PD-L solicita revocarea ministrului educatiei

de D.G.     HotNews.ro
Luni, 7 iulie 2008, 14:10 Actualitate | Politic

Liderul PD-L, Emil Boc, a solicitat luni primului ministru Tariceanu sa-si asume raspunderea pentru proasta organizare a examenului de Bacalaureat si a cerut revocarea ministrului educatiei, Cristian Adomnitei, care a fost preocupat de campania electorala si "a uitat de destinul sutelor de elevi".

Adomnitei a candidat din partea PNL la Primaria Iasi.

"PDL ii cere premierului sa isi asume raspunderea politica pentru proasta si defectuasa organizare a bacalaureatului si sa il revoce din functie de ministrul Educatiei, intrucat au facut prioritati din preocuparile lor personale, anume campania electorala, uitand de destinul elevilor", a declarat liderul PDL.

Bacalaureatul de anul acesta a stat sub semnul fraudei: elevi si profesori deopotriva au recunoscut ca s-a copiat "pe rupte" in toata tara si prin orice metoda.

In urma cu cateva zile un profesor din Bucuresti a sustinut ca a gasit zeci de lucrari copiate. Ministerul Educatiei nu a facut deocamdata nici o declaratie privind fraudele reclamate de profesori.

Replica ministrului Educatiei

Ministrul Educatiei, Cristian Adomnitei, a declarat ca Bacalaureatul a devenit un instrument politic si a condamnat "iesirile la rampa penibile si condamnabile" ale lui Emil Boc.

Totodata, i-a amintit lui Boc de un episod din timpul mandatului ministrului democrat al Educatiei, Mihail Hardau, cand "subiectele furate chiar de sub nasul ministrului".
























Jurnal din Israel​

​FOTOGALERIE Tel Aviv: plaje, muzici si trupuri

Greu sa gasesti in lume un oras care petrece mai mult, care se odihneste mai seren. Un New York pe Malul Mediteranei, un colt de Europa sofisticata in Orientul Mijlociu, o destinatie de plaja excelenta, un oras in care noptile de distractie se continua si dupa ce se crapa de ziua. Oameni pe longboard-uri colorate coboara spre faleza orasului, de multe ori purtand doar o pereche de pantaloni scurti. Esti in inima civilizatiei est-mediteraneene, cu hedonismul ei milenar, cu cultul inca pastrat al corpurilor frumoase, cu o senzualitate subtila, dar neascunsa.

770 vizualizari

  • -3 (7 voturi)    
    Demisia lui BOC (Luni, 7 iulie 2008, 14:24)

    calin [anonim]

    Demisia ta BOC, si a celui de la Cotroceni. Cine l-a scos pe Radulescu ala care zicea ca s-a copiat?? Ce legatura are ministrul cu faptul ca sunteti trompete??????????????????????????
    • +2 (4 voturi)    
      Demisia (Luni, 7 iulie 2008, 14:43)

      Marian [anonim] i-a raspuns lui calin

      Caline, in orice tara normala, oamenii isi asuma si esecurile. Numai in romania nimeni nu e de vina - cu exceptia mioritei. Adormitei nu are nici o legatura cu ministerul care-l conduce. A inceput cu stangul si a continuat tot asa. de proasta organizare si de situatia la care s-a ajuns sunt responsabili cei de la educatie. asa ca, adormitei si preoteasa ar trebui sa zboare - cu interditia de a fi ministru sau lucrator in cadrul ministerului pe 10 ani.
    • +2 (4 voturi)    
      Demisia hotului calin (Luni, 7 iulie 2008, 14:45)

      Walter [anonim] i-a raspuns lui calin

      Caline,ptr.tine cineva care este corect si scoate adevarul la suprafata este un PD-L-ist?
      Ai vrut tu sa pari inteligent cu injuratura ta,dar nevrand,le-ai facut o reclama f.favorabila!
      "Succesuri"la asemenea scapari!
  • 0 (4 voturi)    
    casti ,fituici si supraveghetori corupti (Luni, 7 iulie 2008, 15:02)

    politic-os [anonim]

    Casti ,fituici si supraveghetori corupti ,acesta e nivelul invatamantului (mult spus ) din vremea lui
    Adomnitei (a se intelege adormitei ) si nici asa nu
    au promovat prea multi. Trebuie sa fii neaparat PD-L
    sa vezi ca s-a copiat pe rupte dar si aia prost.
  • +3 (3 voturi)    
    GENERATIA LUI COPY-PASTE (Luni, 7 iulie 2008, 15:13)

    ADORMITEI [anonim]

    Si-luat bacul cu casti ,este ministrul invatamantului
    demis in 2008 iulie .Ghici ciuperca cine-i ?
  • -1 (3 voturi)    
    nu e primul an in care se copiaza (Luni, 7 iulie 2008, 15:27)

    bac98 [anonim]

    Bun sau prost, ministrul invatamantului nu are nici o legatura cu numarul de elevi care au copiat la Bacalaureat.
    Sa fim cinstiti si sa recunoastem ca tot timpul s-a copiat, poate nu in toate locatiile dar in majoritatea, poate nu la fel de mult ci chiar mult mai mult si mai pe fata. Diferenta consta in faptul ca anul acesta numarul celor prinsi cu copiatul a fost mai mare. Parerea mea e ca acest lucru denota de fapt o organizare mai buna si nicidecum mai proasta din moment ce supraveghetorii au fost mai exigenti.
    • -2 (2 voturi)    
      total de acord (Luni, 7 iulie 2008, 16:14)

      andrei [anonim] i-a raspuns lui bac98

      dar dupa cum vezi, prostii de genul celei spuse de boc prind la "bobor".
      intrebare pentru boc si ai lui:am fost in cluj si, prin centru, erau o gamada de hartii si chistoace de tigari pe jos. isi da boc demisia pentru asta? sau ar trebui?
  • +2 (2 voturi)    
    habar nu aveti ce vorbiti (Luni, 7 iulie 2008, 16:51)

    tm [anonim]

    voi astia care dati cu tifla pe forum.
    problema nu e ca s-a copiat, ci ca:
    - sefii de comisii au cerut expres, aproape peste tot, "indulgenta" din partea profesorilor supraveghetori.
    - membri ai comisiei au rezolvat pe foi stampilate, oficiale, subiectele, pentru clientii lor care au platit gras ca sa ia bac-ul fara sa puna mina pe carte
    - s-au adunat de la toti elevii sume care au mers pina la 200Euro de caciula, "protocol" pentru comisii
    - au fost cazuri destule unde s-au scris pe tabla rezolvarile
    - procentul celor prinsi nu reda nici un procent macar din cit s-a copiat la actuala editie de bac

    si ministrul trebuie sa isi dea demisia pentru ca a incercat sa "musamalizeze" un fenomen de amploare, binecunoscut de toata lumea
  • +2 (2 voturi)    
    frectie la piciorul de lemn... (Luni, 7 iulie 2008, 16:52)

    judex [anonim]

    Romania are nevoie de o reforma adevarata a invatamantului, de un ministru competent si curajos, care sa schimbe tor aparatul de paraziti din minister si inspectorate si sa actioneze prompt si ferm pentru un invatamant modern, legat de practica, formativ si flexibil, capabil sa se adapteze la nevoile practice ale tanarului care se pregateste sa intre in societate, nu sa produca analfabeti cu diploma si sa oblige elevii sa copieze, pentru ca invata numai lucruri inutile.
  • 0 (0 voturi)    
    Bacalaureatul a devenit... blah blah (Luni, 7 iulie 2008, 17:57)

    Razvan_M [utilizator]

    Nea caisa asta este ministru numit pe criterii politice! Normal ca orice critica la adresa lui poate fi interpretata ca fiind politica, dar este gresit ca face lucrul asta. Asta face ca toate discutiile sa fie ingropate inainte de a incepe.
    Invatamantul nu sta foarte bine. Nu avem planuri pentru viitorul apropiat, daramite pentru cel de peste 5-10-20 de ani. Ministrul actual al invatamantului a fost atacat la inceput pe niste chestii puerile (cate stele are steagul UE - who cares?). Dar dupa vreun an de domnie, cu noi schimbari politice in conducerile scolilor si liceelor din tara (replica "si ailalti au facut la fel" merge in Congo), se poate vedea cu ochiul liber ca lucrurile nu merg spre mai bine, ci spre mai rau. Si nimeni nu-si asuma dezastrul din invatamant!
    • +1 (1 vot)    
      Da ,trebuie demis ministrul! (Marţi, 8 iulie 2008, 11:13)

      Arthur [anonim] i-a raspuns lui Razvan_M

      Dar din cauza ca a insistat ca prostul ca sa mareasca lefurile profesorilor si sa le asigure conditii tot mai bune in clase! Nici 1% din profesorii actuali nu si-au ales aceasta profesie din vocatie ci pentru veniturile obtinute usor. Adica cca.20 ore/saptamana + spaga + medidatii obligatorii! Dovada este ca "produsele" educatiei lor ,elevii,sunt din ce in ce mai putin culti si au un comportament tot mai asocial,iar nivelul de respect fata de "dascali" tinde spre zero! Ne laudam cu olimpici dar ei sunt 80% rezultatul educatiei din familia si a celor 1% din profesorii dedicati!
      Dupa parerea "analistilor" si politicienilor anti-guvern principala misiune a unui ministru al educatiei este cea de organizare politiei examenelor ,ceea ce e ridicol!