Stolojan: Mona Musca are dreptul la o a doua sansa

de Luminita Parvu     HotNews.ro
Luni, 28 iulie 2008, 17:20 Actualitate | Politic

Prim-vicepresedintele PD-L, Teodor Stolojan, a declarat luni ca partidul este dispus sa discute nominalizarea Monei Musca pentru alegerile parlamentare daca aceasta isi exprima  intentia de a candida. Stolojan a tinut sa precizeze ca fostul deputat liberal a platit suficient si "are dreptul la o a doua sansa" in politica.

Presa a relatat in ultima perioada ca atat Mona Musca cat si Monica Macovei vor candida pe listele PD-L la alegerile parlamentare din toamna. Teodor Stolojan a negat informatia, insa a precizat ca partidul ar putea lua in discutie o astfel de posibilitate.

"Nu se afla pe nici o lista numele Monei Musca sau cel al Monicai Macovei. Asta nu inseamna ca, daca in perioada urmatoare, ele isi vor exprima intentia de a candida, nu o vom lua in calcul", a declarat Stolojan.

Liderul PD-L a precizat ca, in ceea ce priveste situatia fostului deputat liberal, din punctul sau de vedere, Mona Musca "a platit cu varf si indesat o greseala facuta in tinerete".

"S-a retras din viata politica si eu cred ca orice om are dreptul la o a doua sansa, mai ales ca este vorba de Mona Musca si stim cu totii ce a facut dumneaei pentru Romania in toata aceasta perioada", a mai spus Stolojan.

Prim-vicepresedintele PD-L sustine ca majoritatea filialelor si-au trimis propunerile la centru urmand ca listele sa fie analizate  la nivelul unei comisii care are ca scop verificarea criteriilor de integritate si competenta a candidatilor.

























Material sustinut de BCR

VIDEO Antreprenor StartUp Nation / Fondatorul Scolii de Bijuterie Contemporana: Eu nu vin la serviciu, eu vin in propriul meu atelier, in care imi exprim ideile. Ceea ce misca industria asta sunt ideile, nicidecum cifrele

David Sandu s-a ocupat de designul de bijuterii de cand era copil si a invatat pe cont propriu tot ceea ce stie. Assamblage - Scoala de Bijuterie Contemporana a aparut drept consecinta a acestei pasiuni. David face parte dintr-o industrie creativa emergenta, insa atat el, cat si cei care au trecut in ultimii 7 ani pe la bancurile de lucru ale scolii sale se vad adesea nevoiti sa spuna ca fac alte lucruri, pentru ca activitatea lor nu exista intr-un cadru legal.

311 vizualizari

  • +1 (3 voturi)    
    totusi... (Luni, 28 iulie 2008, 17:34)

    Dedalus [anonim]

    Rar imi permit sa vorbesc neacademic, dar:
    "Domnu" Stolojan, ai innebunit domle?!".

    Sa zicem cu totii "Saru-mana!" ca a fost povestea aia cu secu, ca altfel ne trezeam cu doamna Musca Ministru.

    Nu ma intereeaza ca a fost sau nu a fost ce-a fost, dar cand vad ca e ce e, ma ingrozesc la gandul ca ar putea fi ceea ce mata ai vrea sa fie...
  • +1 (3 voturi)    
    Zau? (Luni, 28 iulie 2008, 23:17)

    Cony [anonim]

    Nu ma inebuni...Da de ce? A mintit? Da! Atunci sa stea acolo, departe de politica. Nu ca aceasta politica ar fi curata dar...sa mai ia o pauza, nu am chef sa o platesc.
  • +2 (4 voturi)    
    Tupeu de securist/a (Luni, 28 iulie 2008, 23:32)

    gica [anonim]

    Tupeu de securist/a! Halal onoare! Mai lasa-ne cu teza celei de-a doua sanse....
  • 0 (2 voturi)    
    Mona Musca trebuie executata...iar Nastase premiat (Marţi, 29 iulie 2008, 1:53)

    George [anonim]

    Bineinteles. Iliescu este un martir al democratiei originale iar Nastase este porumbelul pacii si prosperitatii romanesti. Nu-i asa bai hahalerelor? Votati cu Felix sau cu generalul Plesita, cu Ristea Priboi si cu altii asemenea... ca de Quintus sau Balaceanu mi-e si rusine sa mai vorbesc. Rusine de rusinea lor. Mona Musca a gresit ca a mintit despre acele note informative. Dar sa fim sinceri, aia nu este politie politica... era vorba despre niste studenti arabi, nu despre convingerile lor politice sau altceva... si dansa a avut decenta sa se retraga. Nastase nu are nici decenta sa vina in fata tribunalului, Felix are tupeul sa rada in nas tuturor, iar Ilici nu a facut nicio zi de parnaie pentru victimele ce sper sa il bantuie macar...
    • 0 (0 voturi)    
      turnatorii (Marţi, 29 iulie 2008, 14:56)

      bucuresteanul [utilizator] i-a raspuns lui George

      A pune in aceasi oala pe Iliescu, Priboi, Plesita. Quintus etc. se numeste manipulare. Avem:
      1. - Iliescu, Plesita, Felix, Priboi, Nastase etc. - profitori ai regimului comunist;
      2. Mona Musca, poate si Balaceanu - turnatori care au vrut sa-si pastreze functiile si bruma de avere;
      3. Quintus, Paleologu etc. fortati sa fie turnatori.
      Toti ar trebui sa stea cat mai in umbra, iar un Iliescu, Felix, Prigoi chiar la umbra totala.
  • 0 (2 voturi)    
    Nu...nu are dreptul (Marţi, 29 iulie 2008, 12:29)

    Stefan POP [anonim]

    Chiar daca o simpatizez pe doamna musca si pe domnul stolojan cred ca nu trebuie ca dansa sa-si acorde acest drept.

    Ar fi mult mai onorabil pentru dansa sa stea in umbra.
    Si poate ar fi un exemplu si pentru alti securisti mult mai penali si mai josnici sa tina ciocul mic
    • 0 (0 voturi)    
      exemplu (Marţi, 29 iulie 2008, 14:59)

      bucuresteanul [utilizator] i-a raspuns lui Stefan POP

      chiar crezi ca un Stolojan sau un Priboi vor urma exemplul Monei? Pot face pariu ca nici Mona Musca nu a sa stea cuminte acasa
  • -1 (1 vot)    
    plata (Marţi, 29 iulie 2008, 14:47)

    bucuresteanul [utilizator]

    Stolojan cam are dreptate cand zice ca Mona Musca a platit pentru greseala din tinerete. Mai are de platit pentru greseaala de la maturitate - MINCIUNA. Partea prosta ca incompetentul Stolojan nu a platit, pentru ascunderea fondurilor Securitatii si ale familiei Ceausescu si nici pentru catastrofala gestiune a tarii cat a fost prim ministrul lui Ilici (mai tineti minte inflatia de atunci ? dar confiscarea valutei ca sub comunisti ?)
    Si acuma face liste ?
  • -1 (1 vot)    
    A doua sansa (Marţi, 29 iulie 2008, 15:18)

    Ion din deal [anonim]

    Si eu sper sa avem a doua sansa sa va trimitem dreaqu pentru totdeuna Stolo si Musca. Tupeist la culme miticu securist, plingacios rau cind avea sa se lupte direct.
    Multo porco mai lasene odata si retragete forever.
  • 0 (0 voturi)    
    Cine se seamana se aduna (Miercuri, 30 iulie 2008, 8:45)

    Cititor [anonim]

    Dl Stolojan e o persoana expirata, ca si Mona Musca, Valeriu Stoica si altii de la PDSR, PNL si de unde or mai fi, asociati pe criterii de clan, de afaceri, de rudenie; sa fie si nevasta, hai si ginerele, fica, nasul, cuscra, si tot asa...
    Dar o persoana care pretinde ca ar avea o anumita moralitate (Mona Musca) logic ar fi sa se tina de cuvant si sa se retrafga singura. Dupa tot ce a fost sata suna a cerseala si, o face sa fie foarte antipatica.
  • 0 (0 voturi)    
    Presupune ca ai fi idiot si, presupune ca ai (Miercuri, 30 iulie 2008, 8:57)

    Nora [anonim]

    Dece nu se gandesc astia sa mai schimbe ceva in parlamentul asta penibil? C-or fi si prin tara asta oameni! E asa de evident pentru oricine ca e o mizerie de parlament. Ei trebuie sa se hotarasca odata sa schimbe ceva dar nu se gandesc decat la interesul personal.
  • 0 (0 voturi)    
    Cu MUSCA pe caciula (Sâmbătă, 2 august 2008, 6:46)

    iancu jianu [anonim]

    Indiferent in ce oale ii aranjam,
    ( ptr "bucuresteanul") m-as lipsi cu draga inima de turnatori, adica sa se dispara din viata noastra.