PD-L vrea in Parlament cu Iures si Arsinel, PNL cu Piturca si Patzaichin, iar PSD cu eternul Ilie Nastase

de Bety Blagu     HotNews.ro
Marţi, 29 iulie 2008, 18:20 Actualitate | Politic

Posibili candidati
Foto: Rompres
Cantaretii, sportivii si analistii politici sunt preferatii liderilor de partide in perioada definitivarii candidatilor din colegiile electorale uninominale. PD-L, PNL si PSD se bat sa adune sub propria umbrela cat mai multe personalitati cu notorietate in alte domenii de activitate. Pana acum nu se vehiculeaza niciun nume de manelist, iar doua sportive au refuzat orice oferta de a se implica in politica. Democrat-liberalii au deja trei candidati noi cu notorietate, liberalii unul, iar PSD nu prea are din ce alege. Guvernul va definitiva in sedinta de miercuri delimitarea ultimelor colegii uninominale.

Democrat-liberalii, primele confirmari publice

PD-L a fost prima formatiune care si-a scos la rampa noile achizitii. Catalin Avramescu, Sever Voinescu si Silviu Prigoana sunt cei care au acceptat deja inregimentarea politica si candidatura pentru legislativ. Cei trei deja stiu si colegiile pe care isi doresc sa le reprezinte: Mizil, Ploiesti si respectiv sectorul 3.

Insa liderii partidului spun ca lista cu new-entries nu se va opri aici. Printre cei ofertati de PD-L sunt fostul fotbalist Ilie Dumitrescu, politologul Cristian Preda, jurnalistul Traian Radu Ungureanu, actorul si regizorul Marcel Iures, actorul Alexandru Arsinel si regizorul Alexandru Darie.

Printre candidatii PD-L s-ar putea regasi si Mona Musca si Monica Macovei, a declarat prim-vicepresedintele partidului, Theodor Stolojan, care nu a negat nici posibilitatea ca unii colegi ai sai sa poarte discutii cu Gabriel Liiceanu.

Liberalii, primele refuzuri publice

Urmatorii au fost liberalii, care au lasat sa scape, pe surse, vestile despre discutiile cu Adriana Saftoiu. Intelegerea intre formatiunea lui Calin Popescu Tariceanu si fosta consiliera a lui Traian Basescu a fost confirmata de aceasta din urma marti, impreuna cu precizarea ca va candida pentru un colegiu din Prahova.

Liberalii au inregistrat, insa, si doua refuzuri. Fosta atleta Gabriela Szabo si fosta gimnasta Nadia Comaneci au declarat public ca nu intentioneaza sa se implice in politica. Prima considera ca este prea tanara, in timp ce a doua sustine ca este prea complicat.

Liberalii continua insa negocierile cu alte personalitati, cum ar fi antrenorul nationalei de fotbal, Victor Piturca, antrenorul lotului olimpic de caiac-canoe, Ivan Patzaichin, solistul trupei Holograf, Dan Bittman, cantautorii Ducu Bertzi si Mihai Pocorschi si cantaretul de muzica populara Nicolae Furdui Iancu. Acesta din urma este consilier local in Alba Iulia, din partea PNL.

De altfel, Bogdan Olteanu, a afirmat marti ca PNL a rezervat 20 de candidaturi pentru personalitatile din afara partidului.

Putine variante

Pana in acest moment, PSD sta cel mai prost la capitolul personalitati din afara politicii. Singurul despre care reprezentantii PSD Bucuresti au confirmat ca va candida intr-unul din colegiile din Capitala este Victor Socaciu. In rest, dupa refuzul Nadiei Comaneci, singurul nume vehiculat a fi urmarit de liderii PSD este al fostului tenismen Ilie Nastase. Acesta din urma a mai candidat din partea acestei formatiuni politice, in 1996, la Primaria Capitalei, pierzand in turul doi cu Victor Ciorbea.

PRM, renumit pentru apetenta catre cantaretii de muzica populara, nu si-a stabilit candidatii, ba chiar a contestat, impreuna cu PC, modificarea legislatiei electorale. La randul sau, UDMR a anuntat ca isi va definitiva repartitia pe colegii abia la inceputul lunii septembrie.

Cateva surprize cu privire la candidatii-vedeta ar putea veni insa de la Partidul Verde, intre randurile caruia se regasesc Ionut Dolanescu si Puya.

In comisia parlamentara de cod electoral au fost definitivate colegiile electorale din 39 de judete. Bogdan Olteanu a declarat marti ca cele din judetele Satu Mare si Constanta, din municipiul Bucuresti si din strainatate vor fi trasate de Guvern in sedinta de miercuri, 30 iulie.

























Material sustinut de Superbrands

Help Net, 19 ani de excelenta pe piata farma

Help Net Farma opereaza una dintre cele mai importante retele de farmacii din Romania si face parte alaturi de Green Net - importatorul si distribuitorul de suplimenti nutritivi si dezvoltatorul lantului exclusivist Beautik Haute Perfumerie, din grupul Farmexim, primul importator si distribuitor de produse farmaceutice din Romania.

1953 vizualizari

  • -2 (4 voturi)    
    oh, Doamne! (Marţi, 29 iulie 2008, 19:26)

    sempere [anonim]

    Nu mai vreau vot uninominal!
  • -4 (4 voturi)    
    asa, ca la noi la nimeni (Marţi, 29 iulie 2008, 19:31)

    asa [anonim]

    F bine, sa se extinda circul in parlament, oricum eu nu mai votez decit cond oi avea pe cine.
    • +3 (5 voturi)    
      Nu ma mir (Marţi, 29 iulie 2008, 19:49)

      un roman [utilizator] i-a raspuns lui asa

      probabil ca nici pana acum nu ai fost in stare sa mergi sa votezi.

      Romani, chiar acesta este interesul partidelor, ca cei care sunt dezgustati sa nu mai voteze in timp ce supusii lor ii vor vota in continuare pe aceiasi fosti comunisti si securisti care ne subjuga de 19 ani!

      Pune-ti mana pe stampila si votati, altfel sa nu mai vad pe unul ca se plange pe forumuri dupa alegeri.
      • 0 (0 voturi)    
        La asa candidati..... (Miercuri, 30 iulie 2008, 11:14)

        Stoewer [anonim] i-a raspuns lui un roman

        Frate, la asa candidati ma plang de acum. daca imi baga unul sub nas o lista in care am de ales intyre Arsinel, Pitzurca si Dolanescu, cum naiba sa nu fiu dezgustat? TU pe cine ai alege?

        Cinstit sa fiu, dar uninominalul e un regers evidentin conditiile acestea, in care se umbla dupa "vedete" si nu dupa oameni capabili.
  • 0 (4 voturi)    
    tara, tara vrem ostasi! :) (Marţi, 29 iulie 2008, 19:31)

    alin [anonim]

    'vedetele' astea sunt modul in care partidele recunosc direct cat de inapoiat este electoratul din Romania. Sa pui artisti si sportivi sa scrie legile tarii? Nu ca analfabetii de pana acum ar fi fost mai buni, dar oare chiar atat de handicapata e natiunea asta incat sa nu inteleaga miza votului dupa atatia ani?
    pai e mai ieftin si mai eficient pt ong-uri sa angajeze niste ucrainieni care sa produca cate un degetel pentru fiecare act de coruptie al stimabililor nostri (pana la urma nu vor mai avea cu ce sa numere banii) decat sa bage banii in educatia ovinelor..
  • 0 (4 voturi)    
    Mai bine Beate (Marţi, 29 iulie 2008, 19:59)

    dani [anonim]

    Incerc sa-mi imaginez, in tara in care traiesc, un Parlament cu Dieter Bohlen, Arabela Kiesbauer,
    fratii Schumacher, Stefi Graf, Ballack, sau, de ce nu...Beate Uhse! Ar fi ceva: nemtii ar zice ca s-a intors lumea cu josul in sus.
    • +3 (5 voturi)    
      Incearca invers: Germania cu Nastase-n Parlament (Marţi, 29 iulie 2008, 20:15)

      ALTII [anonim] i-a raspuns lui dani

      Si cu Hrebenciuc- balama intre partide

      Vrem sa scapam de NESIMTITII carora li s-a ingrosat soriciul de 18 ani in acelasi parlament

      Vrem oameni care sa nu aiba nevoie de parlament doar pentru IMUNITATE

      Vrem altii !
      • +3 (5 voturi)    
        Nastase se plimba pe la cercul polar! (Marţi, 29 iulie 2008, 20:51)

        Walter [anonim] i-a raspuns lui ALTII

        Dani,Beate s-a infasurat in milioanele sale si ne-a parasit de mult.Dar o propunere mai adecvata ar fi:Bohlen cu Naddel,sau Bohlen cu Verona.El cancelar,iar una din ele ptr.minsterul culturii!!!Oh,ce viata civilizata ne-ar astepta!
        Altii:
        Poate intervenim pe langa Lammert si-i ofera lui Nastase un loc ptr. reeducare.Sau mai bine va trimitem intregul Bundestag,iar voi intregul Parlamen,dar excludeti:Iliescu,Vacaroiu,
        Hrebenciuc,Geoana,Tariceanu,Hasotti,Crinel si Orbanel,Adormitul,Qiurica......Huups,nu functioneaza. ,prea multi de la noi ptr.numai cativa de la voi!
  • +2 (4 voturi)    
    campania mea (Marţi, 29 iulie 2008, 20:29)

    Dedalus [anonim]

    Daca as avea partidul meu, i-as propune pe urmatorii:
    - Romica Tociu
    - Dan Diaconescu
    - Elodia (deocamdata nu e declarata moarta si chiar daca ar fi ...)
    - Ursuletul Panda Kung-Fu
    - Adomnitei

    Daca m-ar lasa legea, i-as pune si pe Lolek si Boleck (la minoritati) si pe catelusul Sharky (ala din desene animate) - ca secretar general al Partidului.

    Nu stiu ce legi as face cu aceasta echipa, dar in mod sigur macar am fi simpatici...

    In definitiv, care ar fi desoebirea fata de echipele propuse pe bune de partide?
  • +2 (4 voturi)    
    cei vechi cauta doar IMUNITATEA in parlament (Marţi, 29 iulie 2008, 20:51)

    Axum [anonim]

    parlamentul i-a "conservat" in formol timp de 18 ani si asa au ajuns lacuste de prada nu oameni

    de-asta trebuie schimbati
  • +1 (3 voturi)    
    Ii rupe PDL pe toti! (Miercuri, 30 iulie 2008, 0:34)

    Impotriva prostiei din tara [utilizator]

    Va avea cei mai carismatici si mai buni candidati la parlamentare si va face un scor bun!
    Ceilalti pot sa faca orice, nimeni nu mai e cu ei.
    Oamenilor le e sila deopotriva de PSD, cat si de PNL!
    Inundatiile au aratat din nou ca PNL este orice, dar nu un partid care sa mai conduca vreodata Romania!
    • 0 (2 voturi)    
      Carismatici (Miercuri, 30 iulie 2008, 13:29)

      Catalin [anonim] i-a raspuns lui Impotriva prostiei din tara

      Printre carismaticii aia se numara si Elena Udrea?
      • 0 (2 voturi)    
        Elena Udrea nu are nevoie de carisma (Miercuri, 30 iulie 2008, 13:46)

        marius [anonim] i-a raspuns lui Catalin

        ... dar daca prezinta vremea in Libertatea timp de o luna, va intra cu un scor de senzatie in Parlament.
        Ghicitoare: Cui ii este cel mai mult frica de Elena Udrea?
        Indiciu: E mic si bocane.
  • +1 (1 vot)    
    Constantin Timoc, candidat Independent (Miercuri, 30 iulie 2008, 0:49)

    Societatea Diaspora SUA si Canada [anonim]

    Sustinem pe Constantin Timoc, candidat independent, in colegiul electoral pentru deputati SUA/Canada. Avem site pe numele candidatului.

    De la NASA la Parlament!
  • -2 (4 voturi)    
    palamentari (Miercuri, 30 iulie 2008, 9:43)

    dd [anonim]

    Nu inteleg care e problema cu oamenii mentionati?
    Credeti ca sunt cei de acum sunt mai buni?
    Iures si Arsinel sunt oameni de cultura de mare valoare, m-as bucura sincer sa-i vad in parlament.
    Si care e problema cu Piturca, Patzaichin, Ilie Nastase, ca n-au terminat ASE-ul sau dreptul? Acesti oameni sunt tousi oameni cu coloana vertebrala care nu vor face jocurile de partid dictate de la centru. E mai bun Funar sau Buruiana sau etc etc...cumva?
    • -3 (3 voturi)    
      coloana (Miercuri, 30 iulie 2008, 10:01)

      tirolez [utilizator] i-a raspuns lui dd

      piturca are coloana vertebrala? cand el foloseste nationala ca magazin de prezentare pentru diversi jucatori in functie de interesele prietenilor.
  • 0 (2 voturi)    
    ...nu de oameni e vorba (Miercuri, 30 iulie 2008, 11:55)

    Dedalus [anonim]

    Nu e vorba de oameni in sine, sunt convins ca pe majoritatea lumea ii stimeaza (si eu, de altfel).

    Problema e faptul ca se apeleaza la ei doar pentru ca sunt cunoscuti de electorat, din cate se pare.

    Daca Patzaichin ar fi la o comisie de sport in Parlament, ar fi chiar excelent. Dar nu-i nici o garantie pentru asta din cauza algoritmului folosit la imaprtirea pe comisii si un om ca domnia sa nu cred ca ar putea fi prea util in comisia de buget-finante, de exemplu.
  • 0 (2 voturi)    
    Citind propunerile partidelor (Miercuri, 30 iulie 2008, 12:13)

    gabifm [utilizator]

    fie din zona media sau sport sau arta iti dai seama de un lucru: PD-L este singurul care propune elite.
    • -1 (3 voturi)    
      Elite (Miercuri, 30 iulie 2008, 13:35)

      Catalin [anonim] i-a raspuns lui gabifm

      Elite din zona intelectualitatii: Elena Udrea si Cristina Pirvulescu (i.e. blonda de la integrare, actualmente directoarea PMB ce primi donatie de 100000 euro)
      Elite ale securitatii: Stolojan si Mona Musca
  • +1 (1 vot)    
    Clasa politica se schimba, dar ramane la fel (Miercuri, 30 iulie 2008, 20:07)

    George [anonim]

    Prigoana, Avramescu sau Cristi Preda imi par alegeri de bun simt, eu as vota pentru oameni ca astia... insa Arsinel, Iures, Darie sau Ilie Nastase? Ce treaba aveti voi bai nene cu politica? Sau va surade ideea de a avea legitimatie si de a declama tampenii de la tribuna?
  • 0 (0 voturi)    
    PD-L vrea in Parlament cu Iures si Arsinel, PNL cu (Miercuri, 6 august 2008, 10:42)

    ina [anonim]

    e mai ok lista PD-L-ului, comparand-o cu cea a celorlalti....