturi)    
        :) (Marţi, 19 august 2008, 16:30)

        Codruta N [utilizator] i-a raspuns lui judex

        De parca fix de comantariile noastre nu mai pot ei (alegatorii) :))

        Oricum, asta sustineam si eu: ca la urma-urmelor, atata timp cat legea nu interzice, Mona Musca poate sa candideze cat vrea si unde vrea ea! Si cine vrea, bineinteles ca are sa o voteze...

        E pacat, insa, sa accepte - pentru ca totusi a fost una dintre putinele persoane care facuse ceva cat timp a fost prin Parlament - iar acum isi pierde putinii simpatizanti daca accepta rolul asta de cobai electoral pentru PDL...

        Eu raman la convingerea ca e mult mai bine pentru ea sa refuze aceasta "oferta otravita"!
        • +4 (8 voturi)    
          eu cred ca, in actualul peisaj politic,... (Marţi, 19 august 2008, 16:50)

          judex [anonim] i-a raspuns lui Codruta N

          Mona Musca ar putea schimba ceva in bine. Ceea ce a reusit sa faca, in calitatea sa de om politic, este o garantie. Restul, conteaza mai putin, in aceasta tara de la portile orientului..
          • -1 (7 voturi)    
            foarte bine! (Marţi, 19 august 2008, 18:28)

            Codruta N [utilizator] i-a raspuns lui judex

            Dar n-o impiedica nimeni sa schimbe ceva in bine, si FARA sa intre in Parlament - si mai ales si fara sa intre din partea PD >:

            Oricum, la inceput am zis-o ca ipoteza (printre altele) dar deja, ca urmare a discutiilor de azi, convingerea mea ca zvonul la candidatura ei este mai degraba un "test de toleranta" sau o culegere de informatii pentru elaborarea unei strategii electorale... >:

            Io cred ca bajetii de la Secu vor sa vada cat de "pe fatza" vor putea sa mai candideze in Parlament >:
  • +3 (5 voturi)    
    Clientii lustratiei: PSD, PPRM si PUR (Marţi, 19 august 2008, 17:32)

    322 + SRI + SIE = PSD-PNL [anonim]

    ● CINE SUNT LUSTRABILII,

    ● PE CINE A PROTEJAT PNL TIMP DE 2 ANI PRIN NE-ADOPTAREA LEGII LUSTRATIEI


    Clientii lustratiei: PSD, PPRM si PUR

    Dintre acestia, majoritatea apartin PSD (23), restul fiind impartit de PPRM (7) si PUR (3). Interesant este ca fosti lideri comunisti se afla acum in fruntea Senatului sau a Camerei Deputatilor.
    Astfel, Biroul Permanent al Camerei Deputatilor ar ramine fara vicepresedintele Corneliu Ciontu (presedintele PPRM), care a ocupat functiile de vicepresedinte al Consiliului Popular sector 5 sau secretar PCR cu propaganda in acelasi sector. La rindul sau, Biroul Permanent al Senatului ar fi „vaduvit“ de secretarii Mihai Ungheanu (vicepresedinte PPRM), care in trecut a ocupat functia de secretar al organizatiei UTC a Uniunii Scriitorilor, si Antonie Iorgovan (PSD), fost presedinte al Consiliului UASC din Universitatea Bucuresti, membru in Consiliul UASCR. Si conducerea grupurilor parlamentare ar avea de suferit de pe urma aplicarii unei legi a lustratiei.
  • +2 (2 voturi)    
    fiecare face ce vrea (Marţi, 19 august 2008, 23:15)

    bufon [anonim]

    mai fratilor e vot uninominal. fiecare partid isi pune pe cine vrea pe liste. deci daca pd-l ul crede ca dna musca are sanse sa castige o pune pe liste, iar omul de rand voteaza cu cine vrea.

    ce va faceti voi atatea probleme.