Ion Iliescu: Cu infatuare si fripturisme nu facem din PSD o forta penetranta

de R.M.     HotNews.ro
Vineri, 11 iulie 2008, 16:22 Actualitate | Politic

Iliescu face apel la modestie
Foto: Rompres
Ion Iliescu ii avertizeaza pe social-democrati ca, daca nu renunta la infatuari si la fripturisme, nu vor reusi sa faca din PSD "o forta penetranta" care sa guverneze Romania in urmatorii patru ani.

"Sa nu ne imbatam, sa nu intram in euforie pentru unele rezultate, dar nici sa nu dezarmam pentru greutatile pe care le mai avem. Sa judecam cu realism, cu echilibru, fara infatuare, fara fripturisme. Unii se si gandesc ce ministri sa-si pregateasca fotoliile, ce ministere sa ocupe. Pai nu cu asemenea gandiri, cu asemenea preocupari o sa facem din acest partid o forta penetranta, o forta convingatoare", a fost mesajul transmis social-democratilor de fostul presedinte al Romaniei.

El a atras atentia ca rezultatele de la locale nu garanteaza castigarea alegerilor parlamentare: "Avem pozitia prima asa, la mustata ... cu 28% nu se poate castiga guvernarea".

Ion Iliescu le-a cerut colegilor sai sa actioneze "cu mai multa modestie, cu responsabilitate, cu realism si echilibru". "In acest sens sa ne pregatim si va urez succes", a incheiat presedintele de onoare al PSD discursul foarte scurt, in comparatie cu ceilalti lideri ai partidului.





















Material sustinut de BRD Groupe Société Générale

5 motive de cheltuit banii - electronice pentru casa. Idei de cadouri si rasfat

Decembrie este luna cadourilor si in toata nebunia asta trebuie sa mai cumperi si cate ceva pentru casa ta. Bine, sau poate vrei sa faci un cadou unor apropiati, asa ca de "casa noua". Motive de cheltuit bani se vor gasi mereu. Asadar, va propunem o lista de "motive" pentru cheltuit banii, mai ales ca acum e ocazia perfecta sa beneficiezi de ofertele de Craciun ale comerciantilor.

1104 vizualizari

  • +5 (9 voturi)    
    Era mai misto (Vineri, 11 iulie 2008, 16:42)

    v [anonim]

    daca articolul s-ar fi incheiat asa:
    "publicul este in picioare si aplauda. Se aud urale puternice si ovatii".
    PS: Jos Iliescu
    • 0 (2 voturi)    
      E aproape gata bolsevicul ! (Vineri, 11 iulie 2008, 22:27)

      Lenin si Stalin [anonim] i-a raspuns lui v

      PSD scapa de el cat de curand ,nu va castiga niciodata in direct cu votantii el a castigat prin voturile prostimii ,nici macar a pulimii, toata lumea stie ce are in cap bolsevicul -Odihna placuta si treci la tintar in Cismigiu
      E bine ca PSD a pus tinte foarte inalte -cel putin vor fi judecati procentual din cat vor realiza !
  • +3 (5 voturi)    
    ILICI (Vineri, 11 iulie 2008, 17:00)

    raul [anonim]

    Nu zice bolsevicu rau ce zice! Cu alte cuvinte ar zice asta: "Mai aveti rabdare, nu va grabiti la planificarea furturilor, pentru ca nu da bine la electorat. Temperativa iesirile, ca mai apoi sa le dati frau liber, sub protectia mea"
  • 0 (2 voturi)    
    ... internationalaaa-aa-la ... pam pam pam... (Vineri, 11 iulie 2008, 17:20)

    Dedalus [anonim]

    "Ion Iliescu le-a cerut colegilor sai sa actioneze "cu mai multa modestie, cu responsabilitate, cu realism si echilibru"

    Vine cam asa"

    "Dragi mei preiteni lupi din haita, mai sorbiti-va balele inapoi in bot (bleeahhhh...), ajutati-va unii pe altii cand muscati si aveti grija ca numai o haita echilibrata e o haita eficienta".. "Si sa nu uit: prea mult carne de oaie strica la stomac! Gate! Mucles, botu" mic si ne vedem la balul de la stana!"
  • -1 (1 vot)    
    Stie stalinistul ce stie! (Vineri, 11 iulie 2008, 17:35)

    Impotriva prostiei din tara [utilizator]

    Adunarea a fost un fiasco total! Pur si simplu nu a aplaudat nimeni decat firav. A fost parca o intalnire de adio putere din partea PSD-istilor care stiu ca nu au nici o sansa in toamna!
  • 0 (2 voturi)    
    Foarte interesant! (Vineri, 11 iulie 2008, 17:51)

    Don Ciccio [utilizator]

    Articolul de fata tradeaza intentia autorului ascuns/anonim "R.M." de a ne fezanda cu o pagina de campanie electorala pro-PSD. Ca la Scanteia PCR-ista, din vremuri nu demult apuse... Oare?
  • 0 (2 voturi)    
    Sa dea D-zeu (Vineri, 11 iulie 2008, 18:13)

    Transilvanian man [anonim]

    ...sa raspunda si sa aiba pe constiinta acest "om" (e prea mult zis om mai degraba individ ) tinerii pe care prin actiunile lui i-a UCIS in lovitura de stat in mineriade si indirect in decursul anilor cat a condus aceasta tara .Suntem un popor de mamaligi care suportam orice atata timp cat acest individ este in atentia noastra !
  • -1 (1 vot)    
    Ce are Ilici in miini? (Vineri, 11 iulie 2008, 18:34)

    Claude [anonim]

    O luminare?
    • 0 (0 voturi)    
      nu prea... (Vineri, 11 iulie 2008, 19:57)

      eeeuuuu [utilizator] i-a raspuns lui Claude

      la prima vedere, ar semana cu steaua lui david (se are bine cu evreii, crede-ma)! dar daca ma uit mai atent, parca ar fi octogonul stelat, simbolul sri-ului (nici cu astia nu se are rau)!
  • 0 (2 voturi)    
    Cum poate (Vineri, 11 iulie 2008, 18:35)

    Transilvanian man [anonim]

    Cum e posibil ca acest om sa reprezinte un exemplu pt altii ?Cum poate acest om sa fie etalonul unei generatii si sa "ghideze' evolutia unui popor?Cum poate sa reprezinte ceva indispensabil pt viata politica a secolului 21?!.E foarte simplu cei ce il au drept exemplu si ii privesc faptele si actiunile sunt la fel ca si acesta.Cine se aseamana se aduna!
    PS Ma tot intreb cu ce difera tot raul pe care la girat acest om toate marsaviile facute cu raul facut de stalin si rusii cand au invadat Romania dupa razboi.Eu zic ca nu difera de loc pt ca in acesti 18 ani nu s-a facut nimic temeinic sanatos si bine in tara asta !
  • -1 (1 vot)    
    ia mai lasati-l in pace pe tataia! (Vineri, 11 iulie 2008, 18:36)

    eeeuuuu [utilizator]

    e normal, la varsta lul sa-si doreasca "o forta penetranta" a propriului partid, ca alta, de unde? in rest... domnia-sa a avut intotdeauna discursuri de maica-stareta... pacat insa ca le tine numai la bordel!
  • 0 (2 voturi)    
    cadavru (Vineri, 11 iulie 2008, 21:11)

    mori ma [anonim]

    eu sa mor daca inteleg de ce mosul asta nu sta el acasa......... sa doarma, sa faca ce o vrea el.
    PSD nu mai are nici o sansa ....zero......iar bunul Nastase la fel, arrivederci PSD...........
  • -1 (1 vot)    
    al vostru tatuca (Vineri, 11 iulie 2008, 22:22)

    omul negru [anonim]

    Daca acest individ mai tine o parte importanta din scena politica este doar pentru faptul ca "acea garda " inca nu actioneaza cu fermitate pentru a-l elimina, se astepta autoeliminarea aprin infract.... sa speram ca nu mai apuca toamna.....
  • 0 (2 voturi)    
    flaneaua (Sâmbătă, 12 iulie 2008, 1:13)

    NU-CLEAR [anonim]

    nici pana in 90 si nici dupa 90 ilici nu purta flanele,era doar regie,e hot mosul ,a pacalit si sufocat un popor! MORI IN PACE!-,ba poate in chinuri,ca meriti jigodie!
  • 0 (2 voturi)    
    Criminalul nr.1 al Romaniei este senator (Sâmbătă, 12 iulie 2008, 6:53)

    BANATEANUL [anonim]

    si in continuare romanii ii pupa mainile si cu..l. Omul lui(independentul), fiu de securisti a fost votat de bucuresteni -mitici si este primarul Bucurestiului.Halal popor!
  • 0 (2 voturi)    
    Alianta lui Iliescu cu Saurianul ! (Sâmbătă, 12 iulie 2008, 10:29)

    martin [anonim]

    Eu pot sa inteleg actiunea politica a grupurilor din PDSR dupa 2004 si este de vorba de actiuni politice legitime, desigur fara nici o legatura cu morala si cu cinstea pur si simplu. S-a incercat ascunderea sub pres a gunoaielor politice de tip Nastase, Mitrea etc si au urcat in prim plan elemente relativ reformiste ca Dancu si altii.
    Electoratul PDSR-ist este insa mult mai vanghelist decat s-a crezut si numai readucerea in pim plan a acelorasi elemente corupte, dar mai atractive pentru acest electorat, a dus la relativa stabilizare a partidului.
    Trebuie recunoscut rolul lui Iliescu in aceasta stabilizare, unde a avut si meritul inventarii papusii Catavencu de Oprescu ,atractiv pentru publicul de tip "emo".
    Partea foarte urata, desi probabil utila a actiunii iliesciene, este reactivarea pentru a treia oara a colaborarii cu pseudo-partidul lui Felix Voiculescu, descendent nu din maimute ca tot omul ,ci din dinozauri.
    Prin aceasta miscare pragmatica , Iliescu se arata nepasator, normal ,la securismul lui Voiculescu si al altor membrii ai partidului de gunoaie politice, la lipsa de electorat a Partidului Conservator Umanist Roman ( Initialele spun totul), dar este foarte interesat la bogatia de Antene.
    Dar la Iliescu nu ma mai mira nimic !
  • 0 (2 voturi)    
    Ion Iliescu si PSD-ul (Sâmbătă, 12 iulie 2008, 12:38)

    DARIA [anonim]

    Intr-adevar, Ion iliescu a ramas cel mai mare politician al nostru. Pacat mare ca are in jurul sau oameni corupti, superficiali care nu se gandesc decat la propriile lor interese nu si la ale noastre. Cu lideri ca Nastase, Geoana, Mitrea et. comp. nu vor castiga alegerile chiar daca il judeca aspru de fiecare data, pe Basescu. Basesu se lupta de unul singur sa faca ceva pentru popor (chiar daca mai are uneori si abateri comportamentale) dar nu este sprijinit de clasa politica. Clasa politica actuală (cei 322) nu au alt obiectiv decat inlăturarea lui basescu si izolarea PD-L-ului. Ion Iliescu a radiografiat corect situatia PSD-ului si cred ca are dreptate. Nu cu injurii la adresa lui Basescu şi cu promisiuni false pe care nici ei nu le cred vor câştiga alegerile. Poporul s-a desteptat. Nu mai merge cu zahăr, ulei si mici (Aviz celor de la PC şi PSD). Si nici cu independenti vopsiti, gen Oprescu.
  • -1 (1 vot)    
    To' ...aasu. (Sâmbătă, 12 iulie 2008, 14:14)

    Alt Liviu [anonim]

    Eu cred ca la varsta lui ar fi timpul sa se si odihneasca. Sa stea linistit in balansoarul comunist, sa sorbeasca din cafeaua cu zatz, facuta de tov-a Nina, sa-si suga degetul (daca ajunge la el, ca in poza parca il tine in mana si-i de stul de tare), si sa-si scrie amintirile din copilaria comunismului.
  • -1 (1 vot)    
    Hop si bunicutza... (Sâmbătă, 12 iulie 2008, 14:18)

    Gmarga [anonim]

    Si iata ca in loc de "ne bagam", "introducem", tovarasul Iliescu ne aduce aminte cat de subtila e limba de lemn... Ce-i drept "penetrant" suna altfel in gaura celui cu sula... Ca oricum, de invartosare proletara in slujba celor mai egali dintre oameni (a se citi baro(sa)nii locali) vad ca inca e in stare.
    Sper ca si-a cumparat biletul (doar) dus pentru Bellu. Caci in asteptarea fericitului eveniment, eu colectionez sticlele de sampanie frantuzeasca.
    "Box populi, box dei"...