Traian Basescu: Clasa politica vrea sa-l faca dependent pe primar de mersul in genunchi la politrucul de la Bucuresti

de R.M.     HotNews.ro
Sâmbătă, 2 august 2008, 11:16 Actualitate | Politic

Traian Basescu
Foto: Rompres
Clasa politica nu doreste descentralizarea pentru ca vrea sa "controleze constiinta politica a primarului", a declarat sambata presedintele Traian Basescu, la reuniunea Consiliului Director al Asociatiei comunelor din Romania, care se desfasoara la Neptun. "Vor sa-l faca dependent pe primar sau pe consilier de mersul in genunchi la politrucul de la Bucuresti" care, inainte sa-i dea bani, il intreaba din ce partid face parte si ce firme alege pentru investitii, a acuzat seful statului.

"Acesta este motivul principal pentru care nu se face descentralizare", a spus el, adaugand ca banii pentru infrastructura sunt alocati in functie de "docilitatea" pe care o arata primarii.

Traian Basescu a afirmat ca descentralizarea inseamna, de fapt, autonomia comunitatilor locale: "Ne ferim de autonomie pentru ca descentralizarea o declara romanii si autonomia o doresc ungurii, dar termenul corect este autonomia autoritatilor locale".

Presedintele a arata ca primarii si consilierii locali sunt cei care se afla zilnic sub controlul permanent al alegatorilor, care ii judeca cu corectitudine si de multe ori cu asprime la fiecare patru ani.


"Este strigator la cer cat de departe a ajuns ideea de a siliui constiintele primarilor atunci cand pe bani se pun etichete de partid. (...) Marile micniuni, marile povesti - daca le dam bani nu stiu ce sa faca cu ei, daca le dam fura banii - sunt doar niste motivatii pentru a tine sub control politic administratia locala", sustine Traian Basescu.

Iata cateva din principalele declaratii ale presedintelui Basescu:

  • Aveti obligatia sa fiti solidari, indiferent de partidul pe care l-ati reprezentat cand ati fost alesi. Sunteti singurii responsabili de calitatea mandatului dumneavoastra
  • Solutia este sa va bateti pentru autonomia locala a comunelor pe care le reprezentati si va asigur de tot sprijinul meu din acest punct de vedere
  • Atat timp cat, presati de jocul alocarii anuale a banilor de la buget, veti ramane sub impresaia dependentei de pixul domnului de la judet sau de pixul ministrului, dumneavoastra insiva condamnati copiii din mediul rural
  • A venit timpul ca din mediul rural sa plece la oras paine, si nu grau, sa plece la oras produse lactate, si nu doar lapte
  • Existenta bugetelor multianuale este vitala pentru a putea proiecta devoltarea comunelor

























Astra Film Festival 2017

VIDEO INTERVIU ​Hanka Kastelicova, producator executiv HBO Europe: Timpul mediu de productie pentru un film documentar HBO este de patru ani, dar am avut si cazuri in care totul s-a intins pe o perioada de 10-14 ani

Hanka Kastelicova, producator executiv HBO Europe, discuta in cadrul unui interviu despre implicarea HBO in productia de filme documentare si numarul mic de cinematografe din Romania: "De exemplu, filmul Lumea Vazuta de Ion B., regizat de Alexandru Nanau, a primit un premiu Emmy. Am continuat cu Alexandru si am produs filmul Toto si surorile lui, film care a fost nominalizat la Premiile Academiei Europene de Film, echivalentul Oscarului european".
  • Intra in articol pentru a citi principalele declaratii ale lui Hanka Kastelicova

2202 vizualizari

  • +9 (21 voturi)    
    100% adevarat (Sâmbătă, 2 august 2008, 11:40)

    metronom [anonim]

    a pus degetul pe rana!
  • +10 (20 voturi)    
    Cam asa e (Sâmbătă, 2 august 2008, 11:48)

    Razvan007 [utilizator]

    Eu sunt pro-descentralizare. In Romania s-au facut foarte putini pasi in aceasta directie.

    S-ar putea sa nu fie numai o problema mentalitate (o mostenire de pe timpul centralizarii extreme - comunismul). S-ar putea sa fie si cum zice presedintele Basescu - adica nu se vrea descentralizare pentru ca asa ar fi mai greu de furat.
  • +6 (22 voturi)    
    Parlamentul neo-comunist si neo-securist. (Sâmbătă, 2 august 2008, 12:04)

    Silviu [anonim]

    Cei 322 (si ei sint numai virful aisbergului) sint comunisti in metalitate si securisti in atitudine. De aceea au incercat ei sa il treca pe linie moarta pe Presedinte, incurajati ca tocmai scapasera de Macovei. Romania este singura tara din lume care este in conflict de interese cu propriul Parlament. La gunoi cu netrebnicii. Aduceti-o inapoi pe Macovei.
    • -1 (11 voturi)    
      Va rugam sa ne ajutati! Va multumim! (Sâmbătă, 2 august 2008, 13:05)

      hotnewsfil [utilizator] i-a raspuns lui Silviu

      Domnule Silviu,
      sunteti sau nu de acord cu cei care, ca sa-si sustina "calificativul" de "urmas al comunismului, pe care il atribue PSD, subliniaza faptul ca Micky-Spaga si Cosmanca au indeplinit aceleasi functii in guvern, inainte ( PCR) si dupa momentul '89 (FSN, PDSR, PSD)?
      Va multumim pentru ajutorul clarificator.
  • +5 (17 voturi)    
    Toata stima d-le Presedinte (Sâmbătă, 2 august 2008, 12:24)

    Expatul [anonim]

    Nimic de adaugat!
    • -5 (15 voturi)    
      Ba da!E de intrebat ! (Sâmbătă, 2 august 2008, 14:10)

      liberalul [anonim] i-a raspuns lui Expatul

      De ce nu l-a preocupat asemenea probleme si nu
      gargauni politicienilor Stoica,Stolojan...?
      El dorea politica,politicianism,nu o administratie performata ,cu un grad permisibil de descentralizare!
      Daca asta l-ar fi preocupat din 2005, acum avea 60%
      sustinere nu populista,ci populara!
      • +3 (5 voturi)    
        raspuns (Sâmbătă, 2 august 2008, 17:47)

        Ionut [anonim] i-a raspuns lui liberalul

        liberale, asta l-a preocupat din 2005, da' cind vorbea de asta voi aveati impresia ca se ia de Tariceanu. Cum de altfel vad ca acum te preocupa sustinerea de care se/s-ar/nu s-ar bucara si tipul ei, ceea ce s-ar cheama politicianism.
      • +6 (6 voturi)    
        Stai linistit (Sâmbătă, 2 august 2008, 18:27)

        Razvan007 [utilizator] i-a raspuns lui liberalul

        Are 60% sustinere populara.

        Nu stiu cum este in alte zone, dar in Ardeal - in special in Sibiu, Basescu este foarte apreciat. Asta s-a vazut la referendum: Sibiul a votat masiv contra demiterii.
        • +6 (6 voturi)    
          Aceelasi lucru la Cluj (Sâmbătă, 2 august 2008, 19:24)

          Clujeanu [anonim] i-a raspuns lui Razvan007

          La fel si in Cluj. Stau si ma gandesc cate miliarde platim noi impozite din Cluj pentru a fi trimise de politrucii din Bucuresti pe plantatiile PSD&Co. din Moldova si Baragan
          • +1 (3 voturi)    
            acelasi lucru si la Bruxelles (Duminică, 3 august 2008, 12:39)

            8minus3egal1 [utilizator] i-a raspuns lui Clujeanu

            Si eu stau si ma gandesc cate miliarde de euro platesc cetatenii UE (Franta + Germania + co) pentru ca politrucii de la Bruxelles sa ii trimita la subdezvoltatii din Romania si Bulgaria sa ajunga si ei in randul lumii. Suna frumos, nu? (stiu ca nu suna, dar e doar un exemplu ca sa faci o comparatie cu ce afirmi mai sus).

            Problema nu e ca circula banii dintr-o parte in alta. Problema e de ce si cum circula, si care sunt beneficiile pentru cei care trimit sau primesc fonduri.

            In Romania intr-adevar banii sunt alocati de la Bucuresti pe baza de afinitati politice si avem aberatii de genul: un sat primeste finantare pt ca primarul e dintr-un partid iar satul de langa nu primeste nimic pentru ca primarul e din alt partid. E bine ca Presedintele trage semnale de alarma in acest sens.

            Descentralizarea poate imbunatati partial alocarea banilor. Insa vor fi mereu sate/orase care nu se pot autosustine si daca guvernul central nu intervine se duc de rapa. Pericolul unui faliment extins al unitatilor administrative exista si poate afecta pe toata lumea, pentru ca unde e saracie este si problematica sociala care afecteaza o intreaga tara (infractionalitate care se extinde in toata tara, actiuni sociale, greve, etc)

            In paralel cu descentralizarea si mai ales responsabilizarea procesului de decizie din Bucuresti (sau unde o sa mai fie capitala peste 10 ani), trebuie sa intelegem ca traim impreuna si orice face o mana afecteaza si pe cealalta. Si sa cautam mijloacele de a ne sprijini unii pe ceilalti spre binele comun.
      • +1 (3 voturi)    
        De ce nu avem descentralizare ? (Duminică, 3 august 2008, 11:25)

        ion roata [anonim] i-a raspuns lui liberalul

        Nu avem pentruca nu a vrut Guvernul liberal si nici cel psd.ist si pentruca parlamentul romaniei este in opozitie cu populatia Romaniei.Cei "322" si deci parlamentul Romaniei care se considera "democratia adevarata"dealungul celor 118 ani sa comportat ca niste burjui,mitocani,hoti,profitori si corupti cu populatia Romaniei.Au facut numai legi proaste care sa le serveasca intereselor lor.Suferintele poporului roman in cei 18 ani se dataoreaza in cea mai mare parte guvernelor si parlamentului  omaniei care au luptat pentru bogatia si interesele lor si nu pentru interesele poporului roman.Dar sa-i spun ceva lui "liberalul (anonim) care este un copil cretin din parinti betivi ca in conformitate cu prevederile constitutiei presedintele nu are atributiuni in acest domeniu,el poate doar sa-si exprime parerea in scris sau verbal si dupa cum vezi o face asa cum trebuie.Si asa clica celor "322" au incercat sa-l inlature cu minciuni si tertipuri curat securist-o comnuiste.Sa-mi raspunzi clar ce ste Prevazut in Constitutie si nu a facut presedintele si ai sa vezi cat de penibil esti tu si partidul din care faci parte care aveti pe limba si in vinele voastre numai venin si posirca.
  • -14 (24 voturi)    
    ca sa vezi : (Sâmbătă, 2 august 2008, 12:48)

    nicoresa [anonim]

    adica vorbeste de politruci politrucul sef. Lasa-ne cu povestile, ca numai scandal faci de patru ani, si nu te mai asculta nimeni. Poate cei cativa forumisti de serviciu ... as dori sa vad si eu o lista cu "realizarile" presedintiei, DNA-ului, si altor institutii care se ocupa de politica in loc sa-si vada de mandat. Ca pana una alta, noi platim toate aceste institutii care nu fac decat sa serveasca scopurilor personale si de partid, DIN BANI PUBLICI.
    • +5 (21 voturi)    
      traiasca laptopul lui Stan bine infipt in capul (Sâmbătă, 2 august 2008, 13:34)

      Doboritorul de Bizoni [utilizator] i-a raspuns lui nicoresa

      asistatilor care se uita numai pe Antenele securistului (si informatorului) Voiculescu! vrem si noi o lista cu ce-a cheltuit Alianta contra naturii PSD-PNL din banul public numai ca sa se mentina la putere si sa nu-si lase puscariabilii sa infunde puscariile. mai bine-n Parlament decit in puscarie, n-asa? si p-astia-i apara, cu indirjire, tot felul de "anonimi" pe forumuri... asta da lupta de clasa (tot inainte, tovarasi - ca si "inainte" tot voua va era mai bine - ca erati serviti de tot felul de lichele).
      • -9 (9 voturi)    
        Ce tare ! (Sâmbătă, 2 august 2008, 15:21)

        Alex [anonim] i-a raspuns lui Doboritorul de Bizoni

        Anonimii de pe forumuri.
        HA-HA-HA.
      • +4 (6 voturi)    
        bre, "ocupatu' cu vacute" (Sâmbătă, 2 august 2008, 17:22)

        MARLANU' [anonim] i-a raspuns lui Doboritorul de Bizoni

        cara-te, nene la, cireada vantului, ca peste ea trebuie sa pastoresti! da niste vize pe la stirile de la realitatea, ca-s varza, sufla-n goarna pe la sri, sau pe unde draci baltati mai trebuie sa torni, du-te de te gudura pe la portile cotrocceniului, sau prin modrogan, nu te mai baga in vorba si-n seama ca musca in... pranzu' lu' basescu, ca poate suntem la masa si ni se apleaca! sau te-a dat conu' vantu afara si te-ntorci in genunchi sa-i ceri iertare luandu-te de altii? si ce ziceai ca ai cu anonimii? ce, e cerc exclusivist? halal de el, ca stai o zi jum'ate sa gasesti o stire! iar despre comentarii, ce sa ma zic? c-o muratura ca tine te strepezesti un an!
        • -4 (4 voturi)    
          Marlanu' nu stie mai multe (Duminică, 3 august 2008, 9:28)

          Ovidiu P [utilizator] i-a raspuns lui MARLANU'

          Tu ceva mai constructiv nu stii sa scrii? De insultat oricine e in stare, de gandit mai putini.
          • +1 (1 vot)    
            corect (Luni, 4 august 2008, 2:39)

            dedeiu [anonim] i-a raspuns lui Ovidiu P

            atunci de ce lui "alex" nu ii explici aceasta treaba?
          • +5 (5 voturi)    
            o fi cum spui (Luni, 4 august 2008, 8:07)

            MARLANU' [anonim] i-a raspuns lui Ovidiu P

            ...ca de-aia sunt "MARLANU'". da' las' k nici cu handicapatu' de care m-am luat, gudurau' lu' vantu, nu-mi e erusine! semneaza "doboratorul de bizoni"? pai, isi ascunde identitatea, ca e "handi cerchez"! lasa-l pe dobitoc in plata vantului ca nu merita osteneala, decat daca-ti iese si tie ceva la afacerea asta.
  • +3 (17 voturi)    
    ma intreb... (Sâmbătă, 2 august 2008, 12:53)

    alex [anonim]

    Daca Parlamentul (politrucii de la Bucuresti) era majoritar PDL, am fi avut parte de aceleasi declaratii? Oricum ar fi...e bine ca se aduce in discutie descentralizarea si autonomia locala si ca exista un Presedinte care actioneaza (macar la nivel declarativ) in acest sens. Sa speram ca vorbele se vor (putea) transforma si in fapte. Succes!!
    • 0 (14 voturi)    
      ca de obicei, asistatul cu laptopul lui Stan, alex (Sâmbătă, 2 august 2008, 13:29)

      Doboritorul de Bizoni [utilizator] i-a raspuns lui alex

      nu poate vedea dincolo de ce i s-a infipt in cap pe Antrenele securistului (si informatorului) Voiculescu. macar sper sa i se plateasca cite ceva acestui asistat (sa se hraneasca, ca de priceput ceva oricum nu pricepe, doar se preface). exact ca un politruc - intai a aruncat dubiul asupra discursului "daca politrucii erau de la PDL" (nu am mai fi avut parte de acest discurs, vezi Doamne). mare jigodie esti, mai, anonimule alex.
      • +6 (10 voturi)    
        mda... (Sâmbătă, 2 august 2008, 15:20)

        8minus3egal1 [utilizator] i-a raspuns lui Doboritorul de Bizoni

        Am tot dreptul sa am dubii, care e problema? Politica e aceeasi pentru toti si ciolanul e unul singur, iar batalia e mare.

        Cat despre cuvintele pe care mi le adresezi, cred ca te reprezinta mai bine. Si tonul pe care il adopti e cel al antenelor pe care le folosesti. Esti un mic comunist doar ca nu iti dai seama (inca).

        Alex
      • +4 (6 voturi)    
        Confuzie (Sâmbătă, 2 august 2008, 15:32)

        Alex [anonim] i-a raspuns lui Doboritorul de Bizoni

        Stimate doboritor de bizoni, ca de obicei ai gresit adresa. Informatie pentru tine, vezi cine semneaza anonime.

        De curiozitate, esti mai inalt de 1,70 - 1,75,.
      • +3 (7 voturi)    
        cine vorbeste de securisti! (Sâmbătă, 2 august 2008, 17:40)

        egon [utilizator] i-a raspuns lui Doboritorul de Bizoni

        un angajat al lu' vantu, coleg cu stolojan, care facea deconturile in valuta ale securitatii! plimba ursu' ca mi se-apleaca!
      • +4 (6 voturi)    
        iar ai halucinatii? (Sâmbătă, 2 august 2008, 17:42)

        egon [utilizator] i-a raspuns lui Doboritorul de Bizoni

        musiu, ce vezi matale si numesti "asistat" e imaginea ta in oglinda! mai cere de la doctor o bulina!
    • +2 (8 voturi)    
      Gargara de derbedeu (Sâmbătă, 2 august 2008, 15:28)

      Alex [anonim] i-a raspuns lui alex

      Ne-am cam saturat de individul asta.

      Un mic exemplu - presedinte de consiliu judetean, membru PDL, sustinut din toate punctele de vedere de un consilier prezidential, aloca bani conform reguluilor de partid numai de ei intelese. Cazul este de saptamina care a trecut.

      Si acum vine derbedeul asta si improasca cu cacao, parca ar fi la el acasa.

      Deabia astept sa scapam de haita asta de PDL-isti cu doua fete. Nu ca ar fi singurii care practica asa ceva, sint imprastiati democratic in toate partidele, dar absolut toti membrii PDL imi aduc aminte de cretinii de comunisti din timpul lui ceasca - lumea impartita in doua, ei si restul lumii.
      • +1 (1 vot)    
        mda (Sâmbătă, 2 august 2008, 17:23)

        8minus3egal1 [utilizator] i-a raspuns lui Alex

        Eu nu am nimic cu nimeni, cata vreme expune niste argumente si vorbeste civilizat.

        Acum m-am "identificat" separat ca sa nu mai apar ca "anonim" si sa nu mai creez confuzie.

        Cat despre cuvintele alea grele cu jigodii etc...vorba reclamei..."n-ai cu cine...niste tarani" (desi mi se pare o jignire la adresa taranilor).
        • -2 (2 voturi)    
          Greu la PDL (Sâmbătă, 2 august 2008, 20:15)

          Alex [anonim] i-a raspuns lui 8minus3egal1

          Imi pare rau pentru tine daca te-ai simtit ofensat. Cu siguranta ai stiut si de ce.
          • +1 (1 vot)    
            greu la pnl si psd (Luni, 4 august 2008, 2:41)

            dedeiu [anonim] i-a raspuns lui Alex

            Ma simt de fiecare data ofensat atunci cand IMBECILUL de prim ministru spune asa: "oamenii care i-am vazut" si apoi de cei care ii spun lu' macelarul de intelectuali(Ion Iliescu-> mineriadele) "domnule presedinte de ONOARE(OROARE)". Tu nu te simti ofensat?
            • 0 (0 voturi)    
              Intrebare (Luni, 4 august 2008, 10:25)

              Alex [anonim] i-a raspuns lui dedeiu

              De cite ori l-ai auzit pe 'IMBECILUL de prim ministru' spunind ?

              In rest, de acord cu tine.
      • 0 (2 voturi)    
        Irelevant... (Duminică, 3 august 2008, 9:34)

        Ovidiu P [utilizator] i-a raspuns lui Alex

        "presedinte de consiliu judetean, membru PDL, sustinut din toate punctele de vedere de un consilier prezidential, aloca bani conform reguluilor de partid numai de ei intelese"

        Zi nume, da link-uri la articole, nu mai bate apropouri.
        • 0 (2 voturi)    
          Ireleveant (Duminică, 3 august 2008, 17:18)

          Alex [anonim] i-a raspuns lui Ovidiu P

          De ce sa dau link-uri ?
          La ce ?
          Nume ?
          Esti penibil, sa nu spun altfel.
          Uiti ca derbedeul este un comunist si actioneaza la fel. 'Baietii' care citesc postarile stiu exact despre cine este vorba.

          Cind o sa vad pe net imagini cu scandalul si cu limbajul lui basescu cu ocazia demisiei lui A. Saftoiu atunci o sa vezi si tu link-uri la postarile mele.

          Pina atunci traim in 1984.
          • -1 (1 vot)    
            limbajul este problema (Luni, 4 august 2008, 2:46)

            dedeiu [anonim] i-a raspuns lui Alex

            in romania. Pana in 2004 cand se traia bine, limbajul, MAI ANIMALULE, era in regula insa apare acest derbedeu zicand "lucrurilor" pe nume si deranjeaza. Asadar faptul ca Iliescu a ordonat sa fie macelariti niste intelectuali in piata universitatii ce inseamna? Pai nimic, doar acum este "presedintele de onoare". Violuri, torturi, etc ce inseamna? Pai daca Basescu isi permite sa il faca pe incompetentul ala de ministru, DESI ACESTA STIA despre inundatii nu din 2008(fiindca acestea sunt de demult), NU a luat masuri, urla toata lumea... Felicitari, acum putem intelege de ce crestinii au ars biblioteca din Alexandria ;)
  • +1 (11 voturi)    
    Adio, politicieni gargaragii,bine ati venit admin (Sâmbătă, 2 august 2008, 12:55)

    hotnewsfil [utilizator]

    Intregul popor, dupa experienta mizerabila de dupa '89, vrea numai administratori calificati, care sa conduca tara, la toate nivelurile, nu mai vrea politicieni gargaragii care fac politica numai pentru a se imbogati (transpartinic).
    Poporul considera ca aceasta este singura cale prin care sa scapam de coruptia generalizata.
    Sa respectam vointa poporului, macar acum, in ceasul al douasprezecelea.! Altfel. acesta va fi iadus in starea de a-si uri tara in care s-a nascut, de a apuca calea pribegiei.
    Adio, politicieni gargaragii, bine ati venit dragi administratori, profesionisti experimentati. Ne punem toata speranta in voi. Salvati-ne copiii !
  • +1 (11 voturi)    
    sa ne traiesti bine d-le presedinte (Sâmbătă, 2 august 2008, 13:39)

    nyckys [anonim]

    inca o data spune adevarul in fata,dar caracatita e puternica si va fi greu sa se realizeze atit timp cit gasca de ticalosi e unita iar constitutia creata de ilici ii limiteaza puterile presedintelui,iar tradatorul ce conduce guvernul nu-si reabiliteaza atitudinea ostila fata de poporul care il plateste.cine stie poate manipulind din nou ,tot Base va fi vinovat , ca a vorbit,ca si in cazul biletelul si nu cel care l-a scris Succes Base si nu-i slabi pe mafioti!speranta e in tine si in alegatori,in toamna
  • 0 (12 voturi)    
    Declaraţii, declaraţii..... (Sâmbătă, 2 august 2008, 13:54)

    Zsolt Bodola [utilizator]

    Păi dacă Băsescu îşi doreşte aşla mult autonomia locală, de ce PD/ PDL torpilează de ani de zile toate legile ce ţin de acest domeniu?!
    PD, în frunte cu Băsescu a subminat orice încercare de descentralizare în guvernare dintre 1997 - 2000. Iar după 2004, la fel: când era în guvern aceste legi au fost tărăgănate, iar acum din "opoziţie" le faultează în parlament.
    • -1 (11 voturi)    
      PDL este partidul care a dat prima lege europeana (Sâmbătă, 2 august 2008, 14:08)

      PSD 1990-2004 [anonim] i-a raspuns lui Zsolt Bodola

      a administratiei locale -

      Legea 286 din 6 iulie 2006 (care modifica LEGEA nr. 215 din 23 aprilie 2001 data de PSD

      Lege conceputa de Vasile Blaga, adoptata de parlament in 2006 - dupa ce romania intrase in 2005 cu clauza de salvgardare pe justitie SI INTERNA DATORITA PSD care nu a facut timp de 18 ani nimic pentru Juatitie si administratie

      De ce ?

      Pentru ca numai asa fura PSD-ul : cu administratia si justitia COMUNISTE si inapoiate.
      • -1 (1 vot)    
        vezi sa nu (Sâmbătă, 2 august 2008, 23:44)

        un roman [utilizator] i-a raspuns lui PSD 1990-2004

        Romania a intrat in UE in 2007, nu in 2005!
  • -3 (7 voturi)    
    Tema veche !Abordare tardiva!Coruptia.... (Sâmbătă, 2 august 2008, 14:03)

    liberalul [anonim]

    de acord cu descentralizarea pana la un punct dureros...si verificat !Acolo unde este totusi responsabilitatea,este capacitate,este vointa de a face
    ceva pentru comunitate(nu pentru cetatean ca individ !),
    este creat cadru in consiliile locale de a avea specialisti pe domeniile :juridic(in afara secretarului de primarie),invatamant,sanatate,urbanism(macar inginer costructor),economist..In loc de repartizarea in C.L. pe
    domenii cat mai posibil profesionale si dublate de
    conduita cetateneasca,s-a ajuns la ..baronetzi,
    familiutze...
    Asa a ainteles romanul democratia reala?
    NU ! E manipulat conform cu firea lui,demult studiata si "exploatata "
    Spune lucruri cu care trebuia sa se ocupe din 2005,dl Presedinte !
  • -2 (10 voturi)    
    P.Lucescu l-ar numi (Sâmbătă, 2 august 2008, 14:26)

    Aron Deleanu [anonim]

    Tembel, pe un ministru care face sedinta cu primarii,de citeva ore in timpul inundatiilor .Ziaristul l-a numit tembel pe prim-ministru semnatarul celebrului biletel.Basescu l-a numit pe un alt ministru incapabil.Si presa i-a dat dreptate.
  • +2 (8 voturi)    
    descentralizare / autonomie (Sâmbătă, 2 august 2008, 14:28)

    I.N. [anonim]

    Foarte corect,tot ce spuneti,dle Presedinte! Dar de la vorbe la fapte e cale lunga...Si inca ceva: autonomia nu este cea mai buna solutie peste tot.De exemplu,datorita autonomiei universitare,care se exercita pe bani publici,toate spitalele din Bucuresti sunt controlate de profesorime si subalternii lor "universitari",astfel incat niciun doctor de valoare nu poate patrunde in sistem in mod cinstit si legal.De aceea asistam,pe de o parte,la degradarea periculoasa a asistentei medicale,iar,pe de alta parte,la emigrarea in masa a medicilor si asistentilor medicali.Poate veti gasi putin timp pentru a va apleca si asupra acestui aspect. Noi consideram ca atat timp cat spitalele sunt finantate de Ministerul Sanatatii,Casa Nationala sau de primarii,acestea sunt forurile care au dreptul sa stabileasca organigramele, politica precum si sistemul si controlul angajarii de personal. Cu respect, dr.I.N.
  • -2 (8 voturi)    
    comunismul traieste in romani (Sâmbătă, 2 august 2008, 14:34)

    vivian [anonim]

    Cu ce am ramas dupa comunism? Cu o democratie prost inteleasa, cu o mentalitate de americani in Romania, cu ideile, iluziile si deziluziile prost importate. Ne-a dat Domnul libertate. Muuulta, suficienta cat sa nu avem ce face cu ea. Libertatea de a fi ignoranti, de a fi inculti si libertatea de a nu fi jenati de toate astea. Dar ne fac toate astea liberi? Pe tineri in special, cei care nu au gustat nici cozile la paine si nici visul european. Le-a adus lor democratia libertate? Ascunsi in sistem, atat de bine incat prea putini isi dau seama, romanii isi inghit mizeria de sub unghii de foame sperand la mai bine si la ajutor divin... un neam de inecati... cu libertate. E libertatea romanilor totala, formala, partiala? E libertate sau e doar mirajul ei? Nu mai primim mancarea pe bonuri, la ratie, dar primim hrana spirituala pe calea asta. Ne-am castigat libertatea de a ne umple stomacul si de a ne goli creierul...

    Nu are nimeni libertate, doar ca unii sunt mai naivi si o declara. Libertatea nu e facuta pentru oameni, si, mai ales, pentru romani. E si ea, biata, doar o idee utopica, menita sa mai unga ranile seculare si de altfel incurabile. Cioran, Ionesco, Tutea, au fugit cautand libertate si s-au ales cu (oarece) celebritate. Daca ei nu au gasit-o, o s-o gaseasca oare vreunul din tinerii de azi drogati cu internet si lancezand in blugi prespalati si haine de la chinezi?.... Comunism formal sau informal, tot comunism ramane, si il purtam cu totii in noi. Schimbarea poate o sa vina cand toate generatiile care cunosc povestea vor fi incetat sa fiinteze. Dar acum, acum ma bufneste rasul...

    Nu plang comunismul si n-am reusit sa ii gasesc dacat putine parti pozitive, e adevarat, esentiale insa. Vreau doar sa spun ca nu a murit, ba chiar ca e mai viu ca inainte. S-a reusit in final cenzura spiritului si s-a facut asta tocmai prin forta poporului.
    • -4 (4 voturi)    
      hmm (Sâmbătă, 2 august 2008, 16:34)

      V [anonim] i-a raspuns lui vivian

      poate tu nu ai ce face cu libertatea. Mie si multor oameni cred ca ne prieste.
  • -1 (7 voturi)    
    caracatita politica (Sâmbătă, 2 august 2008, 15:10)

    ***PSD [anonim]

    Infiintarea unui DNA paralel. Prin urmare: avem conjuratia penalilor care ii scapa pe Nastase si Mitrea de procurori, avem o tentativa ratata de a promova legi in favoarea infractorilor si mai avem o idee indrazneata din partea Directiei Generale Anticoruptie, SUBORDONATA MINISTRULUI DE INTERNE CRISTIAN DAVID.

    Ideea lor este ca DGA sa-si extinda atributiile si sa poata ancheta fapte de coruptie din administratia publica. Altfel spus, sa poata ancheta primari, nu doar politisti. Mai multe ONG-uri i-au atras marti atentia ministrului de interne ca extinderea atributiilor DGA este periculoasa, cata vreme institutia ramane in subordinea unui ministru politic.

    Riscul este ca liberalii sa utilizeze DGA ca arma politica si sa dirijeze anchetele impotriva unor primari, ca metoda de presiune si santaj in campania electorala. Or, la parlamentarele din acest an, mobilizarea in circumscriptiile uninominale va depinde in mai mare masura de primari decat pana acum. Ordonanta este scrisa deja dar ministrul David pare sa fi facut un pas inapoi incercand sa linisteasca societatea civila. Nu pare sa fi renuntat insa si la ideea ca dosarele de coruptie din administratie sa fie instrumentate de DGA-ul din subordinea sa, nu de Directia Nationala Anticoruptie, cu argumentul ca procurorii lasa aceste cazuri nelucrate in fiset.

    Si in acest caz, pandeste riscul ca proiectul infiintarii unui DNA paralel sa fie reluat dupa raportul de tara din iulie, care va evalua reforma in justitie si mersul luptei anticoruptie. Exista o singura solutie pentru a domoli avalansa de proiecte si idei ciudate si ea trebuie cautata tot in afara Romaniei. O tara in care atmosfera si institutii democratice se degradeaza in ritm accelerat mai poate fi strunita cu mecanisme de presiune externe. S-a vazut ca democratia are limitele ei iar votul popular, discernamant discutabil.

    http://www.hotnews.ro/stiri-opinii-3353954-romania-subminata-din-interior-salvarea-vine-din-afara.htm
  • -2 (8 voturi)    
    da (Sâmbătă, 2 august 2008, 16:30)

    V [anonim]

    ce ne spune dl. Basescu e de bun simt si ma bucur ca exista cineva care chiar vrea sa rezolve probleme romanilor.
  • 0 (10 voturi)    
    Abia astept (Sâmbătă, 2 august 2008, 16:52)

    transilvanian man [utilizator]

    Abia astept sa vad descentralizarea activa ...si apoi mai discutam .acest lucru insa nu se va intampla NICIODATA atata timp cat ilici si gasca psd pnl pc prm penalii lumii conduc .Vreau sa vad cum se munceste si cate dintre nulitatile ce ne conduc acum vor putea sa se catere in functii.Si stiti de ce ...pt ca nu vor fi in stare sa faca bani pt comunitatile ce le vor reprezenta.Pacat ca nu se va intampla acest lucru degraba.
  • -3 (3 voturi)    
    BASESCU PRIM MINISTRU (Sâmbătă, 2 august 2008, 17:00)

    nero [anonim]

    BASESCU PRIM MINISTRU
  • +2 (8 voturi)    
    CATE PUPICURI ZEMOASE!!!! (Sâmbătă, 2 august 2008, 18:37)

    eeeuuuu [utilizator]

    ce-i aici, fratilor, comitetu' de prietenie basescu-vantu? cum pute si alianta asta! s-a vanturat basescu, electoral, prin tara, si-a dat cateva aere si-au navalit laudatorii sa-l albeasca! mai usurel copii, ca preseduntele e invatat cu tarie, nu cu... ce-i dati voi! in ce priveste autonomia... ei, aici e buba veche si coapta, curand-curand o sa trenuiasca o amputatie, ca miroase deja a cangrena. orice guvern ar conduce, ar avea nevoie de "clienti" si cotizanti la bugetul de partid, asa ca nu vad eu prea curand o descentralizare efectiva si eficienta! da' domnu' presedunte, si-a facut datoria (ca maurul) a tunat si a fulgerat, si-a vanturat favoritii in alegeri, ca e an electoral, de!... acu' plecat-a si el, tot ca maurul - dar la presedintie! vorba 'ceea: "la cotroceni, birjar!" intr-o zi, tot o sa fie la targoviste!
  • -1 (7 voturi)    
    Catzeilor de serviciu (Sâmbătă, 2 august 2008, 19:56)

    Bauer [anonim]

    Centralizarea este un pincipal instrument al dictaturii comuniste. Descentralizarea este un atribut al democratiei. Prin atitudinea negativa fata de descentralizare (si nu numai), PSDul si cei 322 i-si desconspira esenta de ariergarda comunisto-securista, inclinatia pentru metode cu "fata umana" dar comuniste in fond. Asta este adevarul: nu avem un adevarat partid social-democrat (oamenii cinstiti din PSD ne confirma aceasta realitate) dar prea multi parlamentari docili, inregimentati in partidele lor.
    Nimeni nu zice ca PDL ar fi partidul ideal si nici ca Basescu este perfect, dar ei sunt singurii in ultimii 60 de ani care au facut ceva pentru tara, chiar daca nu totul si cu oarece intarziere. Asa ca mai terminati cu vociferarile astea pe care le practicati nu din convigere, ci pentru ca ati primit sarcina!
    • 0 (0 voturi)    
      Intrebare (Sâmbătă, 2 august 2008, 22:05)

      Alex [anonim] i-a raspuns lui Bauer

      Poate ne lamuresti si pe noi ce a facut PDL in ultimii 60 de ani.
      Nu de alta, dar noi, prostimea, trebuie sa aflam maretele realizari, pentru ca in afara de borduri de la Videanu, flota luata de basescu, despaduririle lui Flutur cind era mare sef la paduri la Suceava, sifonarile lui Berceanu de la Conel, megaafacerea Rosia Montana, etc. noi nu stim nimic.
      Si asa invatam si noi istoria adevarata despre un partid, care nu a facut nimic in 60 de ani cit au facut altele deloc.
      • 0 (0 voturi)    
        Nu mai vorbi in numele tutror ca nu tine (Miercuri, 6 august 2008, 5:38)

        Bauer [anonim] i-a raspuns lui Alex

        Ma amuzi Alex: te-ai autoclasificat singur printre catzei? I-ti raspund totusi: Basescu este presedintele care a bagat tara in Uniunea Europeana. El asa ramine in istorie si aceasta este cea mai imporatnta si imbucuratoare realizare din ultimii 60 de ani. Dar exact aceasta este ceia ce Iliescu si gasca nu i-o pot ierta. Cat priveste exemplele date de tine de coruptie si afaceri discutabile, astea se intalnesc cu zecile la mai toate partidele si oricum nu este PDL-ul lider in aceasta directie, dar tocmai de aia justitia trebuie lasata sa-si faca datoria.
  • -1 (1 vot)    
    hmmm (Sâmbătă, 2 august 2008, 22:39)

    V [anonim]

    se voteaza la greu cu minus orice comentariu care ar fi pro Basescu. credeti ca asa o sa scapati de noi?! iluzii..
  • 0 (0 voturi)    
    Articol din Financial Times (Duminică, 3 august 2008, 2:20)

    BigBoss [anonim]

    Former communists and rogue capitalists who became extraordinarily rich through manipulating an unregulated economic system after 1989 are among the main beneficiaries of the €30bn in structural funds flowing into the country courtesy of the EU taxpayer. Meanwhile, a huge human exodus of talented professionals, as well as several million manual workers, is causing grave labour shortages and producing a demographic time-bomb. These are the people who made the sacrifices Brussels demanded but whose interests were often overlooked in cosy negotiations with figures who despised the ideals supposedly driving forward EU enlargement.
  • -5 (5 voturi)    
    - (Duminică, 3 august 2008, 7:40)

    Leonidas [anonim]

    Pt. eeeuuuuu:-MMMaaaaaaaaa, comunistoidu-le, mmmaaaaa Nenorocitulle si Bolsevicule, esti din partea mioritica a tarii si stai cu jumara in kur?, vreti banii munciti ai altora sa face-ti politichie ieftina la bodeca din sat?, maaaaaa, va inchit si apele de prosti, puturosi si lingai ce sunte-ti, vreti numai pomana, ai?, mai animal pristoric, daca se va face descentralizarea, veti urla ca lupii de foame si de disperare cat este in voi, asistatilor pe banii nostrii, mai Trompeta comunista de propaganda si Odiosule papagal, afla ca, din vest va vine painea, carnea, laptele, uleiul, samd, de vi-l da voua pomana electorala, muncit de altii, dar vi se taie macaroana si urlati ca disperatii. Nu va este de ajuns ca ati emigrat in masa in vest si ati fost primiti boiereste si va face-ti ai dracului, va vin concitadinii locali chipurile la munca in Banat la investitorii nostrii si cei straini si cand vedeti ca este munca a doua zi fugiti spre colibe ca disperatii, astia sunte-ti voi mai Mioriticilor puturosi si nespalati, voi care v-ati mixat cu tiganii migratori si va visati toti sefi, Ciurucurilor, Scarba ne este de voi atat noua cat si la o Europa intreaga.
    • +4 (4 voturi)    
      tu cum ai aparut pe-aici? (Luni, 4 august 2008, 6:05)

      eeeuuuu [utilizator] i-a raspuns lui Leonidas

      vezi ca menajeria e mai incolo! du-te, nene-n cusca ta, ca de-o saptamana cauta aia de la circ maimita urlatoare care, zice-se, a disparut dupa ce-au lasat usa deschisa?
  • -5 (5 voturi)    
    - (Duminică, 3 august 2008, 7:43)

    Leonidas [anonim]

    D-lor de la Hot news, rogu-va, de ce nu imi postati si mie comentariul acid la adresa unor imbecili care viruseaza in stil comunist acest site, ?am spus cumva un neadevar, sau va deranjeaza pe toti?
    • +3 (3 voturi)    
      ti l-au postat (Luni, 4 august 2008, 6:12)

      egon [utilizator] i-a raspuns lui Leonidas

      da' n-ai avut tu rabdare si nici ei nu s-au prins de la inceput ca esti de-al lor. a fost ceva incurcatura. pana au primit faxu' de la vantu. de-acu', rostogoleste-te, portocala, cum ti-o placea!
  • -2 (2 voturi)    
    Raspunderea... (Duminică, 3 august 2008, 9:41)

    Ovidiu P [utilizator]

    Autonomia fara "verifcare" de la centru sau de catre o alta institutie (adica faci ce vrei, dar stii ce faci, ca altfel te mananca cutu...) nu are nici o valoare. Vor avea autonomie si vor deveni baroni locali, anarhisti, daca nimeni nu ii controleaza.
    Iar in prezent controlul lasa mult de dorit.
    • +3 (3 voturi)    
      ma lasi! (Luni, 4 august 2008, 6:24)

      eeeuuuu [utilizator] i-a raspuns lui Ovidiu P

      baroni locali sunt si asa, autonomia n-ar face altceva decat sa limiteze colaborarea dintre mafiile locale si cele de la nivel national. dar pentru asta e nevoie de mentalitati flexibile, nu de isterii nationaliste
  • -3 (3 voturi)    
    besecsu (Duminică, 3 august 2008, 17:42)

    petrica [anonim]

    doamne ce limbaj contorsionat ai, o imagine perfecta a judecatii tale.
  • 0 (0 voturi)    
    descentralizarea (Miercuri, 6 august 2008, 9:59)

    INA [anonim]

    Dar e la ordine zilei faptul ca actuala clasa politica nu doreste descentrealizarea , pentru ca aceasta ar insemna sa se dea independenţă administrativă organelor locale ale unei administraţii, deci sa se treaca în competenţa organelor locale unele atribuţii de conducere care înainte reveneau centrului, fapt care , sa fim seriosi, nu le convine celor de la Bucuresti. Este , intr-adevar, un pas in fata, macar sa recunoastem ca este asa si sa incercam sa schimbam acest lucru...