Nicolae Vacaroiu: Pentru prima data Comisia Europeana si-a permis sa critice Parlamentul Romaniei

de Dumitrina Galantonu     HotNews.ro
Luni, 18 august 2008, 15:18 Actualitate | Politic

Presedintele Senatului, Nicolae Vacaroiu, s-a declarat luni surprins si "necajit" de faptul ca in raportul de tara "Comisia Europeana si-a permis" sa critice Parlamentul Romaniei, aratand ca acest lucru este nedrept, deoarece, in ultimii trei ani si jumatate, nu a existat nici o interventie a Legislativului in actul de justitie. "Este pentru prima data cand Comisia Europeana a criticat Parlamentul Romaniei", a spus Vacaroiu. Parlamentul nu avizeaza cererea de urmarire penala, ci doar o solicita, a explicat presedintele Senatului.

Raportul prezentat in 23 iulie la Bruxelles a scos in evidenta lipsa de vointa politica din Parlamentul Romaniei in ceea ce priveste aprobarea urmaririi penale in cazul a patru fosti ministri parlamentari.

Raportul CE a notat si elementele pozitive legate de activitatea Agentiei Nationale de Integritate si a Directiei Nationale Anticoruptie. Comisia Europeana constata in raportul de monitorizare privind Justitia ca Romania a inregistrat „progrese lente, dar constante“ in efortul de reformare a sistemului judiciar si de combatere a coruptiei.

Senatul se va reuni in 25-28 august in sesiune extraordinara pentru cazurile Codrut Seres si Paul Pacuraru, a anuntat presedintele Senatului, Nicolae Vacaroiu.

El a precizat ca votul pentru cele doua dosare care il vizeaza pe Codrut Seres si pentru dosarul care il vizeaza pe Paul Pacuraru va fi secret cu bile.



























Material sustinut de Superbrands

Recomandari de vara de la librarii Humanitas

Librariile Humanitas au aparut ca entitate juridica in anul 1993, insa primele doua librarii au fost deschise sub egida Editurii Humanitas inca din 1991. Cu peste 25 de ani in piata de distributie si vanzare de carte din Romania, compania isi propune sa ramana in continuare lantul de librarii cu cea mai mare pondere de carte din Romania, acordand editurilor nationale si locale, dar si autorilor romani, sansa de a ajunge la public.

3502 vizualizari

  • +5 (7 voturi)    
    o solicita? (Luni, 18 august 2008, 15:31)

    Gogu [anonim]

    "Parlamentul nu avizeaza cererea de urmarire penala, ci doar o solicita"

    sau n-o solicita asa cum de-abia s-a intimplat
    • +4 (4 voturi)    
      Urat ,foarte urat din partea CE .,mai luam una ? (Luni, 18 august 2008, 20:12)

      Arogantu und Prostanacu [anonim] i-a raspuns lui Gogu

      Bine mai nea Vacaroiule mai bea omul ,se mai distreaza dar cand bea cu alte persoane se ia de CE? ce urat
  • +5 (7 voturi)    
    pentru prima data.... (Luni, 18 august 2008, 15:32)

    Stefan [anonim]

    ..toate au un inceput nenea Vacaroiu!
    Problema este ca nu prea vedem sfarsitu'.....
  • +6 (10 voturi)    
    parerea mea (Luni, 18 august 2008, 15:33)

    stefan pop [anonim]

    spune nea nicu si mai lua o gura de asfalt.
    hai ca este amuzant impostorul asta alcoolic
    • +1 (1 vot)    
      Vakasvilli va declara razboi CE de Sud ! (Marţi, 19 august 2008, 7:09)

      Lulu [anonim] i-a raspuns lui stefan pop

      E negru de suparare ! Cum bea si el una mica cum sare CE cu gura !Plus ca vede dublu din doar trei tzoiuri !
  • +11 (13 voturi)    
    De ce vot secret, dlor parlamentari? Va e rusine?? (Luni, 18 august 2008, 15:38)

    Ovidiu [anonim]

    Nu trebuie sa va ascundeti in spatele votului secret. Eu, ca cetatean reprezentat de dvs doresc ca justitia sa isi urmeze cursul in cazul parlamentarilor, prin urmare VREAU sa stiu care dintre cei din parlament ma reprezinta, si cine nu ma reprezinta.

    De ce nu imi dati voie sa stiu, fiecare cum voteaza? De ce va ascundeti in spatele unor bile?

    Dlor Palamentari, milioanele de romani care v-au trimis acolo nu simtit ca le datorati ceva?

    Nu simtiti ca le datorati sinceritatea si un strop de transparenta?

    De ce va ascundeti? Dle Vacaroiu ? Alo, se aude?

    Deocamdata eu ma simt mai reprezentat de Comisia Europeana decat de BUFONII din parlament, d'alde Vadim, Dolanescu, Voiculescu, Dragomir, Vacaroiu, Nastase, Olteanu.....

    Rusine, dle Vacaroiu !!!
    • -6 (8 voturi)    
      esti incredibil mai Ovidiu (Luni, 18 august 2008, 17:06)

      alex [anonim] i-a raspuns lui Ovidiu

      Este practic imposibil sa fii atat de prost informat (dar sa scrii totusi pe forumuri) incat sa nu stii ca Voiculescu nu mai e in Parlament. Hmmm... :)). Sa-ti zic rusine :)???
  • +5 (11 voturi)    
    . (Luni, 18 august 2008, 15:38)

    Mda [utilizator]

    "si-a permis"... pai normal ca si-a permis idiotilor, ca are sute de motive, si mai trebuie sa mai fiti trasi si voi la raspundere pentru sutele de masini si vile luate din banii nostri. hotilor. mai si comentati.
  • +9 (13 voturi)    
    nicule (Luni, 18 august 2008, 15:41)

    tresty [anonim]

    Esti beut, bre? Citesc si ma oripibilesc. Tupeu de borfas, de om din gashca lu' nepotu' lu Tamara, sau de romanash ajuns la aceeasi masa cu ioropenii? Nesimtirea voastra transforma decenta europeanului in tupeu ... incredibil, bre!
  • +7 (11 voturi)    
    dar vai ... cat tupeu (Luni, 18 august 2008, 15:43)

    oprea [anonim]

    Wow ... dar cat tupeu, dar cata nesimtire ... dar cum este posibil asa o chestie? Dar vai ... comisia europeana il critica pe maria sa vacaroui ... nu pot sa cred asa ceva. si pt ce? pt ca il face scapat pe mr bombonel .. si pe ala cu caltabosu ... cata nesimtire. sunt oripilat de tupeul nemarginit al comisiei europene care intr-un moment de stupiditate maxima a crezut ca acceptand romanica in EU se va mai reduce coruptia la noi ... Incredibil ... inca nu imi revin ... cat tupeu ...
    Hai pa!
  • +7 (11 voturi)    
    Daca si-au iesit din pepeni (Luni, 18 august 2008, 15:52)

    Claude [anonim]

    si vesticii care se stie ca sint calmi si fara probleme, iti dai seama nea Vaca cit de penibili sinteti. Sau, ma rog, nu-ti dai seama. Hai zi, ai strecurat prin piine de data asta?
  • +5 (7 voturi)    
    Din pacate (Luni, 18 august 2008, 15:57)

    Ovidiu [anonim]

    din cauza iresponsabilitatii politicienilor nostri ne pasc o serie de sanctiuni din partea UE. Cei ce vor fi afectati cel mai mult vor fi tot cetatenii ca urmare a blocarii finantarii unor proiecte economice si de infrastructura. De aceea ar trebui gasite modalitati de tragere la raspundere si sanctionarea prin vot a parlamentarilor si partidelor ce blocheaza actiunile justitiei in domeniul marii coruptii intrucat acestia actioneaza contrar interesului national.
  • +5 (9 voturi)    
    scoateti-l din sticla! (Luni, 18 august 2008, 16:10)

    eeeuuuu [utilizator]

    "in... vodca veritas!" asa ca, domnu' vacaroiu iar a tras la masea, iar a spus, cinstit, se are pe inima! deci un guvern continental, cum este comisia europeana, este mai prejos decat un parlament national atat de pestrit ca al romaniei, in viziunea etilica a domnului vacaroiu! domnu' geoana, mai multe cafele la masa presedintelui senatului, va rog! poate se trezeste.
  • +5 (9 voturi)    
    U.E (Luni, 18 august 2008, 16:10)

    bouarul [anonim]

    Ca sa vezi,dupa cum spunea mai ieri un prostanac,am intrat in UE datorita eforturilor depuse de psd si acuma....astia de la Comisia Europeana ne critica fiindca,am indraznit sa ii facem scapati pe ai nostrii .Daca stiam,mai intram noi in UE???????Cum adicatelea,noi nu mai julim de aici in colo???Sa creada ei! Cei acuzati sant oameni de frunte la noi in partid,nu putem sa-i lasam la cheremul justitiei-unde mai gasim asemenea valori???? !!!!!!!!
    • +3 (5 voturi)    
      sa-si aduca valorile inapoi din Italia... (Luni, 18 august 2008, 16:22)

      judex [anonim] i-a raspuns lui bouarul

      ca or fi terminat aia amprentarea.
  • +3 (7 voturi)    
    hic! (Luni, 18 august 2008, 16:24)

    un anonim [anonim]

    hic.. parerea mea!
  • +3 (7 voturi)    
    de ce n-ar critica? (Luni, 18 august 2008, 16:35)

    moshu49 [utilizator]

    dacã parlamentarii nostrii parlamenteazã în stare de ebrietate, Comisia asta trebuie sã-i mîngîie pe crestet?
    cît tupeu pe vãcaru' satului!?!
  • +2 (6 voturi)    
    http://www.petitieonline.ro/petitie-p38751052.html (Luni, 18 august 2008, 16:39)

    Mircea [anonim]

    E incredibil cum incearca sa o intoarca cum vor ei... Mai ieri, colegu prostanacu sustinea sus si tare ca ii musai sa se elimine imunitatea parlamentara dupa ce cu cateva zile in urma a votat NUP pentru Nastase si Mitrea.
    Dupa rusinosul vot din parlament am initiat o petitie pentru dizolvarea acestui parlament nerusinat si corupt. La cate comentarii am vazut pe forumuri, am crezut ca vor fi o multime de semnatari ai petitiei. Pana acum m-am inselat, abia s-au adunat cateva zeci.
    Mai postez odata acest link: vezi titlu. Daca si voi considerati ca petitia respectiva reprezinta si opinia voastra, va rog sa o semnati si sa o popularizati printre utilizatorii de internet. Cine stie, poate cateva mii de semnaturi vor atrage atentia media, a ONG-urilor, a societatii civile, a cuiva care poate sa duca demersul nostru mai departe.
    • -2 (4 voturi)    
      Oamenii de pe acest forum au mai mult creier! (Luni, 18 august 2008, 17:17)

      Catalin [anonim] i-a raspuns lui Mircea

      Se pare ca nu te prea duce capul!

      Pai cum dizolvi parlamentul? Cand si cu cine ai timp sa initiezi motiunile de cenzura si cele doua numiri de guvern care sa pice ca sa dizolvi parlamentul? Sau cand schimbi constitutia, ca sa poti dizolva altfel parlamentul? Si cand faci alegeri anticipate? Ca peste 3 luni ai alegeri parlamentare.

      Acest parlament peste 3 luni nu va mai exista - vom avea alt parlament.

      Asa ca demersul tau e perceput de majoritatea forumistilor - indiferent de orientare politica - drept o mare prostie.

      Si o dovada ca nu te prea duce capul! Nu prea ai tu habar de constitutie si legi ca sa stii ce e aia demitere a parlamentului.

      Behai si tu aici pe forum, crezand ca vei fi bagat in seama...sau ca vei primi vre-un os de ros.
      • +2 (4 voturi)    
        Intadevar... (Luni, 18 august 2008, 18:47)

        Mircea [anonim] i-a raspuns lui Catalin

        Ma bucur ca faci parte dintre acei forumisti pe care ii duce capul si care isi exprima punctul de vedere jignindu-i pe alti. Observ cu mare regret ca preferam sa ne injuram intre noi pe diferite forumuri, prea putin bagate in seama de cei pe care i-am ales, decat sa facem ceva.
        Pentru mine acel ceva este si aceasta petitie simbolica, un mod de a-mi exprima parerea despre actualul Parlament. Ma duce suficient capul incat sa nu ma astept ca in urma semnaturilor adunate, Parlamentul sa se autodizolve. Daca ai fi incercat macar odata sa asculti si sa accepti si parerile altora ai fi inteles intentia mea.
  • -6 (10 voturi)    
    are dreptate dl vacaroiu (Luni, 18 august 2008, 16:41)

    ffratina [anonim]

    ne-am luat dupa gistele plingacioase . senatul cere inceperea urmaririi penale in aceste cazuri . sesizarea ajunsa la parchet trebuia trimisa la senat . cum procedeaza ,apoi , senatul e treaba lui si nu da socoteala nimanui (nici com.eu. ). parchetul nu trebuia sa faca altceva decit sa astepte decizia senatului (nu trebuie sa comenteze , sa se lamenteze , sa informeze ....) . senatul are o procedura pe care trebuie s-o respecte .juristii trebuie sa lamureasca ziaristii , iar acestia sa informeze corect .am ajuns in situatia ca niste oameni interesati au isterizat o tara intreaga si nimeni nu spune adevarul
    • +4 (4 voturi)    
      H2O? (Luni, 18 august 2008, 19:57)

      cortez [anonim] i-a raspuns lui ffratina

      ffrate, zi-ne si noua, aveti apa pe Marte?
  • -3 (5 voturi)    
    Incredibil (Luni, 18 august 2008, 16:47)

    Bogdan [anonim]

    Vaca io in locu' tau le-as da si cate una peste bot.
    Auzi si tu bulagii de europeni isi permit sa va critice ... uita-te si tu ce carnati ... io cred ca le e ciuda ca fura mai putin ca voi (sau nu fura deloc).

    Lasand gluma la oparte dragilor, adevarul este ca ne meritam alesii, nimeni nu ne-a obligat sa ne ducem sa dam votul scarbelor astora.
    Problema este ca pe ORICINE ai vota tot asa va fii.
    Stiti care este paradoxul ?
    Scarbele (si cand spun scarbe ma refer la TOTI nu numai la Vaca si ai lui) astea ne-au dreptul de a alege. Javrele te pun sa "alegi" prin vot intre un rau si ,culmea, un alt rau.
    Ce masochisti prosti suntem ...
  • +4 (6 voturi)    
    Eu un lucru am de spus... (Luni, 18 august 2008, 17:06)

    coco [anonim]

    Chelner, sa mai vina una mica pentru dom` presedinte de la Senat!
    Ca-n rest ce rost are asta in Senat?
  • +4 (4 voturi)    
    Tupeu 2008 (Luni, 18 august 2008, 17:58)

    Gimy [anonim]

    Noii faraoni ai Romaniei pur si simplu nu VOR sa inteleaga ca nu au a se amesteca in treburile justitiei!! nici sa aprobe, nici sa infirme, NIMIC!
    Ei sunt pusi acolo sa legifereze si nu sa dea verdicte asupra dosarelor intocmite de procurori: lucrul asta trebuie sa-l faca judecatorii.
    Asa ca pana una alta, iesirea belicoasa a lui Votcaroiu nu e decat o dovada in plus a lipsei de bun simt cronic a alesilor!
  • +3 (3 voturi)    
    si prostii au functii...in romania... (Luni, 18 august 2008, 20:40)

    nicu [anonim]

    "prostu' nu-i prost destul daca nu e si fudul... "

    am citat dintr-un proverb romanesc...
    • 0 (0 voturi)    
      sau alt proverb (Marţi, 19 august 2008, 11:33)

      mit o'cannoo [utilizator] i-a raspuns lui nicu

      Capra raioasa tot cu coada sus.
  • +3 (3 voturi)    
    Toarasu Votcaroiu , hic. (Luni, 18 august 2008, 21:12)

    Gerula [anonim]

    Io zic sa te tina Dumnezeu sanatos si in putere , ca bine le mai zici .Imi trece dorul de toarasu Nicu allalt, le zicea si el bine inainte de intoxicarea cu plumb calibrul 7,62 de la Targoviste.Endependenta , neamestecul in trebili interni , etc.
    Redevenind seriosi , un inalt demnitar al statului roman ar trebui sa manifeste un pic de decenta.E greseala noastra , a alegatorilor , stiu , dar reprezentati Romania.CE a constatat o stare de fapt:Parlamentul este pepiniera de infractori , gradinita si azil pt.infractori.De fapt , CE a fost prea indulgenta.Daca era corecta , renunta la zahariseli diplomatice si ne tranteau o bine meritata clauza de salvgardare.Hic, sa fiti sanatos.
  • +3 (3 voturi)    
    Tovarasi (Luni, 18 august 2008, 22:56)

    Tovarasi [anonim]

    Europa a criticat parlamentul , deci e clar , e imixtiune in treburile interne ale tarii . Ci sint astia de se baga . Ei habar n-au ca un parlamentar adevarat trebuie sa lucreze in liniste , ca daca-l bati la cap cu ce a furat nu mai face nimic .
  • +2 (2 voturi)    
    Poate a fost o confuzie (Marţi, 19 august 2008, 0:12)

    sile [anonim]

    Nea Nicule, schimbati-i denumirea: nu-i mai ziceti parlament, ziceti-i Sfintele Moaste. Ca sa le fie clar alora de la CE ca n-au voie sa-l critice.
  • +2 (2 voturi)    
    :) (Marţi, 19 august 2008, 2:26)

    busymind [anonim]

    pe cand sa zic ceva...m-am resemnat inca odata. Nici limba romana nu are cuvintele potrivite sa va descrie pe dumneavoastra ca si reprezentat al parlamentului (cu p mic) si institutia pe care o conduceti (cel putin teoretic). Pana nu dispar toti din politica generatia "revolutiei" nu va fi bine. Sa lase si presa in pace toate barfele si porcariile pe care le iau drept stiri.
  • +2 (2 voturi)    
    apa nu-i ca spritzu (Marţi, 19 august 2008, 4:06)

    eu [anonim]

    Ei bine, e clar pentru mine: Nea Nicu Votcaroiu a tinut-o numa' intr-o manga continua in ultimii 3 ani si jumatate, de habar nu are ca Parlamentul - al carui lider venerabil este - a dat doua NUP-uri lui Adi N. si ...
    Deci domnu' Presedinte de Senat habar nu avea ce voteaza, era atat de abtiguit incat cine stie ce-o fi crezut ca voteaza ... deoarece "nu a existat nici o interventie a Legislativului in actul de justitie"...
    Hai Noroc Nea Nicule ... Mai turnam un spritz?
  • +1 (1 vot)    
    Iliescu (Marţi, 19 august 2008, 5:23)

    Aron Deleanu [anonim]

    l-a pus pe Vacaroiu sa critice U.E.Prostovanul cesepist nu sufla o vorba fara aprobarea kaghebistului.
  • +1 (1 vot)    
    PENTRU PRIMA DATA (Marţi, 19 august 2008, 9:35)

    gabifm [utilizator]

    Comisia Europeana v-a criticat PREA bland pentru cat de varza sunteti!!! Hoti, agramati, lipsiti de bun simt.
    Nu "si-a permis" sa critice pana acum pentru ca s-a gandit ca fiind parlamentul VOI, nulitatile "care sunteti", ne-ati reprezenta. Dar nu. Acum si-au dat seama ca nu sunteti reprezentativi, ca de fapt poporul roman v-a ales pe liste pe care v-ati pus singuri.
  • +1 (1 vot)    
    parlament criticat de CE (Marţi, 19 august 2008, 13:54)

    vacaroiu [anonim]

    Oare parlamentul ROMANIEI astepta sa fie aplaudat dupa ce permite sa se ascunda in el cei ce ar trebui sa raspunda in fata justitiei ?
    Oare masinile de lux, vilele si opulenta alesilor trebuiesc trecute infinit cu vederea in timp ce batranii nostrii mor de foame ?